Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » 1918 -2018 » 1918 - 2019


1918 - 2019

Сообщений 21 страница 30 из 42

21

Sausis 2018
Saulė teka 08:29, leidžiasi 16:31, d. ilgumas 08.02
Jaunatis
3 mėnulio diena

20
ŠEŠTADIENIS

Fabijonas Sebastijonas Daugvydas Nomeda
Dabok sveikatą jaunystėje, o garbę senatvėje
Ožiaragis (12.22-01.20) - Šuo -20 / 03

   O karieta  važiuoja... Lengviau netikėti, kad  taip,  bet važiuoja.  Pagalvojus gi,  ar daug  reikėjo,  kad taip atsitiktų, vėlgi tik  priekaištus sau  pažeri, nes supranti,  matai, atsimini, kad  tereikėjo  tik  išeiti  į  darbą. Tik  tiek.
„Pranais mums rūpite jūs ir jūsų prisiminimai, kuriais čia dalinatės, todėl pamanėme, kad norėtumėte prisiminti šį, prieš 1 metus, sukurtą įrašą“ –  parašė „Facebook“ ir rodė į dvieju  sesučių  nuotrauka, - vena  tokia, kad dar  nup  sėdynės nepakitusi, kita bent  metais vyresne ir anąją  jau sodina sau ant  kelių,  laiminga glaudžia  prie  mažos krūtinės.. Om  ši  vieta  vistik  a pavojinga, nes  veiksmas  vykas  ant  medinės  sodos. Suprantu,  kad  ir  ši „ motinėle“ buvo užkelta  kitų  ranu.. Šylt,  šypt, ir  vis delto,
  –O „ Facebook,“ ką mes  be  tavės  daryčiau,  bet negi  nesuvoki, kad tai ne mano  nuotrauka.  Ir  jau nemažai  toliu  prisirinko  prie  mano  raštų, Negi?. Leisk  nepatikėti, kad  šito nežinai, bet, žinoma,  d imu  jas  kaip  savo, dažnai  nepaklausdamas, kieno  tai nuosavybe. Ir elgiuosi taip, lyg  tai  b kad  jau irglaidžiu prie  savo raštų.....ir  bet.. daug  daug  dau, kai  ... bet...at sn. ė, meilios glaidžiau  prie  maž  jau  išmokusic nuot trauka..

Ir taip,  saulė t e k a  07:36

0

22

.       Sausis 2018     http://sg.uploads.ru/t/IUH3n.jpg

Saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, d. ilgumas 08.05
Jaunatis (pilnėja)
4 mėnulio diena

21
SEKMADIENIS

Agnietė Galiginas Garsė Ineza Inesa Ineta Ina
Sotus alkano neužjaučia
Vandenis (01.21-02.19) - Šuo - 21 / 03

Iš tolo macyci

Atrodė, kad pats aiktelėjau. Gal iš įpratimo. Gal netyčia. Pasitaiko  gi. Tačiau balsas buvo toks, kad ausys jo nepažino. O ir aiktelėjau ne  taip, kad  reikėję išsižioti, tačiau dvasioje subangavo ir aidėjo toli toli.  Lukterėjęs išgirstu, kad kažkas panašaus kartojasi, kad iškalbami žodžiai ar frazės lyg šiaip sau, lyg adresuoti Niekui, (Niekam).
  – Taip, taip, lyg būtų adresuoti Niekui (Niekas), – pasakau įspūdį balsu ir darėsi įdomu atsiminti, ar taip atsitikdavo anksčiau. Hmm, bene pasakysi. Tačiau šį kartą toks dalykas negalėjo pasilikti taip, kad  galėtų būti užmirštas. Frazės aidėjo per Savęsp, per jos  erdvę į  begalybę, o erdvė sava, pažįstama, išgirstama kaip Poe ir Pro poterėlis:
      Niekų valdove,
      pasakas gražiai seki..
  – Ne, Dzieduli, šįkart ne Poe ir Pro taip žinią siunčia ir netgi ne karieta girgžda.  Va, išgirdau Albiną Šiupienienę. Pagalvoju – Dievas  nubaus,  neišgirdus Radijo karietos. Bet tykiau,  tykiau, tykiau... Kodėl  turėčiau aš pasakoti, jeigu tai  gali padaryti daina. Jis – kaip ir Vilniaus dzūkų pulkucio himnas,  – pasakė Marytė Liugienė , – prašau, girdėkit:
   
Ar būsi mažas, vai ar dzidzulis,
Iš tolo macycis, kad tu dzūkulis.
  O jeigu dar tas dzūkulis ir giesmininkas? Tuomet toliai išnyksta.
Nepasisekė Marytei Zalanskaitei padainuoti solo. Mačiau ją vieną, o  girdėjau visą  nedaugelucį pulkucį. Ir taip įtaigiai, patikimai, kad  atrodė iš karietos niekur nebuvo išėjęs. Čia repetavo, koncertavo, gyveno...

Tep graudziai giedam, tep meiliai žiūrim.
Viskuom  pasidalinam, kų pacys turim.
Kų in užancį, kų in kišenių –
Acimenam tankiai paprocį senų.

  Laiko vis daugiau ir daugiau, kai surankiojęs sudužusios karietos šukes, visą šį reikalą užmiršau. Atminties atsigavimo apie Radijo karietą pradžią žymiu  2002 metų rugpjūčio pabaigoje susapnuotu sapnu. Tiesa, abejoju, ar tai buvo tik sapnas. Išgirskime.
____________________--------------
   
DAR RIEŠ GAIDGAIDYSTĘ išgirdau švarų, stiprų vyrišką balsą:
  – Kas  buvo - buvo, karieta sugriuvo ir niekas jos ant ratų, seni, pastatyti nepadės. Bet ar reikia? Ne į jos apgailėtinus šipulius žiūrėk gailėdamasis. Susirask veidrodį ir pasižiūrėk į save. Gal suvoksi, kodėl taip kalbu? Džiaukis, seni, kad dar atsiminti sugebi. Nors kaip pro rūką, pro miglas, bet ačiū Dievui, jau, jau...
  Balsas švarus. Žodžiai aiškūs, įtaigūs ir juos girdėdamas negalėjau net suabejoti, kad tikrovėje gal ne viskas taip, nors žinojau, kad pasaulyje neblogai suvokta, jog niekas taip skaudžiai savęs neapmeluoja, nepaniekina, kaip pats žmogus. Tačiau balsas ne mano, kalba įtaigi ir nėra abejonių: taip, jau senis, atmintis ir akys vis  giliau skęsta miglose. Kad ir  kokį veidrodį bepaimtume, kad ir nedaug iš jo malonių prašytume, o neatsitiks stebuklas ir iš jo stiklo nepažvelgs bent apyjaunis Pranas, dar  turintis teisę į ateitį, svajones ir, žinoma teisę į keliones Radijo karieta. 
  – Kas buvo, seni, buvo, karieta sugriuvo,– į mano mintis ramiai atsiliepė nematomasis.
  Kažin, kur jis ir kas jis?  O įdomiausia, ką pasakytų, užklydęs į karietą dabar, po penkiolika metų. O, dangau,  kaip nepaprasta  girdėti:

Ir in karietų nūnai sulėkį
Cikimės visadu šitep regėcie
Dzūkų vienybį, dzūkų galybį –
Brangiausios šalalės visų grožybį.

Visi mes broliai, visos sesulės
Visus mus nešiojo viena motulė.
Mūsų  motulė – siera žemelė
O mūsų tėvelis  – žalias miškelis.

  Miestų naktys nebūna ramios. Net ir tuomet, kai jos įsigobia tarp storų mūrų sienų, neramybėje žmonės ir miega, ir sapnuoja, ir neretai pasijaučia, kad jie šiame  pasaulyje vienut vienutėliai.
  – O Dieve, Dieve, –  prisimenu atsikvėpiau tuomet tamsiame miegamojo kampe. Širdyje tokia tuštybė, kokia tegalėjusi būti tik Žemės sutvėrimo pirmąją dieną. Prieš akis net ir erdvė išnykusi, tik skaudus popiergalis su savo parašu: atėjo laikas, kuomet jau ir Radijo karietos vežėju nesugebu būti. 
  – Ir vis dėlto, kas buvo-buvo, Radijo karieta pražuvo,- nerimo naktyje balsas.– Va, jau kiek nemažai praėjo laiko, o tu, seni, net nesugebi atsiminti, kaip, iš kur ir kodėl  ji, Radijo karieta, pas tave atsirado. Nesigink! Per tuos metus, kuomet buvai  kartu su ja, galėjai nuvažiuoti bent į  jos atsiradimo laiką ir vietą. Bet ar nuvažiavai?
  Deja. Vis pamanydavau, kad suspėsiu, dar užteks laiko apkabinti karietos atsiradimo pradžią ir padėkoti  jos  meistrui ir tai žemei, kur ji atsiradusi. Bet laikas išseko ir yra kaip yra. O  Balsas:
  – Ką čia girdžiu tavo širdgėloje, sena kaip žmogus.  Tai tiek, seni. Kvėpuoji, vadinasi, dar gyveni. Taip žmonėse sakoma, bet nebūk patiklus. Žmogaus lavonas neretai prasideda dar jam nepraradus kvėpavimo. Apsidairyk, įsiklausyk ir matysi: visi kvėpuoja, bet ar dažnas jų gyvena?
  – O tu , užklydėli, paklausyk,– atsiliepiu jam, atitolęs nuo tokio jo per tris penkmečius ir uždainuoju.

Ar būsi mažas, vai ar dzidzulis,
Iš tolo macycis, kad tu dzūkulis...

  –  Ne dūzkulis? Tuomet bent vaidink tokį, mokykis juo būti, – sakau, kaip iš pamokslo, tačiau nesusilaikau ir atsidūstu: – Ak, tirpsta, tirpsta ir dzūkuliai. Kaip ir visa Lietuva, kaip, beje, ir lietuvybė...

0

23

:flag:          Sausis 2018             http://s4.uploads.ru/t/rZKSu.png

Saulė teka 07:27 leidžiasi 1į6:35, ilgumas 08.08
Jaunatis (pilnėja), 5 mėnulio diena
Šiandien -9°C / -6°C, debesuota

22
PIRMADIENIS

(Anastazas, Asta Nastė, Vincas) {Gaudentas Aušrius Skaistė Džiugas }

Su titnagu ant kelių

Atsiverčiu kalendorių. Kaip visuomet, kaip kasdien. Tačiau argi  tai naujiena, jeigu jų tiek daug ir tai daugybei piliečių įprastas dalykas.
– Ir dar kokia naujiena! – dabar sakau. – Jeigu tokia svarbi ji nebūtų, argi apie ją kalbėčiau? Ir nekalbėjau, kol nedingtelėjo kažkas į Savęsp kaip Tunguskos meteoritas į taigą. Rašiau eilėraštį „Teka saulė“ ir mokėjau džiaugtis, kad gebu mąstyti:

Daug tylos. Net per daug.
O pasaulis skaidrus lig muselės sparnelio.
Negi reikia klausyti minties,
kad pavargęs esu,
nesulaukęs net šimto.

Ponai mano,
dėl to man liūdėti netenka,
tai, kas BUVO –  manęs ne lašu neaplenkę –
susikrovė kaip Vilnius į mūrus
ir Savęsp erdvėje karalyste žibina.

Bet vis tiek dar norėčiau išbėgti,
dar daugiau parsisiųsti statybų į mūrus,
bent iki šimto .

Ligi šiol dar smagu atsiminti,
kaip prie Vieneto glaudžiasi Nulis,
kaip dievai jo bažnyčiose skamba,
kaip gražiai poteriauja altoriai.

O jeigu ne vienas, o – du?

  Nebaigtas rašyti eilėraštis sustoja, plunksna lyg patekanti saulė pakyla aukščiau nuo popieriau. Man tai kaip paraginimas neskubėti, geriau įsiklausyti į žodžius ir tik tuomet pasiūlyti jiems būstą ant popieriaus.  O iš viršaus stebi „Lietuvio kalendoriaus“  varduvininkai. Smagu, kad ten ir Vincas su Asta – tėtės ir dukros vardai. Irgi atrodo laukia, ką atsakysiu, pasiklausęs savęs: o jeigu ne vienas ,  o  – du nuliai?
    Bičiuli mielas, neprasitark.
    kad per mažai to vieneto, tų nulių? –
išgirdau pasargaujančią Daliją.
  Pakėliau kairę ranką dešine, paglosčiau anos rankos Mažylį ir neskubiai,  atsargiai jį priglaudžiau prie delno, stengdamasi atkartoti veiksmą, kurį pirmą kartą atliktą 1949 metais.
  –  Dešimt,– pasakiau. Ir tai buvo tiesa. Su Mažyliu, dabar dažniau  vadinamu Digitus Minimus, minėjau pirmą pragyventą dešimtmetį. Dar po dešimt metų tuo pačiu laiku užlenkiau antrą pirštą, Bevardį. Dar po dešimt – Didįjį.  Per penkiasdešimt metų visi kairės rankos pirštai gavo po dešimt metų sukaupto laiko palikimą su visu kiekvieno jų dešimtmečiuose užgyventu turtu. Dešinės rankos Nykštys su Smiliumi jau irgi juo apdalyti.  Prie pat delno prilenktas ir dešinės Didysis... Jau net neabejoju, kad tai pavyks padaryti, dar vienas  dešimtmetis  sukauptas ir jam paliktas, kaip palikimas. Tačiau tai nedidelė paguoda, nes dar reikės sukauti du dešimtmečius „palikimo“, kad nebūtų begėdiškai nuskriausti paskutinieji du – dešinės rankos Smilius ir Mažylis. Reikia prie Vieneto priglausti dar vieną nulį.   

Gal todėl iš toli,
bet jau šiandien regiu,
kaip, į kalnus išėjusį, vejasi Jis.
panašus į šilinių Tamošių
pro šulinį į debesį įšokusiu...

... daug tylos. Net per daug.
o pasaulis skaidrus lig muselės sparnelio.
Teka saulė giliai iš Savęsp
per sapnus, per mintis ir žodžius,
o patekėjus, nusileisti negali...

– Ir ką žadi daryt? – išgirdau varduvininką Vincą
– Iš tikrųjų, – ką? – smalsavo  ir varduvininkė Asta.
Ir girdžiu, kai, atrodytų, be jokių  priežasčių įsiterpia Albinos Šiupienienės palinkėjimai karietai iš 1994 metų sausio.

  „Radijo karieta“ – malonus ausiai skambesys, netikėtas akiai žavesys.  Žiū, iš arčiau karieta – menkutė ir prasta.
Ar nesubyrės pasukusi į kelią?
Ar rasis kam palabint vadeliotoją? Juk mes nebe tie – svetimi ir pikti, pavydūs ir įtarūs. Iš kur drąsumas Tamstos toks?..
Ar nesusigraudinsi kartais grįžęs: ieškojau Lietuvos – Lietuvos nebradau.
  – Ak, Albina,– kalbu jai dabar, iš 2018 sausio. – Visko būta. Net manyta, kad karietos niekuomet nebuvo. Niekuomet. Tačiau skaudžiau buvo įtikėti, kad ji dingo taip, kad ir atmintis apie ją išnyko.  Tačiau irgi, matyt, neriekia stebėtis. Juk daug kam ir Tunguskos meteorito  nebuvo.  Tačiau tai ne joks praradimas, o priešingai. Gal jie teisūs. Net jeigu ir neteisūs, taigi puiku, kad taip yra. Girdėk  kaip  tariami  jų  žodžiai:
  ... tąsyk sprogo iš žemės išsiveržęs metano dujų debesis. Žemę pervėrė juodoji skylė, įvyko termobranduolinė reakcija arba nukrito antimaterijos gabalas, o gal – ateivių laivas.
  Argi, neįdomu,  Albina. Ir kalbu taip, kad kažkas panašaus atsikimo ir su manimi. Pati žinai, kad ne vienerius metus iešojau  karietos, kai ji  buvo netgi arčiau negu greta, negu čia pat; buvo giliau. Man regis, kad tai  panašu į Šklėrių Tamošių, pro šulinį į debesį įšokusiu. Bet atsiprašau. Gal jau ir pati primiršai, kokie tavo linkėjimai buvę.
  – Manai? Tuomet prašau, pasitikslink.– vėl atsiliepė Albina iš 1994.

Dieve duok, kad būtumei lyg varpas, šaukiąs pakeleivį lipti karieton ir godas godoti.
Klausykis ir kalbėki. Iš širdies į širdį. Idant pajaustum žodžio gyvastį ir dvasią. Tiktai nelieskit dabarties žaizdų – galbūt greičiau užgis, Stiprybės Tamsta semkis praeity – nuo amžių per garbę didžiavyriai vedė ir gaivino tautą. Prikelkite mirusius, pažadinkit gyvus... Terauda  dzūkeliai, dainuoja sūduviai, tegirias žemaičiai, kvatojas aukštaičiai...
Paėmiau titnagą ant kelių, paglosčiau ir iš karietos kelionių girdžiu:

Senis švilpčioja botagą
Timpsi vadeles
Dantyse pypkutė dega
Pusto liepsneles
    Oi parvešim šimtą  metų
    Mūs šalelės mylimos,
    Šimtą metų, šimtą metų –
    Visą amžių Lietuvos..

  – Tik?  Tik tiek? – paklausė Šklėrių Bladukas, bet aš jo tuomet nepažinau. Jis, beje, ir atėjo į karietą, kad  nebūtų pažintas.
_________________________________________-----------------------------------------

Vartotojas (-a): spika Sukurta: 2016-10-20 17:14:17 Graži ta tylos karalystė...Matau ir du nuliai, kaip dviračio ratai, bėga į tą karalystę vienas paskui kitą. Tik reikia truputi palaukti, tik dar vienas posūkis ...

Vartotojas (-a): daliuteisk Sukurta: 2016-10-20 12:13:57 Bičiuli mielas,
Neprasitark,
Kad per mažai to vieneto, tų nulių?
Gal ir mažoka,
Jeigu atskirai,
Draugėn sudėjus –
Pilnatis mėnulio
Tavam sode, kuris vardu Savęsp‘i,
Kur vaikšto išmintis romi,
Kur žodžių nebėra tuščių –
Jie sunkūs, kaip riešutai vėlyvą rudenį pribrendę,
Bet neslegia, o pakylėja.

Tyla!
Kokia skambi tyla!
Dienų triukšme ar ne tokios ilgėjais?
Ar ne tokių saulėtekių?

Moderatorius (-ė): Pakeleivis Sukurta: 2016-10-20 10:50:25 Nuoširdžiai – patiko ši Karalystė.
Šiek tiek susipažinus su kelione  Savęsp, kur dalyvauja ir šilinių Tamošius, šulinys, debesėlis, metai (gi visas kūrybinis-filosofinis turtas apie tai), džiugu, kad lyg ir apie tą patį radosi dar kitoks rūmas.
Paprasta ir poetiška.

Nemeluosi - neparduosi
Vandenis (01.21-02.19) –Šuo – 02 / 04

3. Tylu, gilu...

Atrodė, pasakos nunyks,
O jeigu – ne,
žiūrėsiu  iš toliau
joms  netrukdydamas išreikšti mielą prasmę.
Ir štai regiu –ant  mano delno tūpia  vyturys.
Ir lizdą po šapelį krauna.

Žiema gi, vyturėli mažas.
Nupūs abu su mano delnu
Ir lizdui tavo suneštais šapais.
Negi manai, kad šiam,
po mirtį  braidančiam  pasauliui,
galėtume padėti užmačia kilnia?
.
Atsiremiu į švento Stepono bažnyčią
Ir nežinau, kaip akmenis į žmogų sviedžia ,
Kaip Jėzus Kristus kalamas prie kryžiaus
Kaip dvi papūgos galvoje
„Internacionalą“ gieda.

Tylu, gilu..  Net nežinau
ar  pasakų tokiam peizažui reikia.
Te bus ramybė tau ir tavo lizdui,  vyturėli  mažas.
nutūpusiam  ant delno žiemoje,
pavasariu darbymetį atnešusiam.

Tylu, gilu... Atrodė, pasakos nunyks,
O jeigu – ne,
žiūrėsiu iš toliau
joms  netrukdydamas išreikšti priedermę laimingą.
Ir štai regiu – ant  mano delno tupia vyturys
ir šapą po šapelį lizdą krauna..

Žiema gi, vyturėli mažas,
Nupūs abu su mano delnu
ir lizdui tavo suneštais šapais.
Negi manai, kad šiam,
po mirtį  braidančiam  pasauliui,
galėtume padėti užmačia kilnia?
.
Atsiremiu į švento Stepono bažnyčią
ir užmirštu, kaip akmenis į žmogų sviedžia,
kaip Jėzus Kristus kalamas prie kryžiaus,
kaip dvi papūgos mano galvoje
„Internacionalą“ gieda.

Tylu, gilu. Net nežinau,
ar pasakos tokiam peizažui reikia.
Tebus ramybė tau ir tavo lizdui, vyturėli mažas.
nutūpusiam  ant delno žiemoje,
pavasariu darbymetį atnešusiam.
Pelėda 2016-10-22 19:10:09

KomentaraiVartotojas (-a): nei_sis_nei_tas Sukurta: 2016-10-23 14:12:16 Negi manai, kad šiam,
po mirtį  braidančiam  pasauliui,
galėtume padėti užmačia kilnia?

Tikriausiai, kad pasauliui, riedančiam žemyn, nepavyktų padėti. Tačiau niekada nereikia prarasti vilties.
Pasakos visada buvo reikalingos. Padeda gyventi ir išgyventi.
Kūrinys man patiko.

Vartotojas (-a): daliuteisk Sukurta: 2016-10-23 01:52:24 Reikia, oi kaip reikia pasakos su gera pabaiga!Vartotojas (-a): Vasara7 Sukurta: 2016-10-22 21:19:21 kažkas savitai tikro, gyvo, trapaus

4. Nepatikėk

Nepatikėk, jei tau sakysiu – laisvas.
o  mano  žodis – net  daugiau
Tu  man kaip veidrodis, kaip  pažymys, Žmogau,
k a i p   p a t s   a t r o d a u   s a u.

Todėl ir laisvės iki tiek turiu
kiek leidžia išvaizdus tavo paveikslas
be tesės neišmokti jo

Ne taip svarbu, kas jį sukūrė tokį –
dievai? gamta? ar erdvėje įkeltas Žodis?
Esi mūza, bažnyčia man,
esi M. K. Čiurlionis
su laiškais Sofijai,
su palinkėjimais paveiksluose
į Žmogų kaip į Viešpatį ateiti.

KomentaraiVartotojas (-a): nei_sis_nei_tas Sukurta: 2016-10-23 21:18:12 Žmogus, gyvenantis civilizuotame pasaulyje, niekada nebūna absoliučiai laisvas. Jį sieja ne visada matomos gijos su vienais ar kitais žmonėmis, kurias ne taip jau lengva ir nutraukti.
Labai gražus ir ilgesingas pamąstymas, skirtas Mūzai.
artotojas (-a): Vasara7 Sukurta: 2016-10-23 17:13:02 prasminga, išmintinga, gilu

5. Dar  neskubu

Dar neskubu, 
nors ūkauja, kad paskutinis, 
nes suprantu, kad jis asmeniškas,
kad jis tik dėl manęs.
Dangaus keliuos ir traukiniai kaip sielos:
jeigu meluoja – niekas nesupras.

Man gera nuojautoj šitoj išlikti,
miglotai suvokiant, kad ir be traukinio į ateitį einu.
Kelionėje pasiimu varpelį – sapną
ir melo truputį, kaip druskos
rupiai duonai pabarstyti

Paskambinsiu iš ten
su duona truputį paskaninta druska,
kad atmintis atimintis nubudusi
prie durų užvertų ateitų,
ant vartų užkeltų parimtų...

Moderatorius (-ė): Pakeleivis Sukurta: 2016-10-24 14:29:30 Asmeninė žinutė, gauta iš ten. Ir bus tokia kam nors siųsta nuvykus.
Dabar traukinio švilpukas (o gal paskutinio vagono bilietėlis?) ir nuojauta, kad turbūt prasmingiausia yra kelionė...
Būties apžvalga iš esamybės stotelės

0

24

Sausis 2018          http://sf.uploads.ru/t/DVdMJ.png

Saulė teka 07:25, leidžiasi 15:37  ilgumas 08.12
Jaunatis (pilnėja), 6 mėnulio diena
Šiandien -10°C / -8°C, debesuota

23
ANTRADIENIS

(Gunda, Ildefonsa)  {Gailigedas Gunda Raimundas Armandas}

Ir tyloje perkūnai griaudžia
 
... o Adomas tyli. Tačiau kai geriau pagalvoji, tai – kažin, ar tyli, jeigu atsiminiau? Ne dailininkas, bet užmerkiu akis, o ten labai neblogai atsiranda vaizdas, kai jis su žirgu, pėstute,  pėstute, vis toliau, toliau. Ir jeigu prireiktų tarti jo pavardę, nedvejodamas pasakyčiau – taigi Kalipėda. Adomas Kalipėda.  „Lietuvio kalendoriuje“ šį pavardė minima kartu su prasidėjusiu Klaipėdos krašto lietuvių sukilimu, būtent sausio 15 diena. Jau esu taręs vienąkart apie tai, netgi ir  pašaukę:
  – Burtautai, ėgėgė! aūūū! –  Aš žinau, kas tu.  Aūūū! Ėgėgė! Sugrįžk.   Tu Burtautas.  Prisimenu tave. Pats  prisiminiau. Pats.
  Tačiau dabar padėtis darosi painesnė. Girdėdama atsiminimus, karieta irgi pradėjo smarkiau girgždėti, budintis taip, kad prisiminiau ir Šklėrių Bladuką. Prisimenate? Laikiau ant kelių titnagą ir dainavau:

Trepsi,  trepsi  kanopulės
Girgžda, karieta
Ar, vežėjau, pasigėrei,
Ar širdis jauna?
    Oi, parvešim  šimtą  metų...

  – Tik? Tik tiek? – nustebęs klausė žmogus. Kas jis? – nelabai rūpėjo,  nes atėjo nemenkai žmonių palydėti karietą pro Vilniaus vartus. Daugiau nepažįstamų. Ir dabar, atsiminimuose, sužinojus, kad tai  būta Bladuko, jis man labiau reikalingas ir įdomus reikalingas, negu anuomet, kai negebėjai  jo pažinti. Neužtrukus pamačiau prie  karietos ateinančią Ireną Sėliukaitę.
– Tai bent, – nudžiugau. – Ar žinai, Irena, jog labai tikėjau tave čia, karietos palydėtuvėse, pamatyti. Tau tikriausiai – neįtikėtina, bet... labai.
  — Dar ko! Nemanau, kad esu blogesnė už kitas moteris ir manęs mylėti negalėtum, — nusijuokė ji, skirdamasi sau kelią kaip per žmonių turgų: — Nagi, žmonės, praleiskite, gal bent dabar vežėjas pasakys, kad  myli.
  — Myliu, Irena, tikrai, kad myliu, — pašaukiau nuo  pasostės, smagiai stebėdamas, kaip jai leidžiama lengviau ateiti. Atrodė, kad publikai įdomu, kaip miela moteris atsisveikins su karietos vežėju. Tačiau atida jai atsirado pirmiausia todėl, kad tokioms  moterims komplimentų nereikia —  Irena graži, miela, šviesi ir patraukli, kad ir iš toliau ją matant. Deja, žinojau, kad apie meilę man nekalbės. Ir šit girdime:
  — Visa Lietuva (ir ne tik Lietuva), senosios mūsų istorinės žemės savo gelmėse slepia tautos praeitį.
  — Girdi? — bakstelėjęs į pašonę, pašnabždėjo Tomas.
  — O tu — ne? Tu negirdi? — dar tylesniu kuždėsiu atsiliepiau į jo,  atrodytų, neprotingą, klausimą, bet žinojau, kodėl jis į pašonę stuksena. Radijo karieta pakeliauti po tautos praeitį jį traukė dvasinis poreikis — tai smalsus, žingeidus vyras, bet kartu ir protingas: protas vertė būti atsargiam, neskubėti ir rankioti argumentus, kurie lemtų jo apsisprendimą „už“ ar „prieš“, lipti į karietą kelionei ar, mandagiai padėkojus už kvietimą, palinkėti laimingo kelio ir sėkmingo vilčių, panašių į sapnus, išsipildymo, o pačiam pasilikti prie įprastų aktoriaus darbų. Ramybės ne kažin kiek ir ten, bet toks darbas vis dėlto jau jam įprastas ir be rizikos: kvaila norėti geriau, kai ir taip gera, kur eini – durys talentingam aktoriui Tomui Vaisietai atidarytos.
  Iš Irenos pirmo sakinio Tomas suvokė, kad tai nebus dyka kalba ar palinkėjimai, kaip įprasta juos kalbėti, pajautė, kad juos išgirsti verta, net jeigu ir apykurtis būtum. O  ji, Irena, nepašaukdama, ramiai:
  — Visur yra praėję mūsų protėviai, visur. Taip, tie patys, kurių dvasia šiandien sklinda tiktai biolaukais energija iš pilkapių ir piliakalnių. Tarytum ir stipresni nuo jų nulipę. Tačiau ir tuomet nedažnai pamąstome, kiek daug dar nežinomo, kiek mūsų praeityje  neatpažintų mūsų pačių, iš kur ir patys išaugę, išnokę ir norime, kad šią estafetę pratęstų mūsų palikuonys. Oi, daug ten dar nežinomų likimų, netgi  XX a. tragedijomis žymėtų. O kalbu apie protėvius, taigi kalbu beveik mus pačius, nepaisant kuriuose  amžiuose augino jie mus. — Irena giliai įkvėpė  oro, o iškvėpdama: — Kad ir kaip toli istorijoje būtume  vieni nuo kitų, bet dvasioje kaip šioje sausio 15 -oje, išridenusia karietą į Lietuvą, į tą mūsų laiką, kurioje  ji kitokia.
  Irena nutilo, bet atrodė, kad tokia tyla irgi kalba. Nežinau, kaip ši kalba atrodžiusi kitiems, tačiau, klausydamasis jos savyje, girdėjau:

Tyliu.
Nes jau žinau —
ir tyloje perkūnai griaudžia,
žaibai ugnim žegnoja
ir medžiai virsta audrose.
Išnyksta miestai, sodžiai, o mane
it pakaruoklį
pakabina ant šakos
Ir supa pradanginta Lietuva.

Neduoki tokio pragaro, dangau,
bet jei nebūti jis negali, jei yra,
tebūnie mano tyloje...

  O Irena Sėliukaitė:
  — Nepaprastai jautriai per šią žemę eiti reikia, įsiklausyti į kiekvieną krustelėjimą, prikelti tai, ką dar atmintis gali padaryti. Daugybė tokių vietų, kad  net nejaučiame, kad ant kapo stovime. Todėl į tokią  karietą kviesčiau sėsti tuos, kurie pasiryžę atvira širdimi priimti istoriją. Ir patys su atvira širdimi, be savo vertinimų, be pykčio, be  pagiežos, be išankstinio nusistatymo.
  — Girdi? — dabar jau aš bakstelėjau Tomui į šoną. Žvilgtelėjo, bet neatsiliepė. O man parūpo, kad, neduok Dieve, nesutriktų Irenos kalbą įrašinėjantis magnetofonas. Jutau, kad jis jos bus reikalingas, kaip bažnyčių šventoriai, kur daug kartų stebėjau, kaip dažnas žmogus, prieš įeidamas į bažnyčią, persižegnoja čia, jų šventoriuose.
 
  — Daug kentėta, bet ne tik. Visa ko čia daug: ir džiaugsmingų, ir gražių, įdomių faktų, su margaspalviais žmonių likimais, su šventėmis ir laidotuvėmis. Negalima jų vienašališkai vertinti. Todėl siūlyčiau į karietą eiti atvira širdimi, švaria širdimi. Ir su dideliu noru suprasti kiekvieną, įsigilinti. Tai reiškia atskleisti bene įdomiausią mūsų istorijos puslapį. Suprasti, kuo gyveno tie žmonės, dėl ko kentėjo ir ar mes esame tos jų kančios verti.
  Po Irenos kalbos publikos aplodismentų nebuvo. Jų nereikėjo, nes būtų trikdę tautos piliečius išgirsti save. Irena gi, girdėjusi už savo nugaros mudviejų  su Tomu kuždesį, pagrasė prieš akis pamojuodama pirštu:
  — Nu, nu, nu... Neužmirškite, ponai, kad kuštukai namus gadina. Nemanau, kad karietai jie galėtų padėti
_____________________________________----------------------------

Brangi žuvis nenardo visų akivaizdoje
Vandenis (01.21-02.19) - Šuo - 23 / 04

Tik  neklausk

Regis, ir sopėti  išmokau
apsirišęs  tyla, kaip ligoninės  tvarsčiais –
baltas,  baltas kaip sapnas.
Tik neklausk,
kaip atrodo  liga, kaip ja sopa.
Juk dejuoju ne aš.
Tai  jis, išdavystės peizažas,
Dievo  dovaną,  žmogų užmušęs,
o mane užu durų
prie jo nesugrįžti  išvaręs.

Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tas Sukurta: 2016-10-26 11:33:20 Skausmingas... Kai likimas numeta tai, kas sukelia sukelia diskomfortą - tenka nori ar nenori priprasti, nes pasirinkimo dažniausiai nebūna. Tada reikia tiktai džiaugtis, kad laikinai.
Tad iki kito susitikimo be sopės!
Vartotojas (-a): Rena Sukurta: 2016-10-25 11:49:13 Su branda visko išmoksti...
Vartotojas (-a): daliuteisk Sukurta: 2016-10-25 05:37:55
Kaip susopa, kai ateina supratimas.
Vartotojas (-a): giedrex26 Sukurta: 2016-10-25 11:13:05 ...stebuklinga gelme alsuojanti Poezija...
Vartotojas (-a): Saulėlydis Sukurta: 2016-10-25 10:55:28 Sopulinga...

NEŽINAU, KAIP NUTILUS Balsui ilgai tęsėsi tos man atmintinos nakties tyla. Tai nebuvo “mirtina“ tyla, kadangi po ją daužėsi, trankėsi nebegalinti krūtinėje sutilpti širdis. Ir tik brėkštant aušrai supratau, kad prasideda dar viena rugpjūčio mėnesio pabaigos diena. Tuo laiku Lietuvoje rytas jau neskuba nusišviesti, bet medžiai žali, sulapoję, dar gyvybės syvai neišsekę jų šaknyse. Vaismedžiai, vaiskrūmiai gi, apsikarstę vaisiais ir bendrai- tai turtingas metas. Ir prisimenu, kai ant palangės nutūpė karvelis ir tuoj:
Mirsiu bra, nebūsiu.
Mirsiu, bra, nebūsiu.
    Laukiau, kada atskris kitas ir paguos, nuramins:
Nemirk, bra, būūūk,
Nemirk, bra, būūūk .
    Bet antrasis neatskrido. Šisai irgi nenumirė. Pasiskundė, paaimanavo, nepatenkintas lestėlėjo snapu į skarda apkaltą palangę ir nuplasnojo vis labiau baltuojančioje aušron. Santariškių ligoninės pusėn. Iš ten į kambarį jau smelkėsi jos atšvaitai. Nakties tamsa tirpo nyko ir  buvo aišku, kad gera vieta tuščia nebūna.
     Suklusau panūdęs vėl išgirsti Balsą, kuris, atrodo, nenorėjo žinoti nei mano vardo, nei pavardės. Balsas tylėjo, o kambario kampas šviesėjo, bet išbrėkštančio ryto šviesoj jį atsiminiau nuolat  kartojantį: kas buvo- buvo, Radijo karieta, seni, sugriuvo...  Šalia nieko, tik ji, senstančio žmogaus senatvė ir netvarkingai užgriozdintas stalas mažmožiais, kurie vis dėlto atrodė reikalingi. Gal iš tikrųjų jie  didino viltį, jog, pasak Ovidijaus „Dievas arba prakilnesnė būtis“ vienąkart juos sudėlios taip, kad atsigautumei nuo pesimizmo ir nežinojimo. Ir man lyg pasivaideno, kad tarp tų netvarkingai sumestų mažmožių yra ir sudužusios karietos šipulių. Tokiame chaose viltis, kad sugebėsi pereiti iš slogios būsenos į kitą, geresnę yra labai trokštama. O nutilęs Balsas kantriai  tylėjo, bet taip, kad aiškiai girdėjau jo kvėpavimą į sielą ir neabejojau, kad  jis yra  ir nebūti jo tiesiog negali       
O iš ten,  kur nuskrido nuo palangės paburkavęs karvelis, iš Santariškių pusės sklido nejauno žmogaus džiaugsmas ir kūdikio laimingas spiegimas.. Kas gi čia per „dzyvų dzyvai“?  Ir tik purpt, vėl  girdžiu atsiradusias A ir B.
A: Taigi juokias Vytautas Sirvydis. Ten visi medikai juokiasi, bet jis  džiaugsmingiausiai.
B: O tas, kuris  klykia, tai- estukas. Iš Estijos. Jo vardas Joosepas. Mažuliukas toks  Džiaugiasi, kad nereikės mirti.
A: Medikai atliko dvi širdies operacijas. Šiandien išvažiuos į namus. Dieve, kai gražu! Sako, bijok žmogaus su peiliu. Kokia neteisybė!
B:  Joosepas  jau ir kvėpuoja, ir valgo mamos pieną.
A: Buvo pašalintas oartos susiaurėjimas, o po kelių dienų
atstatė į vietą susikeitusias pagrindines širdies kraujagysles,-
Džiaugėsi išdykėlės A ir B. Ir švito ne tik už lango; švito ir širdyje.
                                                               (Paimta – Į „Laikas atsiminti)“

0

25

Sausis 2018

Saulė  teka 7:24, leidžiasi 16:39, ilgumas 08.15
Priešpilnis,7 mėnulio diena
Šiandien -9°C / 0°C, sniegas

24
TREČIADIENIS

(Arūnas, Gaivilė, Guntilda  ....?)  { Pranciškus Vilgaudas Gaivilė Artūras Felicija}

Bėda be dantų, o žmogų suvalgo
Vandenis (01.21-02.19) - Šuo - 24 / 04



Publicistiniai: priekaištas

Įsigeidžiau juoktis, šypsotis,
bet, žiū, kad nemoku.
Negi priekaištas (ar bausmė)
šiam pasauliui esu?

Upeliu bėga kraujas,
ieškodamas poilsiui žemės.
Į Savęsp jį priimčiau,
bet ir ten neramu,
bet ir ten iki pakraščių
neįsišviečia dienos –
kryžius neša kaip perteklių,
jiems nesutilpus kažkur,
neša moterys, seniai, vaikai...

Negi, dieve, manai,
kad galėčiau be priekaištų liudyti
šitaip esant kaip Viešpatį?

Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tas Sukurta: 2016-10-26 23:45:45 Ko gero daugelis iš mūsų jau nebemokame ne tik juoktis, šypsotis, bet ir džiaugtis tuo, ką likimas mums duoda. Gal mums atrodo, kad per mažai duoda? Bijome kitam žmogui nusišypsoti, paguosti. Paniurę, kaip lietaus debesys, o jei sutinkame linksmą, tai įtariame, kad jis - užsienietis. Tie, kurie išvažiuoja į užsienį kažkaip sugeba pasikeisti ir parvažiavę į svečius, stebisi rūškanais tėvynainių veidais.
Labai mielas kūrinėlis.
Vartotojas (-a): Laũmele Sukurta: 2016-10-26 12:52:09 Artėjant Mirusiųjų dienai ir save tarsi primatuojame su Gyvenimo— Mirties rūbu...
Vartotojas (-a): daliuteisk Sukurta: 2016-10-26 04:53:46 kryžius neša kaip perteklių,
jiems nesutilpus kažkur,
neša moterys, seniai, vaikai...
į Golgotą

0

26

Sausis 2018
Saulė teka 7:22, leidžiasi 15:40,  ilgumas 08.18
Priešpilnis, 8 mėnulio diena
Šiandien 1°C / 2°C, debesuota

25
KETVIRTADIENIS

(Viltenė, Viltenis, Žiedė)  {Viltenis Žiedė Povilas Paulius}
Šv. Pauliaus atsivertimas, Pusiaužiemis, Kirmėlinė
Vilniaus pagarsinimo diena (Vilniaus gimtadienis)


Geriau patylėti, nei niekus kalbėti
Vandenis (01.21-02.19) –  Šuo – 25 /

_____________________________________-----------------------------------

Iš Žalčio pašto

Taip, aš –  Žaltys
ir man nebuvo laiko degti ugnyje
ir kilt iš naujo savimi
kaip feniksas iš pelenų kad
kyla.
Dievai – aukšti.
Jiems ten lengviau,
negu šliužu ant žemės būti.

Dėkoju tau, kad vis neužmiršti
pašaukt manęs kaip savo brolį.
Kada, dzieduli,  būsi pragare,
aš irgi šliaušiu į bažnyčią,
kad pasimelsčiau tavo maldomis
už buvusį tave,
už  tai, kad vėl atgal sugrįžtum

Girdžiu, kad klojasi ne per geriausia,
Bet ką tau palinkėti man geriau? –
šaltoj krūtinėj žalčio
te kailinių nereikia tau. 

Ir netriukšmauk manydamas,
kad reikia šaukti.
Kalbėk į akmenį, į medį,
kalbėk į vandenį, į atmintį,
Kalbėk į žaltį.
Kažkur vis būsiu netoli
neleisdamas aukštiems dievams –
bent žemėje, bent čia,
kur girių karalystėje ir Lietuvą užauginau –
savęs aplenkti.

Iš Žalčio pašto

Taip, aš –  Žaltys
ir man nebuvo laiko degti ugnyje
ir kilt iš naujo savimi
kaip feniksas iš pelenų kad
kyla.
Dievai – aukšti.
Jiems ten lengviau,
negu šliužu ant žemės būti.

Dėkoju tau, kad vis neužmiršti
pašaukt manęs kaip savo brolį.
Kada, dzieduli,  būsi pragare,
aš irgi šliaušiu į bažnyčią,
kad pasimelsčiau tavo maldomis
už buvusį tave,
už  tai, kad vėl atgal sugrįžtum

Girdžiu, kad klojasi ne per geriausia,
Bet ką tau palinkėti man geriau? –
šaltoj krūtinėj žalčio
te kailinių nereikia tau. 

Ir netriukšmauk manydamas,
kad reikia šaukti.
Kalbėk į akmenį, į medį,
kalbėk į vandenį, į atmintį,
Kalbėk į žaltį.
Kažkur vis būsiu netoli
neleisdamas aukštiems dievams –
bent žemėje, bent čia,
kur girių karalystėje ir Lietuvą užauginau –
savęs aplenkti.
Vandenis (01.21-02.19) –  Šuo – 25 / 04

Publicistiniai: išpažinties fragmentai

I
Kunige,
negerai atsitiko –
žegnojuosi ir mąstau:
galasžin, kas sugundė
išpažintį bažnyčiai atlikti.
Manoji dar vis ta pati,
pirmą sykį duris atidariusi,
Iš Ratnyčios į Kabelius
prieš šimtmetį parvežta.
Taip, krikštytas, kunige, aš.
Taip, katalikas esu,
bet ...  vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus,
ir Šventosios  Dvasios

iš jos kiek vėliu
į bolševiką ėjau
„Internacionalo“ giedoti.
Poterius užmiršau,
o jo, kunige – ne.
Ir dabar, kaip tada:

Pasaulį seną išardysim,
Iš pačių pamatų ir tuo
Naujai pasaulį atstatysim –
Kas buvo nieks, tas bus viskuo.
 

Kas toliau (ar toli) nuo manęs,
atsiminti labai nesunku.
Ir šiandieną į išpažintį sakau:
pats Viešpats lydėjo mane
į šitą kelionę.
sakė, sumanęs
kaip tvanu
komunizmu pasaulį užlieti.

II
Kur dingai, kunige, kur?
Ar ne biesas esi
po bažnytiniu rūbu?
Dar lig „amen“ toli,
išpažintis tik prasidėjusi.
Grįžk atgal į klausyklą.
Neužgesk tartum sapnas.
Suprantu – viskas gesta,
laužai inkvizicijų – irgi,
bet nereikia manyti,
kad po ugnies tik pelenai, pelenai...
Žemė, kunige, taip pat po ugnies.
Tik pažiūrėk, kaip protingai gražu –
Stovi medžiai kaip žvakės,
atsirėmę į priešžiemį laiką,
o lapuočiai be drabužio menkiausio,
kaip Ieva, kaip Adomas nuogi.

Ruduo gi, ruduo.
Ir Dievas tai žino ir mato,
pažymėtą kiekvieną 
sava lemtimi.

Vartotojas (-a): herbera Sukurta: 2016-10-28 21:05:54 oi, kokie ,,fragmentiški" komentarai , sakyčiau nei šiokie, nei tokie arba nei šis, nei tas, o pilnai užtektų protingojo pakeleivio...

Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tasSukurta: 2016-10-28 13:29:49 Gyventumėte Latvijoje būtumėte liuteronas ir nereikėtų atlikti išpažinties. Ten, esantys bažnyčioje, visi vienu metu prisimena savo nuodėmes ir prašo Dievo atleidimo(mintimis, bet ne visais varpais skambindami), o Dievas, per pastorių, atleidžia. Beje, vienu metu mano bendradarbė buvo latvė.

Ir šiandieną į išpažintį sakau:
pats Viešpats lydėjo mane
į šitą kelionę.
Sakė, sumanęs
kaip tvanu
komunizmu pasaulį užlieti.

Vau, o gal Viešpats čia niekuo dėtas? Gal vis tik visais laikais revoliucijas vykdė patys žmonės. Vieni ieškodami kelių, kaip išbristi iš skurdo, o vedė juos tie, kuriems reikėjo garbės ir turto. Todėl galutinis rezultatas virsdavo nuliu su tam tikrais pasikeitimais ir, galbūt, kai kuriuos buvo galima pasiekti be kraujo praliejimo.
Šiaip ar taip kūrinys nėra banalus, su pamąstymais, įdomus.

Vartotojas (-a):Ražas Sukurta: 2016-10-28 12:17:17 A. Baltakis, paklaustas „kada paskutinį sykį buvai išpažinties?“, atsakė: „kai rašiau paskutinį savo eilėraštį.“
Pranuci, suprask, kad ne „galinį“ ar „baigtinį“, nes už jo, už „paskutinio“ dar bus  kiek lemtis ar Dzievulis leis. Taigi: į sveikatėlę, bet ne po galinę ar baigtinę. Eilėraštis — Savęs išpažinimas, suprask kleboniškoji — taipogi.

Moderatorius (-ė): Pakeleivis Sukurta: 2016-10-28 11:14:53 Pavadinimas sako apie fragmentus, tas ir atveriama, bet esmė, man rodos, ne įvykiuose, o ta, kad kiekvieno išpažintis vis ta pati – iš savęs giliai.

galasžin, kas sugundė
išpažintį bažnyčiai atlikti.
Manoji dar vis ta pati… > ir bus visada.

Publicistiniai: išpažinties fragmentai III

Kunigas:
Taip, ruduo, bet gražu
Ir ne rūkas, apniukusios dienos,
ne atšalęs dangus
į smegenis  telkiasi: 
išsilieja po laisvę klajoti mintis,
kai manau, kad  bažnyčia
ir ji ne dėl Dievo,
daugiau –  dėl Žmogaus 
kad išnoktų į jį kuo labiau panašus
Tačiau pasakyk, kas esi ir iš kur?
Suprantu, kad  jau sunkiai neši,
bet negi tik nuodemes
ir negi  tik savo?


Ne Kristus. Užtenka savų.
Man šis kraštas kaip rytas dienos –
saulė teka iš jo.
Buvo laikas, kai nemokėjau manyti  kitaip
ir tikėjau, kad grįšiu,
bet – ne, jau sugrįžti neteksią,
nebent kaip  dabar,
kai eilėraštį žilą rašau...
Man  labai nesunku apsigobti ir juo.
tarkim, kaip rudeniu
ar Kabelių bažnyčia.
Kaip kitaip išgalėčiau ateit prie klausyklos?
Kažkada -  pirmą  kartą  prie jos
norėtųsi, kad ir paskutinis
i6davyse neapeit7 
 
Kunigas
Šis ruduo dar su lapais
Nors vėlus, nors jau baigiasi spalis
Vienas kitas lapelis,
nenukritęs ant žemės
medyje džiūsta.
Grįžta sugrįta Šventieji Visi
Ir vėlėmis žiebiasi žvakės
va, į mano bažnytinį rūbą parodei
neužmiršęs paklausti
ar, ko gero, ne biesas po juo? 
Ne, ne biesas
I6  ba=ny2ios ne  karto  neb4gau. pasibelst - ir esu
kaip laikrodyje valanda.
O  bažnytinis rūbas, ačiū  die, nepridengs
Ir bažnyčia  nuoga  kaip  Ieva, kaip Adomas
kaip aš


Pirmą kartą taip aiškiai (gal drąsiai) girdžiu,
net manau – nenustebčiau,
jei pakviestumei vyno mišių
čia pat, prie atloriaus,
per pakylėjimą aukštą
po taurę išgerti.
Ech, kaip perkūnas nugriaustų žinia
Ligi  popiežiaus, iki Vatikano
iš  kabelių  bažnyčios
Prie šimtmetį  pastatyto
Iš Ratnyčios parvežtos..

Kunigas
Velnias gundo. Girdžiu.
bet, užeivi, per daug užtrykai –
eilė už tave vis igėja, ilgėja
kaip prie pokario duodos
kaip prie druskos ar  muilo
kelkis nuo kelių –
po mišių klenonijoje lauksiu..

0

27

Publicistiniai: su Poe IV


Tu nuostabi, Poe.
Dievais beveik jau netikiu
Galbūt todėl ir tu
ne būki bet kuriuo iš jų.
Visi Šventieji vaikščioja po dvasią
tačiau ir jų  kohorte
(sakau, prašau, meldžiu),
nebūk švenčiausia,
bet stebūklu pabūti privalai.

Žinau, ne vienas į kaip į kvailį rodys
nepatikėjęs, kad matau,
kaip tavo žodyje
į mano dieną rytas kelias,
kaip vyturys giedoti
įsiterpia į dangų žiemoje.
Po jį ir aš trapus,
tačiau laiimingas kaip mintis
klajoju po pasaulį
kaip partizanų giesmėje –
šiandieną Čia,
o ryt jau Ten.

Bet – ne. Atsiprašau, Poe.
netgi rytojaus laukti man nereikia
Čia pat visi marštutai,
adresai visi kartu,
laimėjimai ir pralaimėjimai
kaip kortų kaladėlėje
Va, tik akimirka, kai Ten
O po akimirkos jau Čia

Poe
Tokia dalia.
Dievu nenoriu būti,
tačiau kad būtet šitokia esi
matyt, tai pasirūpinta  Aukščiausio
TUOMET, ANKSČIAU
kai dar neklausė
kokia ji, priežastis, visagalybę kūrusi
Va, ją ir priimu kaip realybės Dievą.


Atrodytų, kad apie tai lig nuobodumo pakalbėta –
visaip  matuota ir manyta,
O sieloje vis ne gana,
Ir ką sakyti?
Taip kraujas suteka į širdį
ir iš širdies – atgal...

0

28

http://sg.uploads.ru/t/kZFWV.png



ą2. Greičio pojūtis

Po kojomis
nelyg po ratais traukinių
dunksnoja sandūromis bėgiai.
Juokinga, bet girdžiu.
Neįtikėtina, bet reikalai tokie,
kad reikia gerokai skubėti.
Dar lieka daug būties, dvasia neapkeliautos,
gausa susitikimų mintyse,
peizažuose išnokus ateitis
kaip pabūrimai iš čigonės kortų...
Ir man džiugu matyti šitaip skubantį save
neįtariant, kad jau spidometras kone
prie nulio greitį rodo. Pelėda 2016-10-21 16:22:49

KomentaraiVartotojas (-a): nei_sis_nei_tas Sukurta: 2016-10-22 21:57:05 Kad ir kaip skubėtumėte vis tiek atrodys, kad liko dar daug neapkeliauta.
Geras kūrinėlis. Man labai patiko.

Vartotojas (-a): daliuteisk Sukurta: 2016-10-22 04:51:21 Tas, kas sugalvojo spidometrą, nebuvo romantikas.Tikėti reikia savimi, o ne metalo gabalėliu0

.Vartotojas (-a): lašasdangaus Sukurta: 2016-10-21 23:22:31 Smagus kūrinėlis su autoironijos užtaisu... patiko :)

0

29

ąTaip, aš Žaltys
ir man nebuvo laiko degti ugnyje
Ir kilt iš naujo savimi
Kaip feniksas iš pelenų kad
kyla
Dievai – aukšti,
Ir jiems lengviau
negu šliužu ant žemės būti.

Dėkoju tau, kad vis neužmiršti
Pašaukt  manęs kaip  brolį
Kada,  dzieduli,  būsi  pragare
Aš irgi  šliaušiu į  bažnyčią
Kad pasimelsčiau  tavo  maldomis
Už  buvusi tave...
Už  tai, kad vėl atgal sugrįžtum

Girdžiu, sakai, kad klojasi ne per geriausia
Bet ką  tau  pasakyt  daugiau
Kai pasakyt net  daugiau –
šaltoj krutinė  žalčiop
tebu  krutinėje   

Kažkur vis būsiu netoli
Ir netriukšmauk manydamas,
kad reikia šaukti
Kalbėk į akmenį, į medį
Kalbėk į vandenį, į  atmintį
Kalbėk į  žaltį
Kažkur vis būsiu netoli
Neleismasa  kartietiomis  žirhai. Šobe
Save  aplenkti..
žkur   nedeni

0

30

ąPublicistiniai: išpažinties fragmentai

I
Kunige,
negerai atsitiko –
žegnojuosi ir mąstau:
galasžin, kas sugundė
išpažintį bažnyčiai atlikti.
Manoji dar vis ta pati,
pirmą sykį duris atidariusi,
Iš Ratnyčios į Kabelius
prieš šimtmetį parvežta.
Taip, krikštytas, kunige, aš.
Taip, katalikas esu,
bet ...  vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus,
ir Šventosios  Dvasios

iš jos kiek vėliu
į bolševiką ėjau
„Internacionalo“ giedoti.
Poterius užmiršau,
o jo, kunige – ne.
Ir dabar, kaip tada:

Pasaulį seną išardysim,
Iš pačių pamatų ir tuo
Naujai pasaulį atstatysim –
Kas buvo nieks, tas bus viskuo.
 

Kas toliau (ar toli) nuo manęs,
atsiminti labai nesunku.
Ir šiandieną į išpažintį sakau:
pats Viešpats lydėjo mane
į šitą kelionę.
sakė, sumanęs
kaip tvanu
komunizmu pasaulį užlieti.

II
Kur dingai, kunige, kur?
Ar ne biesas esi
po bažnytiniu rūbu?
Dar lig „amen“ toli,
išpažintis tik prasidėjusi.
Grįžk atgal į klausyklą.
Neužgesk tartum sapnas.
Suprantu – viskas gesta,
laužai inkvizicijų – irgi,
bet nereikia manyti,
kad po ugnies tik pelenai, pelenai...
Žemė, kunige, taip pat po ugnies.
Tik pažiūrėk, kaip protingai gražu –
Stovi medžiai kaip žvakės,
atsirėmę į priešžiemį laiką,
o lapuočiai be drabužio menkiausio,
kaip Ieva, kaip Adomas nuogi.

Ruduo gi, ruduo.
Ir Dievas tai žino ir mato,
pažymėtą kiekvieną 
sava lemtimi.

Vartotojas (-a): herbera Sukurta: 2016-10-28 21:05:54 oi, kokie ,,fragmentiški" komentarai , sakyčiau nei šiokie, nei tokie arba nei šis, nei tas, o pilnai užtektų protingojo pakeleivio...

Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tasSukurta: 2016-10-28 13:29:49 Gyventumėte Latvijoje būtumėte liuteronas ir nereikėtų atlikti išpažinties. Ten, esantys bažnyčioje, visi vienu metu prisimena savo nuodėmes ir prašo Dievo atleidimo(mintimis, bet ne visais varpais skambindami), o Dievas, per pastorių, atleidžia. Beje, vienu metu mano bendradarbė buvo latvė.

Ir šiandieną į išpažintį sakau:
pats Viešpats lydėjo mane
į šitą kelionę.
Sakė, sumanęs
kaip tvanu
komunizmu pasaulį užlieti.

Vau, o gal Viešpats čia niekuo dėtas? Gal vis tik visais laikais revoliucijas vykdė patys žmonės. Vieni ieškodami kelių, kaip išbristi iš skurdo, o vedė juos tie, kuriems reikėjo garbės ir turto. Todėl galutinis rezultatas virsdavo nuliu su tam tikrais pasikeitimais ir, galbūt, kai kuriuos buvo galima pasiekti be kraujo praliejimo.
Šiaip ar taip kūrinys nėra banalus, su pamąstymais, įdomus.

Vartotojas (-a):Ražas Sukurta: 2016-10-28 12:17:17 A. Baltakis, paklaustas „kada paskutinį sykį buvai išpažinties?“, atsakė: „kai rašiau paskutinį savo eilėraštį.“
Pranuci, suprask, kad ne „galinį“ ar „baigtinį“, nes už jo, už „paskutinio“ dar bus  kiek lemtis ar Dzievulis leis. Taigi: į sveikatėlę, bet ne po galinę ar baigtinę. Eilėraštis — Savęs išpažinimas, suprask kleboniškoji — taipogi.

Moderatorius (-ė): Pakeleivis Sukurta: 2016-10-28 11:14:53 Pavadinimas sako apie fragmentus, tas ir atveriama, bet esmė, man rodos, ne įvykiuose, o ta, kad kiekvieno išpažintis vis ta pati – iš savęs giliai.

galasžin, kas sugundė
išpažintį bažnyčiai atlikti.
Manoji dar vis ta pati… > ir bus visada.

Publicistiniai: išpažinties fragmentai III

Kunigas:
Taip, ruduo, bet gražu
Ir ne rūkas, apniukusios dienos,
ne atšalęs dangus
į smegenis  telkiasi: 
išsilieja po laisvę klajoti mintis,
kai manau, kad  bažnyčia
ir ji ne dėl Dievo,
daugiau –  dėl Žmogaus 
kad išnoktų į jį kuo labiau panašus
Tačiau pasakyk, kas esi ir iš kur?
Suprantu, kad  jau sunkiai neši,
bet negi tik nuodemes
ir negi  tik savo?


Ne Kristus. Užtenka savų.
Man šis kraštas kaip rytas dienos –
saulė teka iš jo.
Buvo laikas, kai nemokėjau manyti  kitaip
ir tikėjau, kad grįšiu,
bet – ne, jau sugrįžti neteksią,
nebent kaip  dabar,
kai eilėraštį žilą rašau...
Man  labai nesunku apsigobti ir juo.
tarkim, kaip rudeniu
ar Kabelių bažnyčia.
Kaip kitaip išgalėčiau ateit prie klausyklos?
Kažkada -  pirmą  kartą  prie jos
norėtųsi, kad ir paskutinis
i6davyse neapeit7 
 
Kunigas
Šis ruduo dar su lapais
Nors vėlus, nors jau baigiasi spalis
Vienas kitas lapelis,
nenukritęs ant žemės
medyje džiūsta.
Grįžta sugrįta Šventieji Visi
Ir vėlėmis žiebiasi žvakės
va, į mano bažnytinį rūbą parodei
neužmiršęs paklausti
ar, ko gero, ne biesas po juo? 
Ne, ne biesas
I6  ba=ny2ios ne  karto  neb4gau. pasibelst - ir esu
kaip laikrodyje valanda.
O  bažnytinis rūbas, ačiū  die, nepridengs
Ir bažnyčia  nuoga  kaip  Ieva, kaip Adomas
kaip aš


Pirmą kartą taip aiškiai (gal drąsiai) girdžiu,
net manau – nenustebčiau,
jei pakviestumei vyno mišių
čia pat, prie atloriaus,
per pakylėjimą aukštą
po taurę išgerti.
Ech, kaip perkūnas nugriaustų žinia
Ligi  popiežiaus, iki Vatikano
iš  kabelių  bažnyčios
Prie šimtmetį  pastatyto
Iš Ratnyčios parvežtos..

Kunigas
Velnias gundo. Girdžiu.
bet, užeivi, per daug užtrykai –
eilė už tave vis igėja, ilgėja
kaip prie pokario duodos
kaip prie druskos ar  muilo
kelkis nuo kelių –
po mišių klenonijoje lauksiu..

0


Вы здесь » Trys pelėdos » 1918 -2018 » 1918 - 2019