Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » 1918 -2018 » 1918 - 2019


1918 - 2019

Ñîîáùåíèé 1 ñòðàíèöà 10 èç 42

1

1918 - 2018http://s7.uploads.ru/t/viek2.jpg 2019
``

          2018 –ji   (Naujametinis sveikinimas)

Štai ir prasidėjo 2018 – ji.  Vilniuje daug saliutų ir girdžiu Kandžiaus palojimą. Toks tylus. Lyg manytų, kad miegu. Ne, Kandžiau, nemiegu. Tik akys užmerktos. Šitaip tave, kai tu kažkur iškeliavęs, įpratau regėti geriau. Tačiau taip gyventi irgi sau neleidžiu. Šie metai – Tavo metai. Todėl tikiuosi, kad jie bus sąžiningi, panašiai kaip ankstesnė tavo tarnyba savo šeimininkams. Taip jau atsitinka, kad dabar mudu pasikeičiame vietomis. Pagal išgalę stengsiuosi Šuns matams tarnauti atsimindamas tave. Taigi, au, au, Kandžiau. Prisimeni, stengeisi išmokti mano kalbą. Nelabai tikėjau, kad taip galėtų atsitikti, tačiau dabar, sutikęs tave po užmerktų akių vokais, tik taip ir pasikalbame. Taigi, dar kartą: au, au, Kandžiau, dabar yra proga ir man išmokti tavo kalbą. Ne, ne, tikrai ne  girtas, Kandžiau. O šie mano žodžiai krenta į kalendorių, apie kurį neretai pamąstydavome, pasapnuodavome. Ir  taip – būk darbštus, ačiū, kad grįžai...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                             
                               : Pelėda Sukurta: 2016-10-15 18:46:16 Ai, leisk pasijuokti. Seniai  jau  tai  dariau. O iš  tikrųjųju maniau, kad ir  mane  jau  galima kišti  į morgą. Bet  va, skaitau  ir  net  juokiuosi..
„Taip beldė, kad net mirusį pribeldė – jis ne miręs buvo, tik sąmonę praradęs, o morge šalta, tai ir atsigaivelėjo. Išgirdę saviškio balsą, žydai dar labiau ėmė belsti. Ir jis pats purto, žadina sargą:
– Išleisk, žiūrėk, aš gyvas...
– Tylėk, daktaras geriau žino, gyvas tu ar negyvas!“
  Vėliau   dar  perskaitysiu  vieną. O  perskaitytas raštas  geras  ir  nujaučiu, kad  visumoje visas kūrinys bus ne  tik  geras, bet ir reikalingas.
Iki.
                                                                         
   Vartotojas (-a): Pelėda Sukurta: 2016-10-15 20:36:16 „netikėk kai tau sakys kad manęs nebėra.“
Ir tai  tiesa.. Ir šį dalyką ne visiems lemta svokti Nors tam ir  Dievo nereikia.

   Vartotojas (-a): Pelėda Sukurta: 2016-10-15 22:03:22 Nemanau, Dalija, kad  čia reikalingas komentaras, vertinantis kaip  gerai  ar  negerai  parašei. Mano galva, svarbiausia čia, kad  parašei tai, kas  labai ir labai reikalinga. Visiems. Tačiau vietoje  taško vis  dėlto  rašau  citatą.
Kai tie nedaugelis išgyvenusių žydų ar jų palikuonys dabar prabyla apie holokausto žiaurumus, savo tautos negandas, nedaug pasigirsta atsiliepiančių balsų ir jie ne sykį būna tokie, kad priverčia suklusti ir vėl susimąstyti – tarsi suirzę, kad dar ir dar kartą  grįžtama prie to paties (Ir kiekgi galima? Nejau nenusibodo? Buvo, kas buvo, tik kam kalbėti?). Nejau manome, kad žydams patinka, malonu apie tai kalbėti? Ne, jie tyli, kol gali, bet jiems nenumaldomai skauda ir prabyla jie tik kai nebeištveria. Prabyla šauksmu, kuriame, nenuostabu, kartais pasigirsta nuoskauda. Ne garbės jie pasigenda, o supratimo; vardan mūsų visų.
-------------------------------

03:49:55 Nuostabu, Pranai, kad atsirandi, kai esi reikalingiausias - su savo ramybe, išmintim, supratingumu. Kai norisi apsikasti rudeniniais lapais, šokti nuo tilto arba prisiekti:"Niekada, daugiau niekada niekada neberašysiu!"

2. Pelėda Siųsta: 2016-10-16 18:27:59
Na ir kaip, Dalija? Rudenio  lapais  neapsiklojai?  Nuo  tilto  nenušokai? Gal net ir  nepagalvoji, koks  smagus dalykas šokti  nuo tilto, kai upė gili  ir  moki plaukti. Tavo  upė  gili, tiltas irgi pagal upę, taip kad pavydžiu – turtinga  esi. Žmogumi su šv. Stepono bažnyčia jame.
Na, o aš irgi dar neimlus plunksnai. Labai  trukdo atmintis. O ji dabar man labai reikalinga, nes norėčiau bent kiek sutvarkyti jau parašytus dalykus.       „Nauji raštai“ turėtų būti tik kaip cementas aniems,  bet deja, deja... Tačiau kaip ten  seksis-nesiseks,  vistiek  dar sugrįšiu rašyti. Bent taip  įsitikinęs, nes į morgą  niekas nenuvežė, o aš atsikėlęs iš negalės patalo ir nusiskutęs barzdą.
    Manau, kad  suprantu tave.

daliuteisk Siųsta: 2016-10-17 00:17:40
Nubudau pusėj nakties su keista mintim – kad tik dabar suprantu, kaip teisingai parašiau. Pirma parašiau, tik tada supratau, ką parašiusi. Tai kaip žmogiškumo testas. Žmonės akivaizdžiai pasidalino į priešingas kategorijas – tuos, kuriems skauda ir tuos, kurių tylėjimo motyvacijos nenurodė Rachelė, nes jai, o ir daugeliui jos amžininkų, dar buvo neįmanoma suvokti, kad ir po šitiekos metų bus kategorija tyličių medžių–žmonių, kurie, jei jie prabiltų, tai pasakytų – taip tiems žydams ir reikia! Ir žydšaudžiai turi savo motyvaciją, pasijunta esą pragaro dievais, turinčiais teisę teisti. idant neišsiduotų, jie ne tik tyli, bet nė neskaito mano rašliavos. Ir tai kūrėjai, poetai, savo eilėraštukuose kalbantys apie tauriausius žmonių jausmus - meilę, draugystę, ištikimybę, gamtos grožį. Matyt jiems atrodo, kad toks turi būti pasaulio santykis su jais, o jų - atvirkščiai.

Pelėda Siųsta: 2016-10-17 08:38:49
Tai va, daug  todėl ir  nerašysiu. Mąstai gerai. Vidurnaktis  tave  ne šiaip sau nubudino. Man irgi  pasidarė liūdna pamačius, kai ir anieji, pradėję šaukti noriu  dar,  noriu dar, galiausiai  nutilo, ištirpo  tyloje. Bet aš juos girdžiu ir man liūdna, kad  jie ir poetai, ir visokie Žodyje, o Žmoguje?
Bet ša! Baigiu.Geros darbymečio savaitės linkiu.

******

AŠ: Močiutė rengia kuprinę ir varo mane  su  balandėliais pas  anūkus Baranauskus. Sakau– nerasiu  jų, o  ji  man-  tuomet  už  tvoros  paliksi. Štai  tokios  tokelės, Povilai. Matyt, taip  ir  teks  padaryti, nes  Simo irgi  nematau (pakartojau  žinutę siųstą Povilui)

SIMAS: Labas, Dzieduli. Užsiėmęs šiandien. Neklausyk močiutės. 🙈
Gal pavyks kitą savaitgalį susimatyt, bet iki tol darbų iki kaklo.
Tai gal mes kartu su Povilu atvažiuosim, jei išpuls abiem patogiai.
Tai nepasiduok nesąmoningai močiutės tvarkai. 🙂

AŠ: Man tik reikia perduoti balandėlius. Irviskas. Apsisuku ir atgal. Antaip, ji  pati  grasinosi eisianti. Gal tiek. Paliksiu už tvoros. Taigi, manęs laukti nereikia. Iki.

SIMAS: Nu nenusišnekėk.
Kokie dar balandėliai...

AŠ: Virti balandėliai. Aš jau tris suvalgiau.

SIMAS:Kitą dieną užsuksim kartu su Povilu. Tikrai nedarykit nesąmonių ir jokių balandėlių – nei virtų, nei keptų nevežkit.


       http://s6.uploads.ru/t/cAwNB.png





Tūkstantmetis Šimtmetis Metai
2 tūkstantmetis:
XIX amžius:
1810 1821 1827 1838 1849 1855 1866 1877 1883 1894

2 tūkstantmetis:
XX amžius:
1900 1906 1917 1923 1934 1945 1951 1962 1973 1979 1990

3 tūkstantmetis:
XXI amžius:
2001 2007 2018 2029 2035 2046 2057 2063 2074 2085 2091

3 tūkstantmetis:
XXII amžius:
2103 2114 2125 2131 2142 2153 2159 2170 2181 2187 2198

Nekeliamieji metai, prasidedantys   Pr - An - Tr - Kt - Pn - Še - Sk

liamieji metai, prasidedantys   Pr - An - Tr - Kt - Pn - Še - Sk

0

2

Sausis 2019 http://s3.uploads.ru/t/zgh6p.jpg

Saulė teka 07:42, leidžiasi 15:02, ilgumas 07.20
Delčia, 24 mėnulio diena

Tepasidaro knyga (gal kalendorius)

Buvo gerokai po Visų Šventų, po Vėlinių. Danguje dar švietė Šaulio žvaigždynas, tačiau gyvenome Naujųjų laukimu. Su Vidiniu tai darėme, atvertę 2019 metų ruošiamo kalendoriaus sausio mėnesio kelių dienų tekstus, būtent: 1, 5, 15 ir 29. Truputį kvaila, juolab, kad kalendorius neparengtas, tik tie keli užrašai, žymėję mums reikšmingas datas, kurias atvertėme dar nesulaukę Ožiaragio.
Tačiau bjauriausia, kad priartėję prie pat 2918 –jų ūmai supratome, kad pasilikome be kalendoriaus. Tai buvo neįtikėtina. Greitos dienos, kai praeina. Jau ir Motiejaus vyturėlis į 2018 –jų dangų kilo, o dar vis negebėjau save įtikinti, kad taip galėję nutikti, juolab, kad tą visą laiką ir Vidinis neatitrūkęs, vis šalia, pasakytum, vienoje karietoje. Eiti į turgų dar nebuvo vėlu – kalendorių daug, pasirinkimas  nemenkas, tačiau irgi buvo žinoma, kad į parduotuves neateisime, kalendoriaus – kad ir geriausio – nepirksime. Nemenkai padirbėta, nemažai  pasirūpinta, kol pagaliau mums priimtinas kalendorius atsirado būti.
  Būti?
  Na taip, BŪTI. Ir aš, ir Vidinis puikiai jį žinojome, daug kartų kilnojome ir džiaugėmės būsima pajauta, kai sutikę Kandžių, paduosime  jam kalendorių tardami:
  – O čia tau, Kandžiau. Savos gamybos. Sveikiname su Naujaisiais Šuns metais.
  Su Vidiniu jau iki Naujųjų gyvenome kalendoriumi ir susitikimais su Kandžiumi, įtikėję, kad ten kur bus mūsų parengtas kalendorius tuščios  vietos nebus. Jis telks žmogų ateiti pas žmogų, vers permąstyti, pertvarkyti žinomus dalykus, ir viešai  ar – ne, asmeniškai  pasirašyti po liudijimu: Geriausiai šuns draugas – Žmogus. Asmeniškai aš - taip pat.
Buvo smagu jausti, atsipalaiduoti, kad darbas padarytas ir tikėtis vilčių  išsipildymo.
  Kas atsitiko, kad atsitiko ko negalima buvo tikėtis,
  Nesugebėjo savę sustyguoti ir Vidinis, kad  patikėtų tuo, kas akivaizdu.
  Betgi  būta blogiau,– savyje pamaniau
  Betgi būta ir blogiau, – tuo pat metu guodėsi ir Vidinis.
  O  gal taip atsitikę ne be priežasties ar prižasčių? – pamanydavau.  Atrodė, dar raidė, dar kita ir jau iš kalendoriaus pasisveikinsiu:
  – Labas, Kandžiau. Štai mudu ir vėl kartu. Ar tu supranti ką reiškia vėl būti kartu?
  – Sarmata bus net susitikus pasisveikinti. Kaip čia taip, Pranuci? Kandžius pas mus sugrįžta su Šuns metais, o mes? O mes? Net ir be savo kalendoriaus. Nors bėk, dink, slėpkis Amnezijos užantyje,– nesmagiai  jautėsi Vidinis ir klausė Aukščiausiąjį:– Dieve, kur tu  būni, kaip labiausiai reikalingas?
   

– Geriau anksčiau, Pranuci, negu vėliau – prisimenu kurį tai sykį pratarė Vidinis, tačiau tai nebuvo pagyrimų vertas proto proveržis: kartu su artėjančiais Naujaisiais artinosi ir jubiliejai, į kuriuos neįmanoma numoti ranka, tarus: et, te užsimiršta jie. Ir nesmagiausia buvo laukti savo 80 metų sukakties. Tačiau kam ją parduosi? Imtų kas dykai, irgi mielai atiduotum. Tokių neatsiranda. O neprotingiausias užsiėmimas, tai ieškoti panašaus profilio kvailių, kai žinai, kad jų nėra. Tačiau mudviejų su Vidiniu lemtyje šis, mūsų aplinkoje vadinamas AUKSINIU žmogaus gyvenimo jubiliejus, turėjo nemenką išskirtinumą: jis mudviejų nepančiojo. Priešingai, jis įsakmiai paliepė (ar stumtelėjo), kaupiant jėgas, telktis į vienetą ir tai, kas dar galima padaryti, daryti ČIA, nepaisant kur būtume – traukinyje, karietoje, kosmose – ir daryt DABAR, nedelsiant, nelaukiant rytojaus, kuris gali (ir turi teisę) pas mudu neateiti.
  – Atrodo, kad pasiliksime ir be „Lietuvio kalendoriaus“, po, matyt, nesmagių pamąstymų, nedrąsaus, susigūžusio žmogaus balsu pasakė Vidinis, bet po minutės išsitiesė, išsitempė: – O ne! Taip negali būti, taip nebus, – kaip tada įsimenu Vidinio žodžius ir girdžiu, kaip klausė: : – Ar žinai, Pranuci, ką reiškia laukti rytojaus ir manyti, kad jis bus geresnis? Ar žinai? – dar paklausė ir pats atsakė:– Tai reiškia, Pranuci, laukti išsikvepiančio savęs.
  – Tik dabar tai sužinojai? Kažin, ar nepavėlavom?
  – Kaip čia taip? Kur mudu tiek metų buvome? Kur bastėmės? O jeigu kažkur ir buvome, kuo tai galime paliudyti? – it negirdėjo manęs Vidinis, bet šie dalykai rūpėjo ir man.
  – Kažkur tikriausiai buvome. O kur? Reikėtų atsiminti, betgi pats žinai, kaip su tą atmintimi. Ponia Amnezija savo darbą padarė taip, kad, regis, tik pagirti ją reikia. Taip ir padaryčiau, pagirčiau, bet liežuvis neklauso.
  – Iš tiesų manai, kad šū... esame? Negi? – sukluso, bet tuojau ir vėl ryžtingai: – Ne, ne! Mes dar žiesimės, dar lipdysimės, būsime kaip molis. Kartu, Pranuci. Kartu lipdysime, kartu būsime ir kalendorių atversime. Būtent tą, apie kurį nemenkai pakalbėta, tačiau dėl to jis neatsirado nei toks, kokį suprantu aš, nei toks, į kokį tu rodai.
Taip išgirsti iš Vidinio nesitikėta, kadangi iki tol jis atkakliai atsisakydavo veltis į bet kokį mudviejų bendrą darbą – ar tai būtų poezijos, ar prozos kūrinėlis, ar dar kas. Ir šit girdžiu, kad atsiminė ir prakalbo apie sumanymą pabandyti išleisti kalendorių, turintį pretenziją taip juo pagerbti Danutės Balsytės leisto „Lietuvio kalendoriaus“ tradiciją. Vidinis it ne tas, it jį kažkas sparčiai keitė, kad nori nenori, o prisimeni Salomėjos Nėries:
iš kur mergaitei tiek drąsos,
tiek valios geležinės...
Ir darėsi net piktas pajautęs, kad mintyse maketuojamą metskaitlį kratausi įvardinti „Lietuvio kalendoriumi“.
  – Kodėl, Pranuci? Kodėl?
  – Todėl, Vidini, kad mums geriau apsieiti be tokio įvardijimo. Kita vertus, tai netgi ne joks darbas Tai apsisprendimo reikalas. Minutės reikalas, – pasakiau ir padaviau jam siūlomo kalendoriaus lapo (su raštais ant jo) maketą.

1
ANTRADIENIS
[/size]

  (Arvaida, Arvaidas, Arvaidė, Mečislovas, Mečys)         {Mečislovas Arvaidas Arvaidė Eufrozija Mečys Eufrozina}

  http://s5.uploads.ru/t/rBX4o.gif Lietuvos vėliavos diena         http://s5.uploads.ru/t/rBX4o.gif

BE VĖJO plevėsuoji man.
Ir audeklai net nesvarbu –
svarbiausia spalvos.
Na taip, šiandieną Vėliavos diena,
bet... o! Trispalve,
maištauja mintys galvoje –
iškelti vėliavą lengviau,
negu iškėlus ją laikyti
(net Gedimino kalnui tai per daug sunku).

Dairaus po smegenis toli.
Didžius peizažus užmarštis marina,
Manau, atėjo laikas,
Įmūryti į savo delną
nedidelį fragmentą
nelyg kryželį Lietuvos,
nelyg šv. Onos bažnyčią –
su Vilnele, su Vilija, su kalnu,
su pilimi ir vėliava virš jos, aukštos,
kad visuomet arčiausiai prie širdies,
kad visuomet aukščiau už paukščių skrydį

Vidini, aš girdžiu tave.
Žinau: mane tu – irgi.
Gal nemanykime, kad tik karūnose
kaip aviliuose bitės, susispiečia jėga
Napoleonas Bonapartas be Onos bažnyčios
grįžo į Paryžių
ir bokštas Eifelio – ne jo iškeltas...
______________-----------------
Ožiaragis (12.22-01.20) – Kiaulė - 01 / 01
  Vidinis, nė žodelio neprataręs, žiūrinėjo jam paduotą maketo projektą, bet neuždelsęs atsiduso ir veptelėjo:   
– Kiaulė. Na taip, Kiaulės metai. Ir ne ką padarysi – arba  laukti kitų metų, arba į karietą kartu su ja lipti.
– Betgi mums tokie metai ne naujiena Ir turbūt neteisinga rodyti, kad jie visuomet kiauliški. Teks lipti. Ir netgi sėstis prie jubiliejinio baliaus.
– Taigis, taigis, anot Žemaitės Vingių Jono. Taigis, taigis,  Pranuci. Tačiau tai turbūt dar ne didžiausia bėda. Niekada  apie tai negalvojau, kaip atsitiko, kad Sausio 1 dienos lapelyje užsilieka  tik du varduvininkai. Kur dingsta, tarkim, Eufrozina?
  – Pasilikę tiek, kiek buvo – Arvaidas su Arvaide ir Mečys su  Mečislova. Taip ir kitur, po visą ruošinį varduvininkai palikti būti kaip  buvę Danutės Balsytės paruoštame ir išleistame  2000 metų „Lietuvio kalendoriuje.  Antraip negalima. Antraip ir be Kiaulės metų pasirodytume kiauliškai.
   Mano tokiai šnektai argumentų nereikėję. Netgi sumanymas turėti savo kalendorių buvo pasufleruotas ugnies ir pelenų.
Būtent jis, Vidinis, priminė, kad karietoje turėjome „Lietuvio kalendorių“. Vėlgi buvo smagu atsiminti, kad karieta ir Lietuvio kalendorius, kaip susitarę atsirado Zodiako įvardintais Šuns (1994) metais. Nebuvo dienos, kad apsieitume nesusitikę  bent  po kelis  kartus. Netgi sužinoję, kad Balsytė neretai į kalendorių parodo, kaip almanachą, jis mums reiškė tik kalendorių ir tai nebuvo mažai. Nebuvo poreikio dar kažkaip su kažkuo jį kergti, kitaip matyti ir suprasti, kol vienąkart akyse  pliūptelėjo ugnis ir  pradėjo kristi  pelenei.
  – Degam gi, vežėjau, karieta dega – į pasostę įšoko nepažįstamas keleivis. Ar girdi, ką tau sakau – degam...
  Šis  vaizdas atsimena visą laiką, tačiau dažniau  dėl priežasties, kad ir tuokart nesužinojau, kad nepažįstamasis yra persirengėlis Šklėrių  Bladukas. Šklėrių sodžiuje su jo vienkiemiu buvome kone kaimynai, bet karietoje, kuomet jis užsiėmęs profesija, jos studijomis, Bladukas  buvo tolimas ir nepažįstamas.
  Nedegė ir karieta. Degė „Lietuvio kalendorius“. Ir tai truko ilgai. Danute Balsytė taip prisimena:
   „Dvejus metus (2000 – 2001), aš ir mano knyga buvome "teisiami", nesilaikant procedūros... "Lietuvio kalendorius" yra vienintelė Lietuvos istorijoje nuteista ir sudeginta knyga“.
  – O kiek dar bus? – parūpo žinoti Vidiniui ir gražindamas Sausio 1 dienos lapelio maketą, sušneko apie reikalus, kurie jau rankose, – Kažką taisinėti gal ir laiko nėra. Sako, akmuo irgi kruta. Tačiau jeigu taip, tai tik viena kryptimi. Supranti?  Viena. Vertikaliai giliau į žemę.
   – Tokiai dienai akmenys netinka. Šiandieną Vėliavos diena. Manau, kad ją dar galima  kažkiek kilstelėti aukščiau. Pavyks nepavyks, bet pabandyti ne nuodėmė.
  – Bandyk taip, kad pavyktų, – palinkėjo Vidinis, - jam buvo smagiau iškalbėti, kad, girdi:tiesą pasakius, nekaip suvokiu, kodėl nenori jį, Pranuci, pavadinti „Lietuvio kalendoriumi“. Be panašumo į jį neapsieinam. Dažnai dubliuojam. Kaip man neaiškink, vis dėlto meistraujam prototipą, kad ir, tarkim, „Karietos kalendoriumi “ įvardindami.        
  – Beje, karieta yra keliavusi ir Danutė Balsytė.
  – Garai. kelk, Pranuci, aukščiau vėliavą, kad matytųsi:

Net ir tada,
kai dar manęs nedaug,
o tėvas pro kalėjimų grotas
ir Vilniuje, ir Gardine
į Lietuvą kaip Dievą ėjo,
vis pakelėm paglostydamas
nokstančius rugius,
o kad į gimtą kraštą pasiliktų panašus,
tai prakaituotą veidą prausė smėliu.

Gera tu man, o Trispalve, gera,
ir skaudanti, kaip Lietuvos buvimas
ties nebūtim, ties praraja.

– Ačiū, Vidini. Žinojau, kad padėsi,– pašaukiau jam į Savęsp. Dėl taip įkeltos vėliavos ginčių nebuvo. Smagu dar, jog  ankstesniu laiku buvome sutarę, kad į kalendorių įkeldami  metų dienas, popieriaus netaupysime, kuomet kiekvienai –dienai po puslapį. Tai irgi Vidinio idėja, kuriai mielai pritariau, nes protingiau manyti, kad ne laikas dėl kalendorių, o kalendoriai dėl laiko. Buvo įspūdinga žinoti, kad Danutė Balsytė į s[/size]udegintą  „Lietuvio  kalendorių“ irgi rodė kaip knygą




   – Bet, Vidini, gal jis ir yra su  mumis, kur labiausiai reikalingas,– suspėjau padūmoti...  . ęia, ku  labiausiai reikalingas,  būten 

Be sapno kalendoriusd. Kai  atrodė  ęia  pat,  dar raidė,  gar  kiat  Ir  labas... labas Kandžiau...
  Ar skiatei  mūsų  pasveikinimą  Taip.  Geriausias , kuri kada nosr  su Vidiniu
Gal taip padaryta  specialai, kad  taip atsitiko Nepyk  jiegu  dar  karta  perskaitysim. Kad  jis  tau  ne  ti  iš  gyvoe  raide ,  bet ir  nuo  gyvo liežuvio..
Ačiū, ačiū! Bet ir  man  jo nereikia  skaityti, - atsiliepė Kandžius ir  kaip gi taip, kaip parašyta, taip  kai , kai  nuo  liežiuvio, ti ši  karta  muo  jo paties,  nuo  kandžiau......
– Krapįtinėkip. Tia  negalėjo  būti.. Betgi   pažiūrek, k phenjasa jau  kone kara  slkelbia  Amerikai.. Atominį.
? Imtum, regisi, ir pasislėptum kažkur giliai, kad ir užmerktų akių  vokais ar  užmštyje, u  vioku, kur ai  giia,.Labas, Kandžiau. ;, Ačiūdiev, kad  nor s  tik, kiek dar kažkaip  juda  ktuta... ir pat sau kelintą kartą  vįėl ein ė sapna.. Žinau, kad  neussapnuosiu, tačiau  vistik  einu. Štai  jau  iį  kažkokie  atsiminimai  iš ten.

Be sapno kalendoriusd. Kai  atrodė  ęia  pat,  dar raidė,  gar  kiat  Ir  labas... labas Kandžiau...
  Ar skiatei  mūsų  pasveikinimą  Taip.  Geriausias , kuri kada nosr  su Vidiniu
Gal taip padaryta  specialai, kad  taip atsitiko Nepyk  jiegu  dar  karta  perskaitysim. Kad  jis  tau  ne  ti  iš  gyvoe  raide ,  bet ir  nuo  gyvo liežuvio..
Ačiū, ačiū! Bet ir  man  jo nereikia  skaityti, - atsiliepė Kandžius ir  kaip gi taip, kaip parašyta, taip  kai , kai  nuo  liežiuvio, ti ši  karta  muo  jo paties,  nuo  kandžiau......
– Krapįtinėkip. Tia  negalėjo  būti.. Betgi   pažiūrek, k phenjasa jau  kone kara  slkelbia  Amerikai.. Atominį.

0

3

    Seniai buvau žegnojęsis, bet aną kartą persižegnojau, paprašydamas angelą sargą, kad nebūtų lemta ištarti kiaulės vardą – nei dabar, nei bet kada. Lyg būčiau tikras kinų tautos žmogus ir kiaulę rodyčiau tik taip, kaip ją pažinau – kaip laiko Valdovę, kaip Karalienę Čžu. Tai ne nauja. Tai sumanyta, atsiradus jai iš Zodiako ženklo su 2006 metais. Man tuomet 65, kai jau neieškojau savęs veidrodyje, supratęs, kad ten niekuomet savęs nemačiau ir nematau, o tai, ką matau – tik apibrėžtis, tik  išvaizda. Už jos gi, už apibrėžties esu turtingas ir labai panašus į Čžu. Ne iškart taip sužinota, bet pats sau nenorėjau tikėti, kad jau po dešimtmečio vėl sukriuksės kiaulė.  Kur dingo Čžu?
  – Galbūt taip todėl, kad atpratome save matyti veidrodyje, – ne sykį girdėjau padūmojantį Vidinį. Pradžioje pasirodė labai naivu, bet tik  pradžioje, nes greit sudirgo  pasidomėti – o kuo gi dabar užsiėmęs?
  Prisiminė nedidukas nutikimas.
  Pamatęs pakampėje nukritusį popiergalį tingiai pasilenkiau, o pakėlęs jį, tingiai skaičiau, suradęs ten ir save.
  – Ir ką jam (?) galiu pasakyti? – klausiu iš lapelio teksto, kuris be pradžios ir be pabaigos, ir tariu, – Nebent tik, kad jis nevykėlis, – ir pykstu, neužmiršę, beje, parašyti, kad giliau, savyje, yra ir kitoks  nusiteikimas, kuris irgi nenorėjo  tylėti. O iš lapelio Vidinis:
  – Sakai, kad nevykėlis jis?
  – Dėl to abejonių nėra, – vėl jam, į giliau esantį atsiliepiau, ir lyg panorėta netgi argumentą teikti :
  – Jeigu su genijais mums nusibodo šnekėti arba vieni kitų  nesuprantam, kas  beliko  daryti? Rizikuoti?  Sėsti su jais į vieną valtį?
   Tai, žinoma, ne joks argumentas, tačiau žinojau, kad su Vidiniu nereikėję nereikėję susieiti akis į akį, kad sužinotume, kaip kuris jaučiamės, ką ir kaip apie kažką manome. Nereikėję erzintis telefonų skambučiais, rašyti tekstus ir siuntinėti juos laiškais ar žinutėmis. Tačiau ne kartą būta, kai toks įgimtas aktyvios dvasios (ar materijos) substratas išnykdavo, dažniau nykimo procesą jaučiant palaipsniui, „ne skubos tvarka“ bet būta, kai išnykdavo ūmai, it žaibu kirstas ir uždusintas griaustiniu. Tuomet atrodydavome, kad vienas kitam esame mirę. O susirasti nebuvo paprasta, kadangi dingdavo ir atmintis, savo vietoje palikdama neryžtingą, abejojančią nuojautą. Ir būdavo taip, kad nors esame vienas arti kito: tik už posūkio, tik už kampo, tik kitame namo ar vagono gale, tačiau apsižvalgyti plačiau neatrodė, kad reikalinga. O busdavome ar keldavomės  iš „numirusių“, atsimindami vienas kitą, irgi labai įvairiai. Gali būti, kad surasta ir iš pakampės pakelta teksto nuograuža irgi buvo skirtas tokiam nubudimui. Tačiau dabar tai ne svarbu, nes tokia makulatūra pasitarnavo kitam, nenumatytam dalykui, mano galva, labiau įspūdingam.
   Man bandant atsiminti apie ką su Vidiniu taip šnektelėta, kad net popierėlyje prireikė užrašyti, ogi girdžiu:
  – Matau, kad mudu, Pranuci, labai panašūs.
  Šalia manęs, įsistiebusi ant užpakalinių kojų, stovėjo kiaulė.
  – Panašūs. Ar kad ant užpakalinių kojų atsistojusi. Tu – ką?
  – Kažkiek ir dėl to, tačiau labiau, kad mėgstame knistis, knisti. Aš irgi. Nepaprastai. Knyslė esu.
  – Kaip tu čia ir iš kur?
  – Aš ne tik čia, aš visur. Būkime pažįstami. Mano vardas Čžu. Taip, taip, mano vardas Čžu. Ką? Pirmą kartą girdi? Štai ir išknisau  tokį, kuris pirmą kartą girdi Čžu vardą.
  Žiūrėjau į Čžu akis, o iš jų  švietėsi didelis ir platus kaip dangus  kelias. O Čžu:
   – Kol esu ir dar būsiu čia, nieko bloga, kad savo raštus į šiukšlyną sumesi. Kaip rašai – į makulatūrą. Čžu mėgsta knistis po šiukšlynus.
  Pasidarė įdomu ir kažkaip platu, atvira, lengva, laisva būti savyje. Manau, kad taip buvo dar kartą  niuktelėta drąsiau ateiti į save, į auštantį, beatsiverianti Savęsp, naujos realybės pasaulį.  Manau, kad ne be tokios paskatos atsirado ir eilėraštis „Šalis Savęsp(i)“ .

Štai ji, Savęsp!
Žodynas neužmiršęs jos.
Nors iš toli atėjus – iš toliau nei raidė.
Ji man kaip didelė šalis. Valstybė.
Į kurią gyvent įkėlė Dievas ir lopšys.

Meldžiu, Savęspi,
Nepradinki toliuos praeities!
Lukštenkis iš savęs, jei molio neužtenka –
Iš supratimo ir pasaulio dieviškos būties,
Kuri įkritusi į žmogų.

Pažįstu jau
Su kryžiais šitą žemę,
Su išartais piliakalniais ir pilkapiais,
Čionai, Savęsp šaly,
Nokinasi ir mano laisvė,
Atėjusi per kraują, papročius,
Per žodį, per vargus...

Tiek daug surinkusi
Ir nieko nepraradus
Žmogaus būty, kaip amžinybė
Dvasingai spindi, virpa
Ta šalis didi –
Nuo lopšio, kryžiaus
Lig  žvaigždėtos begalybės.

  Dar vis glamžiau saujoje pakelta iš pakampės popiergalį ir buvau atviras kaip dangus.
   – Popierinio šiukšlyno aplink  mane visuomet tiek daug, kad saugok nuo tokios betvarkės net ir mano priešus. Tačiau pasitaiko, kai užmiršti dalykai atsišaukia iš makulatūros. Kartais ir patraukia. Ypatingai, kai esi jau sukempėjęs, bet dar sugebi sugrįžti žole ir lauku apžėlusiais takais į vietas, paliktas prieš  daug metų. Akys  pavargusios, sunku skaityti išblukusio teksto raštą, tačiau stengiuosi perskaityti. Kartais pavyksta, kartais – ne, Čžu.
  – O! Tu atsiminei mano vardą? Man tai labai miela,–- pasakė ji ir klausė: – Tu nori būti režisieriumi, taip? Kaip Dalia Tamulevičiūtė. Taip? – netingėjo klausti ir klausti prieš dešimtmetį ir neužmiršo jam praėjus.

  O aš? O mudu su Vidiniu?
  Tai, jau daugiau, kaip dešimtmetis praėjo, kai pirmą kartą sutikau Čžu Rodau į save ir visa siela per visą Savęsp(i) šaukiau: kiaulė, kiaulė...
  Dangus irgi pasigavo ir nešiojo kaip griaustinį
  O Ji, Čžu, tik už virtuvės durų. Kažin ar girdi?







;)  :writing:  :yep: Sausis 2018
Saulė, teka 08:42,  leidžiasi 16:03, ilgumas 07.21
Pilnatis, 15 mėnulio diena

Šiandien 0°C / 1°C, rūkas
Rytoj 0°C / 2°C, debesuota
                                                                                2
                                  ANTRADIENIS

                                                               Bazilijus Grigalius Mažvydas Gailutė Fulgentas Stefanija

                 

   Aiktelėjau, neišdrįsęs komentuoti           http://s4.uploads.ru/t/Y1UNf.jpg
                                                           
                                                             

                                                             
  – Nežinau, Kandžiau, gerai  tai, ar  negerai, tačiau man visuomet tenka  rašyti  tik memuarus. Tik. Kiek čia to laiko praėjo, kai iškėlėme trispalvę  ir  jau reikia atsiminti, kaip mums tai sekėsi.   
  – Ar jau nebeatsimeni?  Ar bent  neįsitikinęs, kad  atsimeni?
  – Kai tokie  dalykai kaip neįtikėtini, nesinori  manyti, kad  kažko neatsiminčiau.  Aš jau netgi vieną kitą  epizodą spėjau užrašyti.   Perskaitau ir galvojau: kam  to reikia, a? Na, buvo taip, kaip buvo ir ačiū tau, Dieve, kad buvo.
  – Sakai, ir ačiū tau, Dieve? Netikiu, kad taip manai, kaip man čia  sakai. Netikiu, Pranuci. Tiek metų iš jo saujos kartu valgę.
   Taip mudu su Kandžiumi sušnekome vakarėjant pirmai metų dienai. Dienos šviesa geso ir mudu, susėdę prie stalo, pajutome, kad  reikia šviesos. Įžiebiau elektrą, tačiau Kandžius tuoj sumojavo: –
  – Tu ką? Gailiesi? Ne, ne, Pranuci. Žvakę, dek žvakę, –  ir nelaukęs kol tai padarysiu, pats šį reikalą atliko kur kas greičiau, negu  būčiau padaręs aš. – Regis, septyniasdešimt aštuntoji? Taip? – tarė  statydamas ant stalo uždegtą žvakę. 
  – Taip. Ir šį baigia sudegti, Kandžiau.
  – Kol dega, reikia, dzieduli, deginti.
    Kai ruduo ar žiema, kai vakarai greitai temsta, buvome su juo  įpratę degti žvakę ir pasišnekučiuoti apie dalykus, kurie ir mūsų, ir  ne mūsų. Prie jos šviesos atsiradę ir sumanymų, kurie mudu labiau  akino ir buvome nusiteikti imti juos į savo rankas ir sumeistrauti taip, kaip atrodę pagal sumanytus vaizdinius.  Dabar, sugrįžus Kandžiui atgal, man  buvo  smagu, kad jis neieškojo aukštesnių pilių,  o  paskubėjo ateiti į Naujininkus. Džiaugiausi, kad neužmiršo aplankyti, bet dar labiau išgirdęs, kad visus šiuos metus norėtų  gyventi  kartu.
  – Kandžiau, betgi...
  –  Betgi,  Pranuci,  ankštesnis  nebūsiu, –
  – Betgi sakau, Kandžiau,  2018 -ji yra tavo valioje. Aš apie tai.
  – Vadinasi, sutarėme, – pasakė Kandžius, pakilęs pasidairyti, kas  kaip pasikeitė 50 kv. metrų sutalpintame dviejų kambarių bute po to, kai iš jo išėjo.
  – O, smagu.  Viskas beveik kaip tada, kai palikau...
  – Beveik. Tačiau jeigu kas netinka, sakyk, viską išmėtysiu, kad tik tau  būtų gera. Dėl tavęs, kaip mano tėvužis dėl Lietuvos, vis pasakydavo; paskutines kelnes nesigailėdamas dėl jos  atiduočiau...
   Neprireikė man Kandžiui paduoti ir žvakės. Susirado pats. Ir šit  jau ir  žvakės šviesa uždegta. Pirmą kartą, pirmą Naujų metų vakarą  susėdome prie  jos panašiai kaip sėdėję daug kartų ne vienus  metus, kai nebuvo nuobodu jam kartoti prisipažinimą, jog patinka    pasidairyti pro žvakės  šviesą ir  stebėti  pasauli už 40 šviesmečių ar netgi  toliau. Niekuomet taip  negebėjau, bet dabar  man  pasirodė, kad irgi matau toli toli, gal netgi neblogiau, kaip Kandžius...
  – Tai bent! – aiktelėjau nedrįsdamas komentuoti reginį.
  – Ir vis dėlto neužmirškime, kad šiandien Vėliavos diena. Ar nebūtų verta  pabandyti ją iškelti ir ten? Kaip manai, dzieduli?

Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 2 / 01
------------------------------------------------------------------

;)  :writing:  :yep: Sausis 2019

Saulė teka 08:42, leidžiasi 16:03, ilgumas 07.21
Delčia, 25 mėnulio diena
2
TREČIADIENIS

                                                         Bazilijus Grigalius Mažvydas Gailutė Fulgentas Stefanija

------------------------------------------------------------http://s4.uploads.ru/t/CNDBh.png

0

4

;)  :writing:  :yep: Sausis 2018

 
   Prie kalendoriaus saujoje      http://s8.uploads.ru/t/7qbNx.png

Tai, ką perskaitai ar išgirsti –  kad ir apie tą patį – vis dėlto žinojimui  yra skirtingi dalykai. Tokį žinojimą kitaip imi, kitaip savo lentynose dėlioji, kitaip jam suklusti ir pažadus pasakai. Šventės baigiasi ir vėl kasdienybė, sakytum, įkinko žmogų dėl duonos ir pastogės, dėl to, kad nebūtų bet kaip, o tik, kad kuo geriau, geriau. Memuarai palikti rašinėti seniams, o visa iki pensinė publika, netgi darželinukai – į  darbą, į darbą. Ir nėra laiko ilgiau žiūrėti į kalendorių, kad saulė nepakiltų  aukščiau už žmogaus veiklą

Sausis, 2018
Saulė teka 08:42, leidžiasi 16:04, d. ilgumas 07.22
Pilnatis, 16 mėnulio diena
  3
TREČIADIENIS

Genovaitė Viltautas Vyda Vida

  Tačiau jaučiu, kad ramiau pagyventi ir man nepavyks. Mintimis ogi niekaip negaliu  atitrūkti nuo sausio 1-sios. Jau trečia 2018 -jų metų diena į vakarą palinko, o aš kur buvęs nebuvęs, ogi atrodo, kad sėdžiu su Kandžiumi prie naujametinio stalo, laimingas, kad jis sugrįžo ir kaip tuomet girdžiu ji kalbant ir klausiant:
  – Ir vis dėlto neužmirškime, kad šiandien Lietuvos vėliavos diena. Ar nebūtų verta pabandyti ją iškelti ir ten? Kaip manai, dzieduli?
  TEN?
  Sumirksėjo ir žvakė, žiūrint pro  jos  liepsnelę į gamtovaizdį, nutolusi per 40 šviesmečių. Apie ką jis, Kandžius, padūmojau, pabijojęs  ir klausti, ir žvilgterėti jam klaustuku į akis. O galvoje tokia mintis – negi dėl kažkokių priežasčių pasiliko viršum Gedimino kalno neiškelta vėliava? Žinojau, kad dienos šviesos vis daugiau, daugiau ir šiandieną jos padaugėję 5 – 6 minutėmis. Nuo Kalėdų vis pasidžiaugdavau, kad ir vėl šviesos lašelis įlaša į Lietuvos dienas.  Ir.. ir štai ir minutė, ir kita,  ir... ir visų šešių jų pritrūko, kad  suvokčiau apie  ką taip prašneko Kandžius.
  O jis, Kandžius?
  Dar užtrūko kažkiek laiko, kol lyg atsiminęs, kad ir tylai reikalingas saikas, pasakė:
  – Pranuci, tavo miegas ramus.
  Neatsiliepiau. Atrodė, dar pakentėti tyloje geriau, negu paklausti, – o ar kada jis, mano miegas buvo ramus? O ir kaip pranešti, kaip  parodyti jam, kas ten, širdy? Sieloje? Kaip ten šita, „paviršinė“ ramybė  atrodanti?
  – Duok ranką, – paprašė Kandžius. Po minutėlės vėl: – Duok kitą – ir  nežinau, ar taip jis vaidino neblogiau kaip Šklėrių Bladukas, ar iš tiesų  stebėjosi, matydamas, pasak jo, kaip skaudžiai mano smegenys išvažinėtos karieta.
  – Ir ne tik karieta. Ačiū, dzieduli, kad ir manęs ieškoti nepavargai.
  – Kodėl  manai, kad nepavargau?
  – Dar buvai pasiryžęs ieškoti ir ieškoti. Tikriausiai greitu laiku būčiau paklausę, o kaip, dzieduli, atrodantys reikalai su mūsų kažkada sumanytu kalendoriumi. Matau, jis iki šiol dar vis tavo saujoje ir sunkus sunkus, kaip ir anuomet...

Senatvei irgi nedera užkimšt ausų —
tai ten, tai šen,
tačiau dar iki šiol girdžiu,
kad šitokius, kaip aš,
padavus lazdą į rankas,
į amžinąjį atilsį seniai reikėję tremti.
Ir ne todėl, kad jie ankšti. Oi, ne!
Saulės užtenka, kur bebūtum,
bet žemės duonos — ne tiek daug.
Nors be dantų,
tačiau pavalgyti juk reikia.

  – O TEN, Kandžiau, – vėl  sužiurau dairyti pro žvakės šviesą po  pasaulį nutolusi per 40 šviesmečių. – Ar  manai, kad TEN, net jeigu ir  trispalvę iškelsim, duonos  mažiau reikės?

Jaučiui spando nenulenksi
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo -3/01
--------------------------------------------------

Atrodo, Dieve, Dieve, kur gi tu?
Ar bent galėtum atsiminti
kiek už mane senesnis?
Nejau žmogaus senatvė — be skatiko?
Nejau mažiau negu tuščia vieta?
Ir vis dėlto, paklusęs nuojautai teisingai,
skubu išeiti į aukštesnį laiką,
kad kuo rečiau
žmonių pasauliui spiginčiau akis.
O Dieve, ar girdi?
Štai mirktelėsiu kartą, kitą`
ir kad manęs —
kaip jau ne kartą tyliai paprašyta —
nebūtų čia.
Kur  nori dėk,
kad ir užantyje,
kaip akmenį laikyk.

Ir šit girdžiu kažkas sudunda
Ar ne Perkūnas, ne Ukraina?
Atsidengia akių vokai
Ir ką regiu?
   [i] Sausis,  2018
    Saulė teka 09: 42, leidžiasi 17: 02, dienos ilgumas 07: 20
   – Neišdykauk, Kandžiau, neišdykauk... Nuo  to dziedulis  greitesnis  nebus. Tai anų  metų sausis. 2017 metų...

Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 3/01


Sausis 2019
Saulė teka 08:42, leidžiasi 16:04, ilgumas 07.22
Delčia,26 mėnulio diena
Šiandien 0°C / 2°C, debesuota
Rytoj 1°C / 3°C, debesuota

3
KETVIRTADIENIS
Genovaitė Viltautas Vyda Vida
Ir šventieji puodus sudaužo
Ožiaragis (12.22-01.20) - Kiaulė - 3 / 01

0

5

;)  :writing:  :yep: Sausis 2018

    Netikėtas dialogas    http://sh.uploads.ru/t/BWJfg.png

  – Dzieduli, į kalendorių bėėėėgte marš!
  – Oi, Kandžiau, kad jau ir žengte  ne kaip gaunasi. Ačiū, kad dar lazda pagelbsti.
  Va taip (ar maždaug  taip) Kandžius rytais kelia iš miegų, o aš jam  atsakau.  Nepasakyčiau, kad  kelia anksti.  Tačiau dar ir Trys Karaliai nepasirodę pasižiūrėti, kas kaip Lietuvoje dedasi, gimus Jėzui.  Saulė  irgi teka vėlai. Kad ir šiandien:

Saulė teka 08:42, leidžiasi 16:06, d. ilgumas 07.24
Pilnatis, 17 mėnulio diena
Šiandien 1°C / 4°C, trumpalaikis lietus

4
KETVIRTADIENIS

 
Tačiau  šiandieną toks ūpas, kad užsimiršo ir lazdą pasiimti. Liežuvis irgi suspirgo kaip jaunystėje. Ir nors Kandžius, kaip ir anas dienas:
– Dzieduli, į kalendorių bėėėėgte marš! – tačiau man tai  nebuvo bėda. Pasirodė, kad  anksčiau atbėgau, negu tekėjo saulė ir netgi anksčiau negu ir jis mane pratino keltis.
  – Tai kad aš jau čia, Kandžiau.
  – Kalendoriuje?  Betgi nematyti. Ar nepaklydai?
  – Ne, Kandžiau.  Ne. Jeigu nematai, tai, kaip  suprantu, girdi  mane. Tuomet  klausyk, – pasakiau jam ir padiktavau:
  „1925 metais Juodausių vienkiemyje prie Ukmergės gimė Zigmas Zinkevičius, kalbininkas, habilituotas humanitarinių  mokslų daktaras,  Vilniaus  universiteto  profesorius, Lietuvos mokslų akademijos  akademikas...“ Girdi? 
  – Au, au,  Labai  gerai.  Ir, beje, atsiprašau, kad palojau. Tai  vis dar iš  įpročio. Neužsimiršta. Įgimti dalykai, regisi, giliose šaknyse save saugo... Klausau.
– Tai kad  čia labai daug. Dar pats ne viską suvirškinęs.  Ooo!  va čia tai bent! – nustebau akimis  perbėgęs teksto ištrauką  ir suvokęs jos didybę.  Klausyk, Kandžiau: „...parašė šešių tomų (septynios knygos) Lietuvių  kalbos istoriją, kuri yra svarbiausias profesoriaus  darbas, išleistas 1984-1994 m. Tokios apimties istorijos neturi  nė viena tauta pasaulyje“
  – Iš tiesu, tai bent! O tu?
  – Ką – aš?
  – Ech, sarmata atsiminti,  bet reikia. Nepyk, Dzieduli, bet – sakau  gi –  reikia.

Ir būna, kad savaime tariasi:
Sakyk, Dzievuliau, kur esi?
Nejau žmogaus senatvė — be skatiko?
Nejau mažiau, negu tuščia vieta?
Štai kad ir aš, paklusęs nuojautai teisingai,
skubu išeiti į aukštesnį laiką,
kad kuo rečiau
žmonių pasauliui spiginčiau akis.
O Dieve, ar girdi?
Štai mirktelėsiu kartą, kitą
ir kad manęs —
kaip jau ne kartą tyliai paprašyta —
nebūtų čia.
Kur nori dėk,
kad ir užantyje,
kaip akmenį laikyk.
 
Kandžius nutilo. Man kažko pasiaiškinti nereikėjo, nes savo tekstą nebloga žinojau. O tylai ilgiau  užtrukus  atsiliepiau tekstu iš  kalendoriaus.
  – Aš iš „ Lietuvio kalendoriaus“  Kandžiau. Čia  dar  parašyta, kad Zigmas Zinkevičius yra plačiai Pasaulyje  žinomas mokslininkas, didelis  lietuvybės  puoselėtojas ir  labai  doras Žmogus  Beje,  žodžiai  „Pasaulis“ ir „Žmogus“ parašyti didžiosiomis  raidėmis.         
  – Tu iš „Lietuvio... “ – dabar jau atidžiau sukluso ir Kandžius.

Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo – 4 / 01




  :flag:  Sausis 2019
Saulė teka 08:42,  leidžiasi 16:06,  ilgumas 07.24
Delčia (dylantis), 28 mėnulio diena

Šiandien 1°C / 4°C, debesuota
Rytoj 1°C / 4°C, trumpalaikis lietus

4
PENKTADIENIS

Arimantas Arimantė Titas Benediktas Arminas Benas Arminė Andželika Anželika

Danguje su pinigais nieko nenusipirksi - pragare nebent smalos
Ožiaragis (12.22-01.20) -  Kiaulė - 4 / 01




----------------------------------------------------------

0

6

;)  :writing:  :yep: Sausis 2018

Saulė teka 07:41, leidžiasi 15:07, ilgumas 07.26
Pilnatis, 18 mėnulio diena

Šiandien 0°C / 3°C, trumpalaikis lietus
5
PENKTADIENIS

Simonas Vytautas Vytautė Telesforas Gaudentas Simas





Ant žemės sėdėdamas neturėsi kur nukristi
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 5 / 01

:flag: Sausis 2019

Saulė teka 08:41, leidžiasi 16:07. ilgumas 07.26
Delčia (dylantis), 28 mėnulio diena

5
ŠEŠTADIENIS

Simonas Vytautas Vytautė Telesforas Gaudentas Simas

Kvailas marias perbrenda, o klane prigeria
Ožiaragis (12.22-01.20) -  Kiaulė - 5 / 01

0

7

;)  :writing:  :yep:     Sausis 2018
Saulė teka 07:40, leidžiasi 15:10, 
Pilnatis, 19 mėnulio diena

Šiandien -4°C / -2°C, debesuota su pragiedruliais
Rytoj -4°C / -2°C, mažai debesuota

6
ŠEŠTADIENIS
Baltazaras Kasparas Merkelis Arūnas Arūnė Melchioras
Trys karaliai 

Akys - dvi, kelių - šimtai
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 6 / 01

0

8

Sausis 2018
Saulė teka 08:40, leidžiasi 16:09, d.ilgumas 07.29
Pilnatis, 20 mėnulio diena

7
SEKMADIENIS

Liucijus
...  Ir  va, jau diena gaubiasi  prietema ir tik  dabar pastebiu, kad ir  parašyta taip: [i]Saulė leidžiasi 15: 09[/b]
   – Tai bent!– tačiau tai ne džiaugsmo šūktelėjimas. Tai šūktelėjimas iš nežinios.  Ir visai nesvarbu, kad šaukiant savyje nedaug kas iš aplinkinių sugeba išgirsti, betgi aš – ne iš aplinkinių.

Ir vėl girdžiu, kaip žvinga Ygaga,
Ir vėl girdžiu, kaip darda karieta.
Nejau galiu akims nepatikėti,
Kad saulė  leidžiasi (ir patekėjusi)
Už vakarykštį laiką
Valandą anksčiau.

             Saulė teka 07:40, leidžiasi 15:10. Ir  štai  Vytautas su savo pulkais įsiveržė į kalendorių, kur saulė teka ir leidžiasi Lietuvos laiku. Iš Vilniuje Lukiškių aikštės ar Kaune iš  kurios nors kitos. Tai turbūt jau ne taip svarbu.
  Girgžtėli durys ir ūmai pasijaučiu, kad esu ne tik „Lietuvio kalendoriuje“, o esu ir Šklėriuose, didžiausiame mieste, kurį
bent  kada esu matęs. Tokius miestus (kaip girdėjęs) Dievas prispaudęs po pažastimi lako. Ir tikrai, ar  kas girdėję Šklėrių miestą?
  Turbūt ne visi. Kaip ir aš vakarykštės  dienos – ne.
   Atrodo,  Adoma, kad kažkas sufleravo  tavo pavardę, bet, bet, bet... Dar  iki vakaro nearti, tačiau degtinė krautuvėse tik 15:00.
Iškilo daug problemų. Gal kažkas paaiškės, bet jeigu  pasiliksiu tyloje, tai  manau, kad pas suvoki, kokį  sprendimą pasirinkau. O! kažkas, regis, jau  beldžiasi.  Ar ne Bladukas iš trijų karalių draugijos sugrįžta?
Tačiau kaip  ten bus nebus, o saulė teka 07: 40, leidžiasi 15:10 Ir dar įsimintina, kad tai KRISTAUS KRIKŠTOdiena.
Devynis kartus atmatuok, dešimtą pjauk.
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 7 / 01

0

9

Maišatis  galvoje  tokia, kad  nesusigaudau, tačiau žirgas  Ygaga  nerimsta.  Tikiu jam  tikiu
Ir  gal  todėl  yra  kaip  yra

sausis 2018
saulė teka 07:40,  leidžiasi 15:12,  ilgumas 07.31
Pilnatis, 21 mėnulio diena
   
   Šiandien -4°C / -1°C, debesuota su pragiedruliais
Rytoj -4°C / -1°C, debesuota

8
PIRMADIENIS
Vilinta (Vilintas)

     Dejuoju, dar  dejuoju, ir  nemanau, kad greitai išdejuosiu, kai  tokie  reikalai užgriūva. Todėl ir skubu  pirmiausia  pasakyti, kad 1547 . Mažojoje  Lietuvoje ( kažin, kur ji dabar dingusi?) išleista  pirmoji  lietuviška knyga –  Martyno Mažvydo „ Katekizmusa prasti žodei. Girdžiu:
  – Broliai, seserys, imkiete mane ir skaitykiete ir  tatai skaitydami permanykiet.
  –  O,  gerbiamoji. Ne taip paprasta.  Tai  jau  ne  pirmas  mano  raštas, kuri šiandien dedu  ant  balto popieriaus ir vis  atrodo, kad  kažkas  ne taip, kad  kažkas  iš nakties  dar  vis klausia ir  klausia, kad  girdi, gal  aš tik  netyčia laikausi  įsikibęs  į „ lietuvio kalendorių“,  o iš  tikrųjų, girdi, gal norėčiau, kad jo vietoje  būtų  atsivertęs, „Lietuvos  kalendorius“, ar „Dzūkijos kalendorius“,  ar „ Šilinių dzūkų kalendorius.  Aš nežinau, kodėl taip  atkakliai kažkas  nenori, kad  prisiliesčiau prie  „ lietuvio kalendoriaus“. Kažkokios priežastys juk yra,  bet... kokios?  Net neblogai atsimenu,  kad toks kalendorius  buvo ir dar 2000  iš  jo pirmo puslapio kartu  su V. Kudirka giedojau

Lietuva, Tėvyne mūsų
Tu didvyrių žeme..
Iš  praeities Tavo  sūnūs
Te stiprybę  semia...
 
Ir prašau kol kas ne guosti manęs: Daug žinosi greit pasensi Jau  senatvės  darbą esu atlikęs  sąžiningai.
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 8 / 02

Sausis 2019

Saulė teka 07:40, leidžiasi 15:11,  ilgumas 07.31
Jaunatis, 2 mėnulio diena

8
ANTRADIENIS

Vilinta (Vilintas)

Klausyk ausimi, ne pilvu
Ožiaragis (12.22-01.20) - Kiaulė - 8 / 02





-------------------------------------------------------------------------------

5. Pakviesti vėliavai iškelti

Dar laikas nebuvo įdienojęs; vis laikėsi ryto erdvėje, o jis, rytas, puikus, šiltas. Gera su tokiu būti kur bebūtum, bet geriausia išėjus iš patalpos ir atsikvėpus jo gaiva. Tačiau kaip išeiti? Jaučiausi kaip važiuojančiame traukinyje: reikia laukti, kol sustos. Noras suprantu, kad tai ne traukinys, o nedidelis sodo namelis su viršum vadinamosios svetainės įrengtu Pastogės,  kitaip dar – Pastriekės departamentu, kuris man  labiau reikalingas dvasiniam pagyvenimui. Turbūt todėl ten dažniau pasijaučiu kaip atviroje erdvėje. Regisi, kad normalu pasijausti ten, kur pasinori. Pastriekės departamento lentų pertvara ir sienos dvasiai nereikalingos. Todėl ten jausdavausi ne pagal jo (ir mano) fizinius išmatavimus. Užklydę svečiai, beje, irgi nesunkiai, neretai net to nepajautę, gebėdavo persitvarkyti iš materijos į dvasios būtis. Nusileidus gi žemyn į svetainę, poreikis materijai atsigaudavo, vėl atrodydavo smagiau kaukšėti plaktuku, išėjus į lauką kapstytis žemėje ar karstytis po medžius, bet  smagiausia, vedinam įvairiausių reikalų, ateiti  prie Balsių (Kryžiokų) ežero ir pagyventi kartu su ąžuolu. Tačiau, matyt, atėjo laikas, kuomet Pastriekės dvasia persismelkė į namelio svetainę, kai joje vis dažniau atsitinka dalykų,  būdingu Pastriekės departamentui. Ir šit dabar atsitinka ir tai, kai neįmanoma nesuklusti Balso ir Audronės apraiškai, apeiti ant sienos  pakabintą paveikslo rėmą. Tačiau atsiranda ir  dar vienas  dalykas – atrodo, kad namelis juda, važiuoja, keliauja. Vis prisiversdavau pasakyti: dar ša, kol kas dar ša... dar  anksti apie  tai net ir Leokadijai prasitarti. Nedrąsu. Ateis laikas ir reikalai geriau pasimatys. Ir ką? Ar neatėjo? O pojūtis  važiuojančio, vaikščiojančio ar  kaip  kitaip  judančio namelio irgi neišnyksta.
– Ką  pasakysi, Leo, – nieko nepaaiškindamas apie tokią  savijautą tariu žmonai. Atsiliepė irgi klausinėdama:
– O kodėl  sakai, kad  rėmas tuščias? Man vaidenasi ar kaip? Jau ir žegnoju, kad jis būtų tuščias, bet... Visa ko senatvėje  tikėjausi, bet  kad  taip... Dievas, regisi,  nepanorėjo, kad  būtų kaip žmonėse priimta. Jau ir  kojas sunku  pakelti, o... .
– Kas – o? Važiuoji?
– Ir galvoje jau  ne taip. Ne taip. Dar skaudžiau, negu kojas kelti. Kojoms dar lazda gali pagelbėti, o galvai? – klausdama pasakė  ji ir timptelėjusi už rankogalio: – Prisėskim, – tačiau  prisėsti neskubėjom. Jai svarbiau buvo pasakyti, kad prieš aušrą susapnavusi mano eilėraštį „Po užmerktų akių vokais. “
– Netgi neskaičiusi jo niekuomet, o žinojau, kad parašytas 2011 metų pradžioje. Ir netgi deklamavau:

Argi sakiau,
kad aklas akimis,
kuomet jas nunešu į naktį?
Kartu su žvaigždėmis užspaudžiu po vokais,
net Paukščių takas
ima skaudžiai nerimauti, –

padeklamavo ir, sužiurusi į akis:
– Betgi spėk arba bent  įsivaizduok, kam, kokiai publikai deklamavau. Ogi raidėms, tavo trijulei A, B ir Jotui. Iš kur visa tai, a? Iš kur? Neskaitau  aš tavo poezijų ir tos raidės atrodė išmanas,  išmislas. Bet va regiu  kaip bažnyčioje ir smagu deklamuoti. Ir dabar dar  vis smagu atsiminti, kad taip būta:

Galbūt nemanė,
kad yra dalia,
Kuri net šitokią galybę
į nelaisvę ima,
o aš taip pat
net nežinau, deja –
iš kur ten, po vokais, erdvė tokia,
kad  net neskauda. 

– Sakei, einam prisėsti, tai gal ir padarykime taip? Prisėskim, –  Tačiau irgi neprisėdom, o netikėtai pasiskundžiau, parodydamas į savo lemties išdaigas. Šį kartą į ligą, kuriai atsiradus, apsikabindavau kaip mylimą moterį ir jos vardą tardavau ar rašydavau didžia raide: Amnezija. Ir niekas tuomet negalėdavo įtikinti, kad  tai liga, o ne ji, mano meilė, kuriai galėjęs ir kojų pirštelius išbučiuoti. Dabar gi tariau:
– O! kad  ją perkūnėlis tą Amneziją patrankytų, kol dar ji  man netrenkė. Tuomet net ir tavęs neįtikinsi, kad  regiu ir pasakoju tai, kaip iš  tiesų  yra. Kaip kad  šiandien: Buvo Balsas su Audrone. Štai ant sienos paliktas paveikslų rėmas. Aš sakau tuščias, tu gi...                                                               
– Tai ne rėmas. Net ir ne paveikslas. Tai ekranas. Tai langas. Gal net durys, pravertos durys, už kurių, kaip ir eilėraštyje:

Gyvena žmonės, saulė,
debesys ir lietūs,
padangę brauko mėlyni žaibai -
ir gieda vyturiai,
surankioję giesmes poetų.
Jų daug,
bet nedaugiau,
negu reikėtų.

– Na va,  O jeigu aš taip pakalbėčiau, kaip tu man dabar?. Tiesiai, drūtai pasakytum: iškvailėjo mano senis. Nemanau, kad  protingiau pasielgčiau ir aš, jeigu būčiau paliktas be žinios apie susitikimus su Balsu, be žinios apie šio rėmo ant sienos atsiradimą? Žodžiu, Leokadija, tau geriau pasisekė negu man. Nors kaip žinoti. Kokia  bebūtų patirtis, ji iškentėta, išbūta ir  ne šiaip sau  už vieną muštą dešimt ir  daugiau nemuštų duoda.
– Tačiau turbūt atminties praradimas ne tolygus proto praradimui?
– Turbūt. Tačiau, kaip žinai, mano atveju prireikė šeštos palatos paslaugų..
– Iš ten, regis, ir  eilėraštis, – pasakė žmona, nusiteikusi jį padeklamuoti iki  taško:

Po užmerktų akių vokais
įsiveržia gyvenimas į sielą,
net  Paukščių takas –
Dieve, jam padėk! –
ir ten it danguje išlieka.

– Valio! – pasigirdo šauksmas ir kelių porų delnų plojimai: – Valio! – O netrukus paminėti ir mudu su Leo.
– Dzieduli, regis, ir nežinojai, kokį talentą šalia savęs turi. Džiaukis, kad  dar  yra kaip  yra. Ir atsimink ne tik Balsą  ir Audronę, bet ir ką jie pakalbėję. Ir apie  titnagą, ir  apie... Bet ateik  čia, užsimerk  ir  ateik.
– Užsimerkti?
– Neužsimerkęs neateisi.
– O su kuo kalbu? Tu čia, išdykėle? Raidė B?.
– Raidė B,  bet  kodėl – išdykėlė? Va,  vėliavą  reikia iškelti. Ar tai išdykavimas? Močiute, ir tu  užsimerk. Jeigu  ką, teks  ir vežėja būti.
Neprisimenu, kad  būčiau užsimerkęs, bet tikriausiai taip  įvyko, bes netrukus į akis sužiuro aplinka, kurią išjaučiau užrašinėdamas paskutiniuosius eilėraščius. Sakau „užrašinėdamas“, o ne kurdamas, posmuodamas ar dar kaip, Todėl nauja realybė darėsi labai paprasta ir suprantama. Netgi  nereikėjo kalbėti, kaip į šitą realybę patekome. O pirmiausia joje susitikome su raidžių  trijule. Ak, gražiai kažkada apie trijulę padainavo Paulius Širvys baltų viršelių  knygelėje...

Murzinų draugų trijulė,
Kartu kėlė, kartu gulė
Ir iš traktorių kabinų
Kartu dairėsi merginų.

Tačiau  ten  situacija kitokia, ten visi trys vyrai, o  čia – dvi moterys ir  vienas vyras, Ir pirmoji, žinoma, žodį tarė raidė B,
– Prisimeni, dzieduli, kaip  tau  Balsas taręs: rikiuok visus, ką turi savo raštuose. Visus iki vieno. Iki paskutinio. Mirusių šituose scenarijuose neturėtų būti. O kaip juos rikiuotum, dzieduli, jeigu be vėliavos, a? Tačiau  ji  jau yra ir reikia ją iškelti.
(Iš „Scenarijų Tispalvei“)

0

10

2018, Sausis
Saulė teka 07:39, leidžiasi 16:12, ilgumas 07.33
Delčia (dyla), 22 mėnulio diena

                Šiandien -3°C / 1°C, debesuota
                Rytoj -5°C / 1°C, giedra

9
ANTRADIENIS

Algis Gabija
Kumeliuko krikštynos, Mėnulio nauji metai

Nesiseka. Ir netgi labai. Ir šiandien į „ lietuvio kalendorių  varduvininkais atėjo pabūti tik Algis ir Gabija. Sakoma, kad  dėl vienos žuvies nieks į vandenį nešoks. Betgi aš ne dėl vienos. Žinau, kad į  kitus kalendorius atėjo daugiau varduvininkų. Pavyzdžiui, Bazilė, Marcijona, Julijonas...  Trumpiau kalbant kumeliuko krikštynos  ir  Mėnulio naujieji metai „ lietuvio kalendoriuje“ ne kaip atrodo ir vis tik sakau sau:
– Pranuci, bet gi žinai, būna, kai ir vienas lauke karys. O čia dar ir  Gabija su Algiu. Ir labai svarbu, kad saulė teka 07:39, leidžiasi 15:12
------------------------
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo - 9 / 02






----------------------------------------------------------------------------
  Sausis 2019

Saulė teka 07:39, leidžiasi 15:12, ilgumas 07.33
Jaunatis, 3 mėnulio diena

9
TREČIADIENIS

Algis Gabija 

Jūros neperbrisi, kalno neperkasi
Ožiaragis (12.22-01.20) - Kiaulė - 9 /02

:writing: 6. repeticija su himno prieskoniais
 
  Atsiradus mudviems su Leokadija anapus paveikslo rėmo, bent kiek didesnio sambrūzdžio nepasijuto. Atėjome ten, atrodytų, kaip į žinomą aplinką, kaip iš anksto „užplanuoti“ jos dalyviai ir pasirengę ją priimti be emocijų. Net ir be jautresnių pasisveikinimų.
  – Dzieduli, giedosime himną, bet kitaip. Giedosime jį kaip dar niekas negiedojo. Su prieskoniais, – smagiai pasakė raidė B ir skubino Jotą: –  Nagi, mielas ponuli, sakeisi, kad atsakomybę asmeniškai prisiimi. Taigi prašom, pradėk. Mūsų tiek, kiek reikia. Visi.
  – Be tavęs, šarka, regis... o taip, o taip, be tavęs mes neapsieitume. O koks stebėtinas kalbos informatyvumas! – neišsiduodamas ironizavo Jotas. Ir rodydamas į Leo ir mane irgi it stebėjosi, kad, girdi, močiutė su dzieduliu kaip mat suprato, kad giedosime himną, kelsime vėliavą. Taip, taip, kelsime radijo karietos vėliavą. Nors ji išskalbta, išlyginta, tačiau akys neapsigauna: matosi, kad ne nauja. Ir tai labai gerai. Argi ne?   
  Tik tuokart vėliavą ir pamačiau. Kaip, beje, ir stiebą.
  – Ateikit,  arčiau ateikit, – pakvietė Jotas Leokadiją ir mane prie stiebo, kur buvo pakėlimui paruošta vėlNeiaišinsime, iava.
  Karietos? – lyg pagalvojau, bet  mąstymui laiko nebuvo. Į paširdį it bitė įgėlė. Neskaudėjo. Įgėlė ir medumi patepė. Darėsi saldu. O Jotas buvo ramus ir kalboje vis dar ironizuojantis.
  – Nežinau, kaip  ilgai vėliava su karieta buvo, tačiau numanau, kad tai pasakys, kas geriau žino. Pirštais gi, žinoma, nerodysiu. Tikėkim, kad atsiras ir tokių – jei ne šiandien, tai vėliau, bet sakau: reikia manyti, kad atsiras. Ypatingai turint mintyse publiką apie kurią kalbėjo Balsas.
  – Jau sakiau ir apie publiką. Prašau nesikartoti, – neiškentė B, – O ji nemenka gi: visi iki vieno, iki paskutinio, kurie dziedulio raštuose užrašyti. Ir paakcentavau, kad mirusių Trispalvės scenarijuose neturėtų būti.
  – Nespirgėk, mieloji. Pakentėk, – sudraudė ją raidė A.
  – Tegu spirga, tegu, – kaip dažniausia pakantus pasiliko Jotas –. Nesiaiškinsime, jog repeticijos reikalingos, kad vėliau nebūtų gėdos. O prie vėliavos apturėti sarmatą oho cho  kaip nekaip atrodytų. Neduok Dieve! Ypatingai, kai su ja susiruošę praeiti visą atkurtos valstybės laikmetį
  – Dzieduli, tai visas šimtas metų. Iki pat 2018 - jų vasario vidurio, - skubėjo  paaiškinti B.
  – Ir vis tik nespirgėk, – vėl jos paprašė raidė A.
  – Atrodytų, kad laiko iki ano vasario šešioliktosios nemažai, bet taip tik atrodo. Darbo daugiau negu gal suvokiame. Štai kad ir dėl himno prieskonių, apie kuriuos kalbėjo B. Kas bepasakys, ar jie pasiteisins, ar išsikvėps po pirmo bandymo arba kad ir po kelių ar po keliolikos valandų, dienų, savaičių, mėnesių.
  Jotas pakalbėjo ramiai. Be emocijų. Lyg sau. Tačiau tuoj, užlošęs galvą į viršų ir akimis nučiuožęs vėliavos stiebu; jau kitaip:
  –: Nepyk, dzievuli, jeigu kas ne taip, bet ir nuolankus nebūk. Taip jau lemta, kad vėliavą reikia kelti karietos vežėjui. Ir taip  jau sumanyta, kad ją reikia kelti kitaip.
  Ir šit dabar, lyg bandydama paaiškinti būtent Leokadijai ir  man, kokiu tikslu čia atsiradę, į paramą Jotui paskubėjo raidė A.,
  – Neskubėk, Jotai, pas dzievulį. Neskubėk. Kad ir repeticija, o mūsų senoliams reikia  žinoti, kad ir tarėmės, ir kalbėjome, ir apkalbėjome, kaip kelsime karietos vėliavą, kai įšvis atkurtos valstybės šimtmetis. Atrodytų, kad tai žinoma, todėl paprasta ir nieko naujo nereikėtų iš tokio ceremonialo laukti. Girdi, iš dainos žodžio neišmesi. Tai ką  bekalbėti apie himną? Betgi išmetam iš dainos ne tik žodį, žodžius, bet ir posmus. Būna, kad ir dainas numarinam, sušaudom. Ir turbūt neretai pagal nuopelnus.
  – Ne, ne, dabar išsamiau apie  tai kalbėti neverta. Tokiems  dalykams dar laiko bus. O dabar – dėmesio! Dzieduli, prašom  prie stiebo. Ir tu, močiute, irgi prie stiebo.
  Stiebas  buvo čia pat. Tačiau jo lyg  nesijautė, nes akyse įsišvietęs visą laiką laikėsi vėliavos šilkas. Prisiliečiau prie jo ir, regis, atgijo visa netolima praeitis. Rytas iš ryto ėjome prie vėliavos, kad laimingai suplevėsuotų viršum karietos. Vakarais irgi ėjome, kad  nepasiliktų naktyje. Karietos vėliavą laikėme tik saulės šviesoje – kėlėm ją patekant saulei, nuleisdavome jai leidžiantis. Ir taip diena iš dienos iki ...
  – Dzieduli, tau bloga? – prišoko raidė B.
  – Prisiminiau. Tačiau kodėl tik dabar, a?
  – Tačiau prisiminti niekada nebūna vėlu. Juk nebūna, a?
  – Atsimindavo ir anksčiau ją, vėliavą. Atsimindavo, – prabilo Leokadija, – Ir rašė. Nemažai rašė, Betgi žinote, kaip būna tokiuose metuose. Užmiršta žmogus pats save ir nežino kokią dieną gyvena. O aš va, regis, pradedu  žinoti, ką  jis rašė Viešpatie, kaip čia taip? –  dabar  jau  nustebo dėl savęs. –  Na taip, pradedu žinoti. Iš kur, a? Tikrai nežinau iš kur. Gal Vidinis? – ne ką galėjusi pasakyti Leokadija apie atsiradusį savyje nepatirtą gebėjimą.
  – Ką jis, taigi Vidinis? – suklusau
  – Ką – jis?  Ką – jis? Turėtum geriau  žinoti ką jis. Va, paklausyk. Argi ne jo šitie himno prieskoniai į atminti  sukišti, –– pasakė Leo ir išgirdome neįprastą jos deklamaciją.:

Te bus pagarbinta dabar ir visada...
Ir jeigu taip iš tikro bus,
su vėliava išliksime,
gyvensime jos dvasioje
ir kur – ar ČIA, ar TEN bebūtume,
surasim vienas kitą neišmėtytus kažkur.
Net nesvarbu, kokia lemtis ištiktų mus,
Svarbu, kad trispalvė
į širdis audeklu tautos
giedotų atmintį giesme Kudirkos.

  – Stop, stop! – netikėtai vikriai pašoko Jotas tildyti Leo, o jai nutilus vėlgi nelauktai pasigirdo Vinco Kudirkos Tautinė giesmė. – Vėliavą,  dzieduli... kelk vėliavą! – vėlavo komanduoti Jotas matydamas, kaip nedarniai prasidėjo vėliavos kitaip pakėlimo pirma repeticija. Dar nebuvau prisilietęs prie vėliavos, kai pirmasis posmas pasibaigė, giesmė nutilo, užtat  stiebu kilo trispalvės šilkas.
  – Ne, ne. Taip nereikia. Pavėlavom. Vėliavą tik himnui giedant kelsime. Tik. Nutyla himnas ir, vadinasi, vėliava sustoja, nepaisant kaip aukštai – žemai pakelta. Tai jos kraujas. Atsiprašau, kad paskubėjom – pakalbėjo Jotas, bet neatrodė, kad erzintųsi. Ir patikino, kad nors ir nesmagu, kad taip atsitiko, bet gi būna blogiau: – O tu, močiute, nuostabi. Bravo tau! Bravo, – pagyrė Leokadiją. – Nenustebčiau paregėjęs tavęs su vadelėmis ir vežėjos botagu rankose.
  – Tačiau tai, ką  padeklamavau yra tik pradžia, – nebežinodama kaip elgtis, atsiliepė Leo.
  – Ir palikime ją kaip pradžią iki pirmo himno posmo, o toliau orientuokimės pagal giesmę. Himnui giedant dirba tik dziedulis, laipindamas vėliava į viršų, O visi kiti kaip giedančios statulos, netgi be didesnių emocijų. Supratai B? – šyptelėjo išdykėlei Jotas
  – Aš ir dabar kaip statula, padėjusi dešinę ranką ant kairės pusės krūtinės.
  – Tuomet viskas aišku. Net ir man, – dar plačiau šyptelėjo Jotas. – Mes laimėsim.
  Man irgi pasirodė, kad „viskas aišku“, bet savo kaltės neišsižadėjau. Dėl mano neapdairumo išgirdus himną, vėliava suvėlino kilimą. Tai turėjo būti aišku ir be išankstinių  paaiškinimų. Ne vaikėzas koks, tačiau vis dėlto Jotui pasakiau:.
  – Nors mirktelėk, kad ir statula būdamas, kad laiku suspėčiau.
  Raidė A, kažką pakuždėjusi, prisiglaudė prie Leokadijos. O Jotas tarė:
  – Ką  gi, kaip sakoma, atsikvėpę plačiai krūtine, gal pradedam. Tu, močiute, čia  ceremonialo prima. Nagi sėkmės mums. Te antras kartas nemeluoja.
  Šį kartą regėjosi, kad tyla gilesnė. Leokadijai pakartojus deklamaciją, pasigirdo himnas, nesuvėlavus pradėjo stiebu kiti vėliava, sklandžiai, lengvai paklusdama Vincui Kudirkai.
   
    Lietuva,  tėvyne  mūsų,
    Tu didvyrių žeme...
    Iš praeities tavo sūnūs
    Te stiprybę semia

Tačiau va, posmui pasibaigus, giesmė nutilo, vėliava liovėsi sliuogusi į  viršų stiebo, ir vėl visi išgirdėjome Leo, dar  vieną  prieskonį:

Taip, taip, kad atmintį giedotų,
Beje, labai nelengvą...
(Iš „Scenarijų Trispalvei“)

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » 1918 -2018 » 1918 - 2019