Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » 2013: DARBO KALENDORIUS: » PAKELIUI Į 75:(1939 - 2014) ...


PAKELIUI Į 75:(1939 - 2014) ...

Сообщений 11 страница 20 из 431

11

Prieš 49 metus (1964) susituokėme su
Leokadija – Marijona Žukaite iš Varėnos rajono Subartonių sodžiaus. Taigi priešjubiliejiniai metai. Gyventa sunkiau- lengviau, bet dažniau nelengvai. Kur kas sunkiau buvo Marytei
.

Sausis 2013
  teka 08:41
leidžiasi 16:07
ilgumas 07.26

   Delčia (dyla)
22 mėnulio diena

Šiandien -2°C / 2°C, Šlapdriba
Rytoj -5°C / -2°C, debesuota

5
ŠEŠTADIENIS
Simonas Vytautas Vytautė Telesforas Gaudentas Simas

Akys - dvi, kelių - šimtai
Ožiaragis -  Gyvatė - 5 / 01

**************************************************************

Prie Ūso balos (4)

Ne kažką padaryti galiu –
Ant krūtinės užaugo giria.
Stiprios šaknys į sielą suėjo,
Ošia šilas, gyvena dangum.
Nežinau, kur pradžia,
Pabaigos nerandu
Ir žalia samana
Žalią mišką apžėlė.
O dievybe graži!
Kaip nuo šiolei toks būsiu?
Man atrodo, girdžiu
Upeliukas į mišką nubėgo,
Smėlis kelias į kopas,
Subanguoja krūtinę kalneliais
Ir keliai it žalčiai
Trumpesni – ilgesni
Į pasaulį kelionėm išėjo.
Kas galėjo manyti kada,
Kad suošiu žaliausia giria?
Sužaliuosiu pušim ir egle?
Kadagynais myluosiu akis?
Bet yra, kaip yra –
Ir girdžiu, kaip giliai po širdim
Gieda gražios vaikystės bažnyčios -
Dieve mano, net tu ne danguj.
Bunda, regis, išnykę koplyčios,
Vaikšto dangūs, įsrūvę į kraują –
Būk, Dzievuliau, nes regis,
Kad ir tau čia geriau.
O krūtinė nemoka nurimti
Tartum laisvę įgavusi mūza – 
Gieda sodžiai, į mišką sukritę,
Ir nėra, kurie mūsų – ne mūsų
Ir nėra, kam parodyt į veidą
Kurį kaip nenaudėlį muša.
O Šiliniai! Ne kartą meilingai
Rodžiau svečiui šią nuostabią šalį,
O dabar kiekvienam po šakelę
Tartum puokštę į saują dedu
Ir tiku, kad įaugus į dalią
Prakalbės kaip žmogus su žmogum.
Paukščiai tūps ir dangum pasisups
Ir pragys gerklėse jų  giesmelės
Gal net raibos gegelės,
Daugel metų sveikatą kukuos.

Darda man vežimas,
Nesustoja žingsniuoti žirgai,
Bet kai reikia sugrįžti namo,
Ant kalnelio prie Ūso balos
Pasitinka, apaugę žole,
Karlonai...
2013-01-05 03:49

0

12

Sausis 2013
  teka 08:41
leidžiasi 16:08
ilgumas 07.27

   Delčia
24 mėnulio diena

Šiandien -5°C / -3°C, debesuota
Rytoj -5°C / -4°C, debesuota

6
SEKMADIENIS

Baltazaras Kasparas Merkelis Arūnas Arūnė Melchioras

Trys karaliai

Dieną naktį nemigsi - vis tiek visiem neįtiksi
Ožiaragis - Gyvatė - 6 / 01


Eil. pakuždėti sau (XLIV)

Ką daryčiau bėdoj be tavęs?
Vilke pilkas, pastauk!
Taip, žinau: daug eilėraščių jau parašiau,
Bet visi jie – ne tie.
Štai ir tu, mano mielas žvėrie,
Alkanas tartum dangus.
Stauki, pilki.
Alkani mes abu,
Bet eilėraščio to
Dar iš šiandien nebus.
****

Šnekorius (Jonas Bartkus) 
Tikro poeto konstatavimas. Nebus ir negali būti, nes parašius geriausiąjį poetą ištiktų literatūrinė mirtis. Taigi neskubėk su tuo geriausiuoju, bet vis rašyk nors ir vilku staugdamas.

Burtažolė 
Štai ir tu, mano mielas žvėrie,
Alkanas tartum dangus...
Bet eilėraščio to
Dar iš šiandien nebus.
     Nesupykit, kad iškarpiau, bet labiausiai įsiskverbė į sielą... Nuostabiai rašote, Pranai, - visada skaitau su malonumu. Dėkui!
*****************************************
Iš tetos Santos užrašų

5. 2012-11-22
Dėkui, Praneli už naują ištrauką. Ji puiki. Dėkui, kad leidai man pasilikti, dėkui, kad nepasmerkei.
"...žiūri, kažką galvoji, dėlioji mintis, bet nedrįsti prieiti. Lauki kol duosiu nors menkiausią ženklą, kad tai tau leidžiama? O, ne, to nebus. Tu man per daug patinki, kad suteikčiau tokį malonumą. Judink smegenis, viliok mane, kad tave pasitiesčiau po kojomis, kad niekinčiau žodžiais ir šlovinčiau mintimis. Tapk mano angelu sargu visame kame, prisijaukink manyje glūdinį laukinį žvėrį... Ne, nesakysiu tau , nemokysiu, neparodysiu...atrask pats ir tie atradimai bus neįkainojami. Supranti, esu iš tų, kurios tyli, jei pasakysiu, paprašysiu - jau nebereikės. Taip, aš sugebu daug ką pati pasiimti, bet argi nėra maloniau, kai tau padovanoja...akimirką ramumos, dėmesio, pasiaukojimo...kai apipila nuolankumu ir noru įtikti. Ne, įtikti ne suvaidinta, įtikti todėl, kad nori to pats... Taip, tu - vergas. Bet tu ir žmogus. Taigi, kaip vergas, maldauk dėmesio, stebink, neleisk apie tave nepagalvoti ir tavęs nenorėti... Kaip žmogus, daryk tai nuoširdžiai, nes antraip pats gausi falšo dozę...Negi nori suvaidinto jausmo? Tegul ir antausiai, ir kirčiai, ir keiksmai bus nuoširdūs..."
("Užrakintos moters svajos")

6. 2012-11-22
"...ji ne vaikščiojo, o skraidė...Pagaliau jos sutuoktinis pažino ją, sužinojo, kad ji -Temos žmogus....Ta melo kilpa, dusinusi ir neleidusi išsitiesti, trūko... jai buvo taip gera ir lengva, juk NEREIKS MELUOTI!!!...Jam tai buvo kąsnis, kurį jis bandys nuryti springdamas...
...
-kodėl tu taip dažnai man šypsaisi? - paklausė žmonos- jau seniai tave tokią mačiau...
-man, paprasčiausiai, gera...nekenčiu meluoti ir išsisukinėti...o dabar, galėsiu ramiai pasakyti kur einu ir nebijoti, kad sužinosi iš kitų... Suprantu, tau nežmoniškai sunku suvirškinti visa tai, ką sužinojai..Bet aš gerbiu tave už tai, kad bent jau leidi būti savimi. Ką tu pagalvosi, kai aš pasakysiu, kad einu į sesiją?
...Dievai, ji- naivumas pasaulio, tikėjosi, kad jis pasakys, kažką , bet tik ne tai...TIK NE TAI....
-pagalvosiu, kad prostitutė....-ramiai pasakė vyras.
...še, kad nori- turėk dovaną už norą nemeluoti, už norą būti savimi, už tai, kad bandei apsaugoti nuo netikėtumų....štai tau ir labas rytas...
....
...ji vėl sėdėjo kabinete viena...šalia garavo ką tik paruošta kava...bet jos veide jau šypsenos nebuvo, nebuvo to džiaugsmo ir saulės akyse....galvoje skambėjo "PROSTITUTĖ"...negi, negi tikrai taip apie mane pagalvoja kiekvienas, bet to nesako...NEGI KIEKVIENAS mato manyje tik perkamą lėlę, negi taip sunku suvokti, kad yra ir kitokie žmonės?!!!
....Viešpatie, kaip veržia ta kilpa...tylos, melo, išsisukinėjimo ir nesupratimo kilpa.....aš dūstu, ik....neturiu kur pasitraukti, nes ...."
(ištrauka iš kūrinio "Užrakintos moters svajos")

0

13

Sausis 2013
  teka 08:40
leidžiasi 16:09
ilgumas 07.29

   Delčia
24 mėnulio diena

Šiandien -6°C / -5°C, debesuota
Rytoj -7°C / -5°C, debesuota

7
PIRMADIENIS

Liucijus Raimundas Valentinas Rūtenis Raudvilė

Sau į nosį nepabučiuosi
Ožiaragis - Gyvatė - 7 / 02

----------------------------------------------------------------------

Nauji potyriai

   Nebuvo lengva suvokti, kas vyksta Palėpės erdvėje. Joje visąlaik yra kitaip negu bet kur kitur, tačiau ypatingesnių pastangų iki šiol neprireikdavo dalykus suvokti taip, kaip jie to verti. Dabar netgi pasirodė, kad tie keli, kurie čia esam kaip senbuviai, vienaip ar kitaip rūpinamės tapti vienas už kitą viršesni. Kurį laiką irgi dar laukiau, kad gal išgirsiu kažkokių paaiškinimų iš Vidinio, bet senis buvo prisirpęs veikla ir net atrodė, kad jis gerokai jaunesnis už mane. Štai stabteli prie tetos Santos:
   – Tai sakai, kad net sunku tau pačiai save atsiminti? Mano galva rodo, kad ne taip, – pasakė jai ir lyg skaitydamas iš „Užrakintos moters svajų“:

   Šiandien noriu tavo nusilenkimo ir bučinio į kojas. Būtent šiandien. Ryt jau viso šito nebereiks. Šiandien noriu nuolankaus tavo žvilgsnio ir žinojimo, kad niekada manęs neišduosi. Nenoriu mokyti ištikimybės. Nereikalausiu pagarbos, jei neverta. Tad, jei nors sekundei suabejojai ar aš – Ta, kurios ieškai, kurios šešėliu nori tapti, eik šalin ir... būk laimingas. Aš – ne ta ir tu ne tas, kurio man reikia.   

   – Sakyk, o kodėl būtent šiandien, o ne vakar? – Mano galva tai būtų mieliau. Tuomet vilties daugiau.
   – Ai, mielas Vidini. Kai moteris kalba apie kažką, konkrečiai neparodydama apie ką, tai kiekvienam vyrui atrodo, kad kalbama apie jį. Paprastai kalbama apie konkretų vieną, o jeigu yra tie keli, kurie šalia jo, tai jai gėdos nedaro. Galimybė rinktis arba paįvairinti kasdienybę yra jos užgaidų reikalas. Bet, regis, pradėjai klupčioti. Dirbi ir užsimiršti, ką dirbi. Scena reikalinga. Vaidinimas laukia.
   – Betgi ne skubos tvarka. Nors, regis, jau paskubėjau su vėliavomis ir vėliavnešiais. Nelabai išmanau, ką su jais turėtume daryti. Kodėl man jų scenoje prireikę.
   – Ar tau neatrodo, kad šitos vėliavos nebus numestos man prie kojų. Vienas gal koja išspardysiu, bet gali būti, kad kuriai nors pati  kaip vėliava šyptelėsiu. Tai, ką turime scenoje, suprantu, kad negali būti aplenkta vaidinimu.
   – Ak štai kaip! Šiandien noriu tavo nusilenkimo ir bučinio į kojas. Būtent šiandien. Ryt jau viso šito nebereiks. Ar manai, kad galėčiau suabejoti? Blogiau, jog aš pats pasiruošęs patalkinti, kad šitos vėliavos būtų numestos tau po kojom. Turint tokį pagalbininką  kaip Kūdzavaris tai netgi įmanoma.
   – Na gerai, pajuokavome ir užteks, – pasakė teta Santa, o Vidinis pašaukė: - Dzieduli, žvilgtelėk. Ne  į tetą Santą, o į sceną... į sceną žvilgtelėk.
   Kartu su juo scenoje buvusi teta Santa tuoj ištrūko iš mano akių. Visai nelauktai pamačiau, kaip ten atsiranda palėpės pietinis langas su už jo matoma rudenėjančia Balsių sodu panorama. Šioje jo pusėja nemenka dalis ankstesnės Palėpės su jos, nors ir mažai pasikeitusia, bet vis dėlto ankstesne apystata. 
   – Kaip čia taip? Vidini, fokusais užsiimi.
   – Tai kad ne aš. Ė, ne aš. Scenovaizdis ne mano valioje. Pats stebiuosi, kad viskas lyg savaime.
   – Tai ne taip paprasta, kaip atrodo. Tekstas yra, bet kaip padaryti, kad jis įsikūnytų, kad atsikartotų jo vaizdas natūroje taip, kaip aprašytas.
   Pasirodė, kad Vidinis šitokiu būdu sumanęs ir pats pamatyti, ir kitiems parodyti kaip čia buvo atgabenta erdvė, gebanti raiškiai išsiskirti savimi ir išlaikyti tik jai būdingus ypatumus. Nelengva dabar pasakyti, kaip dėl tokio sumanymo būčiau sureagavęs anksčiau, kol šaukštai dar ne po pietų, bet nemanau, kad jis būtų sudominęs. Kitą vertus, įdomu gi pamatyti, kaip atrodo vaidinimu tapęs esė, kažkada parašytas savo ranka ir pavadintas „Su Dievu pro langą“.
   Tuomet rašiau:
   
   Labiau nusistebėti nebuvo laiko.
   Už lango, priešais jo stiklus, pakibo masyvus balionas ir beveik į veidą išgirdau pažįstamą varno Goliaus balsą...

   Bet  dabar taip ir buvo, kaip rašyta: už lango pakibo balionas ir išgirdau kaip anuomet varną Golių.
   – Kvarkt, kvarkt. Imkit žagres art, art, art.
   – Tu čia, juodasis? Iš kur?  Net nesusapnuotas. Ir kodėl taip? Dar nepasisveikinai, o jau art, art, art. Kokie vėjai tave atpūtė? Kas atsitiko? Ar sparnų neturi, kad baliono prireikė? – barsčiau klausimus, nelaukdamas ką kranksės Golius. Atrodė, kad man svarbiausia buvo netylėti. O Golius išdidus tupėjo baliono viršūnėje ir, pakėlęs sparnus, pamojavo, matyt, rodydamas, kad juos turi.
   – Varškė, varškė! – kranktelėjo.
   – Ką?
   – Langą atidaryk! Laikas suprasti, vežėjau, ką kalba tavo mielas bičiulis, – nuo etažerės mestelėjo žodį Gražuolė.
    – Gražuolė? Blakė? – betgi iš kur ji čia? – neiškarto mokėjau suprasti ir atsiminti, kad mano esė toks personažas yra. Dabar, kai esė likimo valia tapo vaidinimo scenarijumi, kuris stengiasi dekoracijomis ir personažais pakartoti anksčiau būtą realybę, toks  etažerės atsiradimas su Blake ant jos buvo natūralus, tikras. Bet netikėtai suprantu, kad ir aš dvigubėju: į aną Pranucį, kuris dabar scenoje, kaip personažas ir tokį Pranucį, kuris stebi save buvusį, regi ir prisimena.
    Atidariau langą. Ir tik dabar pastebėjau, kad baliono pakabuke (kabinoje) stovi stiprus oreivis. Taip sprendžiau pagal jo galvos apdangalą, panašų į šalmą, kuomet juo apdengta visa galva. Tačiau jautėsi, kad šalme nė žiupsnelio plieno ar plastmases. Lyg jis būtų pagamintas iš gumos ar kitos tamprios tamsios medžiagos, gebančios, aptempus kūną, išryškinti visas jo linijas. Buvau įsitikinęs, kad šitaip uniformuotą žmogų esu kažkur matęs. Tačiau kaip dažniausia – kai labiausia reikia, dievai neleidžia atsiminti.
   Nelaukdamas kol pasisveikinsiu, oreivis kilstelėjo ranką.
   – Labas, labas, – atsiliepiau. O varnas, stryktelėjęs nuo baliono kupolo, tuoj atsirado ant mano (personažo) peties ir kaip visuomet po ilgesnio nesimatymo:
   – Mano vaiks, mano vaiks!..
    Truputį pasiglostėm, pasišildėme vienas kito artuma. Kažką palesė iš barzdos ir, šuneliui Kandžiui leptelėjęs sparnu per uodegą, perskrido ant etažerės pas Gražuolę. Nelabai galėjau suvokti, kodėl toks pasimatymas, tačiau Golius nebuvo ramus, o Blakės šviesos etažerėje irgi sumirksėjo įvairiomis spalvomis. Paskui netikėtai varnas pasiėmė Gražuolę į snapą ir pro langą sugrįžo atgal ant baliono.
   – Jūs – ką? Juokaujate?
   – Ne, ponas vežėjau. Kai tiek daug darbų, juokams pritrūksta laiko, - pasakė oreivis. – Beje, o kur ponas Vidinis?
   – Vidinis? Jūs pažįstate Vidinį?
   – Na taip. Dievas leido pažinti. Tačiau ir jus pažįstu. Taip, ponas Pranai. Pažįstu.
   – Vadinasi, esate ne tikras oreivis. Neatsimenu nė vieno oreivio, su kuriuo būčiau pažįstamas.
   – Jeigu nematyčiau šalia šunelio Kandžiaus, turbūt ir aš jūs nepažinčiau. Bet man pasisekė. Jeigu dar paimtumėte šunelį ant rankų, tai neliktų jokių abejonių, kad tai jūs, karietos vežėjau. Tiesa, buvęs.
   
  Ir išgirstas tekstas, kaip parašyta esė, o vaizdas irgi kaip anąkart. Bet iš kur vaidintojai?. Iš kur aš, kokiu anąkart buvau? Iš kur varnas Golius ir Blakė? Iš  kur kiti?
  Pasaulis  švystelėjo kažkokia iki šiol mažai matyta ar juntama savo dalimi ir reikėjo net didžiulės vaizduotės, kad scenos veikėjus  suvoktume kaip šešėlius, pasilikusius praeitame laike. Kita vertus, galima manyti paprasčiau – kažkas rodo anksčiau susuktą panoraminį filmą ir štai esame tokie, kokie buvom. Ar verta  stebėtis, jei žinai, kad tokie dalykai yra, kad jie galimi. Tai faktas, kurį pats savo rankomis, akimis protu čiupinėji ir suvoki, todėl kažkokie kitokie paliudijimai nereikalingi.   
   Asmeniškai man tapataus pobūdžio apsireiškimai yra nutikę anksčiau, nors dabar labiau įtikėtina, kad tai sapnų atminties dalykai, tačiau – ne. Atsisakyti nesuprantamų apsireiškimų kaip realybės arba perkvalifikuoti juos į kitokios egzistencijos pavidalus visuomet yra neprotinga.
   Jau nelabai gebėjau suvokti, kur vaidinimas, kur  tikrovė. Tai, kas buvo scenoje, persimetė ir į mano vidų. Regis, nereikėjo jokių pastangų ateiti į beveik prieš penkerius metus prasidėjusį rudenį. Atrodė, esu kaip prieš tą laiką, o esė „Su Dievu pro langą“ dar reikės parašyti. 
   – Atsiprašau, ponas Mundi, – išgirstu Vininį, bet nesiryžtu spręsti, ar jis kaip vaidinimo personažas, ar... Bet tai truko neilgai, nes greit suvokiu, kad tvarkomi neišspręsti nūdienos reikalai. Scenai it kryptelėjus pasikeičia scenovaizdis, kuomet žiūrovų dėmesys  sutelkiamas į vėliavas ir vėliavnešius su jų lyderiu bei jį egzaminuojančiu Vidiniu. Akys ieško tetos Santos, bet jos nematyti. O Vidinis nesmagiai iškalba:
   – Taigi, atsiprašau, ponas Mundi. Jūs teisybę sakėte. Jokių abejonių dėl jūsų asmenybės neliko. Smagu jus matyti po penketo metų.
   – Beveik po tiek. Bet kodėl tokia prievarta? Su šunimis genate nežinia kur. Kodėl neleidžiate būti su mūsų vėliavomis, kur mums patogiau?
   – Ak, gerbiamas Mundi, – papriekaištavo Vidinis, –  sakai, su jūsų vėliavomis, o esate nežinia kur. Bent aš taip suprantu, kad kiekvienai vėliavai nevalia būti „nežinia kur“. Jūsų vėliavos, regisi, šito nežino...
   – Jos ir neprivalo to žinoti. Kita vertus, jūs, pone Vidini, irgi klausiate bet ko, tik ne to, ko reikia. Būtent: kas gi mes, vėliavnešiai, esame? Kokio sukirpimo.
   – Tai kad ir taip aišku. Pagal šitas vėliavas aišku, kas esate, – tarė Vidinis ir neskubiai atėjęs prie sumestų vėliavų ir paspirdamas vieną jų koja: – Ateiki, mielasis, o  aš tau jau dabar sakau, kad esi rudmarškinis.
   
   Tai buvo tas momentas, kuomet jau ir aš praplyšau:
   – Vidini, baik komedijas!
   – Tau tai komedija? – sudirgo jis. – Bet tuomet ne į mane žiūrėk, o į tikresnius komediantus. – Ir aukštai pakėlęs galvą, dar aukštesniu balsu pakvietė: – Ponai politiniai kaliniai, prašau, kviečiu – ateikite! Eilute, pagal sąrašą...
   Sujudo masė žmonių. Beveik visi, kas buvome Palėpės apartamento erdvėje. Kitaip nebuvo įmanoma, nes pirmoji  sujudo  daina:

          Augo kieme klevelis,
          Augo kieme žaliasai,
          Po tuo klevu po žaliuoju
          Gul bernelis jaunasai, -

   šiltai, jaukai jau pirmu savo posmu iki pilnaties, pripildžiusi ir dangų, ir mirusių ir gyvų sielas, ir Palėpę su jos neįprastos sandaros scena.
       
          Viens, du, trys... graži Lietuva
          Kaip gėlelė žydi visada, –

   galingai aiktelėjo priedainis, regis, prilipdytas  prie  dainos posmų jau vėlesniais laikais.
   Pirmasis, nešdamas trispalvę, į sceną išėjo studentas Silva Blaževičius. Mano tėvas Vincas Karlonas pasirodė devintuoju, o paskutinis vorą užbaidė 157 numeriu sąraše pažymėtas Aleksandras Ceska.
 
          – Kelkis, kelkis, berneli,
          Gana ilgai miegoti,
          Laikas joti į karužę,
          Ginti laisvę Lietuvos.

    Nesinorėjo, kad daina nutiltų, bet ji jau artėjo prie pabaigos. Buvę Vilniaus krašto politiniai kaliniai išsitempė, išsilygiavo it kareiviai ir atrodė, kad didžiausia likimo jiems dovana yra tai, kad buvo tuo, kuo buvo ir yra, kuo yra. O kai nutilo paskutinis posmas, iš scenos gilumos išbėgo teta Santa ir apsivijusi rankomis aplink Veronikos Valinčienės kaklą:
   – Betgi iš kur tu čia, moteriške!..
   – Klausi lyg būčiau viena. Dar dvi Veronikos, dvi Onos ir Antosė. Ščesnulevičienė Antosė šiame sąraše, – išsilaisvindama kaklą iš apsikabinimo kalbėjo Veronika pirmoji, o paskui pašaukė kitoms moterims: – Nagi aiktelėkime! – Ir anos kaip susitarusios:
         
          Viens su puse, du su puse graži Lietuva
          Kaip gėlelė žydi visada.

   – Tark žodį, ponas  Mundi... Tark jiems žodį apie vėliavas.
   – Apie vėliavą. Mes ją vieną tik ir teturime, - kažkuris atsiliepė iš buvusių politinių kalinių.
   – Girdi, ponas Mundi? Tik vieną ją teturi.
0.
.

0

14

Sausis 2013
  teka 08:40
leidžiasi 16:11
ilgumas 07.31

   Delčia
25 mėnulio diena

Šiandien -8°C / -5°C, debesuota
Rytoj -8°C / -2°C, debesuota

8
ANTRADIENIS

Apolinaras Severinas Teofilius Vilintas Gintė Teofilis
Asilo galvą beturėdamas, bet gražiai bekalbėdamas visiems patiksi ir dar protingas liksi.
Ožiaragis -  Gyvatė - 8 / 02

-----------------------------------------------------------------------------------------
Eil. pakuždėti sau (XLV)

Ak, vilkini,
       (kalbu apie sausį)
Išnyksta senieji vardai,
Vėgėliniu taip pat neprišauksi,
Net jei šauktų žvejai.
Bet esi man į lopšį įdėtas
Su ąsočiu Vandenio ir aš
Regis vis
Bent truputi žuvis,
Bent truputi žvėris.
Vėl išmokau žegnotis į naktį,
Iš kurios čia atėjęs esu
Ir girgždėti savim kaip lopšiu. 

Laikas skubina valandas.
Gal reiktų taupyti bent jas,
Bet, vilkini, tegyvuoja Gyvenimas!
Sąskaita jo netaupysiu savęs...

0

15

:writing:
Sausis 2013
  teka 08:39
leidžiasi 16:12
ilgumas 07.33

   Delčia
26 mėnulio diena

Šiandien -6°C / -4°C, debesuota
Rytoj -4°C / 0°C, sniegas

9
TREČIADIENIS

Bazilė Julijonas Algis Gabija Marcijona
Geriau patylėti, nei niekus kalbėti
Ožiaragis
  Gyvatė
9 / 02
********************************************

Eil. pakuždėti sau (XLV)

Štai pajaučiau sunkesnį  petį:
Atskrido varnas.
– Žiema be sniego.
Dieve, Dieve, kur esi?

Ir gera atsiliept į varno žodį,
Panert rankas į vėjų iškedentas plunksnas,
Iš snapo žiemoje lietaus išgerti
Ir patikėti nebūtu.

Jau vis geriau išmokstu būti savimi,
Kuris dar ryt, poryt, dar nežinia kada,
Tačiau varnai jau atskrenda iš ten
Ir tūpia ant peties su lietumi.

– Žiema be sniego.
Dieve, Dieve, kur esi?

Atsiliepimas į Agricolos  radijo pjesę  „10 minučių tylos“

   Na, ką tau pasakyti, mielas žmogau? Perskaičiau,  tačiau beveik iki  pabaigos skaičiau  nemeiliai. Ne tavo kaltė, kad taip. Didesnę dali apkaltos prisiimu sau, kadangi šiam skaitovui jau beveik 75.  Bet manau, kad dar didesnė bėda ta, kad ši tema valkiota – nuvalkiota iki koktumo taip, kad kur nepažiūri, vis užpakaliai savo  grožybes rodo, visi vienaip ar kitaip  seksu užsiėmę ar jo pasiilgę ir taip toliau ir panašiai. Tačiau akivaizdu, kad mano supratimui nepaklūsta, sakykim, pilkės ar bibliotekininkės supratimui, kurios skaitydamos šį kūrinį  įvertino aukščiau negu esė. Suprantama, ir literatūra  neatmeta skaitančiojo skonio. Gi aš skaitydamas tave bariau, peikdamas  ne kaip rašytoją, o kaip istoriką, kurio profesija, sakyčiau, labai dėkinga reikšmingesnių temų paieškai, o tu štai rašytojo talentą ir laiką  išbarstai paieškoms įvykių po antklodėmis. Bet ir tos antklodės tokios kaip kiekvieno – tavo, man ir visų, kaip kiekvieno vyro  ir moteries, o, sakysim , ne kaip kunigo ir  jos šeimininkės, o ne, sakysim, kaip seimūnės ir jos vairuotojo, o ne, sakysim, kaip mano kvailio senio ir kokios nors jaunos gražuolės, o ne, sakysim, kaip konservatorės ir socdemo, tarnaujančių  tautai po koldra ... Na, o pjesės pabaiga  jau sudomino ir mane, bet iki tokios pabaigos ilgas ilgas kelias.... Manau, kad  ne kiekvienas  sugebės tokį įveikti.. Priekaištų turiu ir daugiau, net ir dėl režisūros, bet  kuomet  suprantu, kad pats ir to  nesugebu padaryti, ką padarei tu, taigi beliko tik užsičiaupti...
Ir  vis tik nepasiduok  komunistiniam judėjimui, kodėl turėčiau būti kitoks...
O kadangi rašai geriau už mane, tai, aišku: 5 

Agricola:
dėkui už pervertintą vertinimą Pranai, ta pjesik3e buvo parašyta LRT radijo pjesių konkursui, kadangi komisija jos neatmetė, kaip neatitinkančios žanro kūrinio tai man buvo smagu, nes tokį tikslą sau buvau užsikėlęs parašyti radio pjesę, kadangi tai darė mano labiausiai iš lietuvių mylimas rašytojas Jurgis Kunčinas...nieko rimto ir nenorėjau čia parašyti, tik linksmą komediją, nežinau kaip iš tikrųjų pasisekė...
2013-01-09 08:50
    *******************

Padėka tetai Santai:
Teta Santa:
Skaičiau

Aš:
Ačiū, teta Santa, kad skaitei.
Tų, kurie skaitė arba bent atsivertę buvo, šiuomet, kaip rodo  "Rašyk" statistika, yra 76.

Teta Santa:
Visada skaitau, Praneli, ką parašai. Ne po vieną kartą skaitau. Pasakydavau klaidas, bet sakei, kad jų netaisysi, tad apie tokius "radinius" nei nerašau. Girti, kad patiko, būtų banalu. Tiesa, galiu skaityti tik pakuždėjimus ir apie Palėpę. Kitų kūrinių kažkodėl negaliu skaityti. Tikriausiai, aš, kaip laukinė, sugebu priimti tik tai, kas prisijaukino.
Ir dar, visai ne kaip vienuolė, nesugebu atleisti. Tas mano nesugebėjimas atvedė man tylą, nerimą. Taigi, Praneli, eisiu, kaip Eglė (iš "Eglė žalčių karalienė"), stovėti ant kranto. Nėra vietos man nei jūroje, nei sodžiuje. Apsikabinsiu du savo vaikus ir stovėsiu krante. Tik va, ne medžiais pavirtę būsime, ne medžiais...

Aš:
Nežinau, ką tau atsakyti. Galėčiau guosti, bet to  nedarysiu, kadangi neguodžiu ir savo dukros. O pastovėti prie  jūros  - irgi neblogai, tik neperšalk, nes atrodo, kad ligoms imli. Ir net  geriau be slogų apsieik, kol dar likimas nepašykšti dovanoti tai, ką verta įdėti į "Užrakintų moters svajų" kuperį. O  ar skaitai, ar  neskaitai, tai tavo reikalas - manęs tai nuo savo užsiėmimų neatgrasins. Aš irgi moku, sakykim, pavirsti  miškų...
Linkėjimai tavo šaknims... Te giliau, stipriau  į žemę skverbiasi ir iš jaunumės mokosi stiprybės O malonių iš aplinkinių, kol dar nereikia  mišių užpirkinėti, neverta laukti.
2013-01-09 11:47

*************

Štai teta Santa parašė;
Renkuosi tylą, kai nesugebu parinkti žodžių
Ir numetė į šiukšlių dėžę, kurią tuoj apspito ir poezijos vertintojai Klausimas:
Ar  viską reikia   vertinti, kas  parašyta? O juolab, kai  paties autoriaus nunešta į šiukšlių dėžę. Gal kartais  reikia išgirsti daugiau ir savo  kritiškumą  atidėti, palaukus  ne sakinio, o bent posmo... Kita  vertus, gal išvis, ką  autoriai suneša  į šiukšlių dėžės nereikalinga  vertinti? Aš suradęs tetos sakini išgirdau temą ir šitaip parašiau:

                     Renkuosi  tylą kai nesugebu parinkti žodžių...
                                                          teta Santa     

O ji, Tyla, net šypteli:
– Nebus tyliau –
Kai sunkios moters godos užgula krūtinę,
Karai ir tyloje,
Ir  ten plaktukai tauška,
Vis kaldami prie kryžiaus ją.

Štai ir dabar aniems atrodo
Turėtum pamosuoti šypsena,
Ir  barasi maištaudami prieš žodį,
Taip skaudžiai tartą tyloje...

0

16

Sausis 2013
  teka 08:39
leidžiasi 16:14
ilgumas 07.35

   Delčia (dylantis)
27 mėnulio diena

Šiandien -4°C / 0°C, sniegas
Rytoj -6°C / 0°C, sniegas

10
KETVIRTADIENIS
Agatonas Vilhelmas Ginvilas Ginvilė Vilius

Po svetimu stogu ne visada patogu
Ožiaragis - Gyvatė - 10 / 02

0

17

Sausis 2013
  teka 08:38
leidžiasi 16:15
ilgumas 07.37

   Delčia (dylantis)
28 mėnulio diena

Šiandien -6°C / 0°C, sniegas
Rytoj -10°C / -3°C, debesuota

11
PENKTADIENIS

Marcijonas Stefanija Audrius Vilnė Palemonas

Į kito širdį neįlįsi
Ožiaragis
  Gyvatė
11 / 02

0

18

Sausis 2013                            ---------------------------------------------------------------------------
  teka 08:37
leidžiasi 16:17                       ----------------------------------------------------------------------------
ilgumas 07.40
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   Jaunatis
0 mėnulio diena                    --------------------------------------------------------------------------------

Šiandien -7°C / -4°C, debesuota
Rytoj -14°C / -7°C, debesuota

12
ŠEŠTADIENIS

Arkadijus Cezarija Cezarijus Vaigedas Lingailė Ernestas Cezarė Cezaris
                                                     Svetima lazda geriau kuprą išlygina
Ožiaragis
Gyvatė
12 / 02

        Harker su ugnelėmis   

Kai nežinai kas čia pat tiesiog panosėje vyksta ir, beje, labai triukšmingai, kai supranti, kad dėl tokio sujudimo ir pats prikišęs pirštus, ne taip lengva ištverti nepasijaudinus, nesusidirginus. Truputį vėliau džiaugiausi, kad nelengvu momentu pavyko neužsimiršti ir netingėti atsiminti, kad atgalinio sugrįžimo iš lapkričio į spalį priežastis buvo ta, jog atsitiko taip, kad per Vėlines nebuvo atsiminta Harker ir apsieita be uždegtos jai žvakutės. Numanau, kad tokį neįprastą savikritišką savęsp vertinimą išgirdo ir aukštesni dievai ir tokį apsisprendimą laimino, padedami nemenka dvasine talka. Tai, kas plika akimi atrodo paprasta, visuomet kartu yra ir sudėtinga. Harker  buvo čia pat, bet dažniau pasimesdavo, išnykdavo, užleisdama akims reginius, kurie atsiranda be mūsų pastangų juos čia matyti ir turėti. Pirmoji į mūsų nenumatytą veiklą atėjo būtent ji, teta Santa – atėjo paprastai, kaip ateinam kiekvienas, kad ir pasisveikinti ar kažko pasiteirauti. Bet nuovokesnis protas jau anksčiau galėjęs pastebėti, koks didelis pasaulis atsineštas jos akyse. Žiūri, matai, bet nenori tikėti, kad  matai. Lengviau suprasti, kad gal taip sapnuoji, o tuomet vykstantys reiškiniai darosi labiau priimtinesni. Nelauktai Palėpės apartamente sugrįžo ne tik seniai matytas ponas Ypata, bet ir Harker, o kartu  su jais ir Paulina Valentukevičienė iš Šklėrių, jau senokai gyvenanti mirtyje. Iš jos, mirties, ir mano tėvas su daug politinių kalinių, kurie taip pat jau atėję iš mirties, tačiau neatrodo, kad jie tai žino. Jie čia  dar atkarpėlėje laiko, kuris iki 1940 -jų ir tėvas dar neperšokęs Jėzaus Kristaus metų ir atrodantis taip, koks jis buvę 1939 metais. Ir kaip betark, kaip bemanyk, o vis tik neišeina ateistiškai  ištarti: mirė, ir  sudiev, nėra. Net jų vietos mums, gyviesiems, paliktos.
  – Reikia, kažką daryti, dzieduli. Nežinau kodėl, bet nieko nesuprantu, kas čia vyksta. Ar dažnai taip? – prisilietė prie peties šiame sąjūdyje labiausi užmiršta Harker.
  – O aš? Manai, kad supratu. Neprisimenu, kad taip kada buvę. O priežastis? Numanau, kad ją geriau supranti. Aš tik įtariu. Kol kas net nelabai aiškiai, bet... bet labai prašau tavęs: nesupyk, kad taip atsitiko.
    – Aš turbūt labai pavargusi. Jau nelabai ir tave suprantu ką šneki. Kodėl turėčiau supykti?
  – Patikėk, Harker. Šventais žodžiais kalbu, kad ilgą laiką nežinojau, kad tu mirusi.
  – Mirusi? – nustebo Sigita (Harker).
  – Palauk, palauk.  Žinau, kad nemirusi, bet mūsų kalboje, deja, taip sakoma. Taigi pagalvojau: prapuolė Harker kažkur. Parašė mums 18 eilėraščių ir prapuolė. Bet kodėl jai neprapulti, jeigu dar jaunystė. Jauna moteris. O paskui, kai sužinojau ir atėjo Vėlinės, užmiršau uždegti žvakutę. Ten, Vievio kapinėse. Ir ką daryti, kai šaukštai po pietų? Bet taip tik sakoma, kad po pietų. O truputį geriau pagalvojus suvokiau, kad reikia sugrįžti atgal. Pradžioje net nemanėme, kad būtinai į spalį ir būtent į Vilniaus dieną. Bet taip atsitiko, kad dabar joje.  Ir jau sunku iš jos išeiti. O kai ilgiau užtrukęs išeini - atrodo, kad iš numirusių prisikėlęs: kažkas jau gyvena kitaip. Nelabai net suvoki, kas aplink darosi. Ir save vos beatpažįsti: nei žinai apie ką su sutiktu žmogumi kalbėti, nei kaip kalbėti.
    – Palauk, dzieduli, palauk.  Mudu suka į sceną, – paėmė už rankos Harker.
    – Kaip – suka?
    – Ot taip. Regis, tapsime atskiru scenos paveikslu. Trečiu, ketvirtu. Nežinau, kelintu, bet...
    – Vyra, moterys, ką darote? – žvalgydamasis po besikeičiantį scenovaizdį nenorėjau būti kažkur kitur, bet tuo metu kartu su Mundžiu priėjo Vidinis.
    – Jonas iš Griškabūdžio ateina, – pasakė ir atrodė, kad jis tokiu pranešimu paaiškina, kas, sergėk Dieve, dar  galėtų mums būti neaišku: ir kodėl keičiamas scenovaizdis, ir kokio turinio paveikslą nusitaikyta atlikti mudviems su Harker, ir bendrai – kodėl tokia netvarka, kai, regis, esi verčiamas kažkokius dalykus pasakyti atsiradęs scenoje, būdamas po jos žvaigždynais. Mundnis, pažinęs Harker, netikėtai stabtelėjo ir  atsišliedamas atgal:
  – O aš maniau...
  – Ką manei, žmogau? Ką tu manei? – nervingai subruzdau užstodamas Harker plačiu kūnu nuo jo ir kitų akių.
    Būtent tuomet pasirodė masyvus Jono iš Griškabūdžio siluetas. Pamatęs mus įstrigo kaip aplietas vandeniu ir suledėjęs Senis Šaltis.
  – Negi tiesa, kad nėra Harker?..
  – Tu ką? – pakilo į karą Vidinis. – Tu ką? – pakartojo kelis sykis, dar labiau slėpdamas savimi Harker, bet jis irgi matė, kad Jono kelias pas mus buvo labai greitas ir todėl jau atlaidžiai: – Pirma pasisveikink, mielas kaimyne. Ir mokėk atskirti grūdus nuo pelų. O melą pažink net neprisileidęs jo prie ausų.
  – O Viešpatie, koks tu gailestingas! – lengva širdimi už visą Griškabūdį atsiduso Jonas.
  Nežinia kaip šalia atsirado ne kurie apyvokos daiktai, o tarp jų ir mano rašomasis stalas. Pakėliau Gaudento rašytą  laiškutį, pradžioje norėdamas paslėpti jo turinį nuo nelauktai atsiradusio svečio, tačiau netikėtai apsisprendžiau priešingai. Ištiesiau ranką su rašteliu Jonui iš Griškabūdžio.
    – Štai ir Cieksas Želbungis rašo. Skaityk! Ir kitiems pasakyk, kad  žinios apie Harker mirtį yra prasimanymas ir tik.
      O raštelyje jo parašyta:
    Labas, labiausias
Harker tą patį pavasarį mirė nuo plaučių vėžio. Deja, toks gyvenimėlis.
  Jono rankos suvirpo, į veidą įsimėtė raudonis. Bet tai imlaus proto žmogus, todėl greit suvokė, suprato, kad tokių žmonių kaip Harker – jaunų, gražių, talentingų – seniai neturi teisės laidoti. Ypač tokie, kaip mudu su Vidiniu, tačiau ir jis, būdamas gerokai jaunesnis ir puoselėdamas draugystę, solidarizavosi savo būsena (ar vaidinimu) bent mintyse pasivadindamas seniu.
  – Prisėsk, Jonai, – pakvietė Vidinis.
  – O Viešpatie, koks tu gailestingas, – sudejavo Jonas iš   
Griškabūdžio, ieškodamas užpakaliu kėslo. – Ir kas man galėtų pasakyti, iš kur tokie  gandai? Kodėl jie kažkam reikalingi? Kam prireikia laidoti gyvus žmones?
  – Taigi, – sausai burbtelėjo Vidinis ir pats nepataikydamas paskui plūgą pėduoti ariama vaga, jau taip: – Sarmata prisiminti, kad ketvirtuose metuose sužinojome, jog mūsų pašonėje yra nežinoma mirtis. Bet gal tokie dalykai ne šiaip sau? Galbūt net ne šiaip sau, kad per Vėlines užmiršome uždegti žvakutę Vievio kapinėse?
    – Galima buvo tai padaryti ir be kapinių. Persižegnojai pats, peržegnojai uždegtos žvakės ugnelę. Daug galimybių yra paminėti žmogaus netektį, nepaisant kur bebūtum, tačiau  deja, deja. - nesmagu buvo atsiminti.
  – Žinoma, kad taip, – atsiliepė Harker, išeinama iš už mūsų nugarų. Dabar jos rankose degė mažytė ugnelė – gal žvakutės, gal gintarėlio, o gal saujoje laikė jonvabalio švieselę. Atrodė jau nebe ta, kurią ką tik matėm. Dabar jos rūbas buvo  labai panašus į tetos Santos. Ne abitas, bet kaip abitas. Kažkodėl niekas nesuskatome nustebti, kaip ji čia tokia taip netikėtai atsiradusi. Netgi neatrodė, kad tai galėtų būti įsimintinas įvykis. Ot, prasiplėšė debesėlis ir pro properša pasirodė gilesnio dangaus skiautelė. Buvo rami, natūrali, visai ne kaip scenoje, o ir  mums nebuvo jokio ūpo rodyti save, nes patys tapome žiūrovais gilesnio dangaus lopinėlio.
  – Taip, ponai, yra daug būdų, kaip žmogų prisiminti. O Vievio kapinėse, kad ir per Vėlines, man šaltoka. Tik, prašau,
nepriimkite išgirstus žodžius kaip priekaištą. Oi, ne! Gal kas prisimenate, gal – ne, bet pirmas iš aštuoniolikos mano eilėraščių pavadintas „Atsiprašau“. Kas gal skaitėte, kas – ne, bet atrodytų keista, kad ir dziedulis dar jo neperskęs. Ir štai sakau: Dieve, laimink šitokį  jo neperskaitymą. Mat sumanęs dziedulis eilėraštį perskaityti eilėraščiu.
  – Eilėraščiu perskaityti „Atsiprašau“ nepasisekė. Nepasisekė įveikti jo net keliais eilėraščiais, - prisipažinau nepasigėdydamas ir dar: - Manau, kad gal pavyks perskaityti septintuoju. Netikras, kad pavyks, bet labai tikiu, -  pasakiau taip įprastai it šį kalba būtu užsiteisusi iki nuobodumo.
  Kažkiek tylos buvo, bet tik ausyse, kuomet atrodo, kad apie ją galima kalbėti geriau - blogau. O iš tiesų, ji, tyla, mano supratimu,
tik tam, kad dar geriau išgirstume, kaip gelia ar skauda žmoguje, kaip nelengva ryžtingiau priimti vienokį ar kitokį sprendimą: į prarają ar į dar vieną  kalniuką, už kurio ta pati praraja.
  – Ponai, kiek čia mūsų yra? – dabar jau paklausė Harker ir pradėjo skaičiuoti:  – Vienas, du, – skaičiavo Harker save, mane, Joną iš Griškabūdžio, Vidinį, Mundį, o pritrūkusi šešto, pasakė, kad, girdi, būtų gražu, jeigu atsirastų tas, kas juo panorėtų būti. Dar po ramios  sekundėlės jau kvietė į kompaniją ateiti tetą Santą. Netrukus jos paprašyti, ištiesėme po dešinę ranką ir ant mūsų delnų pradėjo šviesti ugnelės, panašios į tą, kuri švietė ant Harker rankos delno.
(Iš „Nestabdyk šaltinio“)
2013-01-12 20:49

0

19

Sausis 2013
  teka 08:36
leidžiasi 16:19
ilgumas 07.43

   Jaunatis
1 mėnulio diena

Šiandien -15°C / -9°C, mažai debesuota
Rytoj -13°C / -11°C, debesuota

13
SEKMADIENIS

Veronika Dargaudas Gilvydė Iveta Raimonda Vera Hiliaras

Laisvės gynėjų diena

Bloga pati ir gerą vyrą pagadina
Ožiaragis
  Gyvatė
13 / 0

0

20

Sausis 2013
  teka 08:35
leidžiasi 16:20
ilgumas 07.45

   Jaunatis
2 mėnulio diena

Šiandien -13°C / -11°C, debesuota
Rytoj -11°C / -4°C, debesuota

14
PIRMADIENIS

Feliksas Teodozijus Auksė Hilarijus Laimis Lilija

Yra pradžia, bus ir pabaiga
Ožiaragis - gyvatė - 14 / 03

***************************************************************

Eil. pakuždėti sau (XLVI)

Sustoki, Vakare,
Juk ne akimirkos prašau,
Kuri į Rojų kelia.
Ryte suskaudus,
Dieną skauda,
O vakare – labiausia.
Pats sau, kaip sakoma – kryželis.
O štai girdi: norėčiau dar pabūti,
Kad ir ... kokiu esu.
Vadinasi, man laisvė nelabai svarbu.
Žvangu kaip caro Lukiškės grandinėmis
Bet vis dėlto....
Sustoki, Vakare,
Juk ne akimirkos prašau,
Kuri į Rojų kelia.
Jau ir naktis išmoko manimi skaudėti,
Bet kai eilėraštis ateina,
Ar reikia dar geriau?
[/align
*************************************************

Teta_Santa
dienos

Sustok, Vakare,
Juk ne akimirkos prašau,
kuri į Rojų kelia.
Ryte - viltis.
Dienoj-darbai.
O vakare - tik pamatuoji kelią.
Matai kitų
prabėgančius gyvenimus,
kalendoriuj savo dieną įrašai.
Vadinasi, jie susipynę,
mūs gyvenimai.
Priklausom vies nuo kito, kaip sparnai,
Bet vis dėlto...
Sustok, Vakare,
Juk ne akimirkos prašau,
kuri į Rojų kelia.
Jau rytą Viltimi vadinti išmokau
ir dieną Duoną kept,
kad vakare vėl susirinktum sotūs.

(pagal  Prano pakuždėjimą)
2013-01-14 10:19

JONO IŠ GRIŠKABŪDŽIO NERIMAS (prieš gimtadienį)

Pranas - tetai Santai 
Aga...
O Šnekorius galėjo paprašyti į balių. Betgi suvalkietis -
pas kitus, prašau, nors kasdien, o kitų  pas save - ir kartą per metus nelabai įsiprašysi.

Šnekorius 
Mielai kviečiu ir Tave ir tetą Santą. JŪs patys geriasi svečiai suvalkiečiui. Teta vienuolė, tai jau tikrai blaivininkė, o Tu šiaip negeri. taigi nuostolių nedaug :DDDD O jei rimtai tai ima rūpestis kas šašlykus keps, nes žada stiprokai pašalti.
2013-01-14 15:07

Šnekorius 
Pranai, negaliu nepasigirti. Marti ką tik teleloto išlošė 10000 litų.

Šnekorius 
Bijau dėl to laimėjimo, Pranai. Tai to sūnaus pijokėlio šeima. Bijau kad visai neprasigertų, bet viltis  lieka. Na, o sveikinti neskubėk. Prisimink, kadf abu esame vandeniai :) dar lygiai savaitę pabūsiu metais jaunesniu :)
2013-01-14 17:58

Отредактировано Pranas (2013-01-15 21:31:56)

0


Вы здесь » Trys pelėdos » 2013: DARBO KALENDORIUS: » PAKELIUI Į 75:(1939 - 2014) ...