Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » AŠAŠAI » Taip, kalbėsim apie valstybės AŠAŠAI kūrimą.


Taip, kalbėsim apie valstybės AŠAŠAI kūrimą.

Ñîîáùåíèé 21 ñòðàíèöà 23 èç 23

21

Kelionė po Savęsp (13) http://s5.uploads.ru/t/hfJWw.png

Kuomet pasaulį vaikštai širdimi 

   Džiaugiausi ir, beje, labai džiaugiuosi  iš Poetų kalvės  girdėdamas lyg ir apie naują žanrą literatūroje – proeziją. Tai Pro (prozos) ir Poe (poezijos), susiėjusių į bendrą tekstą, darbų išraiška. Patikėti nelengva. Todėl kaip gebėdamas stengiausi  pasitikrinti  išgirstą žinią,  kol pagaliau Pro ir Poe kone vienu balsu ištarusios „žiūrėk“, kištelėjo  po nosimi užrašą.
Žiūrėjau ir skaičiau:
   Sakyčiau retas ir itin gyvas / ekspresyvus proezijos (Pro ir Poe) atvejis.
Ir parašas atspauduotas, antspauduotas Poetų kalvės sunkiu kūju.
 
   –  Ir kas iš to? – žvilgčiojau tai į Pro, tai į Poe.
   – Tarp  mudviejų santaikos padaugėjo, – pasakė Poe,
   – Poe  nuosavybėje širšių sumažėjo. Ar bent mažiau geliančių užsiliko, – savaip  pritarė jai Pro.
   – Tariu „proezija“, kad ir  tyliai, mintyse, tačiau irgi  kažkodėl jaučiuosi laimingas. Keista, –prisipažįstu  aš.
   – Tai labai natūralu. Ponas Akademix mus į balių kviečia. Vakarėliu jį vadina, tačiau mes žinome, kad reikia kopėčių, reikia kilstelėti į viršų, kad pamatytume, kas kaip ten atrodo. Net nuo kur iki kur įsiruošęs pono Akademix balius. Visa „Rašyk“ aukštuomenė talpinasi.
   – Taip, taip, visa, – burbtelėjau panosėje ir prisiminiau Aną Pavlovną Šerer. Tai buvo ne taip seniai; 1805 metais. Tuomet dar rytas, kai gavau nuo jos pakvietimą.   
„ Si vous n`avez rien de mieux afaire, Monsieur le comte, et si la perspective de passer la soirėe chez une pauvre malade ne vous effraye pas trop, je serai charmee de vous voir chez moi  entre 7 et 10 heures. Annette Scherer. “*
   – Žinau, ką reiškia geri vakarėliai, bet kada juose buvau, jau ir prisiminti neįmanoma. Nebent kai karietoje būnu, – pasakiau dar vis neatitraukdamas akių nuo atsiminimų.
   – Na va kaip smagu! Bus proga palyginti, kaip atrodo vakarėliai, surengti Akademix, – apie ateitį pasakė Poe.
   – Kodėl sakai – bus?
   Dar nežinojau, kad į Akademix surengtą vakarėlį esu pakviestas ir aš. Pasirodo, kad šį kartą iš tiesų pakviestas. To negalėjau  tikėtis. Net ir skaitant jo pakvietimą dar vis neatrodė, kad esu Pranas, kurį jis tikisi suradęs – jau seniai visiems tik dziedulis, dziedulis, dziedulis, o karieta pasauliui lyg užmiršta, o juolab kad esu buvęs jos vežėju. O ir Prano vardas apnykęs, nukankintas iki Pranuco, iki  suvaikėjimo. Tačiau žinojau  ir tikėjau, kad garbingasis Akademix nemoka apsirikti ir, nušluostęs dulkes nuo Pranuco, surado Praną,  surado tai, ko kažkodėl jam prireikė. Ir juo buvau aš.
   Labas, Pranai! Gal užsuksi į vakarėlį? Bus mergikių, vynciaus ir zakūskės:) Vakarūška organizuojama mano teritorijoje, kuriai priklauso ir mano kišenės.
   – Sunku  patikėti, o ponios, – perskaitęs ir kartą, ir kitą, pasakiau  Poe ir Pro. – Akademix puikiai žino, kad karieta sudužo po šešerių jos kelionių metų. Galima sakyti, kad XXI amžius prasidėjo tokia skaudžia netektimi. Suprantama, kad neegzistuojantys dalykai mokslui nerūpi. Akademix ne išimtis. Kodėl dabar parūpau? Ar kad gegužė tokia šalta?
   – Šiandieną jau – ne. Matyt, sureagavo į jo kvietimą ir gegužė, – nusišvietė Poe.
   – Labiau įtikėtina, kad Akademix išgirdo mano užrašytą šnektą, tarkim, interviu, – savo argumentacijai pareikšti susikaupė Pro. – Ten labai raiškiai paakcentavau, kad, girdi, nemokame būti karietos keleiviais. Ją daužome, niekiname, laidojame, o iš tikrųjų karieta važiuoja. Suprantate, ponai? Karieta  važiuoja. Dabar vėlgi sakau, kad jeigu rašinį aptiko Poetų kalvės, labai neprotinga būtų manyti, kad jo nežino Akademix, kad apsiėjo neapčiuopęs, nepasižymėjęs pieštuku, neįkėlęs į skubiausiai  apmąstomų darbų dienotvarkę šito mano regėjimo: karieta važioja. Tai kaip žinia, kad Kristus prisikėlė.
   – Atleisk, o aš tik dabar, Pro, suprantu tavo žodžius. Tik dabar. Prieš kelias dienas pats juos sukroviau ir proezijos tekstą, o va...
   – Tai ir mudvi su Poe dėl to kaltos. Taip, taip. Aš atsiprašau ir suvokiu, kad ne šiaip sau poniomis pavadinai. Vidinis, beje, irgi. Karieta persikelia į dvasinį pasaulį, o tai, kaip suprantu, ne paprasta. O mes palikome tave, Pranuci, su tuo pačiu botagu, su tuo pačiu vežėjo garderobu, taip ir neišvilioję išeiti iš karietos pasostės. Na vieną, kitą, gal trečią kartą. Duobėje palikome. Tačiau štai išsikapstei, o tai, kad sugrįžta atmintis iš 1805 metų, – o Viešpatie! –  aš, taigi Aš, visa ko mačiusi Pro (proza) ir pati nelinkusi patikėti, bet užtat girdžiu, atsimenu aitvarus. Reikia manyti, kad jie sugrįžta.

Mažyčiai aitvarai po sielą sklando,
Bažnyčias pakelia.
Net dangų.
Vienas parodo, iš kur saulė teka,
Išbudina, kad rytas nepalikt akių tamsoj.
Kitas vėl šypsosi – kam kojos,
Jeigu jas paramstau lazdom?
O šeštas ar dešimtas
Irgi išdaigų pilni ---
Atėję meldžiasi
Ir, vandenį iš čiaupo leisdami,
Nuo kojų nuodėmes nuplauna.
Paskambina raktais
Ir juokiasi:
Dabar, vyruti, eik!

   – Va, va, o jūs rodote į mane ir šiepiate kaip miegantį. Tai Savęsp  pasaulio būsena. Ar gali taip atsitiki, jeigu karieta išvažiavusi į dvasinį pasaulį? Ir taip sumaniai išvažiavusi, kad ir aš dažnai nepatikiu. Ir net aitvaras, sėdintis ant slenksčio, man darosi nepatikimas.
   – Manykim, kad už tave patikėjo Akademix, – pašmaikštavo  Poe.
   – Užtat man labai  įtaigi pasirodė Pro nuomonė, kad tokia būtis kiekvienam mokslininkui yra įdomus tyrinėjimų objektas.

O ten ir aitvaras, kuris
Ant slenksčio sėdi ir posmuoja:
– Ir aš, Pranuci, noriu rojaus,
Jeigu jis Vilniuje
Ar Palangoj.

– Atsiprašau. Ir aš noriu pabūti su aitvarais. Ne dėl to, reikalinga ar nereikalinga aš  jiems, bet  kad proEzija neprarastų savo veido. Gražus jis ar negražus, bet norėtųsi, kad ji būtų pažįstama iš veido. Visiems, – pakalbėjo Poe. Žinojo, kad pašnekesys tuo neužsibaigs, bet karietos reikalai darėsi solidesni, parūpę ir publikai, kuri rimtų dalykų nevengia kaip ir pasakų. Ir nemenkas įtarimas, kad jais susidomėjo ir  akademinė grietinėlė.

Tiek aitvarų, kad Dieve, Dieve!..
Net atsidusęs supranti:
Kuomet pasaulį vaikštai širdimi –
Netikras jis,
Jame tiesos nerasi.
Kaip Kristus prikalta ji vinimis,
Bet paprašyk... ir aitvarai,
Parneš su kryžiais ją
Tik būk su jais,
Tik jų klausyk.
-------------------------------------------
* Jeigu jūs, grafe, neturite geresnių sumanymų ir jeigu ne ypatingai jus gąsdina vakaro perspektyva pas nelaimingą ligonę, tai aš būsiu labai laiminga šiandieną jus pas save matyti tarp septintos ir dešimtos valandų... Ana Šerer.
Pelėda
2017-05-14 10:23

Pranas 
Netikėk  Agu  Kitkiui. Prieš  kažkiek  metų  Teresiukei apsuko galvą, tai, regisi, dabar  užsimojęs  taip  padaryti su tamstos galva. Melagis jis. Paskaityk, ką  jis  man  parašė.
  Tu atėjai ryte ir itspliumpinai vitką kats dar puvo likę, taip?! Ir dapar vitsats girtutėlits, taip?! O  kad su tamsta  brendžiuką gėrė, tyli. Geriausiu  atveju belieka patikėti, kad  neatsimena nei ką ir  su kuo gėrė, nei ką valgė. Todėl pagal save ir rodo į kitus, kaip, pavyzdžiui, į  mane:Ir dapar vitsats girtutėlits, taip?!
O už visą kitą dėkoju...

Nuar
Svarbiausia nepaslėpti po dulkėmis pačiam savęs. Ir be mūsų pastangų jos gulasi sluoksniu ant sielos, kartu su mūsų neįgyvendintais troškimais, nusivylimais, baimėmis ir vienatve. Juk taip malonu stovėti vėjyje, net jei jis žvarbus, kai jauti dulkes lekiant į šalį. Todėl reikia eiti, kai draugai pašaukia vardu. Ir dar į vakarėlį. Netikėta kūrinio dalis. Kitokia, tačiau darniai gulanti į visumą. Puikios eilės, šį kartą tapusios šios dalies traukos centru. 5.
P.s. Geras buvo vakarėlis. Ir aš buvau, su Kiškeliu brendžiuką su obuoliais gėriau.:)

0

22

Kelionė po Savęsp (14)       http://s5.uploads.ru/t/q9i02.png

Nepasisekęs, bet džiugus susitikimas su Kandžiumi

     Gyvenimas krutėjo, klostėsi,  dzingul dzingul dizinguliavo ir  nors jame niekuomet  nebuvo viskas aišku,  tačiau šįsyk nežinomųjų sparčiai padaugėjo. Niekaip negebėjau atsikratyti minties, kokia priežastis  paskatino Akademix pakviesti mane į vakarėlį ir apsispęsti –  nueiti ten ar ne? Apsisprendimas  darėsi labiau  panašus į  matematiką, į jos algebros  mestelėtą man lygtį, kurią išspręsti nebuvo paprasta.
  – Ten visuomet būna miela ir gražu. Publika įdomi. Rinktinė, – gyrė Akademix vakarėlius Pro (proza),  – O šįkart, girdėjau, kad  ir Agu Kitkis pakviestas.
  –  Pakviestas? Tai kad – ne! Pats įsipiršo. Pats! Pats sau pakvietimą parašęs. Akademix prašė tik pasirašyti ir antspauduoti, –mielai į pašnekesį įsiterpė Poe.
  – Pakvietimas su antspaudu? Ką, ar mada tokia? Pirmą kartą girdžiu, – nemokėjau suprasti  Agu poelgio.
  –  Kitkis gi! Esą, gerbimas Akademix, žinok, kad savo parašu ir  antspaudu darai didelę paslaugą valstybei. 
  –  Turbūt norėjai pasakyti –  darai  paslaugą Rašyk bendruomenei.
  – Ne, ne, dzieduli. Akademix parašas su antspaudu Agu Kitkiui svarbiau už vakarėlį. Jis jais rodo į valstybę.  Lietuvos valstybę. O kartu į save kaip ypatingą  jos pilietį. Į vakarėlius gi ateidavo nekviestas. Jų publika su tuo apsipratusi. Ir jis pats, beje. Tačiau dabar kažkas svarbaus nutiko, kad jis kitaip.  Net įdomu.
  – Iš kur žinai? – sukluso ir Pro .
  – Žinau. Ir netgi daugiau.  Va ir dziedulis tyli, kad buvo susitikęs su Kandžiumi, o aš žinau.
  Va tau! – nuaidėjo per sielą. Tačiau tai, ką pasakė Poe, buvo tiesa. Niekuomet neužmiršdavau Kandžiaus.  Net ir jam neišėjus žinojau, kad negalėčiau užmiršti jo netekęs. Tačiau negalėjau numanyti, kad jis išeis taip lyg nebūtų visai išėjęs. Ir pasimatydavome, ir  pasikalbėdavome, ir  pasitardavome. Pradžioje  pamaniau, kad  gal sapnuose taip. Sunku buvo taip tikėti, bet kitokios išeities nebuvo –  laikas ėjo,  o aš atkakliai savo susitikimus su Kandžiumi spraudžiau į sapnus. Ir va pasitaikė taip, kad neįspėjęs jo, lydimas už mane visa galva aukštesnės  moters, nuvykau pamatyti Kandžiaus jo zonoje, jo Amerikoje. O ten kažkoks lyg ir susiėjimas, susirinkimas. Gausi, išsibarsčiusi po didelę erdvę publika buvo užsiėmusi pašnekesiais, pasitiko mus be menkiausio dėmesio.
  – Kandžiau, – pašaukė moteris, – pasitik. Dziedulis  atvažiavo...
  Atvažiavo? 
  Ir tuoj  matau –  Kandžius atskuodžia. Net žemelė dunda. Pritūpiau erdvės pasienyje pasigauti Kandžių į praskėstą glėbį. Jau netoli. Jau visai arti.  Tačiau prie pat atlapoto Kandžiui apkabinti glėbio pasivijo kitas keturkojis. Laika? Galbūt, nes pamatęs jį, atsiminiau
  Ïðîñòàÿ ðóññêàÿ äâîðíÿæêà...
  Åé båëèêàÿ âûïàëà ÷åñòü
  Laika be ceremonijų, nesipriešinantį jai Kandžių, nuvijo šalin, prie kiemo vartų, kuriuos ir anksčiau lyg regėjęs. O gal – ne. Gal  tai  kiti  vartai, tik labai panašūs į tuos, kuriuos kažkur matęs. O ir vietovė, kurioje buvau? O ir publika, išsibarsčiusi erdvėje ir jos pasieniuose? Kažkas neleidžia šviesiau atsiminti. Netgi anos, visa galva už  mane  aukštesnės moters, pašaukusios Kandžiui apie  mano  atėjimą – irgi  kažkas  neleidžia šviesiau atsiminti. Betgi kas per stebuklai! Klausykit,  girdėkit apie ką kalba Poe?  Argi neįtariate, kad ji kalba apie mano nepavykusį susitikimą su  Kandžiumi jo apgyventoje zonoje? Iš kur jos žinios?  Netgi jeigu tai  būtų tik įtarimai, tik parodymas į anosios šalies  pusę, man ir tai jau būtų didelio dėmesio vertu reikalu. Kažko laukiau,  vyliausi  ir kartu jaučiau savyje vis  stiprėjančią  baimę dėl  to, kas atsitiks, išnoks, atsiras įvykiu.
  – Kad ir į balutę įkritus, o sausas nebūsi. Ar tau atrodo, Poe, kad man reikia visą save iškalbėti kaip poterį?
  – Neklausiau apie tave „visą“. Kandžius mums  visiems buvo brangenybė.
  – Neskaniai tavo  burnoje  girdisi, „buvo“.
  – Ką bedarysi? Nepašauksi „ateik, Kandžiukai“, o ir pašaukus kažkas atsiranda,  kad taip padaryti Kandžiui sutrukdo.
  Abejonių neliko. Poe žinojo apie mano nelinksmą  pasimatymą nukakus į Kandžiaus zoną, jo Amerikoje. Ir toks suvokimas pradžiugino, vidujinė baime  pradėjo liegti. 

O taip!
Mes gerbiam vienas kitą.
Bet nežinau,
ar Šventame Rašte,
jo knygoje kurioj
bent užsiminta –
kaip atėjai
ir ką kalbėjo Dievas,
kad būtum ištikimas,
kad būtum šuo,
  prisiminiau savo dešimties metų senumo padainavimą ir pastangas publikuoti „ Rašyk` spaudoje mano  sielai mielą kūrinį. Deja, nesėkmingai,  Kūrinys, kaip  parašyta,  buvo išbrauktas bendru sprendimu  Labiausiai  gailėjausi paskutiniųjų jo eilučių, jo pabaigos.

Džiaugiuosiu Tavimi,
mano šuneli Kandžiau –
manęs Tu – ne,
o aš Tave ne kartą jau
įkandau.
 
  Ir  vienintelė, kas šį kūrinį nuoširdžiai pagyrė buvo Giedrex, parašiusi:  ... jo, jo žmonės kandžiojasi skaudžiau nei šunys, ypatingai išdavikų nuodingos iltys... laaaaabai puikus darbas... 
  – Karieta važiuoja, – pratarė Pro, atidžiai  sekusi mudviejų su Poe pašnekesį ir elgseną, jos išraiškas, parskaitydama iš jų daugiau, negu girdėdama kalbos žodžiuose.
  Iš krėslo kėliausi  nelengvai, bet kėliausi, kad galėčiau paimti  Poe už rankų ir iš arti arti jai žiūrėdamas akis,  galbūt net be žodžių,  paklausčiau, ar teisingai  įtariu, jog mudviem su Kandžiumi susitikti neleidusi Laika.  Tai buvo sunkus  klausimas, labai esmingas, nes pasaulyje paskleista žinia, kad kosmonautė Laika mirė. Girdi, apskriejo apie žemę keturis kartus ir... mirė. O vėliau, girdi, lavonu apie Žemę apskriejusi 2566 sykius sudegė kartu su laivu. Tai, esą, buvo 1958 m.  balandžio 4 d.
  – Padėti gal? – pasakė Pro, pamačiusi  mane taip apsunkusį
  – Taip, Karieta važiuoja, – pasakė Poe, išgirdusi mano sunkų klausimą. Ir plačiau nusišypsojusi jau manęs pasiteiravo: – Betgi sakyk,  Dzieduli, kas  šalia tavęs pasostėje, a? Tik neslapukauk. Lyg  prie altoriaus važiuotumėte – valiūkiškai į akis pažiūrėjo Poe. Supratau, kad ji kalba apie moterį, palydėjusią mane į susitikimą su  Kandžiumi. Netgi jos vardą prisiminiau. Taigi Amnezija.  Negi sugrįžo atgal, a? Negi ir vėl reikės gyventi būnant jos glėbyje, a? – nesmagiai pagalvojau, o Poe tariau:
  – Padėkok Akademix  už pakvietimą į vakarėlį. Pasakyk, kad labai į gerbiu.  Būtų smagu, kad tai girdėtų ir Agu Kitkis.
  – O Teresėlė? – nesiliovė pašaipėlėmis gelti Poe.
  – Baik! - sudraudė ją Pro (proza), o man padavė ranką ir padėdama sugrįžti į krėslą  taip: –  Tai sakai,  Pranuci, ir vėl vežėjas, ir vėl karieta važiuoja, ir vėl žirgas Ygaga  žvengia.
2017-05-18 08:58
Šiukšlių Dėžė

Moderatorius (-ė): Pakeleivis
Sukurta: 2017-06-07 21:07:08
Gal Pro su Poe pasipiktins, bet jų pasivažinėjimai kartais atrodo kaip dokumentinė-lyrinė fantastika, kur dialogus su neatpažintais objektais ar dvasiomis perprasti sunku net prisigėrus Neurozano, ginkmedžių ekstrakto, Nootropilio ir kitokių papildų. Tikėtina, kad iš karietos vidaus viskas atrodo aiškiau negu aišku.
Bet kadangi įvairiausių personažų pulkelis ne naujiena, t. y. vienoks ar kitoks susitelkia periodiškai, viskas, kas čia nutikę, laikytina tiesiog kelionių stiliumi. Tiek dar suprantu.
Ir kad sapnas-nesapnas, globiantis atmintį, važiavimas (su Laika per laiką) į Kandžiuko Ameriką gražus... ir kad sena pažįstama (iš ankstesnių raštų) Amnezja turi šarmo, – suprantu, nors ne protu...
O anąsyk gerai patraukė aitvarai.

Julija Mėčiuvienė 
smagumėlis Tamstą skaitant!lab.suintrigavo ta Teresėlė,apie kurią pirmąkart išgirdau per tūsą pas Akademixą

Nuar 
Jūs, Pranai, esate drąsus žmogus. Lengvai įsileidžiate į sielą praeities prisiminimus, nevengdamas jų primenamų skaudulių. 5 už drąsą.

Pranas 
Ir pasakyti  kažką  konkrečiau  negaliu,  bet ir  tylėti  neišeina. Labai prašau negalvokite, kad aš priimu tuos  vertinimus, kaip jie parašyti. Neturiu anė vieno kūrinio, kurio po kelių dienų nenorėčiau perdaryti, pertvarkyti. O  jeigu taip, tai  ar vertas  juos aukštais  balais  vertinti? Todėl  man  smagiau, kai rašydama gerą  vertinimą surandate priežastį dėl ko jis toks. Tačiau iš  tiesų ir drąsos pas mane kaip pas kiškį. Netgi nesiimu  pasakyti, kad pats sau esu karieta, nes tveriu ją iš  dvasios. Kažin, ar taip įmanoma, bet štai sako, kad  beždžionė sukūrė Ž., išmoko būti  žmogumi. Negi  tai  paskutinis žodis gyvybės kūryboje?  Na, o  dabar  jau gal galima  ir patylėti.
Ačiū Jums ir sėkmės linkiu.

Nuar
Aš vertinu visą Jūsų kūrinį ištisai. Jūsų pasirinkta tema ir Jūsų atkaklumas yra vertas pagarbos. Sudėjus visas dalis į vieną yra labai įdomu skaityti. Tarytum dėlioji mozaiką apie Jūsų matytus ir girdėtus žmones, kultūrinius įvykius, tam tikrų gyvenimo etapų koloritą. Pas Jūs daug atsiminimu iš kultūrinio gyvenimo. Savitas įvykių ir žmonių vertinimas. Tai literatūriniai memuarai. Todėl visada 5 už visumą. Ir tai ne pataikavimas. Man nėra reikalo Jums įsiteikti.

Nuar 
P.s. Jei dėl kokių nors priežasčių Jums nepriimtinas mano vertinimas, tiesiog pasakykite. Aš daugiau ant žvaigždučių nespaudysiu.:)

Pranas 
Man svarbu  tik tai, kaip  jums  atrodo  REIKALINGA.
Graži diena šiandien. Ačiū, kad esate joje.

Pranas 
P.s:
Jūs žinote, ką balandžio 20 d. komentuodama  Aurimaz, pasakė jam sesė mėta: jei būtų parašęs koks "mažiau žymus" rašykas sakyčiau, kad puiku (na arba bent labai gerai)  taigi parašė. Ir  man tai nepatiko.
2017-05-20 13:04

0

23

Kelionė po Savęsp (15)      http://sd.uploads.ru/t/1A8MB.png

Apie tą  patį patį patį tolimiausią balių    

    Įpratau neklausti, kur Poe ar Pro ruošiasi išeiti, kokiais reikalais ar  poilsiu, viešnagėmis  užimtos, bet dažniausiai tarytum savaime žinojau. Taip atsitiko ir aną popietę. Dar nepradėjus  joms ruoštis žinojau, kad abi išeis į vakarėlį pas Akademix. Tačiau kažkodėl, sugrįžęs atgal į krėslą, ir aš sujudau atsiminti balių.  Tą patį patį patį tolimiausią, kurį atsimenu. Neabejoju, kad yra už jį tolimesnių, bet čia kalbu tik apie tuos, kurie atsimena. Pasirodo, kad tolimiausių atsiminimų pakraštyje yra balius, į kurį  buvau pakviestas Anos Pavlovnos Šerer. Tačiau žinoma gi, kad atmintis atminčiai nelygi – būna, kad po vieną vaikštai kaip po bažnyčią –  skambu,  aišku,  suprantama, bet  būna ir kitaip:  žinai, kad buvai, bet ryškesnio vaizdo neišlieka. Mano balius pas Aną Šerer būtent toks – jame daug rūko, miglos, bet jis nebeviltiškas. Nujaučiu, kad pasistengus, pasikrapščius gera viltimi ir tikėjimu, atsiras daugiau atminties, rūke žiebsis ir daugės giedros properšų. Ir dabar vienoje jų smagu matyti Lizą. Ė, ištekėjusi už Balkonskio, tačiau kai  moteris  graži, tai ji visokia graži. Išimtis tik viena: visuomet jaučiu, kai jį, būdama šalia manęs, dar gražesnė.
  – Kiek beatsimenu, Fran, jūs man nuolat rodote gražią pagarbą, – prisimenu jai šitaip kalbėjus man iš 1805 metų Peterburgo.  Nedidelė. Judri. Tuo  pat metu užsiėmusi ir esanti ramybėje. Nuostabi ir jautri dvasiai. Matydamas ją supranti, kad Peterburgą ir jo iškilią visuomenę ištiktų skaudi netektis, jeigu kažkokia dvasia  nepasirūpintų turėti taip mielai sudėliotą grožį moteryje. Būtent  ir todėl dabar, Pro ir Poe išėjus į vakarėlį, mano būklės reikalai atrodo labai nekaip. Kas gali patikėti tokia atmintimi, kai ji nusidriekia toli už savo gimtadienio, toli iki lopšio. Ogi niekas.  Ir aš pats ne išimtis, tačiau leidžiu atminčiai  būti savimi, būti jai  savarankiška ir tuomet  nesunku suprasti, kad ji gali ateiti, atitekėti į mano smegenis iš bet kokių tolių. Ir iš  tiesų lengvai
suvokiau, kad su Liza pažįstami anksčiau, pažįstami dar prieš aną vakarą pas Aną  Šerer, kur Lizą patikinau:
– Miela žinoti, kad jūs vertinate mano  dėmesį. Būna, kai vaizduojuosi savo mylimąją ir ji visuomet labai panaši.
  – Ša, ša! Sergėkitės Andriejus. 0 ir mane  taip pat sergėkit. Jis pavydus, – pakėlė Liza akis, apšviesdama jas šypsena,
  – Jis tikras vyras. Generolas Kutuzovas geba protingai rinktis sau adjutantus. Žinote gi, mudu nevengiame susitikti. Ir jis mane supranta, – prisimenu sakęs Lizai, tačiau – deja, deja – kokie tie mudviejų santykiai su Andriejumi  neprisimenu iki šiol. Dar blogiau, kad be  atminties iš ankstesnio laiko palikta ir Liza. Tačiau blogiausia, kad net vakarėlyje menkiausiai atsimenu save. Ir nė žiupsnelio savęs – iki  vakarėlio.  Ot ir klausiu: kas aš,  gražuolės Lizos – pavadintas  Fran? Kokia  mano padėtis anuometinio Šventojo  Peterburgo aukštuomenėje? Neigti savo priklausomybę jai man niekaip neišeina. Pradžioje, išgirdus tokią atmintį, ėmiausi už  galvos, klausiausi tvinksėjimo smilkiniuose, dėjau delną ant kaktos,  ieškodamas  aukštesnės temperatūros, tačiau  pakitimų nebuvo. Ką daryti,  a? Kaip bent save  įtikinti, kad įmanoma atsiminti ne tik  įvykius, bet ir savimi paliudyti, kad  jau  prieš 130 metu iki  gimtadienio  aš  - Sant  Peterburgo pilietis ar bent jo svečias. Ir net, tarkime, įsimylėjęs kunigaikščio  Andriejaus  Balkonskio žmoną Lizą. Gal
net anksčiau, kai ji dar ne jo žmona?
O Viešpatie, o visi šventieji, o dangau,  padėkite! Ir kas manimi gebėtų patikėti, jeigu  aš taip viešai, jeigu aš taip per spauda, jeigu aš taip kad ir per „bobučių radiją“?  Kokia dalia tuomet pasibelstų į mano likimą?
  Atvirai prakalbėti dar vis pavojinga; tenka būti budriam, kad nebūčiau valstybės izoliuotas, pasitelkus į  parama bent  jau  Antono Čechovo „Palatą Nr. 6“. Žinoma, šiuolaikinę, modernizuotą. Tačiau man  asmeniškai ši problema tik pradžioje  pasirodė neįveikiama. Tereikėjo atminčiai suteikti laisvę, leisti jai būti savarankiška būtimi, nepriklausoma nuo mano AŠ ir – prašau: po 130 metų atmintis sugrįžta būti  atgal pas mane.
  O Viešpatie, o visi šventieji, o dangau, dėkoju, kad yra taip kaip yra. Te gabalais ta  atmintis sugrįžta, bet sugrįžta, bet suvokiu,  suprantu, kad šis neįtikėtinas procesas prasidėjo dar tuomet, kai mano daliai buvo  pasiųsta karieta. Būtent  tuomet sušvilpčiojo  botagas, sužvengė Ygaga, sugirgždėjo  karieta. Kol kas ne kur, o tik galvoj,  galvoj, galvoj...

Yra pasaulyje  dalykų
Labai tikrų, bet daug ir – ne,
Kaip atmintis apie jaunystę
Galvoj girgždena karieta

  – Kas ieško, tas randa, – pirmoji išgirdo  Poe.
  – Įdomu, įdomu, – susidomėjo Pro. O  vėliau, paėmusi sąsiuvinį, parašė:
  Jau daug nuomonių girdėjęs dėl karietos  ir „ačiū“, kad jos nebuvo tik geros. Tačiau užsispyrusiai tikėjau: ateis ta diena, ateis. Juk mato Dievas, kad karieta važiuoja ieškoti Žmogaus širdies.
  Čia pasakiau „karieta važiuoja“. Ir tai teisybė todėl, kad jos važiavimas prasidėjo  mintyse Maža kibirkštėlė, maža šviesos ugnelė, o paskui – ugnis  Ji  jau negalėjo užgesti kol iš  galvos karieta  išvažiuos į gyvenimą.  Taip, taip, karieta iš  galvos į  gyvenimą. 
  – Čia aš taip? – kvailiau negu įmanoma sugebėjau paklausti Pro.
  – Čia taip tu, “dzieduli.  Ar nepatiko? 
  –  Labai patiko.
2017-05-21 19:02
----------------------------------------

Moderatorius (-ė): Pakeleivis

Sukurta: 2017-06-13 07:49:10
Sakykite, Fran, ar minimas tas pats Bolkonskis? Nes visai gali būti Balkonskis nuo balkono. Aš senokai buvau Peterburge, bet gerai įsivaizduoju Andriejų baliustrados fone.
 
O šiaip Tamsta gerai apsakot:
... leidžiu atminčiai  būti savimi, būti jai savarankiška ir tuomet nesunku suprasti, kad ji gali ateiti, atitekėti į mano smegenis iš bet kokių tolių;
... net vakarėlyje menkiausiai atsimenu save. Ir nė žiupsnelio savęs – iki vakarėlio (vėlgi – jaučiamas miglos mastas, orientavimasis tik pagal intuiciją ar dar kokią dvasios trauką).
 
Taigi, kad jau prieš 130 metu iki  gimtadienio aš – Sankt  Peterburgo pilietis ar bent jo svečias. Ir net, tarkime, įsimylėjęs kunigaikščio Andriejaus  Balkonskio žmoną Lizą – be įtikinėjimų aišku, kad būti taip gali.
Puikiai viską suprantu ir pritariu.
 
(O dėl savo manierų nelabai ką galiu padaryt, nes ir mane užneša įvairios įtakos. Griša Rasputinas)

Nuar 
Pranai, o Jūs išdykęs. Greitai prisipažinkite, kas tikrasis Lizos Balkonskajos sūnaus Nikolajaus tėvas? Tai sakote, kad buvote ją įsimylėjęs dar iki ištekant jai už kunigaikščio Andrejaus Nikolajevičiaus. Per Jūsų atmintyje išlikusią puotą pas Ana Pavlovna Šerer ji jau buvo nėščia, nors kunigaikštis viešai demonstravo jai savo abejingumą. Ir štai tokioje situacijoje, ponia Liza koketuoja su ponu Pranu, ups, Franceliu. Taigi, tėvystės klausimas lieka atviras. Teko prisiminti L.Tolstojaus "Karas ir taika". Skaniai susiskaitė. 5.

Pranas
Oi, Nuar,  patikėk, kad  mano atmintis susiranda mane  tik gabalais, tik  properšomis. Aš labai tikiu, kad  ji atsistatys ir bus kaip Tada, bet  taip pat suprantu, kad tokiai  restauracijai  reikalingos sąlygos, reikalinga karieta, kuri girgždėtų ne tik galvoje. Ačiū už tokį man mielą įtarimą, tačiau nei paneigti, nei patvirtinti savo  tėvystės ,deja, negaliu. Yra ir kitų rūpimų dalykų. Net įtariu, kad manęs laukia  mokslo laboratorijos ir kai kurios valstybės slaptosios įstaigos.
Geros dienos linkiu.

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » AŠAŠAI » Taip, kalbėsim apie valstybės AŠAŠAI kūrimą.