Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » fragmentai Laiko ir Savęsp » Lauksiu, kaip čia kas gausis


Lauksiu, kaip čia kas gausis

Сообщений 1 страница 10 из 45

1

Pasakyta: gera pradžia — pusė darbo. Ankstesnė pradžia, regis, nebuvo  sėkminga, nes ja pradėtas  darbas krenta iš  rankų. Tenka pradėti iš naujo. Bet nenustebčiau, kad ir ji pasirodytų netikusi. Darbo nesėkmės priežastys akivaizdžiai kitos, tik nesinori jomis teisintis  ir bendrai — kitiems  akis badyti.  Ir taip dar kartą pradedu jau anksčiau bandytą parašyti kūrinį, kuris visas kažkur ten, žvaigždynuose, o čia taikausi tik į jo fragmentus, 

      :flag:                                                        http://sd.uploads.ru/t/ozGiq.jpg   
                                   
.                                     fragmentai
.                                                     LAIKO ir SAVĘS

   

Matyk, kas žiūri į tave,
Bet nenustebk, kai ašaroje plos
Tai  Dievo ašara
Esu Poe. Girdi?
Poe esu,
Nedaug  kas atsiminti  išgalės
Kokio pasaulio  būta  lopšyje
Ir  tu – taip  pat
Bet tau po galvą titnagą dedu
Ten – angelai,
Kiek  kibirkštėlių. Tiek ir  jų.
-  Ir  tu?
–Ir aš Nesu vyriausia;
Aš palaidūnė, vėjo  botagėlis
Ir atsimink, kad  Dievas irgi verkia
Nemoka  lopšio  būtyje
Iį  kur, ir  kaip  atėjo  čia...
Tai jo, kaip  Dievo  pasklaptis ---
Ir  šit, prasideda...
– Tremtis?
– į  Žmogų, vė  atgal į  moli:
Adomai,  būk  nuo  nori.
Štai  abrozdėliai jų
Jie  čia gyvi.
Dar  neiskubinki  ištarti  žodi
I  kokią  Esatš  ištremt tave...
- O  angele,
Iš  kur  žinau,
- O  kuo?...
O  nuostabi, kalnais  apaugusi  įspanika
Būk mano  tremtyjeę
Patasrki  man proti
Kuo  bųt  reikėtu...
Būtis, kuri  Savęsp  vadinama,–
Velai.
Šia ervde  reikia apstatyti....
Kaip buta,  kaip  namus
Kaip žodį...
Da
Gaqlbųt  irtie,
kad  Žmojyje  rekėsia  būti“
Kol  lopšje  si...Dar  lopšyjer  pabūki
Kol  tšrebet
komunist..š
Atgal  į  molį,  Ievą ir  Adoma

š
Nuo  jo prasideda  tremis
Š  molų – Ieva ir  Adoma
Į žmogū... Š  žmogi – Ieva   ir  žž

Kad 
Ir  kai tave  Želigovskiu pašauks
Jis  , kaip ir  visų,
Bert  kaip 
Jau  nežinosi  tai  kas  čia  ura 
Užmišįę būti tai kas  čia  , lopįy, yra
žir  nenustebt
Iįgirsi  kaip kitoj  būtu.
Tave  žęligovskius  pašauks
   









1. Žiūriu į Cezarį

   Sumanymas paprastas, sakyčiau, natūralus, savaime atėjęs, subrendus poreikiui pasidairyti po save ir nusipaveiksluoti su ten surasta būtimi. Labiau žingeidu peizažai, būtis, o ne išvaizda, kai jau pats save sunkiai atpažįsti. Tokios, kad ir būdamas egoistas, menkai paisai, bet kažkur ten, po oda, kraujo, kaulų ir kaukolės ertmėse draikosi pasaulis, kurį neretai vadinu Savęsp ar Savęspi šalimi. Nesuvokiu jos masto, tačiau suprantu, kad tai sunkiai aprėpiamos (gal netgi neaprėpiamos?) dvasinės ertmės. Negebėdamas apglostyti kitaip, neretai jas atiduodu begalybės globai ir manau, kad Savęspi pasaulis tikrai to vertas. Tačiau ir ta jos dalis, į kurią pretenduoju kaip savarankišką karalystę, man irgi sunkiai suvokiama. Labiausiai akivaizdi, neginčytina yra jos būtis, esatis. Suprantu, beje, kokiais varpais taip kalbėdamas skambteliu, bet tikra — bent kol kas — kad taip skambinu ne iš palatos nr. 6, bet kad toks darbas gali nuvesti į ją, labai nesunkiai įsivaizduoju. Jau kelintą kartą pradedu sumanytus užrašus, tačiau po kurio laiko priverstas juos suniekinti, palikti ugniai ar šiukšlynui, makulatūrai, tačiau atsitinka taip, kad po kurio laiko vėl drimbu į krėslą ir pradedu juos iš naujo gaivinti. Kažkas tempia prie darbo, kuris man per sunkus ir priverčia pasakyti: pradedu

Žinau, ne kartą taip pasakęs:
pra -de - du,
nes iki šiol tik tiek, deja, ir likę.
Ar ne todėl vėl sugrįžtu atgal į ten,
kur pirmą kartą, nuoširdžiai pamanęs,
kad būsiu dar,
kad dar gebu ir žodyje 
kaip alpinistas įsikibt į kalną
ir lesinti raide Savęsp pasaulį
tą buvusį,
tą esantį,
tą būsimą.

O kaip kitaip ateiti prie pradžios
be pra - de - du?

   Taip pagiedota senokai, dar neįėjus į 75. Ir šit...
   — Kas — „ir šit“?— klausiau savęs atvira burna ir pats sau atsakiau:
   — Ir šit jau po 75. Jau beveik pusmetis praėjo nuo sukakties. Ir šit priartėju prie Joninių. Tačiau  atrodo, kad dar vis netikiu varno Goliaus išmintimi: girdi, po 75 žmogus netenka galių savo gyvenimui. Girdi, jam leista tik pabūti, pažioplinėti po jį. O tiems, tai mažumai, kuriai lemta  gyventi daugiau, tai, girdi, jie gyvena ne dėl savęs, o už tuos kitus, kuriems nebuvo lemta sulaukti tokio solidaus amžiaus.
   Prisimenu, kaip šiurpdavau nuo tokių jo kalbų ir atlaidžiai sakydavau, kad, esą, kranki garsiai, Goliau, bet būtų  dar geriau, kad suprastumei, ką kranki. Tačiau varną Golių dabar prisimenu kitaip, prisimenu jausdamas, kad mano galios gyventi išsemtos. Būti— taip, galiu, dar būti nesunku, o gyventi? Nors prie darbo ir prakaitas pasirodo, ir nuovargis po kūną  skruzdėlynais pavaikšto, ir šioks toks darbas padaromas. Kartais net neblogai, tačiau vis jautriau suprantu, kad jis —man,  aš —jam nereikalingi. Įtariu, kad varnas Golius tokią žmogaus būtį vadina gyvenimu už kitą. Ir aš net savyje dėl to nesiginčiju. Netgi atsiminęs seną dainušką, paniūniuoju: viskas valdžiai, viskas tautai, o valstiečiui gryni  -autai. Šiaip sau. Kad linksmiau. O kai darbas nespartus, kai jis nesiseka, kai jis pats pradeda kristi iš rankų, irgi suprantu, kad taip dažniausia atsitinka, kai dirbi ne sau, dirbi kitam.
    Taip, jau beveik pusė metų, kaip po 75. Ir nesunkiai susivokiu, kad per tiek savo gyvenimui skirtų metų žadėtos knygos nesuspėjau parašyti. Deja, nesuspėjau.
   O  kodėl? Kas trukdė?   
   Rašyta. Bandyta. Popierių tiek prirašyta, kad Joninių laužą jais kūrenki. Jau tada, prieš  metus, kitus ir dar anksčiau. 

Va, jau vidurdienyje iš ligoninės grįžau.
Nors, regis, ne ligotas, bet...
o! šventas Jonai, nesupyk,
norėčiau pakalbėti atvirai
nepaisant kad
galbūt tiktai dievai mane išgirs,
kurie ne kur kitur,
o irgi  — manyje.

Mačiau ligonių daug
ir nieko — prie ligonių.
Taip tuščia, kad atrodo ir manęs,
prie jų atėjusio per daug.

   Apie ką aš čia, a? — suklustu savyje.
   Kai šitais žodžiais kalbėjau anksčiau neatrodė, kad pasakyta ne taip. Žinojau, kad buvo sekmadienis, kai atėjau aplankyti ligonio. Dėl to, kad sekmadienis, jie, ligoniai, niekur nedingsta, o gydytojams — tai poilsio diena. Jų čia nedaug. Ateina budėti. Tuomet ligoninėje nepamačiau nė vieno.

Žiūriu į Cezarį, 
Jis žiūri į mane.
Ką pasakyti tau, žmogau?
Pasekti pasaką,
kad po ligoninių sugrįžta tik sveiki
ir nemažiau, kaip šimtą nugyvena?

   Ne, nepasakiau taip. Ne todėl, kad Cezaris užsiima poezija: kuria, rašo, deklamuoja, kritikuoja, tašo iš  jos pasakų namelius, meluoja ir jau nesusivokia, kur teisybė, kur išmonė. Manau, kad tokios kategorijos publiką, pats prie jos šliedamasis, neblogai pažįstu: tai vis žmonės mažiausiai atsparūs dvasinei veikai. Pasikuisęs savo nešulyje, apčiupau ten 200 gr. talpos degtinės buteliuką.
   — Pabandysim, Cezari. 
   — Jau daugiau kaip pusmetis, kai —  anė, anė.
   — Suprantu, kad – ne?
   — Bala nematė. Šį kartą 10 lašų. Neatsimenu  net kada besusitikę.
   Cezariui reikalinga koja. Sveika, sava koja, kuri su juo kartu nuo jo atsiradimo pasaulyje. Koja išlikusi, bet Cezaris kalba apie ramentus ir vežimėlį.
    — Beje, — prisiminė, — o kur žadėtoji knyga? Dažniau apie ją pagalvodavau, negu tave, bet kažkodėl vis sapnais. Kur?
   — Ne knyga, Cezari, o knygelė. Mažytė. Ūgis —16,5 centimetrų, plotis – 12, 2. Tarp viršelių  įsispraudę 158 puslapiai.
   — Kalbėdavome apie knygą. 
   — Taigi, kad kalbėdavom, o ją reikia rašyti. Net ir nedidelę tokią.
   — Ar kas trukdo? Beje, ačiū už 10 lašų. Ūpas praėjo,— pasakė Cezaris, - ir, nepalietęs lūpų mažo buteliuko kakliuku, sugražino degtinę atgal.
   — O tu nekerštauk, nepyk. Beliko įveikti  pradžią, nepatikėti varnui  Goliui ir savo nuojautoms, nusigręžti nuo tiesos, kuri trukdo gyventi už save. Seniai irgi sugeba eiti į mūšį.  Sugeba, Cezari. Ar manai, kad  aš dar vieną kartą šitaip bjauriai meluoju? Bet svarbiausias dalykas, Cezari, kad mokausi sapnuoti atviromis akimis. Šitaip štai ir tu susapnuotas. Tai labai svarbu. Patikėk. Tai padeda viltis, kad šį kartą man pavyks.

Galbūt šį kartą man pavyks
apglostyti ketinimus eilėraščių kalba,
prie jų priglausti prozą
ir savimi, kaip traukiniu,
važiuoti, ūkti, gausti
ir nemanyti, kad galiu nebūti,
kai reikia  šitaip sunkiai vežti
va  šitokį,
koksai esu...

Jis:
— Ligonių daug,
o gydytojų — anė vieno.
Gal, pone, žinote
kaip nukeliauti į Savęsp?

Aš:
Atrodo lyg žinau, bet gali būti
miražai mulkina akis ir vėl.

                                                          ***********************

   Sugrįžau iš Naujininkų į savo pastriekės (palėpės) departamentą Balsiuose ir pagalvojau, kaip pabūti, kaip šiandien dar nebuvęs.

Dienoraštinės    http://se.uploads.ru/t/0pqBS.jpg

Senokai jau
be rašalo rašau.
Regiu, kaip raidės džiaugiasi
baltoj dienoj ekrano
— Dienoraštinės esame, — pasakė kažkuri,—
mums daug nereikia:
pakanka tiek, kiek matome nuo stalo,
žiūrėdamos tau į akis.

— Na ką gi, ačiū — padėkojau droviai
už tylų šypsnį, lūpose įspraustą,
ir alma muzika iš būdvardžio kaip smuiko —
dienoraštinės...
taigi raidės mano.

Tegu negęsta ji, tegu.
Dar, regisi, ne karto taip nebūta
kai šitaip atsargiai paketinu
net ir dienoraštį arčiau prie mūzų glausti..
----------------------------------------------------------------------------------

Rugsėjis, 2014
Saulė teka 06:43, leidžiasi 19:47, d. ilgumas 13.04
Pilnatis, 18 mėnulio diena

Šiandien 14°C / 21°C, debesuota su pragiedruliais

12
PENKTADIENIS

Gvidas Marija Tolvaldas Vaidmantė
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 255 / 37

   Nekalbadienių mano būtyje kažkodėl gerokai padaugėjo, tačiau Grigaliaus  kalendoriuje jokių pokyčių. Ir  bendrai, daug  kur ne taip:
Kas atsitiko, kad vėjas,
kurį kėliau, pūčiau ir sukau juo malūnų sparnus,
nutilo, nurimo — nėėėraaa...
Net  nustebti nemoku,
kad kraują užkaistų tokia netektis.
Tik tyla šit dar klausia per raidę —
kas atsitiko?

0

2

Labas. geros dienos linkiu. O nakties  turbūt nebuvo, kad  net nesapnavau. Betgi parašyta:
2014, rugsėjis
Saulė teka 06:45, leidžiasi 19:44, d. trukmė  12.59
Pilnatis, 18 mėnulio diena

Šiandien 11°C / 21°C, debesuota su pragiedruliais
Rytoj 12°C / 21°C, giedra

13
ŠEŠTADIENIS

Barmantas Barvydė
Programuotojų diena
Statybininkų diena
Ir duris uždarius, laikas bėga
Mergelė (08.23-09.22) — Arklys — 256 / 37

                 Šiandien sunki  diena — reikia prisiversti ir rašyti „fragmentus LAIKO ir SAVĘSP“. To rašymo gal nedaug būtų, jeigu sugebėčiau atsiminti, kur apie tai jau parašyta. Jeigu susirinkčiau viską ir sugebėčiau gerai  „sumontuoti“, tai, kaip suprantu, kažkas  būtų panašaus į knygelę.

         http://sd.uploads.ru/t/7s9Er.jpg        fragmentai Laiko ir Savęs

  2. Pasikalbėjimai su savimi

   Manau, nebūtų blogiau, jeigu šiuos užrašus pradėčiau rodydamas į 1939 m. sausio mėn. 29 d. Tai metai, mėnuo ir diena, kuomet ten, Dzūkijoje, jos šilinių krašte, gimiau. Buvo sekmadienis. Krikštytas irgi ten,  Kabelių Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų parapijos bažnyčioje. Tai padarė klebonas Čaglys, anot kraštiečių „cikras lietuvis“, o pasak Google informacijų už tai „Lenkijos valdžios persekiotas ir baustas“.  Tačiau dėl „ cikto lietuvio“ gerokai paabejoju. Jeigu „ cikras“ kaip galėjo pakrikštyti Františeku? Tai nesutelpa į „cikro lietuvio“ kategoriją. Juolab, kad ir mano tėvas tuomet po pasaulį žvalgėsi iš Gardino ir Vilniaus kalėjimų, bet yra, kaip yra. Dar ir šiandien prisimenu motiną, dažniau šaukiančią  Pranuciu, o tėtį — Pranciškumi. Tačiau  visiems aplinkiniams buvau tik Pranas, Pranas, Pranas... Ir pats  sau taip pat — Pranas Karlonas sūnus Stefanijos ir Vinco. Tačiau  pamastymų, kodėl taip, atsirasdavo visais laikais. Kažkada, prieš keletą metų rašiau:

Ramu. Tylu.
Todėl manau,
kad galim pakalbėti  —
aš neužaugau Lenkijai,
tačiau
mano varde ir
Lietuvos juk negirdėti.

Man sako,
kur gimiau,
ten Lietuvos nebuvo.
Tiktai vietovardžiai
tyri, balti
kaip dzūkų kopų smėlis:
Darželiai,
Margionys,
Kabeliai...

O Šklėriai
kryžius kėlė
kuo aukščiau,
kad pamatytų Musteika
ir Marcinkonys,
ir net visi raistai Čepkelių.

Nuo čia lig Gardino
kaip lig kalėjimo — netoli.
Ir ten sūnaus gimtadienį sutiko tėvas.
Dabar, kuomet pasikalbu su savimi,
tai guli prieš mane kaip skrynioje
eilutės laikraščių nereikalingos.
Bet ačiū joms.
Jos mano paspirtis.
Kai šalia jų esu,
labiau tikiu,
kad praeitis — ne vien tik praeitis.
Iš jos į dabartį nešu ir eilutes,
atėjusias man į akis prabilti,
kodėl neleista Vincui buvo
tą sausio rytą pamatyti
gimusio sūnaus.

Iš Vilniaus krašto lietuvių, buvusių politinių kalinių  sąrašo:
Pavardė, vardas?
— Karlonas Vincas.
Sprendimas?
—12 metų.

Lig Gardino
kaip lig kalėjimo — netoli.
Kur kas toliau lig vardo — Pranas.
Ot, ir užaugau toj šalyj
Apgaunat tėvą,
Ir bažnyčiai liepiant
Františeku,
Lenkų kalėjimo sūnumi.

Ne Lenkijai užaugau, bet, deja,
mano varde ir
Lietuvos juk negirdėti.
Todėl labai prašau:
išėjusį Anapilio kely
vadint mane Pranu
ir neapkęsti
ar mylėti.
            2006-08-28

   Kad rašiau peršokęs per 75, ši aplinkybė man įsidėmėtina. Suvokiu, žinoma, kad ne vienam pasirodys: ak, kaip kvaila taip daryti! Jeigu per visą savo gyvenimą nepavalgei, tai ir  neprigramdysi.
   Suprantu ir aš, kad taip kvaila. Atsiliepdamas galiu irgi pritarti posakiu, kad šaukštai po  pietų, kad visuomet yra taip, kaip yra. Tačiau man nelabai  suprantama, kodėl turėdamas galimybę pastriksėti kad ir ant vienos kojos, to nedarau. Ir kodėl toks nuolankus susitaikstymas priimti išnokintą obuolį, net nepasidomėjus, kaip atsitikę taip, kad jis toks. Juk reikia nemažai laiko, kad toks  jis išnoktų.
   Buvo gražus birželio dar vis ilgėjančios dienos pavakarys, kai sunkiai gebėdamas pavilkti dešinę koją, gulinėjau bjauriai nusiteikęs sodo namelio „palėpės departamente“ ir masčiau apie tai, ką veikčiau, jeigu koją prisieitų amputuoti. Netikėjau, kad taip atsitiks, bet vis dėlto... o jeigu? Ir  daktaras apie gangreną, matyt, pakalbėjo ne todėl, kad  jam reikėję mane pabauginti.
   — Ak. klausi ką veikčiau?— suklustu savyje, o po valandžiukės ant popiergalio parašau:

Kai girtas būni — 
ir eilėraštis girtas.
Daug  kraujo praliejau ant sodo gėlių,
tačiau nė viena taip  gražiai nežydėjo,
kaip kaktą praskėlęs akmuo.

    — Tai va  ką daryčiau. Turbūt  meluočiau, kaip dabar.
  Ir nebuvo sunku, neatrodė nedora perrašyti šį penkiaeilį į kompiuterį ir pasiųsti į „Rašyk“ svetainę. O iš ten išgirdau:
   — Och, kokia stipri mintelė.
   — Superinis.
   — Čia tai gerai.
   — Stipru.
   — Nuo šio teksto kaip gerai gavus į galvą pasidarė saldu. Ačiū. — perskaičiusi atsiliepė  svetainės publika ir atsitiko taip, kad kūrinys buvo priimtas į savaitės geriausių septintuką. Tačiau ir  dabar nesuvokiu, kodėl kūrinėlis nutolo nuo tikrovės. Taip, kraujo būta nemažai, tačiau ne  kaktai su akmeniu susidaužius, o man nukritus nuo kopėčių ant geležinių strypų tvoros, kai pasikoriau ant jos kaip šašlykas. Beje, ne menkas, sveriantis per 100 kilogramų. Atėjus į mūzą kažkokia dvasia neleido papasakoti būtent  apie taip atsiradusiu krauju palaistytas gėles.
   — Ogi ne pirmas kartas, a?
   — Ar sakau, kad pirmas? Nesakau, — vėl kalbuosi su savimi ir atidustus kaip surūdijęs  garvežys. 

Nepyk, motinėle, 
auginusį mažą,
guzus tartum bulves nešu vis sunkiau;
neįtelpu jau į gražesnį peizažą
nei ant  žemės po kojomis savo
nei mažytėj skiautelėj dangaus.
Bet daktaras sako, esą, nemanąs,
kad velnias saviškį apleistų.

Gyvenimas mano
ne kartą per nagą
palieka dar būti šiapus.
Į peizažą  gražesnį, žinau, neateisiu
jeigu velniui parūpusi mano lemtis.
Tačiau  iš Savęsp iškrapštyti
nesileisiu ir jam.
Žegnosiu bažnyčia Žmogaus,
į angelus kviesiu pargrįžti

  — Ir vėl Savęsp? Baik cirkus krėsti. Užmiršk ją ir te ilsisi ramybėje,— priekaištingai tariu pats sau, nes išties sarmata net prisiminti, kaip neretai bandžiau įsikibti į ją, tačiau netrukus pasijausdavau išdvoktas kaip pirdalas. Esą, suprask, ir ten, ir Savęsp karalystėje iš bezdalų virvių neveja. Tačiau nepabandyti dar kartą irgi negaliu. Vėl  rodau į save, vėl įtikinėju:   
   — Jau po 75. Savas gyvenimas, anot  varno Goliaus, užrakintas, iškranktas ir reikia  manyti, kad kažkiek leista pagyventi už kažką kitą. Tikiuosi, kad šis kartas  nemeluos ir Savęspi pravers, kaip niekuomet iki šiol. Kad ir šūktelėti: aš čia! Esu! O štai ir keli paveiksliukai. Atsirado pomėgis fotografuoti ir net fotografuotis.

0

3

Gal ir kvailai atrodo beveik kasdien į užrašus  dėti kalendorių, bet toks  jau įpratimas. Kai jis kompiuteryje, mano palėpėje  šiukšlynėlis  dėl to nepadidėja.

Rugsėjis 2014
Saulė teka 06:47, leidžiasi 19:42, ilgumas 12.55
Pilnatis
20 mėnulio diena

Šiandien 13°C / 18°C, mažai debesuota
Rytoj 8°C / 18°C, giedra

              http://uploads.ru/t/J/h/D/JhDKH.gif    14
SEKMADIENIS

Sanita Sanija Santa Eisvinas Eisvina Krescencija Krescencijus
Šv. Kryžiaus išaukštinimas pasveikink
Pasaulinė seksualinės sveikatos diena
Ieškok draugo bėdoje, laimėje ir pats atsiras
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 257 / 37

Žiūriu į rudenį

O tu suklusk,
kuomet  manęs nebūna.
Jeigu girdėsi krebždesį
ir atsigręžus pamanysi – gal?
Žinok, kad neišėjęs dar,
krapštaus po savo seną būtį —
gal liesdamas batus,
jų purvą pavalydamas, kad atmintis pareitų, 
gal pašiugždėdamas popiergaliu,
nespėjusiu išgirsti, ko taip laukus.
Čia dar ir žodžių daug,
kurių ilgėjausi
ir pikta būdavo,
kad šitaip užrašyti juos sunku.

Dabar man nesmagu
vaizduoti lyg nebūčiau,
bet taip jau irgi įprastas dalykas.

Žiūriu į rudenį,
girdžiu kaip gervės klykia
ir užsimiršęs  vaikštau
kur manęs nėra.

   Janina Staškevičiūtė Mažeikienė, Dalija Kiliesiene ir Daina Karlonaitė sako, kad patinka

       http://sd.uploads.ru/t/2LNyQ.jpg    fragmentai Laiko ir Savęs

                                                                                       3. Ginčas

   Savęsp, Savęspi...
   Būna, kai  atrodo paprasta ir lengva būti tokioje Esatyje. Suvokimai šviesūs, aiškūs, suprantami taip,  kad, atrodo, jau  nieko neliko, kas galėtų varginti smegenis nežinia ar numanyti, kad tokie dalykai gali būti. Esi štai toks, koks esi ir to pakanka, kad pasaulis nesikeistų. Net įsitikinęs, kad taip iš tiesų ir tėra:  kaip dabar, taip ir per amžių amžius. Ramybė, kone absoliuti  ramybė. Tačiau, žiūrėk, kitą akimirką taip sudunda,  sudejuoja, suvaitoja, kad, regis, reikia kažkaip pasirūpinti dingti iš savo  odos, iš žmogaus kūno formos gabaritų ir išsitaškyti po visur panašiai kaip...
   — Išsigandai? Norėjai pasakyti išsitaškyti, kaip  Dievas? Po visą būtį? Ir tuomet... Nagi, drąsiau, drąsiau. Savęsp pasaulis užgula  mintis. Tęsk gi.
  — Lengva pasakyti: tęsk. Štai rodau į jį ir  suklustu, ar pats  jį žinau? O jeigu  kažkiek žinau, tai  ar netapatinu jo su tuo, kuris kažkam, kad ir Dievui, priklauso, yra jo nuosavybė? Ar nesu įsibrovėlis į svetimas  teritorijas? Kodėl taip knieti apibrėžti Savęsp sienų linija, nukeliant  jas kuo toliau į begalynės tolius. Ir, deja, tų  „kodėl“, to nežinojimo tiek daug, kad man darosi vis drąsiau pripažinti  nesėkmes, mėginat įsitverti į Savęsp sandaros būtį. Aš turbūt privalau klysi, nes amžinas klaidose, suklydimuose. Ir Dievas, jeigu, žinoma,  jis yra,  neturėtų dėl to priekaištauti.
   ... užsimiršta sodo  namelio Palėpės departamentas. Dabar svarbiau, kad  atsiradusioje  minties tyloje nepūstelėtų jokie  vėjai. Yra Savęsp, yra Savęspi pasaulis, o tai, ką vadinu užSImiršimu, yra jo dvelksmas.
  — Nesėkmės, nesėkmės... Taip, jų nemažai patirta, bet tai ne fiasko, Pranuci, jeigu vėl susiruošęs  kelionei po Savęspi. Ištikus fiasko paprastai nesugrįžtama, o tu iš prieveiksmio kuri daiktavardį ir visą šalį,— girdžiu iš savęs ir tuoj paskubu atsiliepti:
  — Kai suprasti? Iš prieveiksmio kuriu daiktavardį?     
  — Padūmok, atsimink, pavartyk užrašus.   
   Užrašų ilgai vartyti nereikėjo. It kažkam pasitarnavus, prieš akis atvirto nemenkos apimties rašinys „Prieveiksmis, tapęs šalimi.“
   — Tu čia, Vidini? Ak, atsiprašau. Užsimiršau, kad kalbuosi su savimi. Regis, kad tai vienas esmingų žmogaus senatvės požymių. Ką bepadarysi? Tačiau ar tai vargas, kurį reikia iškentėti, ar malonė, kuri reikalinga šventės?
     — Ar jau savęs nuo manęs neskiri? Skaityk, — atliepė Vidinis. Tikras. Nepasivaidenęs. Neretai mokėdavo ateiti tylus ir pabūti toks, nepastebimas, bet kartais netikėtai pasišiaušdavo kaip griaustinis. 
   — Labas. Matyt, užsnūdęs buvau. Kaip čia  atsiradęs?
   — Skaityk.
   Užkėliau akinius ant nosies kupros ir pasaulis prašviesėjo. Raidės irgi. Sakiniai prakalbo iš praėjusio laiko. Už abu: mane ir jį, Vidinį.

Išrašas iš 2010 - 02 - 18

   — Sakyk, Pranuci, kaip tas Savęspi pas mudu atsirado? Plaukioju lyg miglose. Jokios atminties. Lyg  būtų ištikusi amnezija. Betgi taip nebuvo, — prisėsdamas prie palangės teiravosi Vidinis. Ir kilstelėjęs akis į akis: — Jau tą Savęsp pradedu vadint šalimi. Kaip ir tu. Irgi nelinksniuodamas. Kaip besakytum, o tai ypatinga šalis — visuose linksniuose tik Savęsp, tik Savęspi. 
    Susitikusios akys tyliai nusišypsojo.
   — Ai, Vidini,— mostelėjau ranka. — Savo nesėkmes galiu priskirti mane ištikusios amnezijos ligai. Tau sunkiau.
   — Sunkiau?
   — Sunkiau, bičiuli. Apie mane bent galima pasakyti: taigi, jis sirgo. Visai liga neišgydoma, todėl bent truputį esu ligonis. Apie tave taip nepasakys.
    Laukiau, kaip jis atsilieps, bet Vidinis jau žinojo, kad palaukus trupučiuką ir neišgirdus jo atsiliepiant, vėl megsiu pradėtą pasakojimą. Per tą laiką paprastai sugebu susikaupti ir pabandyti atsiminti. Jaučiu, kad tokios pastangos darosi sėkmingesnėmis. Turbūt todėl, kad senatvė geriau atsimena praeitį, jai ten įdomiau, kadangi ji ten — jaunatvės apraiškoje ir apie save, paliegėlę, net pagalvoti nenori.
  — Nežinau, Vidini, kada tai atsitiko, bet Savęsp vardą išgirdau vienąkart atsivertęs lietuvių kalbos žodyną. Ko man ten prireikė, net nežinau, Tačiau atsimenu, kad akis užkliudė eilutė su įrašu: savęsp(i)   prv. psn. prie savęs,  į save.
   — Štai kaip. Netyčia.
   — Neabejok tuo, ką čia pacitavau. Į šią eilutę žodyne daug kartų žiūrėjau. Net sapnuose ją matydavau.
   — Manau, kad  supratai, jog tas savęspi reiškia prieveiksmį. Dargi pasenusį.
   — Nepatikėjau, kad tai prieveiksmis. Suvokiau, kad tai klaida, kad tokį „prieveiksmį“ reikia rašyti didžia raide ir priskirti prie daiktavardžių. Galbūt tai reiškia net didžiausios šalies pavadinimą. Kaip girdi, kol kas ją vadinu šalimi, bet nenustebčiau, jeigu kas Savęsp įvardintų, sakykime, planeta, pasauliu, galbūt kosmosu.
    Vidinis šyptelėjo, bet be pašaipos. Tačiau bet kokiai pašaipai esu senokai pasiruošęs, pasakyčiau, atsparus jai, pakaustytas. Ir tik tie, kas nenori žinoti, nežino, kaip mielai veliuosi į ginčus, netingėdamas kartoti jau kalbėtus dalykus. Galbūt daugiausia iškentėti tekę diskusijai, pasirūpinant priimti neginčytiną  nuostatą, kad žmogaus žodžiai neretai keičia savo prasmes. Įtaigiausiu, lig šiol nepabodusiu pavyzdžiu man yra prancūziškas žodis konetablis, pradžioje rodęs į arklidės viršininką, vėliau taip vadintas karaliaus riterių viršininkas, galiausiai — vyriausias  kariuomenės ir karinio tribunolo vadai. 
   Vidinis žinojo mano argumentus, bet, matyt, šis rytas buvo toks, kuomet norėjosi prisiminti, kas apie Savęsp kalbėta anksčiau. Taip dažniau atsitinka tuomet, kai žmogus priima kitą religiją ir pagal ją išpažįsta Dievą ar dievus, bet abejonės dėl savo poelgio dar vis aikteli smegenyse. Vidinis jautė, kad pašnekesiai apie Savęsp man visuomet malonūs. Ir iš tikrųjų taip, jie net labai  man malonūs, nes pasivaikščiojimai po Savęsp  senatvėje yra lengvesni — kuo žemiškoje būtyje sunkiau kojoms, tuo ten joms lengviau, net ir visas kūnas praranda sunkumo savybę.
  *------------------

   Lioviausi  skaitęs. Gana. Ir energingai užverčiau sąsiuvinį kartu su savimi ir Vidiniu, su rašiniu „Prieveiksmis, tapęs šalimi“, užverčiau visa  tai kartu su   laiku, pažymėtu 2010 metų vasario mėnesio 18 dienos data
   — Kas atsitiko? Koją skauda? Betgi koja ne liežuvis.   
   — Galėjau, Vidini, taip nerašyti, kaip čia girdėjai, bet — ne, parašiau. O  dabar?  Tfu! Nesmagu, koktu. Imki šį šlamštą ir neški į ugnį. Kuo greičiau, tuo geriau.
   Vidinis neiškarto atsiliepė, bet jo veidas niaukėsi. Akyse įsižiebė jonvabaliai.
   — Sapnavau gaisrą. Kvailiok toliau.
   — Imk ir nešk į ugnį. Te sudega  tokie raštininkai kaip aš, o su jais ir Savęsp. O kaip kitaip, Vidini, kaip? Tai, kas svarbiausia, sumeluota. Tegu tai padaryta Citatos kalba, bet sumeluota. Įsimink:
   savęsp(i)   prv. psn. prie savęs,  į save.
   Po mano citatos, Vidiniui pauzės neprireikė.
   — Sapnuoji gaisrą – lauk ginčo. Net pykčio. Aš pasiruošęs, Pranuci. Todėl man labai įdomu tave girdėti, raštininke.Tačiau sudeginti Savęsp?.. Na nežinau, kas esi, kad  man įsakai deginti ne tik lopšį, bet ir Dievą. O ką  atsiminti, gal leisk man  apsispręsti,— atšiauriu balsu pakalbėjo Vidinis ir atšiauriai it bijodamas išdeginti burną, deklamavo;

Štai ji, Savęsp!
Žodynas neužmiršęs jos.
Nors iš toli atėjus — iš toliau nei raidė.   
Ji man kaip didelė šalis. Valstybė,
Į kur įkėlė Dievas ir lopšys.

Medžiu, Savęspi,
Nepradinki toliuos praeities!
Lukštenkis iš savęs, jei molio neužtenka —
Iš supratimo ir pasaulio dieviškos būties,
Kurį įkritusi į žmogų.

   —  Ir  tai reikia vadini melu? Ir tai reikia nešti į ugnį? Gal palaukime savaitę - pusantros. Bus smagu deginti kartu su Joninių laužais. A? Ir dar: Dievas vis  dėlto yra. Manau, tai jis tave mestelėjo nuo kopėčių ant tvoros, kartu primindamas, kad jis nepasensta. Dievas supėja  ateiti  ten ir padaryti tai, kas reikalinga padaryti..
   — Vidini!!!
   — Mano kaltės irgi nemažai. Galėjau va tokį  „netyčia“ iš lopšio numesti. Ir kas nuo to būtų blogiau, kaip dabar  yra? Kas?

Tiek daug surinkusi
Ir nieko nepraradus,
Žmogaus būtyj kaip amžinybė
Dvasingai spindi, virpa ji
Savęsp — šalis didi
Nuo lopšio, kryžiaus
Lig žvaigždėtos begalybės.

   — Vidini! Ar girdi? Arba  tu pats išnyk, arba tave pro langą nuleisiu. Duok gi žodį pasakyti. Ir bendrai, kas su tavimi  pastaruoju metu dedasi. Velnias kojos neims. Ir niekam be manęs ji nereikalinga. O tu man ir už ją  reikalingesnis. Žiūrėk į akis. Nenorėjau, kad meluočiau, bet niekieno ne kaltė, kad melą priėmiau, kaip tiesą. Man nereikalinga Putino tiesa apie  nekariaujančią Rusiją Ukrainoje ir matyti ten ir rusų, ir ukrainiečių kraują. Atsimink: tokia tiesa man  nereikalinga ir žinau, kad ji nereikalinga ir tau.
   — Taigis, taigis, Girdžiu, kaip pakalbėjo Vingių Jonas. o aš tariu: iki, Pranuci. Man irgi reikia paskubėti prie savo darbų, —- išgirdau Vidinį ir mačiau, kaip pradeda atsargiai leistis mediniais, siaurais, sunkiai praeinamais laipteliais žemyn prie sodo tvoros vartų.
   Buvau per silpnas valdytis. O gerklė nespringo.
   — Še, pasiimki užrašus. Visus. Iki vieno. Man jie  daugiau  nereikalingi. Meluoki jais visiems, kas juos skaitys.  O aš irgi  sušaudytas. Ten, Ukrainoje.

Dabar jau nėra manęs.
To nėra, kuris buvo.
Sušaudė tokį mane
Ukrainos kare,
o toks, koks esu.
koks likęs,
iš karo pareit negaliu.
Sako, ten gimęs.
Sako, nebūčiau laimingas.
Sako, užspringčiau
oro gurkšniu,
kuriuo gyvenau,
rašydamas žodį Žmogus.

0

4

Pasinorėjo, kad diena būtų be naujienų. Ypatingai tų, vadinamų naminėmis. Tai, matyt, todėl, kad  senatvės gyvenimuose  jos nedažnai  būna  geresnės. Nors pasitaiko ir labai įdomių dalykų. Šit ir day.lt kalendorius, švenčiantis savo gimtadienį, pasakoja, kad Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovas ir Lenkijos karalius Jogaila vaikų susilaukė tik su ketvirtąja žmona Sofija Alšėniške, kilusia iš LDK. Jogaila jau buvo pradėjęs eiti aštuntą dešimtį, o jai buvo truputį daugiau kaip dvidešimt, kai jie susilaukė pirmagimio (1424 m. gimė Vladislovas Varnietis). Pasakojama, kad prie jų miegamojo Krokuvos pilyje buvo statoma sargyba,  kuri, beja, nesutrukdė susilaukti trijų vaikų.

Rugsėjis 2014
Saulė teka 06:49, leidžiasi 19:39, d. ilgumas 12.50
Pilnatis
20 mėnulio diena

Šiandien 8°C / 18°C, giedra
Rytoj 7°C / 16°C, debesuota su pragiedruliais

15
PIRMADIENIS

Eugenija Rolandas Vismantas Rimgailė Nikodemas
day.lt gimtadienis pasveikink
Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena
Tarptautinė demokratijos diena
Iš mažos gilės didelis ąžuolas išauga
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 258 / 38

http://se.uploads.ru/t/GnLIq.jpg    fragmentai Laiko ir Savęs

                                                                        4. Ačiū, Giedre

   Sveikos kojos prireikė greičiau negu galėjau numanyti. Tikėjausi, sulaukęs Joniniu, nuklysti į tėviškę ir uždegti laužą ant Karlonų kalnelio, šitaip pirmą kartą pasirodydamas tėviškėje, kai jau sulaukęs 75.
   Ar kas išgirstų? Ar kas pamatytų? Ar ateitų prie jo nors vienas Šklėrių sodžiaus žmogus? Tačiau iki Joninių dar dešimt dienių ir saulė,  nors lėtai, nors nedaug, bet dar ilgina dieną; šiandien ji patekėjo 04:42, o nusileis 21:56. Dar laiko yra, kad galėčiau prisėsti prie didesnio darbo, bet kad ir kiek daug jo bebūtų, o su viena koja Vidinio nepavysiu. Šį kartą jis nebuvo skubrus. Ir tuomet, kai girgžtelėjo sodo tvoros varteliai, galėjau nesunkiai jį pavyti ir, čiupęs už parankės, parsitempti atgal į Palėpės departamentą. Galėjau ir norėjau, bet... koja. Dėl jos tokios fizinės galios sumenko — net nekrustelėjau pavyti Vidinio. Netenka svajoti ir apie Joninių laužą tėviškėje. Bent šiemet tikrai — ne, o iki kitų Joninių dar marios laiko, tik mažiau tikimybės, kad jas perplauksiu.
   Vingių Jonas... Cha, — atsiminiau Vidinį ir man atrodė, kad tokios teisingos charakteristikos ir prašydamas nebūčiau galėjęs sulaukti.— Įdomu, kaip atrodęs šis tingus žemaitis senatvėje? — toptelėjo  mintis, bet akis badė popierinis šiukšlynėlis, padrikęs po grindis, kai iš paskos Vidiniui mėčiau kas bet kokių pavidalu pateko į rankas. Daugiausia popierių. Tai ir sąsiuviniai, ir  aplankai, ir išsisklaidę visokių formatų lakštai. Tušti ir išrašyti rašalais ir pieštukais. Todėl nors ir „Vingių Jonas“, bet reikėjo ristis iš lovos, šliaužioti grindimis ir surankioti taip  pažertą  makulatūrą, nes geriau, kad akys tokios betvarkės nematytų.
    Tačiau, kodėl jis taip? — vėl atbudo mintis apie Vidinį. — Kaip nesusitupėjęs paauglys. Kodėl taip, a? Kaip uodegon įskeltas. Štai ir vėl patarlė teisi: mažas kupstas didelį vežimą verčia. Ką ne taip pasakiau, kad kaip ešerys pasišiaušė?
  Lyg ir stengiausi, tačiau šliaužiodamas po palėpės grindis, nemokėjau mintyse atsikratyti Vidiniu. Ne pirmas kartas taip. Duok die, kad ir nepaskutinis, bet po panašių peštynių atsispyrimui į skrydį jėgų nebelieka. Pasiekiau numestą šratinuką, išlyginau pakeltą popieriaus lapą ir čia  pat, ant grindų rašiau.
Labas
  „Ne kartą, Vidini, manęs prašei nebūti paršų. Šįkart, kaip suprantu, nesuspėjai ar užmiršai tai padaryti. Todėl dabar tavęs aš prašau: nebūk, Vidini paršas ir žinok, kad be DABARTINĖS LIETUVIŲ KALBOS ŽODYNO, kuris pas mane nuo 1972 metų, yra  galingesnis, yra LIETUVIŲ  KALBOS ŽODYNAS, nepaisantis kada, kaip, koks lietuviškai sakytas žodis. Apie tai ir bandžiau prakalbėti,  betgi neleidai. Ten irgi yra tarta  apie  SAVĘSP. Cituoju, prieteliau, bet pasitikrinki.
 
   savęsp  pron. refl. sing. loc. savęspi —-savęs
   Kol atvėsi, pabandysiu, kai ką iššifruoti:
   pron. = promen personale, asmeninis įvardis
   sing. = singularis, vienaskaita 
 
   Na, o priešpiečiams siunčiu  dar ir tokį patiekalą:

Skauda sielą,
kai ištirpsta kontūrai Savęsp,
sudega žvaigždynai,
kai kalnelių žvirgždas 
vėl nelyg badauja tarp dantų —
girgžda, mala, apdalija sopuliais,
jau ir koja, regisi, svarbiau
nei, Dzievuliau, tu.
Leisk nebūti šitokiu man niekada,
juolab — įsispirt į žvyrą skrydžiui.
Čia dar bent truputį  Aš esu,
nors, žinoma, daugiau manęs jau Ten,
iš kur regi, kaip niujorkai, kaip londonai, paryžiai
nelyg rasa pakibus ant žolės.
O šienpjovy,  viens... du... ir trys...
Miklus dalgelis tavo.
Po kojom krenta Dievo įpirštas pasaulis
ir gesta saulės rasose.
.
Sapnai jau baigėsi.
Užtat kaip sapnas pats  tampu.
   Neskanu?
   Nežinau, Vidini. Patiekalas toks, kokį sugebėjau pagaminti, padėjęs lapą ant grindų ir pats ant jų išsitiesęs. Galėjau rašyti dešinės kojos per tvarstį  persisunkiančiu krauju, bet manau, jog ir taip suprasi, kad nesiunčiau tavęs, besarmačio, žudyti Dievą (ir bet ką). Norėjau, o ir dabar stengiuosi pasakyti, kad Savęsp(i) pasaulį kuriu ne iš prieveiksmio, o iš įvardžio. Išmesk iš atminties užrašą „Prieveiksmis, tapęs šalimi“ ir jo vietoje įrašyk „Įvardis, tapęs šalimi“ ir pajausi, jog ši šalis pasiima tave kaip valdovą. Nors ir  baisu ištarti dar labiau pakeltu balsu, tačiau išgirk: tokia  šalis priima kaip savo dievą. Tai dar ir todėl, kad įsitikinęs, jog įvardis yra savybinis.
Štai ir viskas. Būk drūtas.
   Laiškutis nedidelis, tačiau parašęs tokį, neskaičiau, bandydamas paredaguoti, kažkaip sušiaušti, sugarbanoti mintį, kad atrodytų pastabesnis Aiktelėjau į Savęsp, kaip darinį iš prieveiksmio ir balsas geso, klimpo, jam trūko  drąsos, pasitikėjimo savimi, atrodė, kad ir manimi bodisi. Aiktelėjau į Savęsp, kaip darinį iš įvardžio ir  balso peizažas nepažįstamai kitoks — lengvas, jautrus, smarkus it žirgas, kad, regisi, balnok ir pats sėsk į aukštą jo balną. Todėl supranti, kad netiesa, ponai, kad kaip pavadinsi – nepagandinsi. Tokiems dalykams reikalingas aiškumas, abipusis  atsidavimas, pasitikėjimas ir juos vadinti  bet kaip nebūtų protinga.
   — A-ūūū! Vidini, ar girdi, ką  sakau: nebūtų protinga. Kaip, beje, ir užliūliuoti Savęsp pasaulį savimi. Gal sakysi, kad ne taip?
   —Tai jau taip, — atsiliepė šviesus, švarus moters balsas — Tai jau taip, — pasikartojo  moteris ir tarė:— Aš čia gėlių atnešiau.
   — Giedre, tu?
   — Sakau, kad gėlių atnešiau. Pelėdai ir jo motulei, — pasakė ji ir visas Savęsp pasaulis sušvito jos atneštomis gėlėmis.

Suklaupę meldžias Žemės angelai
Prie Pasakos Gėlyno iš senolių skrynių --
Kaip pražydėję, Dieve! Nors vėlai...
Drugelis skrenda, su žaibais lenktynių

Sekundės lekia rožių debesy,
Paukštelis gieda virš lelijos žiedo,
Saulutė pievoj juokiasi šviesi --
Ir obelėlę rudenėlis rėdo...

Pilnatvės Meilė šypsosi virš mėtų --
Prie slenksčio arfos skamba! Ajerai
Palinkę virš krantų šiltų smėlėtų,
O tulpių auras nešasi šilai

Per gimtą sodžių virš karų, degėsių --
Pražydę gėlės gieda gintaruos --
Klajone mano, po pušim prisėsiu,
Ilgai klausysiuos, ką žiedai dainuos,

Motulės įpinti į sielą mano
Su vargo ašara tyra, kaip obelies
Žiedų Aušra! Virš metų uragano
Tos Gėlės - Žvaigždės iš Svajų Šalies --

Suklaupę meldžias Žemės angelai
Prie Pasakos Gėlyno iš senolių skrynių...   
******
    — Ačiū, Giedre, — atsikvėpiau po visą Savęspi.

0

5

O! Sugraibiau, kaip suprantu, neblogą  progą kilstelėti ir, žinoma, nenuleisti čėrką stipresnės. Kėsinsiuosi į degtinę. Alus gi „užkandai“. Sukanka 230 dienų, kaip aš  jau  po 75.

Rugsėjis 2014
Saulė teka 06:51, leidžiasi 19:37 d. ilgumas 12.46
Pilnatis
21 mėnulio diena

Šiandien 8°C / 16°C, giedra
Rytoj 11°C / 18°C, giedra

16
ANTRADIENIS

Eufemija Kiprijonas Kornelijus Liudmila Rimgaudas Jogintė Kamilė Edita Kipras
Tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena
Dieną naktį nemigsi - vis tiek visiem neįtiksi
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 259 / 38

http://se.uploads.ru/t/MhlHL.jpg          fragmentai Laiko     ir Savęs

5. Su Cezariu

     Pastabų, priekaištų sau turiu tiek nemažai, kad ne kartą ketinau juos kaupti į atskirą sąsiuvinį. Nemanau, kad tokie užrašai kuo man padėtų, tačiau tikra, kad atsitiktų taip, jog ir apgeltusiuose jo puslapiuose šitaip jais liudyčiau, kad ir po 75 išlieka poreikis neišvaistyti savęs iki dugno ir net sodresnius žodžius pataupyti kitai, geresnei progai. Tai kodėl, a? kodėl varnas Golius „užrakina“ Žmogų gyvenimu Sau iki 75, o  toliau, pasak jo, jeigu dar jam leista gyventi, tai gyvena už ką nors iš tų, kuris nesulaukęs tiek. Suprantu patariančius numoti ranka į tokias jo filosofijas, bet kad ranka nekyla. Tai šilinių dzūkų krašto pažiba. Daug būties  ne iš knygų, o tiesiog iš savo, atrodytų, nedidelės galvos perskaito — prisimena Napoleoną, keliaujantį į ir Maskvą ir  grįžtantį iš ten, prisimena jį Vilniuje, nesėkmingai mėginusį užsikelti ant delno Šv. Onos bažnyčią. Daug ką prisimena, o kada jis pats gimęs, deja, neatsimena.
  — Matyt, Pranuci, ir mane kažkada kaip tave kad mylavo Amnezija. Neklausia, patinka ar ne, bet įsikimba ir myluoja. Taip myluodama, matyt, pradangino ir mano gimimo laiką. Abejonės — ne priekaištai, todėl taip drįstu pamanyti. O už ką, už kokia „asabą“ (asmenį) dabar gyvenu — neklausk. Pasakysiu tik, kad tai sunkiau, atsakingiau negu gyventi savo gyvenimą.
   — O tu, Goliau, tikrai žinai už ką gyveni? — nesiliauju klausti ir dabar, kai jau netikiu, kad prasitars.
   — Pasenai, Pranuci, ir neskubėdamas, — trumpai mesteli jis.— Ar reikia dar labiau skubintis?
   Pavadinti jį šarlatanu ar nemokša, dar kitaip menkinti niekuomet net užuomina mintyse  nedingtelėjo. Sakau, tai šilinių krašto pažiba, nors  pats  nusiskundžia, kad  ne tas varnas Golius, oi, jau ne tas, kokį save  atsimenantis. Ir vis dažniau būna, kad parengtus pasakyti žodžius, tenka nuryti atgal, kas daro lyg bailaus ar nedrąsaus, užsislėpusio varno įspūdį. Anksčiau, girdi, nereikėję, kaip prastam siuvėjui matuoti dešimt kartų ir tik tada  kirpti. Gyvenant už save, ne didelė bėda, jeigu padarai ne taip kaip derėtų, jeigu ir brokas ištinka. Tačiau tokie  jo pakalbėjimai man jau suprantami, nes ir pats bandau  suvokti, kodėl neretai atsitinka taip, kad sutiktam žmogui pirmiausia ištariu ne tuos žodžius, kurie, regis, jau pakibę ant lūpų. Šieji ūmai atsitraukia, užleisdami pirmenybe kitiems, kurie vos ne standartiški, labai panašūs į kareivius rikiuotėje:
   — Cezari, tu čia?
   — Dalija, tu čia?
   — Jonai, tu čia?
   Ir štai priartėja Joninės. Greit pusmetis kai peršokau 75 metų kartelę. Ir tikrai vis dažniau pasitaiko tokios esaties, kai suprantu, kad už save gyventi neįmanoma ir nesuprantu, kaip atrodo gyvenimas už kitą. Labai panašu, kad  gabalais, fragmentais, atkarpomis, bet akivaizdu ir tikra, kad dažniau šaukiuosi vėlesnės vaikystės ir jaunų dienų bičiulį Cezarį. Jau ir dešimtmetis, ir du dešimtmetičiai, kai apsieina be šaukšto ir druskos. Iki 75 jam pritrūko apie ketvirtį amžiaus. Tačiau, Dieve, saugok ir neleisk man tokį laiką gyventi už jį. Ne todėl, kad tai daug ar mažai: tai todėl, kad  gyventi už kitą yra neįsivaizduojamai sunku. Kur  beitum, ką beveiktum, paskui tave  seka klausimas: ar tikrai aš gyvenu už jį taip, kaip kad jis pats būtų gyvenęs?
   — Ei, varnai Goliau, dink man iš akių!
.  Varnas Golius dingsta, tačiau tai nepadeda ir po valandėlės vėl dvasioje šaukiu:
   — Cezari, kur tu!?   
   Pakviesti man ji nesunku, o matyti — nesudėtinga, bet sunkiausia parodyti jam laiką, kad ir mažytę jo atkarpėlę, kurioje bandžiau pagyventi  už jį. 
   — Skaityk, Cezari, mano gerklė išdžiuvusi,— pasakiau, paduodamas jam iškentėtą eilėrašti. Man nesvarbu, kaip šieps jį kritikas, kaip perskaitys Jonas, Giedrė, Edvinas ir Audrius, ir bet kas, kuriuos pažįstu — nepažįstu. Matau, kaip užrašytą  eilėraštį paima Cezaris Kurilavičius iš Piesčių sodžiaus ir jaučiu sieloje virpesį.
  — O gal paskaityk pats. Man svarbu, žinoma, kaip eilėraštis parašytas, bet svarbiau — kaip jis perskaitytas. Juolab, kai tai daro pats autorius, o eilėraštis, regiu, skirtas man.    .   

         Kai Cezarį šaukiu
         
               Cezariui (Kęstučiui) Kurilavičiui atminti
 

Na taip,
kai aš tave vardu šaukiu,
Roma išgirsta, jos imperija visa.
Pasikelia į praeitį keliai iš dabarties
ir suskamba varpai
gimtos parapijos Kabelių.
Kas patikės, kad draugas tau?
O juo labiau — ir iš mirties ištraukęs per sekundę?
Ne darnai, Cezari, rašau,
ne tam, kad skambtelėčiau lyra;
rašau norėdamas paliudyti savim:
draugai mes, Cezari,
Išėję būti, kaip likimas lems.

Ėjau per Piesčių sodžių...
Negyvas, kaip numirėlis beveik.
Reti namai stiklų langais į dieną žiūri.
Ir buvo linksma
(patikėk, net linksma),
kad tarp kelių,
Ir tavo, Cezari, tėvų pirkia.

Net bitės kilo dūgzt iš avilių,
net tėvas —  motina atėjo pakalbėti.
Sakiau, ir aš imperiją kaip Cezaris kuriu,
kuriu iš įvardžio Savęsp,
kuriu, kad kuo labiau skaudėtų.

Ar  būčiau čia  atėjęs, jeigu ne šalis Savęsp?
Ar  būčiau netikėjęs, kad nurimo Žemaitijoj? 
Gal Kretingos, gal Plungės kraštuose,
bet, Cezari, aš  to lig šiolei nežinau.
Čia, kur Savęsp,
ateinam būt  visaip,
bet niekuomet nemirę.

   — Atsipirkai, besarmati, paskutiniu žodeliu. Tačiau sakyk, iš kur šitie kalnai?
  — Kalnai? — apsidairiau.—Tai kad kaip vakar, taip  šiandien. Nors — ne. Koja dar labiau patinus. It iš Ukrainos frontų sugrįžęs.
   — Tai va, tai va. Brolis brolį. Tai turbūt daugiau negu žmogus žmogų. Ne madoje, bet reikalingas žodis skerdynės. Skerdžiamės. Ir už daugelį reikės gyventi  iki 75.
   — Ir tu taip jauti? Negi varnas Golius teisus? Neįtikėtina, jeigu taip. Tačiau prie ko čia kalnai?   
    — Aš ir klausiu, iš kur jie? Kažkas, regis, Karlonų kalnelį paaugina.
   Dar įdėmiau žvelgiu pro pietinį Palėpės  departamento langą, nusitaikydamas akimis į ten, kur iki Karlonų kalnelio apie pusantro šimto kilometrų. Galia, — atsidustu, — iki Joninių  nepalyginamai arčiau, bet joniniu laužas ten nebus užkurtas..
   — Nematai?
   — Nematau, Cezari.
 
   Ar  būčiau netikėjęs, kad nurimo Žemaitijoj? 
   Gal Kretingos, gal Plungės kraštuose,
   bet, Cezari, aš to lig šiolei nežinau, —

atsitraukęs  nuo lango, prisiminė padeklamuoti Cezaris ir dėbtelėjęs akimis į veidą:
   — Iš tikrųjų nežinojai? Ar čia taip dėl eilėraščio, kad guvesnis  būtų?
   — Žinojau, kad kažkur Žemaitijoje ir manėsi, kad  to pakako. Dabar gi žinau, kad — ne, tik tiek nepakanka. Gal dėl to ir kalnai, kad  nuo jų toliau  matytųsi, bet  jeigu ir taip, iš kur jie atsirado. Ar tik mano bičiuliui nesivaidena?
   Cezaris neskubėdamas pavaikščiojo po palėpę, apšviestą dvejais langais ir užkeltu aukščiau galvų šiferio stogu. Žvilgterėjo ten, žvilgterėjo  šen, bet labiausiai jį džiugino Giedrės gėlės.
   — Tvanku čia, Pranuci, velniškai tvanu. Ir nuo saulėtos birželio dienos, bet labiau nuo įkaitusio šiferio. O gėlės kalnais kvepia. Supranti? Kalnais. Uosk, gardžiuokis ir tikėk, kad dar tau teksią ir po juos pavaikščioti.
   — Ar kalbi apie Giedrės kalnus? Tai jos gėlės. Atnešė ir dovanojo Pelėdai ir jos motinėlei, kurios jau, taigi jau kurios...
   — Ššššššš, neužsimirškime, kur esam. Dar reikia Romos imperiją sukurti.

Čia, kur Savęsp,
ateinam būt  visaip,
bet niekuomet nemirę.
----------------------------------------------------------------

0

6

Sakiau, ir aš imperiją kaip Cezaris kuriu,
Kuriu iš įvardžio Savęsp,
Kuriu, kad kuo ilgiau skaudėtų.

Tik tu, Pranai, taip sugebi.

0

7

Naujas  darbelis  sode. Skinti obuolius. Jau žieminius. Šiemet lyg ir anksčiau. Kai kas, žiūriu, jau nuskynę 

Rugsėjis 2014
Saulė teka 06:52, leidžiasi 19:34, d. ilgumas 12.42
Delčia (dyla)
22 mėnulio diena

Šiandien 9°C / 17°C, giedra
Rytoj 8°C / 18°C, giedra

17
TREČIADIENIS

Robertas Sintautas Sintautė Pranciškus Pranas (kiek tokių vardadienių per  metus? Ar ne perdaug? Geriausiai įsiklausau į spalio 4 d.)
Visų verksi - akių neteksi
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 260 / 38

0

8

Rugsėjis 2014 http://se.uploads.ru/t/we8tl.jpg 

Saulė teka 06:54. leidžiasi 19:32, d. ilgumas 12.38
Delčia (dyla)
23 mėnulio diena

Šiandien 8°C / 17°C, giedra
Rytoj 8°C / 17°C, giedra

                                                                   
18
KETVIRTADIENIS

Juozapas Stanislovas Mingailas Galmantė Stefanija Stefa (kartais jau prireikia kalendoriaus, kad,  mama, atsiminčiau tave. Pyk, mama, pyk. Reikia kažką daryti, kad taip nebūtų), Elita
Lipšni kalba apmaudą malšina
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 261 / 38

-------------------------------------------------------------------------------

http://se.uploads.ru/t/Z0eI1.jpg  fragmentai Laiko ir Savęs


                                                                 6. Panašūs

  Nemokėjau suvokti, iš kur tai. Radijas išjungtas, televizoriaus Palėpės departamente nebuvo, internetas irgi nutildytas. Ten, žemiau lubų, Leokadija pati stengėsi atsitverti nuo didesnio triukšmo. Pati neretai iš apačios beldžia į jas ir pyksta, kad čia gyvename triukšmingiau, negu pas ją. Ir šį kartą girdėjau, kad jos alsavimas ramus. Beliko pamanyti, kad neramybė atklysta iš toliau, bet erzino netgi ne ji, o tiesiog  įkyrus to paties kartojimas. Greitai įsiminiau neįmantrų  tekstą, sutilpusį septyniose  eilutes  ir vos išgirdęs eilinį išpuolį į ausis, pats atsiliepdavau deklamavimu:

Kas atsitiko, kad vėjas,
kurį kėliau, pūčiau ir sukau juo malūnų sparnus,
nutilo, nurimo — nėėėraaa...
Net  nustebti nemoku,
kad kraują užkaistų tokia netektis.
Tik tyla šit dar klausia per raidę —
kas atsitiko?

   „Aha, aha... Neduok, die, tokios tylos. Išprotėti galima nuo jos“,— pykstu, kartu ruošdamasis eilinį kartą duetu padeklamuoti tekstą. O ką daryti, kai nemoki jo nutildyti? Net nesuvoki, iš kur jis ateina. Užmaukšlinu kepure galvą,  bet  ji be ausinių  Paimu kitą, tačiau ir šita — be. Yra dar viena, tačiau žieminė. Ogi birželis, diena įkaitusi ir atrodo, kad saulė viršum galvos šiferio stogą išlydis. Ir vis dėlto ši kepurė su ausinėmis. Kažkiek pirštais pašukavęs jos kailį, užsidedu ant galvos. Ir — ką? „Kailinių reikia, ir tuomet aš kaip amžina atilsis senelis Leonas iš Subartonių“ — netikėtai atsimenu tuomet bene seniausią šio kaimo gyventoją. Dažniau ji matydavau nuokalne einantį link Gelovinės upelio, už kurio ant aukštos  Gilšės ežero pakrantės įsitaisiusi Sergejaus ir Teofilės Žukų sodyba. Žukai... Kada jie čia prasidėję, man nelabai rūpėję. Pradžioje rečiau, o paskui vis dažniau ir dažniau atkakdavau čia  susitikimams su jų vyriausia dukra ir taip tęsėsi iki kol įgrisau jai tiek, kad ryžosi pakeisti net savo pavardę. O aš, prisimindamas tą tolimą, per pusšimtį metų nutolusį laiką, rašiau:

Metai eina, praeina,
Bet kai myli, vis tiek kaip tada.
Žmonės laukė, kad Gilšė
Brangų dvarą į krantą išmes,
O išplovė daugiau negu dvarą –
Geltonkase, išplovė Tave. 
Ir dabar, apkabindamas ežero bangą,
Vis stebiuosi stebuklo galia —-
Iš mažytės širdies lig padangės
Dar nesibaigia augus daina ---
Dar vis tiek, kaip tada
Vaikšto dangūs po sielą ir gaudžia
Stebuklingi bažnyčių varpai.
--------------------------------
Būk laiminga, įsisupus į ežero bangą,
Ir prigludus prie mano širdies,
Kaip tada,
Taip dabar, žilakase.
                        („Kaip tada“ )
 
   Ir štai dabar atsimenu jį, mielą žilakasės senelį, ir vidurvasaryje nenusirėdančio kailinių. Iš tiesų, užsimesčiau kailinius ir būtume labai panašūs — abu kailiniuoti vidurvasaryje. Net ir metais panašūs. Jis dar vis truputį vyresnis, gal jau prie 80 besiglaustantis, bet tokio skirtumo nepaisoma. Net ir tuo panašūs, kad jau  nesugebu ateiti į paplentėje ant Gilšės kranto įsikūrusią uošviją. Sakau, kad ji per toli, nors ne toliau kaip anuo laiku: tik šimtas kilometrų, tik valanda kelionės iš Vilniaus. O senoliui Leonui ateiti pas sūnų Sergejų ir marčią Teofilę  dar arčiau; einant takeliu ir lieptu per Gelovinės upelę, ir puskilometrio nesugraibstysi, tačiau ateidavo retai, nes „per toli“. Einant į viena pusę reikia įveikti pakalnę, upelę ir įkalnę, grįžtant atgal —  vėl. Taigi ir pats suprasdavau, kad per toli. Matydavau, kaip sustojęs pakalnėje, daugiau - mažiau palūkuriavęs, sugrįždavo atgal į aukštą sodybą, kur prie Kampinio ežero gyveno vyresnio sūnaus  Emilijaus šeimynoje.
  — Ar pažysti, seneli? — užsimiršęs netyčia paklausiu?
  — Dabar nieko kito ir nedariau. Tik po  pažintis pavaikštau, po prisiminimus. Nors, ačiū Dievui, kad  Savęsp yra, bet mano akims dvasia turtingiau atrodo, kai ji kūne. Smagu matyti. Sensti, Pranuci,  sensti, bet neilgai taip bus, o  paskui... Bet pats pamatysi kaip paskui,— pasakė tų metų seniausias Subartonių žmogus, galbūt vienmetis su Vincu Krėvę- Mickevičiumi, bet tikra, kad kurį laiką mokėsi su juo vienoje mokykloje.
   Sapnuoju? Neatrodo, bet jeigu ir taip, žinosiu (tik atsiminti reikės), kad Savęspi pasaulyje  sapnai  neišnyksta.
   — Girdėjau, padėkojai Dievui už Savęsp. Pagalvojau, o kodėl ne man?
   — Kodėl ne tau? — linksmai perklausė senelis Leonas ir dar  smagiau padainavo atrodytų nelinksmą dainą. Nedaug. Vieną jos posmą.
     
      Kada noriu verkiu
      Kada noriu dainuoju
      Nuo sunkių vargelių
      Neišsivaduoju...
   
  „Kaip sūnus Sergejus, taigi mano uošvis,— pagalvojau.— Balsas skardus, stiprus, dainingas. Ačiū, kad užsuko, kad atsitinka va taip, kaip šiandieną, kai saulė tekėjo 04:41, leisis 21:58 ir per visą trumpą naktį švies mėnulio pilnatis. Taip, švies. Tačiau tai nereiškia, kad pamatysime. Ot, užplukdys debesys ir... ir, kaip sakoma, ant svetimo arklio toli nenujosi.
   — Seniai dainavau. O kada tai dariau Subartonyse, jau nė neatsimenu,— panoro prisiminti, šnektelėti.
   — Va taip ir išnyko Žukovka. Vis Subartonys, Subartonys. Nuo  kada? — nelinksmai atsiliepė kailiniuotas senolis ir jau atodūsiu: — Ir Žukovka  jau Subartonys. Nuo kada? O  būdavo visą  dvaro žemę apsėdusi Žukovka..
   Tylėjau. Turbūt  ilgai.
   — Nė karto negirdėjau tavęs dainuojančio Subartonyse.Tik Žukovkoje. Dažniausia, žinoma su  mano Sergeju. 
   Nusiėmiau ausinę kepurę. Senolis Leonas irgi nusirengė kailinius ir pirmą  kartą  jį pamačiau tokį lengvą, išpraustą it Gilšės  ežero lelija. Atsiminiau savo kraujo senelius — ir Feliksą, ir Simoną, Šimu vadintą, O už lango, pietų pusėj, dunksnojo kalnai — irgi balti, išprausti, žmogaus atnešti. Jaučiau dvasia, kokia gera ši diena. Ir Cezario neprireikė šaukti. Šypsojosi ir  buvo smagu, kad dar bent kelios raidės išjo patarnauti kuriamai Savęsp imperijai Taip ir pasakiau senoliui:
   — Gara diena.
   — Nebloga. Subartonyse, regis, birželio aštuonioliktoji? O  tai reiškia, kad po 75 sukako 140 dienų. Ne jubiliejus, bet sveikinu.
   — Ką?
   — Sakau, gera diena. Nors ne jubiliejų žymi, bet diena gera. Sveikinu.

0

9

http://uploads.ru/t/J/h/D/JhDKH.gif  Ko džiaugiesi?  Ar kad Simonas aplankė? Po savaitės išvažiuoja į Angliją.

Rugsėjis 2014
Saulė teka 06:56, leidžiasi 19:29 d. ilgumas 12.33
Delčia
25 mėnulio diena

Šiandien 9°C / 16°C, debesuota su pragiedruliais
Rytoj 10°C / 16°C, debesuota

19
PENKTADIENIS

Arnulfas Januarijus Girvinas Vytė Vilhelmina Vilė
Dviem ponam iš karto nepatarnausi
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 262 / 38

0

10

Rugsėjis 2014
Saulė teka 07:00, leidžiasi 19:24, d. ilgumas 12.24
Delčia (dylantis)
27 mėnulio diena

Šiandien 9°C / 15°C, debesuota su pragiedruliais
Rytoj 11°C / 15°C, debesuota su pragiedruliais

21
SEKMADIENIS

Matas Mantvilas Viskintė
Tarptautinė taikos diena
Bobų vasara ( kiek pamenu mano sodžiuje  bobų vasara prasidėdavusi vėliau, būtent  spalio 4 d. Kartu paminėdavome  Pranciškus, Pranus ir kitus varduvininkus moteris - vyrus).   -
Šv. Matas, Alutinis
Arklio saugokis iš užpakalio, karvės iš priekio, o pikto žmogaus - iš visų pusių
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 264 / 38

0

Быстрый ответ

Напишите ваше сообщение и нажмите «Отправить»



Вы здесь » Trys pelėdos » fragmentai Laiko ir Savęsp » Lauksiu, kaip čia kas gausis