Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » fragmentai Laiko ir Savęsp » Lauksiu, kaip čia kas gausis


Lauksiu, kaip čia kas gausis

Сообщений 11 страница 20 из 45

11

Rugsėjis 2014
Saulė teka 07:02, leidžiasi 19:21, d. ilgumas 12.19
Delčia (dylantis)
27 mėnulio diena

Šiandien 11°C / 15°C, debesuota su pragiedruliais (Visas  dangus apniukęs. Lyja  rudeninis lietus, bet vis dar nešaltas. Atrodo, kad lietaus užteks visai dienai)..
Rytoj 7°C / 13°C, lietus

22
PIRMADIENIS

Mauricijus Tomas Tarvinas Virmantė
Baltų vienybės diena
Rudens lygė (lygiadienis)
Tarptautinė diena be automobilio
Šiaulių miesto gimimo diena
Geriau be naudos, kad tik niekas neraudos
Mergelė (08.23-09.22) - Arklys - 265 / 39


http://se.uploads.ru/t/8xwLz.jpg      fragmentai Laiko ir Savęs

                                                            7. Nemielas  sau

   Nekaip pasidarė išgirdus, kad birželio 18 d. kartu yra ir 140 –ji, iššvitusi po jubiliejinių 75 metų sukaktuvių. Buvo nesmagu, kad ją pats įvardijau kaip gerą dieną, o Subartonių senolis Leonas kone man pritarė, esą, nebloga diena ir net sveikino, kad jau ir tokios sulaukęs. Žaizdotą koją sugėlė, pakilūs matymai apniuko: kalnai jau neatrodė lengvi, Cezaris be šypsenos. Menkniekį reiškė tie keli žodžiai, atėję kurti Savęsp imperijos. O blogiausia, kad neatsispiriu vaizduotis, kaip šitokį vangų, netikusį gyvenimą iškenčia kažkas tas, už kurį gyvenu. Taigi, jau 140 dienų, kai...
   „Bijaisi? To? Kažko?“ — sugaunu mintyse ir prisipažįstu, kad nemielas sau Kaip pekla nemielas. Atrodo girdžiu, kaip krankia varnas Golius. Nelinksmai krankia, bet jam bent tiek gera, kad skaudžiai pajaučiu, kaip nepaprasta gyventi už kažką kitą, kaip skaudžiai rūpi sužinoti, kas jis? Ir kodėl taip atsitikę, kad jam nebuvo lemta pragyventi tuos 75 žmogaus gyvenimui atseikėtus metus?
  Šmėstelėjo brolio Vyto nelinksmos akys. Ir jam  nebuvo lemta tiek išgyventi.
  Šmėstelėjo Cezario Kurilavičiaus akys...
  Šmėstelėjo Juozo Baravyko akys...
  Šmėstelėjo Seriožos Baravojaus akys. Kartu tarnavome Šiaurėje, povandeniniame laivyne. Jis ukrainietis. Aš sugrįžau iš ten,  jis —  ne. Atsiminęs rašiau, bet ar skaitė?

Laivais išvaikščiojom
Didingą Šiaurę.
Dievai čia meldžiasi,
Kad pražūties mažiau
Prisimenu Tave, Serioža Baravojau,
Ilgai reikėjo laukt, kol  sužinojau —
Tu neateisi —
Reikia man ateit.

Be ašaros nukėliau nuo galvos kepurę.
Be ašaros eilėraštį rašau.
O Šiaurė kaip tada didžiulė.
Dangus jos žemas
Ir gilus vanduo...

... Bet tą žinai geriau
Serioža Baravoj,
Nuo dugno gylį pamatavęs...   

   Užsimaukšlinau žiemos kepurę ant galvos. O ir galvoje pasijuto žiema. Irgi tikra, neišgalvota. Su šuoliu iš sunkvežimio į sniego pusnį. Keliuosi iš jos. O  sniegas  kruvinas. Ir rankos mano kruvinos.
   „Kaip Ukraina“, — dabar dingteli vaizduotėje, o tada ne greitai suprantu, kad keliuosi su  pusnyje tvoros antgaliu pramušta kepure ir prakirstu kairiuoju galvos smilkiniu.
   — Senoli, renkis kailinius. Šalta. Ne jaunystė gi, — pasakiau ir pagalvojau, kad gal tokią dieną  ne sarmata paklausti, ar žino jis už ką jam buvo lemta pagyventi? Tačiau senolis Leonas netikėtai atitolo ir vėl stoviniavo pakalnėje, nusileidžiančioje prie Gelovinės upelio. Dar vis, matyt, mėgina suvokti, kaip atsitinka, kad žmonės nemoka atskirti Žukovkos nuo Subartonių. Jiems jau nėra Žukovkos, kaip ir dvaro, kuris po nesėkmingo 1830 metu sukilimo išdalintas atsikėlusiems iš Rusijos sentikiams. Ir pasitaikyk taip, kad kone visi jie Žukai. Taigi Žukovka.
   
    Žiema galvoje nesibaigia...
    Jeigu labai rimtai, aš irgi nebetikiu varno Goliaus įtaigojimais, kad po 75, kiekvienas gyvename už kažką kitą. Tačiau stengtis patikėti tuo, kuo nebetiki, pasirodo, kad smagu, net protinga ir naudinga. Ir man  jau nereikia vartyti  Biblijos puslapius ir skaityti, kad, pavyzdžiui, Noė po tvano gyveno dar tris  šimtus penkias  dešimtis metų. O viso  jo  amžiaus  buvo devyni šimtai penkios dešimtys. Ir tuomet man kyla stiprus, nors ir tylus įtarimas, kad kažkieno kažkokiu teismu iš mūsų atimta daug gyvenimo metų.
   Ir ką pasakyti? Dairykis kaip nori — toli arti — viso to seniai nėra. Ir varnas Golius, rodydamas į savo atmintį su Napoleonu joje, ne kažin kokius tolius parodo. Viso labo 200 metų. Argi palyginsi, ot,  kad ir su Adomo amžiumi?
   Viso amžiaus, kurį Adomas gyveno, pasidarė devyni šimtai trys  dešimtys metų, — liudija Biblija.
  Vėl šmėstelėjo kažkieno pažįstamos akys. Kieno? Ir, o! neduok dangau, kad tas KAŽKAS išsiryškintų iš negatyvo į nuotrauką, pataptų kino juosta ar dar kitaip atsiverstų į kūną ir kraują. Tarkim, kad ir į Seriožą Baravojų. Neduok dangau, kad  sužinočiau, jog tas 140 dienų gyvenau būtent už jį. Taip nevykusiai, taip tuščiai,  kad pats sau esi teismas be teisės gintis. Tačiau kartu ryžtingai suprantu, kodėl taip knieti susigyventi su Savęsp ir nevarginti Aukščiausiojo ir visos  jo tarnybos savo būties reikalais — kažko  prašant, kažko tikintis, kažkuo  įsipareigojant.
  Prisimenu, kaip labai man buvo gaila sukruvintos ir tvoros smaigaliu perkirstos ausinės kepurės.
   — O akis...  kur akis? Dieve, ar matai, jis be  akies, — nesiliovė baimintis motina, rankomis vartnėdama ir apžiūrinėdama kaip kopūstą baltapūkę sūnaus galvą. Kol parėjau iš mokyklos akis pradingo, nuskendo užtinusiame veide. Dabar irgi jau nedaug kas pastebi, kad poros centimetrų nuotoliu nuo akies yra toks vaikystės atminimui paliktas randas. O žaizda smilkinyje, irgi, matyt, nebuvo gili. Užgijo. Tik va žieminės kepurės  gaila. Tačiau  ten,  Savęsp šalyje, tikiuosi, kad ir ją surasiu.

Kai daug šviesos
Ir ji išdegina akis,
Neklausiu, ar kas lieka.
Kai su tamsa,
Šikšnosparnis esu
O jeigu norite, kad būčiau didingesnis,
Prašau, vadinkit pelėda.
Nors,  žinoma, akims išdeginti
Daug  proto niekuomet nereikia.
Tačiau  ir  vėl šit ...

   Taip, taip, ir vėl šit daugtaškis. Ne todėl, kad reikėtų, o todėl, kad ir vėl kažkas trukdo išsakyti didesnius rūpesčius arba prašo neskubėti. Ir minties poilsiui reikalinga pertrauka, žvalgyba, kad neatsitrenktume povandeniniu laivu į uolą ar žiemine kepure į sniegu užpustytą pakelės daržo tvorą. Va, ir Vidinis paliko mane. Iš atokiau žiūrint, paliko lyg vieną, lyg vienatvei, bet iš tikrųjų yra gi šalis, vadinama Savęsp(i). Reikėtų Perkūnui į ją trenkti griaustiniu, sudeginti žaibais, jeigu joje  nebūtų gyvasties, kad ir akmeniu virtusios, kuri tyčia – netyčia neatsirastų šalia, kad nebūtume  vienas. Kad ir vienatvėje.
         
Sapnai jau baigėsi,
Užtat kaip sapnas pats tapau.
Na ką gi? kaip yra —  yra,
Tačiau  gyvenimui už kitą
Aš neskirtas.
Vis atkakliau dairausi po Savęsp,
Gal dar tiktai lašelyj jo,
Tik pakraštėlyje, tačiau
Dairausi.
Gal atsitiks ir taip, kad daugtaškiai
Apžels po truputį dvasia ir kūnu
Ir poilsis kaip darbas žodyje
Dar prakaitu užtvins.

0

12

Poe
Matyk, kas žiūri į tave,
bet nenustebk, kai ašaroje
it  Perkūnas griaudėtų –
tau plos minia...
Tai  Dievo ašara
Esu Poe. Girdi?
Poe esu,
Nedaug kas atsiminti  išgalės
Kokio pasaulio  būta  lopšyje

– Ir aš taip  pat?
– Ir tu taip pat.
Bet tau po galvą titnagą dedu
Ten – angelai,
Kiek  kibirkštėlių.
Tiek ir  jų.
– Ir  tu?
–Ir aš.
Nesu vyriausia;
Aš palaidūnė, vėjo  botagėlis
Ir atsimink, kad Dievas irgi verkia
O verkia jis – ne dėl manęs
Pasakė: eik į titnagą,
Kūrenk  kibirkštėles
Nemoka Dievas lopšio būtyje
Išpasakoti tiesa
Iš kur ir kai čia  atėjai  atėjo  čia...
Tai jo, kaip Dievo, paslaptis.
Ir šit prasideda...
– Tremtis?
– į  Žmogų. Vėl atgal į molį:
Adomai,  būk  nuo  nori.
Štai  abrozdėliai pavyzdžių...
Jie čia gyvi
Jie  kaip  ir tu... lopšy.
Tik nesiskubinki sakyti žodį
į kokią Esatį, į kokį  Žmogų...
iškęstį  tremtį  tau priimtiniau

Nors  Dievas  verkia ir dėll to,
Tremtie esmė nesikeičia
Nepaisąnt kur išbus
ją tremtinys ibu išbus  ją  tremtinys.
tremtynus ja 

ačiau jam  nevalia savęs tvarkyti...
Jis  buvo  toks.  Yra
Ir  bus  toks  visada...

ištremti tave...
- O  angele,
Iš  kur  žinau,
- O  kuo?...
O  nuostabi, kalnais  apaugusi  įspanika
Būk mano  tremtyjeę
Patasrki  man proti
Kuo  bųt  reikėtu...
Būtis, kuri  Savęsp  vadinama,–
Velai.
Šia ervde  reikia apstatyti....
Kaip buta,  kaip  namus
Kaip žodį...

0

13

Net labai neprašau, kad tikėtų
jog būtis  it tokia  gali būti –
žodis  skamba
Gieda  Šklėrių  gaidžiai kaip padūkę
o  prie Ūso  balos Karlonai
Įsikibę  į  maža kalneli...
Kur  kablys  palubės
Laiko lopšį nuleistą  prie žemės...

Ėgi, ponai  dzūkeliai,
Apsirėdę  linu
Grikių  košės  skaniai  prisivalgę,
Neišnykite tyliai, kaip išnyko linai
Neišdžiūkit kaip balos...

Ten,  lopšy –  mokykla.
Kur  jos  veidrodžių salėje
Kala  mokslus ir  laiko  egzaminus
Europa
Ša,  tyliau
Gieda  škleįiu  kaid-iai kakriekų...
pat  Europa

u  salėke Ir  jos  vei

Kam  tiek  daug  man  žinoti an reikia  žinoti  tiek daug.
Ir  Ispanijos  man  jau  nerteikia...
Gieda  Šklėriu  gaidžiai -  kakaruiekųųų..
Usom  balos  pakraš
Diedu vienkiemis apsitvėręs  tvora –
Miškas  įalia –
AStkeli  vartus  ir  š  kiem  ateis..
–  Kakariekū!

0

14

Svęsp: 11. Fragmentas...
Net labai neprašau, kad tikėtų,
jog būtis  it tokia  gali būti –
žodis  skamba
Gieda  Šklėrių  gaidžiai kaip padūkę
o  prie Ūso  balos Karlonai
Įsikibę  į  maža kalneli...
Kur  kablys  palubės
Laiko lopšį nuleistą  prie žemės...

Ėgi, ponai  dzūkeliai,
Apsirėdę mišku ir  linu
Grikių  košės  skaniai  prisivalgę,
Neišnykite tyliai, kaip išnyko linai
Neišdžiūkit kaip pelkės

Gaila, jeigu  išties, kaip  sakyta
Dievas  verkia, kad būti  kitaip  neišmoksta
Ir todėl,  argi keista  argi  neaišku –
Neišmoksta  saves  atsimint  kurinys
Iš  lopšio į Žmogų  išleitas...
Vos  tik  per  slenksti  ir ... ša!
Tyli ne tik  išmintis
Ir  atmintis  tylai...
Tik  ptotas  atsiložęs  tolia
Parodo  į  Dievą – neišduosiu  tave,   mano  Teve
Ačiū, kad  kraujas išmokęs tekėti
Ne  vien  tik  į  swmegenis  teka...
O,  šalie!,  O,  Savęsp...Savyje
Tavo  krantuos,  kurie  irgi  kaip  upė  kad  teka
Aš jaučiuosi  arčiau  prie   gaidžių...
– Kakarietų.,  Ispanijo  mano
Tra..  -  Savęssp(i) jaučiau
Kakariekš, gaidžiai  luošyje...
Budinkit  kelkit    Iaspanija
Neružmirįs  ir  to, kuri  kapuose...

0

15

Savęsp: 12. fragmentai

Poe -  ne angelas
ir nuoširdu,
kad į save nerodo juo.
Kur pažiūrėk – beveik visur:
ateina, pakalba,
po visą lopšį neršia,
grimasų  tūkstančius išmokus,
ir būna,  kad, paslėpusi save,
po  veidrodi (ar bent po sceną)
nešioja jai  parūpusią personą
O  jos tuomet –  nėra.
Anąkart, žiū,
sustojo prieš mane
– Esu Francickas  Frankas, –  tarė. –
Kaip tu dabar
ir  aš  kadaise lopšyje
Tačiau, deja, tai  būtas  laikas
– Betgi... betgi esi, matau.
– Atostogauju kai pavargęs ir miegu,
o akyse sapnų nebūna.
o šiaipgi  visąlaik kare, kare, kare.
Bet ji, Ispanija, dėlto tiktai  aukščiau
Kaip ir fašizmas.
– Kai šitaip  sąžiningai rodai į save
Ne ką , žmogau, bepasakysi.
– Tikrai ne ką  – nusijuokė  Franko 
Ir žiū: ogi Poe sušvito kaip aušra,
iš prieš akis sustojusio portreto.
– Nebark  manęs, – pasakė  ji
– Anądien  klausei, kodėl  Dievas verkia.
Prisiminiau  Ispaniją  ir  aš.
Franko prisiminiau
Kol  lopšyje, kol be žmogaus,
gyveno be fašizmo.
Lopšy – visi tarp lygių lygūs ir laisvi
ir Hitleris, ir Stalinas, ir Musolinis...
O kas toliau? Po jo?

Ar nemanai, Ispanija,
To  tikroj  žmogaus  neliko
Save piliertiniais  karais  sudegino... kodė žmogus
pilietiniais karais  save   sudegino...ir kaip?  Kodėl?
Kaip  atsitinka, o  Ispanija
kada pilietiniais karais
Žmogus save  sudegina...
Kaip  auga Stalinas?

0

16

http://s3.uploads.ru/t/ZPf78.jpg  Savęsp: 13. fragmentai

Prisėdau prie interneto. Įžiebtas ekranas tuščias, tačiau žinau, suprantu kokia gausi būties  įvairovė savo  atspindžiais sutilpusi nedidelės apimties konstrukcijoje. Plauk, eik, skrisk, neatsikeldamas nuo kedės, nepravėręs busto  durų, keliauk į kosmosą ir kosmosu, sveikinkis su mirusiais, susitikinėk su gyvais, net ir su pačiu savimi, koks tu vakar, po vakar, koks prieš matus ir daug metų. Tik nepatingėki, tik būk paklusnus ir elkis kaip paliepia Instrukcija, kad baltas tuščias ekranas užsipildytų tokios Esaties atspindžiais. Atrodytų, argi galėtų būti kitaip? Tačiau irgi  žinau, kad būna (ir yra) netgi labai ne taip -  pasilieki nerangus, išmestas iš  veiklos, iš veiksmo ir nereikalingas. Sau – irgi. Tačiau šį kartą  mano būsena keitėsi: pasijaučiau taip, lyg kažkas manyje meistravo, kažkas naršė ir dabar taikosi įžiebti ekraną. Pro (Proza), buvusi šalia, irgi pajautė, kad esu judresnis ir –  bent  kol  kas – kėdėje neužsnūsiu.
  – Bandysim? – klausdama  prašneko ir sakė.– Būtų smagu, jeigu pasisektų. Užrašai iš Savęsp visuomet vertingesni, šiltesni, negu gavus juos  dairantis po žvaigždes.
  – Ką girdžiu!. It Poe (Poezija) tavo burna kalbėtų, – smagu  buvo pasijausti judresniu.
  – Burna, Pranuci, mano. Bet kalbu apie tai, ką ir su Poe neretai pasikalbame.
  – O su manimi? Kodėl su manimi – ne? Kuo prasikaltęs, kad tartum atbaidytos.
  – Ne atbaidytos. Tačiau kalbėti, net mąstyti apie  Savęsp – reikalas subtilus. Kol jis pats savyje nesubręsta, nesusitupi, tuščias darbas jį šaukti. Taip, taip,  tuščias darbas jį šaukti ar kitaip niukinti. Reikia gilesnio, tirštesnio supratimo. Reikia ne tik gaidžių giedojimų.  Ir štai regis, kad  dabar  išgirstu, kaip atsikosėja Ispanija.
   
   – Atsikosėja, sakai, Pro?,– žvilgterėjau į redaktorę, kurios paprastai taip nevadiniu, vis Pro ir Pro. Ji dėl to nepyksta, o savo bičiulę ir bendražygę poeziją irgi įniko vadinti Poe. Man tai irgi  smagu. Ir kada susieiname į  trijulę, tai vienas  kito kitaip nepašaukiame – tik Pro, Poe ir Pranucu. Taip ir dabar.
– Atsikosėja, sakai, Pro?. Galbūt,  galbūt.  Tačiau žvilgterėk aukščiau  – viršum galvos Vandenis su ąsočiu. Nepraeina nepasisveikinęs.  Kai jis ten, tuomet ir  Savęsp suklusta. Be kalendoriaus jį jaučiu.
  – Laikas pagaliau jam ne tik suklusti. Kol jis tik šitaip, pradedi manyti: o visgi niekam tikę esame. Taip ir neįveikiame jo, taip ir nesugebame užrašyti.  Poe, beje, taip pat. Užrašai labiau panašūs į  juodraščius,  kurių ir redaktoriai dažnai neįveikia.

Štai ji, Savęspi!
Žodynas neužmiršęs  jos..
Nors iš toli atėjus –  iš toliau nei raidė
Ji  man kaip didelė šalis. Valstybė
Gyventi kur įkėlė Dievas ir lopšys.

– Ir vis dėlto, redaktoriau, kuomet žvaigždynu   pasirodo Vandenis su ąsočiu, patikėk, kad  Pranuco  galvoje prašviesėja – net nešyptelėjęs patikinau Pro. O mintyse dūmojau: ak, mieloji drauge, jeigu ne tu, jeigu ne Poe,  jeigu ne Savęsp, ką veikčiau, a? Kur ir kuo  būčiau be jūsų? Ne taip svarbu, kaip atrodo mano užrašai; svarbiau pats jų atsiradimo procesas, svarbiau per jį atsiradęs  pojūtis, nuojauta, kad yra pasaulis, kuris ne toks, kad galėtum nuskristi raketa ar nuvažiuoti radijo karieta. Yra, yra, yra... Jis  toks, kad lyg čia pat, lyg nešiotum jį, tačiau tuo pat  kartu jis didelis, neaprėpiamas, kartu su būtu, esamu ir būsimu laikais. Yra, yra, yra tokia  būtis... O tai, kad pradedi  suvokti tokią ją esančią  argi reikia jaudintis, ar  kažkaip kitaip reaguoti, elgtis. O kad Ispanija  „atsikosėja“, tai irgi, reik manyti, kad per lopšį.

Pro tyli. Ir dar tyli. O paskui padeklamuoja.

Užsnigo sniegas.
Dar  maniau,
Kad žilas plaukas šitaip sninga .
Tiek daug prismigo virš galvos ,
Kad,  regisi,
ne –
     iš –
         si –
             kap –
                    sty –
                          siu.

Aš kapanojuosi,
bet virš galvos
vis sninga, sninga, snin...

  – Poe kažkur, o be jos neapsieiname. Kita  vertus, tai irgi  neatrodo tiesa, kad ji kažkur, kai aš ją deklamuoju. Todėl ir aš tariu: yra, yra, yra tokia  būtis, kai ji ir kažkur, ir čia.  pasakė Pro ir prikergė: – Gerai, kad ir Dievas trejybę myli.   
  – Tačiau prošvaisčių mūsų užrašuose nesimato,  pasakiau jam, – bet tai ne menkniekis. Kol šitaip, kol supranti, kad taip neturėtų būti, tol ir lauki, kad ir  Vandenio, tikėdamasis jog neužmirš, kad  įkvėps, paduos uzboną iš jo gurkštelėti .   

Komentarai
Moderatorius (-ė): Pakeleivis
Ispanija šįkart toli. Tik kostelėjo ir, atrodo, apsiramino.
Suprantama viskas, o ta Instrukcija (Tik nepatingėki, tik būk paklusnus ir elkis kaip paliepia Instrukcija) yra turbūt ne naudojimosi kompiuteriu aprašas, bet kokia aukštesnioji instancija? O kad ir intuicija?
   Poe, Pro ir Savęsp pašnekesyje geros sankirtos čia: Tačiau kalbėti, net mąstyti apie Savęsp – reikalas subtilus. Kol jis pats savyje nesubręsta, nesusitupi, tuščias darbas jį šaukti. Taip, taip, tuščias darbas jį šaukti ar kitaip niukinti.

... O mintyse dūmojau: ak, mieloji drauge, jeigu ne tu, jeigu ne Poe, jeigu ne Savęsp, ką veikčiau, a? Kur ir kuo būčiau be jūsų? Ne taip svarbu, kaip atrodo mano užrašai; svarbiau pats jų atsiradimo procesas, svarbiau per jį atsiradęs pojūtis, nuojauta, kad yra pasaulis, kuris ne toks, kad galėtum nuskristi raketa ar nuvažiuoti radijo karieta. Yra, yra, yra... Jis toks, kad lyg čia pat, lyg nešiotum jį, tačiau tuo pat kartu jis didelis, neaprėpiamas, kartu su būtu, esamu ir būsimu laikais.
Tikiu kelione laikais ir pasaulio (-ių) nešiojimu, tad jaučiu, kad pastaroji citata ir išsklaido pradžioj šmėstelėjusią abejonę apie internetinį susisiekimą su mirusiais. Mintimis, atmintimi galima puikiausiai.
 
Na o Vandenis su uzbonu kartais ne tik duoda gurkštelėti ar praplauna iki prošvaisčių, bet ir visai praskiedžia ar daro bangą. Pradedi, pavyzdžiui, prie kompiuterio, susigriebi kažin kur nuneštas.

Vartotojas (-a):  sada
Sukurta: 2017-01-26 16:55:46
Gera skaityti Jūsų protingas mintis.

0

17

Sukurta: 2008-09-30 14:40:39

"Dievo dovanų neišmokstama"
Bet:
"Ir Dievas sutvėrė žmogų pagal savo paveikslą.
Pagal Dievo paveikslą jį sutvėrė:
Sutvėrė jiedu, vyriškį ir moteriškę."

Visų Šventųjų naktį

- Matai?
- Ką?
- Ką! Ką! Klausiu, ar matai tą pypliuką. Sakyčiau, tėvo sūnus. Žiema. Šalta. O jis arčiau jo, negu motinos, - pasakė Astė ir atsidususi: - Žmonės pamato, išgirsta, o mudu iš Savęspi neišeinam. Tu tik pažiūrėk! - ragino.
- Taigi matai, kad žiūriu.
Nuotrauka sena. Prieškario laikų. Joje gili žiema su baltai baltai apšerkšnijusiais medžiais. Visoje nuotraukoje dvi spalvos - juoda ir balta. Ir jokios kitos. Senos nuotraukos nemėgsta būti spalvingomis. Ir aš jau buvau girdėjęs, kaip Karilė:
- Dieve, kokios gražios tos senos nuotraukos. Ir žmonės tokie išdidūs! Kodėl dabar viskas taip supaprastinta ir suprastinta? Kodėl?
- Gražus žiemos vaizdas. Vien tvora ko verta! Nekalbu jau apie šiltus žmones prie jos. Patinka nespalvotos nuotraukos, - pritarė jai Klevas.
Bandžiau atsiminti kitas nuomones ar įspūdžius, paliktus žiūrovų prie senos nuotraukos. Nemanau, kad tai buvo sunku, tačiau sieloje vėl išgirdau Astę.
- Man labai gera piešti. Tačiau kai piešiu iš nuotraukos, tiesiog stulbinančiai gera. Pieščiau ir pieščiau.
Su Aste mudu susipažinome irgi kažkaip neįprastai. Jau seniai jaučiau, kad kažkur šalia, visai netoli manęs, ar net manyje ( Savęspi ) gyvena Astė. Ypatingai šis jausmas pasireikšdavo, kuomet mėgindavau ir savęs išpoteriauti kuriamo eilėraščio eilutę ar posmelį. Taip atsitiko ir Visų Šventųjų naktį.
- Vėl tu čia, Aste? - pirmą kartą pavadinau ją vardu.
- Ha, ha, ha! – skardžiai, laimingai nusijuokė moters balsas.- Taip ir žinojau, kad būtinai įspėsi mano vardą. Taip, Pelėda, mano vardas Astė. O dabar...
Suklusau, užspaudęs kvėpavimą, ir laukiau, kas "dabar". Tylos pauzė dusino, smaugė ir vis dėlto išgirdau jos tylų kaip šnabždesį prašymą:
- Nupiešk, Pelėda, mane.
- Negi nežinai, kad nemoku piešti?
- Kokią nupieši, tokia ir ateisiu pas tave. Labai prašau - nupiešk...
Ši valanda dar visai artima, tačiau deja, deja, ne ką galiu pasakyti, iš kur atsirado drąsos imtis tokios užduoties, kuomet padoresne rašysena nesugebu parašyti net žodžio. Rašysena tokia, kad apsaugok nuo jos net ir mano priešus. Manau, kad vis dar nematoma Astė pati įdavė rankoje pieštuką ir paklojo prieš nosį popieriaus lapą. Tą patį, ant kurio jau buvau parašęs išpoteriaujamo eilėraščio kelias eilutes.

Mano tiesa nedidelė -
Gyventi reikia žmoniškai ir... tik.
Kaip aš tavim,
Tu manimi tikėk,
Būk sąžiningas mintyse ir žody.

Lape eilutės užėmė nedaug vietos, atsirasti piešiniui netrukdė, bet regėjosi, kad tuščias lapas jam geriau pritiks, tačiau kažkodėl kitaip manė Astė ir jos įtaiga buvo stipri - teko priglusti pieštuko smaigalį prie popieriaus lapo: vietoje galvos atsirado apskritimėlis, kurioje talpinau akis, lūpas, nosį. Viršutinę apskritimo dalį „pabrūkšniavau“ plaukais. Aš ir pats, septynių dešimties metų senis, nenorėčiau turėti tokios galvos ir man buvo neįsivaizduojama, kaip tai gali iškęsti Astė. Ryžtingai padėjau pieštuką :
- Ne, Aste. Negaliu. Nemoku piešti. Nepyk.
- Skauda! - sudejavo nupieštomis lūpomis.
- Bet...
- Skauda, baik darbą, Pelėda.
Žagtelėjau iš nuostabos, nes nebuvo abejonės, kad piešinyje atsirado gyvybė - Astės dvasinis buvimas mano nuojautose perėjo į gyvenimą. Kaip visas piešinėlis buvo baigtas, Astė pastatyta ant kojų, susiėmiau rankomis už galvos ir paprašiau:
- Prašau, meldžiu, tik neik prie veidrodžio.
- Viskas labai gerai. Net geriau, negu tikėjausi. Kaip ten sakoma? Dievas davė burną, duos ir duonos, - ramiai pasakė ir nuėjusi iš popieriaus lapo savo negražiomis, bet saldžiomis, laimingomis lūpomis pakštelėjo į apšepusį žandikaulį: - Manau, kad mano padėtis geresnė negu Ievos, sukurtos iš šonkaulio. Moteriai svarbu atsirasti, o paskui ji kuria pati save. Pamatysi, dzieduli, kad ir Astė sugebės pasirūpinti savimi - laimingai pasakė ir padavusi piešiniu ištuštėjusi popieriaus lapą:
- Rašyk, dzieduli.
- Ką rašyti?
- Ką pradėjai. Eilėraštį rašyk.
- Manai, kad kažką dar sugebu sukurti?
- Ką sukūrei, per mano piešimą nedingo. Aš tau padėsiu atsiminti.

Jeigu žmogus - išpirks jis savo kaltę
Gėda, išpažintim, netgi krauju.
Tai vyriška.
Nors nieko nuostabaus
Nors nieko, kas dar kiek aukščiau iškeltų
Garbingą paskirtį žmogaus.

Jeigu, kas mano, kad tikiu tuo, ką čia rašau, tai netiesa. Tačiau taip pat gerai žinau, kad negalėjau nerašyti, ką parašiau, o tai taip pat tiesa. Todėl liudiju, kad 2007 metų lapkričio 1 d., taigi Visų Šventų vidurnaktyje pirmą kartą susitikau su Aste, kuri iš dvasios, sakykim, iš dangaus nužengė į žemę, piešinyje įkvėpė gyvybę ir, kaip netrukus suprantu, pasiryžusi pagyventi kartu su mumis. Noriu tik pasakyti, kad nuojauta, jog kažkas tą naktį atsitiks, vis dėlto buvo, bet viešinti apie tai nebuvo drąsu - vienintelis, kam apie tai parašiau, yra Sodininkas. Mano žinutė jį sudomino, nes dar tą naktį parašė:
„Jau pusvalandis po 24 val. nakties, tad būsiu lakoniškas: nuoširdžiai dėkoju už mielą ir intriguojančią, net paslaptingą žinutę.“
Net nepastebėjau, kai Visų Šventųjų nakties dovaną, taigi nužengėlę iš Dvasios (ar iš Dangaus) pradėjau vadinti vardu - ASTĖ ir džiaugiausi, kad mane vadina d z i e d u l i u. Nesakau, kad kyla bent didesnis noras ją priskirti prie Šventųjų, tačiau įdomu, kad Astės apsireiškimas įvyko prie tos senos 1939 metų nuotraukos, kurią daug kas iš mūsų matėme, o kai kurie pasidžiaugėme palikdami prie jos savo parašus. Nėra garantijų, kad nebe to atsirado toks tapsmas – „ir žodis tapo kūnu“
Va ką apie tai parašę Žalios Žolės poetai.
GIEDRĖ: (...) baltas laimės švytėjimas...ir tokia ramybė...
RADASTA: Žavi sena nuotrauka, iš kurios anų laikų gera dvasia sklinda.
IEVA: Istorinė foto. Kaip įdomu.
SAULAŽIEDĖ: Senos nuotraukos žavios dėl savo spalvų gamos. Arba tą įspūdį sustiprina mano sentimentai. Man ši labai graži. Išskirtina. Ir juodi žmonių siluetai apsnigtame miške. Ir nuotraukos kamputy matosi tas dalykėlis, kuriuo lipindavo fotoalbumuose. Nežinau nė kaip vadinasi.
Truputį atsipeikėjęs dar kartą einu prie tiek šurmulio sieloje sukėlusios nuotraukos. Einu, sakyčiau, atidesnis, net gal išmokęs geriau perskaityti, bet svarbiausia - geriau įsižiūrėti į nuotraukos viduryje bestovintį man svarbiausią asmenį, būtent, į penktus metus įaugusį pypliuką, dabar vadinama SODININKU. Šalia jo ten tėtis, motina, krikštamotė, o aplink (ir visur!) sniegas, tvora, medžiai, tyla ir 1939 metai.
- Aste,- pašaukiau Visų Šventųjų nakties dovaną,- pati matai, kaip viskas čia puiku. Tiesiog nuostabu! Bet kokia negraži tu. Slėpkis! Nesirodyk! Niekam nekalbėk, kad tu tokia per mano nemokėjimą piešti. Turėtum juk žinoti, kad mano sieloje esi visai kitokia. Tu ten princesė, karalaitė, širdžių valdovė. Ir nėra žemėje to, kuris tavęs tokios nemylėtų.
- Dzieduli, galėtum perskaityti ir Taurijos parašą. Ten, prie nuotraukos, ji taip :“Viskas čia nuostabu... O už kelių metų ... prakeikto karo pradžia. Ar jautė tokią nelaimę širdys? – lengvai iš atminties ištraukė Taurijos parašą Astė ir lyg pasidžiaugdama. – O kokie gražūs žmonės išaugo. Išaugo būdami tiesiog pragare.
2007-11-01 16:48:04
P.s:

Astė Parašė komentarų: 2008-11-29 - 20:09:32 Anonimas
O kodėl Astė?...

giedrex26 Parašė komentarų: 8480 2007-11-01 - 19:35:45
...Jos taip trūko čia...ačiū, Pelėda, už nuostabią deivę Astę, kurią jau spėjome pamilti ir šis šventas sopulingas vakaras daug šviesesnis tapo...

Karilė Parašė komentarų: 2250 2007-11-01 - 18:21:09
Taigi taigi. Paleidot į svietą Astę. Konkrečią. Dvasingą. Realią. Labai realią. Mielą. Žiūrėsim, ką Ji toliau veiks. Lauksime atklystančios į žaliąžolę ramunių pasiskint...

Sodininkas Parašė komentarų: 1260 2007-11-01 - 18:04:23
Mielas Pelėda...Ne, mielas Pranai, iki ašarų mane nustebinote ir pamaloninote. Įvairios mintys pynėse galvoje vakar, kai užsiminėte apie pakvietimą į svečius, o ypač apie Astę. Bandžiau prisiminti jaunystės laikų paneles ir moteris, su kuriomis teko tada bendrauti, bet negalėjau tokios prisiminti. Nors gal ir buvo tarp jų kokia nors Astė? Žodžiu, su didžiuliu dėmesiu perskaičiau šią intriguojančią ir šiek tiek mistišką novelę, bent jau man labai labai įdomią ir jaudinančią. Duok Dieve Jums sveikatos, mielas kolega, mano amžiaus gerasai žmogau, o taip pat sėkmės visuose gyvenimo vieškeliuose ir vieškelėliuose, vedančiuose į gėrio ir grožio šalį, kurioje gali atgimti net sena prieškario nuotrauka ir užgimti nuostabioji Astė. Ji iki amžiaus pabaigos išliks mano atmintyje, kaip svajonių mergelė, kaip pasakų deivė, o gal kap prieškario, vaikystės laikų, Pabaiske, kuriame gimiau, o gal Vikšnabrastyje, iš kurio ištrėmė ir amžiams išskyrė mūsų šeimą, kaimo mergaitė, padėjusi berniukams ištraukti mane iš sodželkos, kurioje skendau...
Nesigailiu, kad įdėjau į svetainę šią nuotrauką iš tėvų albumo. O juk prieš mėnesį jau norėjau ištrinti, kaip ištryniau šalia jos buvusią nuotraukėlę, kurioje aš gulėjau vežimėlyje, o mama (dar gyva) ir krikštamotė (jau seniai Anapilyje) stovėjo parugėje, gal net ten, kur dabar auga ąžuoliukai, pasodinti Pabaisko mūšio lauke... Ir mane stabdė kažkokia nuojauta, kad nereikia kol kas jos trinti...Ir nuojauta neapgavo. Dabar nuotrauka tartum iš naujo atgimė, kartu su a.a. tėvu, atgulusiu Krasnojarsko krašte ir su krikštamote, besiilsinčia, ačiū Dievui, gimtojoje šalyje.
Džiugina, kad išliks ir kai kurių mano bičiulių parašai po nuotrauką, kad juos perskaitys ir kiti, o ne tik aš ir mano šeimos nariai.
Dar kartą nuoširdžiai dėkoju, mielas Pranai - Pelėda, už šią nuostabią staigmeną Visų Šventųjų dieną. Būkit ilgai ilgai drūtas ir laimingas, kiek gali būti laimingas senatvės keliais keliaujantis žmogus, ne jaunėjantis, bet galintis sutverti gerą ir nuostabią mergelę Astę.

radaa Parašė komentarų: 5262 2007-11-01 - 17:53:25
galima butu dar daug minciu palikti po siuo kuriniu, taciau nesinoretu jo (per didelemis kalbomis) supaprastinti. :)) Sia diena jis tiesiog privercia suvokti ir priimti dar kitaip.

radaa Parašė komentarų: 5262 2007-11-01 - 17:50:44
gilus iprasminimas... paveike labai, tarsi pasibeldimas is ten i cia ir atvirksciai. Tarsi neimanomas kontaktas vakar- siandien ir, dziaugiuosi siuo kuriniu- duoda sveikatos rytojui....

0

18

http://s3.uploads.ru/t/ZPf78.jpg

Savęsp:

14. fragmentai

Kompiuterio ekranas dar vis tuščias, šviečia stačiakampiu kaip krepšinio aikštelė. Atrodytų užmiršta, nereikalinga, bet ar iš tiesų užmiršta? O juolab ar nereikalinga? Spoksau į jį ir jaučiu, kad norisi irgi nusileisti giliau ir iš ten pašaukti, parašyti ar kitaip duoti žinią: ak, kaip tylu, ramu, kaip gera šitame pasaulyje. Ir tuo pat metu: kažin, ar sugebėčiau taip pasijausti, užgesinęs šviesos kvadratą. Juolab, kad savaime žinau: ot, paspausk. Pranuci, klavišą ir pasaulis atgys, subanguos, sujudės.
Bet ar reikia, a? Ar reikia, jeigu galiu elgtis kaip patinka, atsiliepiu abejone. O ekranas baltas kaip sniegas. Nė vienos dėmelės ant jo. Ir, žinoma, ne pirmą kartą jį tokį matau. Ne kartą, pasnūduriavęs prieš jį kėdėje, netgi užmigdavau kietesniu miegeliu, o paskui nemokėdavau suprasi, ar tai, ką regėjau, ką sužinojau – iš sapno ar iš ekrano.
Šįkart toks nutikimas negrėsė, nes kelinta diena, kai įsišvietęs Vandenio žvaigždynas. Įdomus jis man, įpratau net parodyti, kai į savo žvaigždyną. Panašiai kaip tėvynę, į gimtinę. Gal taip ir todėl, kad iki šiol nesugebu atsikratyti supratimu, kad jis man labiausiai jautrus, paveikus būtent tuo metu, kai popiežiaus Grigaliaus XIII kalendorius verčia laiką sutalpintą tarp sausio mėnesio dvidešimt pirmosios ir vasario mėnesio devynioliktosios dienų. Taip ir šiemet. Aš pradžiugau, atrodė, kad paaugau, atjaunėjau. Tačiau savo nuostatos neišsižadėjo ir Pro (proza). Šiemet ji irgi, kaip ir kiek pamenu, mano Vandenį pasitiko kalbėdama man priekaištus.
– Baik niekus taukšti! Sakiau gi, o dabar jau ir cituoju, įsidėmėk, cituoju: geriausiai Lietuvoje Vandenio žvaigždynas matomas neaukštai viršum horizonto spalio - lapkričio mėnesiais.
– Cituoji? Ką cituoji? Poe?
– Ne Poe. Ji su tavimi irgi į tą pačią dūdą pučia. Netiki? – dar paklausė ir tuoj pamačiau, kaip greitai, it mygtuko spragtelėjimas į kompiuterio ekraną įtekėjo Vandenio žvaigždyno paveikslas: girdi, taip ir taip, Pro teisi. Esą, nusiramink, Pranuci, ir nekvaršink net ir sau galvos..
Žvaigždynas, o koks blausus, galvojau, aptemęs, drumzlinas Taigi vakaras. Lyginat su įsišvietusiu kompiuterio ekranu, taigi pavakarė, vakaras. Įtekėjo ir... ir faktas, kad ekrano šviesa pritemo. Ir vis dėlto...
– Tikiuosi, neužmiršai skaityti. O kad akiniai reikalingi, tai, prašau. Betgi ir jie ant nosies pakabinti.
– Tu supykusi? Tu pikta, Pro.
– Dar nelabai... Jaučiu, kad dar laiko bus. Dar į talką ir Poe suspės ateiti
– Bet ar pati supranti, ką šneki? Ką rodai?.
– Ne, aš, ne aš, ne aš. ..
– Ne tu, ne tu, ne tu... Tačiau, Pro, pabūk paslaugi ir padėk man surasti Sodininko nuotrauką, kurią jis patalpino savo puslapyje ir apie kurias man vėliau rašė...
– Nori, kad atsiminčiau, ką rašė..
– Atsiminti nereikia. Tuomet aš pats perskaitysiu. Tau tik klausytis reikės
Ir tuomet pajaučiau, kaip pritemusio ekrano vietą užėmė gyvenimas. Pasąmonėje mirktelėjo: kažin, ar tai matant galima teigi, kad gera vieta tuščia nebūna, pamaniau ir žinojau, kad surandu tai, ko man labai reikia Surasiu Astę. Kaip tada.. Taip, taip, žinojau, nes kaip tada tarp kitų nuotraukų, pamačiau ir užmirštą Jo, Sodininko, paveiksliuką. Oi, atsiprašau! Jis nebuvo pamirštas. Jį atsimindavau neretai, tačiau visuomet taip, lyg būtų užrašytas kaip sapnas. Atsimeni, bet greitai išnyksta, kad kitą kartą ir vėl galima būtų pasapnuoti. Ir taip daug kartų. Daug.
Žiūrėjau į Pro ir kalbėjau, prašiau, tikėjau.
– Kad ir ko klausčiau Astės, būk gerutė kaip tyla, kaip angelas, būk taip, tartum tavęs nebūtų. Nes, pirma, Astės balsas labai panašus į tavo, o, antra, būk atidi.
– Man tai malonumas. Ačiū, – pasakė Pro ir pasitraukė toliau.
tę. Kaip tada.. Taip, taip, žinojau, nes kaip tada tarp kitų nuotraukų, pamačiau ir užmirštą Jo, Sodininko, paveiksliuką. Oi, atsiprašau! Jis nebuvo pamirštas. Jį atsimindavau neretai, tačiau visuomet taip, lyg būtų užrašytas kaip sapnas. Atsimeni, bet greitai išnyksta, kad kitą kartą ir vėl galima būtų pasapnuoti. Ir taip daug kartų. Daug.
Žiūrėjau į Pro ir kalbėjau, prašiau, tikėjau.
– Kad ir ko klausčiau Astės, būk gerutė kaip tyla, kaip angelas, būk taip, tartum tavęs nebūtų. Nes, pirma, Astės balsas labai panašus į tavo, o, antra, būk atidi.
– Man tai malonumas. Ačiū, – pasakė Pro ir pasitraukė toliau.

0

19

http://s8.uploads.ru/t/iHdqv.jpg

Savęsp: 15. fragmentai

  Tas pats laikas žmoguje atrodo kitaip negu laikrodžiuose. Laikrodžiuose jis nemoka kitaip net pajudėti: tik – tak, tik – tak ir tik tiek. O žmoguje? Čia jis kur kas įvairesnis, spalvingesnis ir netgi kantresnis. Sunkiai suvokiu, kaip reikia ilgame kelyje išbūti, kad vaizdas, nekeisdamas savęs, išliktų toks, kaip tada. Nupieštas ant popieriaus ar, tarkim,  išaustas drobėje, jis, prarasdamas tapatybę, mainosi, keičiasi kur kas greičiau. Nenorėjau, kad Ją taip greitai pamatyčiau, bet burnai atrodė  kitaip. Ji žiojosi taip, kad ir man rūpėjo, su kuo ji.
 
   – Matai? – išgirstu.
   – Ką?
   – Ką! Ką! Klausiu, ar matai tą pypliuką. Sakyčiau, tėvo sūnus. Žiema. Šalta. O jis arčiau jo, negu motinos, – pasakė Astė ir atsidususi: – Žmonės pamato, išgirsta, suspėja ir ten, ir šen, o mudu iš Savęspi neišeinam. Tu tik pažiūrėk! – ragino.
   – Taigi matai, kad žiūriu.
   Nuotrauka sena. Prieškario laikų. Joje gili žiema su baltai baltai apšerkšnijusiais medžiais. Visoje nuotraukoje dvi spalvos – juoda ir balta. Ir jokios kitos. Senos nuotraukos nemėgsta būti spalvingos. Ir aš jau buvau girdėjęs, kaip Karilė:
   – Dieve, kokios gražios tos senos nuotraukos. Ir žmonės tokie išdidūs! Kodėl dabar viskas taip supaprastinta ir suprastinta? Kodėl?
   – Gražus žiemos vaizdas. Vien tvora ko verta! Nekalbu jau apie šiltus žmones prie jos. Patinka nespalvotos nuotraukos, – pritarė jai Klevas.
   Įdomu  atsiminti  ir kitas nuomones ar įspūdžius, paliktus žiūrovų prie senos nuotraukos. Nemanau, kad tai buvo sunku, tačiau sieloje vėl išgirdau Astę.
  – Man labai gera piešti. Tačiau kai piešiu iš nuotraukos, tiesiog stulbinančiai gera. Pieščiau ir pieščiau.
  Su Aste mudu susižinojome irgi kažkaip neįprastai. Jau seniai jaučiau, kad kažkur šalia, visai netoli manęs ar net manyje (Savęspi) gyvena Astė. Ypatingai šis jausmas pasireikšdavo, kuomet mėgindavau iš savęs išpoteriauti kuriamo eilėraščio eilutę ar posmelį. Taip atsitiko ir Visų Šventųjų naktį.
   – Vėl tu čia, Aste? – pirmą kartą pavadinau ją vardu.
   – Ha, ha, ha! – skardžiai, laimingai nusijuokė moters balsas. –Taip ir žinojau, kad būtinai įspėsi mano vardą. Taip, Pelėda, mano vardas Astė. O dabar... Sunkiai  beįsivaizduoji, ko  paprašysiu,
   Suklusau, užspaudęs kvėpavimą, ir laukiau, kas „dabar". Tylos pauzė dusino, smaugė ir vis dėlto išgirdau jos tylų kaip šnabždesį prašymą:
   – Nupiešk, Pelėda, mane.
   – Negi nežinai, kad nemoku piešti?
   – Kokią nupieši, tokia ir ateisiu pas tave. Labai prašau – nupiešk...
    Ši valanda dabar irgi visai artima ir ji netolsta, tačiau, deja, deja, ne ką galiu pasakyti, iš kur atsirado drąsos imtis tokios užduoties, kuomet padoresne rašysena nesugebu parašyti net žodžio. Rašysena tokia, kad apsaugok nuo jos net ir mano priešus. Numanau, kad vis dar nematoma Astė pati įdavė į ranką  pieštuką ir paklojo prieš nosį popieriaus lapą. Tą patį, ant kurio jau buvau parašęs išpoteriaujamo eilėraščio kelias eilutes.

Mano tiesa nedidelė –
Gyventi reikia žmoniškai ir... tik.
Kaip aš tavim,
Ir tu tikėk manim,
Būk sąžiningas mintyse ir žody.

  Lape eilutės užėmė nedaug vietos, atsirasti piešiniui netrukdė, bet regėjosi, kad tuščias lapas jam geriau pritiks. Ieškojau  tuščio, tačiau kažkodėl kitaip manė Astė ir jos įtaiga buvo stipri – teko priglausti pieštuko smaigalį prie popieriaus lapo su  jame parašytu eilėraščio posmu. Greit vietoje galvos atsirado apskritimėlis, kurioje talpinau akis, lūpas, nosį. Viršutinę apskritimo dalį „pabrūkšniavau“ plaukais. Aš ir pats, aštuonių dešimties metų senis, nenorėčiau turėti tokios galvos ir man  neįsivaizduojama, kaip tai galėjusi iškęsti Astė. Ryžtingai padėjau pieštuką:
   – Ne, Aste. Negaliu. Nemoku piešti. Nepyk.
   – Skauda! – sudejavo nupieštomis lūpomis.
   – Bet...
   – Skauda, baik darbą, Pelėda. (Tuomet ji mane vadino Pelėda).
   Žagtelėjau iš nuostabos, nes nebuvo abejonės, kad piešinyje atsirado gyvybė ir... ir, kaip sako liudininkai,  tuomet teištariau: o Dieve,  tebūna tik šviesa, tik šviesa, tik... Pats gi dabar taip mielai man skambančios frazės neatsiminiau. Ir taip atsitikę, kai visi Lietuvos laikrodžiai skambino vidurnaktį, išlydėdami į kelionę Spalį ir sutikdami Lapkritį.
   – O metai? Kokie tai metai, – neiškentė kantriai  tylėjusi  Pro, bet tuoj pat suvokė, kad  klausti  nereikėję, nes, pasak jos,  tokus dalykus protingiausia  sužinoti iš Inter'os.
   – Aš dar nebaigiau, Pro, nes, atsiprašau, gerklė kaip tuomet  užsikimšo ar užsismaugė. Tai  buvo 2007 metų Visų Šventųjų naktį.
  – Būtent, –  neiškarto supratau, kodėl tokia žinia  nudžiugino Pro ir ji puolėsi kartoti: būtent, būtent...
Pelėda
2017-01-29 11:03:55

Vartotojas (-a):  nei_sis_nei_tas

Sukurta: 2017-01-29 21:15:03

Taip, anksčiau nuotraukos buvo tiktai juodai baltos. Visai gražu buvo, o be to man atrodo, kad žmonių išvaizda buvo geresnė(švelnesni veido bruožai) negu spalvotose. Lyginau 2 panašias nuotraukas (tą pačią diena fotografuota).
Kūrinys man labai patiko. Daug išminties.

0

20

http://s7.uploads.ru/t/SWslV.jpg        Argi ne kvailystė, a?

Savęsp: 16.

   Daugiau tokių kvailybių, tikiuosi, nebus. Geriau  praeitis, neturinti mirties, negu žvalgyti po dangumi pakištą dabartį, dieną iš dienos versti Grigaliaus kalendorių ir spėlioti, o kas ir kaip toliau. Ar pagaliau nenukris ir pats dangus?
    Ką? Gal sakysite neprotingai kalbu? Jeigu neprotingai, tai ne dėl savo kaltės. Ot, ir šį kartą man  svarbiausia tai, kas ateina į galvą. Dabar. Tuoj pat. O kodėl taip? Nei  laukiau, nei prašiau, nei kitaip to pageidavau, tačiau yra kaip yra. Ar protinga būtų manyti, kad taip atsitiko dėl mano sumanyto  veiksmo. Beje, nuojauta tokia, kad netrukus  deklamuosiu. Buvo  laikas, kai maniau, kad tai reikalinga užrašyti ant popieriaus ir susegti į  knygą. Argi  ne  kvailybė, a?
    O dabar?  Pajaučiu, kad noriu giedoti. Tačiau apie ką, irgi nežinau. Giedu, kas į galvą ateina. Paskutinį kartą pagiedojau apie Ispaniją. Irgi kol neišsižiojau – nežinojau, kad taip atsitiks. Prašau,  klauskite  Pro.  Ar Poe. Ar Redaktorių. Ir taip:

1.

Ispanija ne taip arti,
juolab, jei karieta keliautum,
tačiau kai baltas kaip žiema,
kai lopšyje esi,
kai išspiria dangus į kitą dalią,
negreit  ateina susitaikymas su savimi
išbūt savo vergovę – Žmogų.
 
   Sakysite, kad  kažkas ne taip? Tokia mintis aiktelėjo ir man. Netgi suprantu, kad greitai ir redaktorius pasirodys. Mano  redaktorius – be kūno. Iki šiol jis nepraėjęs tos stadijos, kuomet žodis tampu juo. Supraskite, tampa  kūnu. O  giesmėje žodžiu pasirodžiusi Ispanija mane irgi krestelėjo. Lyg jai norėjosi, kad kažką atsiminčiau. Kažkodėl į ją bėgti  išsitiesė, išsirangė, išsivyniojo visi  keliai .Buvo sausio 29 d. Ir aš žinojau, kad giedamo teksto nevalia rašyti į dienoraštį. Nemanau, kad jam ten būtų bloga, bet mačiau, kas yra šalia. Ir Pro, ir  Poe, ir Redaktorius. Budi. Sako, kad dabar, kai apšviestas 78 žvakių lyg ir  lengvesnis, jau netinkamas sunkesnį  akmenėlį panešioti. Daugiau vėjų galvoje. Net kritikai netinkamas. Ėgi,  neįprasta matyti tiek žvakių ir kiekvienoje jausti save. Degu, bet  nepasakyčiau, kad skauda..

2.
Išnoko laikas – atbūnu aš Jį.
tremties peizažai pro pirštus kaip žirniai byra.
Sužiuro į akis Poe –
mažutė mano lyra
Ir nesiginčija, kad man graudu
vergovę – Žmogų – šitaip gret išbūti.

   –  Žmogus  kaip vergovė, o kažkodėl gailiesi ją  išbuvęs. Dar norėtųsi užtrukti. Taip  juk?
   – Tai ji, Pro (proza), man siunčia repliką. Lyg ir nesitiki,  kad galėčiau dar šiek tiek užsibūti. Bent  iki jubiliejinių 80. Ak, mieloji, tariu mintyse, nežinau ką tau  pasakyti. Tai  ne mano rūpestis ar bus jie, ar nebus. Ir dėl to man galvos nesopa.

   Susėdome  keturiuose: Pro, Poe, redaktorius ir aš. Anieji trys žiūri į mane kaip piemenį su uždegtomis 78 žvakėmis. O man smagu. Aš giedu:

3.
Argi seniai sekmadienis?
Argi seniai Kabeliuose
bažnytiniai parapijos varpai skambėjo,
kai  pirmą kartą lopšyje suaikčiojau:
– O  Dieve, nepalik manęs be tėvo,
nepaliki Šklėriuose.
Kinkyki lopšį kaip karietą,
prie šono kardą man prisek.
Aš – savanoris į Ispaniją
Ten kraujo daug...
 
   – Va kaip! – šiltai šyptelėjo Poe. – Savanoris į Ispaniją. Su kardu prie šono. Beje, kary, Donaldas  linkėjimus siunčia. Žinai tokį? Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trampas. Atsimink: Trampas, o  ne Trumpas.
   – Supratau.  Ačiū, Poe, kad  pirštu nerodai. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taip pat neužmiršo. Sakė, kad  galėtume  ir susitikti. Pavyzdžiui, Ukrainoje. Ten irgi jau nemažai  kraujo, – netyčia pasigyriau pasaulio galingųjų dėmesiu sau.
   – Taip, taip. Ir pragaras gerais norais grįstas,– atsiliepė  redaktorius, – manau, kad kelionę per savo laiką protingiau  pradėti su generalisimu Francisku Franko
   – Tada  dar ne generalisimus.,
   – Turbūt tada  dar– ne, nors... nors kaip  pažiūrėsi, bet ir 1939 metų pradžioje kautynių kraujo Ispanijoje dar vis daugiausia. Nepaskęsk. Ne rašalas.

Moderatorius (-ė): Pakeleivis

Ot, ir šį kartą man  svarbiausia tai, kas ateina į galvą. Dabar. Tuoj pat.
Pajaučiu, kad noriu giedoti. Tačiau apie ką, irgi nežinau. Giedu, kas į galvą ateina.
... dabar, kai apšviestas 78 žvakių lyg ir lengvesnis... Daugiau vėjų galvoje.
 
Kaip suprantu, tvyro Pro, Poe ir Redaktoriaus diktatūra. Ir jokios grotos nesustabdo kalinio giesmės.
Ne, tai ne kvailystė. Tai diskusija.
Pro siunčia repliką (Žmogus kaip vergovė, o kažkodėl gailiesi ją išbuvęs. Dar norėtųsi užtrukti. Taip juk?). Gera mintis. Tikrai yra, kas viskuo pasirūpins, pareguliuos trukmę, tad giedotojui neverta apsistatyti žvakėmis ir jas pačiam nuolat skaičiuoti. Tiesa, nelygu giesmės žanras ir atlikimo vieta.
Tai ne mano rūpestis, ar bus jie, ar nebus (jubiliejiniai 80). Ir dėl to man galvos nesopa. – jau panašiau į tikrą vėjuotos galvos giesmę.

Vartotojas (-a):  nei_sis_nei_tas

Kai prezidentai  siunčia linkėjimus ir kvietimą susitikti - gero neverta laukti, kaip Jūs pastebėjote, jog ten nemažai kraujo. Anot ukrainiečių rašytojo M. Stelmacho: "Žmogaus kraujas - ne vanduo, nevalia pralieti jo." Taigi takus į Ukrainą lietuviai jau pramynė - galima ir su karieta važiuoti.

0

Быстрый ответ

Напишите ваше сообщение и нажмите «Отправить»



Вы здесь » Trys pelėdos » fragmentai Laiko ir Savęsp » Lauksiu, kaip čia kas gausis