Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » 1918 -2018 » 1918 - 2019


1918 - 2019

Сообщений 31 страница 40 из 42

31

ąPublicistiniai: išpažinties fragmentai

I
Kunige,
negerai atsitiko –
žegnojuosi ir mąstau:
galasžin, kas sugundė
išpažintį bažnyčiai atlikti.
Manoji dar vis ta pati,
pirmą sykį duris atidariusi,
Iš Ratnyčios į Kabelius
prieš šimtmetį parvežta.
Taip, krikštytas, kunige, aš.
Taip, katalikas esu,
bet ...  vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus,
ir Šventosios  Dvasios

iš jos kiek vėliu
į bolševiką ėjau
„Internacionalo“ giedoti.
Poterius užmiršau,
o jo, kunige – ne.
Ir dabar, kaip tada:

Pasaulį seną išardysim,
Iš pačių pamatų ir tuo
Naujai pasaulį atstatysim –
Kas buvo nieks, tas bus viskuo.
 

Kas toliau (ar toli) nuo manęs,
atsiminti labai nesunku.
Ir šiandieną į išpažintį sakau:
pats Viešpats lydėjo mane
į šitą kelionę.
sakė, sumanęs
kaip tvanu
komunizmu pasaulį užlieti.

II
Kur dingai, kunige, kur?
Ar ne biesas esi
po bažnytiniu rūbu?
Dar lig „amen“ toli,
išpažintis tik prasidėjusi.
Grįžk atgal į klausyklą.
Neužgesk tartum sapnas.
Suprantu – viskas gesta,
laužai inkvizicijų – irgi,
bet nereikia manyti,
kad po ugnies tik pelenai, pelenai...
Žemė, kunige, taip pat po ugnies.
Tik pažiūrėk, kaip protingai gražu –
Stovi medžiai kaip žvakės,
atsirėmę į priešžiemį laiką,
o lapuočiai be drabužio menkiausio,
kaip Ieva, kaip Adomas nuogi.

Ruduo gi, ruduo.
Ir Dievas tai žino ir mato,
pažymėtą kiekvieną 
sava lemtimi.

Vartotojas (-a): herbera Sukurta: 2016-10-28 21:05:54 oi, kokie ,,fragmentiški" komentarai , sakyčiau nei šiokie, nei tokie arba nei šis, nei tas, o pilnai užtektų protingojo pakeleivio...

Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tasSukurta: 2016-10-28 13:29:49 Gyventumėte Latvijoje būtumėte liuteronas ir nereikėtų atlikti išpažinties. Ten, esantys bažnyčioje, visi vienu metu prisimena savo nuodėmes ir prašo Dievo atleidimo(mintimis, bet ne visais varpais skambindami), o Dievas, per pastorių, atleidžia. Beje, vienu metu mano bendradarbė buvo latvė.

Ir šiandieną į išpažintį sakau:
pats Viešpats lydėjo mane
į šitą kelionę.
Sakė, sumanęs
kaip tvanu
komunizmu pasaulį užlieti.

Vau, o gal Viešpats čia niekuo dėtas? Gal vis tik visais laikais revoliucijas vykdė patys žmonės. Vieni ieškodami kelių, kaip išbristi iš skurdo, o vedė juos tie, kuriems reikėjo garbės ir turto. Todėl galutinis rezultatas virsdavo nuliu su tam tikrais pasikeitimais ir, galbūt, kai kuriuos buvo galima pasiekti be kraujo praliejimo.
Šiaip ar taip kūrinys nėra banalus, su pamąstymais, įdomus.

Vartotojas (-a):Ražas Sukurta: 2016-10-28 12:17:17 A. Baltakis, paklaustas „kada paskutinį sykį buvai išpažinties?“, atsakė: „kai rašiau paskutinį savo eilėraštį.“
Pranuci, suprask, kad ne „galinį“ ar „baigtinį“, nes už jo, už „paskutinio“ dar bus  kiek lemtis ar Dzievulis leis. Taigi: į sveikatėlę, bet ne po galinę ar baigtinę. Eilėraštis — Savęs išpažinimas, suprask kleboniškoji — taipogi.

Moderatorius (-ė): Pakeleivis Sukurta: 2016-10-28 11:14:53 Pavadinimas sako apie fragmentus, tas ir atveriama, bet esmė, man rodos, ne įvykiuose, o ta, kad kiekvieno išpažintis vis ta pati – iš savęs giliai.

galasžin, kas sugundė
išpažintį bažnyčiai atlikti.
Manoji dar vis ta pati… > ir bus visada.

Publicistiniai: išpažinties fragmentai III

Kunigas:
Taip, ruduo, bet gražu
Ir ne rūkas, apniukusios dienos,
ne atšalęs dangus
į smegenis  telkiasi: 
išsilieja po laisvę klajoti mintis,
kai manau, kad  bažnyčia
ir ji ne dėl Dievo,
daugiau –  dėl Žmogaus 
kad išnoktų į jį kuo labiau panašus
Tačiau pasakyk, kas esi ir iš kur?
Suprantu, kad  jau sunkiai neši,
bet negi tik nuodemes
ir negi  tik savo?


Ne Kristus. Užtenka savų.
Man šis kraštas kaip rytas dienos –
saulė teka iš jo.
Buvo laikas, kai nemokėjau manyti  kitaip
ir tikėjau, kad grįšiu,
bet – ne, jau sugrįžti neteksią,
nebent kaip  dabar,
kai eilėraštį žilą rašau...
Man  labai nesunku apsigobti ir juo.
tarkim, kaip rudeniu
ar Kabelių bažnyčia.
Kaip kitaip išgalėčiau ateit prie klausyklos?
Kažkada -  pirmą  kartą  prie jos
norėtųsi, kad ir paskutinis
i6davyse neapeit7 
 
Kunigas
Šis ruduo dar su lapais
Nors vėlus, nors jau baigiasi spalis
Vienas kitas lapelis,
nenukritęs ant žemės
medyje džiūsta.
Grįžta sugrįta Šventieji Visi
Ir vėlėmis žiebiasi žvakės
va, į mano bažnytinį rūbą parodei
neužmiršęs paklausti
ar, ko gero, ne biesas po juo? 
Ne, ne biesas
I6  ba=ny2ios ne  karto  neb4gau. pasibelst - ir esu
kaip laikrodyje valanda.
O  bažnytinis rūbas, ačiū  die, nepridengs
Ir bažnyčia  nuoga  kaip  Ieva, kaip Adomas
kaip aš


Pirmą kartą taip aiškiai (gal drąsiai) girdžiu,
net manau – nenustebčiau,
jei pakviestumei vyno mišių
čia pat, prie atloriaus,
per pakylėjimą aukštą
po taurę išgerti.
Ech, kaip perkūnas nugriaustų žinia
Ligi  popiežiaus, iki Vatikano
iš  kabelių  bažnyčios
Prie šimtmetį  pastatyto
Iš Ratnyčios parvežtos..

Kunigas
Velnias gundo. Girdžiu.
bet, užeivi, per daug užtrykai –
eilė už tave vis igėja, ilgėja
kaip prie pokario duodos
kaip prie druskos ar  muilo
kelkis nuo kelių –
po mišių klenonijoje lauksiu..

0

32

2018-ųjų metų kalendorius

Sausis

Pr 1 8 15 22 29
A 2 9 16 23 30
T 3 10 17 24 31
K 4 11 18 25   
Pn 5 12 19 26   
Š 6 13 20 27   
S 7 14 21 28   

Vasaris

Pr   5 12 19 26
A   6 13 20 27
T   7 14 21 28
K 1 8 15 22   
Pn 2 9 16 23   
Š 3 10 17 24   
S 4 11 18 25   

Kovas

Pr   5 12 19 26
A   6 13 20 27
T   7 14 21 28
K 1 8 15 22 29
Pn 2 9 16 23 30
Š 3 10 17 24 31
S 4 11 18 25   

Balandis

Pr   2 9 16 23 30
A   3 10 17 24   
T   4 11 18 25   
K   5 12 19 26   
Pn   6 13 20 27   
Š   7 14 21 28   
S 1 8 15 22 29   

Gegužė

Pr   7 14 21 28
A 1 8 15 22 29
T 2 9 16 23 30
K 3 10 17 24 31
Pn 4 11 18 25   
Š 5 12 19 26   
S 6 13 20 27   

Birželis

Pr   4 11 18 25
A   5 12 19 26
T   6 13 20 27
K   7 14 21 28
Pn 1 8 15 22 29
Š 2 9 16 23 30
S 3 10 17 24   

Liepa

Pr   2 9 16 23 30
A   3 10 17 24 31
T   4 11 18 25   
K   5 12 19 26   
Pn   6 13 20 27   
Š   7 14 21 28   
S 1 8 15 22 29   

Rugpjūtis

Pr   6 13 20 27
A   7 14 21 28
T 1 8 15 22 29
K 2 9 16 23 30
Pn 3 10 17 24 31
Š 4 11 18 25   
S 5 12 19 26   

Rugsėjis

Pr   3 10 17 24
A   4 11 18 25
T   5 12 19 26
K   6 13 20 27
Pn   7 14 21 28
Š 1 8 15 22 29
S 2 9 16 23 30

Spalis

Pr 1 8 15 22 29
A 2 9 16 23 30
T 3 10 17 24 31
K 4 11 18 25   
Pn 5 12 19 26   
Š 6 13 20 27   
S 7 14 21 28   

Lapkritis

Pr   5 12 19 26
A   6 13 20 27
T   7 14 21 28
K 1 8 15 22 29
Pn 2 9 16 23 30
Š 3 10 17 24   
S 4 11 18 25   

Gruodis

Pr   3 10 17 24 31
A   4 11 18 25   
T   5 12 19 26   
K   6 13 20 27   
Pn   7 14 21 28   
Š 1 8 15 22 29   
S 2 9 16 23 30   

«

0

33

Q

0

34

TEPASIDARO KNYGA III   

Neretai akimirkų laikas nebūna toks trumpas, kaip įpratę suprasti ir jis nedingsta taip, kad, ot, buvo, blykstelėjo ir nėra. Tegu ne akimirką, ne sekundę, tegu ilgiau po Vidinio nykščiu užtruko prispausti 2019 m, tačiau spartos būta ne tik užkeliant nykštį; per trumpą laiką nykštys suspėjo nušliaužti nuo kalendoriaus viršelyje užrašytos datos, atidengdamas jam bent tą šviesą, kurią fiksuoja žmogaus akis. O ką tarti Vidiniui, kai į pagalbą atkako pavėlavusi atmintis? Negi ir vėl:
– Dieve, kaip tu taip leidi?
Ką tarti man, kai šioje atmintyje atsirado kaip kino kadrai gyvi susitikimai, netgi pagyvenimai, netgi reikalais susieta bendra būtis. Tai netgi niekuomet nebuvo pamiršta. Nebent šiek tiek primiršta, nors praėjo... kiek? Ar ne dešimtmetis? Tačiau atmintyje atrodė, kad visą tai labai arti – išlygini, ištiesi delną ir jauti, kaip nuo jo nuslysta paskutinioji 2007 metų gruodžio mėnesio para.

Žiemoje gimusi,
Pavasarį žydėjus,
Nelauk rudens-
nereikia laukti!
Mes žmonės esame –
ne paukščiai,
Kurie TĄ METĄ skrenda, kur šilčiau.
Prie slenksčių SAVIMI,
Kaip mokame,
Taip glaustomės -
Su ašarom, kai liūdesy
Ar šypsena, kuomet šviesiau...

Žiemoje gimusi,
Pavasarį žydėjus,
Laiminga būk ir slenkstyje namų –
Tegu gyvenimas
Kaip angelas per dangų skrenda,
Nors ir sakai, kad neturi sparnų.

Žmona apsivijo rankomis kaklą, prisiglaudė, pagavo lūpomis lūpas ir pagalvojau, kad jos seniai bučiuotos. Pabučiavau, bet taip atsitiko jau įsišvietus kitų metų sausio 1. Ir man labai norėjosi, kad Čžu, kurią dabar lietuviškai apšaukėme Kiaule, kad ir netyčia, per klaidą pamanytų, kad tekstas skirtas...
– Čžu! Viešpatie, taigi tu, Čžu! – atsiminę vienu kartu su Vidiniu pasakėme tuos pačius žodžius ir toks mudviejų nuostabos šauksmas nuaidėjo kaip griaustinis. Per visus atėjusius Šuns metus, per įkandin jų sekančius Kiaulės metus, per visą Zodiako erdvę, per visus pasaulio kalendorius: Čžu!.. Viešpatie, taigi tu, Čžu... Šitame laiko žiupsnelyje nėra Kiaulės, negali, neprivalo jos būti...

Nemanau, kad dar kam pasisekė taip reikšmingai pašaukti, kaip mudviem su Vidiniu. Tačiau prieš tai išgirstas iš kalendoriaus kiaulės kriuktelėjimas ir mudviejų su Vidiniu pasireiškusi netolerancija, nekorektiška reakcija, buvo kaip degutas medaus bačkoje. Pajaučiau, kaip po kūną pakilo bėgti visos skruzdės. Vidinis irgi skubinosi atitraukti nykštį nuo 2019 metų datos. O ji, Čžu? Matėsi, kad skauda, nesmagu, bet išliko rami, net tingi ir gerai jautė į kokį begėdišką kampą su Vidiniu save įvarėme. Atrodė, kad ne savęs, o mudviejų su Vidiniu gailėjo Čžu ir stengėsi padėti.
– Nebarkit mano lašinių. Po jais ir taip tvanku, Vidini. O tu dar pirštu užspaudei, – juokavo Čžu, bet taip, lyg rimtą dalyką kalbėtų, kad iš tiesų jai tvanku, kad ji dūstanti nuo lašinių ir sunkiai iškenčia Vidinio nykštį. – O tave, Pranuci, matau ne eilėraščiu man pamojantį, ne žmoną bučiuojantį, o režisieriaus kėdėje. Kur jį dabar?
Iš tiesų, kur ji dabar?
– Gal tu žinai, Vidini, – nepalaukusi, ką jai pasakysiu, pasiteiravo Čžu Vidinio, tačiau ir iš jo nelaukė, ką jai jis pasakys. Paraginusi: „ieškokit, ieškokit“ (atsieit, režisieriaus kėdės), atsiminė, kad dar svarbesnį reikalą beturinti – kad jai reikia nueiti į virtuvę.
– Nepykite, ponai, tačiau teks ne tik pavalgyti, bet ir įtikinti, kad šie metai – ne mano metai ir jų sutiktuvių saliutai ir baliai – ne man skirti. Iki karalienės Čžu, valdovės Čžu dar reikės palaukti. Tačiau negi dėl to turėčiau vengti virtuvės? Juolab, kad sugebu ir būdama kiaule pasirūpinti, kad ir soti būčiau, ir šiltai aprengta. Mano piemenys taip pat.
Taip kalbėjusios Čžu nemokėjau suprasti. Labiau stengtis, negu jau padaryta, nebuvo jokių galimybių. Netgi nebuvo poreikio bent kažkaip prisilietus sužinanti, o kas gi ten, už jų, mano galimybių. Kas ten, giliau? Labiau rūpėjo atsiminti, kur dingusi režisieriaus kėdė, tačiau ir šis darbas regėjosi kaip beprasmis, bergždžias. O Čžu dar vis smarkavo:
– Varduvininkai! – girdžiu komanduojančią Čžu, – kol dar Kandžius neatėjęs, į virtuvę – bėgte marš! Ir tu, Vidi(ni). O Pranucis te paieško režisieriaus kėdės. Su kėde, Pranuci, ateik, bet neskubėdamas, matydamas daugiau, negu tik kas jau po kojomis girgžda. Buvo gi ir 2007 – ji.

Žiemoje gimusi,
Pavasarį žydėjus,
Nelauk rudens –
              nereikia laukti...

  – Matai, Pranuci. Aš nelaukiau. Arėjau nesulaukusi, kol ant galvos bus užkelta valdovės karūna. Anksčiau atėjau. Atėjau, kaip paprasčiausia kiaulė. Netgi nepasibeldusi. Todėl ir nesibaiminkite, kad atsitiko taip. Bent aš daugiau laiminga, kad atėjau, negu nelaiminga, kad taip atsitikę. Man buvo svarbiau ne ateiti, bet tai padaryti anksčiau už kitus vienuolika. Įskaičiuojant ir Kandžių.
– Bėgte marš, Čžu, pasivyk! – dabar jau sukomandavo sau ir atidarė nedidelės, dar vis Nikitos Chruščiovo laikų virtuvėlės duris.
Neprisimenu, kad durys būtų girgždėję, tuokart gi...
– Dzieduli, ne prie virtuvės, o prie lauko durų ausį dėk, – užgiedojo Gaidys, ir nenutilo, kol jas atidariau.
– Ačiūdie, pagaliau atidainavau. Amen, Pranuci. Nebent dar su tavimi, dzieduli, kartu. Pabandykim gal, a?
– Gal virtuvėje? Ten jau ir Čžu.
– Na taip, kiaulės neaplenksi, kad ir būdamas sparnuotas. Tačiau prašau neužmiršti, kad ir Gaidžio gerklės neperšauksi.
   – Netrukdyk pavalgyti,  o tada parungtyniausime,–  atsiliepė iš už virtuvės  durų Čžu.

0

35

Seniai buvau žegnojęsis, bet aną kartą persižegnojau, paprašydamas savo angelą sargą, kad nebūtų  lemta  ištarti  kiaulės vardą – nei dabar, nei bet kada.  Lyg  būčiau  tikras kinų tautos žmogus ir kiaulę rodyčiau tik taip, kaip ją pažinau – kaip laiko Valdovę, kaip Karalienę Čžu. Tai ne nauja, nes tai sumanyta, atsiradus jai iš Zodiako ženklo su 2006 metais. Man  tuomet  65 ir aš nenorėjau  save  matyti veidrodyje,  supratęs, kad ten niekuomet savęs  nemačiau  ir nematau, o tai, ką  matau – tik apibrėžtis, tik  išvaizda. O už  jos, už apibrėžties esu turtingas  ir  labai panašus į Čžu.  Ne iškart  taip,  bet  pats  sau nenorėjau  tikėti, kad po daugiau, kaip dešimtmečio iš jo sukriuksės Kiaulė.  Kur  dingos Čžu?
   – Galbūt ir todėl, kad atpratome ir nemokame savo pasižiūrėti per  į  veidrodi, – ne sykį girdžiu prasitariantį Vidinį. Tačiau tai pasirodė labai  naivu, bet tik  pradžioje  taip, nes sudirgo  pasidomėti – o  kuo  gi dabar  užsiėmę?
   Ir  labai  gražiai  prisiminė nedidukas netikimas. Pamatęs  pakampėje nuritusi  popiergalį tingiai  pasilenkiau, o pakėlęs jį, tingiai skaičiau,  surasdamas ten ir  save.
  – Ir ką  jam galiu  pasakyti?  Nebent tik  kad  jis nevykėlis, – pykau  savyje, tačiau  ten  Savyje,  buvo ir  kitoks  nusiteikimas, kuris  irgi  nenorėjo  tylėti.
   O  iš  lapelio Vidinis:
   – Sakai, kad  nevykėlis
   – Dėl to abejonių nėra, – vėl jam, Vidiniui
Reikšminga ir tai, kad sutarėme metų dienas į kalendorių įkeldinti netaupant popieriaus, kuomet  kiekvienai dienai skiriama tik po atskiro popieriaus lapelio puslapį, nepaisant kokios apimties jis bebūtų. Tai irgi Vidinio idėja, kuriai mielai pritariau, nes protingiau manyti, kad ne laikas dėl kalendorių, o priešingai: kalendoriai dėl laiko. Buvo įspūdingą girdėti, kad Danutė Balsytė į sudegintą  „Lietuvio  kalendorių“ rodė kaip knygą. Taip pat nesunkiai su Vidiniu sutarėme būti kantresniems ir palaukti, kol mūsų konstruojamo  kalendoriaus pavadinimas savaime atsiras. Tačiau nesmagu buvo, kai perskaitęs vėliava papuošta eilėraštį, Vidinis pratarė:
   — Tikėjausi, kad sugebėsi geriau.
   Patylėjau. O galėjau netylėti, nes visą laiką, net atkakliai nenorėdamas pripažinti, jaučiau, kad nemaža dalis jo savijautos kažkokiu  būdu persimeta į mane: gera jam — gera ir man, bloga jam — ne kaip ir man. Nuo jo dvasinės būklės nemenka dalimi priklausė mano poezijos sveikata. Man net atrodė, kad turiu  didesnę teisę priekaištauti jam dėl mano kūrybinėje  autobiografijoje nesamų bent kelių poezijos ir prozos knygų. Ne syki keliausi parašyti tai vieną, tai kitą, tačiau vos įsibėgėjus, motoras pradėdavo čiaudėti, kosėti, strigti, greitis nykti, dusti ir galop tekdavo prisipažinti eilinę nesėkmę. Tačiau nepaisant patirtų fiasko, iki pat Naujų metų išvakarių, vis dar nesiryžau atsisakyti  tokio ketinimo. O nedrįsdamas rodyti į save, rodžiau į Aukščiausiąjį: esą, besistengiančiam ir Dievas padeda.     
  — Dievas, žinoma, visuomet padės, — neprieštaravo Vidinis,— Galbūt sveikata, dar kitaip, bet už tave molio ar cemento nemaišys, akmenų neskaldys. Klausyk,— staiga it prisiminė ir pats nutilo, tačiau tik trumpam, o atkutęs iš nuostabos: — Ko tyli,     Pranuci? Sakiau, reikėjo tik išgirsk jį ir prašau:

   Ir Dievas tarė: Tepasidaro šviesa! Ir pasidarė šviesa. Ir Dievas matė, kad šviesa buvo gera, ir jis atskyrė šviesą nuo tamsybių; ir praminė šviesą Diena, o tamsybes Naktimi; ir pasidarė vakaras ir rytas — pirmoji diena

   — Ha! — žioptelėjau.— Sakai, pasidarė  pirmoji diena. Bet jis apie  pasaulio pirmąją dieną. Netgi ne Jis, o Biblija taip žino.
   — „Tepasidaro knyga“. Štai ką iš Dievo girdžiu. Parašyki stambiomis raidėmis šiuo du žodžius, prilipink juos ant krūvos popierių. Pamatysi, kaip tai gražu ir prasminga:
Tepasidaro knyga
pasamprotaudamas 

Tačiau  jeigu su genijais  mums  nusibodo šnekėti arba vieni kitų  nesuprantam, kas  beliko  daryti? Rizikuoti?  Sėsti su jais į vieną  valtį? – atsiliepiau, o popierėlyje dar ir taip
   „Pabandžiau atsiminti  dėl  ko su Vidiniu taip ginčijausi, taip šnektelėjau, kad  net popierėlyje prireikė užrašyti Tačiau  tuo  pat padaryti  nepasisekė Todėl  atrodė , kad protingiau negaišti laiko ir  tokius užrašus  atiduoti makulatūrai.
 
   Tuomet ir išgirdau ją, Čžu, pirmą kartą.
    – Matau, kad  mudu, Pranuci, labai panašūs.
    Panašūs?  Prie manęs atėjo ji, Čžu, bet tuomet aš jos nežinojau,  Stovėjo kiaulė, bet  įsitiesusi, ant užpakaliniu  kojų..
  – Panašus. Ar  kad  ant  užpakalinių kojų atsistojusi. Tu – ką?
  – Kažkiek ir  dėl  to,  tačiau  labiau, kad  mėgstame  knistis, knisti.  . Aš irgi. Nepaprastai. Knyslė esu.
  – Kaip  tu čia ir iš kur?
  –  Aš  ne  tik  čia,  aš visur. Būkime pažįstami. Mano vardas  Čžu.  Taip, taip,  mano  vardas Čžu. Ką? Pirmą kartą girdi. Štai ir išknisau  tokį, kuris pirmą kartą girdi Čžu vardą.
  Žiūrėjau į Čžu  akis, o iš jų  švietėsi didelis ir platus kaip dangus  kelias. O Čžu:
   – Kol esu ir dar būsiu čia, nieko bloga, kad savo raštus į šiukšlyną, sumesi. Kaip rašai – į makulatūrą. Čžu mėgsta knistis po šiukšlynus.
   Pasidarė įdomu ir  kažkaip platu, atvira, lengva, laisva būti savyje.
Manau, kad taip buvo dar kartą  niuktelėta drąsiau ateiti į Savęsp, manau,  –kad ne be  tokios paskatos atsirado ir mano eilėraštis „Šalis Savęsp“

Štai  ji, Savęspi!
Žodynas neužmiršęs jos.
Nors  iš  toli  atėjus   iš toliau  nei  raidė.
Ji man kaip
didelė šalis. Valstybė.
Gyventi kur įkėlė Dievas ir lopšys.

Meldžiu, Savęspi,
Nepradinki toliuos  praeities!
Lukštenkis iš savęs, jei  molio neužtenka –
Iš supratimo ir  pasaulio  dieviškos  būties,
Kuri įkritusi į  žmogų

Pažįstu jau
Su kryžiais  šitą žemę
Su išartais piliakalniais ir pilkapiais,
Paklydusiais kažkur
Čionai, Savęsp, gyvena  mano  laisvė,
Atėjusi  per  kraują, papročius
Per  žodį, per  vargus...

Tiek daug surinkusi
Ir nieko nepraradus
Žmogaus būty, kaip  amžinybė
Dvasingai spindi, virpa
Ta šalis  didi –
Nuo lopšio, kryžiaus
Lig  žvaigždėtos begalybės.

   – Popierinio šiukšlyno aplink  mane visuomet tiek daug, kad saugok  nuo tokios betvarkės  net  ir mano priešus, bet užmiršti  dalykai neretai  atsišaukia surasti iš naujo, o kartais ir patraukia....  Ypatingai, kai esi jau sukempėjęs, bet  dar  sugebi sugrįžti žole ir lauku  apžėlusiais  takais  į vietas, paliktas prieš  daug metų. Akys  pavargusios, sunku skaityti išblukusio teksto raštą, tačiau stengiuosi perskaityti.  Kartais  pavyksta, kartais  ne. Čžu.
   – O ! – sukriuksėjo kiaulė.  Tu  atsiminei  mano  vardą  Man tai  labai miela.,  - pasakė ji ir klausė: –  Tu  nori  būti režisieriumi, taip? Kaip Dalia Tamulevičiūtė. Taip?

0

36

    Seniai buvau žegnojęsis, bet aną kartą persižegnojau, paprašydamas angelą sargą, kad nebūtų lemta ištarti kiaulės vardą – nei dabar, nei bet kada. Lyg būčiau tikras kinų tautos žmogus ir kiaulę rodyčiau tik taip, kaip ją pažinau – kaip laiko Valdovę, kaip Karalienę Čžu. Tai ne nauja. Tai sumanyta, atsiradus jai iš Zodiako ženklo su 2006 metais. Man tuomet 65, kai jau neieškojau savęs veidrodyje, supratęs, kad ten niekuomet savęs nemačiau ir nematau, o tai, ką matau – tik apibrėžtis, tik  išvaizda. Už jos gi, už apibrėžties esu turtingas ir labai panašus į Čžu. Ne iškart taip sužinota, bet pats sau nenorėjau tikėti, kad jau po dešimtmečio vėl sukriuksės kiaulė.  Kur dingo Čžu?
  – Galbūt taip todėl, kad atpratome save matyti veidrodyje, – ne sykį girdėjau padūmojantį Vidinį. Pradžioje pasirodė labai naivu, bet tik  pradžioje, nes greit sudirgo  pasidomėti – o kuo gi dabar užsiėmęs?
  Prisiminė nedidukas nutikimas.
  Pamatęs pakampėje nukritusį popiergalį tingiai pasilenkiau, o pakėlęs jį, tingiai skaičiau, suradęs ten ir save.
  – Ir ką jam (?) galiu pasakyti? – klausiu iš lapelio teksto, kuris be pradžios ir be pabaigos, ir tariu, – Nebent tik, kad jis nevykėlis, – ir pykstu, neužmiršę, beje, parašyti, kad giliau, savyje, yra ir kitoks  nusiteikimas, kuris irgi nenorėjo  tylėti. O iš lapelio Vidinis:
  – Sakai, kad nevykėlis jis?
  – Dėl to abejonių nėra, – vėl jam, į giliau esantį atsiliepiau, ir lyg panorėta netgi argumentą teikti :
  – Jeigu su genijais mums nusibodo šnekėti arba vieni kitų  nesuprantam, kas  beliko  daryti? Rizikuoti?  Sėsti su jais į vieną valtį?
   Tai, žinoma, ne joks argumentas, tačiau žinojau, kad su Vidiniu nereikėję nereikėję susieiti akis į akį, kad sužinotume, kaip kuris jaučiamės, ką ir kaip apie kažką manome. Nereikėję erzintis telefonų skambučiais, rašyti tekstus ir siuntinėti juos laiškais ar žinutėmis. Tačiau ne kartą būta, kai toks įgimtas aktyvios dvasios (ar materijos) substratas išnykdavo, dažniau nykimo procesą jaučiant palaipsniui, „ne skubos tvarka“ bet būta, kai išnykdavo ūmai, it žaibu kirstas ir uždusintas griaustiniu. Tuomet atrodydavome, kad vienas kitam esame mirę. O susirasti nebuvo paprasta, kadangi dingdavo ir atmintis, savo vietoje palikdama neryžtingą, abejojančią nuojautą. Ir būdavo taip, kad nors esame vienas arti kito: tik už posūkio, tik už kampo, tik kitame namo ar vagono gale, tačiau apsižvalgyti plačiau neatrodė, kad reikalinga. O busdavome ar keldavomės  iš „numirusių“, atsimindami vienas kitą, irgi labai įvairiai. Gali būti, kad surasta ir iš pakampės pakelta teksto nuograuža irgi buvo skirtas tokiam nubudimui. Tačiau dabar tai ne svarbu, nes tokia makulatūra pasitarnavo kitam, nenumatytam dalykui, mano galva, labiau įspūdingam.
   Man bandant atsiminti apie ką su Vidiniu taip šnektelėta, kad net popierėlyje prireikė užrašyti, ogi girdžiu:
  – Matau, kad mudu, Pranuci, labai panašūs.
  Šalia manęs, įsistiebusi ant užpakalinių kojų, stovėjo kiaulė.
  – Panašūs. Ar kad ant užpakalinių kojų atsistojusi. Tu – ką?
  – Kažkiek ir dėl to, tačiau labiau, kad mėgstame knistis, knisti. Aš irgi. Nepaprastai. Knyslė esu.
  – Kaip tu čia ir iš kur?
  – Aš ne tik čia, aš visur. Būkime pažįstami. Mano vardas Čžu. Taip, taip, mano vardas Čžu. Ką? Pirmą kartą girdi? Štai ir išknisau  tokį, kuris pirmą kartą girdi Čžu vardą.
  Žiūrėjau į Čžu akis, o iš jų  švietėsi didelis ir platus kaip dangus  kelias. O Čžu:
   – Kol esu ir dar būsiu čia, nieko bloga, kad savo raštus į šiukšlyną sumesi. Kaip rašai – į makulatūrą. Čžu mėgsta knistis po šiukšlynus.
  Pasidarė įdomu ir kažkaip platu, atvira, lengva, laisva būti savyje. Manau, kad taip buvo dar kartą  niuktelėta drąsiau ateiti į save, į auštantį, beatsiverianti Savęsp, naujos realybės pasaulį.  Manau, kad ne be tokios paskatos atsirado ir eilėraštis „Šalis Savęsp(i)“ .

Štai ji, Savęsp!
Žodynas neužmiršęs jos.
Nors iš toli atėjus – iš toliau nei raidė.
Ji man kaip didelė šalis. Valstybė.
Į kurią gyvent įkėlė Dievas ir lopšys.

Meldžiu, Savęspi,
Nepradinki toliuos praeities!
Lukštenkis iš savęs, jei molio neužtenka –
Iš supratimo ir pasaulio dieviškos būties,
Kuri įkritusi į žmogų.

Pažįstu jau
Su kryžiais šitą žemę,
Su išartais piliakalniais ir pilkapiais,
Čionai, Savęsp šaly,
Nokinasi ir mano laisvė,
Atėjusi per kraują, papročius,
Per žodį, per vargus...

Tiek daug surinkusi
Ir nieko nepraradus
Žmogaus būty, kaip amžinybė
Dvasingai spindi, virpa
Ta šalis didi –
Nuo lopšio, kryžiaus
Lig  žvaigždėtos begalybės.

  Dar vis glamžiau saujoje pakelta iš pakampės popiergalį ir buvau atviras kaip dangus.
   – Popierinio šiukšlyno aplink  mane visuomet tiek daug, kad saugok nuo tokios betvarkės net ir mano priešus. Tačiau pasitaiko, kai užmiršti dalykai atsišaukia iš makulatūros. Kartais ir patraukia. Ypatingai, kai esi jau sukempėjęs, bet dar sugebi sugrįžti žole ir lauku apžėlusiais takais į vietas, paliktas prieš  daug metų. Akys  pavargusios, sunku skaityti išblukusio teksto raštą, tačiau stengiuosi perskaityti. Kartais pavyksta, kartais – ne, Čžu.
  – O! Tu atsiminei mano vardą? Man tai labai miela,–- pasakė ji ir klausė: – Tu nori būti režisieriumi, taip? Kaip Dalia Tamulevičiūtė. Taip? – netingėjo klausti ir klausti prieš dešimtmetį ir neužmiršo jam praėjus.

  O aš? O mudu su Vidiniu?
  Tai, jau daugiau, kaip dešimtmetis praėjo, kai pirmą kartą sutikau Čžu Rodau į save ir visa siela per visą Savęsp(i) šaukiau: kiaulė, kiaulė...
  Dangus irgi pasigavo ir nešiojo kaip griaustinį
  O Ji, Čžu, tik už virtuvės durų. Kažin ar girdi?

0

37

http://www.lma.lt/uploads/files/KNYGOS/Grigo(galutinis).pdf

0

38

1. Beje, su kuo kalbu?

  - Labas, Pranai. Matau, kad užmiršai save šituose tekstuose.
  - Ir ne tik šiuose. Beje, su kuo kalbu?
  - Maniau susitiksim aną pirmadienį prie radijo karietos. Laukiau. O nesulaukęs pamaniau, kad gal dar iš Sausio 13-osios nesugrįžai.
  - Hmm. Sakai ‚‚pamaniau‘‘. Atrodo, kad neblogai mane žinai. Parėjau, tačiau tai sužinojau tik atsibudęs kitos dienos vidurdienyje. Dabar amen. Nei lašo. Bandysiu ištverti iki kitų metų Sausio 13-osios
  - Aha, aha! Gražus dangus, bet ne tau, Martynai. Siūlyčiau tokio pasižadėjimo (dabar amen, nei lašo) vykdymą nukelti bent po sausio 29-osios.
  - Redaktoriau, jūs čia? Kaip viskas greitai užsimiršta. Net ir gerai man žinomas tamstos balsas. Tfu! tfu! Net sarmata. Jaučiu, žinau, kad ir mano galva yra, bet kam ji tokia reikalinga, nes darosi neaišku, kokas funkcijas dabar atlieka.
  Balsas iš telefono neskubėjo atsiliepti.
  - Tyli redaktoriau. Ar jau ir ausys mano apkurto
  - Bandau, Pranai, prisiminti, kaip paskutinį kartą Šnekorių jo gimtadienio proga sveikinai. Lukterėki dar sekundėlę. Aš jau kompiuteryje su pele. Neabejoju, kad tai visuomet būdavo sausio 22-ąją, bet šis reikalas verčia ir pacituoti kai ką iš ten. Beje, neužmiršk, kad rytoj jo gimtadienis. Sveikinsim. Gal kartu, a?
  - Redaktoriau, betgi apie kokį Šnekorių kalbi? Nežinau aš tokio. Ar bent neprisimenu.
  Ir šit išgirstu, ką mano pašnekovas suradęs kompiuteryje.
  - Tiesiog cituoju tave Pranai iš kompiuterio. Ir ša, dėmesio.

  Pranas Karlonas -- Jonui Bartkui
2021 m. sausis 22 d.  ·
Nagi, mielas Žmogau, sveikinu ir supu. Laikykis. Neiškrisk iš lopšio.

  Pranas Karlonas --Jonui Bartkui
2022 m. sausis 22 d.  ·
Taip, Jonai.  Būk drūtas. Nors visi sako, kad jau ar tik ne metai, kai miręs, bet tai jų reikalas, o aš su tavimi susitinku. Net jeigu urnoje pelenų sauja būtum. Tai esmės nekeičia. Ot ir dabar pagalvojau, kad dar daug darbelių mudviejų laukia.. Daug, Jonai. Labai...

  Pajaučiau, kaip aukštai širdis virptelėjo krūtinėje. Nesuvokiau laukiau ar nelaukiau, ką mano pašnekovas pasakys, kaip jo kompiuteryje atrodanti sekančių, taigi 2023 sausio 22 d. Mažytėje laiko atkarpėlėje nežinia kaip ir iš kur rinkosi pamiršti dalykai, reikalingi kaip duona, kaip  druska, kaip vynas, kaip žvakute užkurta ugnelė. O ūmai suvokus, jog mano  pašnekovas iš telefono yra ne kas kitas, o būtent Eilėraštis, dėl kurio nemenkai pasigraudenta, kad negebu jo pakelti.

Eilėrašti, nepyk,
bet jau nepakeliu Tavęs.

  Dabar gi, po taip neskaniai prarytos piliulės, sąmonėje vis labiau švietėsi, giedrėjo, darėsi akivaizdu, kad pats Eilėraštis susigundęs panešioti tokį nelengvą daiktą kaip žmogaus senatvė, įsišviesti į senio būseną ir suprantu, kad jam tai pavyksta.

Neršiu po atmintį
tarytum ten, joje, kažką brangaus pametęs
tačiau bejėgis atsimint, o būtent – ką?
Peizažai užburti,
kaip naktį jonvabaliai savimi
ugnelėmis  kūrenasi,
žinau, nesusidegins jie.
bet šitą syk jaučiu, kaip nuostaba
įsiterpia į dvasią,
gal mano, gal ne mano,
bet argi tai svarbu,
jeigu laimingas išjaučiu tokį peizažą
kuris galėtų būti
šilinių dangumi dangumi.

  - Ačiū, Eilėrašti, – tyliai, nepravėręs burnos, pratariau jam ir tuokart išgirdau kaip iš toli sužvengė radijo karietos žirgas Ygaga.
  - Dar vis laukia, - atsiliepė Eilėraštis, palikdamas man pačiam suvokti ir kodėl Ygaga žvengia, ir kodėl jis „aną pirmadienį“ manęs laukęs prie radijo karietos.

2024-01-21 16:06

0

39

2.
Atsikėliau prietamsoje, tačiau savijautoje regėjosi kitaip – buvo šviesu ir netgi neankstyvas rytas. Ir šilta. Taip šilta, kad nors žvalgykis po padangę, ieškodamas ten vyturio, nepaisant kad termometre gyvsidabris sustojęs ties - 4C padala.
- Kada taip būta? – tariu lyg sau net burnos neatsičiaupęs, bet nuoširdžiai pasidžiaugdamas, kad suvokiu save taip godžiai smalsaujantį. - Be priežasties, a? – stengiuosi papriekaištauti, bet netrukus irgi suvokiu, kad tai rimtas paklausimas: – nebūtų protinga, atidžiau neapsidairius paieškoti priežasties. Ir šit paregiu lyg kažkieno netyčia pamestą sodininkų ir daržininkų sieninį kalendorių. Jau senas, prieš dešimt metų (2014) nukabintas nuo sienos, tačiau neblogai išrodantis. Mielai imu į rankas, nes vėlgi smalsu žvilgterėti, ką ten susirasiu, atvertęs  sausio 22 d. lapelį.
  Akis užkrenta rūko prieblanda. Ne ką ir tematu, kad galėčiau pasakyti, kas tai yra. Tačiau lapelyje gyvasties nemažai, o savyje ramu, atsargu, tarčiau, kad ir protinga. Jau seniai geresnę, blogesnę ir bet kokią knygą beskaitęs ir šit dabar iki užsimiršim esu ten, kur esu, visai nesidomintis – kalendoriaus lapelyje ar Vilniaus Balsiuose, Vilniaus Naujininkuose, Šklėrių sodžiuje prie jos jos Skersbalės ar netgi, kaip dar žmonėse sakoma, įkritęs į Dievo užantį. Ne man tarti, - o juolab dabar – kaip išrodo, kuo įdomus ar peiktinas žmogaus užsimiršimo pasaulis. Bet vis dėlto akivaizdu, kad jis kilstelėtas aukštai. Jau pajaučiu, kad ir ausys atkunta. Jau išgirsta, priima kalbėjimus, siunčia į smegeninę turiniui turiniui išglaudėti. 
  – Jeigu Dievas gyventų Žemėje žmonės jam išdaužytų langus – girdžiu, kaip kažkas sako, tačiau atidžiau įžvalgyti atėjusius į sambūrį nekaip sekasi. Per daug dar miglos, miglojimo. Taigi Žodis pirma negu paveikslas, vaizdas, daiktas.
  – Vincentai, apie ką čia dabar? Bijok Dievo.   
  – O tu, Skaiste, nebūk per skaisti. Ne žydas aš, ne, bet man patinka ši tauta, kaip ir jos šis priežodis,- kaip suprantu, atsiliepia Skaistei Vincentas, tačiau kaip jie atrodo išvaizda, dar vis - ne, neparegiu. Abu juos girdžiu kaip iš radijo imtuvo ir visas šurmulys iš ten. Kas sumatys kiek ko ten yra, bet ir pats pradėjau šurmuliuoti. Taip atsitikę, kad nelauktai išgirdau tėvužio vardą - Vincentas, nors anksčiau, kad ir prieš trisdešimt metų, dažniausiai išgirsdavau jį pašaukiant Vincu..
- Labas, Pranai. Tikiuosi neklausi su kuo kalbi.
- Deja, tenka.
- Tai kad jau ir aš nežinau su kuo. Gal dar vis su Savimi. Tačiau tokia būsena baigiasi. Jau antra diena, kai Saulė Vandenyje. Abu su kvapeliu, abu dosnūs pažadais, o tuomet ne dyvai, kad ir visas pasaulis geresnis.
  - Man regisi, kad ir vėl girdžiu Eilėraštį
  - Betgi tai ne stebuklai, kad girdi, o kada jį pamatysi.
  - Klausi, kada jį pamatysiu. Taigi kada?
  Tai nebuvo nauja, negirdėta mudviejų pašnekesiuose. Turbūt dažniau prie stikliuko, bet ne tik prie jo. Šiuomet jau buvome ryžtingai subrendę pasikeisti savo tapatybėmis, kai jis patampa manimi, Pranu, o aš juo, Eilėraščiu.  Buvome įtikėję, kad tokiam sumanymui realizuoti geriausias laikas būtent tuomet, kai Saulė Vandenyje Ir
  - Tai būtų šauniausia dovana, kokią bet kada esame dovanoję ar matę kitus dovanojant.
 


u  gerioausia  divana , kokia  betn  kada  e 

(Šis kūrinys matomas tik autoriaus namuose
O nesakyk!
Ne žvaigždės žiežirbomis dega -
Dega akmenėliai,
Norėdami pareiti, bet, deja,
Kaip Žemėje, taip Danguje -
Sudegę šviečia pelenais
Ir miršta, tikslo nepasiekę.
O sako- ten ramybė,
Ten mirties nėra...
Galbūt tik vienas Dievas dar numirt nemoka.
Bet jeigu mirtų - laidočiau kaip žmogų -
Norėjo savo kūrinį matyt panašų į save.
2007-03-06 16:10

0

40

Tai nebuvo nauja, negirdėta mudviejų pašnekesiuose. Turbūt dažniau prie stikliuko, bet ne tik prie jo. Šiuomet jau buvome ryžtingai subrendę pasikeisti savo tapatybėmis, kai jis patampa manimi, Pranu, o aš juo, Eilėraščiu.  Buvome įtikėję, kad tokiam sumanymui realizuoti geriausias laikas būtent tuomet, kai Saulė Vandenyje ir įtikėję, jog  tai  būtų šauniausia dovana, kokią bet kada esame dovanoję ar matę kitus dovanojant.
Ar nekvaila delsti, a? - atsargiai pagalvojau, tačiau ir šitokį mane Eilėraštis išgirdo   
- Va, va, ar nekvaila, Pranai. Ir todėl te įvyksta tai kuo greičiau, tuoj pat, kai aš ne Eilėraštis, o Pranas. 
- Taip, taip, te įvyksta  - pasakiau ir aš. - kuomet nesu Pranas, o Eilėraštis.
   Buvo sausio 22-oji. Niekuomet nebuvau girdėjęs, kad taip galingai sukauktų geležinis vilkas. Po kelių dienų jį atkartoti pabandė į Vilnių iš visos Lietuvos suvažiavę traktoriai.

(Šis kūrinys matomas tik autoriaus namuose
O nesakyk!
Ne žvaigždės žiežirbomis dega -
Dega akmenėliai,
Norėdami pareiti, bet, deja,
Kaip Žemėje, taip Danguje -
Sudegę šviečia pelenais
Ir miršta, tikslo nepasiekę.
O sako- ten ramybė,
Ten mirties nėra...
Galbūt tik vienas Dievas dar numirt nemoka.
Bet jeigu mirtų - laidočiau kaip žmogų -
Norėjo savo kūrinį matyt panašų į save.
2007-03-06 16:10

0


Вы здесь » Trys pelėdos » 1918 -2018 » 1918 - 2019