Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » 2013: DARBO KALENDORIUS: » a. ATMINTINĖ


a. ATMINTINĖ

Ñîîáùåíèé 11 ñòðàíèöà 20 èç 28

11

2012-03-20 05:4720
ANTRADIENIS

Žygimantas Tautvilė Filomenas Irmgarda Irma Irmantas
Žemės diena
Pavasario lygiadienis

Žuvys    Drakonas    80 / 12

Idahttp://uploads.ru/t/t/k/Y/tkY5T.gif

          Ida sėdėjo šalia, susidėjusi rankas ant kelių, ir pavargusi. Atrodė, kad užsnūdo.  Jai, tik jai vienai išdrįsau patikėti širdį ir paprašyti, kad pasižiūrėtų, kas  joje yra. O dėl to, kad ten kažkas  yra, beveik neabejojau, nes diena iš dienos ją maudė vis labiau. Atrodė, joje įkrito žarija, kuri su kiekvienu atodūsiu lyg pučiama dumplių, įsirusena  vis skaidriau ir karščiau, įsidega nenuvokdama, kad širdis ne plieno gabalas. Skauda.
    Maža paslaptis apsaugo mane nuo prasitarimo ir todėl neafišuosiu, kodėl pasirinkau septyniolikos metų Idą, kad pagelbėtų išmesti iš širdies tokį nereikalingą krovinį. Laimingas, kad nepasipuikavo.
    - Lauk, aš ateisiu, - pažadėjo ji. Ir pagrasė: - O širdies  bet kam nenešiok ir nerodyk. Man galima, aš jau senė.
    - Idut, tau tik septyn...
    - Žinau, žinau, - nutraukė pasirinktoji. – Eik ir lauk manęs ateinančios. Pažado neatsiimsiu. Ateisiu.
    Ida pasibeldė dar neatėjus sutartam laikui, bet žinojau - tai ji. Lengva kaip angelas perplaukė per nedidelį kambarėlį, suspėdama sušiaušti tuos negausius plaukus, kurie dar vis išliko ant galvos.
    - Kaip džiaugiuosi, - pasakiau jai, tačiau savo balso neatpažinau - negi jis mano? Neaprūkytas taboka, neapterštas spiaudalais, neišdegintas degtine. Tai balsas jauno, dar plūgo nepažinusio kumeliuko. Kambaryje ant stalo degė nedidelė abažūrinė lempa ir jos blankioje šviesoje, panašioje į prieblandą, neramus stebėjau, kur plauks, ko ieškos, kaip septyniolikmetė įsigyvens į aplinką.
    - Kaip džiaugiuosi, - dar pakartojau tuo pačiu kumeliuko balsu. O ji, Ida, tyliai šypsojosi, truputį pravėrusi kiek putlias lūpas. Negi ir ji, kaip ir aš džiaugiasi?
    - Būsiu kaip namuose. Gerai?  Noriu tau padėti, bet žinok- iš tavęs tai pareikalaus daug jėgų. Labai daug.
    - Tik tu, Ida, gali. Niekas kitas man nepadės. O jėgų? Manau, man jų užteks.
    - Tuo įsitikinsime. Žinoma, neiškart, bet per pusmetį -  tikrai.
    - Tu angelas, Ida.
    Ida mažytė, raudonais, kiek papūstais veidukais. Ant galvos gelsvuose ir lygiai sušukuotuose plaukuose įsegtas kaspinas, primenantis didelę baltą peteliškę. Akys mėlynos, didelės, noras kregždėmis švytruok jų erdvėje. Ir ramios. Balta palaidinukė, standžiai apglėbusi krūtinę ir kavinės spalvos klosčių sijonas, nusileidęs iki kelių, gražiai išryškina mongoliškai grakščias Idos figūros linijas. Jos kūrėjos savo darbą atliko nepriekaištingai stropiai. Nemanau, kad net  priekabiausia akis drįstų priekaištauti. Tikriausia, jei tik galėtų, pasakytų: statykite Idos kūrėją šalia Rafaelio ir skelbkime, kad abu jie genijai.
    Nors ruošiausi susitikimui su Ida, nors atrodė, kad viską buvau apgalvojęs, gi dabar, kai viešnia jau čia, jau atėjus, pasimetu. Garai, kad ji buvo Ida. Nutraukusi nuo kaklo lengvą, permatomą skarelę, nerūpestingai užmetė ant briedžio ragų, įžūliai kišančių iš senos. Lengvus, pigaus zamšo batukus paliko koridoriuje ir lengva it katutė, stryktelėjusi ant senos sofos pasirengė kojas po savimi. Ji buvo čia pirmą kartą. Jos nesivaržymas mano akyse iškėlė mergaitę i dar didesnę aukštumą.
    - Aš turiu obuolių, - pasigyriau.
    -Tai labai puiku, - pasakė ji. –Tu šaunuolis. Ak, kaip čia jauku. Gera. Kiek kartais nedaug reikia, kad pasijaustumei laiminga. Trupinėlis tylumos, trupinėlis dėmesio, vienas kitas obuoliukas. Tačiau ko tu toks? Nežinau nei kaip pavadinus. Atnešk obuolių ir prisėsk čia, greta. Ir antklodę atnešk. Sako, vyrams nejauku, kai moterys  blizgina kojomis. Užklosim jas antklodėmis, nelaimingasis.
    - Ida, - priekaištingai pasakiau.
    - Paskubėk. Obuolių noriu.
    Sugrįžęs iš virtuvės su pilna kraitele gražiai išnokusių, raudonų obuolių, atsargiai padėjau juos ant nedidelio staliuko, pritraukto prie  sofos, kurios kamputyje šiltai gūžėsi Ida. Atnešiau ir antklodę, bet ją paduodamas jaučiau baimę - kas ją, Idą, žino? Gal tik pajuokavo, paprašiusi antklodės kojoms apdengti. Kad moteris nenorėtų pasigirti tuo, ką ji tikrai gražaus turi, man nesinorėjo tikėti. Tačiau Idos prašymas- man įsakymas ir juos beatodairiškai vykdau.
    Apsidengusi antklode kojas Ida pasiieškojo obuolį. Ilgai jį kilnojo rankose ir šypsojosi. Nesupratau, kodėl jis jai įdomus. Tyli kambarėlio prieblanda, rausvi  obuoliai, bet gražiausia iš jų – Ida. Mano sieloje buvo it šventė - didelė, atrodė, kad niekuomet nepatirta ar jau seniai praėjusi.
    - Valgyk. Juos pats skyniau, - pasakiau.
    - Kokie gražūs. Oi, ne. Aš jų nevalgysiu. Geriau pasidžiaugsiu, kad jie tokie yra, - džiaugėsi Ida . O netrukus ištiesė delniuką ir papliuškino sofos audeklą, kviesdama atsisėsi greta. Nuo sunkau svorio sofa sugirgždėjo ir jos garsas užgulė ausis. Lyg būtų šalia pokštelėjusi patranka. Ak, velnias, argi tiek pagyvenęs, negalėjau įsigyti naujos? Ir sofa, ir knygų spinta, ir stalas, ir kilimai, viskas kas čia yra, tai pirmieji kambarėlio apstatai, jau suspėję nublukti kaip mano jaunystė. Dabar buvo vėlu ką nors pakeisti, tačiau savikritikos prieskonis aštriai užgavo širdį. Jau žinojau, kad netrukus visi šie baldai bus išmesti lauk, bus atgabenti nauji. Ida, pamatysi, pati įsitikinsi, taip bus, bet dabar svarbu, kad tu būtum.
    - O gal suvalgyk. Pusmaišį jų atsigabenau, tavęs laukdamas, - pasakiau mergaitei. Obuoliai juk tam ir obuoliai, kad  juos valgytumei. Sakei, kad mėgsti.
    Ida padėjo obuolį atgal ir atidžiai žiūrėdama į akis, paklausė:
    - Kaip toliau gyvensim, obuoly? Obuoliai viena, o žmogus - kita. Kaip manai, ar nereikėjo mums anksčiau numirti? Ar ne per ilgai ištęsėme savo gyvenimus?
    - Aš galbūt, tik ne tu.
    Šie žodžiai jau kažkur gyveno manyje. Kaip skaudulys, kai ta širdyje įkritusi žarija. Pasakiau juos greitai, lengvai, dar nesupratęs, kodėl Idai prireikė kalbėti apie pernelyg užsitęsusi  gyvenimą- mano ir jos. Kodėl jos?
    - Tu, Ida, apie save nekalbėk. Tau tik septyniolika...
    -Ak, viešpatie. Jis vėl apie tą patį. Nepataisomas esi, žmogau. Man norisi verkti.
    - Ida, - atidūsėjau jos ne lyg  švenčiausios Marijos vardu. Ir tikrai didelės skaidrios ašaros išrideno iš jos akių ir nučiuožė per veidus. Viena po kitos, tai pačiais takeliais. Neiškentęs priglaudžiau jos galvą prie krūtinės ir nevikriai rinkau sūrius lašelius, juos šluostydamas sugrubusiais pirštais. Ir kuždėjau: Neverk, Ida. Nereikia. Ką dabar bepadarysi, kad visa tai teisybė. Kad po to, kai tau buvo septyniolika, nė karto tavęs nesutikau. Tau tik  septyniolika- šiandien, ir ryt, ir po daugelio metų. Ida, tau tik septyniolika. Aš nenoriu, kad tu  būtumei, Ida, bent su viena pudros dulkele ant veido. Nenoriu. Supranti? Aš dar stiprus, tad prašyk, reikalauk...
    -Ida atsirėmė rankomis į krūtinę ir vėl atsisėdo, kaip anksčiau. Buvo rami, kaip kambario prieblanda, atskirta storomis sienomis nuo miesto gatvių triukšmo, nuo jų gyvenimo. Nurimo ir mano lūpų dosnus kuždesys. Ką pasakys ji, mano Ida? Jaučiu, kad dabar ar kiek vėliau, bet būtinai šiandien turi išsispręsti kažkas svarbaus. Ištiesiau jai ranką, kad galėčiau paimti jos. Ji nesipriešino. Lengva, šilta Idos ranka, atsigulė plačioje saujoje ir per ją jaučiau, kaip plaka širdis kitoje balta palaidinuke aptemptoje  krūtinėje.
    - Tu tikrai nuoširdžiai tiki, kad tau reikalinga?
    Linktelėjau galva, o mintyse sušnibždėjau brangų vardą - Ida. Tuo, kad ji reikalinga, ne tik  nuoširdžiai tikėjau, tą gerai žinojau. Šis vakaras, kai Ida vėl greta, kėlė iš merdėjimo ir atrodė, kad nėra nė vieno darbo, kurio neišturėčiau ant seniai sunkesnius daiktus laikiusios nugaros.
Ida kiek patylėjo, spustelėjo ranką ir paprašė:
    - Tu, Pranuci, pasižiūrėk, kur eina anie ji du. Pažink juos ir papasakok man. Gerai? To labai prašau. Jeigu prašymo neužtenka, paimk iš manęs daugiau. Nesikuklink.
    Taip pasakiusi lengvai nusliuogė nuo sofos ir atsistojo prie lango. Už jo buvo tamsu. Tik daugiabučių namų kai kurie langai ir gatvių žibintai barstė šviesą. O Ida stovėjo ir atkakliai žvelgė į šitaip apšviestą naktį, kur dar girdėjosi vėlyvų troleibusų geležinis.
    - Tamsu ir nieko nematyti, - pasakiau dar neatsipeikėjusiu ir nieko neišmanančio žmogaus balsu. Aš irgi dabar stovėjau prie lango, irgi stengiausi iš tamsos  išplėšti tuos du žmones, bet tai buvo beprasmiška ir neįmanoma.
    - Tamsu ir nieko nematyti, Ida, - pasakiau dar kartą, jau palietęs mergaitės petį.
    - Ką bepadarysi, kad tamsu, bet tačiau reikia  sužinoti, kas jie ir kur eina, - pasakė ir nelauktai apsivijusi  šiltomis rankomis apie kaklą, prisiglaudė lūpomis prie ausies.
    - Šitaip reikia. Tai net būtina, mano kvaily. Atsiprašau, - mano kvailiuk. O kiek tai mano valioje, būk tikras – padėsiu. Ir atsimink, ką žmonės kalba- Gera pradžia- pusė darbo. Taigi, eikime valgyti obuolio.
    Obuolį iš kraitelės Ida pasiėmė tą patį. Prinešė prie burnos, bet pagalvojusi, atkišo man:
    - Tu pirmas atkask. Mano burna neapžioja. Kask, kask, - išdykusiai ragino mergaitė, o kai tai padariau, ji džiaugsmingai suplojo delnai: - Tai šaunu. Tai vyriška. Obuolys prakastas ir jį reikės suvalgyti.
    Nežinojau, nė ką galvoti, nė ką sakyti. Springau atkąstu obuolio kąsniu, niekaip jo negalėdamas sukramtyti.  Ida tuo metu užsimovė batukus, apsirišo kaklą  skepetaite. Visa tai darė vaikiškai, išdykusiai, greitai, kol dar mano gerklėje springo  atkastas obuolys. Nelaikiau jos už rankos, kuomet atidarinėjo duris. Bet meldžiau išsprogusiomis, suašarojusiomis akimis, be žodžių meldžiau paaiškinti, kaip man atrodė suvaidintos komedijos prasmę.
- Ida, aš laukiu tavęs. Kasdien. Ir nepavargdamas.
- Taip, taip. Bet dabar... pirma -  nelydėk. Antra - nieko neklausinėt, o trečia – vos neužmiršau.  Še tau šis mažytis daiktelis. Viso gero. Lik!
    Ida pati atidarė duris ir išnyko. Tylai, kaip gulbė nuplaukusi vandeniu.  Buvo tamsu, bet tamsa  jos neprarijo, kaip kitų, o aš sugrįžęs nuo durų, atsistojau viduryje kambario ir varčiau rankose  man paliktą, pasak jos“ mažytį daiktelį“ Tai buvo paprastas, kuklus, kelių centų vertės  šratinukas. Ir ūmai dingtelėjusi galvon  šviesi  mintis  viską paaiškino. Nežinau, kaip greitai atsidariau langą, kaip ilgai, persisvėręs per jo palangę, šaukiau:
- Sužinosiu. Būtinai sužinosiu, kur eina tie du žmonės. Ar girdi, Ida? Juk jie  iš mano svajonių. Kaip ir tu, Ida,  - šaukiau ir ausyse grojo Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

0

12

22
KETVIRTADIENIS

Benvenutas Kotryna Gedgaudas Gedgaudė
Stasio gimtadienis _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Raulashttp://uploads.ru/t/t/k/Y/tkY5T.gif

          Laikas sustojo arba jis buvo toks, kad jo savimi nemokėjome jausti. Visi buvome lemties sumesti į krūvą ir atrodė, kad esame būtent ten, kur reikia būti, kai asmeniniai reikalai atitolsta ir nemenka jų dalis persikvalifikuoja ir tampa tavo – mano – visų,  kitaip sakant - sudėtine dalelyte visumos, kuomet jie ten svarbesni. Tačiau patikėti šitaip užrašytu tekstu irgi nebūtų protinga. Nebuvo laiko, o tuokart net ir poreikio vienas kito klausti ar per save domėtis, kokie vaizdiniai atsiranda sieloje, kuomet ji atsišaukia į fiziškai juntamus, bet mažai įtikėtinus dalykus. Visi kas kaip, bet daugiausia akimis ieškojome netikėtai dingusio Geltonžandžio, tačiau net nesuradę jo, vargu ar kuris gebėjome pagalvoti, kad jo čia nėra. Buvo lengviau manyti, kad ir dingęs, kad ir nematomas, tačiau jis, žaltys, yra kartu ir dabar stebi mus, norėdamas išgirsti ir matyti, kaip kas atrodome šioje sausio tryliktosios dienoje prie užkurto titnagu aukuro. Jo ugnis negeso, net neparagindami vienas kito, suspėdavom laiku į aukurą pakrauti malkų, paimtų iš sodybos pūvančių pastatų. Reikalas šventai svarbus, bet jis tvarkėsi savaime, lyg netyčia ir nemanėme, kad kiti gal nemenkiau svarbūs dalykai yra lyg  užblokuoti, palikti priimti tik pojūčiais, nebandant juos aprėpti kaip visumą ir net tingint pagalvoti kokios priežastys paskatino turėti tokį  neįprastą reiškinį –renginį, kitaip tariant: smegenims nebuvo leista pabandyti suprasti, kas iš tikrųjų čia vyksta.  Atrodo, tingėjosi net paspėlioti ir bene aktyviausiai sava mąstysena reiškėsi papūgėlės. Suklegusios galvoje, jos kuriam laikui perimdavo mano dėmesį sau ir tuomet  tekdavo „pasitraukti“  iš kompanijos ir pasilikti tik su jomis. Būtent jos pirmos pranešė, kad į miško keliuką nuo plento įvažiavo dengtas sunkvežimis. Ir šį kartą, kaip dažniausia, žinią pranešė kalbėdamosi dialogu: 
     - Nemanau, kad grybų ieško. Žiema juk, bet ieško.
     - Gal prireikė sysysy?
     - Tu- ką? Dėl sysysy tokią mašiną iš plento sukti? Baik niekus taukšti. O dėl žiemos... Tik kalendoriuje ji. Grybai jo nepaiso. Bent voveraitės. Net spauda stebisi ir rašo: dygsta, auga.
     - Aš taip mąstau.
     - Gal šaukim dzieduli? - pasišnekėjo papūgėlės, bet šaukti manęs nereikėjo: visus keliukus į šį vienkiemį gerai žinojau. Visi jie apkrėsti pušų spygliais, apaugę samanomis, bet dar nebuvo užspringę medžiais, kurie mišku sustoję šalikėlėse žalias viršūnes siūbavo viršum jų ir  keliukai panašėjo į šviesos tunelius – šviesos, saulės, net vėjo čia daugiau. Ir, žinoma, triukšmo, nes, žiūrėk, kažkas dar važiuoja  jais. Dažniausia rudenį, kuomet į miškus išeina grybautojai.   
     - Girdžiu, girdžiu, - mintyse atsiliepiau papūgėlėms, - girdžiu, - ir padaviau Knygą Vidiniui.
     - Tu kur?
     - Dziedulis sysysy. Ne į kelnes gi, - pasakė papūgėlė, pamaniusi, kad girdžiu ją vienas.
     - Na, žinoma, ne į kelnes,- regis, patikėjo Vidinis, o aš pasijutau atsipalaidavęs – lengva, gera. Lyg pats būčiau nusitaikęs paošti mišku.
     - Atsiprašau, dzieduli. Maniau, kad mane girdėsi tik tu. Kaip čia taip atsitikę, kad ir dėdė Vidinis? Taip neturėjo būti. Tikrai, neturėjo taip būti. Mes apdairios, - pasakė papūgėlė. – O pajuokauti juk sveika.
     - Sveikata reikia rūpintis, - pasakė antroji.
     - Jis viską girdi. Taip kad atsargiau,- neskubėjau atsiliepti papūgėlėms, įsižiūrėdamas į miško tuneliu nušliaužiantį apleistą, bet savotiškai mielą keliuką, kuriuo kitados vingiavo giliai smėlėtoje žemėje įsirėžusios vežimo vėžės su tarp jų arklių kanopomis įspraustu taku. Jį atsimenu, kai nei plento, nei miško nebuvo. Juo važiuodavo į miškelį, įsikaišiusį vidur atviro ir plataus, titnagais nuberto lauko, kur giliai iškastose duobėse, supildavo iš bulviakasio atvežtą derlių. Vėliau šis smėlyno plotelis buvo paliktas miškui, o duobės, bulvėms žiemą  laikyti, iškastos arčiau namų. Kaip tik dabar buvome atėję jų vietoje, bet jokių ankstesnės būtovės pėdsakų plikai akiai neišlikę. Visur augo miškas, ošė, tik atrodė, kad dabar  jo daugiau - ošė ir tas, kurį čia nešiau savo atsiminimuose.     
     - Aš turbūt toliau neisiu. Kas ieško, suras.
     - Suras. Ten pasiųsti mano vyrai, bet skubėti nereikia, - išgirdau šalimais jauną balsą. - Tegu pasižvalgo po mūsų kraštą. Pakvėpuoja juo.
     Stebėtis jau turbūt atbukau. Tuoj pamačiau neaukštą, tvirtai sukaltą, žodžiu, kresną, apie keturių dešimčių metų mielo, bičiuliško veido išraiškos vyrą. Jo aprėdas žvalgus, it apaugintas tamsių ežerų žuvies žvynais. Labiausiai panašėjo į ešerį - spalva rūstoka, su plieno atspalviu. Netardamas nė žodžio it  senam, geram pažįstamam padaviau ranką ir pajaučiau saujoje jo delną. Šaltas. Bet, matyt, tik sau, nes į mane jo šaltis nepersimetė. O pasakiau tai, ko lyg tol niekam nebuvau sakęs ir nežinojau, kad kažkur savyje  galėčiau turėti tokį sakymą.
     - Šaltas kaip žaltys.
     - Taip ir yra, dzieduli. Žaltys. Kiekvienas gyvename savo dalioje.
     -  Betgi...
     - Betgi manau, kad tokia dalia ne amžina, - užbėgo į priekį kalbėti miško žmogus, - Šiandieną va taip, o rytoj ir vėl nežinia kaip. Prisimink kaip Eglė šaukusi: Žilvine, Žilvinėl / jau saulelė žemai /  Žilvine,  Žilvinėl,  -/ Kur namučiai  namai...
     Žvilgterėjau per nukarusias medžių šakas į viršų ir net nepagalvodamas:
     - Mūsų saulė dar tik kyla, žmogau, - ir tik dabar atidžiau žvilgtelėjau į jo veidą, sutikdamas draugiškai šiltas akis ir nelinksmą, bet nesuvaidintą mažytę šypseną, kurią net praplėšius daugiau džiaugsmo neišsilietų. Ir tai, ką mačiau, jaučiau ir savyje - ir ten įsiskverbė atkartotas miške sutikto žmogaus atvaizdas, nedrumsdamas nieko, kas priklauso man ir susirasdamas ten niekieno neužimtą tuštumėlę. Net toptelėjo mintis, kad ir ten, Savęsp(i), galima gyventi plačiau, jaukai ir, kaip sakoma, visiems  šildytis ta pačia saule, jos niekam neuždengiant. Bet sutiktasis netikėtai atsargai pakėlė ranką man prie mano veido, lyg norėdamas nuimti kokią užkritusią šiukšlelę ir net tyliai pastukseno į smilkinį.
     - Na ir kaip? Išmokote Internacionalą giedoti? - Ir nelaukdamas, kokį atsakymą išgirs, jau man, net neįvardindamas papūgėlių:- Jos puikios, jos nuostabios. Ir sakau: nelengva man buvo skirtis su jomis, o ir joms su manimi. Daug dalykų tekę apmąstyti. Vis neatrodydavo, kad toks sprendimas protingas.  Tačiau kaip neretai panašiais atvejais, į paramą atėjai pats.
     - Aš?
     - Taip, dzieduli, tu. Tavo apsisprendimas šioje elgetų karalystėje pragyvent šimtą metų, mums buvo priežastis galutiniam apsisprendimui.
     - Elgetų karalystėje?
     - Kasdienybėje ją vadinu ubagų karalyste, bet ši diena iš  kasdienybės iškrito. Na, pagalvok: Dievas sukuria žmogų. Ir net pagal savo atvaizdą. Apgyvendina Žemėje, o gyvenimui iš begalybės laiko atgnybia trupinėlį. Vis iki šimto ir šimto. Tai argi ne elgetos dovana? O tavo ryžtas pragyventi ne IKI šimto, o bent tiek, mums atrodė yra vertas ir pagarbos, ir paramos, kad taip neatsitiktų, kaip su Radijo karieta. Buvo, buvo, bet žybt ir nėra.  O priedo, kad jos ir pėdsako nebeliktų, dar ir panelę amneziją  padovanojo.  Esą, užmiršk, Pranuci, kad būta tavo gyvenime gražaus prakaito. Taip, jis sūrus, bet prakaito lašelis  geriausiai atspindi žmogų jo esmėje.
     Miško žmogus kalbos neskubino. Jo kalbami žodžiai nesistumdė, nesigrūdo, nelenktyniavo ir kiekvienas sakinyje jautė savo vertę ir buvo garbus, solidus, reikalingas, suvokiantis, kad perduodami informaciją atlieka reikšmingą darbą. Deja, panašiai atsiliepti man nebuvo įmanoma – pritrūko išauklėjimo ar talento, o jo kaip vandens nepasemsi.
     - Ir ką tuo nori pasakyti, Raulai. Kad gyvenu pasakoje?
     - Kaip, kaip pasakei? Raulai? – po neilgos tylos perklausė jis ir tuoj mišku nuaidėjo jo smagus, užkrečiantis, iš akių ašaras spaudžiantis juokas: - Puiku! Tiesiog nuostabu! Nuo šiol aš Raulas, - kalbėjo pro juoką ir vėl, kaip anksčiau, atsargiai pabeldęs pirštais į mano galvos smilkinį: - Ar girdite, papūgėlės? Aš Raulas. Galvokit, mielosios, ir supraskite, kaip tai puiku! Nuo šiol namuose tesu tik Raulas, - dar kartą pasakė ir nusišluostydamas suašarojusias akis: - Ačiū, dzieduli. Nepamenu, kada taip skaniai juokiausi.
      - Galėtum ir dažniu. Sveikata ir Raului nepakenks.
      - O! kad taip dažniau. Na, o pasakų, dzieduli, šitame krašte jau nebūna. Betgi pats tai neblogiau žinai. Kitokia, dar nesuvokta būtis varo mus į sapnus, į pertvarką savasties, į Savęsp(i), kur atsiveria kitokie peizažai ir metamorfozių įvairovė reikšmingai suaktyvėja. Intensyviau vienos būties formos persiorganizuoja į kitas ir štai atsitinka, kuomet vietoje to, kad paverktum, pradedi  juoktis.
     - Ar draudžia kas?
     - Nedraudžia. Arba taip atrodo, kad esi bent sau karalius, - pasakė ir pagavęs akis akimis: - Ačiū, beje, kad eilėraščiu įkėlei žaltį aukščiausios pušies viršūnėje, kad jis tau - šventenybė. Ne viskas sekasi, ką sumanęs, bet tikėk: slegiamės, kad tavo paskutinis  balius dar krestelėtų šį visą, deja, deja, nykstantį, mirštantį šilinių dzūkų kraštą.
     Miško žmogus kalbėjo ramiai, bet man, stokojan  aiškumo, atrodė, kad jam svarbu pakalbėti. Dar negreitai gebėsiu suvokti, kad protas manyje įgauna kitokią kokybę - darosi šaltas ir tas,  dažnai jį kankinęs ūmai įsiliepsnojantis protrūkio kunkulas nepasirodė. Ramiai kilstelėjau  ranką prie jo ešerio spalvos aprėdo ir patapšnodamas:
     - Štai ir atėjo laikas, kad jeigu čia ir velnias pasirodytų, aš jo nebijočiau.
     - O jeigu gyvatė?
     - Gyvatė? Kodėl klausi? - greitai atitraukiau nuo jo krūtinės ranką.
     Raulo lūpose įsibrėžė nelinksma šypsena.   
     - Gyvatės visuomet bijojau. Dabar irgi. Bet kodėl klausi? - įsispyręs sužiurau į Raulo akis.
   - Daug kartų pats esu muštas ir net užmuštas kaip gyvatė. Dar neretai save tenka pasaugoti kaip žaltį, bet kur kas dažniau – kaip gyvatę, - pasakė nepamesdamas liūdnos šypsenos: - O!  bet anieji mus jau mato, matyt, besijuokiantį išgirdo - sukruto Raulas ir kyštelėjęs atsisveikinimui ranką: - Atsiprašau, bet kuriam laikui išnyksiu. Su Jonu ten dvi  moterys, poetė ir fotografė. Abi seserys. Manau, bus įdomu. Iki, Dzieduli. Jums, papūgėlės, irgi – iki. Ir nueidamas sunkaus žmogaus negirdimais žingsniais niūniavo:
     - Žilvine, Žilvinėl...
      ( iš „Sugrįžimų“)

2012-03-23 07:50:02
Pelėda

0

13

1.
SEKMADIENIS
Hugonas Teodora Teodoras Rimgaudas Dainora

Pasaulinė paukščių diena
Verbų (palmių) sekmadienis

Pečialindos arba Raulas IIhttp://uploads.ru/t/t/k/Y/tkY5T.gif

          Raulas pasitraukė nesuprantant kaip - neatrodė, kad kaip šliužas jis nušliaužė ar kaip žmogus nuėjo,  nužingsniavo. Saujoje dar vis jutau jo šaltoką rankos paspaudimą, o ausyse paliktus žodžius – iki. Taigi,  iki kito susitikimo. Tačiau tuokart jautriausiai atrodė niūniavimas: Žilvinai, Žilvinėl...
     Diena dar vis trumpa, bet krizinis šviesos periodas pasibaigė su saulėgrįža, o gruodžio pabaigoje prieš Naujuosius metus pavalgius Kūčių vakarienę ir atšventus Kalėdas, saulė jau įstengdavo kasdien kilstelėti anksčiau ir leistis vėliau. Kitada tai žiemos, tai tvorų šalčiuose poškėjimo metas, bet tai kitada, o dabar va – grybai auga. Nors suvoki, kad žiema dar pasirodys, bet vis dėlto miela žvalgytis po kuždančias miško samanas ir atsiminti, kiek daug ko paslėpta po jų kilimais.
     - Dzieduli,  a - ūūū! Kur tu? – irgi galvoje panašiai kaip miške pašaukė papūgėlė.
     Šyptelėjęs mintimis atsiliepiau:
     - A – ūūū! aš čia! - ir tik dabar smegenys panoro kažką reikšmingiau suprasti. O ką? Ką būtent?
    Su Raulu pakalbėta apie tą ir aną, bet tokioje kalbos raizgynėje nė viena mintis nebuvo suprantamai suvokta - reikėjo atsirinkti kiekvieną ir išpainiojus, išnarpliojus suvynioti į atskyrus kamuoliukus. Tačiau ir toks minčių atrankos darbas irgi be aiškesnio supratimo.
     - Jie iš tikrųjų, dzieduli, grybauja. Ir fotografuoja,  fotografuoja. Voveraičių viena kita, bet kai jos nufotografuotos, kai visos nuotraukose, atrodo, kad jų daugiau negu bet kada čia tiek buvę.     
     Sunkus, dengtas, iš plento į miško keliuką įsukęs sunkvežimis man dar nedaug rūpėjo, o netikėtas, trumpas ir šaltokas susitikimas su Raulu po truputį vis labiau šilo. Ūmai pasidarė įdomu žinoti, kad  papūgėlės su Raulu gerai pažįstamos ir mano galvoje atsiradusios  ne dėl sutrikusios smegenų veiklos, o dėl kažkokių man nežinomų priežasčių. Atrodė, kad net vėl jaučiu prie  smilkinio miško žmogaus prisilietimus, jo pirštų pabaksnojimus klausiant papūgėlių, ar išmokusios giedoti Internacionalą. Nusliuogė į smegenis ir jo apie jas pasakyti žodžiai, kad, girdi, nelengva buvo skirtis ir kad, girdi, toks  sprendimas atsirado tik apmąsčius daug dalykų.
     Prisėdau ant audros išversto beržo kamino. Išvartų nemažai. Daugiausia pušų. O eglė pasitaikydavo čia retai, bet buvo smagu žinoti, kad ir ji nesvetima šitam kraštui. Įbedęs į žemę akis, įsiklausiau norėdamas išgirsti papūgėles, bet jos nuščiuvę. Ir, beje, neįmanoma  buvo patikėti, kad per visą bendravimo su Raulu laiką, jos išliko neįtikėtinai ramios – it prasmegusios tuštumoje.
     - Chė! Bet ir besarmatės esate! Maniau, kad pas mane savo valia atsiradusios. Betgi ne taip. Ir  va reikėjo susitikti Raulą, kad bent šiek tiek galėčiau daugiau sužinoti. Mižnės esate, mielosios, o ne papūgėlės. Ir – ša! 
     -Šie reikalai pernelyg subtilūs. Mudvi, dzieduli, niekuomet nebūname ten, kur būname be naudos. Kitaip sakant, būname, bet visuomet taip, it mūsų nebūtų.
     - Ar manote, kad galite spręsti, kur naudingos, kur ne? Man tikrai įdomu būtų žinoti, kokie santykiai jus sieja su žalčiu.
     - Kaip žaltys jis labai retai.
     - Gerai. Būkite, kaip jums patinka. Neprasta žinoti, kai žmogus gali apsieti be papūgų. Bent jau tų, kurios jo nuosavoje galvoje. 
     - Dzieduli, jeigu manai, kad pats sugebėjai jį pavadinti Raulu, tai atsiprašom, bet ne pats, - pasakė viena, o kita pridūrė: - Bet manyk, dzieduli, kad pats. Taip būti, taip gyventi prasmingiau. Gyvenimas neatrodo apytuštis ar net tuščias. Ir manykite dar, kad štai kažkas  sugalvojo tave atsiminti ir: viens, du, trys ir prašau - atvažiavo. Žmogus turi eiti per žemę tvirtai į ją įsikabindamas. Raului šitokia parama irgi reikalinga. Jau senokai save mintyse vadino Raulu, bet viešai nedrįso.
     - Mat kaip! Senokai  vadino Raulu? Ar ne nuo tada, kai šiuos namus paliko dėdė Jonas?
     - Aš sakiau, kad su dzieduliu nesunku susikalbėti, - sugargė papūgėlė savo bičiulei, prisiimdama įprastą kalbos manierą: reikšti mintis dialogu. Bet antroji nebuvo optimistė.
     - Dar pamatysim, kaip dugną dėsim, - atsiliepė jai.
     Nėra jau dėdės Jono. Jau ilgokas laikas, kai nėra. Aplenkęs Šklėrių kapines, nukeliavo į Druskininkus ir ten atgulė miesto kapinėse. Jos ten didelės. Ne bet kaip suveltos – ir pasivaikščioti galima, ir net kažkokį dvasios kilstelėjimą krūtinėje pajausti. Bet Dieve mano, kaip viskas keičiasi. Kodėl toks amžinas skubėjimas sukurti, o paskui kūrinį sunaikinti, nepaliekant vietoje net mirties pėdsakų. Dėdė Jonas  buvo paskutinis iš šitos Grigų, tačiau Raulais vadinamos sodybos.
     Jau nežinau, kaip ilgai sėdžiu ant beržo išvartos. Nesisukinėju, nesidairau, negirdžiu ką ošia miškas, tik atmintimi ir akimis vis giliau gręžiuosi į laiką, kur atsidengia tvora aptvertas vienkiemis, o vakarais visus Raulus  surenka į vieną krūvą ir susodina vakarienės prie dviejų vienas su kitu galais sujungtų stalų. O ne! jau ne pirmas kartas, kai nusiteikiu dar bent kartą surinkti juos visus po palubėje pakabintais šventųjų paveikslais, tačiau po tokių pastangų visuomet atsiranda priekaištų. Net būna, kai pagalvoju, kad kažkas į šiuos namus  per mano neišmanymą negeba pareiti. Bet šįsyk išgirstu, kaip smagiai  nusikvatoja miško žmogus, pavadintas Raulu.
     Iš tikrųjų, man vis dar nepavyksta sužinoti, kodėl šis vienkiemis pavadintas Raulų vardu, nors visi, kas čia beateitų, kas ką apie jį bekalbėtų, kitaip jo nevadina. O parodydami į jo gyventojus, irgi sakydavo: Raulų Vinca, Raulų Jonas, Raulų Ažbieta, Raulų Stepa... Penkis sūnūs ir aštuonias dukteris, taigi savo dėdes, tetas ir motiną, nesunkiai susodindavau prie dviejų galais sujungtų stalų, galustalėje jų pasodindamas savo senelį, o jų tėvą Šimą ir abi jo moteris -  Brigitą ir močiutę Marcelę. Ilijonas, senelio brolis, neskubėdavo prie stalo. Buvo viengungis ir gali būti, jog sieloje neretai jautė šaltuku įslinkusį ir ten šliaužiojantį žaltį- ne piktą, bet vis dėl šaltakraujį, savo vyro galias iššvaisčiusį be moters.
     - Na jau, na... Baik paistęs niekus, Pranuci, - sudraudžiu save panosės murmesiu, bet suprantu, kad skirtingai nuo ankstesnių kartų, šįkart labiausiai užkliūvo būtent jis, Ilijonas. Net darosi įdomu, kažin,  kaip būtų pasielgęs čia sutiktas dručkis, jeigu jį būčiau pavadinęs, ne Raulu, o Ilijonu. Tačiau ši mintis darosi vis baugesnė. Jau norisi jos greičiau atsikratyti, bet taip yra, kad daug dalykų, sukaišiotų žmoguje, nepaklūsta jam – paima kaip mažą vaiką už rankos ir vedžiojasi paskui save. Regis, mano savijauta parūpo ir papūgėlėms
     - O dziedulis, regisi, su pečialindomis po dangų nardo.
     - Irgi pasakei - „po dangų nardo“? Nebent sapnuodamas.
     - Iš tikrųjų, nebent sapnuodamas, - atsiliepiau mintyse ir, tingiai pamosikavęs kojomis, nuslydau nuo išvartos, tuoj apčiuopdamas kojomis samanotą miško žemę. 
     - O, atsargiau, dzieduli. Taip galima ir į duobę įkristi.
     „Į duobę? Nebent praskrodus praėjusių septyniasdešimties metų erdvę“? - atsiliepiu mintimis, bet tikrovė nepaslankesnė už vaizduotę; ši, atrodo, tik krusteli, tik mosteli kaip pečialinda greitu sparnu ir regiu, kaip viršum iškastų duobių dangus užspringsta urvinių kregždžių skrydžiais. Skraido, šaukia, rėkia. Ir taip visuomet, kai sumanydavau įslysti į duobes ir apieškoti ten įrengtus jų urvelius.
     - Ieškok, ieškok.  Kiaušinėlių pilni urvai, - girdžiu, kad galvoje dar labiau nerimsta papūgėlės: - Skania kiaušiniene svečius pavaišinsime.
     - Jūs- ką? Tyčiojatės? Atsiminti neleidžiate?
     - O gal tik padedame? - paklausė kažkuri, bet lyg kažko nepatenkinta: - Betgi kaip savo namuose pranašu nebūsi, taip ir „ačiū“ už paslaugą nesulauksi. Pasitik, jie jau čia. Svečiai.
   Pakėliau aukščiau galvą ir anapus kelių kadugių  priešais save pamačiau Joną iš Griškabūdžio.

0

14

Šiandien 11°C / 25°C, gali palyti
Rytoj 8°C / 17°C, vėsiau

30
PIRMADIENIS
Marijonas Pijus Virbutas Venta Sofija


Valpurgijos naktis
Tarptautinė veterinarijos diena

Vienatvė II 

Prisilietei,
O aš vis tiek lieku negeras,
Nors ir matau, kad vakaras saulėlydžiu kūrenas,
Bet, kaip sakiau -
Norėčiau dar pabūti savimi,
Negirdint priekaištų,
Kad kilnesnės poezijos nemoku.
Ne priešas sau
Ir mano prigimtinei kalbai.
Bet tu nepaisyki, ką čia rašau -
Jau ir Savy savęs nebesurasiu -
Kai tiek įplaukęs į marias,
Krantų, deja, jau nesimato...
Bet nekalbėsiu, kad saulėlydyje negražu -
Net nežinau, ar buvo taip kada,
Kad šitaip net su mariomis
Plačiausiai išsiliečiau iš savęsp –
Toli nuo miestų, nuo žmonių
Skurdukėje vienatvėj savo...

Patikėk 

Jeigu dainuot išmokai, patikėk –
Jau greit ir verkt išmoksi, vyre.
Ir nesvarbu, kad ašara atrodo moteriškos giminės,
Bet ji lygiom,
Bet ji perpus su vyrais
Nuo lopšio dar.

Kaip rytui jo aušra,
Kaip žolei jos sužvilgusi rasa,
Pro ją ateina šviesuma ir laisvė.

Sukrutęs paukštis,
Be dangaus,
Dar medžio šakose
Savo paties daina
Paragina gyventi...

Jeigu dainuot išmokai, patikėk -
Jau greit ir verkt išmoksi, vyre...

Ližė (I) 

Atrodė, vardas keistas – Ližė,
Tačiau vėliau, kai jį kartot pradėjau,
Gražiai prigludo prie širdies –
Kaip ir žiedai gėlių
Prie jos karštai alsuojančios krūtinės,
Kurias nunešdavau jai dovanų.
Tariau ne kartą jai:
- Nepyk,
Jei kartais pavadinčiau Lize.

Nusišypsodavo
Ir glostydama mano petį,
Kad prasmingiau galėtų pažiūrėti į akis:
- Jei duonos būtumei tešla,
Į krosnį, kaip pyragą  šaučiau,
Kad  mano vardas
Tavo burnoje nestrigt...

O Visagali,
Daug dienų praėjo,
Net neprisimenu, kada nuklydęs ten buvau,

Tačiau  Ašašnykai
It neužgesęs žiburėlis -
Banguoja ežeras
Iš jo prisikelia Grūda,
O aš  brendu per gilų sodžiaus smėlį,
Kad  nors va taip
Galėčiau susitikti su Liže...
Žemai lig penčių  sunkios krenta kasos,
Užžarsto kaip šluotelės jos pėdas basas.

Toli - iki  mirties - jos šitaip užsižarstė
Ir tik  eilėraštyje dar bandau jas rasti.

SVEIKATOS  VISIEMS LINKIU,  O MANE IŠTIKO TINGĖJIMAS

0

15

Šiandien 3°C / 12°C, nepastoviai debesuota
Rytoj 2°C / 16°C, mažai debesuota

13
SEKMADIENIS

Tautmilas Alvydė Milda


Meilės diena, deivės Mildos šventė

Nusikaltimas http://uploads.ru/t/t/k/Y/tkY5T.gif

Nelinksma, ne.
Nors, regis, džiaukis ir mylėk!
Sakyk poetiškas kalbas
Ir minkyk pagyrimams žodį - 
Už lango stiklo vaikščioja žolė.
Prisirpęs sodas sprogsta pumpurais.
Pražydo gėlės.
O inkilas varnėnu gieda,
Nors irgi senas jau,
Bet dar iš mano rankų čia atėjęs,
Todėl labiau negu kiti
Turėtų būti dvasiai mielas.
Ir tu juk:
- Kaip gera, kad turi
Taip giedantį paukštelį savo...

Ilgai tylėjau, bet, žmogau,
Jau negaliu ilgiau -
Paukštelio giesmėje dar neatslūgusi mirtis.

... Kaip ir dabar,
Pavasaris tada,
Tik inkilo įkėlęs niekad nebuvau.
Mačiau, kaip aiktelėjus šūviui, nuo šakos staiga
Krauju užspringęs krenta paukštis .

Taigi, ar netaiklus šaulys?

O tu štai klausi, kaip šit gyvenu?
Aš su pavasariu kasmet einu
Į savo paukščio mirtį.

O Dangaus vartai, neatleiskite! – prašau, -
Man atleidimų šitokių nereikia.
Laikiau jį rankose –
Dar buvo šiltas.

Kiti varnėnai peri mano inkile,
Tačiau vis regisi, kad taip netikra.
Tai gal neklausk, kaip gyvenu,
Kai nežinau, ar gyvenu,
Kai su mirtim jau daugel metų,
Kai vis aiškiau iš ten girdžiu:
- Alsavimas gyvenimo neduoda, Pranai.
Nusikaltimas – net būnant laisvėje,
Turėti ją.

Sielą vis degina kalėjimas ir prašymas -
O Dieve, neatleisk...

  :love:  Pirmyn!

Žinau –
Skubėt nereikia, bet skubu.
Visi juk šitaip, net pasakę,
Kad oi, kiek daug dienų
Krūtinėje širdis mažytė plaka,
Todėl tepailsi, tebūna jai ramu.

Bet - ne.
Atsikvėpiu ir vėl stuksiu,
Skaičiuodamas žingsnius kelionės,
Net stebisi, sutikę žmonės:
Kam reikia šitaip  atkakliai
Lazda į Dievo langus belsti!

Išties - kam reikia?
Bet vis tiek pirmyn,
Kol šitaip mažą širdį skauda...
Beje, langams ir lazdai nemažiau.

Neapsirik... :rain:

Lėliuke, tu tyliau.
Poezija labai saikinga.
Nors ji visur,
Tačiau geriausia jai,
Kad neatrodytų bet kaip,
Net jeigu jos mažai
Ir, gink Dzievuli, jeigu daug.
Ji kaip žmogus su metais žyla.
Net būna, kai pabėgus į lankas,
Įsigeidžia pavirsti į miglotą tylą.
Tuomet žiūri - it šviečia žvaigždės pro rūkus,
Bet gal ir  - ne.
O tu, lėliuke, dar maža
Ir kai sakai, kad  peršokai per tvorą,
Pasižiūrėk -
Šįkart ten skalbinius močiutė ar mama
Kartu su tavo vystyklais padžiovė...

   Na, o dabar - SĖKMĖS LINKIU VISIEMS, GRAŽIŲ PAVASARIO DIENŲ IR SKARDŽIŲ GIEGULIŲ PAKUKAVIMŲ

0

16

Kepurė
          - Pagaliau! – pirmasis prabilo Jonas. Ir plačiai išskėtęs rankas: - Nagi, nešk, bičiuli, į glėbį ūsą. Seniai sveikinomės.
    - O ne! Į tavo glėbį tikrai neateisiu. Atsimenu, kad visuomet už tai tekdavo atsidėkoti „kaulų skaudėjimais. “ Sakau: „Labas, bekepuri“ ir užtenka, pasisveikinom. Taip, taip, pasisveikinom, -  atatupstai pasitraukdamas pasakiau mielam bičiuliui ir ačiū die, kad šį kartą jam to pakako, bet atidžiau žvilgterėjęs supratau, kad jo glėbys gerokai apdusęs, praskydęs, apalpęs, be ankstesnės jaučio sveikatos. Regis, nedaug laiko praėjo, kai skyrėmės paskutinį kartą, tačiau nors Jonas vis be kepurės, bet jau ne tas. Atrodė, kad neblogai žinau jo išvaizdos pokyčių priežastis, bet ir buvau, ir esu įsitikinęs, kad žinios, gautos iš antrų- trečių lūpų, jos visuomet blankesnės, praradę natūralų skonį ir todėl suprantama, kad man buvo ilgu laukti susitikimų su juo. 
    - Ilgam?
    - Pasiimsiu kepurę ir atgal.
    - Kepurę? - suklusau. O Jonas išgirdęs net piktas buvo:
    - Tu –ką?  Ir vėl mane už nosies vedžioji? Jau kiek kartų žadėjai: padovanosiu kepurę, padovanosiu kepurę. Tai dovanok! Ar tau kliudau? Bet - ne. Tau smagiau žiūrėti į saulės ir vėjų nubučiuotą mano galvą ir apšaukti bekepuriu.
    Skėstelėjau rankomis, nesumodamas kaip atsikirsti, ir kepurės reikalai netrukus aprimo. Miško keliuku atsargiai, palengva važiavo sunkvežimis, šalimais jo vora žingsniavo kariškos laikysenos palydovai ir žiūrint į juos iš tokio nuotolio, nebuvo keista manyti, kad kuris iš jų gali būti net ir Raulas – vis jie buvo uniformuoti jo aprėdu. Atrodė, apdengti tamsios spalvos ešerio žvynais. Spindėjo it rūstaus atšvaito plienas.
    - O su dzieduliu aš net į žvalgybą eičiau. Jam nuostabu, ką mato, bet nesistebi, neišsiduoda, - išgirstu papūgėlę, o kita tuoj atsiliepia, kad, girdi, ji irgi nesistebėtų, nes juk Raulas įspėjęs, kad jo vyrai pasirūpins svečių sutikimu.
    - Tas tiesa, bet vis tiek smagu, kai žmoguje jauti tvirtą charakterį. Dziedulis, kai prireikia, dar vis pasirodo kaip karys, - vėl girdžiu galvoje ir supratau, kad toks papūgėlių dialogas ne dėl liaupsių man; jis reikalingas kaip įspėjimas būti atsargiam - ne šūkalioti, ne aikčioti ir elgtis taip, jog tai, ką matau, man ne naujiena. Bet toks dalykas neatrodė paprastas, nes mintyse nuoširdžiai stebėjausi: bet kiek jų daug!
    - Kodėl daug? Trylika. – ramiai atsakė papūgėlė, o kita irgi elgėsi lyg norėdama pagelbėti man, savaip parūpindama reikalingas žinias.
    - Nereikia skaičiuoti, kai žinai, – atsiliepė ir dabar atsitiko tai, ko ir pasakose nebūna. Ji skaičiavo ir vardijo: - Motiejus. Jis vyriausias. Ir protinga, kad rikiuotėje pirmuoju eina. Po jo turbūt Anelė ar Elžbieta, o gal Petrė. O penktas – Antanas. Supranti? Pagal eiseną sprendžiu. Vyrų sunkesnė. Dziedulis jau suprato, o tu?
    - Taip, taip, aš irgi pasistengsiu suprasi, - patikino kita, bet šitaip įvardintas pirmasis žygūnų penketukas, tirpdė jėgas mano kojų sąnariuose ir joms jau nebuvo lengvą išlaikyti per šimtą kilogramų sveriantį kūną. Bet šviesos galvoje buvo tiek daug, kad nesunkiai supratau, jog prasideda dar vienas mūšis, kuriame  privalau išlikti. Tai sunkiau negu „žūtbūt“, kuomet atidavus iki paskutinio lašelio jėgas, leidžiama žūti. Šįkart tokio pasirinkimo nebuvo, o tik būtinybė išlikti ir šitai būtinybei įgyvendinti lemtis kažkodėl parodė į mane. Pakėliau pirštus prie smilkinio ir pastuksenau, kaip dar neseniai taip darė Raulas:
    - Taip, taip, aš viska suprantu, - kone pakartojau išgirstus papūgėlės žodžius, bet kad Jonui iš Griškabūdžio nepasirodyčiau įtartinai, atgaliu rankos judesiu, nusikėliau savo kepurę nuo galvos ir neįtikėtinai vikriai ją uždėjau ant jo galvos. Bičiulis slystelėjo į šoną, bet jo galva jau buvo su kepure. Žinojau, kad jam kepurė nebuvo svarbi ir todėl tariau: vis skųsdavaisi, kad net negali atsiminti, kada turėjęs ant galvos kepurę. Vien dėl to gerbk ją ir mylėk. Tai, žinoma, ne galva, bet žinok, kad ant kvailos galvos ir kepurė neužsilaiko.
    Tai buvo netikėta ir papūgėlėms.
    - Ar tu, dzieduli, nori, kad ir dėdė iš Griškabūdžio mus girdėtų?
    - Oi ne, oi ne, - sumojavau abejomis rankomis it gindamasis nuo užpuolusių širšių. Dieve sergėk!
    - Kas - „oi ne“? - nusiimdamas nuo galvos kepurę paklausė bičiulis. O aš jau ir pats  pajaučiau prasidedantį karą: vadinu bičiuliu, o negaliu pasakyti: Jonai, mielas, nepyk, bet čia tiek daug sugužėjo dalykų, kad tikėsi - netikėsi, bet neturiu teisės parodyti ir pasakyti: štai žiūrėk!
    - Dėk, Jonai, kepurę ant  galvos, ir bus taip, kaip privalo  būti. Dėk, labai prašau.
    Jonas, regis, išgirdo mano balse kažkokį peršulį. Pasižiūrėjo į mane ir, suglostęs taršius, nepaklusnius plaukus, užvožė juos kepure:   
    - Na kepurė, pats supranti, geresnio skatiko neverta, Tačiau jeigu, kaip sakai, galės padėti bent kiek, kad ir nedaug  orientuotis gyvenime, tai manau, kad verta ir ant  galvos užsidėti.
    Pasitaisė ją. Kartą, kitą, kol prilipo.
    - Ankštoka, bet turėtų laikytis. Ilgą laiką manyta, kad šita galva bus dangstoma dvasininkų biretomis. Gal būt net raudonos spalvos.
    - Apie ką tu?
    - Apie gyvenimą, Pranuci. Apie lūkesčius ir jų žlugimą.
    - Ir  vis dėlto apie ką?
.    – Et, gal kada apie tai, kai turėsime daugiau laiko.
    - Manai, kad dar aš galiu jo turėti?
    - Kai Šv. Petras tavo bičiuliui patiki raktus, tikimybių teorija sudaiktėja, tikėjimo horizontai prasiplečia, - dar mįslingiau prakalbo Jonas iš Griškabūdžio, tačiau dėl to sieloje net palengvėjo- suvokiau, kad jo kalbėjimas savo paslaptingumu panašus manam.
    Atitraukiau akis nuo palengva važiuojančio automobilio, nuo vora einančių, nuo sausio dienoje ešerio žvynais žvilgančių žygūnų ir dėbtelėjau į pašnekovą akis. Jo akys mėlynos, neužtušuotos, bet jų gilūs toliai sudrumsti, padūmavę, išaimanuoti griaustinių. Buvau pramokęs, žiūrėdamas į žmogaus akis, paspėlioti kaip atrodžiusi žmogaus gyvenimo būtovė, kuri apimta praeitimi. Jau iš anksčiau žinojau, kad gyvenimas jo nelepino. Net nežinau, kodėl taip atsitikę, bet vienu metu pasijaučiau, kad mano  gyvenime jau nebegali  būti prasmingesnio darbo, kaip bent padrikais štrichais įsigauti į tokią jo panoramą ir pasakyti: O BUVO TAIP. Ir atsirado valandos, kuomet sunkus ir nejudrus, užgulęs popierių, varno Goliaus skatinamas, bandžiau užrašyti, kas tuomet atrodė taip reikalinga.
    - A- ūūūū!, - netoliese pašaukė moters balsas
    Jonas irgi jam atsiliepė pasiklydusio miške grybautojo šauksmu.   
    - Gerai, dzieduli, taip ir toliau, - pagirdamos suknibždėjo galvoje papūgėlės ir išgirdau kaip kažkuri:

O širdie, širdie, išvarginta sunkiausios nevilties!
Atsitiesk, į priešą smoki, krūtine atremdama,
apsupty arti kenkėjų, pasipriešink atkakliai!
Niekuomet, kai nugalėsi, nesidžiauk labai viešai,
nesigraužk nei nugalėta, verkdama kažkur namie:
ne per daug dėl džiaugsmo džiūgauk, neliūdėk per daug skausme.
Koks būdingas žmogui saikas, visados gerai žinok.
   
    - Kodėl  ne „Pirmyn, vergai nužemintieji“? - atsiliepiau džiugiu  šnabždėsiu. Žinojau, kad padeklamuotos eilės priklauso Archilochui, kuris jas paskyrė sau pačiam. Būtent jas mėgstu neretai cituoti man mieliems žmonės, gal todėl ir pats jas priėmiau manydamas, kad kažkam galiu būti, o gal ir esu mielas, bet neginčytina, kad jos padidino erdvę sieloje.
    - Dar visko bus, dzieduli. Bus. Ir „Internacionalą“  gal net  ne  kartą giedosime. O Raulai sugrįžta. Matai? Ir neatrodo, kad  titnagu uždegta Šventoji ugnis galėtų užgesti. Mums laikas grįžti  prie jos?.
    - Eime, brolau, - truktelėjau Joną, - o tai  atrodo, kad  mus  aplenks...
    - Tu eik, o aš palauksiu grybautojų. Beje, Renė sakė, kad tave pažįsta.
    - Renė? Mąstau, vadinasi, esu.
    - Nebūtinai Renė Descartes... O kad „ Mąstau, vadinasi esu“, tai akivaizdu.
(Iš „Sugrįžimų“)

2012-04-06 10:01
Proza
4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Balsų: 3 Kas ir kaip? 

2012-04-07 15:21 Pranas 
Keičiu ar vardą, ar miestelio pavadinimą, o gal ir vieną ir kitą. Pastarasis variantas, regis, protingiausias. Nes iš tikrųjų gali pasirodyti, kad rašydamas apie Joną iš Griškabūdžio,rašau tik apie tave, nepaisant kiek nemažai šitame "Jone iš Griškabūdžio" bebūtų išmislo ir kad Jonų ten tikriausiai  daugiau negu vienas Šnekorius. Kita  vertus, visuomet išlieka  galimybė įsižeisti, supykti. Todėl reikia ją panaikinti, kol dar nevėlu.
Taigi, dar kartą gerų švenčių ir iki, Jonai iš Griškabūdžio.

2012-04-07 10:18 Šnekorius 
GErai rašai , Pranai. Žinai, suabejojau. Gal ir nieko būtų ta kepurė. O štai Internacionalas... Atleisk, nusprendžiau draugų nevertinti, kad nebūčiau apkaltintas interesų konfliktu :)

2012-04-06 10:04 Šmadrija 
Ir jokio sekso?... :(
Jei rimtai, tai gražiai rašote. Kad ir be sekso :)

Kultuvė
       
Kurį laiką  svarsčiau, kaip protingiau pareiti atgal prie ugnies su prie jos palikta  publika. Neklysta netoli. Įvykai telkėsi mažame miško lapinėlyje, tačiau iki šiol toliau dairytis nereikėjo. Užteko bažnyčios arba  kitaip — užkurtos Šventos ugnies. Dabar sujudo ir prieigos prie ugnies, taigi  šventorius. Būdamas bažnyčioje, nežinai kas ten dedasi, tačiau kuomet bažnyčia atvira, neįsprausta į mūrų ar medžio sienas, akiračiai prasiplečia, altorius susisiekia su šventoriumi ir nebuvo prasmės manyti, kad jame kilęs šurmulys  galėtų būti neišgirstas.  Ir tikrai — ir Balsas, ir Vidinis, ir paštininkė, ir raidės Atė, Bėtė ir Jotas, ir, žinoma, Šv. Knyga,  susitelkę prie aukuro, girdėjo šventoriuje bruzdesį, bet jo mažai paisė, nes svarbių reikalų būta ir čia. Atitrūkus man nuo kompanijos, Dangaus Sūnus Balsas kaip mat suvokė, kad šitą  trumpą valandėlę jam siunčia aukšti jo namai: atėjęs prie įstiebtos krivūlės, iškilmingai nusilenkė, persižegnojo ir taip:
    — Tai ne lazda, ponai. Atsiprašau, kad taip ją vadinau, ir, matyt, dar ne kartą taip vadinsiu. Bet tai ne  lazda, tai — krivūlė. Nemanau, kad kada nors, matant žalčiui, nusilenksiu jai ir žegnosiuosi. Tačiau netgi pykdamasis su juo, gerbiu jį, Geltonžandį. Tai kovų vyras ir vis kol kas nenugalėtas. Žinau, kad apgailestaujant reikėtų sakyti: deja, nenugalėtas. O atrodytų ginkluotas tik lazda.
    — Ir ugnimi, Dangaus Sūnau, — įsiterpė Vidinis.
    — Taip, ir ugnimi, pone Vidini — nesudvejojęs pritarė jam Balsas ir, nuščiuvusiai publikai stebint, išėjo į kiemo gilumą, kur rinko griūvančios sodybos pastatų malkas, o sugrįžęs atgal, nemenką jų glėbį pametė šalia ugnies.
    — Ponas Vidini ir visi, esate liudininkai, kaip Dangaus Sūnus Balsas kūrena pagonių ugnį, — pasakė ir lengva ranka, pakėlęs iš krūvos pagalį, numetė į ugnį. Paskui kitą, trečią. Ugnies liepsnos kibirkščiavo, švietė, atrodė džiūgauja it vaikai, gaudami dovanas iš gero dėdės. O „geras dėdė“, regėjosi, tikrai buvo nusiteikęs kilniems užmojams. Nesunkiai apglėbęs rankos sauja krivūlės liemenį, truktelėjo ją į viršų, bet anoji nė krust. — O-cho tu! — it  nustebo. Suėmė kita ranka ir, įsispirdamas kojomis, kėlė ją visa jėga, tačiau palenktos per kelius kojos neišsitiesė, krivūlė išliko stovėti taip, kaip buvo įsmeigta Geltonžandžio, kaip kažkada jos vietoje stovėjęs perkūnsargis, o Dangaus Sūnus Balsas, nuoširdžiai  šyptelėjęs: — Turbūt mano, kad  ją į ugnį žadu įmest. Ne, ne. Tikrai ne. Kai aplinkui tokia gausa kuro, tai būtų labai neprotinga, — ir pasilenkė prie ką tik jo parūpintų malkų, iš kur pakėlė apipelijusią, prastos išvaizdos kultuvę. Palaikęs už koto, kiek atidžiau apžiūrėjęs, numetė ją į liepsną, pažerdamas kibirkščių fejerverką. Atrodė, kad viduržiemio saulė net galėtų pavydėti viduryje sodybos kiemo užkurtai ir taip įspūdingai šviečiančiai Dangaus Sūnaus pakūrenamai ugniai.  Balso lūpose irgi nusišvietė gera šypsena, nes atrodė, kad kitaip net neįmanoma. O ir visi buvo šventiškai nusiteikę, gebantys kaip laužas pakibirkščiuoti savo sielų šviesa. Bet štai it griaustinis iš saulėto dangas, it  pliūpsnis vandens iš kibiro į aukuro ugnį.
    — Pone, kaip jums ne gėda? Na, ir visi... Kaip jums ne gėda? Spoksote, žiūrite kaip avinai į net džiaugiatės, kaip naikinamos sakralines vertybės. Kaip jums ne gėda? — stebėjosi prie ugnies pripuolusi moteris. Pašaukusi Goliui „laikyk! “, mestelėjo jam fotoaparatą, o pati priklupo prie liepsnos ir, sukišusi joje rankas, išsinešė  Balso ten įmestą kultuvę: — Kaip tai galima, a? — nesidairydama, bet jau pritilusiu balsu lyg aikčiojo, lyg stebėjosi, regis, tiesiog iš dangaus nukritusi ateivė. Bet toks jos netikėtumas tik todėl, kad iki jai pasirodant, visi buvo užimti įspūdingais, širdžiai ir dvasiai reikalingais dalykais. Bet, matyt, kaip nelaimė viena nevaikšto, taip ir kilnūs, aukštos pagarbos verti supratimai. Varnas Golius atsargiai laikė paduotą jam fotoaparatą ir nemokėjo suvokti, kas čia vyksta. Panašiai atsitiko su raidėmis Ate, Bėte ir Jotu — lyg savyje, bet kažkas sukunkuliavo, užvirė ir atsiradusi vidinė spūstis varžė laisvės pojūtį. Vidinis įnyko žiūrėti į Šv. Knygos viršelių gausiai sumirksėjusius žiburius ir teištaręs „O! Šventoji“, sugrubusiais  pirštais glostė juos it šluostydamas brangios jam būtybės ašaras. Paštininkė, atsiminusi jos atneštą Anupro laišką irgi galvojo apie keistai surėdytą pasaulį, kuomet atsiranda tau nepriklausantys reiškiniai, bet jais  negali atsikratyti. Ir vis dėlto ji buvo laiminga, kad savo akimis stebi nesuprantamus, bet akivaizdžiai esamus dalykus, šalia kurių jau netoli ir Dievas. Ir jeigu jis pasirodytų, ką gi, tebūnie... Kaip ši nežinia iš kur atsiradusi moteris, ištraukusi iš ugnies kultuvę. Kuomet iš nežinios ateina tokie dalykai, supranti kaip ji, nežinia, labai reikalinga, kad  kokiu tai momentu atsikvėptum visam gyvenimui įsimintinais paveikslais.
      Pirmasis atsikrenkštė Dangaus sūnus.
      — Jūs turbūt, ponia, manote, kad mes iš „Durnių laivo“?
      — Nemanau, o žinau, kad daugiau mažiau, bet mes visi iš „Durnių laivo“, — atsiliepė nepasukdama galvos Balso pusėn. Po pauzelės pridūrė: — Ir, beje, nemanau, kad durniai nereikalingi. O! dar kaip jie reikalingi. 
      Dabar ji atsargiai glostė kultuvę, nuo paviršiaus nuvalydama suodžius ir aplipusį purvą. Atrodė, prausia ją savo baltų rankų baltuma. Dangaus sūnus Balsas vėl užtilo, matyt, laukdamas sau didesnio jos dėmesio ir vis dar nenumanydamas, kodėl tokie jos priekaištai. Susivokti nebuvo lengva, kadangi, kaip jam atrodė, irgi buvo pakilęs į pagarbos ir išminties reikalingą žygdarbį, kuriam reikėjo pasiryžimo ir drąsos. Ir štai... Kas ji? Iš  kur? Kokie vėjai ją čia atpūtė? Kaip sugebėjo nepaklysti, jei Marcinkonys ir  Druskininkai už penkiolikos - septyniolikos kilometrų, o aplinkui miškas, persunktas nykstančių šilinių sodžių dvasia. 
    — Suprantu, kad jus trukdau. Bet ką turėjusi daryti, matydama tokią nepagarbą? Džiaugiuosi, kad šį kultuvė vis dėlto  nepakilo dūmais į dangų. Galbūt, kada nors atsimindama, pati save  apdovanosiu ordinu džiaugdamasi, kad nepabijojau.  O dabar, kai su kultuve rankoje, jaučiuosi it Tadas Blinda. 
    — Jūs įsitikinusi, kad čia reikalingi tadai blindos? – klausdamas atsiliepė Dangaus sūnus. Tačiau pats nustebo, kad taip netikusiai paklausė ir netrukus tarė: — Tų blindų jau tiek privisę, kad doram žmogui pavojinga viešumoje pasirodyti. Kalbėjote apie nepagarbą. Pati triukšmaujate, pati dėl to priekaištaujate.
    — Džiaukitės, kad vietoje manęs čia neatsiradusi Renė. Ot, tada  ši kultuvė tikrai būtų turėjusi nemažai darbo.
    — Et, senatvė, kad ją kur!. Tik dabar, regisi pradedu suprasti apie ką  jūs kalbate, ponia, — prabilo varnas Golius. — O Renė?  Tikiuosi, kad kalbate ne apie prancūzą.
    — Kalbu apie sesę.
    —  Taip ir pamaniau. Tuomet, matyt, galima ir padeklamuoti, — pagavo pašnekesį Golius ir:
apkabinu tave stipriai
atimu
iš dukrų ir vyro
pavagiu, — padeklamavo, bet kad abejonės išnyktų, paklausė:
    — Čia  apie jus, taip?
    — Taip, čia apie mane, - atsišaukė viešnia ir jau pati pasiteiravo, kad galbūt jos pašnekovas yra varnas Golius.
    — Kad varnas, regis, klaust nereikia. Bet tikra, kad šaukiamas irgi Goliaus vardu, — pasakė jis. Ir jau apreikšdamas kitiems: — Ponai, nenustebkime, bet tai fotografijos karalienė. Neleisk, Dieve, man suklysti, bet mes ją jau senai įsimylėję. Ir ne vieną. Įsimylėję kartu su ant tvoros pakabintu, suskilusiu, nudaužtu molio ąsočiu. Gal netgi geriau pasakyti: uzbonu. Kaip dabar regiu seną, sulamdytą kibirą su ką tik iš šulinio pasemtu vandeniu. O vanduo skaidrus, gaivus, it veidrodis atspinti savimi šalia jo esantį pasaulį — dangų, debesis, medžius. Bet argi išvardinsi? Regiu laiko iškraipytas, atrodo, jau visiems laikams uždarytas seno namo langines. Rūdija vyrai, vinis, visa geležis. Ir net prie jų sustojęs laikas  rūdija — nieko nėra, kas sugebėtų įeiti į jį ir pasakyti, kad  šis laikas jo. Atrodo, lyg niekieno, tačiau stebuklingai užsilikęs, neišnykęs, jis vis dar praeities laikas,  - kalbėjo Golius lyg iš sapo, o paskui pakvietė: — Ponai, paplokim Renės sesei, apie kurią jį:
taip senei nebeturime
ašarų
sese mano jaunėle
iš pasakų
išsūpuota, — ir varnas Golius pradėjo daužti  sparną į sparną. Nedidelis tokių aplodismentų aidas, tačiau turintis išliekamą vertę. Tokie dalykai įsirėžia į atmintį ir išlieka kartu su laiku, kuriame jie pasireiškia. 
    — Betgi, ponia, ir aš jus pažįstu, — neiškentusi pratrūko ir raidė Bėtė. — Labai labai  pažįstu, nes irgi patikusios nuotraukos. Man gal labiausia inkilai – vienas stulpas, o  ant jo daugybė inkilų. Gal koks šimtas.
    — Perpus  mažiau.
    — Betgi tai vis tiek labai daug
    — Kad ir vienas inkilas, o, pasak tavęs, vis tiek labai daug. Per kažkiek metų daug paukštelių iš jo išskrenda gyventi ir čiulbėti, - atsakė viešnia. Ir vėl ūmai ir apsidžiaugusi: — Betgi, viešpatie, ką matau!  Ogi pavasarį. Net ir gėlės sužydėję. Daug. Ateik, raidute, ateik, — kvietė viešnia prie savęs Bėtę, tai pritraukdama, tai atitolindama nuo savo akių iš ugnies ištrauktą ir nuo purvo valomą kultuvę. Ir jau Dangaus Sūnui Balsui: — Pone, jūs vos nesudeginote pavasario...
    — Jūs apie ką? Apie krivūlę? Nesąmonė...
    Bėtė kaip mat  prišoko prie viešnios ir abi kartu atėjo prie Balso. Ištiesė jam kultuvę ir:
      — Tik pažiūrėkite, koks grožis.
    Balsas  atsargiai iš viešnios priėmė kultuvę ir ilgai vartė, apžiūrinėdamas raštus, piešinius, ornamentus.
    — Taip,  ponia. Gražu. Jūs tikrai išgelbėjote pavasarį.
    — Mano vardas Nijolė
(Iš „Sugrįžimų“)

2012-04-11 07:51
Proza

Įvertinimas:
3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 3.8 Balsų: 5 Kas ir kaip? 

2012-04-13 15:48 Pranas 
Atsiprašau už bjaurią klaidą varde - AURIMAI
Tik labai prašau - nemanyk, kad šitaip aš savo "talentus" ginu.
Įvertinkite komentarą:Geras Blogas Blogas komentaras Rodyti?

2012-04-13 15:27 Pranas 
Yra kaip yra,tačiau tikra,Arimai, kad autorius savo kūrinius žino nuo pradžios.
Būk drūtas!

2012-04-13 11:45 Aurimaz 
Hm, ta potekstė gal ir yra, bet aš žiūriu žiūriu ir niekaip jos nematau. Kaip atskiras darbas, šis darbas iš tiesų labai jau atskiras. Tiek nuo skaitytojo, tiek nuo realybės. Suprantu, kad yra ta kultuvė, kad kažkas norėjo ją sudegint, bet kas tas "kažkas", kur jis yra ir kokį velnią ten veikia - turbūt tik pats autorius žino.

2012-04-11 09:25 Šnekorius 
Apsidžiaugiau perskaitęs šį darbą, nes atpažinau jame idėjas kurias Autorius kažkada gvildėno po "Citatomis". Gal tik man taip pasirodė, bet jaučiu, kad poteksstė čia platesnė, gilesnė ir apimanti žymiai didenę nei aprašomąją erdvę. Na, o jei ir klįstu, tuomet perskaičius norisi uždainuoti:
"Kur bakūžė samanota
KUrioje gimiau
Obelis ten augalota
Ją sode mačiau"
Na o šulinio vanduo, turas gyvybės šaltinis, kurio apvaizdos dėka teko ragauti ir man. Lai būna 5.

0

17

Sesės
       
   Diena vis ta pati, dar vis sausio 13-oji, kuomet saulė viršum šilinių krašto teka 09: 36, o leidžiasi 17: 19. Dar vis trumputė, pailgėjusi tik per sprindį, tačiau kai diena dirba, kai laikas užimtas iki žiupsnelio, tai reikia stebėtis, kiek daug ko gali žmogus patirti jos šviesoje. Bet, žinoma, atsarga gėdos ir tuomet nedaro. Niekas net nešyptelėjo išgirdę, kad su įmesta į ugnį kultuve, kartu su ja galima sudeginti ir pavasarį. Kita vertus, ir žiema tik įpusėjusi, apie pavasarį nedaug kas pagalvoja. Tačiau yra žmonių, kurie pavasarius suranda bet kuriuo metų laiku, suranda net purvu apneštoje senoje kultuvėje. 
    Vis dažniau pagalvoju, kaip išprašyti savo būtovę paslaugos, kad pamatyčiau šitų žmonių susitikimus, kurie išbarstyti po visus laikus – nuo ČIA iki kažkur TEN, kai ant nudrožtos kultuvės šonų ir viršaus kažkas, giliai įeidamas į jos medį, skobė gėles, medžius, viršum jų pakilusius paukščius, o aukščiau jų, spindulius žėrinčią saulę. Būtent tokius vaizdus, nugramdydama nuo kultuvės purvą, netikėtai išvydo Nijolė. O Dangaus sūnus Balsas, dabar palaikęs tokią kultuvę, irgi suprato apie ką taip išmintingai prakalbusi Nijolė ir nuoširdžiai padėkojo: „Taip, ponia. Gražu. Jūs tikrai išgelbėjote pavasarį. “
    — Tai dar ne tiek daug, nes būna, kai man pasitaiko šitaip ir Dievą su mūsų šventaisiais išgelbėti. — Ir apžvelgdama suklususią publiką tarė: — O mielieji, net sunku įsivaizduoti, kiek šventovių  sunaikinome, atsikratydami senovės. Neretai per neapsižiūrėjimą, — kalbėjo, regis, anksčiau ne sykį kalbėtus ir jau mintinai išmoktus žodžius. Ir tik dabar, užkliuvusi akimis už įsmeigtos Geltonžandžio į žemę krivūlės, Nijolė paklausė — O kas čia?
    — Va, va. Būtų įdomu, jeigu mums pasakytumėte, kas čia, — pagavusi ilgai lauktą progą suulbo raidė Bėtė.
    Nijolė liovėsi kalbėjusi ir atsargiai priėjusi prie žalčio įsmeigtos krivūlės, pradėjo ją apažiūrinėti. Tyla užgriuvo valandėlę taip jautriai, kad atrodė, jog ir degančios ugnyje malkos nustojo spragsėti.
    — Patikėkite, pirmą kartą matau krivūlę. Net niekuomet nebuvo noro ją pamatyti. Tiesiog nepagalvodavau apie ją.
    — O ten... Kas ten? — jau rodė Bėtė į Šventosios apsiaustą, paliktą apsiaustas stovėjo it palaikoma nematomos iškamšos ir atkakliai panašėjo į Kabelių bažnyčios bokštą.
    — Palauk, Bėte, palauk, — neatsitraukdama nuo krivūlės, paprašė Nijolė — Aš, regis, įeinu į dangų... Ponai, tai, ką čia matau, nuostabu. O matau dar nedaug.  Ar galėčiau krivūlę paimti į rankas?
    — Jeigu tai įmanoma, kodėl — ne? — atsiliepė Dangaus Sūnus Balsas ir prikergė: — Kažkada jos vietoje  stovėjo perkūnsargis. 
    — Bet tikiuosi, kad jo jūs nesudeginote?
    — Ne. Mes tikrai jo nesudeginome, bet reikia manyti, kad perkūnsargis laužo dalios neišvengė, nes čia jo senokai nėra. Bet dziedulis dar atsimena, — atsilipė solidusis Jotas. Nijolė trumai žvilgtelėjo jo pusėn, bet jai labiau rūpėjusi krivūlė. Truktelėjo įsmeigtą į žemę, bet krivūlė iš jos neiškilo. Paskui kaskart vis stipriau ir stipriau, tačiau krivūlė išliko būti Geltonžandžio įsmeigtoje vietoje.
    — Cha! — pati sau aiktelėjo Nijolė ir šypsodamasi jautriai glostė krivūlę nuo žemės iki atšakomis išraityto jos viršaus – Jaučiuosi, ponai, kaip Kolumbas, atradęs Ameriką. Patikėkite! Duok, Dieve, man  tūkstantį ir tą dar vieną dieną,  plius dar supratimo perskaityti jos ženklus.
    — Ponai, kas norite obuolių?
    — Obuolių?
    — Gražūs, raudoni, tėvų įželto sodo obuoliai.
    — Tai Renė, mano sesė, — neatsitraukdama nuo krivūlės pristatė atėjusią seserį Nijolė.
    Niekas tuomet nežinojo, kiek daug muzikos atsirado Nijolės sieloje. Lig šiol maniusi, kad gražiausi muzika, kuri talpinasi žmoguje, jau jos išgirsta. Jautė, žinojo, kad kai tik sutinka ką nors iš jai įdomios senovės, geriausi jos muzikantai susirenka į kapelas, ansamblius, orkestrus, iškloja prieš save kūrinių užrašus, ima į rankas instrumentus ir jai belieka imti fotoaparatus ir fotografuoti jų muziką. Pirmiausia muziką. Vėliau tik iš nuotraukų pamatai, kaip atrodantys muzikantai. Ir neretai net aikteli: negi suskilęs, daužtas molio uzbonas, apverstas dugnu į viršų ir užmautas ant tvoros štakieto? Negi sutriušusio pastato puvėsiais byrantis, visaip iškraipytas ir formą praradęs langas? Negi surūdijęs vežimo ienų apkaustas ar net nežinia kas? Bet žvilgt į nuotrauką, o čia dar vienas muzikantas — kelias žiemas išvaikščioti, nuo kojų nukritę ir ant medžio šakos pakabinti batai. Ė, atrodo, kad žmogaus kojų nedengs, kažkur va taip ir susmegs jau niekam nereikalingi, tačiau taip neatrodo Nijolei. Sodina kaip muzikantą prie partitūros ir išgirsti skaudžiai liūdną muziką, kaip supratau, skirtą išeinantiems ir atgal nesugrįžtantiems. Muzikantai labai nepanašūs, skirtingi. Tarp jų laiptai, lipantys į piliakalnius, tarp nuogų, dar  neišspogusio  beržo šakeliu įskridusi zylė, rudeniu nugelsvintas ir vėjo į moters  plaukus įmestas medžio lapas. Tarp  muzikantų net sesės prakąstas raudonas obuolys... Sakau, muzikantai labai skirtingi, tačiau juos visus jungia Nijolės nufotografuota talentinga jų muziką. Jautri, įsimenanti, reikalinga.
    — Klausiu, ar norite obuolių?
    — Net klausti nereikia, ponia — pakrankė varnas Golius ir:

taip jau būna,
mieloji taip
būna
įsilaužia į dvasią galiūnas
jo įstatymai —
telžia ir kerta

    — Miela tave girdėti, Goliau. Esu girdėjusi apie tave, — pasakė Goliui ir jau sesei — Ką ten veiki? Lazdos nematai? Bet atsiprašau. Kažką, regis, ne taip kalbu, — pasakė  Renė ir vėl varnui: — Taip jau pasitaiko, mielas Goliau. Bet reikia ir man nustebti: pirmą kartą savo poeziją išgirst iš varno gerklės.
    — Taip, bet čia, ponia, stebėtis beveik neįmanoma. Štai ir aš nesistebiu, kad judvi su sese matau čia. O kad Jonas iš Griškabūdžio kartu su jumis, juo labiau. Bet va tavo sesė tikrai nustebusi, — pusbalsiu, nesukeldamas didesnės atidos sau, pasakė Golius: — Ir ša, daugiau nekalbėkite apie lazdą. Ten krivūlė. Ant jos visas pasaulis išrašytas.
    Renė žvilgtelėjo į varną, kištelėjo jam tėvų sode išnokintą obuolį ir:
    — Tu ką? Bene iš ano pasaulio kalbini? — pasakė, bet varnui, nemėgusiam palikti neužbaigtų darbų, dabar labiau rūpėjo užbaigti deklamuoti eilėraštį „sesei“. Išmoko jį netyčia, kaip ir kitus „kietos“ slapyvardžiu įsivardinusios poetės kūrinius, išgirdęs, kad tarp iškilių tautos dukterų, pareiškusių Jonui iš Griškabūdžio užuojautą dėl jo blokados, yra ir ji, Renė: — Klausyk ir lyg  negirdėk, — pasakė  jai Golius ir beveik kuždėdamas:

užsitrenkia
į pasakas
vartai     
obels šakos grublėtosios   
lūžta 
kiekviena
saugom savąją
gūžtą.

    — Sese, ateik, čia. Svarbiau, kad dabar Golius būtų fotografas. Supranti, Goliau? Ir visi... Prašau ateiti čia, prie manęs, prie krivūlės... ateiti į būsimą nuotrauką. Goliau, supranti? — vėl klausdama pasikartojo Nijolė, bet, išskyrus ją pačią, kitiems suprasti nebuvo sunku, nes tik jai diegė paširdyje, kad, deja, atsitinka taip, kuomet negali išeiti iš būsimos nuotraukos ir, nepaisant kokia bebūtų jos kokybė, ji, fotografė, kartu su kitais irgi privalo būti nuotraukoje...
(Iš „Sugrįžimų“)

2012-04-24 11:32
Proza

Įvertinimas:
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 Balsų: 2 Kas ir kaip? 

2012-04-24 13:29 Pranas 
Oi, negi perskaitei?
Stebuklas! Aš tikrai neskaityčiau.
Ieškočiau pradžios...

2012-04-24 11:40 vyresnėlė 
2

0

18

AČIŪ už gerus palinkėjimus, bet  tas AČIŪ man dar reikalingas , kad per jį sužinau, kokių nuostabiai gražių žmonių yra kažkur gal net visai šalia.  Tai va už tokį mano  supratimą Tau dar kartą AČIŪ.

0

19

Skausmingai laužiu duoną
Dar skausmingiau į burną ją dedu
Šventoji - vardas jos.
Išliko, kaip ir buvęs.
Norėčiau, kad ir liktų taip
Gal būt todėl paveikslą moterių  ragiu-
Žemai, su pjautuvais palinkę,
Lygiam lauke po rugiapjūtės saule
Rugelius į saują
Pjauna, pjauna, pjauna
Ir deda, sudeda,  ir riša
Palikę pėdus už savęs 
O vakaras toks lėtas...
Dar vis – antai!- aukštai
Užu Aukštakalnio miške užkritęs
Ir uždainuoja moterys
Kaip Dievas - per padangę visą
Sublizgo rankose  jų pjautuvai
Skarelės ant pečių nukrito
Prie pėdo pėdas stoja į guobas
Ir  nužingsniuoja kai karai
Rikiuotėse išlyginti rugiai
Šaknis rugienoje palikdami arimui.

! Jau ir Merkys..
Bet Merkys čia toks, kad ji pamačius, niekam nekyla ūpas pasidžiaugti juo - melioratorių  nuniokotas, suluošintas, įspraustas į kanalą kaip į karstą, jis priekaištauja kiekvienam, kas nelinkęs atsiminti, kad jeigu ką darai- daryk gerai. Tačiau patobulinti upę žmogui vargu ar įmanoma.   
- Gal stabtelėsime, a?
- Gal vėliau. Kai Merkį pervažiuosime ties Valkininkais. Čia gi jis lyg negyvėlis, lyg lavonas
- Bet čia prasideda Dzūkija..
- Aš taip nemanau. –ryžtingai nesutikau,- Čia prasideda tiktai Varėnos rajonas. Tačiau pervažiavęs tiltą automobilį pasukau šalikėlėn. Atsargiai taukštelėję vienomis,  kitomis durimis, išlipome iš automobilio ir paplentės mišku sugrįžome atgal prie upės.

     - Didžiausia Dzūkijos upė?- paklausė Mindaugas it būtų nusileidę iš kitos planetos. Žinojau, kad dėl žinojimo to klausti jam nereikia, bet atsakiau labai rimtai:
     - Taip kažkodėl sako, bet atsiminkime, kad per Dzūkiją  teka ir Nemunas. Bet blogiausia, kad  tikrai čia ne ta vieta, kur norėtųsi kalbėti apie Merkį. Net sunku patikėti, kad tai upė. Springsta žodžiai, kai sakai, kad tai Dzūkijos upė. Laimė tik, kad melioratoriams viso Merkio į karstą nepavyko įsprausti. Nežinau, kokiu būdu sugebėta atsigauti, bet pakeliui į Nemuną, Merkys daug  kur tiesiog žavus.
     - Tačiau Mindaugo galva jau buvo užimta kita kuo. Per jo kaktą nusibrėžė kelios raukšlės ir akiduobėse akys  nusileido giliau. Slogi buvo ne tik upė. Melioratorių įrengtos pievos nugeltusios, džiūstančios, gausiai kurmių suraustos ir skaudėjo sielą matant, kad sausros troškulio nebegali numalšinti  ir upės. Net ir ši, Dzūkijos didžiausioji. Tas pajuodęs vandens gurkšnis, kuris ten bolavo, tik varlei pakvaksėti. O! būtų galingesnė atmintis, tai gal atsimindamas žmogus sugebėtų pasišlykštėti savimi, savo veikla taip sudarkius,  paniekinus gamtovaizdį. O be ilgesnės atminties žmogui neretai atrodo, kad tai, kas yra, pasiimta iš Dievo rankų  ir nusikaltėlio jausena neatsiranda.
     - Piktinamės, kad taip negražiai atrodanti upė, bet juk ir žmogaus atmintyje daug netvarkos, pone,- kreipėsi į mane  Mindaugas.- Ar jums niekuomet netekę galvoti, kuo privalėtų pasireikšti žmogus, kaip dieviška būtybė? Daug kas rodo į jo kūrybinius sugebėjimus. Aš manau  kitaip – visų pirmiausia  žmogui reikalinga absoliučiai tobula atmintis. Ir ypatingai, jeigu jis gyvena tūkstantį ar daugiau metų.
     - Šimtą ir daugiau? Turbūt taip norėjote pasakyti.
     - Aš nesuklydau. Tačiau, deja, ir šimto metų nesulaukus, dažno žmogaus atmintis  it kirmgraužų išėsta.
     - Jūs teisus. Man iki šimto dar beveik  keturios dešimtys, o atmintis iškinivarpota  taip, kad  vakare jau nebesugebu atsiminti, ką ryte valgiau.
     - O ką sakytumei sulaukęs 1000 metų?
     - Kam kvaršinti galva tuo, ko nėra ir negali būti.
     - Didžiausia nelaimė, kuomet nesugebi atsiminti net labiausiai rūpimų dalykų. Bet ar man  jums apie tai kalbėti- juk ne aš, o būtent jūs, pone, sumanėte Radijo karieta pasivažinėti  ir  kitus pavežioti po praeities laikus. Nuvažiuoti bent 100 metų atgal. Bet kodėl ne bent 100 metų į priekį,? Kodėl knietėjusi ne ateitis, o praeitis?
     Šitokie klausimai mane trikdė. Iš Mindaugo  balso supratau, kad jie ne dėl kalbos, kad už  jų nugulę toliai ir jam norėtųsi, kad jie nebūtų  paslėpti laike.
     - Mano didžioji svajonė,- tęsė  jis,- tai atsiminti. Viską. Nemanau, kad pavykus viską atsiminti kirmgraužos iš atminties nepersimestų į kitas žmogaus sritis, tačiau tai būtų mažesni praradimai. Ar kas atsimena, kaip prieš 1000 metų atrodžiusi kad ir ši upė?
     - Kuomet tiek neišgyveni, dėl to kirmgraužų nereikia uiti.
     - Žinoma, bet žmogaus atmintis privalėtų būti paveldima iš kartos į kartą. Iš amžių į amžius. Aš apie tai. Jeigu ilgiau žmogui neįmanoma gyventi, tuomet.. ką gi, gyvenkim, kad ir tiek, kiek sugebame, bet atsiminti privalom ir už tuos, kurie gyveno prieš tūkstantį ir daugiau metų. O gal jūs kitaip manote, Pranai?
     Mindaugas mane pirmą kartą pavadino vardu. Ir toks netikėtas dalykas lyg ir papuošė mano akims lyg tol nykiai atrodžiusį gamtovaizdį; išgyvens pieva, išdžiovinta sausros ir išrausta kurmių, išgyvens Merkys, pakeldamas vandenį, ir nors pamaži, bet išsikreivos, išsiraitys kanalo  krantai ir upė atsigaus jai būdingais vingiais. Ir darėsi įdomiau girdėti ir tinkamai suprasti apie ką Mindaugas kalba, panūdo skatinti jo kalbą, kad  neužgestų lyg degtukas, neįkūrus laužo. Ar jo kalba nereiškia protesto, kad  šiandien yra  kaip yra.  Ir atsirado dialogas. 
Aš:  Dzūkijoje, sakoma, nevaryk, žmogeli, Dzievulio medzin. Ir iš tikrųjų- nevarykim.. Ką davė- turėkim. ir dėkokim, kad turim. Kitaip nebus. Žmogaus atmintis irgi tikriausia pagal jo brėžinius.
Mindaugas:  Aš Dzievulio nevarau medzin. Aš tik įtariu, kad Dievas žmoguje paslėpė daug jo dieviškumui reikalingų apraiškų, kurių vis dar nesuradę. Gali juk būti, kad vieną kartą krapštelėję smegenyse ar kitur, nustebsime, kad buvome tokie apsileidėliai ir geriau nepaieškojome paslėptų savo galių. Ir viena jų- atminties galia. Štai stovim kad ir čia, ir dūsaujam: o! Viešpatie... Nors prieš akis vis tas pats merdėjantis Merkys.. O ar atsimename jį, ar rūpi atsiminti, kaip jis atrodęs seniai seniai. Nemanau, kad tokia atmintis nepalikta žmoguje. Tik klausimas, kaip ją surasti? Ieškantys sniego žmogaus, įsitikinę  kad ir pats žmogus dar nesurastas. Ir kiek dar prireiks laiko atrasti save kaip Dievo kūrinį, panašų į jį patį?  Manau, kad mažiausiai jam esame panašūs savo išvaizda, o labiausia –veiklos galiomis.
  Jūs norėtumėte, kad taip būtų? Bet ar tai nebūtų pavojinga  per atminties palikimą prisiminti ir savo gimdytojus – tėvus, senelius, prosenelius  ir pro pro pro.. Dėl savęs bala nematė. Kad ir aš- atsimenu save per savo beveik septyniasdešimt  gyvenimo metų ir ačiū tau, Dieve, kad taip ilgai gyvenu. Ir atleisk, Dieve, kad  ne visuomet dorai, sąžiningai, kad kažkaip kenkiau artimųjų ar pažįstamų gyvenimui. Bet kai reikėtų atsiminti ir bočius jų gyvenimuose, kažin, kaip pasijaustume. Ką gali žinoti, ar visi jie verti doros? O atmintimi buvusių dalykų pagerinti neįmanoma.
Mindaugas Ir tai kalba Radijo karietos vežėjas? Žmogus, taip labai įtikėjęs, kad jam pavyks nuvažiuoti bent 100 metų atgal į praeitį? Beje, labai norėjau, kad Jūsų kelionė pasisektų ir laukiau, kad nuvažiuotumėte bent į  XIII amžių. Dabar gi kaip žemėje taip danguje - praėjusių amžių užmarštis tokia gūdi, kad nebeatsimenu net savęs.
  Taip, kelionė Radijo karieta nepavyko, bet kai apsidairai aplinkui, matai gi- net ir upės neteka atgal. Bet mįslė dar neįspėta  ir nežinau, kas galėjo pakišti man tokią mintį ir įpiršti įtaigą pabandyti pavažinėti praėjusių amžių keliais.
Mindaugas  Tiek to. Gal užteks. Grįžkime į automobilį ir važiuokime  toliau. Šis Dzūkijoje pirmasis  mūsų pokalbis, tikėkim, gal neužsimirš. Turbūt galinga buvo upė Merkys. Bet tik spėlionė, tik matymas vaizdutėje. Istorinė realybė nebūna tapati vaizduotės regėjimams.
     ...Grįžome prie automobilio ir sieloje pasidarė  turtingiau. Nuo ko? Turbūt ne todėl, kad  Mindaugas taip bičiuliškai reiškė savo mintis, lyg nežinodamas, kad tokio rango pašnekesiams vežėjai paprastai būna nesubrendę. Aš iš jų tarpo savęs neišskiriu- tiesiog gėda prisiminti, kad mano galvoje net nedingtelėjo paskata sužinoti, kodėl  Mindaugui  norėjosi, kad  Radijo karieta nuvažiuotų bent iki XIII amžiaus.
     Sakoma, kad savas kraujas atpažįsta save, nepaisant  kieno venomis jis teka Turbūt taip yra pajaučiamas ir savas kraštas- kraujas atpažįsta ir savo lopšį. Įvažiavus į Varėnos rajoną ir mano, kraujas darėsi akylesnis, veiklesnis, atjaunėjęs ir norėjosi sakyti dažnai kartojamus pasigyrimo žodžius: atsimink, Mindaugai, Lietuvoje Varėnos rajonas didžiausias ir čia- mano gimtinė.
     Iki gimtinės dar buvo apie tiek kelio, kiek ir iki Vilniaus. Ir Mindaugas prisiminė Age Meyer Bnedictseną:
     - Prisimenu, rašo apie save, kad „žodį“ valdyti jam lengva ir malonu, o plunksną - priešingai. Ką pasakytumei apie save?- paklausė jis. - Žodį, sakyčiau, valdote neblogai, o plunksną?
     - Kaip valdau plunksną? Jau nebeatsimenu, kad ją ilgiau turėjau rankose. Jos man dabar prireikia tik vieną kartą per mėnesį, kuomet tenka parašu liudyti, kad gavau pensiją.
     - O anksčiau?
     - Nesakau, kad jos niekuomet neturėjau. Šiokia tokia vis dėto buvo. Bet mano plunksna niekuomet negalėjusi prilygti mano bičiulio Františeko Pelėdos plunksnai. Pavydėjau ir pavydžiu, stengdavausi kiek begalėdamas mokytis iš jo, o kartais net pamėgdžioti. Paklausykite, kaip  jis rašo apie savo vaikystę.
     Reikėjo nutilti, bet proto tam neužteko. Tačiau gal čia buvo ir kita priežastis- atsirado poreikis viešai pasitikrinti savo atmintį, įsitikinti ir kitus įtikinti, kad  ten, kur nėra Radijo karietos, ji egzistuoja ir ja galima pasikliauti. Bet šį kartą man nepasisekė, nes Mindaugui parūpo sužinoti, kas tie trys vyrukai ir mergaitė, kuriuos jis matęs nuotraukoje ant stalo, kai dar buvome Vilniuje.
Neiškart supratau, kad Mindaugas atsiminė nuotrauką, kurioje nusifotografavę sūnaičiai Simonas, Povilas, Ignas ir dukraitė Milda. Galop supratęs, ko klausia, pasakiau, kad tai Baranauskų, Karlonų ir Stankovičių atžalos. Ir kad labai rimtai visi keturi ruošiasi  tapti Aleksandro Diumos muškietininkais.
     - Taip ir pamaniau,- plačiai nusišvietė Mindaugas. O kad sugebi cituoti, tai šaunu. Bet dar  šauniau, kad cituoji savo bičiulį Pelėdą, o ne Aleksandrą  Diumą ar Šekspyrą su Puškinu. Man nelabai patinka, kai žmonės keliauja už ilgiausių mylių ieškoti dalykų, kurių esama čia pat..
     - Atsiprašau, bet  kodėl jūs paklausėte, ar  gerai valdau plunksną?
     - Nežinau  kodėl, bet esu irgi pavydus. Man patiko ir atsimena Radijo karietos išvežioti žodžiai, esą, žmogaus lemtyse labai didelių tolumų nebūna. Įbridai į senatvę ir, pažvelgęs atgal, ypatingai raiškiai matai, kokie neilgi gyvenimo keliai O ir jie užmiršties skaudžiai pustomi, tiesiog akyse nyksta, tirpsta  ištirpsta kaip pavasario sniegas
    - Jūs jau turite  Františeko  Pelėdos brošiūrėle „Iš Radijo karietos kelionių?“
    - Ne. Bet žinau, kad tokia yra ir kad bent vieną vežiesi su savimi. Tikiuosi, kad ir kažkiek jo eilėraščių. Gal ir šitą:
Nejau, o Vilniau, esam svetimi?
Nejau nebus eilėraščių tau mano?
Nejau jausmais gerais ir širdimi
Tau nepaliksiu atminimo gero?

Sakei- ir aš prisimenu gerai -
Tavo žodžius ir tavo teisią mintį-
Kolei iš Šklėrių švies namų langai,
Neverta žodį širdimi kankinti.

Vis būsiu liūdnas, kaip ir tie langai,
Kadais apšvietę duoną, druską, žodį.-
Nuraudę krenta seno sodo obuoliai
Ir jau nėra ten kam dėl jų raudoti.

Gailu. Bet nesugrįžti jau tenai.
Man visos saulės jau tekės virš mūrų
Kur Neris plaukia, kur Žalieji ežerai,
Kur laukiu aš prie išėjimo durų.

    Tai vienas iš Františeko Pelėdos  eilėraščių, kuris, kaip jis sako, dar vis neparašytas, nepaisant kad  jį rašo bene jau trejetą metų.   
     - Taip, su kitais vežuosi ir šį. Bet suprantu, kad apie mane žinote daugiau, negu galima spėti.
     Mindaugas į mano žodžius neatsakė. O tai, ką iš jo išgirdau po užtrukusios valandėlės irgi, matyt, nebuvo atsakymas.
     - O kad taip iš atminties į atmintį, tuomet ji lyg kalnai- amžina ir suvokiama. Bet į  jos viršūnes vis tiek įlipsime. Trūks plyš, vis tiek įlipsime...



                       
                                                              2011-04-10 14:19:27

0

20

NEGRAŽI PELĖDA
                         (ANTROJI KNYGA)

Girdėdamas jas, dvi papūgėles, ilgą laiką tylėjau, vis laukiau, kad atsitiks blogiau ir tokį jų kalbėjimąsi  išgirs artimesni- tolimesni man žmonės. Savijauta  nemaloni, nes gerai žinoma, kad senatvė protui pateikia nemalonių siurprizų. Aš irgi negebėjau atsikratyti minties, kad išgirstos papūgėlės - Dieve gink! - žada ligoninę. Apsieita be jos, tačiau manasis gyvenimas jau susiliečia su trečio brolio gyvenimu, kuomet du jo broliai protingi, o jis, trečias, kvailys. Tiesa, pasakos jam dažniausiai linki daug sėkmės, tačiau man su savo senatve tenka pasilikti realiame žmonių gyvenime. „Ak, papūgėlės, nutilkite“-, daugkart prašiau jas, bet jos yra tikros ir tokiems įkalbinėjimams nepasidavė. Pagaliau atėjo tas laikas, kuomet ryžtuosi nesikratyti jų ir gyventi kaip  duota Dievo – kaip gyvenu su raidėmis A, B, J, su šuneliu Kandžiumi, varnu Goliu, su bičiuliu Vidiniu, su  nesuvoktos sandaros knyga Šventąja, su visais tais, kurie kažkieno valia pasiųsti į mano gyvenimą. Tiesa, abi papūgėlės kol kas viešumoje nepasirodo – tegirdžiu jas, regis, vienas ir net jų gožį suvokiu, aplenkdamas akių regėjimą. Keista, ar- ne?
- Net labai keista, - sakau, bet yra kaip yra ir tik prašau visus man prieinamus dievus, kad blogiau neatsitiktų. Bet išgirskim, kaip jas girdžiu aš:

- Ir taip:
Pirmyn, vergai, nužemintieji,
Išalkusi minia, pirmyn!
O tiesą sakant, nejaučiu laisvės. Nors kiek beatsimenu, vis supančiotos, pririštos.
- Kiek beatsimeni? Ir aš taip - kiek beatsimenu.
Bet šitam senukui kažkas galvoje pasimaišė. Tik žagt - atkirpo tavo raištį. Dar sykį žagt- atkirpo  mano... Esą, skriskit, papūgėlės! Laisvos! O kur?
Kai nežinai kur skristi, netoli  nuskrisi.
- Taigi, taigi! Kai težinai, kas tik per sprindį, toli nenuskrisi.
„Pirmyn , vergai, nužemintieji...
- Jau dainavai. Ir apie išalkusią minią taip pat. Betgi mes laisvos papūgos. O kiek nedaug pastangų reikėjo iki mūsų laisvės! Priėjo senukas, čirkšt - nukirpo, čirkšt dar kartą – ir abi laisvos.
„Kas  buvo niekas, taps viskuo.“
- O kas  jis, kuris – čirkšt, žagt?
- Kas dabar besužinos, kas jis, jei neįsiminėme  ar nenugirdome jo vardo ar pavardės. Kaip netoli per daug metų iki laisvės būta! Tereikėjo ateiti jam ir čirkšt – žagt, čirkšt – žagt... Bet dabar liūdna pagalvojus, kad lankytojai, mokėję pinigus, nepamatys nei tavęs, nei manęs. Niekam iki tol nerūpėjo ar mes pririštos- nepririštos, bet lankytojų akims godžios buvome. Sakyk, ar reikalinga tokia laisvė, kai atėję žmonės negalės pasidžiaugti tavimi – manimi? Negali, nes ten jau mūsų nėra.
- Stop! Aš, regis, moku skaityti.
- Moki skaityk!?
„ Kai trisdešimties metų Zaratustra sulaukė, paliko tėviškę jis savo ir ežerą gimtinės ir pasitraukė sau į kalnus“.
- O kur mes atsiradę?
- Kaip  suprantu, tolokai nuo zoologijos sodo. Regis, Vilniaus pakraštyje. Netoli ežero. Šaukia Balsių vardu, bet yra pašaukiančiu jį Kryžioku.
- Taip, taip, bet pasižiūrėk, kiek daug zylių. Argi negražios? Bet kažkodėl niekas nesistengia jų pririšti ir taip puošti zoologijos sodus.  Bet ša! Paklausykim, kaip dziedulis rašo „Negražią pelėdą“.
Tai bus didelis, didelis kūrinys, nors jis to dar nežino.
- Nežino, ką rašo?

1. Zylės
                             
     - Betgi, Pranai, tu čia perrašei eilėraštį, kuris jau buvo paviešintas.  Ką? Ar žarijų pritrūko naujiems kepti?
     - Va, va! Todėl ir panūdo papasakoti apie tai, kas atsitinka su blogais eilėraščiais.
                      (Iš pokalbių prie neapvalaus stalo)

     Mintys aiškios ir jas girdžiu kaip putojantį alų, esą, ne tą laiką Jėzus pasirinko gimimui. Tikrai ne tą.
     - Bet ar jis galėjo rinktis? - klausiu pusbalsiu, net nepagalvodamas, kad iki advento dar nemenkas laiko tarpsnis. Žvelgiu į papilkėjusius, apnykusius spalio pabaigos Vilniaus miesto pakraštyje esančius Balsių sodus. Atsakymo, ar  Jėzus galėjo rinktis laiką gimimui, žinoma, nelaukiu, nes tai visai nesvarbu. Sodų žaliasis sezonas baigiasi, užmigdydamas gamtos gyvastį ir ištrindamas dar neseniai šviesiai žydėjusias spalvas nepaisant, kad žmogaus gyvenimas čia pasilieka. Tiesa, jo gerokai mažiau negu vasarą ar net rudens pradžioje, bet daugiau negu užbaigiant ankstesniuosius sezonus, nes ir vėl ne viena šeima įsikūrė nuolatiniam gyvenimui sode. Truputį pavydu, o zylės mieliau glaudžiasi prie namų su žmogumi ir vėl lyg pirmą kartą matau, kokie tai gražūs, nuostabūs, laimingi, linksmi paukščiai. Žiema jau kone ant nosies, o jie spurda, skraido aplink langus, tūpia, vėl kyla ir, regisi, net laukia greičiau jos pasirodant.  Ir vėl pusbalsiu zylėms:
- O prie žmogaus jums vis dėlto smagiau, a? Bet ir aš nežinau, kodėl taip atsitiko, kad nedažnai to žmogaus geresnio žodžio susilaukia ištikimiausi krašto paukščiai. Oi, nemanykite, kad taip apie jus, zylės. Kad ir žvirblio dydžio, kad ir nepalygintinai spalvingesnės už jį, bet anas ištikimas kaip akmenėlis. O jūs? Neįsitikinęs ir dabar, ar vietinės, ar praskrendančios, bet žinau, kad daug jūsų savo kiemo nepalieka. Ką? Klausiate, kur aš susiruošęs?
     Tuo laiku pasąmonėje išgirdau, kad mane prisimena Vidinis ir deklamuoja:

Per tūkstantmečio vardą –  LIETUVA -
Pavargę vyčiai grįžta į namus.
Iš šimtmečių visų,
Iš mūšių pralaimėtų ir laimėtų.
Iš pragaro,
Net iš dausų.

Ant sienos – surūdijus pasaga.
Ir lyja lietūs į akis
Stiklais sudužusių langų.

Man ne vis vien –
Mylėsim? Nemylėsim?
Pats ašaras erškėtrožių surinksiu...
Tiktai prašau surast padėkit
Jų – vyčių – motinas,
Kad grįžtančius
Namo priimtų.
    („Prašau“, 2008-01-20)

    - Ha! Kas atsitiko? Ko nerimauji? Bet kad jau toks esi, Vidini, tai būk! Ateis laikas ir pažiūrėsim, kaip atrodys vaikas,- burbteliu, bet mintis subruzdo, pagyvėjo ir jau ne taip paprasta ja atsikratyti. Net senatvė - bent kol dar smegenys veika - mudviem su Vidiniu paliko galią jausti vienas kitą  ten, kur esame, nepaisant toli ar arti vienas nuo kito. O kuomet Vidinis tampa poetu ir nori, kad jį tokį išgirsčiau, tokia pajauta, kaip įpratome sakyti, „per smegenų žievę“, padidėja, suaktyvėja, tačiau ir be jos retai kada mudviems ateina noras paimti telefoną ir paskambinti. Daugsyk bandėme pasiaiškinti, kokie dievai mudu apdovanojo tokia pajautimo galia. Ir - kodėl? Tai ne tas pats, kuomet žmogus nujaučia ateinančią nelaimę ar laimę, dažniausia net nenutuokdamas, nesuvokdamas iš kurios pusės ir kaip tai pasireikš tikrovėje. Tačiau jau senokai
Praėjo tie laikai, kai mudu su Vidiniu kamavomės, bandydami suprasti, kokie stebuklai vyksta mudviejų kasdienybės materijoje ar dvasioje, kad būdami vienas nuo kito nežinia kaip toli, mokėdavome ne tik jausti, kad esame, bet ir sugebėdavome bendrauti, vienas kitam pasiųsdami mintyse sukauptus tekstus. Ne visus. Nelengva buvo patikėti tokia realybe, kad daug tekstų, kuriuos išgirsdavau kažkurioje smegenų žievės dalyje, man, deja, nepriklauso. Tačiau tie tekstai irgi ne bet kokie, ne be kažkieno atrankos. Vidinis galėjęs šaukti, barti, ginčytis, tačiau smegenys neatsišaukdavo, pasilikdavo užsiskleidę, užsiblokavusios,  bet tereikėjo informaciją pateikti poezijos kalba ir tuomet galėdavau deklamuoti lyg iš magnetofono įrašų. Ir dabar, kad ir netriukšmaudamas, nereklamuodamas, tačiau įsitikinęs, kad poezija priimantys smegenys yra jautriausi visoje smegenų sandaros sistemoje. Va toks mudviejų kažkokia valia sustyguotas bendravimas per nuotolį mums patiems sunkiai įtikėtinas, tačiau suvokėme, kad jis kitoks, ypatingesnis, skiriasi nuo bendravimo su kitais, netgi tos pačios aplinkos žmonėmis. Kažkokios biologinės srovės „subanguoja“ tapačiomis amplitudėmis, "nupiešdamos" tapačias minties sąvokas. O kadangi sudėtingesni suvokimai mudviejų galvose vis  sunkiau besilaiko, ryžomės šį procesą  supaprastinti, apgyvendindami jį neaiškios kilmės subjektais, kurių gyvenimas ir visa būtis dėl kažkokių priežasčių pridengta ir saugoma paslapties. Ne kažin ką apie tai sugeba pasakyti netgi Vidinis, kuris tokiai jų būčiai gerokai imlesnis, jos sąvokų erdvėje orientuojasi lengviau, laisviau ir jau išmokęs  suprasti, kad, girdi, jeigu nenorima, kad uostinėtume kas kaip atrodo jų departamentuose, tai geriau to nedaryti. Tačiau ne tik Vidiniui, bet ir man, įtaiga iš TEN visuomet labai raiški, įsiterpusi į mudviejų savastį ir net koordinuojanti gyvenimą ir poelgius. Nesakytumei, kad taip atsitikę nuo lopšio laikų, tačiau pėdsakai veda į ten, kur šiliniai, kur Šklėriai.
     „Betgi jis ruošiasi paskambinti – suvokiau. - Nagi, nagi! Kas atsitiko, kad telefono prireikė...“
    Ir jau netrukus išgirstu:
     - Laukiam parvažiuojant ir nesulaukiame. Negi pasiliekate žiemoti?
     - Kas atsitiko?
     - Knygutė atiduota spaudai ir dabar reikia laukti. Atrodo, kad neilgai. Panašu, kad „Eilėraščio sėja“ aplenks Kristaus gimimą.
    - Betgi ne dėl to skambini.
    - Ė, neklausk. Pavargau. Tiesiog neišeina iš galvos tai, ko nei pats suprantu, nei kitam moku paaiškinti.
    - Gal žinai, kiek metų zylė gyvena?
    - Kas, kas gyvena? Zylė?  Na, ačiū, regis, pasišnekėjome. Beje, suskaičiavau, kad knygutėje būsią beveik pusantro šimto eilėraščių. Vadinasi, per metus vidutiniškai rašai du eilėraščius.
    - Oho, kokia sparta! Jeigu ne tavo parama, ko gero, vidutiniškai ir vieno nebūčiau gebėjęs parašyti. 
    - Baik! Vyriškai sutarėme, kad apie mane nekalbam. Reikėjo matyti, kaip atrodžiusi Asta su Daina. O ir raidžių trijulė, ypatingai Bėtė! Man regisi, kad paliktus už knygelės borto eilėraščius išmoksime greičiau ir geriau, negu sutalpintus „Eilėraščio sėjoje“.
     -Tai todėl ir padeklamavai, kad žinočiau, kas už borto palikta? Ačiū, bet nesistenk!
     - Kaip suprantu, toks erzelis neilgai truks, tačiau visi dabar baiminasi, kad leidyba tave sunaikins. Ir dvejų eilėraščių per metus negebėsi parašyti. Tiesą pasakius, aš taip pat baiminuosi.
     Atsikvėpiau ir:
„Per tūkstantmečio vardą – LIETUVA -
Pavargę vyčiai grįžta į namus...“

Papūgėlės irgi sukruto:
- Supratai?
- Ką reiškia „ supratai“? Mes jau ne zoologijos  sode ir nepririštos šalia lankytojų takų. O tu?
- Bandau įteigti sau, kad ką tik gimusi. Net jeigu būčiau su ūsais, vis tiek reikia suvokti, kad ir laisvėje būtis prasideda nuo pirmo žingsnio. Aš dar jo, to pirmo žingsnio, nežengiau, dar vystykluose.
- Nori pasakyti, kad ne ką supratai?
- Nieko nesupratau. Bet ar tai reiškia, kad  kažką prarandu? Buvome kaip dvynės vieną į kitą panašios, taip ir pasilikome...
- Atrodo, kad taip ir Vidinis su dzieduliu. Jiedu labai panašūs.
*****

2.Prie ąžuolo   

     - Taip, Pranuci,  yra nesuprantamų dalykų, kurių toli net nereikia ieškoti, nes jie sukilnoti žmoguje, tačiau sąvoka transindukcija nežavi, ji neaprėpia susikalbėjimų per nuotolius esmės. Negirk jos ir ieškok tai, kas pritiktų kaip žmogui batai, švarkas, kepurė.
     - Išties, girti ar girtis nereikia, bet džiaugiamės, kad nors tiek suradę. O paramos neatsisakome- mielai ją priimtume, tačiau kol kas jinai atėjusi tik iš Aleksandro Ražo. Tiesa, gerokai anksčiau, kai šį reiškinį dar vadinome transformacija.
                     (Iš pokalbio su sodo kaimynu)

Kaip ir anksčia, zylių visur daug. Net pokalbis telefonu su Vidiniu jų neišgąsdino, tik kažin, ar jos viena vienai iš tikrųjų taip panašios, kaip man. Į galvą vėl kažkodėl užklysta ūpas paapgailestauti dėl Jėzaus Kristaus gimtadienio. Gal bent dalinai todėl, jog Vidinis irgi telefonu priminė Kristaus gimimą. Bet visai nerūpi, kodėl tokios mintys ir net nesvarbu, kad iki Kristaus gimtadienio ir net  iki advento dar reikia laukti. Betgi būna taip, kad nesuvoki, kodėl sielą tokia nuotaika apninka. Įgilėjęs ruduo veikia savaip, bet atrodo, kad didesnį poveikį nuotaikai daro būtent laukimas, juolab, kad įsitikinęs, jog nemažai žinau iš to, kas turėtų būti artimiausioje ateityje. Ne pasauliniu, net ne Lietuvos, o savo asmeniškos būties mastu.
     - O jūs turbūt nuo Rygos, iš šiaurės atskridote čia? - vėl užkalbinu zyles. Bet, žinoma, ne dėl to, kad savijauta ne geriausia ir net mano Leokadijai atrodė, kad ją, nuotaiką, labiausiai įtaigoja nekantrus noras greičiau paimti į rankas poezijos knygelę. Kažkodėl lyg užmiršo, kad jeigu ne dukros ir ne ji pati, tokio laukimo netgi nebūtų. Vidinis apie knygos leidybą irgi vengė kalbėti ir, kaip suprantu, dėl  priežasties – taip atsitikę, kad mudu negebėjome pasakyti, kuriam mudviejų priklauso daugelio eilėraščių autorystė. Buvo atvejų, kai ilgai tikėjęs, kad eilėraštis priklauso man, netikėtai sužinodavau, kad, deja, tai tik iliuzija, o kūrinėlio dvasioje kur kas daugiau Vidinio negu manęs. Sieloje darydavosi niauru, kad apvoginėju nepakeičiamą bičiulį, kuris, beje, gerai tai žino, bet geravaliai šypsosi ir net puoselėja tik jam vienam žinomus regėjimus.
     - Girdėjau, Vidinis skambino? Ar kas atsitiko, kad telefoną atsiminė? Retas atvejis, – neužmiršta pasiteirauti Leokadija.
     - Klausė, ar greitai parvažiuosime į Naujininkus.
     - O Viešpatie! Ir vėl Naujininkai. Jaučiu, kad jie ten mane ir palaidos.
     - Ar ne tas pats, kur taip bus? Va, panosėje Visi Šventieji, po jų tuoj pat Vėlinės. Geresnio meto tokioms žinioms iš Anapilio gauti nebūna. Nepraleisk progos.
     - Gerai, gerai, - atšovė ir įnirtingai pradėjo mosuoti šluota.
   Per tą visą rudenio laiką, kai pradeda kristi medžių lapai, šluota sodelyje tampa bene darbingiausiu įrankiu. Kasdien manoji apvaikščioja su šluota visą sodą. Atrodo, numestas pageltęs medžio lapas jai nelyg  pelnyta bausmė, kurią priima atlaidžiai, nepykdama, o paskui net pasidžiaugia, jog nuo šlavimo pavargusi taip, kad net kaulus skauda.
     - Tu kur? –klausia, grįžtelėjusi per petį.
     - Ė, ten! - mosteliu ranka, - greitai grįšiu.
     - Parink gilių, gal dar rasi kokią.
     Leokadija beveik visuomet nuspėja mano sumanytas išvykas. Taip ir šį kartą. Anksti, dar neišlipęs iš lovos sumąsčiau nueiti prie Balsių arba kitaip - Kryžiokų ežero. Jis labai arti, kaip ir viskas, kas šitame Vilniaus pakraštyje gražu. Tai ežeras, kad nepaisant kaip dažnai jį lankytumei, niekuomet neatrodo, kad nuobodu ar įgriso, kad sielą reikėtų užimti kažkuo kitu. Galbūt todėl, kad ir to „kito“ čia irgi nemažai. Šįkart susiruošiau nueiti prie ąžuolo. Tai ne nauja, o  baigdamas sodo sezoną, visuomet ateinu lyg atsisveikinti. Pastaruoju laiku būtinai su eilėraščiu, kurį taisinėdamas jau rašau tris – keturis metus ir jaučiu, kad niekuomet nesugebėsiu parašyti. Net įsikaliau į galvą  mintį, jog taip todėl, kad ir ąžuolas keičiasi. Akys šito dažniausiai nepastebi, bet suprantu gi, kad tai ne akmuo, o gyva, krutanti, judanti, auganti didybė. Jau kiek šimtmečių, kai įsikibo šaknimis į ežero pakrantės šlaitą ir nepaleidžia jo.
     - Sakiau, motin, (taip labai dažnai vadinu žmoną) kad šiemet mano ąžuolas be gilių.
     - Akinius pasiimki.
     Ėjau lėtai, užsimiršęs, ir galvoje, atrodė, nieko nėra, kas kilstelėtų dvasią. Ir vis dėlto, artėjant prie ąžuolo išgirdau savyje jo muziką ir net pasinorėjo, kad ir Vidinis išgirstų, kaip atsimindamas deklamuoju nepabaigiamą rašyti eilėraštį.

Čia galima prisiekti akmeniu. 
Ir vandeniu.
Ir ąžuolų šaknim giliom.
Išaugome ne kur,
O čia -
      išaugom Lietuvoj.
Perkūnui meldėmės,
Žaibų kardais prakirtus dangų
Ir buvom peržegnoti - BŪTI!

Lietuvių žeme,
Nelabai svarbu man
Kunigaikščių kartos -
Kiek buvo jų,
Kiek būti žada.
Vanduo šaltiniais
Dar iš žemės teka
Ir vaikšto ąžuolai šaknim,
Paglostę gilų sniegą –
Amžių kaulus.

     Kažkas žodžius užspringdo, jie nutyla ir - kaip neretai – įsivaizduoju, jog Vidinis karčiai šypteli, net nemokėdamas suvokti, koks kipšas paliepė man į tokį, atrodytų, reikšmingą eilėraštį kišti kažkokią nesąmonę, kurią, beje, ir pats suvokiu, tačiau atsikratyti jos nesugebu – vaizduotė lakesnė. Norisi, kad kas bent šitaip paregėtų, kiek daug per šio galiūno amžių, ten, po žeme, kur vaikšto jo šaknys, suguldyta, sunešta, supūsta žmogaus kaulų. Norisi, kad šis vaizdas atrodytų ypatingai raiškus, įspūdingas, talpinantis į mūsų smegenis supratimą, kad jie tautos išlikimui gal nemenkiau reikalingi, kaip ąžuolui jo šaknys. Net atsimenu, kad ir deimantui „išnokti“ reikalinga didi giluma žemėje. Bet kaip tai pasakyti paprastai, laisvai, be filosofijos ir sunkaus kalbėjimo? Kaip?
    Sukaliodamas galvą akimis „apvaikštau“ galingą medį nuo jo viršūnės iki keliais glėbiais beatrėpiamo kamieno, „įžėlusio“  šaknimis į aukštą kranto skardį ir – stop. Tegali tik  dvasioje nusistebėti, kokios nepaprastos jėgos reikia išlaikant tokį milžiną, dar vis auginantį, platėjantį. Iš kur ji?

Iš ąžuolų šaknims
Ir deimantui nokinti 
Reikalingos gilumos, -

     atsidustu, bet jau žinodamas, kad tai nepriklauso eilėraščiui. Tai tik užrašas apie tai, kad be šitos juodos žemeles, be šito skardžio, be tos šviesos, kuri išsirpusi žemės įsčiose, tokie dalykai neįmanomi. Ši beprotiškai galinga jėga ateina iš žemės, iš jos gelmių. Ir ne tik į ąžuolą per šaknis, o į visą, kas gyvą, o paskui vėl sugrįžta atgal būti žemėje. Taip regis ir norėjau užrašyti, bet ant popieriaus atsiranda žodžiai, kurie lyg kažkieno kito numesti.
     
Eiliniai parnešė man“ Žalgirį" namo,
Pasakę, kad pirma reikėjo mirti,
O Vytautas Didysis tik dėl to,
Kad atsimintum, -

     - Vidini, tai tavo išdaigos, ar kaip čia? - net ne mintyse, o balsu klausiu, tačiau, regisi, jau galiu kalbti eilėraščiu, net tuo senu tekstu, kuris mažiausiai redaguotas.

Eiliniai miršta
Arba grįžta,
               pergalėmis nešini.
Eiliniai ir lietuvio paskirtį ir vardą
Man dovanoja,
              paprašydami išsaugot jį.

Ir prisiekiu aš akmeniu,
Ir vandeniu,
Ir ąžuolų šaknim giliom -
Mane augina Dievas čia
Aš - Dievą auginu.
Ar priesaikoje gali būti
           dar kas nors svarbiau?

     - Galingas tu, seni, oi galingas! O! kad visa Lietuva tokia, - po tylos minutės pakalbėjau ąžuolui, linkėdamas stiprybės ir jau kažkodėl atrodė, kad gal neverta save išbraukti iš sąrašo tų, kas jau negeba padaryti kažką reikalingo. Jaučiau, kaip į sielą įsidvelkia sapnuojantis girios ošimas.
     „Sapnuojantis? “
     - Taip, sapnuojantis, - pakartojau man naujai suvoktą girios būseną ir, prisėdęs įprastoje vietoje, galvojau, kad yra labai jautrių dalykų, kurie kažkodėl nepaliečia mūsų sąmonės supratimu. Regis, pirmą kartą taip jautriai pajaučiau, kad giria gali sapnuoti ir buvo įdomu jau tai, kad staiga šitai suvokiu. O jeigu...
     „Ką - jeigu? “
     - Nieko. Sakau, įdomu būtų žinoti, kokius sapnus sapnuoja ši giria su šituo ąžuolu. Arba, kad ir tik vienas ąžuolas, - pakalbu panosėje, o netrukus raiškiau ir gal net prasmingiau:
   - Kalbėk, eilėrašti, kalbink. Nepalik savęs negyvo, nepalik, - prašau, kalbu, noriu, kad taip būtų, bet jau žinau, kad eiliniai į knygas neateina. Reikia būti Vytautu ir, žinoma, Didžiuoju, o eiliniai?..  Jie kad Vytautas Didžiuoju būtų, kad "Žalgiris" iš 1410-jų metų žibėtų, kad ąžuolas – milžinas Kryžiokų ežero atkalnėje oštų, nesibaimindamas užgriuvusių audrų... Taip, taip, eiliniai...

Eiliniai po knygas nevaikšto,
Ištirpsta žemėje
Ir šviečia kaulais savo naktyse...
     
     -Betgi ir Vytautas ten. Taigi, Didysis. Net niekas nežino, kur jo kaulai. Ten, žemėje, visi eiliniai esame. Kai prie ąžuolo glaustosi spalio pabaiga, tokios mintys  netgi neginčytinos, argi –ne? - girdžiu pasąmonėje ir nebejoju, kad taip girdžiu įsiterpusį Vidinį. Jau sakyta, kad tokiam mudviejų bendravimui nereikia telefonų, tačiau kaip šį reiškinį tiksliau pavadinti viešoje erdvėje, nežinome lig šiolei, tačiau jeigu išgirstume jį įvardijant transindukciją, ko gero, pamanytume, kad  kažkas iš mudviejų pasisavino seniai puoselėto reiškinio šitokį įvardijimą.
     - Čia geriau matyti, kad spalio pabaiga...
     - Betgi neneigiu. Juolab, kad visuomet būni kartu su „Lietuvio kalendoriumi“ Aš be jo, tačiau spalio 27 –ją irgi atsimenu. Paklausyk, - ramiai paragino Vidinis ir  lyg perskaitydamas iš knygos:
     „Vytauto karūnacija buvo numatyta 1430 m. Vilniuje, tačiau  laiku neįvykus, tų pačių metų spalio 27 d. Vytautas mirė“.
******   

3. Ar tikrai  aš?

- Stengsimės dirbti abiem rankomis  - ir dešine, ir  kaire. Man atrodo, taip žmogus sukurtas.
- Oi, pone, labai abejoju, kad taip žmogus sukurtas. Žmogui reikia turėti dar nemažai ko, o galvą - neabejotinai,  kad nebūtų bent taip prastai pakalbėta kaip jūs dabar. Žmogus sugeba būti ir be rankos ar  kojos, tačiau be galvos -  ne.   
   (Iš pasikalbėjimo su aplinkosaugininku J. Dautartu)

     Būna taip, kad, regis, nieko daugiau nedaręs, o gabalą laiko išeikvoji kažkokiems supratimams pasiaiškinti. Buvo nesmagu suvokti, kad būdamas prie ąžuolo, be Vidinio paramos per transindukciją , nesugebėjau atsiminti, kuo Lietuvos žmogui įsimintina spalio 27 -oji. Tačiau dar bjauriau pasidarė, kad daug metų, vartydamas „Lietuvio kalendorių,“ nepastebėjau, kad anos dienos lapelis beveik tuščias – pažymėtas tik Ramojus vardadieniu. Su juo, kaip įprasta, priimant varduvininkus Pastriekės departamente  irgi susitikau saulės patekėjimo laiku ir kaip kažką nujausdamas teiravausi, kodėl jis, Ramojus, toks vienišas – negebėjau atsiminti dienos, kad į mano susitikimus su varduvininkais ateitų tik vienas asmuo.
    - Kai esi vienas, pripranti prie tokio gyvenimo ir neatrodo, kad jame ko neužtenka, kad reikėtų daugiau. Esu ir, regisi, to pakanka.
    - Nelabai suprantu. Vienas ir pakanka? Kaip Dievas.
    - Jo net per daug. Vienas, bet jo, Dievo, per daug.
    - Manai, kad suprantu?
    - Vienatvė turtingesnė gyvenimu, o ir gyvenimas tikresnis, natūralesnis. Ką matai - matai savo akimis. Kitos nuomonės liaujasi asmeninėje tavo sąmonėje spalvinti jų matomus daiktus ar reiškinius. Ir tie pasauliai, kuriuos matau nupieštus drobėse ar aprašytus knygose, neretai atrodo netikri, man nesuprantami, o pastangos piešiniais ar raštais pertvarkyti gamtą ir žmogų – bevaisės ir nereikalingos.
    - Betgi esi įdomus vyriokas. Sakyčiau, į gamtą įterptas ir, ko gero, nemokantis net per menus įeiti į civilizaciją.  Žinau,  esat neabejingas Maksimui Gorkiui. Ir net neblogai sutariate su jo Makaru Čiudra.
    - Tikrai?- paklausiau, bet, žinoma, tuo abejoti nereikėjo, nes varduvininkas Ramojus  jau deklamavo „Laisvę“, kurią parašiau pagal M. Gorkio apsakymą. Jau žinojau, kad ir „Laisvė“ nepateks į eilėraščių knygelę, nors dėl kūrinėlio norėjosi pasiginčyti argumentuojant, jog vargu ar reikia atrinkinėti eilėraščius pagal jų meninę vertę. Juk gali būti ir taip, kad kūrinėlis mielas dėl jo kitokių savybių – šis man buvo mielas čigono Makaro Čiudros požiūriu į gyvenimą. Kaip eilėraščio jo negyriau ir net knygutės redaktorei Astai sakiau, kad, žinoma, kur kas protingiau perskaityti Gorkio „Makarą Čiudrą", negu mano „Laisvę", - bet ar kas dabar skaitys M. Gorkį? Ar kam įdomu imti knygas, kuriose ir tekstai didesni, ir proto reikia daugiau negu daržam ravėti.
     Pastriekės departamente varduvininkai ne kartą yra skaitę kūrinius, bet visais atvejais jų būdavę daugiau, o tąkart tik jis, varduvininkas Ramojus, ir aš.   

Prisimenat?
- Esu ne duona, ne lazda,
Tad niekam, sakale, nereikalingas.

Arba ir vėl:
- Kur protingesnis, ima kas tiktai yra.
Kvailesnis, tas negauna, sakal, nieko..

Taip čia kalbėjęs kažkada
Makaras Čiudra, žinomas čigonas.
Ir nors jo taboras ne Vilniuj, bet-
Jeigu čigonas, - tai visur
Jis laisvas nuo įstatymų, jų jungo,
Nuo prievartos policijos, ir bet nuo ko...
Atimti laisvę iš laisvūno?

- Juokingi jie, tie žmonės,- sako Čiudra..
Vis dirba ir nežino- kam? už ką?
Išvarvina su prakaitu sveikatą,
Nespėję kapo išsirausti sau.
O ne! Jie laisvės nepažįsta -
Vos tiktai gimsta - jau vergai
Ir visas jų gyvenimas vergystė.

Ir nežinau, ką atsakyt  Makarui Čiudrai.
Galbūt, paspaudus ranką, aiškiai- šviesiai:
- O Laisve,
Mes tavęs dar nepažįstam.
Gyvenam it paveikslai rėmuos įsprausti
Ir  niekiname tuos,
Kas laisvesni.

    Padeklamavęs ir nesulaukės iš manęs greitesnės reakcijos Ramojus ištiesė ranką:
    - Netrukdysiu, ponas Pranai. Jūsų dar ąžuolas laukia. Taip juk?
    -Taip, Ramojau. Kada reikia atsisveikinti su sodais ir  išvažiuoti žiemoti į Naujininkus, nueinu ir ten, prie ąžuolo, susirinkęs visus prietarus ir manydamas, kad tokia apeiga žiemoti padės.
      - O, regis, išvykstate, jau ryt? Smagu būtų, kad kartu su knyga, bet jeigu ji nespės, tai nedidelis niekutis ir jis nuotaikos neturėtų gadinti. O ąžuolas, jei tikite, kad padės, jis būtinai tą padarys.
    - Negi kalbate apie „Eilėraščio sėją“ Tai dar ne knyga, tai tik jos maketas. Bet iš kur, Ramojau, toks informuotumas? Apie ją pats su savimi nekalbu.
    - Kalbat ir su savimi, ir su Vidiniu, tik kitaip – apsidairydamas, ar kas negirdi ir pamąstydamas, kad gal, išleidžiant knygelę, kažką reikėję kitaip padaryti, - pasakė Ramojus ir, spustelėjęs ranką, leidosi laiptais žemyn. Bet dabar va būtent šis  atsisveikinimo su varduvininku rytinis epizodas  kyštelėjo skaudų klausimą, kodėl net atėjęs prie ąžuolo, neišgirdau savyje spalio 27 d. prasmės?   Kodėl neišgirdau Vytauto Didžiojo žingsnių, kuomet jais jis išeina iš gyvenimo, neužsikėlęs ant galvos karaliaus karūnos? Net pasidarė baisu  manyti, jog liesa, nedidukė knygelė, kurios dar netgi nėra ir kurią atstovauja jos maketas, galėtų pertvarkyti daiktus žmoguje taip, kuomet į pakraštį  nustumiami labai esminiai dvasios sandarai dalykai.
     „Bet apie ką aš čia, a?  Išties, apie ką? Ir ar tikrai Aš čia, o ne čigonas Makaras Čiudra? – bet tuoj pat aukštai sparną pakelia kita mintis:
    „ Tu? Makaras Čiudra ir... tu? Nesek sau pasakų, žmogau! Ir neužstok savimi čigono. Gal truputį judu panašūs senatve, bet Makaro senatvė visuomet pajėgi pakilti į dangų ir, prireikus, nesibaimindama mirtimi trenktis į uolą. O tu? Dar gyvas, o jau rausiesi į žemę. Fu! Ne, ne, sakale, niekuomet ir niekuo nelyginki savęs su Makaru, nes po to tik žingsnelis, kad panorėtumei savimi ir ąžuolą užstoti..
   - Atsiprašau,- pusbalsiu tariu ir gerai suprantu, kad jokioje bažnyčioje nesu taip suprantantis ir  kitų suprantamas, kai šitokioje savijautoje, kurią nežinau kaip ir kada pradėjau tapatinti su   šventove, sakykim, bažnyčia Žmoguje. Čia, būnant prie ąžuolo, savijauta išgryninta, - be poterių, rožančių, akių kėlimo į dangų, nereikia Juozo Audrio Bačkio su jo klierikais ir  arkikatedros užkaltomis durimis žmogui pas Dievą ateiti. Ir gal ypatingai tokia savijauta veikli, kuomet ateini lyg atsisveikinti, nesipriešindamas supratimui, jog labai įmanoma, kad gal tai paskutinis kartas.
      „Va, va, jeigu tai būtų čigonas, o ne Karlonas,  kūrentų laužą ir negalvotų, kaip jam būti ryt ar dar toliau. Jis tą turtą turi- laisvę, protingą žmogaus laisvę, kuri, beje, ne skilviui, o jo dvasiai reikalinga“, - pašnibžda mintis, lyg ir norėdama, kad pasiginčyčiau, bet man dar proto užtena -  argi kas mane varo į Naujininkus? Galiu pasilikti, pabūti čia, Balsiuose, prie ežero, prie ąžuolo. Su giria, net ir su sodo nameliu ir ten įkurtu Pastriekės departamentu. O kiek zylių! O kiek daug  to, prie ko net  netyčia prisilietus, sieloje sudirgsi atsiminimai. Bet argi pasiliksiu?“
     - Tai kad pasilikti neišeina. Ten , Naujininkuose, jau šiluma. Gyvensi negyvensi,  bet mokėti už ją vis tiek reikės ir nepigiai, -sakau murmesiu ir kažkodėl pralinksmėjęs:

Gyvenam it paveikslai rėmuos įsprausti
Ir  niekiname tuos,
Kas laisvesni.

     Netoli iš  krūmų išgąstingai stryktelėjo  kiškis.
     - Negirdėjau, negirdėjau, negirdėjau, - nuaidėjo per girią ilgaausio  šauksmas.
     - Betgi kiek daug triukšmo tyloje! -nusistebėjau.
     - Ne tyloje, o mintyse, - kažkas paprieštaravo.
     - Niekur neskubu, dar pabūsiu, - atsidusau.

******


4. Talmudas

               - O apie knygą ar senai galvojote? Iš keleto kūrinių mačiau, kad toks savęs įprasminimas jums aktualus, bet ar jūs kaip ir šiuolaikiniai rašantys vaikai, anksčiau svajodavot, jog išleisit knygą? Ar visgi tik daug vėliau apie tai ėmėt galvoti?
     - Dabar sakysiu kitaip negu dar taip neseniai kalbėjęs, nes surasti įrašai ant ąžuolo kamieno kažką labai svarbaus koreguoja sampratoje. Įrašai dar ne visi perskaityti, bet suprantu, kad dabar man labiausiai rūpi išleisti knygą, iššifruojant tuos užrašus, schemas, piešinius. Nežinau, kaip tai padaryti ir net nesuvokiu, kada taip galėtų atsitikti, tačiau knygos pavadinimas jau yra, o būtent „Astės užrašai“. Jeigu prieš šią knygą atsirastų kita ar kitos, tai nebūtų man taip rūpimi dalykai, negu knyga, kurios, kaip numanau, dėl laiko stokos  niekuomet nebus. Todėl atrodo, kad apie jokią kitą knygą niekuomet negalvojau – tik apie „Astės noveles.“
                                                   (Iš pasikalbėjimo su Mindaugu Kirka)

                                                                                                                             
      Kas besužinos, kiek kartų atėjęs prie šio ąžuolo? Jų mano gyvenime nebūta daug, bet esu sutikęs net didingesnių kaip šis, galingai šaknimis įsikibęs į paežerės skardį. Susitikdavome,  apsižiūrėdavome ir dažnai jie būdavo trankyti žaibų. Mėgsta Perkūnas žaibu trenkti į ąžuolą ir, matyt, todėl, kad drūta jėga tuščiai neeikvoja laiko, ieško sau lygių, kad po mirtino kirčio ir kitiems, ir sau galėtų pasirodyti, kuo beesanti. Ir vis dėlto bjauru suvokti, kai tokia jėga trenkiama į ąžuolą, kuris tuo pačiu negali atsilyginti. Tačiau argi tai nedidvyriška, kai suaižytoje, kartais net suskaldytoje krūtinėje išlaiko gyvastį ir, lyg nusispjovęs į dangų, gyvena taip, kad pagarbiai nenusilenkti jam net pats Perkūnas negali. Gyvena čia, ant žemės, toliau, arčiau ar šalia žmogaus, nesiguosdami ir nesielvartaudami tokia būtimi. Ir dabar štai pats nesmagiai pasijaučiau, kad atmintis darosi ištižus, negebanti susikoncentruoti, atsijoti grūdus nuo pelų. Atrodė, kad išties svarbesni būties reikalai pastumti į pakraščius ir tyčia - netyčia susitelkta prie nebūtinų, pramoginių dalykų – mano atveju, prie knygelės išleidimo. Neatrodė, kad kuomet apie tai rimčiau galvojau. Ir jeigu ne dukros, knygelės laukti nereikėtų.
     „Laukti?“
     - Ko gero – taip. Dabar jau, ko gero- taip,- prakalbau į ąžuolą. Bet tik dabar, po visų batalijų su dukromis. Reikėjo joms, kad į tėvo gimtadienį ateitų su eilėraščių knygele. Tik nemokėjau  suprasti, kodėl ne į Vidinio gimtadienį. Ir tu jau tą žinai, ąžuole. O! Tu labai daug ką žinai.
     Ąžuolas ramus kaip skardis, kaip ežeras, kaip visa giria. Apsiglėbiau rankomis krūtinę, per jas girdėdamas pulsuojančią širdį. Supratau, kad ji gerokai įskaudinta. Ir man neatrodė, kad dėl to galėjusi būti kita priežastis – net neabejojau, ką  į ją  jautriai įsmilko ir tie didesni -mažesni knygelės parengties spaudai darbai, kurie man nebuvo malonūs. Nieko geriau nesugalvojęs, pasistengiau juos palikti dukterų rūpesčiui, bet būta tokių, kurie nepakrutinamai priklauso kompetencijai, kuria tegalėjome dalintis tik su Vidiniu. Žinojau ir žinau, kad neteisinga pasiskelbti knygelės autoriumi, bet Vidinis buvo kategoriškas – bendraautorystės kratėsi it kipšas kryžiaus, nepatingėdamas mane įtikinėti, kad dukroms padės surinkti eilėraščius, kurie nekelia abejonių dėl to, kad jų autoriumi esu aš, taigi Pranas Karlonas.
     - Betgi tai neįmanoma.
     - Neįmanomų dalykų nėra. Reikia tik norėti. O jeigu ką - neužmiršti pasikonsultuoti su Šventąja. Per tuos metus, kai atidavėme saugai jai raštus, ji netgi jų aprašus padariusi. Tyliai. Taip pelė nemoka būti po šluota, kaip jinai dirbdama tokį darbą,- buvo atkaklus Vidinis, tačiau lig šiai dienai nesu pasakęs, kad, girdi, te blusos ant tavo, Vidini, bambos balių kelia, te būnie, kaip tau atrodo. Tačiau mano pasipriešinimas ir budrumas turbūt aprimo, nors priežastis galgi net kita, o būtent:   
     Kartą atėjęs prie ąžuolo kažkodėl sumaniau ant jo kamieno išpjauti savo vardą ir pavardę. Atlenkiau peiliuko geležtę, priartėjau akimis kuo arčiau kamieno, kad geriau parinkčiau išpjovai vietą ir pirmą kartą pamačiau, kad jis jau išpjaustytas, išskaptuotas, išdrožtas, ištarkuotas geriau - blogiau perskaitomais užrašais ar įžiūrimais piešiniais. Atsišliejau atgal ir, užlenkdamas peilio geležtę: „argi taip galima, a? Kaip tai galima! Juk tai ne išvietės sienos ar durys!“
    Vėliau, po ilgo triūso, perskaičiau ir PRANO  vardą su prierašais prie kiekvienos raidės:
P - piemuo, nes daug ganiau.
R - rašau, norėdamas priminti, kad buvau.
A - atrodo, niekas gert nemokė,
      bet pomėgis šis man it dovana. 
      Ar ne todėl nevengiu meilės žmogui,
      Nors, žinoma, nekeikiu ir savęs.
N - namai - ne lašiniais dengti,
      žinojau - katės nesuės.
A -  aš niekad niekam blogo nelinkėjau -
      gražiais atsiminimais gyvenu.
S -  save, paspirdamas lazda,
       paskutinius dantis renku.

     Man lig šiai dienai norisi, kad šie parašai kuo greičiau apaugtų žieve, užsilygintu, gal bent taip kažkiek apmalšintų medžio skaudulį ir kažkodėl vis baiminuosi, jog kažkas iš saviškių neaptiktų  mano radinio ir nesiimtu triūso perskaityti. Tai nelengva, labai nelengva, bet kai labai nori – įmanoma, o nuo pradėto darbo negali atsitraukti. Aš tai gerai žinau, nes tai vienas didžiausių mano darbų, kuris dar nepaviešintas ir lig šiolei paslaptyje. Tuo metu, kai dukros su Vidiniu, talkinant Šventajai, rengė eilėraščių knygelę, aš ėjau prie ąžuolo skaityti ant jo kamieno paliktų raštų ir piešinių.
      „ Kodėl?“
      - Taigi, kad ir aš noriu sužinoti- kodėl? Bet ar pasiseks, jeigu ir prie ąžuolo būdamas, neatsiminiau  Vytauto Didžiojo išėjimo dienos? Ir reikėjo, kad apie ją primintų Vidinis. Betgi gal tai irgi ne šiaip sau. Juk ir „Lietuvio kalendoriuje, ši diena palikta be įrašo, tik su varduvininko atžyma - Ramojus.
     - Rytoj išvažiuoju, ąžuole. Nepyk. Tik aš vienas žinau, kaip man tavęs ilgėsis.
     Vakaras neskubėdamas leido sparną viršum girios ir žemai duburyje įkritusio ežero. Nelengvai,  girgždant kelių sąnariams, pakėliau ant kojų savo šimto kilogramų stotą, patrepsėjau vietoj, mankštindamas raumenis- ką gi, reikia  eiti, bet gerklėje kaupėsi dar nepasakyti žodžiai, o pasakyti juos- irgi nebuvo lengva.
     - Kitą kartą  kaip ateisiu, jau tikriausiai paskaitysime eilėraščių iš knygutės. Nemanau, kad tai bus sunku; sunkiau žinoti, ar tikrai kitas kartas bus, kad galėčiau ateiti.  Ir labai apmaudu, ąžuole, kad taip vėlai aptikau šituos parašus ir piešinius. Būčiau laimingas, kad ir kitus galėčiau išžvalgyti ir užrašyti savo talmuduose.
     „Mat kaip! Bet kaip esi girioje protingiau tarti „talmūūūdas“, kai „ū“ su brūkšneliu.“- lyg girdžiu ąžuolą, o pats tęsiu:
     - Nagi priimki, ką pasakęs, su atlaidžia pašaipėle. Žinau gi, kad talmudas netgi patvaresnis negu valstybių sienos. Kad ir Lietuvos. Talmudas žydų tautą išlaikė. Griuvo valstybės, trupėjo, trumpėjo, keitėsi ir nyko valstybių sienos, o žydai ir be valstybės būdami, išliko savo tautoje. Gink Dieve, nelyginu su juo savo sąsiuvinių, kuriuos nedrąsu  net Šventajai patikėti. Pakakdavo išmokti talmudą, ir, prašau - pagal išmintį ir gyvenimas, ir visa tautos istorija.
     -Taigis, taigis,- anot Žemaitės Vingiu Jono, - supratingai pašnibždėjo ąžuolas, bet man to pakako, kad netikėtai užrašus ant ąžuolo kamieno savo mintyse pavadinčiau talmudu. Neabejojau, kad tai prasmingiau, negu mano visi užrašai, verti laužo ir nedidelės pelenų krūvelės vienai kitai žolei patręšti. Kažin, ar bent  nutuokia, kokia išmintis juose padėta? Ir ryžtas, perskaityti visą tai, iššifruoti dar gerokai ūgteli.
   -  Klausi, kam to reikia. Tai kad nežinau – kam.       
    Ąžuolas nepakruta nei mažiausia šakele, bet jaučiau, kad tokiais ketinimais netiki, nes tai neįmanoma, tačiau tyla – gera ir man nesunku, suradus takelį po kojomis, kilti juo  aukščiau, o išėjus į girios lygumą, nueiti iki pat sodo.  Net neatrodė, kad einu vienas, nes priėjęs vartelius, žinojau, kad reikia paskubėti užrašyti sukuždėtas eilutes:
                      Dar vis paklausiant išgirstu -
Kas sau
            (o ir kitiems)
                             esu?
Ir atsakyt nepaprastai sunku.

Taip, Pranas aš.
Taip, girių paukštis.
O kaip žmogus -
              žmogus šilinių,
Skaudus, kaip raidės išdrožtos peiliu
Ant ąžuolo kamieno, atmintį paliekant
Talmudu...

***********

                    5. Tylėjimas reiškė sutikimą

  - Svetimą priešą matom, bet savojo - naminio, gal aršesnio priešo, gal pavojingesnio kirmino, kiuris  griaužia „ąžuolo širdį“ matyt nenorim- bijomės!
   Laikas jau atsikvošėti – laikas!
- Žinau, mielas Juozapai, žinau, kad  tu čia kitur nusitaikęs - į kito laiko kito žmones,  bet priimu šitą  kirtį. Jaučiu, kad jo neatremsiu ir galbūt  tikiuosi, kad  jis taip skaudžiau pritrenks, kuomet  nereiks sekioti nepasiekiamų  dalykų ir viltis, kad gal bent šį tą dar gebėsiu  padaryti ir aš, senatvės žmogus.
                                                       (Iš pasikalbėjimų  su Juozapu - Albinu Herbačiausku)

     Ne pirmas toks kartas, kai žinau, jog būtent rytoj po pusiaudienio teksią palikti šiltai pavasariu ir vasarą apgyventą sodą su nedideliu namuku ir jo pastriekėje įkurtu Pastogės departamentu. Išvykimo datos buvo paslankios - kada atrodydavo, kad patogiau, tuomet ir išvažiuodavome, tačiau visuomet tai atsitikdavo po Bobų vasaros, į spalio pabaigą. Dažniausia būdavo šaltoka, kai sodas nusvilintas šalnų ir krosnyje nemažai malkų supleškinta. Tiesa, krosnies šiluma į Pastogės departamentą nepatekdavo, todėl žvarbesniu metu nakvynės leisdavausi į žemesnę patalpą. Nedaug jos - nuo sienos iki sienos galima perspjauti, bet kambarėlyje nešalta ir nereikia kalenti dantimis ar drebinti kinkomis. Tačiau paskutinė naktis diktavo nusistovėjusią tvarką ir ją praleisdavau departamente, kurio termometro gyvsidabris rodydavo lauko temperatūrą. Pastogės  departamentas priminė savotišką iš lentų sukaltą palapinę – svarbiausia, ko iš jo reikalaujama, kad be vėjo ir lietaus ar sniego.
   - Vėl kaip ne žmogus! Ir kada sugrįši į protą, - papriekaištavo Leokadija, lydėdama akimis belipantį laiptais aukštyn. - Pasigailėtum sveikatos. Nemanyk, kad kas atneš ir paduos. Kaulai girgžda, o jis, mat, dar jaunystės vaidinimais užsiima. Spartietis mat! 
   - Nepyk, motin. Nepyk. Vis tiek kartu nemiegam.
   - Užtenka savų bezdalų, - leptelėjo pavymui Leokadija.   
    Įžiebiau šviesą IIjičiaus lemputėje ir it nesavas pradėjau dairytis lyg kažko ieškočiau ir nežinočiau ko. Viskas gan tvarkingai ar bent neblogiau sudėta, kaip visuomet. Kita vertus, nieko ieškoti nereikėję, bet, užkliuvęs akimis lietuvių kalbos žodyną, nelauktai prisiminiau Joną iš Griškabūdžio, paprašiusį paaiškinti, ką reiškia žodis „bezdėti“. Pamaniau tuomet, kodėl darbštus žmogus tingi žvilgterėti į žodyną, o dabar pačiam tai parūpo padaryti, bet deja, deja - mano „ Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“ tokio žodžio nežino. Nežino ir kito žodžio, būtent „ persti“. Nedrąsu pasakyti, kodėl taip. Matyt, ne todėl, jog jo sudarytojai manė, kad tokie žmogaus organizmo procesai lietuviui nebūdingi. Tačiau ir aš tik dabar, senatvėje, suvokiu, koks tai  dažnas lietuvio organizmo biologinis gyvasties pasireiškimas. Ne, ne todėl, kad pasak Simono Daukanto „nu baimės mirusiam bezdalai skambina“. Ne, tikrai ne todėl, o todėl, kad nykstant sveikatai pats save suvokiu, kaip bezdalą. Toks suvokimas šįkart pasidarė ypatingai skaudus. Ir tai todėl, jog jaučiau, kiek dar nemažai energijos ir sunkaus darbo reikia, kad galėčiau bent nukopijuoti ąžuolo kamiene kažkieno paliktus įrašus. Bet kol ąžuolas netoliese, galima sakyti, pašonėje, kuomet gali ateiti greitai ir bet kada, nesijautė, kad atsiradus kitokiai būčiai, kažkas pasikeis mano supratime, vertinant   radinio vertę. Buvo tiesiog smagu nesuprantamus įrašus ir brėžinius vadinti ąžuolo talmudu, būti vaikiškai laimingu, kad galbūt niekas tokio lobio neturi ir saugoti kaip didžią paslaptį, o atėjus minčiai užsiminti apie tai bent eilėraštyje, bariau pats save ir ieškojau kūrinėlio, kuris neleistų užmiršti, kokias nuotaikas išgyvenu. Tuokart  tokiu kūrinėliu tapo eilėraštis „Šitoj šaly“.

Šitoj šaly tėra tik vakaras
Nelyg dienos užgesęs pakraštys,
Tačiau ir čia gyvenimas,
Džiaugsmingai pasupa viltis.
Yra daug laisvės žvelgti į save
Ir nematyti, kaip atrodo laikas -
Eini kaip takeliu raukšle
Pabėgi,
         nukrenti,
                    keliesi vėl
Ir nejauti,
Kaip ant kaktos, ant veido laikos
Žemėlapiais išmargintas
Gyvenimas žmogaus.
Šešėliai į Rytus nuvirtę,
Po kojom nešiugžda žolė sausa,
O kojos tykios tykios -
Gal kiek svarbesnė priekyje išėjusi lazda...
Giedojimas bažnyčių sklinda iš visur-
Čia niekas nepaprašo, kad užaugtum.
Čia ir kalnai net pritūpia –
Esą, norėjai būt Žmogum,
Tai pažiūrėk atgal –
                     ar būti juo pavyko...
     
     Atsisėdu prie  stalo, pakilnoju užrašus, kuriuos pasiryžęs pasiimti į Naujininkus ir prie jų dar pasėdėti, parymoti, pakinknoti, tikintis dailesnio sakinio ar raiškesnės minties, o jei ne -  atiduoti į Šventosios archyvą. Šalia jų ir Alfonso Jocio triknygė -  po atskirą tomelį skirta lyrikai, satyrai ir aforizmams. Jau metai ir kiti, kai su jais nesiskiriu, tačiau lig šiol taip ir nepavyko su Alfonsu Jociu atsisveikinti. „Negi taip ir nepavyks? - nudiegia mintis ir, glostydamas poezijos tomelio viršelį  pasišnabždu jo pavadinimą „Ieškojau nesamos žvaigždės“, o pakėlęs akis,  pro šiaurinį departamento langą matau anapus keliūkščio išaugusias tujas. Už jų – poetiškos  išvaizdos namas, atėjęs čia iš kažkada melioruojamos Lietuvos kaimų.
    - O jeigu mudu  abu,  a? Jeigu su Alfonsu pabandytume perskaityti ąžuolo talmudą?, -išgirstu netikėtai savo žodžius ir pradedu bijoti, ar nesikartoja amnezijos liga, ištikusi mane, žlugus „Radijo karietai“. Ir visai netrukdė su šiuo žmogumi ir sodo kaimynu būti kartu nepaisant, kad po sunkios ligos jis mirė 1996 metų viduryje, būtent rugpjūčio 23d .
     „Laidotuvėse nebuvau. Į Antakalnio kapines nelydėjau. Asmeniškai dar jo nepalaidojęs, tai kodėl tai turėčiau dabar daryti, a? “ – pasiteiravau savyje ir skaudžiai užgulusi ausis tyla sąžiningai pakartojo seniai žinoma tiesą, kad toks tylėjimas reiškia sutikimą, supratimą.

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » 2013: DARBO KALENDORIUS: » a. ATMINTINĖ