Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » Sugrįžimai » Sugrįžimai


Sugrįžimai

Сообщений 21 страница 24 из 24

21

Knygos - segtuvo įtaigos
18     

      Man dabar jau nereikėjo apsimesti linksmu, net laimingu ir įšvirkšti gyvasties į Prano nuotaiką. Buvo gera be apsimetinėjimų. Svečias nebuvo, koks jis ką tik atvažiavęs, kuomet  atrodė, kad jam mieliau būti neišlipus iš karietos, pasilikti įsėdėtoje vietoje ir, ilgai nedelsius, palikti Pasostės erdvę. Pašaliečiai žiūrėdami į mudu, ogi niekaip nebūtų mokėję patikėti, kad buvo laikas, kuomet LYG kartu. Netgi LYG viena karieta važiavome, norėdami surasti ne tik Žmogaus širdį, bet taip pat nukakti kuo toliau į praeitį.
        „LYG“ mūsų pasakojimuose neretai įdomus, nemenkas prasmes prisiimantis  žodis,  kuomet girdi ar matai, priimi lyg save, lyg – ne, ko neturėtų būti ir reikia neabejojant pasakyti ar tai AŠ, ar – NE.
     
    - Sakyk, Pranai, ar yra  galimybės mums susitikti dažniau. Gal ten, pas tave, netolimoje praeityje. Gal čia, pas mane, kaip tu sakai netolimoje ateityje, nors iš tikrųjų, tai dabartis. Apie ateitį jau bemaž negalvoju. Vienas kitas žingsnis į ten –  ne kelionė. O karieta... Pats jauti, kad manęs su Vidiniu neveš nei atgal, nei pirmyn.
    - Ko gero. Nebent iki penktadienio, iki birželio tryliktosios. Bet iki jos beliko kelios dienos.   
    - Tu vėl apie paraskvidekatriofobija?
    - Būtent apie laiką, kuris palankus judviem. Ir birželio tryliktąją nieko Ypatai neatsitiks – įkris į patalinę, krečiamas baimės, bet nemirs. Tai ne tas atvejis, kurį „apturėjo“ a. a. kompozitorius Arnoldas Šenbergas. Mano susitikimai Tomo erdvėje ir čia tik todėl, kad tikėdamiesi mirties, žmones, sakyčiau, pritūpia, norėdami kad  juos paglostytum. Darosi geresni.
    - Taip manai?
    - Manyk kaip nori, aš žinau. Beliko keturios dienos ir... sudiev. Po jų Ypata greitai atsigaus ir pasistengs, kad abu su Vidiniu kuo greičiau išsikrapštytumėte iš karietos. Beje, irgi taip elgčiausi, nes karietos ne todėl, kad jos būtų įstrigdytos Karlonų sodybos pavartėje. Ė, negi tai sunku suvokti? Klausyk, kokią poeziją tau Vidinis siunčia.
      - Ir tu jį girdi? – nenorėjau tikėti.   
      - Kai šioje erdvėje. Sakei, kartu gyvenate. Matyt, todėl.

Giedok, širdie!
Tiek daug kapų aplink...
Ir užmiršties ne ką mažiau.
Nereikia į aukštybę keltis,
Kažkur skrajot padebesiais,
Kad paregėtume save žmogaus dalioj-
Atsiverčiu eilutę vieną, kitą
Neparašytų knygų ir giesmių
Ir it danguj žvaigždutė
Ašara
        akyse
                  žiba ---

Giedok, širdie, pro ašarą.
Ji ne akmuo,
Kurį užantyje gali nešioti -
Nuo pat Adomo ir Ievos
Pagal paveikslą Dievo
Būti žmogumi
Deja, dar vis nemokam.

Giedok, širdie.
Abi jūs... oi, kokios mažytės,
Lakštingala ir tu.

      - Jis tave taip dažnai kankina? - paklausė Pranas apie Vidinį.
      - Blogiausia, kad tai dažniausia daro kaip tyčia, kuomet nenoriu ar nepatogu girdėti. Kartais pamanau, kad ketina mane net į savo mirtį pasiimti. Suprantu, nes susigyvenom. Nemanau, kad tai būtų blogiausias dalykas.
    - Vis dar Seneka iš galvos neiškrenta, - pasakė Pranas, bet supratau, kad savo galvoje irgi įsimetė jam parūpusį daiktą, kurį nebus lengvą iškratyti, nes, nelaukdamas atsakymo, vėl: - O knyga-segtuvas priima jo informacijas arba kad ir mudviejų šnektą?
     
    Nežinojau, kaip yra. Vidinis ją man padavė irgi šią dieną ir beveik prieš Prano atvažiavimą į Pasostę.  Kalbos gi apie aukštesnės, nebiologinės civilizacijos vystymąsi Žemėje, o todėl, pasak jo, kad „žmonijos istorija dabartiniu pavidalu baigiasi“, man atrodė netikros ir neįdomios.
    - Nežinau, Pranai. Tik prieš tau atvykstant paėmiau knygą- segtuvą ir išgirdau jos pirmus skaitymus.
    - Tai tiesa, - patvirtino mano žodžius knyga - segtuvas. Aš daug skaitau ir nedaug kalbu.
    - Kad ir mažai kalbi, bet su tavimi  liūdna tikrai nebus. O kokie tie skaitymai, kurių daug? – leidosi į pašnekesį Pranas.
    - Minėjote, pone, Irenos Sėliukaitės vardą – pavardę.
    - Taip. Minėjau. Net jos linkėjimus atvežiau, - pasakė Pranas ir jau antrą kartą paėmė knygą segtuvą.
    Netruks išgirdome minios šurmulį ir Ireną, kuri kaip tada, lyg per radijo laidas iš įvykio vietų.
   
IRENA SĖLIUKAITĖ:

„Visa Lietuva – ir ne tik Lietuva – senosios mūsų istorinės žemės slepia savo gelmėse tautos praeitį. Visur yra praėję mūsų protėviai, kurių dvasia šiandien galbūt sklinda tiktai biolaukų energija iš pilkapių. Tartum stipresni nuo jų nulipame. Kiek dar nepažintų, nežinomų likimų! Kiek daug netgi XX a. tragedijomis pažymėtų žmonių. Todėl nepaprastai jautriai per šią žemę reikia eiti, įsiklausant į kiekvieną krustelėjimą, prikeliant tai, ką dar šiandien galim padaryti. Daugybė tokių vietų, kad net nejaučiame, kad ant kapo stovime. Todėl į tokią karietą kviesčiau sėsti tuos, kurie pasiryžę priimti istoriją atvira širdimi – be pykčio, pagiežos, be išankstinio nusistatymo. Daug kentėta, bet neapsieita ir be džiaugsmų. Todėl karietoje norėčiau matyti atviros širdies žmones, kurie gebėtų įsigilinti ir suprasti kiekvieną. Taip būtų atverstas bene įdomiausias mūsų tautos istorijos puslapis. Tuomet jau ir visumoje galima būtų kalbėti apie supratimą, kuo gyveno tie žmonės, dėl ko kentėjo. Ir ar šiandien mes esame tos jų kančios verti? „

    - Šaunuolė! Patikėk, esi šaunuolė, - atvira siela kaip vaikas pasidžiaugė Pranas. O aš netikėtai irgi atsiminiau:
    - Prisimenu dar, kad Vidinis kalbėdavo apie atrodytų neišsprendžiamą uždavinį, jog, girdi, artėja laikas, kai bus sukurtas naujas proto nešėjas, nešiklis, kuris keis žmogų. Ir va, regis, pradedu įtarti, kad šiuo požiūriu radijo karietoje atsiveriančiose erdvėse yra panašumų, aliuzijų į nebiologinį proto nešėją.
- Turbūt, turbūt, - nesigilindamas į mano žodžius atsiliepė pašnekovas, padėdamas knygą – segtuvą ir, padėkojęs jai už paslaugą ir pagyręs:  - Argi nesupranti, negirdi nematai, kad atminties nešėjai jau aplenkė žmogaus smegenis ir jų patikimumą.
-  Ne apie atmintį, apie protą aš.

Iš „Laikas atsiminti  “

0

22

Buvo buvo kaip nebuvo...
Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių
14
                             
    Užkrito amas. Bandžiau kalbėti, bet žodžių nebuvo. Pamanęs, kad Vidinis atnešė ir padavė į rankas nežinią ką, bet tik ne mano užrašus, po pirmų perskaitytų sakinių nesunkiai juos pažinau. Tekstai pedantiškai tvarkingai atspausdinti gerame popieriuje, puslapiai sudėlioti eilės tvarka ir apglėbti knygos viršeliais, kuriuose net pavadinimas įspaustas.
                          TEISYBĖS VISI BIJOSI
                              (užrašai su poezija ir vaidinimais)
   
    Vidinis nelaukė, kol atsigausiu ir išspausiu iš burnos žodžius. Lyg nematydamas mano nustebimo:
        - Po truputį, po truputį ir va, surinkau į vietą, ką suradęs. Bjauru, kad viskas išmėtyta. Dabar paimi į rankas ir, prašau - skaityk, braukyk, taisyk. Žodžiu, „daryk“ tikrą knygą. O ją turėti reikia. Kokia žmogaus atmintis bebūtų, ją reikia palikti. Vieni tai daro kryžiais, paminklais, kiti dar kitaip, bet galima ir taip - palikti kaip užrašus. Beveik knygą.
    - Vidini, tu velnio neštas ir pamestas dar prie mano lopšio.
    - Nebark! Puslapiai neįrišti. Šiokia tokia racionalizacija: galima juos išimti ir vėl į vietas  grąžinti. Kaip segtuve, bet... ne visiškai taip. Va, pažiūrėk kaip, - rodė Vidinis ir lengvai išėmė iš „knygos“ lapą  su parūpusiu man tekstu: - Prašau. Tai, regis, lapas, kurio ieškai. Bet tai dar ne viskas. - Sugrąžino lapą atgal ir, kažką spustelėjęs, padavė knygą- segtuvą man. Tuoj išgirdau klausiant:
    - Jūs, ponai, tikrai geidžiate, kad perskaityčiau įžangą?
    - Padarykite mums malonumą, - paprašė Vidinis.
    Ir iš knygos- segtuvo pasigirdo skaitymas.
       
    „Paduodamas pasisveikinimui ranką naujai sutiktam žmogui, tiesiog privalau pasakyti, kas esu.
    Tikiuosi, kad vardą perskaitėte sąžiningai. Taigi Pranas. Sunkiau su pavarde. Pasitaikė atvejų, kai perskaitęs ją, žmogus džiaugsmingai šūkteli: - Karlsonas! Ir pradeda manęs ieškoti ant stogo. Kas nors tikriausiai atsimena, kad vienas mano bendravardis - bendrapavardis kadaise buvo „Radijo karietos“ (“Dženės“) vežėjas. Pažintims imlesni žmonės jau smalsavo, ar kartais tuo vežėju nebuvau aš. “
 
    - Ačiū, - pasakė Vidinis, o knygai – segtuvui nutilus, jau man: - Atrodo, kad rašydamas -  bet šią įžangą, - dar buvai Karlonas.
  - Gal, - negebėjau atsiminti.
  - Gerai. Skaitykite toliau, - paprašė knygos- segtuvo.
  - O gal norėtumėte girdėti Karlono balsą? Skaitymams nelabai tinka, bet... gal taip bus nuoširdžiau.
  - Puiku! -apsidžiaugė Vidinis, priimdamas  knygos- segtuvo siūlymą.
    Ir jau po minutėlės girdėjau save:
 
    „Taip, mielieji, esu buvęs tos karietos vežėju. Ačiū Dievui, kad po sunkios ligos jau pradedu atsiminti. Po „Dženės“ žlugimo gyvenimas pasidarė beprasmis ir atrodė, jog likusį gyvenimą taip ir reikės iššliaužioti, neužkliudžius nieko, kas pažadintų sąmonę ir jausmus, priverstų apsidairyti ir pamatyti reiškinių, vertų prakaito ir rašalo. Manau, kad užrašų pabaigoje būsite įtikinti, jog šių dviejų dalykų nepagailėjau, o ypatingai - rašalo. Tačiau jeigu kas perskaitęs užrašus, juos užvers manydamas, kad tai ne vien mano nuopelnas, irgi būsiu laimingas, nes žinosiu, kad  juos perskaitė nuovokus skaitytojas, sugebantis jausti galias, kurios, įsiveržusios į  jo dvasią, sugeba pakeisti žmogų ir tuomet  jis pasaulį išvysta gerokai kitokį, o neįtikimiausi dalykai tampa realybe, su kuria ir kurioje reikia  gyventi. “
 
    Įžangos skaitymas pasibaigė ir aš, nesuvokdamas kaip reikia elgtis:
    - Negi, Vidini, manai, kad dar galiu ką pasakyti?
    - Padėkok, -ramiai pasakė, žvilgsniu parodydamas knygą - segtuvą. Bet nesuspėjus  pareikšti padėką, iš ten atsiliepė:
    - Supratau, kad norėjote išgirsti užrašą apie Balsą. Taip juk?
    - Žinoma, žinoma, - pritariamai pakinkavau galvą: - Galima tai daryti ir mano, ir ne mano balsu. Kaip jums geriau.
    Ir tuomet tyloje kaip bažnyčioje per pakylėjimą išklausėme, kas dar taip neseniai atrodė  labai svarbu, bet atradus knygai - segtuvui kaip mat buvo užmiršta. Ir žinau, kad jau niekuomet ateityje daugiau nepatirsiu skaitymo tokiosd įtaigos, kaip anąkart. Žodžiai tirpo ausyse ir turbūt buvo panašūs į Dievo žodį.                                                         
       
    „ DAR PRIEŠ GAIDGAIDYSTĘ išgirdau švarų, stiprų vyrišką balsą:
    - Kas  buvo - buvo, karieta sugriuvo ir niekas jos ant ratų, seni, pastatyti nepadės. Bet ar reikia? Ne į jos šipulius žiūrėk gailėdamasis. Susirask veidrodį ir pasižiūrėk į save. Gal suvoksi, kodėl taip kalbu. Džiaukis, seni, kad dar atsiminti sugebi. Nors kaip pro rūką, pro miglas, bet ačiū Dievui,  jau pradedi...
   
      Balsas švarus. Žodžiai aiškūs, įtaigūs ir, juos girdėdamas, negalėjau net suabejoti, kad tikrovėje gal ne viskas taip, nors žinojau, kad pasaulyje neblogai suvokta, jog niekas taip skaudžiai savęs neapmeluoja, nepaniekina, kaip pats žmogus. Tačiau balsas ne mano, kalba įtaigi ir nėra abejonių: taip, jau senis, atmintis ir akys vis giliau skęsta miglose. Kad ir kokį veidrodį bepaimtume, kad ir nedaug iš jo malonių prašytume, o neatsitiks stebuklas ir iš jo stiklo nepažvelgs bent apyjaunis Pranas, dar turintis teisę į ateitį, svajones ir, žinoma, teisę į keliones „Džene“. 
    - Kas buvo, seni, buvo, Radijo karieta sugriuvo, - į mano mintis ramiai atsiliepė Balsas.
   
    Miestų naktys nebūna ramios. Net ir tuomet, kai jos įsigobia tarp storų mūrų sienų, neramybėje žmonės ir miega, ir sapnuoja, ir neretai pasijaučia, kad jie šiame  pasaulyje vienut vienutėliai.
    - O Dieve! Dieve! - atsikvėpiau tamsiame miegamojo kampe. Širdyje tokia tuštybė, kokia tegalėjusi būti tik pasaulio sutvėrimo pirmąją dieną.  Prieš akis irgi kažkas, ko gerai nepagaunu. Lyg parašas ant popiergalio: atėjo laikas, kuomet jau ir „Radijo karietos“ vežėju nesugebu būti“. 
          - Ir vis dėlto, kas buvo - buvo, „Radijo karieta“ pražuvo, - nerimo naktyje balsas: - Va, kiek nemažai praėjo laiko, o tu, seni, net nesugebi atsiminti, kaip, iš kur ir kodėl „Radijo karieta“ pas tave atsirado. Nesigink! Per tuos metus, kuomet buvai  kartu su ja, galėjai nuvažiuoti bent į jos atsiradimo laiką ir vietą. Bet ar nuvažiavai?
   
    Ir teko sąžiningai prisipažinti, kad nenuvažiavau, nes vis pamanydavau, kad dar suspėsiu, dar užteks laiko apkabinti karietos atsiradimo pradžią ir padėkoti jos  meistrui ir tai žemei, kur ji atsiradusi. Bet laikas išseko ir yra kaip yra. O  Balsas:
    - Ką čia girdžiu tavo širdgėloje, sena kaip žmogus. Nesu didelis poezijos žinovas, bet kelias eilutes apie širdį, regis, sugebėsiu pacituoti: 

O širdie, širdie, išvarginta sunkiausios ne vilties,
Atsitiesk, į priešą smoki, krūtine atremdama.
Apsupty arti kenkėjų, pasipriešink atkakliai.
Niekuomet, kai nugalėsi, nesidžiauk labai viešai.
Nesigraužk nei nugalėta, verkdama kažkur namie:
Nei perdaug dėl džiaugsmo džiūgauk, neliūdėk per daug skausme.
Koks būdingas žmogui saikas visada gerai žinok, -

padeklamavo Balsas Archilocho eilutes ir sekundėlę padelsęs  pridūrė:
  - Tai tiek, seni. Kvėpuoji, vadinasi, dar gyveni. Taip žmonėse sakoma, bet nebūk patiklus. Žmogaus lavonas neretai prasideda dar jam nepraradus kvėpavimo. Apsidairyk, įsiklausyk ir matysi: visi kvėpuoja, bet ar dažnas jų gyvena? Tai klausimėlis, į  kurį tik pats, padedant Dievui, gal tegalėsi atsakyti.
  - Galėsiu atsakyti? Padedant Dievui? Ką  tai galėtų reikšti?
  Kažin, ar žmogui reikia tokiais klausimėliais užimti galvą, juolab, kai niekas jo to daryti neverčia, bet mane tai nuteikė optimistiškai, nes potekstėje išgirdau, kad nepaisant mano senatvės, bet vis dėlto žadamas, na.. jei ne gyvenimas, tai bent kvėpavimas.
   
    Praėjo metai. Kiti. Dar kiti. Jaučiu, kad vis daugiau atsiranda ryžto pareikšti, jog ne tik kvėpuoju, bet ir gyvenu. Argi pats noras parašyti knygą, išmėtytą puslapiais, rašteliais, užmirštimi, ligomis ir  nesėkmėmis - ne gyvenimo reiškinys?
    - Ponai, girdėkit! Imuosi parašyti knygą ir te jos vardas bus „Teisybės visi bijosi“.

  Knyga- segtuvas nutilo. Tylėjome ir mudu su Vidiniu. Tik paskui, po ilgos pauzės, gal net  ne savo lūpomis padėkojau knygai - segtuvui:
    - ŠVENTOJI tavo vardas. Atsimink! ŠVENTOJI ESI.

Iš „Laikas atsiminti“.

0

23

Netikras Pelėda
- Pyksti, Pranuci?
    - Nežinau, Vidini. Reikėtų pykti, bet manau, kad arba reikia palauki ir vėliau pykti arba atsisakyti pykčio, nes dabar to daryti neleidžia protas. Nenoriu tau pakenkti. Kad ir koks bebūtum, vis tiek geriau, kad esi. Tu kada nors skaitei Aleksandro Solženycino apsakymą  „Viena Ivano Denisovičiaus diena“?
    - Neteko. Vis ruošiausi, ruošiausi, kol noras praėjo.
    - Aš irgi neskaičiau, bet, matyt, kad nedaug ta Ivano Denisovičiaus diena verta. Maniau, kad tai romanas, knyga, bent apysaka, o pasirodo, kad tą jo diena į apsakymą sutilpo. Savo dienoms irgi galėčiau parašyti po apsakymą, o kai kurioms jų prireiktų neplonų knygų. Kad ir ši, sausio vidurio diena.
    - Taip. Tai puiki diena. O! regis, jau vėjelis papučia, – žvilgterėjęs pro langą pakėlė balsą Vidinis: - žiūrėk, kaip gražiai suplevėsavo vėliava. Ramybėje net vėliavos praranda savo paskirtį - aptingsta lyg sudžiaustyti skalbiniai. O šit dabar visai kitas  vaizdas. Na ateik, pasidžiauk...
    - Ačiū. Džiaugsmo ir taip pilna širdis, kad jau daugiau netelpa. Labai norėčiau suprasti kas tave, Vidini, privertė tokiam eksperimentui?       
  Abu gerai žinojome apie ką kalbame. Krūtinę peršėjo ir turbūt labiausiai dėl to, jog ilgą laiką tyliai džiaugiausi, kad nors senatvėje, bet vis tik atkuto bacila, kuria buvau užsikrėtęs dar vaikystėje. Paskui, praėjus paauglystei, ji išnyko ir netgi atmintis apie ją pradingo. Dabar vėl kažkaip ne tyčia, visai to nepastebėdamas, lengva ranka ėmiau popierių ir nesunkiai ant jo atsirasdavo eilėraščių posmai. Jie atrodė ne lyg gabalėliai dangaus, apglostyti ar gal net nuglūdinti visų šventųjų ir palikti mano sieloje, kad juos džiaugsmingai atiduočiau savo pasaulio žmonėms. Džiaugiausi tokiu gebėjimu, jis mane artino prie bažnyčios, Biblijos, Dievo. Atsiminiau vaikystėje išmoktus poterius ir šluosčiau dulkes nuo dangaus sūnų ir dukterų paveikslų.
    Dabar laukiau, ką pasakys Vidinis. Klausimas atrodė labai konstruktyvus ir reikalingas. Girdėjome, kaip tiksi šuoliukais  šokinėjanti stalinio laikrodžio rodyklė, skaičiuodama sekundes.
    - Visą laiką laukiau šio pokalbio ir nemokėjau įsivaizduoti, kaip jis atrodys. Aš irgi šluosčiau dulkes nuo šventųjų paveikslų ir prašiau, kad jie man padėtų išsinarplioti, susivokti. Blogiausia, kad tos poezijos siuntos, kurias gaudavai sąmonėje nuo manęs, jos, deja, deja ne kažin kokios kokybės.
    - Ką reiškia tavo „deja, deja“?
    - Kalbu apie poezijos kokybę Tai dažniau mokinuko paeiliavimai. Geresniu atveju juos galima prilyginti ruošiniams, iš kurių, patekus jiems į meistro rankas, galima išskobti vertus meno dalykus, tačiau tokie, kokie jie dabar - jie neateis į meno galerijas. Poezijos šiuose paeiliavimuose nedaug. Manau, kad tai, palyginus su Aleksandro Solženycino apsakymu „Viena Ivano Denisovičiaus diena“ yra žymiai menkesnės vertės kūryba.
    - Bet gi mes to apsakymo neskaitę.
    - Užtat kiti jį skaitė, vertė į daug kalbų ir platino po pasaulį. Nors irgi ne dėl meninės vertės.
    Nežinojau, kaip toliau tęsti pašnekesį, nes daiktas, kuri reikėjo apžioti, man buvo per didelis ir nepažįstamas, o burna irgi neatrodė, kad gali jį priimti.
    - Gaila, kad neturi špagos. Būtų graži proga sukryžiuoti jas dvikovai. O po jos jau ir - laidotuvės.  Šklėriuose jų sumažėję, kadangi jau išskinti ir seniai, bet tai būtų pirmas toks lavonas – persmeigtas iki  špagos rankenų.
    - Turbūt, - nesupyko Vidinis: - Aš Tau tą leisčiau, Pranuci, padaryti. Ir galbūt apsidžiaugčiau žinodamas, kad toks lavonas atsiras.
    - Tu ką čia dabar? Žegnokis. Pirma apsiplauk savo nuodėmes, o paskui gundyki kitus nusidėti – pasakiau Vidiniui. - Irgi muškietininkas! Pažiūrėk į veidrodį. Ech, Vidini! Vidini!.. Piktas esu, bet vis tiek gaila tavęs, - kalbėjau jausdamas, kad tokioje dvikovoje net jo mirtis reikštų pergalę. Man dar nebuvo laiko ilgiau pamąstyti, iš kur ir kodėl jo galvoje atsiradusi tokio eksperimento idėja, bet taip pat  jaučiau, kad nepaisant kaip jis besibaigtų, jau yra ir išliks tai, kas verčia ir ilgai dar protą vers suvokti naujos būties pasireiškimus visuomenėje. 
    -  Taip, Pranuci, tu man visuomet buvai palankus, bet yra man svarbi patarlė. Ją gerai atsimenu, o kad  neužmirščiau, tai per dieną bent du kartus pasikartoju:  GERIAU PAKLAUSYTI PROTINGO ŽMOGAS BARIMO, NEKAIP KVAILO PAGYRIMO. Turiu žmogų, kuris man mielesnis net būdamas piktas, net tuomet, kai bara mane, negu pagyrimus sakantis kvailys. Tačiau tuomet tuoj pat atsišaukia kita patarlė, kad, girdi, VOGTU ARLIU TIK KALĖJIMAN NUVAŽIUOSI. Labai stengiausi nevogti, bet rodos, kad  šios nuodėmės neišvengiau.
    - Seni žmonės visuomet sakydavo, kad kuomet „rodosi“, reikia persižegnoti. Padeda.
    - Ačiū. Gal atsimeni, Pranuci, kartais minėdavau Medžio pavardę, - pasakė Vidinis ir, kilstelėjęs balsą: - Ne, ne! Apie tai kalbėti dar anksti. Reikia susikaupti, pasiaiškinti pačiam, o jau tuomet... jeigu dar liks laiko. - Pakėlė akis į mane: - Ėgi, kaip ten, Vidini? - paklausė ir nesipriešindamas pradėjau deklamuoti:
                Mažyčiai  aitvarai po sielą sklando
                Bažnyčias pakelia.
                Net dangų.
    - Nepyk, vežėjau. Padėtis kritiškesnė, negu manai. Atsiradusio teleportacijos proceso nesugebu suvaldyti ir yra kaip yra.  O toliau juk taip:
                Vienas parodo, iš kur saulė teka,
                Išbudina, kad rytas nepalikt akių tamsoj.
                Kitas vėl šypsosi -kam kojos,
                Jeigu jas paramstau lazdom?
    -Taip, vogtu arkliu tik kalėjiman nuvažiuosi. Tu, Vidini, vogi iš manęs eilėraštį. Tiesiog iš galvos, ką  tik atėjusį.
    - Lygiai tą pat galiu pasakyti ir aš: pavogei, Pranuci, iš manęs naujausią kūrinį, -neskubėdamas nesmagiai kalbėjo Vidinis ir prašė pabandyti suprasti, kodėl buvo išėjęs iš karietos: - Man norėjosi nuotoliu atsiskirti ir sunaikinti gebėjimą  teleportuoti savo kūrybą. Atrodė, kad tai tinkamiausia priemonė tokiam tikslui pasiekti. Dabar jau žinau, kad nežinau, kaip tai padaryti. Teleportacijai nuotolis poveikio nedaro. Kita vertus, nesuvokiu, kaip ją valdyti. Užtenka atsiminti, kad tu kažkur esi, kad man būtų smagu paskaityti tau savo eilėraštį, kaip – šast! ir jis jau  pas tave. Jaučiu, kad šis procesas susietas  su atmintimi ir arba reikėtų nieko neatsiminti, atsiduoti amnezijai, arba teks ir toliau prievartauti užgriozdinant tavo smegenis velnias žino kuo. 
    Vidinis kalbėjo ne kartą jo apmąstytais žodžiais, tačiau negalėčiau pasakyti, kad juos suvokiau taip, kaip reikėję suvokti, tačiau vienu metu jį nutraukiau ir: 
    - Nepyk, Pelėda, - pasakiau pats sau, - lig šios dienos dar vis nuoširdžiai maniau, kad esi poetas, o ir dabar sunku atsikratyti tokios  minties, bet...
    Jausdamas neįprasta lengvumą kojose, rankose, visame kūne, pasiėmiau pakabintą  erdvėje špagą ir ištraukiau iš makščių.
    - Šiaip ar taip, o vieną lavoną turėsime ir be įvykusios dvikovos. Tai poeto Pelėdos lavoną. Ilsėkis, nelaimingas apsimetėli, net nepaieškojęs savo uokso.
    - Šaunu. Vienas už visus, visi už vieną. Padėk Dieve! - nepakildamas iš vietos pasakė Vidinis.
    - Še, pasiimk, Vidini. Kas tavo- tavo. Nuo šios akimirkos manykime, kad poetas Pelėda nukautas, - pasmeigiau kelis popieriaus lapelius su parašytais eilėraščiais ir, paduodamas juos špagos smaigaliu, pakartojau:
    - Kas tavo- tavo. Pasiimk, Vidini.
    - Labai norėčiau, kad taip atsitiktų. Todėl ir sakau: padėk Dieve. Bet ar padės?. – paklausė ir:
              Tiek aitvarų, kad  Dieve! Dieve!..
              Net atsidusęs supranti:
              Kuomet pasaulį vaikštai  širdimi-
              Netikras jis.
     
    Nutilo, o po neilgos pauzės:
    - Ko lauki? Užbaik, - pasakė ir aš:
                Kaip Kristus prikalta ji vinimis,
                Bet paprašyk!... ir aitvarai
                Parneš su kryžium ją,
                Tik būk su jais, 
                Tik jais tikėk...

    - Ką?  Manai, kad nenukoviau?
    -Pavargstu. Labai, Pranuci, pavargstu, bet juk kažkas reikia daryti, kad taip nebūtų, bet ką daryti? Kaip? Ačiū Dievui, kad šis poetas dar tik tavo dausose siautėja. Kas gali garantuoti, kad jis neįsirangys su uoksu ir kitose galvos? Kas?

Tai  tu  manai, kad  ar  ši eilerašįi  kuriu. Ir i tavo smegenis  metu
O  tu  manai  , kad  aš.

0

24

NEŽINAU, KAIP NUTILUS Balsui ilgai tęsėsi tos man atmintinos nakties tyla. Tai nebuvo “mirtina“ tyla, kadangi po ją daužėsi, trankėsi nebegalinti krūtinėje sutilpti širdis. Ir tik brėkštant aušrai supratau, kad prasideda dar viena rugpjūčio mėnesio pabaigos diena. Tuo laiku Lietuvoje rytas jau neskuba nusišviesti, bet medžiai žali, sulapoję, dar gyvybės syvai neišsekę jų šaknyse. Vaismedžiai, vaiskrūmiai gi, apsikarstę vaisiais ir bendrai- tai turtingas metas. Ir prisimenu, kai ant palangės nutūpė karvelis ir tuoj:
Mirsiu bra, nebūsiu.
Mirsiu, bra, nebūsiu.
    Laukiau, kada atskris kitas ir paguos, nuramins:
Nemirk, bra, būūūk,
Nemirk, bra, būūūk .
    Bet antrasis neatskrido. Šisai irgi nenumirė. Pasiskundė, paaimanavo, nepatenkintas lestėlėjo snapu į skarda apkaltą palangę ir nuplasnojo vis labiau baltuojančioje aušron. Santariškių ligoninės pusėn. Iš ten į kambarį jau smelkėsi jos atšvaitai. Nakties tamsa tirpo nyko ir  buvo aišku, kad gera vieta tuščia nebūna.
     Suklusau panūdęs vėl išgirsti Balsą, kuris, atrodo, nenorėjo žinoti nei mano vardo, nei pavardės. Balsas tylėjo, o kambario kampas šviesėjo, bet išbrėkštančio ryto šviesoj jį atsiminiau nuolat  kartojantį: kas buvo- buvo, Radijo karieta, seni, sugriuvo...  Šalia nieko, tik ji, senstančio žmogaus senatvė ir netvarkingai užgriozdintas stalas mažmožiais, kurie vis dėlto atrodė reikalingi. Gal iš tikrųjų jie  didino viltį, jog, pasak Ovidijaus „Dievas arba prakilnesnė būtis“ vienąkart juos sudėlios taip, kad atsigautumei nuo pesimizmo ir nežinojimo. Ir man lyg pasivaideno, kad tarp tų netvarkingai sumestų mažmožių yra ir sudužusios karietos šipulių. Tokiame chaose viltis, kad sugebėsi pereiti iš slogios būsenos į kitą, geresnę yra labai trokštama. O nutilęs Balsas kantriai  tylėjo, bet taip, kad aiškiai girdėjau jo kvėpavimą į sielą ir neabejojau, kad  jis yra  ir nebūti jo tiesiog negali       
O iš ten,  kur nuskrido nuo palangės paburkavęs karvelis, iš Santariškių pusės sklido nejauno žmogaus džiaugsmas ir kūdikio laimingas spiegimas.. Kas gi čia per „dzyvų dzyvai“?  Ir tik purpt, vėl  girdžiu atsiradusias A ir B.
A: Taigi juokias Vytautas Sirvydis. Ten visi medikai juokiasi, bet jis  džiaugsmingiausiai.
B: O tas, kuris  klykia, tai- estukas. Iš Estijos. Jo vardas Joosepas. Mažuliukas toks  Džiaugiasi, kad nereikės mirti.
A: Medikai atliko dvi širdies operacijas. Šiandien išvažiuos į namus. Dieve, kai gražu! Sako, bijok žmogaus su peiliu. Kokia neteisybė!
B:  Joosepas  jau ir kvėpuoja, ir valgo mamos pieną.
A: Buvo pašalintas oartos susiaurėjimas, o po kelių dienų
atstatė į vietą susikeitusias pagrindines širdies kraujagysles,-
Džiaugėsi išdykėlės A ir B. Ir švito ne tik už lango; švito ir širdyje.[/i]

0


Вы здесь » Trys pelėdos » Sugrįžimai » Sugrįžimai