Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI- (20011- ji) » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)


SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)

Сообщений 11 страница 20 из 64

11

Pranas

Pranas 

Pakeleivio komentaras

Parsinešiau iš ŽŽ Pakeleivio komentarą, paliktą ten po mano dešimtuoju
„Scenarijai Trispalvei“ Taigi:

„Gražu, kai susitinka pertraukti laiku, bet siejami to paties oro. Bandžiau skaičiuoti, kas tame ketverte, bet susimaišiau, nes aptikau daugiau (gal kaip vienas skaitytini dvejetų susitikimai?). Nesvarbu.
Svarbiausia, kad jie vienas be kito nebūtų iškėlę vėliavos (ir pasiuntinys sako, kad Nėra  nei vieno, be kurio be nuostolių galėčiau apsieiti).
Visi čia realūs ir tuo pačiu sudvasėję, skirtumo tarp raidžių, balsų, žmonių ir šunelio nėra. Galima pastovėti ir ant galvos, ir ant keturių, ir kitąkart ant nesąmonės kokios. Tai visavertis daugiabriaunis bendravimas.
Gerai, visi su savo indėliais ir vaidmenimis, bet jau tas Kandžius…
Be jo neįmanoma, nes vėliava iškelta. Betgi ji netgi nemokėjo suplevėsuoti, kol neatsirado vėjelis. Tačiau jai reikia dar ir ištikimybės. Sakyčiau, šuniškos ištikimybės.“

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2015-12-08 19:53

Pranas

Pranas 

Po 18 dienų

į ŽŽ įkėliau dešimtą „Scenarijų Trispalvei“  tekstą. Ten, tikiuosi, mane  dar vis pasitiks vienintelis ištikimas skaitytojas - kritikas. Turiu  mintyse Pakeleivį.

Rašyti komentarą

2015-12-08 13:55

Pranas

Pranas 

***

Jau net nenustembu, išmokęs girdėti, kaip protingai kalba šuo. Akimis,  akimis...  Nė karto  nesulojęs, necyptelėjęs.

Rašyti komentarą

2015-12-06 12:37

Pranas

Pranas 

Greitai užsimiršta

Sunkiai ruošiuosi  prie prozos ir tai suprantama, nes tai, kas užrašyta, jau greitai užsimiršta. Atmintimi nepasitikiu, todėl prieš rašant tenka paskaityti. Daugiau, mažiau, tačiau  be to  neapsieinama

Rašyti komentarą

2015-12-05 16:50

Pranas

Pranas 

***

Atsispausdinau kai  kuriuos dalykus iš interneto, o tai reiškia, kad popieriui pasitikiu labiau. Senamadiška, bet taip...

Rašyti komentarą

2015-12-05 09:17

Pranas

Pranas 

KrisoHarė parašė:

„Pranai, ar jums kada būna, kad nėra su kuo padūkt ir pasijuokt sarkastiškai pro ašaras iš visko, ko nebegali pakęsti (tokios juodumo minutėlės): savo ribotumo ir pasaulio nesąmonių? Visi didieji absurdai, kuriuos kūrė žmonės, kūrė rimtu veidu ir labai susikaupę... ISIS "poezija" Ačiū už nuoširdžią nuomonę:)
2015-12-04 “
  O ta  mano  nuomonė tai ,ot, paskaičiau vieną  kūrinėlį, kitą ir parašiau nesižvalgydamas po pašales:
  „Nevertinsiu. Kažkas ir taip, ir ne. Suprantu, kad pačios (paties) savęs skaitymai visuomet imlesni. Neaiškumų nebūna“.  Bet matyt, žmogų  ir tas „nevertinsiu“ žeidžia. Dabar vėl parašiau,  kad, girdi, ruošiuosi ateiti prie prozos, (savo, žinoma), kur bent  kurį laiką pabūsiu ramus. Ten aš Jau Pelėda ir žaliažolis.
  Žino gi.  Kam to reikėjo. Juolab, kad savo pažadais  jau ir pats nepasitikiu. Beje, šiandiena Wride irgi  parašiau kažką  panašaus, bet gal protingiau, nurodydamas į priežastį.
  „Yra ko pačiupinėti, tačiau tai ne priežastis parodyti kaip į poeziją. Tenka vertinti iki +2 -3 arba patylėti. Mano Savęsp tokios poezijos nepriima. Patylėsiu“.

Rašyti komentarą

2015-12-04 22:05

Pranas

Pranas 

***

Nusitrenkiau į Balsius. Iš saviškių net žvirblio nesutikau. Sodelis ištuštėjęs, bet  vis tik ten jaukiau, o kaip šiandien - tai ir šilčiau.

Rašyti komentarą

2015-12-03 20:32

Pranas

Pranas 

***

Patiko lankytis Naujininkų poliklinikoje. Atrodo, kad  nusivilti neteks.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2015-12-03 09:34

Pranas

Pranas 

Iš vienos dienos

Matyt, tai  ta savaitė, kai jai nelabai galima tikėti. Atrodo, kad visi savaitės  geriausieji - iš  vienos  dienos.

Rašyti komentarą

2015-11-29 15:11

Pranas

Pranas 

***

Ryt jau nereikės atsiminti, kada  buvau poliklinikoje.
Ten būsiu.

0

12

2015-11-28 16:36

Pranas

Pranas 

Ir vėl trrrrr...

wride 
Atimti pranui balsavimo teisę
viskas archyvuota, beje
2015-11-28 13:45

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2015-11-24 17:06

Pranas

Pranas 

Gal kas žinote?

Ieškau  mūsų laikų  herojaus. Pačio  pačiausio. Gal kas žinote prie ko ir  kur akis stabdyti?

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

2 patiko

2015-11-02 21:45

Pranas

Pranas 

***

Atbukau, arba.... bet vis tiek:
Negesk, žvakute, neužgesk,
Eilėraščiu įžibinta prie sopančios širdies.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2015-10-23 07:35

Pranas

Pranas 

Tiesiog šaunuolis!

wride 
aš tau parašiau du. pranešiu, kad neverkšlentum DNR\'uose.
O  Dieve! Ir ką  pasakyti? Jau trizniai ir mano dienoraščiu pradėjo rūpintis.
Ačiū, WR. Esi šaunuolis!

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

3 patiko

2015-10-20 17:04

Pranas

Pranas 

Panūdo atsikelti į dienoraštį

Emvilkee 
Labukas, Pranuci. Ar dar su Kaimynu pauturiuojat kada?

Pranas 
Labas,  Ema,
Ne. Beveik ne. Gal prieš mėnesį ar daugiau pasisveikinome ir  dabar vėl tylime. Jo lyg ir  nematau čia pasirodant. Arba  prasilenkiame.

Emvilkee 
Aišku, gal rado kokį muzikinį puslapį, nes jis vis tik meno trokštantis žmogus.
Ir aš būnu čia retai - gyvenu toli nuo Lietuvos, dar tik naujakuriauju, tai ir be kompo bei liko, bet užtat nauja ir įdomu. Nusprendžiau pradėti gyvenimą iš naujo, nes užėdė tas "sensti". Ar būnate kada žž?

Pranas 
Va kaip! Net neįtariau, kad palikusi Lietuvą. Gal todėl, kad vis tik neužsimiršta tavo „mūšiai“,  na, kad ir su Kęstučiu. Faktiškai visi mes iš to paties  molio ir  panašumų, net tapatumų  daugiau negu  skirtumų, bet marškiniai kiekvieno savi. Ar verta dėl  jų taip eikvotis, ne man spęsti, tačiau nenoriu  turėti gyvenime priešų, kadangi  man pakanka tų, kuriuos turiu savyje.
Dėl Jono  tai ir  nežinau, ką  pasakyti.  Jau anksčiau  negu  aš skundėsi, kad  kūrybai trukdo pablogėjusi atmintis. Manau, kad dabar labiausiai užsiėmęs  namų ūkiu ir ypatingai virtuvės reikalais.
Dėl ŽŽ.... Prieš keletą dienų paskaičiavau, kad  nesilankiau ten 86 dienas.  Sarmata, bet, deja, taip.  Grįžau. Pamaniau, kad tą erdvę panaudosiu, suritindamas savo „raštus“ į  kažkokį nežinia kokios  konfigūracijos vienetą.
Beje, kur esi, jeigu ne paslaptis?
Būk laiminga, nepaisant kur bebūtumei.

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

2015-10-18 19:54

Pranas

Pranas 

Po 86 dienų

Regis, nespėjau apsižiūrėti, kai vėl atsiradau ŽŽ. O  vis dėlto  tai  atsitinka po 86 dienų. Greitas laikas, kad jį kur! Net sarmata.

Rašyti komentarą

2015-10-11 21:16

Pranas

Pranas 

Apie Praną...

Kelintą kartą noriu Pranui parašyti du ar vieną - nu nes tarkim šiandieninis (spalio 8d) jo tekstas ir jo idėjos buvo dekonstruotos prieš kelis šimtmečius. Bet tai taip socialiai nepriimtina - jį palaiko močiutės ir seneliai, ir jis mojuoja savo amžiaus elitizmu "man ir 77 metai ir nors dažniausiai rašau vidutiniškai arba prastai, jūs turite mane mėgti". Šlykštu. Taigi, gana sikopantijos, einu parašyti Pranui kuolą, kurio jis jau seniai nusipelnė.
sikopantija, sikopantas - senovės Atėnų žodis - pretenzingesnis, bet gerokai mandagesnis nei tarkim "šunuodeg(i)autojas".

Skaityti komentarus (19)

Rašyti komentarą

2015-10-08 13:37

Pranas

Pranas 

Argi ne šikniai?

Būtų smagu, kad bent sugebėčiau nepalikti „Radijo karietos montažų“, bet ir jie jau slysta iš rankų. Argi ne šikniai? O parodyti į save, kaip jų priežastį, kaip šiknių  gimdytoją, jų meistrą, perėtoją  dar vis nesinori.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2015-10-02 21:22

Pranas

Pranas 

***

Per beveik 10 metų pirmą kartą atsiradau šiukšlių dėžėje.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2015-10-01 09:38

Pranas

Pranas 

Grįžtu

Grįžtu į komunizmo statybos laikus ir planuoju savo penkmetį, tačiau pajautęs, kad tiek neištversiu, penkmetį daliju perpus. Gal pavyks. Juolab, kad toks  laikas dar irgi užgriebia 2018 metų  vasarį  su jo jubiliejine 16-ja.

Skaityti komentarus (2)

0

13

Pranas

Pranas 

Negi nesusapnuosiu?

Ir šiaip, ir taip mąstau, kaip padaryti, kad tame pačiame  kūrinyje proza mišrainėje su poezija, viena kitai padėtų vardan kokybiškesnio kūrinio, tarkim, produkto. Kažkokia, matyt, galimybė yra, tačiau jos, deja, nežinau. Negi net ir nesusapnuosiu?

Rašyti komentarą

1 patiko

2015-09-24 18:55

Pranas

Pranas 

***

Šiandien ariau  kastuvu, pasėjęs akėjau grėbliu ir dabar laukiu  lietaus.
Tikiuosi, kad  sulauksiu.

Skaityti komentarus (11)

Rašyti komentarą

1 patiko

2015-09-08 06:44

Pranas

Pranas 

Panašus į skelbimų lentą

Užverčiau tekstą anksčiau negu norėjau, bet vis dėlto užverčiau, paklusęs  pamotės  priekaištams.  Galbūt teisingiems, o kad dienoraštis „Rašyke“ ,  anot jos, labiau panašus į skelbimų lentą, tai netgi nenuginčijama tiesa.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2015-09-07 19:31

Pranas

Pranas 

Ačiū „ pamotei“, už gerus žodelius

iGčrbiamas Pranai, jau seniai jus stebiu kaip rašyk* vartotoją, tiksliau, rašyk* vartoja tamstos kūrybinę energiją, o ne atvirkščiai. Neįtikėtinai ilgai esate šiuose namuose, jūs tarsi šios svetainės liudininkas, metraštininkas.
Laikai keičiasi, keičiasi nariai, netgi kartos, o kartų susipriešinimas buvo ir liks.
Pagrindinės vertybės gyvenime išlieka tos pačios, kas žmonijai buvo svarbu dar prieš tūkstantmečius, kai faraonai, su savo nuvalgytais krūminiais, bedantėmis burnomis, valdė tautiečius, tai po šiai dienai yra nenuginčijami vertybiniai dalykai.
Man, kaip ir jums yra svarbu, kad nebūtų smurto, patyčių, bet taip manau, nebus, todėl galima likti čia tik kai kuriais asmeniniais sumetimais.
Stengsiuosi būti mažiau aktyvi :), gal taip pati save apsaugosiu.
Sėkmės jums.

Tai ji, kažkodėl save įvardijusi  pamote, tačiau kad taip atsitiktų, matyt, reikia, kažkokios priežasties (-ių).
Paskubėjau atsakyti jai. Gal šį tekstą  dabar  paredaguočiau, bet jį jau jinai gavusi, o  aš iš  jos  sulaukiau mandagaus ačiū. O parašiau  jai  taip:

Ačiū Jums. Suprantu, kad  Jūs daugiau  pajaučiate „Rašyk", negu aš. Tačiau atsimenu, kad tai svetainė, skirta  jauniems žmonėms.  Jie lyginasi su  mūsų protu, pajautomis, žiniomis, savo protą formuodami skaitydami knygas. Ir daugiausia  mūsų. O aš  net ir už daugelio jų tėvus vyresnis. Tokių jau, raide kalbančių, ar, tarkim, dejuojančių dėl kažko, ne kažin kiek ir belikę. Argi verta dėl to pykti? Juolab, kad įžeidinėjimai man  ne naujiena, o kai tai daro chunveibinai, man net  energjią  į smegenis telkia.
Būkite  visur,kur  geriau,  bet RAŠYKe  irgi.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

2015-09-05 18:46

Pranas

Pranas 

Tyla pyksta,

kad  šitaip „ Scenarijų Trispalvei“ rašau. Matyt, neįtaria, kad  ji dabar  man tokia labiausiai reikalinga. Ir va iš jos jau galiu  pranešti, kad  2018- jų  metų rugsėjo 5-oji bus trečiadienį.
O  kur  tuomet  aš?
Deja, šito  nežinau. Ir tai irgi  gerai.

Rašyti komentarą

2015-09-01 10:01

Pranas

Pranas 

Pranoksta poetą.

Didžiausias  triznius, mano akim žiūrint, dabar  Rašyk‘uose yra WR. Taip sakau  ne dėl jo poezijos, o  dėl elgsenos. Ot, tik girdėk, jei kas truputį  ne taip, kaip jis supranta (ar net nesupranta), tuoj ir bėga  pas Web. skųstis arba  grasina, kad taip padarys. Per  beveik 10 metų Rašyk‘e  neprisimenu, kad su tokia misija būčiau aplankęs šį Tamstą.  Gal todėl  mano  požiūris į taip trizniuojančius  žmonės yra  ypatingesnis. Štai ir dabar tariu, kad WR kaip triznius gerokai save pranoksta kaip poetą.

Skaityti komentarus (19)

Rašyti komentarą

13 patiko

2015-08-24 15:36

Pranas

Pranas 

Iš susirašinėjimų „F“ su Vitute

Vita  Zmogaus amzius 100 metu. Dar daug nepadaryta, dar daug ko norisi, todėl įjunkim bėgi ir vaziuojam toliau.
Pranas Ai, Vitut, tu vis „toliau toliau...“, o R.karietai tuo pat metu reikia apvažinėti ir praeitus beveik 100 metų. „Scenarijus Trispalvei“ yra skirtas LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIUI. Neužsimirškime, ponai. O ant manęs kalnai užgriuvo galvojant kaip padaryti, kad jis bent šiek (kad ir Šklėriams, kasd ir Subartonims), to vertas būtų.

Rašyti komentarą

2015-08-23 18:16

Pranas

Pranas 

Atverčiau „Scenarijų Trispalvei“

Suprantu, kad su juo reikėsią vienam ir vienatvėje galynėtis. Ir, deja, jau pavėluotu laiku, kai to, ko tokiai veiklai labiausia reikia - taigi  smegenų - jau tik tiek, kad nežinai, kada jos iš galvos ir kaulų baigsią į atšalusius kulnus sutekėti. Tačiau  sprendimas  priimtas ir... tebūnie taip, kaip sunkiai ir  neryžtingai apsispręsta.

Rašyti komentarą

2015-08-19 07:54

Pranas

Pranas 

Iš pasilabinimo su Kęstučiu.

tictac_it: 
Tvarkoj, prasmė aiški , kalbėjimo kiek padauginta - rusenančios smilkstančios - juk sinonimai bemaž, visokie ten jungtukai ir irgi - ne ypač reikalingi :)... 4

Aš: 
Kęstut, matematiką, o ypatingiau (man) jos atšaką trigonometriją JAU SENIAI SENIAI supratau kaip poeziją. Tačiau atėjo lemtas laikas atsiTOLINTI nuo jos, o vis tik įsitikinęs, kad ir trigonometrijoje žmogaus sielai poezijos nemažiau, kaip RAŠYKUOSE. Tik KRITIKŲ, kaip suprantu, JI LYG IR NEPRIPAŽINTA, taigi  matematikos poezija, nes (kad ir trigonometrija)  jiems  nežinoma, nepaisant kad YRA... Ot, ir kriukis  baigtas..
  O jeigu dar toliau, tai ji be SIMPATIJŲ ar ANTIPATIJŲ, ji kaip 2x2. Nepyk, bet anai poezijai jau seniai  kritikų neriekia.
Ar neatrodo tau, kad ne tuo užsiimi?
  Rašyk. O savo tokį „verslą“ palik Motiejui, VRidei ir...  ir... ir... Tegu.
  Žinau, kad  nuo tokių žodžių „priplotas“  būsiu, bet... vis tiek dar stengsiuosi prisikelti.

tictac_it 
Nesupaprastink taip (lyg išsisukinėtum) Pranai. Apie jokias matematikas aš negalvoju, jokiais vadovėliais netikiu :) Bet pasikuisti po svetimas mintis kažkaip tai išreikštas - argi nuodėmė ? Tai ir naudinga kartais, sako - nuo Alcheimerio sindromo gydo. Pats, va, Senekos laiškus skaitinėjai, ai ir ne tik juos - o juk tai irgi "vadovėlis" :). Tavo pamąstymai - irgi būna "kaip vadovėlyje" kai kada, gerai tik, kad tu į visus "mokinių atsakymus" tik penketus rašai ... na o aš dažnai "kuolus" - gal atsvarai :D

Aš 
Aš tiek daug  nenorėjau pasakyti, tik kad ir  matematikoje yra poezijos. Ir turbūt visur, kad ir staliaus darbe, o tu, Kęstuti, net  kryptelėti neleidi:
- rusenančios, smilkstančios - juk sinonimai bemaž, visokie ten jungtukai ir irgi - ne ypač reikalingi. 
Aš nesakau, ar reikalingi  jie ar ne, bet leidžiu  jiems  būti atokiau matematikos ir jos formulių.
Ir dar, mano galva, labai svarbu  tekstą perskaityti taip, kaip jį perskaito jo autorius. Manau, kad tai neįmanoma. Prisimenu L. Noreiką: tekstą  perskaito taip, kad Just. Marcinkevičius pajuokauja, kad, girdi, tik dabar  supratęs, kokį eilėraštį parašęs.
  Tačiau  tiek to. Baikim. Matyt, darom  kiekvienas tai, ką mokam. Aukščiau  bambos  neiššoksim. Kita vertus, o kam to reikia?
Būk drūtas.
P.s: Tik  būk žmogus ir  nepagalvok, kad aš ginu save, neleidžiu  į save parodyti pirštu ar kažkaip kitaip pretenzijas, nepasitenkinimą reiškiu. Puikus esi Žmogus ir tą  žinome tiktai Tu ir Aš.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2015-08-16 05:55

Pranas

Pranas 

Užrašas atsiminimui bent iki Motiejaus,

kol į 2016 -uosius  parskris vyturiai. Iki  tol, manau, apsispręsiu paklusti Motiejui ar ir toliau elgtis, kaip  aš  pats išmanau. Tačiau žinoma, kad geri patarimai neturėtų  būti užmirštami. Ir  taip:

  Aš tave skaitau, ir vertinu kuolais 95 kartus iš šimto. Nes iš mano perspektyvos, tai ką tavo perskaitau yra šlamštas. Ir jei tu nesugebi apsieiti be vaikiškų žaidimų, kai įžeistas ego liejamas komentaruose, tai gal išvis nesi pasirengęs publikuotis erdvėje, kurioje kiekvienas turi teisę nelįst į ..., vien dėl to, kad esi senas ir publikuoji grafomaniškais tempais. Liekis dienoraščiuose - kiek nori. Komentarai po kūriniais skirti kūriniams aptarti, ne virkavimams apie autorius.
2015-08-07 23:45

Rašyti komentarą

0

14

Pranas

Pranas 

Prisiminiau A Puoką po penkerių metų

– Labas,- tuomet pasisveikinau su juo ir taip: – Giriu, kad nebijai ir po blogiausiais vertinimais pasirašyti. Tai vyriška, tai garbinga. Ir būk toks. Gyventi  sunkiau, bet ir pykdami gerbs ir mylės. Aš irgi.
Būk!
A Puokas 
Ačiū, stengiuosi neveidmainiauti, o slapstytis irgi ne mano būdui, tingiu.

Rašyti komentarą

2015-08-09 07:10

Pranas

Pranas 

Kai viską, regisi, jau žinai

tai neatrodo, kad  kas dar bjauraus galėtų atsitikti savo dvasioje. Bet  tikriausia  tai irgi tik prielaida. O Vikvakas savo „ausimis“ padarė neblogą  įspūdį. Gerai  būtų, kad ir aš taip  gebėčiau... Tačiau  dar svarbu, kad išnyko įtarinėjimai. Jis, vadinasi, jis, ir taškas.  O kokiu  jam  būti, tai jau jo reikalas.

Rašyti komentarą

2015-08-08 19:33

Pranas

Pranas 

Atokvėpis vasarai įpusėjant

------------------------------------------------------------ ---------------------------------------------------------*** ************************************************************ ********---------------------------------------------------- --------------------------------------------

Rašyti komentarą

2015-08-05 11:58

Pranas

Pranas 

Šūdo musė

Kad ir  viena ji, bet kuomet ji ir kritikė (- kas), o gal ir administratorė
( -rius}, man regisi, kad  turėtume juos žinot, kad ir slapyvardžiais .
Šiandien Šūdo musei ( oi, atsiprašai,  ne jai, o apie ją) rašiau:
Nelaimingas esi, suprantu ,
Paaukosiu mišioms
į tavo dvasios sveikatą.
Ir kad nebijotum pasirodyi
kas esi
žžžžžžžžžmagau.
žžžžžžžžžžž šūdo muse..
Atsitrauki nuo jo
dar grikiai,
grikiai dar žydi

SUPRANTU, KAD  TAI  BEPRASMIŠKA, NEPADĖS, BETGI GAL ESU ŽMOGUS. O JIE IRGI KLYSTA.
P.S.
Savo šūdo musę jau žinau. Kad ir iš svetimų, bet  visgi patikimų lūpų.
Šiuos užrašus  palieku  jo  vaikaičiams. Atminimui apie bočių, apie  atmiimą bevardę šūdo  musę.

Rašyti komentarą

2015-07-07 14:34

Pranas

Pranas 

beraščiai...

Visi beraščiai skuba į poeziją. Net ir Agicola
jau be sintaksės.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

7 patiko

2015-06-25 07:33

Pranas

Pranas 

***

Maniau, kad  suradau paparčio žiedą, o atsikėlęs, žiū, kad  tai tuščias alaus butelis

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

2015-06-24 07:20

Pranas

Pranas 

Sveikinu...

Kas čia iš  Jūsų  Jonai ir Janinos?
Sveikinu  visus, nepaisant  kokius antpečius nešiojate.  Būkite stiprūs,  sveiki, laimingi. Ir  ilgai ilgai  kūrenkite  savo laužus, uždegtus  gimtadienių  ugnelėmis.

Rašyti komentarą

2015-06-20 23:17

Pranas

Pranas 

***

Gyvenimui laikas praėjo,
bet  liko dar jo
parymot  prie savęs.
( ... grįžau  į namus
apdegintas žvakių  ugnies,
ir peržegnojęs kalią į Rokantiškes 
Marijonui)

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

2015-06-05 06:09

Pranas

Pranas 

Atsikėlęs pajutau, kad

mano žodžių arsenale atsirado naujas – Vidina. Gan įžūlokas, iššokęs kitų priekyje, kad netyčia ėmiausi mintyse linksniuoti: Vidina, Vidinos, Vidinai, Vidiną, Vidina ,Vidinoje. Šiaip jau neprisimenu, kad linksniuodamas prisiminčiau šauksmininką. Dabar ir jo linksnyje ištariau: o Vidina!
Prasidėjusio birželio laikas buvo ankstyvas, dar prieš saulės patekėjimą. Dažnai nepaisau jo. Nubundu, atsimerkiu ir nesižvalgau į laikrodžius valandų. Savimi jaučiu, kad reikia lipti iš guolio ir bent savo gyvenime netingėti paviešėti atmerktomis akimis. Popiergalyje ant stalo eilėraščio eilutėmis surikiuotas tekstas, bet žinojau, kad nenusisekęs, atėjęs be įkvėpimo. Jo nebuvo ir dabar. Žodis „ Vidina“ man atrodė svetimas, nežinia kodėl ir kieno įmestas į mano žodyną. Pabandžiau jį nutildyti skaitydamas prasto eilėraščio tekstą, pažymėta birželio 2 d. data.

Gal laikas žvilgterėjo į akis.
Vėl rytas.
Vėl einu į dieną.
Lyg paprasta, suprantama,
Lyg nežinia kiek kartų savimi patirta.
Net ginčas traukias į šalį,
Kad paprastiems dalykams neeikvotum laiko.
Tačiau šis rytas jau ne pirmas toks,
Kai juo negreitai išeinu į dieną.
Ir būna, kad po metų daug,
Vėl grįžta pas mane
Ir vėl susėdam, kaip tada,
Jis vis toks pats,
O aš jau kitas.
Tačiau iš jo neišgirstu,
Kad liudytų mane kitokį.
Naivu?
Dar kaip naivu!
Tačiau nepatikėti irgi nevalia –
Nemoka Rytas būti kitame laike,
Nemoka savyje kartotis.
Ir ką sakyti jam
Jeigu kaip nuotrauka?
Anoji irgi metų neskaičiuoja.
Ką kur kokį surado kažkada,
Tokį ir laiko

Žodis VIDINA atslūgo. Lyg užmiršau jį ir neatrodė, kad galėtų patrukdyti, tačiau toliau tekste sekė tiesiogine kalba parašyta eilutė, būtent;

– Pasveikink Ąžuolą vardo dienos proga.

Dabar perskaitęs pamąstau, kad kažkam labai prireikę šitą pasveikinimą priminti man. Ne į tekstą juk jis. Visai ne, bet tekste jis įrašytas savo ranka, o toliau ir atsiliepta:
Betgi šliaužiu. Matai.
Lig jo prišliaužti nesuspėsiu.

Ant delno, bet...
Gegutė irgi man nepakukavo.
Tokie jau metai, Ryte aukštas –.
Nė vieno, kas iš vakar ateitų
O ką regiu,
Atėję pirmą kartą...

Ir Vidina? - pagalvoju, dar vis negebėdamas prisiminto savo bičiulio Vidinio. Tačiau nuo naujai atsiradusio žodžio pabėgti nepasisekė. O ir dvasioje pasidarė gražus , prasmingas, reikalingas. Galbūt ir Lietuva kažkada kažkam taip, kaip dabar man Vidina.

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

2015-06-01 11:33

Pranas

Pranas 

– Alio, alio! – girdžiu

šaukimą pavargusiu iki užkimimo balsu, o jam nutilus lyg  verkšlenant:– Pavargau šaukti. Jau nemanau, kad tą raganą įveiktume.
– Betgi mes jį girdime. Kaip čia taip? Ryšys viena kryptimi?
– Negirdi jis mūsų, Nadežda, negirdi. Visos mano meistrystės baigia išsekti. Neišmanau, kokias būdais galėčiau prišaukti.
– Eženai, neužsimirškime: esame atkaklūs. O šitas senukas mums laisvę  dovanojo Prisimink: čirkšt – nukirpo virvę, čirkšt dar kartą. Vėl nukirpo. Ir papūgėlės laisvos. Pagaliau, ne kieno, o jo galvoje įsitaisėme. Gal pasirinkimas ne geriausias, bet yra taip. Ir taip ne pirmi metai. Iki šiol glaudžiamės jo galvoje.
  – Suprantu, Nadežda, suprantu. Betgi negirdi jis, -  atsiliepia Eženas. Ir vėl išgirstu šaukiantį: – Alio! Alio! Dzieduli, išgirsk. Tai prakeiktoji Amnezija neleidžia tau mus girdėti. Alio! Alio!..
Va, turbūt todėl ir gegutės negirdėjau,- pagalvojau dar nespėjęs atsiminti, kad šitokias balsais kalba Nadežda, Nadia, Nadiuša. Ir Eženas, žinoma. Tik jis vienas taip. Taigi papūgos....

  Pirmyn, vergai nužemintieji...

„ Bet kaip čia taip? - pamąsčiau mirksnį, miglotai  suvokdamas ką girdžiu ir, pašokęs ant kojų, atsiliepiu:– Girdžiu, Nadežda. Netgi labai neblogai. Ir tave, Eženai. Jau net ir supykti spėjau, kodėl tu, mielas anarchiste, mielą Amneziją ragana vadini. Tačiau gal klystu. Bet  jeigu ir klystu, vis tiek nubusk,  Eženai. Įsivaizduok, kaip jaustumeisi, jeigu Nadeždą Konstantinovną taip ar panašiai pavadinčiau.
  Girdėjimas nuščiuvo, nutilo. Jaučiau, kaip galvoje kažkur  sukluso papūgos, bet tai truko neilgai. Anarchistas garsiai persižegnojo Tėvu, Sūnumi ir Šventąja Dvasia ir:
  – Dar vienas sprogimas. Tai jau panašu į rytų Ukrainą. Tačiau, Dievas,  Nadežda, vis tik yra.  Mes vėl  girdime  dziedulį. Ačiū  tau, aukščiausias, - neužmiršo padėkoti Eženas Potjė. Buvo džiugus, laimingas, balsas budrus, primenantis gegutę:– Alio, alio, dzieduli! Tave irgi  girdime. O kad tu dėl tokios  bjauraties jaudiniesi, tai suprantu, kad  ne šiaip sau. Apsėdo ji tave,  užkerėjo, išprievartavo. Ragana gi. Sena. Nuo Kristaus laikų. Netgi senesnė. Galėtumei paklausti savo  bičiulio Senekos.
  Seneka? Aš gi ir Senekos negirdžiu, - vėl krust galvoje, –      Užmiršęs, kad yra ar buvo. –  Persižegnojau kaip Vilniaus katedroje prie arkivyskupo Audriaus Juozo Bačkio: – Iš tiesų, Viešpatie, tu  esi. O Bačkis? Galėtų ir nebūti, bet argi gaila?
  – Yra, yra. Ir Bačkis yra, – atsiliepė Amnezija. Buvo dar gražesnė. Kelionė, kad ji atėjusi iš tolimesnių laikų negu Kristus, jos grožiui nepakenkė. Nenupeiks jos ir Eženas Potjė,  bet buvo pastabu, kad ir Amnezija susirūpino ir savo nerimo neslėpė. O man taip:
    – Va, Pranuci. Ir vėl papūgos prasimušė į atmintį. Vėl skylė. Jau ne pirmas kartas. Ir kada tai baigsis? Kada aš būsiu tikra, kad tu , Pranuci, nuo atminties užlopytas aklinai. Kaip akmeniu užmūrytas. Nieks neprieis. Gal plyšelis, gal skylutė. Tačiau ar galima manyti, kad dramblys praeitų pro adatos skylutę?
  – Dzieduli, nepaisyk jos. Pasistenk atsipeikėti, atsikratyti ja, o tuomet ir pats žinosi, kad pro skylutę visa žmonija,. Drambliai taip pat  – budrus  buvo Eženas Potjė 
– Betgi ne pro adatos, – šyptelėjo Nadežda Konstatinovna.

0

15

Pranas

Pranas 

Taip, atsiminti būtų ko,

jeigu ne ji, Amnezija. O elgsena iki šiol  nesuvokta. Būna, kai tyli, net  nepakuždėjusi išeina, palikusi mane laisvą  ir net atmintį, kurioje jos iš vis nėra. Tuomet net neturi galimybės padėkoti jai už  tokią paslaugą. Tačiau šit valandėlė,  kuomet sugrįžusi irgi tyli, kaip šešėlis. Atsitinka taip, kad nežinau, jog kurį laiką paliktas be  jos. Kur  vaikščiojo? Kur  buvo?  Ne, apie  tai nešnekama.  Nes ir  poreikio nėra paklausti. Priežasties nėra. Išnykus..
  ... O šiandien  jau gegužės  paskutinioji Ankstyvas rytas Vilniaus  Balsiuose  išsišvietė  be  saulės, bet šit jau žeria  spindulius  į šiaurinį Pastriekės departamento langą. Šviesk,  aukštoji, šviesk. Tačiau nelinksmai pagalvoju, kad  šitų metų  gegužės  mėnesį  gegutės pakukavimu  neišgirdau. Pavasarį  pragyvenau  be  gegutės. Ir tai ne Amnezijos nuopelnas, kad gal neatsimenu.. Kaip ir  ne jos  nuopelnas, kad  atsivertęs raštus, skaitau save... 
(...)
– Kūdikiui net vardas neparinktas. Argi šitaip laukiama? – papriekaištavo Šventoji
  Nebuvo smagu išgirsti Šventosios priekaištą, tačiau ji buvo teisi. Paprastai naujagimis ateina į žmonių pasaulį, surasdamas jam parinktą vardą. Nesvarbu, kad jis dar nepašventintas, nepraėjęs per bažnyčias, kad  spėlionėse, bet dar būnat kūdikiui motinos įsčiose, jis jau pašaukiamas parinktu vardu.
– Girdėjot, kaip drožė? - paklausė Vidinis. –„ Nemokame net laukti.“
– Nekurti.
– Galėjo anksčiau pasakyti, - burbtelėjo Vaidinimas.
– Gėdykis! – sudraudžiau.
– Tą ir darau. Esu lietuvis. Visi kalti, tik aš - ne.
Tačiau šį kartą atsitiko taip, kad lyg susitarę susėdome priešpriešiais išrinkti laukiamam naujagimiui vardą. Valanda. Kita. Vardų daug, tačiau ana, kuris mums atrodytų priimtinas, ogi niekaip neužkimba.
– Tfu! Priekaištaujame, kad Šventoji negeba pagimdyti, o mes net vardo naujagimiui nesurandame. Žinotų ji kaip čia derimės, iš tuščio į kiaurą pilstydami, kažin kaip jai atrodytume? Gal sumanytų visai negimdyti. Tfu! Negerbiu pats savęs. Bet judviejų taip pat, - pradėjo pykti Vaidinimas.
– O jeigu taip? - nesiblaškydamas pakrutėjo Vidinis, - O jeigu jo vardas Tada, kai BUVAU?
Nepasitenkinimo savimi klegesys nutilo. Instinktyviai pajutome, kad Vidiniui pagaliau pasisekė prasmingai prisiliesti prie laukiamo naujagimio vardo. O kad vardas nepanašus į esamus ir net sutvertas neįprastai, tai argi bėda? Kiek galima rūgauti senais laikais, nieko naujesnio neįnešant į lietuvišką vardyną?
– Jau pamaniau, kad neįveiksim, bet, ačiū die, dabar matau šviesą tunelio gale, - apsidžiaugiau.
– Kodėl tunelio gale? Tai iš tikrųjų vardas, kokio mums reikia. Tunelis sėkmingai pravažiuotas. Neškim vardą Šventajai. Te greičiau gimdo.

Rašyti komentarą

2015-05-29 22:52

Pranas

Pranas 

Tyli mano mūza

Kažką pasakyti norėjau.
......................................................
Aha,
Viešpatie aukštas, nebūki visų.
Visi nesupras.
Kiekvienas į save, į save –
Dangumi nori būti.

Eilėraščių lauki, o  Dieve.
Anais, kuriuos tau parašiau,
Amnezija poteriauja.

Ir suprasti, deja, jau nemoku:
negi tiesa
kad jai, kaip vienintelis, ir tu priklausai

O Dieve, ar gali taip būti?
Abu užkerėti Amnezijos
Ir,  beje, ne  kieno,
O mano maldom –
(mis)
-----------
  .... atsikėliau ir pamaniau: o kas BUS šiandien? Žodį BUS, regisi, kad rašiau pirmą  kartą taip - visos raidės  didžiosios.  Atsitraukiu nuo praverto į vėsų rytą  langą ir, nuo stogo  nubaidęs katę, atėjau parašyti:
  „Dar miega Birutė Kriščiūnaitė, Simas Baranauskas, Karilė Verdenė, Pranciška Regina Liubertaitė, Tadas Žvirinskis, Mantas Klimavičius, Simonas  Kadaginis...“
  Rašau ir tuo pat metu galvoju: miega ar nemiega, bet  kai anksti ryte  nematai jų neršiančių internate, sakau būtent  taip: miega. O štai aš? O štai katė? O internetas?
    Pasidairęs po save ir nepajutęs arčiau esančios Amnezijos  lyg  žadu parašyti ir jos vardą, bet, Dzievuliau, gerai, kad ji kur atitrūkusi, kad toliau, tačiau kad miegotų, tai tikrai – ne. Ir, žinoma, neverta krebždėti jos vardą, jeigu snustelėjusi. O papūgos? Jos irgi pritilę, bet įsiklausęs išgirstu iš ano tolimo, bet linksmesnio laiko.
   
- Stop! Aš, regis, moku skaityti, - nušvinta supratimu Nadežda.
- Moki skaityk?- perklausia Potjė , bet klausimas dykas, nes Nadežda jau skaito:
„Kai trisdešimties metų Zaratustra sulaukė, paliko tėviškę jis savo ir ežerą gimtinės ir pasitraukė sau į kalnus“.
– O kur mes atsiradę? – pasidomi Potjė
– Smagu, kad nepaklausei kiek man metų, - atsiliepė Nadia.  Suprantu, kad tolokai nuo zoologijos sodo. Regis, Vilniaus pakraštyje. Netoli ežero. Šaukia Balsių vardu, bet yra pašaukiančių jį Kryžioku.
- Taip, taip, bet pasižiūrėk, kiek daug zylių.Pavasarį. Argi negražios? Bet kažkodėl niekas nesistengia jų pririšti ir taip puošti zoologijos sodus.  Bet ša! Paklausykim, kaip dziedulis rašo Tai bus didelis, didelis kūrinys, nors jis to dar nežino.
- Nežino, ką rašo?
 
Šypteliu į pravertą Palėpęs departamento pietinį langą.  Suprantu, kad atmintyje išgirdau daugiau, negu... negu  galėjau tikėtis. Jau vėl žinau, atsimenu, kad  mano  gyvenime  buvo varnas Golius. O kur dabar? Buvo Vidinis, O kur dabar?  Buvo Šventoji. Irgi  kažkur pusto vėjai apie ją kalbėtus  ar rašytus žodžius. Tarp kitų ir toks žiupsnis:

b „Visi lapai dar tušti.
    Nuo ko ir kaip pradėti, a? Pradėti, beje, taip, kad paskum nereikėtų graužtis, girdi, ne taip! Ne taip parašiau sakinį ar tekstus sudėliojau! Juolab, kuomet tikiuosi, kad čia bus parašyta daug gražių vardų. Šventosios vardas - taip pat, nors ji gimdyti dar vis negeba. Pribrinkusi, nėščia, vis sunkstanti, tačiau giedorėlis nepasirodo. O regisi, kad gerai suvokiu, jog pastojusi daugiau negu reikia tiems devyniems mėnesiams, tačiau yra kaip yra - gimdyti negeba.
    - Nepriekaištaukite, vyrukai. Tai ne mano kaltė. Bijausi, kad skubėdama galiu pagimdyti invalidą. Po mano gimdymo pasaulis turėtų pagražėti. Ypatingai šilinių dzūkų kraštas, - prisimenu, kartą pasakė ir papriekaištavo, kad mes su Vidiniu ir Vaidinimu net laukti nemokame.
  - Kūdikiui net vardas neparinktas. Argi šitaip laukiama?

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2015-05-29 13:05

Pranas

Pranas 

Po pusiaudienio jau ir

valanda, ir kita, o lietus nesiliauja. Gražus laikas pamąstymams. Štai jau ir į prieblandą įslenka, į sutemą. Tai irgi paskata pamąstymams, tačiau, matyt, jiems reikalinga kažkokia dozė, porcija vienatvės. Į save rodau atsargiai, mintimis, nes šalia Amnezija. Žvalgytis po pašales nebetenka. Man ji miela ir kita kuo - atkakli, užsispyrusi, bet tai netrukdo jai būti jaukia ir paslaugia. Sakyčiau, ir teisinga. Plykstelėjusį pyktį greitai malšina ir vėl kaip saulutė iš po debesies, kad plikas akis reikia pridengti akinių stiklais.
– Nemanyk, Pranuci, kad man reikalinga nuodėmė. O kad supykstu, tai ką darysi? Ir Dievas supykęs išvarė Ievą ir Adomą iš Edeno sodo. Kažin, ar reikėjo dėl obuoliuko taip elgtis? O aš štai papūgų negebu iš galvos išprašyti. Neatiduoda jos man tavęs. Suprask, neatiduoda.
– Kažin, ar dėl obuoliuko taip Dievas? Bet jeigu ir obuoliukas, o ne kitas vaisius nuskintas – kad ir apelsinas – tai ypatingas obuoliukas.
– Dievas vis dėlto yra Dievas. Maža raide tik netikėliai jo vardą taria. O papūgos? Iš kur jos jėgų gauna? Iš kur? – rūpėjo žinoti Amnezijai. – Negi iš „Internacionalo“?
„ Ji žino daugiau, negu galiu suprasti,– pamaniau, - ir turbūt daugiausia būtent apie papūgas.“
Amnezija nelaukė mano atsakymų. Mąstė pati ir taip, kad nereikėjo abejoti jos protu. O kad ji pati juo abejoja, galbūt, galbūt, bet tai garbė jai. O kai toks protas derinyje su mielu grožiu, tai ir lietuje šypsosi dangus. Ir lietuje, ūkanose neužmiršti, kad Šiauliai yra Saulės miestas.
– Galima būtų apie tai negalvoti, bet papūgų vardai irgi neprasti. Ne iš piršto išlaužti. Nadežda Krupskaja. Eženas Potjė. Panašu, kad toks reiškinys turi informaciją, kurios nežinome? Kaip manai?
– Ai, norėčiau būti papūga. Nesvarbu kuri - Nadežda ar Potjė. Dėl tavęs. Kad tau būčiau įdomus bent, kaip jos, - pasakiau kas pasitaikė ant liežuvio, bet pasirodė, kad Amnezijai tai tiko, o netrukus ir man patiko. Amnezija irgi panoro būti papūga, tačiau ne bet kuri, o Nadežda.
– Gerai, Nadežda, –nesiginčijau būti Potjė ir uždainavau:

Pirmyn, vergai, nužemintieji,
Išalkusi minia, pirmyn!

– O tiesą sakant, nejaučiu laisvės. Nors kiek beatsimenu, vis supančiotos, pririštos.
– Kiek beatsimeni? Ir aš taip - kiek beatsimenu,– atsiliepė Nadežda ir pasakojo, kaip atgavę laisvę: – Bet šitam senukui kažkas galvoje pasimaišė. Tik žagt - atkirpo tavo raištį. Dar sykį žagt – atkirpo mano... Esą, skriskit, papūgėlės! Laisvos! O kur? Kai nežinai kur skristi, netoli nuskrisi.
– Taigi, taigi! Kai žinai, kas tik per sprindį, toli nenuskrisi.

Pirmyn , vergai, nužemintieji...

– Jau giedojai. Ir apie išalkusią minią taip pat.– sudraudė Nadežda ir vėl sugrįžo prisiminti: – Betgi mes laisvos papūgos. O kiek nedaug pastangų reikėjo iki mūsų laisvės! Priėjo senukas, čirkšt - nukirpo, čirkšt dar kartą – ir abi laisvos.

Kas buvo niekas, taps viskuo.–

laikiausi įsikibęs himno, tačiau neapleisdamas ir pašnekesio su Nadežda:– O kas jis, kuris čirkšt, žagt?
– Kas sužinos, kas jis, jei neįsiminėme (ar nenugirdome) jo pavardės. Net vardo. Kaip netoli per daug metų iki laisvės būta! Tereikėjo ateiti jam ir čirkšt – žagt, čirkšt – žagt. Tačiau dabar liūdna pagalvojus, kad lankytojai, mokėję pinigus, nepamatys nei tavęs, nei manęs. Niekam iki tol nerūpėjo, ar mes pririštos nepririštos, bet lankytojų akims godžios buvome. Sakyk, ar reikalinga tokia laisvė, kai atėję žmonės negalės pasidžiaugti mumis? Negalės, nes ten jau mūsų nėra.
– O taip, Nadežda, ten mūsų jau nėra, - liudijau jos žodžiais apie naują papūgų lemtį. Jaučiau, kad šitaip ilgiau užtrukti neverta, bet norėjosi, kad sugrįžimas atgal į save, į Amneziją ir Pranucį būtų prašmatnesnis. Atsargiai sugavęs jos rankas, prisitraukiau arčiau ir taip:
– Nadežda Konstantinovna, jūs labai miela. Patikėkite, kad ta žinojau ir anksčiau, nebūdamas papūga.Tai, beje, garai žino ir jus labai gerbianti mokytoja Šaltinytė. Tikiuosi, kad neatsakysite jai perduoti geriausius palinkėjimus ir širdies dovanėlę. Jos niekuomet neužmirštu. Netgi būdamas šalia Amnezijos. Patikėkite, kad būnant su ja NEUŽMIRŠTI labai nepaprasta.
– O taip, labai nepaprasta, - žinojo Nadežda Konstantinovna.
– O dovana kukli ir tiesiai iš lūpų į ausis.

Priimk bažnyčią iš manęs.
Vis tiek įkelti poterių nemoku.
Ant kelių klauptis – ne.
Nuo jų ant kojų atsistoti
taip pat, deja.
Tik širdį išskalauju žiupsneliu tavęs
Manydamas, kad ši tiesa
Jai tinkanti, kol plaka

Kreivoja raidės popieriaus skiaute,
išmokusios giedot inter –
nacionalą.

Atsiliepė:

Imu bažnyčią iš tavęs.
Tegu širdies altoriuje šventa ugnis negęsta.
Nesmilk atodūsiais,
Geriau joje sudek
Ir nebandyk gesint savęs
kol dega.

Vilniau Balsiai
2015- 05- 27

Rašyti komentarą

2015-05-27 23:55

Pranas

Pranas 

***

Gal kas žinote, kur ir kodėl dingo mano  dienoraštis?

Rašyti komentarą

2015-05-27 08:59

Pranas

Pranas 

Lietus. Vilniaus Balsiuose

lietus. Neatrodė, kad reikia jo laukti. Praėjusi diena graži. Saulutė irgi pasirodydavo. Ir galima buvo tikėtis išgirsti kukuojančią gegutę. Neatsisakau jos išgirsti ir šiandien. Juo labiau, kad iš Palėpės departamento pro pietinį langą toli, Lietuvos pakraštėlyje, kur dzūkų šiliniai su Kabelių ir Marcinkonių parapijomis šviečiasi lopinėlis dangaus. Diena netrumpa: 16 val. 39 min. Taigi laiko netrūksta ir lietui palyti, ir saulei pašviesti.
O aš?
Aš irgi apniukęs, bet pakraštėlyje savęs jaučiu supratimą, kad pasirinkimas rašyti „ Skaitau save“ gelbsti iš bėdų. Suprantu, kad toks „skaitymas“ praplečia atsiminimų rėmus, pagyvina juose vykstančius procesus, viralui paskaninti įmeta žiupsnelį druskos, leidžia išsilaikyti budresniu ir neskubėti surūgti. Toks skaitymas, sakyčiau, mielai imasi paieškų išmėtyto savęs po Visur. Iš tiesų, tai aš taip: „išmėtyto savęs po Visur“. Akivaizdu, kad dar vakar nebuvau taip šliaužiantis, kaip šiandien. Dar vakar nemokėjau ir nedrįsau kalbėti aukštomis frazėmis. Šiandien jau moku, o man pačiam smagu patikėti, kad per tiek metų nieko nedariau, o tik trupinau save. Kitaip tariant: gyveni, vadinasi, trupini savo AŠ. Trupini ir mėtai. Ir todėl ar verta bandyti surinkti save iš tokios sėjos ? Ir vis tik palaimintas būk, Pranuci, prie „Skaitau save.“ Šitaip skaitydamas surandu bent kažkiek savęs. Ir ne tik. Tave, Iksai – irgi. Pagaliau, tai netrukdo šliaužti ir per nūdieną. Nesmagu tik, kad šio reikalo svarba menkiau suvoktas. Galbūt todėl, kad nesinori, jog skaudančiam senatve dar labiau skaudėtų. Patogiau palikti šį laiką su jame nykstančia Lietuva. Antai, girdžiu, kaip Vytautas Landsbergis prie Dainų Dainos sako, kad, girdi, jeigu išliktume kad ir vieno milijono tauta, vis tiek būsime. Todėl, girdi, džiaukimės.
– Tai va kokios tokelės, - atsidustu išeidamas iš pamąstymų peizažo. – Tačiau taip apie save, šliaužiantį. Ne tik fizine prasme. Dvasine, deja, taip pat. Ir ten ne kažin kas.
– O taip. Pas mane irgi panašiai: ne kažin kas,– girdžiu Amneziją.
– Švinta, Amnezija. Antai, pietų dangus jau gerokai nubaltęs, prablaivėjęs. O ten...
– O ten, po dangumi, Čepkelių raistai, ten Kabelių ir Marcinkonių parapijos
– Ne tik. Kai anuomet dainavome su Vidiniu, tai iki Liškiavos, Merkinės. Su Druskininkų miestu. Su Ratnyčia.
– Ir tai prisimeni? – nustebo Amnezija,– bet kam klausti, jeigu girdžiu. – ir jau valandėlę ramiai, be emocijų: – Neįveiksiu aš jų, ogi anė kaip. Netikėjau, kad taip galėtų būti, tačiau kai mylimo žmogaus galvoje įsitaiso papūgos, vargas ir Amnezijai, - pakalbėjo jinai. Netrukus vėl sublizgino akimis į mano akis, krestelėjo išdidžią galvą, taip subanguodama stora, nusileidusia žemiau juosmens kasa ir, sugavusi ją rankomis, taip: – Pakarsiu abu. Užsmaugiu. Kad ir šita kasa. Taip ir pasakyk nevyniodamas žodžių į vatą. Girdi?
Man turbūt nebuvo leista bent pasamprotauti pakars ar nepakars Amnezija mano galvoje apsigyvenusius Nadeždą Krupskają ir Eženą Potjė, taigi dvi papūgas, tačiau tiesa, kad net myluojamas Amnezijos man pasisekdavo jas prisiminti. Ir įvairiai. Kartais taip it iš užrašų skaityčiau save.
    „Girdėdamas jas, dvi papūgėles, ilgą laiką tylėjau, vis laukiau, kad atsitiks blogiau ir tokį jų kalbėjimąsi išgirs artimesni tolimesni man žmonės. Savijauta nemaloni, nes gerai žinoma, kad senatvė protui pateikia nemalonių siurprizų. Aš irgi negebėjau atsikratyti minties, kad išgirstos papūgėlės – Dieve gink! – žada ligoninę. Apsieita be jos, tačiau jaučiau, kad mano gyvenimas įsilieja į trečio brolio gyvenimą, kuomet du jo broliai protingi, o jis... Tiesa, pasakos jam dažniausiai linki daug sėkmės, tačiau man su savo senatve tenka pasilikti realiame žmonių gyvenime. „Ak, papūgėlės, nutilkite“– daugkart prašiau jas, bet jos yra tikros ir įkalbinėjimams nepasidavė. Pagaliau atėjo tas laikas, kuomet ryžtuosi nesikratyti jų ir gyventi kaip duota Dievo – kaip gyvenu su raidėmis A ir B, su šuneliu Kandžiumi, varnu Goliu, su Vidiniu, su Šventąja, su visais, kurie kažkieno valia pasiųsti į mano gyvenimą. Tiesa, abi papūgėlės kol kas viešumoje nepasirodo – tegirdžiu jas, regis, vienas ir net jų gožį suvokiu, aplenkdamas akių regėjimą. Keista, ar– ne?“
  Dabar jau ne, nekeista. Dabar paprasta, kasdieniška, įprasta. O keista tai, kad Nadežda Krupskaja ir Eženas Potjė užsilieka galvoje nenugalėti. Per juos atsimenu dalykus, kurie taip siutina Amneziją. Tikiuosi, kad ir šiandieną pasveikins su pasauline išsėtinės sklerozės diena.

Rašyti komentarą

2015-05-25 18:57

Pranas

Pranas 

Kiek to vargo dėl proto

būna, man turbūt nepasiseks žinoti. Tiesiog nebus laiko, o žavioji Amnezija, kažkur patrepsėjusi, žiū, vėl sugrįžta. Tuomet visas pasaulis temsta, mažėja, nyksta. Net visai išnyksta. Jo vietoje tik ji, viena vienintelė. Tik Amnezija. Tačiau ji irgi su savo pasauliu. Kam nežinoma, kad dėl grožio, ir ypatingai moters grožio, vyrai galvas pameta, proto netenka.
  Amnezija sugrįžo su gerokai aplamdytų sąsiuviniu, iš kurio perskaitė:

Tarytum vienas, bet žinau:
net ir vienatvėje žmogus nebūna vienas.
Girdžiu, kaip kužda lubos, sienos
Ir tie visi , kurie aplink mane.
O ką kalbėti apie tuos,
kurie apsigyveno manyje...

  – Manai, kad tai aš taip? Ar apie tai? Gal. Bet kaip galėčiau atsiminti, ar iš tikrųjų taip, jeigu tavo esmė, mieloji, veikia tobulai.
  – Mano esme?- pasigavo Amnezija du žodžius, po jų dedama klaustuką. Ir pakartojo: – Mano esmė?
  – Būtų smagu, kad tokių dalykų manęs neklaustume. Kai žiūriu į rašyseną, regis, lyg mano. Išeitų, ir eilėraštį bandžiau parašyti. Suprantu, kad seniai,nors jau šratinuku, o ne plunksna parašytas. Tačiau kai tu tokia, kai šalia, man tai nebūtas dalykas.
  – Kai šalia. O kai „ne šalia“? Į krūmus? Gražuolės nereikia? – ir net nedirstelėjusi į sąsiuvinį, deklamavo:

Tylėkite, prašau
Jeigu kam rūpi šitą būseną taisyti
Ne kartą atkakliai bandžiau
Save vienut vienintelį
Kaip Dievą susitikti
Ir pamatyti, koks Esu.

Aš dar rašysiu paskutinį žodį
Ir nieko ten
Ko neturiu savy nebus
Tačiau ir vėlgi netiesa,
Kad aš vienaskaitoje gyvenu.
Bandžiau susiskaičiuot save visokį
Ir biesasžin, kiek šitokio radau
Vilniaus namus,
Gatvių asfaltą išklijuot galėčiau
Autoportretai šitokio savęs

  Nutilus deklamacijai į tylą neatsiliepiau. Nežinau kodėl. Juk atrodo, kad pasitaikiusi dar viena proga apkabinti Amneziją ir sakyti kad ir tuos pačius žodžius. Argi tai bėda? Argi tai nei šis, nei tas? Kiekvienas iš pakartotų žodžių visgi jau kitame laike. Kad ir kaip dažnai jie kartotųsi, tačiau visuomet kitose koordinatėse. Čia kaip upė. Neįmanoma Į tą patį jos vandenį dar kartą įbristi.
  – O vestuves, Pranuci, atidėkim. Ne pirmas kartas, bet atidėkim. Pradedu abejoti, kad dievas jau neleis mudviems vaikų turėti. Šliauži, šliauži... Kad ir per septyniasdešimt septintuosius, bet žybt, švyst ir jaučiu, kad ištrūksti iš Amnezijos glėbio. Tai ne aš kažkur toliau ar arčiau trepsiu, tai Krupskaja ir Potjė neatiduoda tavęs. Iš išvaizdos papūgos, bet dvasioje, bet dvasioje....Bent kol kas jų neįveikiu ir pradedu baimintis dėl tolimesnio mudviejų likimo. Žinau, kad vaizduoji, jog nesupranti, ką kalbu, bet kol tavo galvoje šios dvi personos, Amnezija tavo dovanojamos karalystės nepriims.
Ką pasakysi?

Kai laikas baigiasi,
Iš kalendoriaus išplėšiu lapelį su data.
Šiandieną – dvidešimt penktoji.
Ir nors gegutė iki šiol neužkukavo Balsiuose,
Tačiau vis tiek jinai... raiboji.

Rašyti komentarą

2015-05-24 13:02

Pranas

Pranas 

Gegužė slenka į

pabaigą. Beliko mažiau savaitės. Vilniaus Balsiuose sodai lyg ir  nužydėjo. Tačiau be žiedų čia niekuomet neapsieinama. Ir dabar – ne. Jie jau ne tie, ne tokie. Kad ir kaip įsismagino žydėti  alyva, bet – bent  man –  šiemet  pasirodė gražiausiai sužydusios vyšnios.  Išskyrus dvi, mano šeimynos keliuose aruose, kitos išaugę iš šaknų, bet šį kartą neprasčiau, kaip rojuje. O alyva? Irgi žavi. Gražu. Nenuskynęs, o tik  palenkęs šakelę, taigi saujoje laikydamas ją  augančią, žydinčią  su į ją tekančiais syvais iš šaknų, tariu:
  – Dainuok, širdie, kol dar gali. Ir, beje, suprantu, kad tavo syvai      daugiau  iš  praeitis. Geriau girdžiu praėjusių metų karietą negu Moniką Linkytę ir Vaidą Baumilą Eurovizijoje. Deja, deja, net ir palinkėjimus geriau: jeigu tikite savo karieta, tai , prašom, važiuokite.
  – O ką reiškia „jeigu tikite?“, - prisimenu raidę A.
  Nemokėjau pasakyti. Ir pats  turbūt nelabi supratau, ką tai reiškia, tačiau žinojau, kad jeigu yra karieta, vadinasi, kažkur yra,  ar bent  buvo, jos meistrai. Ir man kažkodėl regisi, kad jiems labiau svarbu, kad ji protingai pakeliautų po praėjusius laikus.  Pasikinkei bėrį ir – aida! Ir važiuoji atgal į šimtmečius. Vis giliau, giliau. Ir nereikia skaityti  istorikų, kas ir kaip ten. Juolab, kad ir  jie plika akimi giliau praeities niekuomet nematė. Apčiupinėja ją irgi per skaitalus, irgi per kažkokiais daiktais paliktus pėdsakus, per kažkokias atžymas. Tačiau va  karieta. Ji dar meistraujama, bet galvoje jau girgžda ir Tomas Vaisieta  taip:
–Ten sustabdai karietą, prisiklaupi prie upės ant kelių ir iš  rieškučių atsigeri  vandens, žinodamas, kad jis švarus kaip  krištolas.
  Paistalai?
 
Sakyk, kodėl toks piktas, a?
Iš pasakos nuvyti nori?
Ir vėl šakes, vėl kirvį į rankas
Su  poteriais  įbrukti? 
Šita akimirka tokia graži,
Kad ir akmuo, kaip paukštis skrenda,
Kulka, nutaikyta į širdį,
Bite atsiveria,
Ant žiedo tūpiasi
Ir medų renka

O  tu?
Kaip akmeniu žodžiu,
Tartum kulka...
Deja, iš žodžio neišmokstu rinkti akmenų,
Nemoku ir kulkas iš jo kaip biteles
Žiedus apspisti.

  Bet atsiprašau, einu skaityti Braskuolės. Beje, kodėl aš ja  vadinau barškuole. Iš tikrųjų gi Braskuolė. Taip ir į savuosius  eilėraščius parodo kaip jos  nuosavybę Ir kodėl ji tokia kantri? Ėgi,  Amnezija, kodėl? Gal tu save esme esi didesnė negu žodyne parašyta: „ atminties susilpnėjimas arba  netekimas“?

Rašyti komentarą

2015-05-23 08:04

Pranas

Pranas 

Instinktyviai, to nepajausdamas

ranka patikimai prisiliečiau prie barškuolės. Žodžių, regis, nebuvo.  Nebent tas vienintelis šiltas ir nesumeluotas AČIŪ. Kiti pasiliko savyje. Ten  jie kaip zylės būrelyje. Nepasakysi, kuri  gražesnė. Mielos, gražios, nuostabios.
– Kiekvienas savo raistuose gyvename,– nežinia kodėl pasakė barškuolė. Negi kažką išgirdo ir savaip suvokė iš mano kalbos savyje? Tylėjau, atsimindamas praleistą antrą jos eilėraščio eilutę, kur ji  pasiilgusi laukė pėdų
  „per ką tik apžėlusį taką“,
ir man buvo džiugu, kad Amnezija užtrukusi, dar nesugrįžusi. O  barškuolė ir pėdų pasiilgusi. Kažin, kaip atrodo tas, kuris jas paliko?  Turbūt puikiai, turbūt...
  – Suprantu, kad aš labai ne laiku. Norėjai sužinoti nuomonę. Ir  laiškelį jums parašiusi. Maniusi, kad gal nemokėsime  susikalbėti. Būna, kad amas ištinka beveik dėl nieko. Tiesiog norint, kad tave  suprastų. Aš net ir takais nešliaužioju, tačiau būna, kad prireikia  peršliaužti. Bet sakau gi – atšliaužti buvo lengviau negu  rašyti. Nedaug to rašto, bet yra kaip yra. Atsinešusi jį.
  Laiškutis išties  nedidelis, bet jausmas vėlgi toks, kad lengvai atsimenu prieš dvidešimt metų iš karietos kalbėtus savo tekstus. Džiūgavau, gavęs eterį ir galimybe juo keliauti radijo karieta, girdi: 
  „Dėl karietos kelionių didesnių ginčų nebuvo Savo žvairumo jos atžvilgiu neslėpė moteriškoji administracijos dalis. Tačiau suvokusi, kad tai kenkia grožiui, ūmai nusišvietė kaip vasaros vidurdienyje iš po debesies nušvitusi saulutė. Kitaip tariant, buvo pasakyta: jeigu tikite  savo karieta, tai, prašom, važiuokite
  Taigi, taigi, tiesiai- šviesai taip buvo pasakyta.“
Prisimenu, kaip savyje aikteliu: Viešpatie, karieta! Ji įteisėta kaip neramaus eterio dalis ir nuo šiol jau jos vežėjo reikalas, kaip ji važiuos. O vežėjas gi aš, Pranas
  Tuomet į dvasią  kažkas padainavo. Vėliau pradėjau  manyti, kad Eilėraštis, o dabar  jau neabejoju, kad tai  jis taip:

Yra pasaulyje dalykų
Labai tikrų, bet daug ir- ne.
Kaip atmintis apie jaunystę
Galvoj girgždena karieta. 

  Barškuolės laiškelį skaičiau neatitraukdamas rankos nuo jos kūno. Sakau, „kūno“, bet manau, kad teisingiau į  jį parodyti, kaip skafandrą. Šaltas kaip gyvatė. Ir buvo jautru, kad neužmiršęs pakalbėti gerų žodžių. Tegu tik savyje, bet vis tiek buvo gera.
  – Sušilk, atsigauk. Šliaužk ant delno. Per jį net į  save išmokau įropoti. Bet kas tave taip sušaldė? Nepasitikėjimas? Pyktis? Ir kaip atsitinka, kad  toks mielas eilėraštis nepajėgia sušildyti? Nepyk, kad taip klausiu, bet... kodėl? Na lipt, šliaužk ant delno. Ir nebijok. Aš irgi nekandantis.
– Ne, ne, nereikia. Man darosi šilčiau. Nemanyk, Pranuci, kad per  lietų šliauždama išvengiau neapykantos. Vienas didis poetas  net  kuolu trenkė. Ačiū šarvams. Ir jie auga, stiprėja. Nėra juose gyvatės, bet kaip poetė  be jų neišsiversčiau.
  – Akis už akį?
  – Ne visai taip. Vaikėzai mėgsta akmenimis svaidyti, kuolais  trankytis. Negi neatsimeni?
  Atsidusau
  – Dar vis tikiu, barškuole. O tavo eilėraštį paslėpsiu giliau savyje. 

o dar pasiilgau neglostyto
kačiuko prie upės sustingusio,
žvejojančio būsimą dieną

  – Va kaip į ateitį nueita. Tu nuostabi, tikra poetė. Būk ir būk ant delno. Kai sugrįš Amnezija, irgi nebijok. Ji brangina, dievina tai kas yra būtent  dabar, ko nereikia atsiminti. Būk ir šypsokis. Kaip ten pas tave?
  „Kaip gera pro šypsnį stebėtis“

Rašyti komentarą

2015-05-22 11:06

Pranas

Pranas 

Poezijos nereikia skaityti

ji ištirpsta, bet suprantu, žinau ir nesiginčiju, kuomet tas pats eilėraštis elgiasi kitaip: būna, kai patekęs jį kitas rankas, jis sustingsta, ištinsta, sustagarėja. O priežastis? Kokią to priežastis? Kai to paklausiau Šklėrių Tamošiaus, anas tarstelėjo:
  – Žinai gi, kad į savo kiemo šulinį buvau įkritęs. Norėjau ir  aš  sužinoti -  kodėl? Tai varnas Golius tiesiai šviesiai: nereikėjo būti Tamošiumi.
  Barškuolės paduotas paskaityti Barškuolės eilėraštis tirpo. Iš pat  pradžių. Nuo pirmos eilutės:
  „ Pėdų pasiilgau ateinančių...“
  Ir ne tik tiek. Pasidarė taip, kad girdėjau, kaip skambtelėjo varpelis. Nereikėjo dairytis, kur jis taip: gal bažnyčioje? Gal sieloje? Gal?.. Žinojau, kad jis skambtelėjo karietoje, prasidėjusioje prieš dvidešimt  metų.. Ir va, skamba. Ak, Amnezija, tu vienaake, štai ta akimirka, kuomet nors tavo išbučiuotas, o vis tiek... atsimenu. Neabejodamas  liudiju, kad šoktelėjau atgal, šoktelėjau į praeitį. Ir  ... ką  gi.? Klausykite,  girdėkite, įsiminkite, kaip džiūgauju, o aš net rašau ant popieriaus,  skleisdama žinia, kaip tada:
    „ Dėkui, kad išgirdote karietos šaukinį. Linkime, kad tai, kas  nauja, ne tik būtų miela ir gražu, bet ir neužmirštama. Atsiminkite, ponai, kad esate pirmieji Radijo karietos žmonės. Ateis laikas ir gali atsitikti, kad  bus įdomu žinoti, kaip šis, atrodytų, menkutis  daiktas, atrodė pradžioje. Nieko amžino nėra. Atsiminkime datą: 1994 metų sausio penkioliktoji įteisina karietos kelionių pradžią radijo bangomis. Tai reiškia, kad iškalbėti žodžiai apie būsimą kelionę  tampa kūnu“.
– Gal jums per sunku. Galėčiau perskaityti, - sunerimo Barškuolė pamaniusi, kad užmirštu jos eilėraščio tekstą. Kad nors jis mano rankose, bet lyg dėl akių, dėl inteligencijos vaizdo
  – O ne, nereikia. Tačiau tekstą, prašau, pasiimkite. Aš jį jau  moku mintinai.

pėdų pasiilgau ateinančių
..................................
ir  šypsnio kvailiausio dėl nieko
dėl nieko smagiausia šypsotis,
o dar pasiilgau neglostyto
kačiuko...
  padeklamavau, specialiai praleisdamas antrą eilutę, kad neatrodyčiau pernelyg sumanus, suprantantis, kad tirpstantis  burnoje eilėraštis gesina Amnezijos bučinius: kad suvokiu, kad vienu metu galiu būti ne tik Čia ir tik Dabar: galiu, atsimindamas praeitį, nukakti į jos laiką, aplankyt užmirštas vietoves, apglostyti atmintimi, atsiminti, kas ten  tuomet. Save patį – irgi. Tačiau ar kas geba patikėti, kad tokį mane  nubudino Barškuolės eilėraštis? .
  Supratimas buvo aiškus, gražus, kad net nepamaniau, jog netrumpą laiką jis užmurzintas užmarštimi kartu su viltimi, kad taip neprastai padūmočiau vertindamas atsirandančias sudėtingas situacijas.  Kaip kad ir šį, kuomet aikteliu savy: ak, Amnezija, tu  vienaake, ar  girdi?  Ne, ne. Žinau, kad, nereikia tau girdėti, Man, beje,  irgi.
  Tačiau kaip negirdėsi, kai ir vėl sužvengia žirgas Ygaga. Ne šiaip  sau, o žvengia, kad  girdėčiau. Ir vėlgi suprantu, kad tai lašelis praeities, prasimušusios pro užmarštį. Va, va, Amnezija,- džiūgauju, – Aš  dar ne visiškai tavo  valioje. Bučiuok, bučiuok, bet palik kažkiek ir kitai pabučiuoti. Iš anų, praėjusių laikų. Vienas kitas bučinys te ir jiems palieka.
  Instinktyviai, pats  to nepajausdama, ranka patikimai prisiliečiau prie barškuolės.

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

1 patiko

2015-05-21 10:21

Pranas

Pranas 

***

Nubusdamas naktį vis girdėjau lietų. Atrodo, jau nemenkai pramokęs gyventi pagal supratimą, kad nieko svarbesnio negali būti, kaip tai, kas yra dabar. Vilniaus Balsiuose tai buvo lietus. Ir nors atsikėlus į rytą, jo jau nebuvo, bet regėjosi, kad tai tik pertraukėlė. Šalia nebuvo ir Amnezijos, o, vadinasi, tai irgi gerai. Juolab, kad šalia kompiuteris, o galvoje supratimas, kad dienoraščiuose reikalinga rašyti, kas yra.
  Kai lietaus  tiek daug , mąstyti apie ką rašyti, žinoma, netenka.  Ekrane jau ir viena  eilutė, ir kita:
Palijo daug.
Per naktį lijo– – –
    Netrukus  išgirstu:
  – Rašai? Na taip, žinau, kad rašai. Tuščias mano klausimas, bet ir nuotaika ne kokia.
  – Lietus sujaukė?
  – Lietuje drąsiau jaučiuosi, gerokai drąsiau.
  Į akis žiūrėjo barškuolė. Aukštai pagelta galva buvo nedaug žemiau mano smakro. O balsas švarus, įtaigus, sotus kaip ozonu prisotyta erdvė. Ne, ji ne tikra barškuolė, – pamaniau,– ir sužiuręs i akis klausiausi jos balso. Labiau mielo ausiai balso, negu kalbos. Tačiau pasirodė, kad ir kalba, taigi jos turinys irgi nelyg lietaus išlytas. Nupraustas.
– Nebijok manęs, aš nekandanti.
– Tai kad nebijau. Matai gi. Netgi įsivaizduoju, kad galėtum būti puiki muzikantė. O gal ja jau esi?
– Muzikė?- dar aukščiau pakėlė galvą barškuolė. Ir po nesmagaus atokvėpio: – Tai kad ne, ne muzikė. Ir nežinau, ar gebėčiau. O kaip poetė, tai, regis, nekooooo... ne kokia.
  Dar kartą, pajautęs skafandrą, žvilgtelėjau į šliužo akis, bet gyvatės nebuvo. Tačiau arti ne buvo ir Amnezijos, o tuomet man pasiseka pagyventi ne tik šia diena, valanda, minute. Supratau, kad neblogai atsimenu ir susitikimą savyje su Amnezija, savo atvyravimą, pasišventimą būti karaliumi ir padovanoti jai karalystę. Tačiau dar labiau įsijautė vaizdas, kuomet vienoje moteryje sutilpusi ir Vienaakė, ir mokytoja Šaltinytė, ir jos dukra Agota, o mano daliai jos kiekviena atskirai. Ir te kiekvieną jų Dievas saugo, tačiau jam, matyt, irgi reikalų per akis, ir todėl labiau intymūs, asmeniški, stumtelėti jo atokiau nuo savęs.
  – Pirmą kartą Balsiuose barškuolę matau. Nepykite, tačiau jūsų vardą rašysiu didžia raide.
  – Rašysit? Betgi dar neskaitėte mano eilėraščio. Specialiai dėl to šliaužiau.
  – Taip taip, prisėskite. Jūs labai pavargusi..
  – Labiau dėl baimės, kad kas neužspaustų batu kartu su eilėraščiu..
  – Prieš dvidešimt metų ir aš dainavau. Iš karietos.
Yra pasaulyje dalykų
Labai tikrų, bet daug ir – ne...
  Užspaudė...

Rašyti komentarą

0

16

Pranas

Pranas 

Kažin, kaip ežeras atrodytų jei taip?

Palijo daug
Per naktį lijo
Ir ežeras Balsys,
apniukęs tarp krantų
Graži  lemtis,
kai žemė su dangum
pasikalba protingai lietumi.

Kiek ko jis laiko savyje?
Kaip savo meilę išpažįsta?
Ar turi tą,
kuri mokėtų apkabinti
kaip kad Amnezija mane?

Lemtis jį dar kaip į Kryžioką rodo,
nuo dugno kalaviją atminčiai iškėlus.

Lašas  po lašo...
Kažin, kaip ežeras atrodytų, jei taip?

Kai lyja – tegu lyja iš peties
ir matematika lietaus po lašą neskaičiuoja.

Bet ką žinau aš apie jį,
jei ir Amnezija į mano lūpas lyja bučiniais?
Upelis įteka.
Upelis išteka.
Peizažas nuostabus,
kaip rojaus nuolauža,
skeveldra  jo...

Banguok, Balsy.
Banguokime abu.
Gražu, kai užmiršti, kad apnetikęs,
Ir šliauždamas tave
į karalystę Savyje,
Balys- Kryžioke, nepailsdamas nešu.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2015-05-19 16:56

Pranas

Pranas 

Mažyčiai reikalai

Jau negiriu  jų, neprašau,
kad  jie  mane į  dieną vestų.
Mažyčiai reikalai, sakyčiau, neįkyrūs,
jie sotūs savimi.
Ateina sodas į  akis,
Įplukdęs dangų rytui įsišviesti
Ir liudyti, kad tai, kas iš tiesų svarbu,
į sielą, rūpestį, į angelus suplukę,
į judesį kaip paukštį,
kaip atokvėpį,
kaip poreikį iš miego atsibusti.
Ak, kiek gražumo akyse!
(Kodėl turėčiau liudyti, kad jis už lango stiklo?)
Ir sieloje gilu, platu, 
kad laiko neužtenka apkeliauti .

Amnezija,
ne vienaakė tu, o – ne!
Kiek  nuostabios darnos išmintyje,
kiek... 
  – Baik, Pranuci,  baik. Irgi nelabai tikiu, kad parašysi geriau, negu jau parašyta. Ir bučiuoti jau vargu ar taip pavyks, bet svarbu, kad bučiuotumei kaip tokią, kaip tikrą. O aš tau būsiu ištikima, nemeluojanti. Be įsipareigojimų, be bažnyčios. Žinau, kad  mano glamonių, mano spurdėsio atsiminti tau  nepasiseks, bet tai vardan šios dienos, vardan to, kad nebūtų galimybės gailėtis būto ar pamesto.
  – Nuostabi tu, Amnezija. Netgi daugiau, negu suvokiu, suprantu, sakau. Ir būtų nesusipratimas, jeigu tai užmirščiau.
  – Nesusipratimas? – mielai, ryto saulės spindulėliu šyptelėjo ji ir lengvai pakibus ant kaklo, apdalindama paukštės šiluma, kuždėjo:  – O ar atsimeni? Ar bent, dievo avinėli, pamąstai kas ar kiek ko iš mudviejų gyvenimo sukrauta atmintyje? Tavo, žinoma. O gal manai, kad klausiu tavęs, tai nurašiusi nuo lubų? Tik todėl, kad reikėtų klausti? O gal bandai įsikabinti į eilėraštį su  jo pabaiga ir pademonstruoti atminties galią?

O tu, Amnezija, tu vienaake,
Žinau tik, kad ESU
Ir... ne daugiau.
Bet užgesinki savo akį
Ir nežinoki kaip
Be praeities slogu.

  – Šitą atsimenu.
  – Tai todėl, kad išlikę eilėraščio užrašai. Man buvo reikalinga, kad  jų nenudaigotumei, kad liktų išsaugoti ir praeityje mažiau būtų  slogos. Tačiau, mano avinėli, yra dalykų, kurie be užrašų. Jų tau lyg nebuvo. Arba  buvo, bet lyyyg  buvo, kaip pro miglas. Kad ir mokytoja Šaltinytė. Arba jos dukra Agota.
  – Apie ką šneki, Amneziją?. Bet svarbu, kad šneki, kad yra. Tikiu  tavimi. Ir ak, kaip gera būti su tavimi savyje. Manau, kad net neįsivaizduoji. Arba mažai, lyyyg  išsivaizduoji, kaip pro miglas. O sako, kad Dievo nėra. Nesąmonę sako. Be jo žinios kaip čia galėję susitikti? Dabar reikia gero muziko. Reikia bent Čiurlionio.
  – Užtat neblogai atsimeni Vienaakę, - nepaisydama mano svaičiojimų toliau savo šnektą  tęsė Amnezija, truputį  paakcentuodama kai kuriuos žodžius, bet labiau suklusau ne dėl to. – Iš tikrųjų, - kalbėjo, - aš niekuomet nebuvau vienaakė. Iš tikrųjų niekuomet tu neturėjai  mokytojos Šaltinytės ir jos dukros. Tačiau ir  viena, ir kita, ir trečia buvau aš, Amnezija. Na  bučiuok kaip tada mokytoją, kaip jos dukrą. Bučiuok gi, begėdi. Tačiau ir vienaakės  nevaryk laukan. Tai nekvaila ekscelencija. Žino, kada  kokiai  jai prireikia būti
  – Ne, ne, tikrai ne. Tegu pasilieka. Džiaugiuosi kaip vaikas radęs žaisliuką. Noriu būti karaliumi ir savo sostą  perleisti tau.
  Už lango - ne kaip: šaltoka, pučia vėjas, sodas baigia  nužydėti Bet nuostabu, gražu, nes argi gali liežuvis kilstelėti ir kalbėti, kad pilka, nyku. Pagaliau tai diena, kurioje viešai esu išgražintas Amnezijos meilę. Viešpatie, džiaugiuosi. Norėčiau, kad ir jai su  manimi gera, kad nereikėtų vaidinti mokytojos Šaltinytės ar jos dukros Agotos.
  – Apie tai su žinosite įsijungę radijo imtuvus,– paskambino galvoje it iš Radijo karietos laikų ar it tyčia būčiau sugrįžęs į XX  amžiaus pabaigą.
  „Vienaakė Amnezija, – prie rašto susimąstė Goda iš Žaliosios  Žolės.– stipriai įvardinta; ir stebina, ir šiurpina. Jei žmogus absoliučiai viską atsimintų, neištvertų nei savęs, nei gyvenimo. Kita vertus, nėra baisiau, kai sustoja smegenys, o akyse šviesa...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2015-05-18 09:28

Pranas

Pranas 

Juokiasi. Ir taip neskaniai,

įkyriai, atgrasiai, kad ausis sopa Atrodo, kad priepuolis ištiks.
  – Kas atsitiko, moteriške. Kuo galėčiau padėti? Kaip?
Tačiau ji juokesi taip, kad supranti, jog užsiimti kažkuo kitu, kad ir žodį tarti, jai neįmanoma. Juoku užimta visa jos esybė. Pasimetu ir galvoju, kad, ko gero, paklydau savyje, kur tylos triukšmas ypatingas ir kai jis adresuota asmeniškai tau, jo niekas kitas negirdi. Net ir Vidinis – ne. O jeigu kam pasitaiko išgirsti, anieji kviečia daktarus.
Pajaučiau, kad moters juokas adresuotas man ir... ką daryti? Reikėjo laukti, kentėti, ištverti ir prisipažinti, kad nors ir skaudžiai, bet vis dėlto suprasta ir savo ranka jau suspėta parašyti:

  Po tolumas žiūrėta kažkodėl,
  O tai, kas taip arti, kas savyje,
  nedaug stebėta.

  Pastaruoju laiku (o ypatingai įšliaužius į 77 – tuosius), reikalai labai pasikeitė. Kai pasitaiko matyti ar išgirsti parodant į Žmogų kaip planetą, tuoj atsakau savuoju, regis, jau tapančiu trafaretiniu.

  – O gal netgi daugiau
  Gal modelis Visatos tu, Žmogau?

  Tai ne teiginys kad yra būtent taip. Palieku dideles erdves abejonei, bet atsiradęs poreikis nusileisti į save giliau, o ten pasidairyti atidžiau, apaugo, vaizdžiau tariant didesniais muskulais. Vis dažniau nueinu į erdves, kuriose dar nebūta. Lipau į jos kalnus, plaukiu vandenimis, leidžiuosi į požemius. Prasidėjęs Vilniaus Balsiuose sodo sezonas su nešilta, bet sodais sužydusia geguže, nepakeitė atsiradusio poreikio, bet dabar pasidarė neramu, kad man skirto moteries juoko neišgirstų dar kažkas ir nepakviestų daktarų. Juolab, kad į Santariškes labai netoli. Bet va. Nutilo. O moteris, regiu, kaip ir daug kitų, miela ir graži. Gal net jaukesnė, gražesnė, labiau pritaikyta mano akių skoniui.
  – Neatpažįsti? Vienaakės nepažįsti? Ech, kiek čia to laiko praėję, kai man eilėraščius rašei. Tačiau mieliausias mano siela anas, iš 2006 metų. Buvo rugpjūčio 17 –oji.

O vienaake,
Kad tu prapultum! -
Žodyje nebūsi pagerbta.
Tik sieloje pasidžiaugiu stebuklais
Žinodamas, kad jų gyvenime nėra.
Bet ir gyvenimas,
Kaip Dievo rykštė engia -
Sustojo smegenys,
O akyse – šviesa.
Visi daiktai atrodo puikiai,
Tik nežinau iš kur ir kam jie čia.–

  išmetė į ausis vienuolikos eilučių porcija moteris ir atsidususi žodeliu „Puikuma“! įsisiurbė akimis į manas. Jos nuostabios, gražios, atsidavusio, kaip mano Kandžiuko, mano šuns. Nebūtų vienos akies, nė trupučiuką nesuabejočiau, kad tai ji, Amnezija.
  – Ko tyli? Atsiliepk. Ir būtent šituo, iš 2006 metų
  Sunku pačiam įtikėti, kad tai gebėjau padaryti, o ... padariau.

Žiūrėjau į save ir buvo keista -
Kas dar atėjo būti į namus?
Už stiklo veidrody
Raukšlėtas lyg rupūžė
Kažko sustojęs žvilgčioja žmogus.
Ėgė, iš kur?
Bet argi reikia
Žinot tokias menkas tiesas?
Būk – sau!
Aš – sau.
Net ir istorija čia nesilaiko,
Čia jokios praeities nėra.
Net ir savęs neatmenu,
Kad buvęs vakar ar arčiau...

  – Nereikia „būk sau, aš sau“ Dabar jau nereikia. Ir taip nebus. Myliu. tave, Pranuci. Ir ne žodžiais, o darbais. Kaip Tėvynę. Ir mylėsiu iki saulės užtemimo. Betgi pamatysi. Amnezija tavo eilėraščių dar sulauks. Bučiuok, Pranuci, kaip tokią, tikrą, o ne kaip artistę, kaip scenoje, kaip apsimetėlę..

Rašyti komentarą

2015-05-17 10:09

Pranas

Pranas 

Pradedu manyti, kad

save  skaityti nepaprastai sunku ir pagalvoju, kad šitas darbas netgi nepradėtas, nors jau viešai sakęs, girdi, SKAITAU SAVE. Ir iš tikrųjų taip tikėta. Štai ir aplankalas įvardintas tokiu, tarkim, sumanytos knygos pavadinimu, bet tai tik paskaitinėjimai. Tik. Lest  iš vienur, lest iš  kitur, iš kitų vietų lest, lest, lest, o kad taip, kaip abėcėlėje nuo A iki Ž, taip nepavyksta. Vidinis jau suspėjo leptelėti:
  – Melagis esi, Pranuci. Bet ar naujiena? Kiek beatsimenu taip. Taigi nuo lopšio.
– Dzingul dzingul ačiū už gėles, - atsiliepiau eilute iš dainos posmo, bet nepiktai, mintyse pripažindamas, kad jis teisus. Šį kartą  Vidinio nebuvo, tačiau ne taip, kad visiškai. Kuomet vaikšto kaip dvasia, vaikšto po atmintį, paperši, paskaudina krūtinėje, kur nuo jo bepasidėsi? O po pusiaudienio laiką Palėpės departamente  trepsi keli laikrodžiai, bet laikas dėl to nesidaro greitesnis, nors jie  atvežti iš Kinijos. Įsiklausiau į juos, bet neiškart suvokiau, kad jie šitaip. Atrodė, kad taip kažko kuičiasi Vidinis.
  „Eik, Vidini,- paraginau mintyse. –Eik. O tavo kepurė, kaip mano tėvo. Labai panaši. Dėk ją ant galvos ir eik. Tik anos, jau nėra, kaip ir jo paties“.
    O laikrodžiai trepsėjo: nė –ra? nė-ra?..
  Eik, Vidini, eik. Jis ten. Tuomet gruodis, bet be sniego. Kaip  dabar sušalęs  gegužės vidurys  – gegutei pakukuoti. Ir tėvas laukė  gimtadienio. Nedaug beliko iki jo. Kelių dienų, o jau tuomet... 
–  Tuomet jau devyniasdešimt ketveri. Taip, tuomet  jau  tiek Bet ar tiek yra daug? Beje, o tau?
  – Man?
  Mintys plaukiojo, klajojo, kamuoliavosi, pasiekdamos Kiniją ir tolimesnius kraštus. Greitas žmogus, kai užmiršęs fizinį save, persimeta į dvasinę būtį. Persimeti į išgrynintą dvasioje AŠ. Ir nėra  prasmės aiškintis, kuris pas kurį svečiuose: aš pas Vidinį, ar jis pas  mane. O gal  abu – ir  Vidinis, ir aš - pas tėvą?  Nepaisant, kad dabar  jis  Gardine.
Ak, rupūžke, šit lestelėjęs vėl atverčiu kitą puslapį, kur
irgi juodai ant balto mano ranka parašyta;

Ramu. Tylu.
Todėl manau,
Kad galim pakalbėti -
Aš neužaugau Lenkijai, tačiau
Mano varde ir
Lietuvos juk negirdėti.

Man sako -
Kur gimiau,
Ten Lietuvos nebuvo.
Tiktai vietovardžiai tyri
Kaip dzūkų kopų smėlis -
Darželiai,
Margionys,
Kabeliai...

O Šklėriai
Kryžius kėlė kuo aukščiau,
Kad pamatytų Musteika,
Ir Marcinkonys,
Ir net visi raistai Čepkelių.

Dzievuliau mano,
Varge mano,
Nuo čia lig Gardino
Kaip lig kalėjimo netoli.
Tai ten ir mano gimtą dieną
Sutiko tėvas - kalinys.

  – Ar vėl sapnuoji? Vėl karietą?- išgirstu žmoną. Ji žemiau, po  Palėpės departamento grindimis, tačiau susikalbame. Geriausias  girdimumas kai ji, užlošusi į viršų veidą kalba žiūrėdama į lubas, o  aš – žiūrėdamas žemyn, į grindis. Atrodytų,  tas pats  daiktas,  ta pati pertvara, ir vis dėlto iš vienokio matymo tai vadinama grindimis, iš  kito – lubomis.
  – Tai kad ne, žiburėli. Skaitau save.

Rašyti komentarą

2015-05-16 11:00

Pranas

Pranas 

Skaudus it primuštas

bundu iš sapno, suspėdamas suprasti pirmuosius praradimus, nes teiraujuosi:
  – O karieta kur?
  Pramerktos akys jau nemato, tačiau ausys dar girdi jos  nutolstančią dainą.
  – Vidini, o tu? Storuli, ėgi, kur tu? 
  Vidinio nebuvo.
  Paėmiau seniai rankose laikytą „Eilėraščio sėją“, verčiu lapus, ieškodamas karietos dainos, bet ir jos nesurandu. Ir nemoku suvokti - kodėl? Tokia puiki, o... Tik, žinoma, ją reikia mokėti padainuoti. Kaip ką tik su storuliu dainavom ar dar geriau, ir, žinoma, sutariant su choru. Tačiau yra kaip yra ir dainos teksto „Eilėraščio sėjos“ knygelėje nėra. Kodėl?
  Dar kartą perverčiu knygelės lapus. 
  Tarkim, kad bet kur ir bet kokia proga jos dainuoti nereikėtų. Kita  vertus, kas tas sinjoras, kuris imtųsi atsakomybės diktuoti nuorodas žmogaus dvasiai,- aikteli galvoje, – ir savijauta tokia, kad vėl lyg į sapną pasineriu, tačiau šį kartą atmerktomis akimis ir  einu, kur  man labiausiai reikia. Jau metai, kai nebuvau atėjęs prie tėvų kapų, bet dabar einu toliau, einu į XX amžiaus  paskutiniųjų metu paskutines dienas.
  – Vidini, neatsilik,– timpteliu save už skverno,–- reikės  dainuoti.
  – Visaip žmonės kraustosi iš proto. O kadangi irgi esame žmonės, turime tokią teisę,- atsiliepia.
Kaip niekuomet lengvai įėjau į Šklėrių kapines ir vėl mačiau, kaip po tėvo karstu, pastato prie iškasto kapo, pakištomis apystorės virvės. Jaunesni sodžiaus vyrai, nesunkiai kilsteli nelengvą tėtės karstą, užneša jį aukščiau pražiotos duobės ir neskubėdami nuleido gilyn į smėlio kalnelį. Negili duobė, neaukštas kalnelis, o smėlis be žvirgždo, be akmenėlių, kažkada vėjų supūstas, matyt, kopai auginti. Nuleistą karstą kunigas pakrapino bažnyčios vandeniu, užmetė ant jo saują samėlio. Tiek ir tereikėjo, kad duobkasių iškastas smėlis kaip vanduo lengvai pradėjo srūti atgal. Kartu nukrisdavo ir vienas kitas atneštas žolynas ar gėlės žiedas. Ir tai nieko nestebino, tačiau ir duobkasiai, ir atsisveikinti atėję žmonės pritilo pamatę, kai netikėtai į duobę krenta tėtės kepurė. Kaimiečiams ji gerai buvo pažįstama, atrodžiusi, kaip amžina, nes turbūt ant niekino kito galvos jokia kepurė taip ilgai neišsilaikė kaip ši ant tėvo galvos. Ji ant  jo net ir tuomet, kai užsikėlęs ant kaklo, jodindavo savo anūkę Dainą. Tai ji prisiminusi atnešė dzieduliui kepurę. Turbūt nešaukė, bet vis tiek girdėjau:
  – Dzieduli, kepurę užmiršai.
Susiėmiau už Vidinio puspalčio skverno it pabijojęs, kad
nenuslysčiau į duobę kartu su atgal sugrįžtančiu smėliu:
  - Mums dar reikia pagiedot, Vidini...

Tai va, kokia puiki tiesa,
Labai tikiu, kad greitai grįšiu –
Palaimintas dangaus dalia,
Kad palikau jam savo kryžių.

  – Priedainio nereikia,– lengvai stuktelėjo į pašonę Vidinis. Tačiau žinojau, kad jo nebus, nes ir choro nebuvo. O dabar pastebiu ir  kitą dalyką, būtent, kad savijautoje vis dažniau pabūnu ten, kur kažkada buvau realybėje. Toks psichologinis reiškinys, kaip atvažiavęs traukinys, kuris nepaklausęs veža ten, kur, matyt, labiausiai reikia pabūti. Tokių dalykų net sapnuoti nereikia.
– Taip, Pranuci, mums dar reikės padirbėti. Suprantu, beje, kad giedoti prisieis dažniau negu dainuoti. Ir tas „dzingul dzingul – kojomis į priekį“  gerklėje vis  aukštesnę natą kelia. Ar kad toliau  girdėtųsi?
  – Nebūtinai, kad toliau, kai bobausiai ir  briedžiukai ausyse  pradeda augti.

Rašyti komentarą

2015-05-15 14:29

Pranas

Pranas 

Lašas po lašo...

Taip,  taip, nuo seno žinoma, kas atsitinka pasėkoje, kai lašas  po lašo.  Kur kas  mažiau žinome, kas atsitinka, kai diena po dienos. Ilgą laiką man irgi tai nelabai rūpėjo, bet prieš dešimtmetį, gal du atsirado poreikis suklusti. Ir dabar neretai pamatau storulį.  Šiandien po vidurnakčio irgi. Neaukštas. Tačiau nelengvas. Per 100 kilogramų sveria. Matau gulintį ant nugaros, aukštielninką ir iki krūtinės apkaltą lentomis. Ramus. Net ir rankos užkeltos ant jos – anė krust. Akių vyzdžiai užspausti vokais. Iš toli išgirstu atvažiuojančią karietą.
  – Pagaliau. Svarbu buvo tikėti ir, prašau, atvažiuoja, - burbteliu ir suprantu, kad tas storulis esu aš. Gal ne visai toks, bet beveik . Dar diena kita, dar... ir žinau, kad būsime sutapatinti  taip, kad bet į kurį iš mudviejų beparodytum, vis tiek būsiu aš.  Niekas, net pats dzievulis dėl to nesuabejos.
  – Nesuabejos? Taip nekalbėk, Pranuci. Tai aš, Vidinis, - atsiliepia į mano mintis lentomis iki krūtinės apkaltas storulis.
  Nepasakyčiau, kad dažnai kabinuosi į sapnus. Galbūt, kad atmintyje jie ilgiau neužsilaiko, tačiau kai sapne išgirstu karietą, reikalai klostosi neprognozuojami. Dažniau ją greičiau išgirstu, negu pamatau. Tai todėl, kad išgirstu dainuojančią dainą, kurios ir muzika, ir žodžiai iš  mano kūrybos. Įdomiau, kad ir dainuojama  mano balsu. Taip atsitiko ir šį, jau nežinia kelintą kartą.

Ji ieško uosdama kaip šuo,
Tačiau kitų neklausia kelio.
Oi, atvažiuoja  karieta
Nuvežt dangun į balių.

  Ir šį kartą nesuabejoju, kad daina dainuojama mano balsu. Tačiau ankstesniais kartais  nepasitaikė, kad dėl to reikėtų  ginčytis su storuliu. Į padainuotą ketureilį tuoj pat choru atsiliepdavo priedainis. Protingas, linksmas, guvus.

Dzingul dzingul – kojomis į priekį.
Dzingul dzingul – ačiū už gėles.
Neliūdėk, mergaite sengalvėle,
Saugoki darželį,
Būk ištikima.

  O dabar? .
  – Nemanyk, Pranuci, kad į muštynes velsiuosi, - užbėgęs  priedainiui į priekį, ramiai pasakė storulis ir palinguodamas  galva:– Nesuvokiu, kas su tavimi darosi. Kodėl taip knieti pasisavinti kas tau  nepriklauso. Tai ne tik mano balsas, bet aš pats juo ir dainuoju. Ar girdi? Aš. Vidinis. Ir muzika, beje, mano. 
  – Va, va. Tuoj sužinosime, kad ir  žodžiai tavo, Vidini.
  – Žodžiai tavo, Pranuci. Man nieko nereikia, kas ne mano. Man jau nereikia, kas mano, bet užtat teisybė darosi kaip oras reikalinga. Reikia ja kvėpuoti. Gyventi reikia ja. Pasišviesti po užmerktomis akimis. Žvakių ten  neįsineši.  Bet, et, argi suprasi? O reikia, būtinai reikia, Pranuci – pakalbėjo ir aukščiau kilstelėdamas  balsą: - Angele, gesink mano žvakes
– Be žvakių? Betgi to tikrai nenusipelnei. Ne, ne, be žvakių tau negalima, Vidini. 
  – Pranucis sakosi, kur kas daugiau nusipelnęs. Galbūt, galbūt. Bent  jau tikra, kad dainos žodžiai jo parašyti. Argi sunku pasitikrinti, kaip iš tikrųjų atrodome po užmerktomis akimis,– samprotavo storulis, keldamas kūną iš sukaltų lentų iš savo aukštielninko gulto su ant krūtinės padėtomis  rankomis ir  jį užleisdamas man. 
– Dainuok, Pranuci, dainuok...
– O kodėl – ne, kai žodžius žinai? Tik va, kaip į muziką pataikyti?
 
Kai nusipelniau kiek geriau
Šalelėj trispalvės gyventi,
Bažnyčia pasiuntė mišias –
Kviečiu visus į šventę.

O choras irgi:

Dzingul dzingul – kojomis į priekį,
Dzingul dzingul - ačiū už gėles
Veža baliun Dievo avinėlį
Kryžiais padabinta
Aukso karieta.

Rašyti komentarą

2015-05-14 05:52

Pranas

Pranas 

Atšalus Naujininkuose radiatoriams

jau kitą dieną persikrausčiau į Balsius ir, užkūręs  krosnį (pečiuką), kūrenu lig šiol. Manęs jos šiluma beveik  nešildo, nes atliekantį nuo sodo darbų laiką praleidžiu vėjų perpučiamame Palėpės arba kitaip – Pastriekės departamente. Tai, kas parašyta  gyvenant sode, parašyta būtent čia. Ot, ir dabar sėdžiu, priglaudęs stalą prie pietinio lango, bet iš tikrųjų manęs čia nėra. Užsiėmęs  gyvenimu, kurį, regis, net menkai  nutuokdamas, renčiau, kūriau, ieškojau jo tokio ir ištrūkti iš  jo jau nesiseka. O ar norisi, irgi savęs neklausiu. albūt ir laiko tokiems dalykams pritrūksta. Ir  vis dėlto šioje palėpėje, o ypatingai, kai sėdžiu prie, stalo, manęs  dažniausia  nebūna. Nematau. Neregiu. Pastriekės departamento taip pat,  nepilnų penkių arų valdos, vadinamu sodu – irgi ne. O kur tuomet būnu aš, vėlgi ne taip lengva pasakyti. Gal prisimenate, kaip aname rašinyje ūktelėjau: 
  – Ėgi, aūūūūū! Ar girdite mane?
  Tai laukinio šauksmas. Šauksmas į  erdvę.  Tai  šauksmas žmogaus, kuris kad ir stengiasi, o vis tiek neprasimuša išeiti iš savęs. Tai šauksmas žmogau, kuriame visi toliai, atstumai susispietę jame. Ir vaikšto jis po šį įmantrų, sudėtingą, atrodytų bekraštį  pasaulį, neišeidamas iš savęs.
  Dar iš tolį pamačiau, kaip driežo inkliuzas plukdo gintarą į Nidą. tikėdamas sustabdyti vėjų ir laiko pustomas jų kopas. Savijauta tokia lyg laukiau šio reginio, lyg žinau, kad prasidėjęs pušimi ir jos sakais, jis, išnokęs ir tikras, būtinai  pasirodys mano akims. Tuomet ir manyje savo būtimi aiktelės ne tik dešimtmečiai ar  net šimtmečiais, o  ir visas laikas nuo atsitiktinumo, kuomet driežas pakliuvo į pušies smalos nelaisvę.
  Stoviu, žiūru, matau, mąstau. Ne tik apie  pušį, jos  sakus. Mąstau apie daug  ką. Net ir apie laiką. Savo ir ne savo 
  – Tuščias reikalas apie  jį mąstyti, jeigu jis toks  greitas, - išgirstu gaidelę savyje, tačiau šį kartą ja nepatikiu.
  – Ak, kaip tai  nuvalkiota, – atsiliepiu panosėje, – Greitas,  greitas,  greitas... O kur galva pamano, jį visur randi. Ir  karste be jo nepasieinama. Tačiau tik  dabar, regisi, suprantu, kad laikas supresuotas maišinyje su smala gintaru virsta.

... prasideda ir vėl kažkas. Bet kas?
Svarbiausia nemeluoti  savyje,
Bet  kaip, jei nežinai tiesos,? –
 
  skambtelėjo paskutinėmis eilutėmis eilėraštis „77 (ne taip, kaip  būdavo)“ , o galvoje it šviečiasi. It šviesiau. Jau neatrodo, kad tokia muzika galėtų pasibaigti poezijos kūriniai. Protingiau patikėti, kad palikęs Palėpės  departamentą, išėjau savyje dar toliau, išėjau į Tadą ir esu pušies smalos ir driežo neįtikėtino projekto liudininkas, būtent – sumeistrauti save ateičiai.
  – Ei, mielas Pranai, dažniau džiugink savo rašiniais, - išgirstu Audrių Matonį.
  – Norėčiau, Audriau,  bet kaip tai padaryti. Kaip? Jau net mano paties anksčiau parašyti eilėraščiai nepasiduoda korektūrai, bet... . Žiūriu į gintarą,  driežo plukdoma į Nidą ir stengiuosi, kad  būtų apsieita be melo.

Iš kokių amžių ateini?
Inkliuzo drieže, prie širdies priglusk.
Jos negiriu. Ir ji pavargusi,
ir ji tingi net poterį kalbėti.
Jau išsipustė, išsitaškė,
bet vis dar pajuokauja į save,
girdi, beesanti nelyg riestainyje skylė –
kremti ją be dantų,
ir, Dieve, kaip gražu,
kad sugebi juos buvus atsiminti.

Inkliuze driežo, pasakos išsekę,
baugu taip tarti girdint kaip širdis pavargus plaka,
bet stengiasi ant kojų išlaikyti be lazdos,
su šypsena ir akyse, ir lūpose...

Sakyk, iš kokių amžių ateini?
Kokia lemtis į smalą, į nelaisvę metė?

Ir aš dar vis šliaužiu per savo dalią
ir nuostabu tikėt
kokia graži, inkliuze,
laukia ateitis.
Tegu ne gintarinė, kaip tava,
bet vis dėlto, bet vis dėlto
ir mano lemtyje pušelė.

Rašyti komentarą

2015-05-12 10:07

Pranas

Pranas 

Pamačiau save „Pavasario Balsiuose“

Čia dar žmona, šunelis ir sūnaitis Ignas. Žmona priekaištauja, girdi, į bomžą panašus. Persirenk gi, puošnesnis būk. Ir nors paklusau, tačiau kelnių klyno užtrauktukas taip ir pasiliko prasegtas. Tai irgi puikai parodo, kaip atrodau  išėjęs peršliaužti per  savo 77- tuosius.  Pamatęs tokį ne vienas pasijuos, nusijuok,  nusišypsos, o  man  nesmagu. Pasilikęs vienas pasiėmiau tekstą, tą pirmąjį, atvertusį eilėraščių ciklą „Šliaužiu“. Skaičiau jį ne pirmą  kartą, tačiau  dabar  pajutau, kad perskaitau kitaip. Nuo pat pradžios, nuo jo pirmųjų eilučių.

Sunkiausia nemeluoti savyje.
O ir savim  į aplinką  taip  pat.
Net jeigu ir gramatikai skaudėtų
Išgirdus šitokį beraštį
Su dūmais kalbą pučiant į akis...

Nemeluoti savyje? Chm. Ir savimi į aplinką? Chm.  Išties, iš kur seniui tiek drąsos? Negi nemelavau? Kad ir tada, pirmą kartą išvažiavęs karieta? Nors tuomet netgi  ne toks senas. O štai juodu  ant balto parašyta;
  „Keistai atrodo, kai viduržiemyje žmogus kinko karietą. Dar keisčiau girdėti, kai tas žmogus sako, kad, girdi, susiruošė ieškoti  žmogaus širdies, kad ieškos tol, kol ją suras,  jeigu net tektų  nuvažiuoti i xx amžiau pradžią ar net į gilesnius laikus. Karieta  menkutė, o ant vieno jos rato stipino užrašas: tikime ir  abejojame, abejojame ir tikime.
  Perskaičius ausis užgriuvo tyla, tačiau atrodė, kad ją galima ir akimis matyti, panašiai kaip mokyklinę lentą, ant kurios, mokantis  rašto, daug ir sunkai rašyta kreida. Ir nors dabar skaitau iš 1994 metų sausio laikraščių iškarpų, bet taip lyg ant juodos lentos kreida užrašytą tekstą.
  „Ne, žmogeli! Su tokia karieta, jeigu tą širdį ir surasi, tai greit pamesi. Todėl dar keisčiau joje matyti aktorių Tomą Vaisietą.  Atrodo, kad patenkintas, jeigu prisiminęs savo tėvo mėgiamiausią  dainą užtraukė.“
Skaitau save?  Negi? Tą, kuris prieš dvidešimt metu? Negi?  Susigauti jausmuose ne paprasta, kai čia pat ir kitas tekstas, iš 2015 metų pabaigos:

Matau, išaušo dar viena diena.
Šviesos truputi  lyg daugiau.
bet atsitiko, kad jaučiu
ne taip, kaip būdavo anksčiau,
kad šį pasauly jau ne širdyje,
o saujoje tarp pirštų gniauždamas laikau.
Ir byra jis smiltelėmis, vis barstos,
vėtosi kaip Nidos kopos.

Ar manote, kad jeigu saujoje
tai jau nesopa?

  Nežinau, kaip veiksmas toliau - gal greit, gal vėliau save rodys ar visai išblės, išnyks, bet faktiškai čia kalbu apie jau anksčiau pradėtą, bet pamestą  sumanymą pabūti būtojo laiko kelionėse kartu su  esamu šiuomet savimi. O kad tai ne šios dienos  sumanymas, galima išgirsti ir iš čia ištraukomis deklamuojamo  eilėraščio  „77 (ne taip, kaip būdavo,)

Antai, matau – driežo inkliuzas
gintarą į Nidą plukdo
sumanęs šitaip kopas suturėti.

  Šios eilutės man labai mielos, prasmingos. Nesunkiai suvokiu, kad dalis eilėraštį skaičiusiųjų ne ką išgirdo iš jų. Manau, kad taip bent dalinai todėl, kad neprisiminta gintaro kilmė. Ši materija tik per laiką tokia, o kažkada, prieš nežinia kiek metų, dienos šviesą išvydo kaip pušies sakai.
  – Ėgi, aūūūūū! Ar girdite mane?
  Ausyse tylu. 0 sieloje? Ar tik ne karietos žirgas Ygaga sužvengė?  Ar tik ne botagu pašvilpė vežėjas?

Rašyti komentarą

2015-05-11 15:54

Pranas

Pranas 

Nepaisant kokiame krašte

būnu nusidanginęs, tačiau atsiminęs radijo karietą it kompaso rodyklė tuoj pat akimis nusitaikau pietų kryptimi, viršugalvį palikdamas šiaurei. Nuojautos atkakliai prievartavo patikėti, jog jį pagaminta šio krašto meistrų. Į jokią  kitokią šalelę nesu taip  dažnai iš arti ar toli nusitaikęs, kaip į Lietuvos pietinį pakraštį, apgyvendintą šilų dzūkais. Apie juos gan trumpai tariu: šiliniai. Ir kaip jau įpratęs, rodau į juos nuo pasienio su  Baltarusija, kur miškuose, smėlynuose, balose kaip paukščių gūžtos sutūpė jų didesni - mažesni sodžiai, girdėdami Marcinkonių, Druskininkų, Ratnyčios ir Kabelių parapijų bažnytinius varpus. Man būna smagu, kad ir labai pavargusį, čia tokį  greitai užmiršti. Dvasia greitai atsigauna ir, matyt, todėl suprantu, kad prasmingiausia šio krašto ypatybė yra ta, kad čia nesunku būti laimingam, priklausyti tokių žmonių kategorijai ir tuomet nebūna neįmanoma šį kraštą prisiglausti arčiau savęs ir kažką  paniūniuoti, padainuoti, paeiliuoti, o, atsiradus poreikiui, paskaityti save. Dažniau iš senesnių laikų užrašų, bet nebūtinai. Šis kartas irgi ne toks. Jis šviežias ir gal nesuvirškintas kaip derėtų, bet:

O nemanyk, Žmogau,
kad nenorėčiau būt gražus,
nenuodėmingas,
su knyga, kaip sėtuve
javams ir medžiams sėti

Dejuoja manyje legendos, pasakos, dievai,
dejuoja varnas Golius, žirgas Ygaga
dejuoja karieta, 
O aš, beje, taip pat. Gal net  skaudžiau,
nes šitiek daug turiu –
net šilinius.

O ne, nereikia man kalbėti, kad
nuo čia prasideda tėvynė.
Bet ar tik tiek?

O žodi,
kilstelki aukščiau
ir būk nelengvas akmenėlis,
žinojau visąlaik
labiau nepaprasta,
kad čia  p r a s i d e d a  Žmogus –
šilinių kraujas, jų bažnyčios,
šaltiniais suteka į sielą
ir vieškeliai, išeinantiems negrįžti.
nelyg  žalčiai sušalę
ant krūtinės susirango.
ieškodami sau šilumos.
Ir nesmagu, kai veidrodis aptemsta,
Atėjus pažiūrėti  į save

Na, taip.  Matau: yra Pranucis.
O Žmogus?
Žvalgausi, ieškau, ir..
Dieve, apsaugok!
Nesakau, kad nesurasiu jo,
bet vėjas pučia į akis,
žalia pušis atsiremia į petį.
Žinau, miške negieda vieversys,
bet nuo krūtinės galvą kilsteli žaltys
ir neskubėdamas žodį po žodžio kalba:

  – Ir taip: 
1994 m. sausio 15 d. 10 val. 30 min. eteryje  pirmą kartą pasigirdo radijo karietos šaukinys. Aš irgi kilstelėjau nuo galvos karūną ir palinkėjau laimingos kelionės ne tik pas žmogų, bet ir į  žmogų. Kranktelėjo varnas Golius, sužvengė žirgas Ygaga. Taigi, buvo taip, o dabar giedok, Pranuci. Jeigu neatsirastu  kam  dainuoti, aš padėsiu. O Žmogus, kaip suprantu, irgi išeina iš  miško, iš šilinių. Išeina, Pranuci,– pakalbėjo geltonausis, o kilstelėjęs galvą dar aukščiau, uždainavo:

Yra  pasaulyje  dalykų
Labai tikrų, bet daug  - ir ne,
Kaip atmintis apie jaunystę
Galvoj girgždena karieta...

Rašyti komentarą

2015-05-10 13:12

Pranas

Pranas 

Antrą knygą buvau sumanęs

įvardinti „Skaitau save“. Neatrodė, kad būtų sunku ją turėti, nes po visur sumėtytus raštus reikėję atsirinkti žymėtus kelionių karieta tematika.  Ir taip turėję atsitikti po dvidešimt metų, kai ji išvažiavo į pirmąją kelionę. Pradėjęs šį darbą pleptelėjau liežuviu:
– Dėkui, kad išgirdote. Dar iki to laiko toloka, tačiau jau dabar pasijaučiu jame, kaip nūdienoje ir sakau, kad jeigu kas pasakytų, jog, girdi, per devyniasdešimt devintąsias savo Velykas apsivalgiau kiaušinių, tai  tikrai, kad – ne...
– Per devyniasdešimt devintąsias? Betgi iki jų dar laukti ir laukti, – kranktelėjo varnas Golius. Raukydamas nosį kažką  po ja paburbėjo Vidinis. Tačiau manęs tai neveikė, nes jau tuomet buvau pasiryžęs sekti varno Goliaus pavyzdžiu, gyventi nesibodint gyvenimu, gyventi  paglostant jame kiekvieną laiko lašą, o ir patį laiką performuoti į darinį, materiją panašų į vašką ir lipdyti, lipdyti...  Ir metus, ir  dešimt, ir šimtą ir dėl to nesikuklinti, nepaisyti, kaip kas rodys į tokį užsiėmimą. Laikas kažkuo darėsi vis labiau panašus į Dievą, galbūt  net reikalingesnis, kad ir dabar neužmirštu pakalbinti parašais. 

Nerimsta Laikas
nors ką daryk,
ar nieko nedaryk.
Net tyloje, net naktyje
po akimis užmerktomis,
net dvasioje, kuomet išgrynintas esi.

Vis atidžiau įsiklausau
į šitokią neramią būtį,
be priekaištų priimdamas į savo dalią.
Kartais klampus nelyg Čepkelių balos.
Kartais gilus, patvinęs ežerais,
undinėmis pragydęs kaip legendos,
o kartais toks sunkus, kalnais užaugęs
kur Bakanėlis  – už visus aukščiau.
Ir vaikšto Laikas manimi tokiu,
kad regisi,
jis visa ko didžioji priežastis,
be jo išties net plaukas nenukritęs nuo galvos.

Save žymiu juo užrašydamas datas,
per jį stebiu kitus,
matuoju praeitį ir ateitį planuoju juo.
Per jį išgrynintas dvasia šliaužiu,
net nemokėdamas suvokti,
kas būtų (ir ar būtų?),
jeigu be Jo?

Prie raidės pasilenkęs,
skaudžiai pamąstau,
kad Visagalio vardas būtent jam priklauso, 
o Dievas jau paskui.
Galbūt kaip parankinis?
Trejybėje gal paskutinis:
Laikas – Visata ir Jis?
Kaip įnagis jų erdvėse
įvardinti būties pasaulių įvairovę
daiktais, gyvybe, mirtimi
pragaru ir dangumi,
drąsa ir baime... 

  Dabar apie devyniasdešimt devintąsias savo Velykas netgi nepamąstau. Po savo ateitį žvalgytis, kad ir mintimis,  irgi neatrodo reikalinga. Bent kiek reikšmingesnis  šis reikalas pasidaro, kuomet  pasklidęs kaip eteris po milijardinę Žemės žmonių minią, atsikvepiu jos visuma kaip vienetu ir žinau, kad nors gyvasties  akimirkoje esame visokie, ir ne tik žmonės, bet užsibūti tokioje jos formoje niekam nelemta. Štai akimirka, kad ir šimto metų trukmės ar kelis  kartus jos daugiau, bet... tik tiek.  Laiko ir Visatos mastais tai akimirka. Ir suprantu, kad man jos pakanka, kad žinočiau,  kad Laikui ir Visatai tokie  reikalai nerūpi. 
  ... o už lango gegužė ir sninga, sninga. Visa sodo žemė balta, bala.  Prisnigo vyšnių žiedais. Greit ištirps, sunyks. Kaip sniegas, bet ne visiškai taip . Sniegas į vandenį, žiedas į puvinį. Ir nuo vieno, ir nuo kito žemė darosi derlesnė 
  O devyniasdešimt  devintosios  Velykos?
  O, jos  dar gali palaukti.  Jos netgi nebuvo priežastis pabandyti parašyti knygą. Tiesiog  kaip  šiandien, knaisiojantis makulatūroje atsirado poreikis atidžiau pasižiūrėti į kai kuriuos  savo darbus ir pasiimti juos į  knygą. Laimingi laiko nepaiso, todėl kaip tuomet, taip dabar nemanau, kad šliaužiant per septyniasdešimt septintuosius tai galėtų būti priežastimi manyti  kitaip.

Čia  reis 12 įkėlimas.

0

17

Pranas

Pranas 

Sveikinau S. Kadaginį

Iš tikrųjų, Simonai? Girdžiu, kad šiandien tavo gimtadienis. Nors žinau, kad esi paslaptingas ir neretai pasirodžiusi žinia neatitinka tikrovės. Taip jau susiklostė mūsų gyvenimai, kad vis labiau bijomės save tikrų, iš gyvenimo atėjusių į bet kokius raštus, o internetinius gal labiausiai. Betgi sveikinu. Būk drūtas ir sakau, kad be tavęs „Rašyke“ peizažas skurdesnis.
Sėkmės tau geriausios linkiu. Kūryboje, žinoma, irgi.

Rašyti komentarą

2015-05-04 15:24

Pranas

Pranas 

Pragydo gaidys dar į vieną rytą,

o aš pamaniau, kad skaityt save protingiau iš ten, kur pajauti, kad toks paskaitymas galėtų geriausiai pasitarnauti nūdienai. Iš atminties dar vis neatsitraukia eilėraštis iš 2009 metų, pavadintas „Bakanėliu“, bet perskaityti ar pasirodyti su jo pabaiga viešumoje nesinori dėl užkliuvusių kelių jo eilučių, būtent:

Tegu druska čia valgyta
Į meilę prakaituos,
O mūzos, kaip Kazys Saja
Ar Jonas Mikelinskas,
Šiliniuose įkritę,
Nemokės sugrįžti atgalios…

  Ir Jonas  Mikelinskas? - suabejojo raidė eR.– Kad ir jis „įkritęs“ šiliniuose, o ne, neteko girdėti, bet jeigu rašai, matyt, žinai.

Žiūriu i Bakanėlį  savyje.
Lipu į jo viršukalnę su pušimi.
Ir ežeras nuslūgsta veidrodžiu  žemai
Dangus – po kojomis
Dangus-  viršum galvos
Šiliniai... Kur nueik – visur rasi
Ar gali atsitikti  taip,
Kad  Jonas Mikelinskas
Neapkabintas šitokios būties?
Kad bent  savy  nesijautė
Esąs piliečiu jos?
O parašyta  juk:

Jis ėjo ir ėjo. Tik rašė ir ėjo.  Už akių kartais pasvarstydavom: apėjo Jonas Žemės  rutulį ar dar ne?

Dėkoju, Bakanėli, tau
už duoną –
sakramentą burnoje.
Kartu su smėliu tarp dantų,
Ji girgžda taip,
kad ir sotu, ir skauda.
O ne, aš  neužversiu Jono Mikelinsko
tavo  eilėraščio  eilutėje,
Nes parašyta juk;

O jis ėjo ir  ėjo– devynis  dešimtmečius: gegužės mėnesį  jam  būtų sukakę devyniasdešimt  treji.

Įsiklausau.
Ar girdite,  kaip  skamba: būtų?
Net ir gegužei nužydėjus neatsitiks kitaip
skambės, kaip  skambtelėjo kartą:
būtų!
Tik nemanykite,
kad atmintį numirusiems rašau
ant aukšto Bakanėlio prie pušies parimęs.
Nuo jo prasideda šiliniai.
Nuo jo, o raide eR...

Rašyti komentarą

2015-05-03 06:31

Pranas

Pranas 

***

Taip jau atsitikę, kad aplinkiniai kaimai, taigi ir mano gimtieji Šklėriai, o ir pats prie Grūdos ežero įsitaisęs Ašašnykų sodžius, taip vadinamo ežero beveik nežino. Užtat visi puikiai žino Ašašnykų  ežerą. Žino ir taip jį vadina. Taip elgdavausi ir aš, bet vieną kartą, toptelėjus apie jį prabilti kaip Grūdo ežerą, lig šiol išlieku tokiam polėkiui ištikimas – vadinu jį Grūdo vardu ir manau, kad taip ir turėtų  būti. Tačiau jeigu neatsitiktų taip, bus smagu  jausti, kad prie jo auginu ne tik aukštą kalną Bakanėlį. Beje, kaip duoną auginu, kaip peną sielai. Ir galbūt  ne  tik savo. Seniai  buvau ten ir nemanau, kad dar kada būsiu, bet  man toks kalnas prie Ašašnykų kaimo vis  aukštyn ir aukštyn, vis  lipa ir lipa į dangų. Apie jį ir poezija rašęs, bet  dabar, perskaičius ją, jau taip:   

77 (Šilinių duona man kaip sakramentas)

LXVIII
Čia man nebūna įkyru
žiūrėt į vandenį ir laiką.
Pasisemiu į saujas smėlio
ir atgal pilu –
čiurkšlelė po čiurkšlelės
byra pro pirštus,
Atrodo, kalną burnoje
kaip duonos trupinį kremtu.
Nerimsta, kaip Ašašnykai,
vis girgžda tarp dantų,
į dangų dar aukščiau vis lipa.
Šilinių duona... Man kaip sakramentas,
nelyg iš Dievo rankų valgau ją
ir iš tiesų, ar neatėjo laikas
prašyt eilėraščių,
kad nors skurdžioj poemoje,
sakmėj kad ir neišradingoje
įaugtų jie kartu su širdimi mana?
Šilinis juk.
Šilais nudeginta širdis.
Čia ir akmuo,
net titnaginės kalba su manim
ir kartais būna –
atmintis, nusliuogusi į praeitį,
atranda pradžią

RAIDĖ eR:
Man miela būti ten,
kur mintys tartum bangos ežerų
maištauja, žaidžia, juokiasi ir pyksta.
Tik nekalbėk man, nekartok, Pranuci:
o raide eR,
aš taip čia giedu iš Tada,
kur Agota, kur varnas Golius ar Vidinis,
kur karieta sudužusi, dar vis kelionių laukia.
Žinau, atsimenu tave
per kūną, kai akis galėdavo
kiekvieną judesį matyti.
Na, o dabar?
Dabar girdžiu kaip skauda,
kai išsigryninus dvasia
per delną šliaužia
kaip stiklas permatoma,
bet... nematoma.
Ir daužosi po stiklo narvą bitė,
bandydama sugrįžti atgalio.
Antai, pasaulis didelis akims matyti.
Jis be iliuzijų – ir tikras, ir čia pat,
bet kaip sugrįžti, kaip?
Net jeigu narvo priešpriešą įveikus?
Kaip susivokt minutėje,
kuomet iš tavo būto kūno,
Slaunus Žolynas žvalgosi,
sostu karalius žvalgosi,
Rugelis?

Nutilo raidė eR,
o aš tik aiktėliu:
– Oho! Tai  bent!
It perskaičiusi būtumėt mane iš ateities
neparašytą dar...

Rašyti komentarą

2015-05-01 11:13

Pranas

Pranas 

***

Neįpratęs dar prie dienoraščio, kaip pagalbininko padėti atminčiai, tačiau tikiuosi, kad  jo paslaugos nebus perniek. Jau dabar  bakstelį į reikalą atsiminti „Skaitau save“, taip suteikiant progą perredaguoti, pertvarkyti ankstesnius savo kūrinius, kurių  ne tiek  mažai – vien „Rašyke“ per 1300. Reikėtų atrajojus juos, perkramtyti žinant, kad ateityje  prie jų nebus leista sugrįžti.
  Na, o šiandien pro išsišvietęs 2015 m. gegužės 1 d. rytas. Iš  visur į  jį žvelgia  pražystantys sodai ir – kiek  tai gali  padaryti– Balsių apdylinės. Matau jas iš Palėpės departamento, kilstelėta  nuo  žemės  į 4 - 5 metrų aukštį. Tačiau  mano mintys  Ten, už  apie  pusantro šimto kilometrų, Ten, piečiausiame Lietuvos  krašte.
 
77 (nejau ir tu pavargti  sumanei)

XLVII 
Pavasaris jau rėdos geguže.
Vyšnia pražydo.
Slyva –irgi.
Gražu.
Ir obelis į žiedą sprogti pasiryžo.
Dar, regis, neseniai
po šitą kraštą važinėjau karieta
ir, būdavo, žodelį po žodelio
į eilėraštį dedu,
kaip kad:

Vanduo nurimęs,
Regisi, net plaukt nemoka.
Aš atėjau pabūti, parymoti,
Kur smėlyje išauga duona.
Čia jos mažiau negu kitur,
Bet nežinau, ar dar kažkur
Yra,
    kas      duonos      vardą        šitaip    saugo?

Prie Grūdo ežero,
prie pat vandens išaugo
aukštokas kalnas – Bakanėlis.
Iš jo papėdės byra smėlis.
Viršūnėje,
kaip į dukrų kasas,
įsisegė pušis.

Girdi, o raide, eR?
Aš taip čia iš Tada,
kai Agota, paleidusi sunkias kasas,
jomis nelyg  žalčiais iššliaužiodavo kelią,
kai varnas Golius,
virš šilų pakildamas aukštai,
sparnais ir krankimu
žegnojo krašto dalią,
Na, ko tyli?
Nejau ir tu pavargti sumanei?
Užversti užrašus?
Numest į patvorį pieštuką?
Man regisi, jei atsitiktų taip –
ugnis paliktų titnagą,
ištirptų vėjuose šilų giesmė,
viltis sau durklu pervertų krūtinę.
Tuomet  išties beliktų tik
it kauge šieno užsiklot tyla
ir net už mirusius nutilti.

O Bakanėlis?
Viešpatie, neleiski jam
mažam tarp didelių
bent valandėlę būti -
Čia, pakraštėly Lietuvos,
sustojęs mūru,
duoną dalija savimi.
Ar bent žinai jos skonį, raide eR?
Ar bent norėtumei žinoti?

Kraujuoja it žaizda pašlaitė kalno,
o ežeras vis glosto neužglosto,
matyt, norėdamas priminti,
kad
    Bakanėlio      duona        Dievo      rankų        pasėta.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

2015-04-29 17:54

Pranas

Pranas 

***

Vis dažniau klampojant po užmaršumą, pamaniau kad gal bent  kiek  galėtų pagelbėti dienoraštis. Žinoma, ne tokia forma, koks jis pas  mane iki šiol. Tačiau dabar gi įsimintina, kad sugrįžęs kaip dvasia iš tolimesnių kelionių, šliaužiu namo, t. y.  atgal į turėtą kūną, kurį išsinuomojęs,  apgyvendino savimi Slaunus Žolynas – Rugelis. Neatrodo, kad laukia mano dvasios sugrįžimo. Tai paliudija ir raidė eR, pasirodžiusi kaip jo pasiuntinė.   

77 (dantų jiems gliaudyti  nereikia)

XLVI 

– Sustok, – tariu
ir pats sau, kaip kadais
į buvusią krūtinę: tuk, tuk, tuk.
Nepasakytum, kad dvasia taip gali –
it titnagu į titnagą,
tik kibirkštys nesiskelia.

O raidė eR:

– Tai geras šaukinys: „sustok!“
Ir suprantu, kad jis laiku ištartas.
Nuo čia prasideda ir delno
pietinis pakraštys.
Štai Grūdo ežeras...
Ar ne šventovė?
Nukrito tarp pušynų smėlyje ir nepaskęsta.
Kaip kad ir kaimas – smėlyje, o nepaskęsta.
Nuskendę šimtmečiai prie kojų jo,
matyt, iš ten, labai giliai 
šį visą kraštą ant kupų sau laiko,
išvaikščiotą Čepkeliais, kopomis,  miškais..

– O raide eR,
ar užmiršai, kam tą kalbi?
Šiame krašte ir aš gimiau...
Dvasia atėjęs iš kažkur
apaugau kūnu.
Ir Grūdo ežerą, ir sodžių jo –Ašašnykus -
netgi geriau prisimenu, negu kitus.

– Žinau su kuo kalbu.
Žinau daugiau, negu ką tik išgirdus.
Betgi prašau –
neužsimiršk ir tu
Lyg jo, Slaunaus  Žolyno-Rugio,
Pasiuntinė esu,
kr prašė iki  šaros:
jeigu gali,
atgal pareiti neskubėk

– Aha, štai tu kodėl:
tai geras šaukinys:„sustok!“

– Paprašė mįslėmis dar pakalbėti,
patikinęs, kad metai anaiptol ne riešutai,
dantų jiems gliaudyti nereikia.
Laike išlikę būti
į deimantus nokinasi.
Ar supranti?

– Kaip gintaras ar bent jau panašiai.
Ech, raide, atsiduski už mane.
Vargingi esame vien dvasioj būdami,
vargingi, raide.
Ne jokia nuostaba,
kad ir Rugys, Slaunus Žolynas,
nelaukia grįžtančio manęs.
O ežeras?
O tekanti iš jo Grūda?
O Bakanėlis, kilstelėtas duonos kepalu?
O Agota?..

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2015-04-28 22:44

Pranas

Pranas 

Užrašas Perkūnui griaudžiant

Šitos dienos tokios, kad kur bakst, ten skauda. Bakst į žodį, ir per jį skauda. Neištvermingas pasidariau, piktas. O pavasaris! Va viena  nudundėjo, kita atidundėjo perkūnijos. Ko daugiau reikia šliaužiančiam per 77 metus seniui? Poterių?
Ne, ne, jų gal ne. Nebent savų, savo gamybos, bet ir jie neužšoka ant liežuvio.
Neišeina iš galvos sapnas. Ten ir tėvas. Iš jo kūno auga beržo šakos. Laužau, pykstu, nudraskau, bet jis nepasiduoda, kratosi. Kol nukrenta 20 rublių aukso pinigas. Tokį pirmą kartą, beje, ir matau. Iš kažkur atėjusi motina  dar pakelia ir tauraus metalo plokštelę, išrašytą it testamentu ar kaip čia pasakius, nes išgirstu, kad tas auksinas skirtas tėtės paminklo statybai. Ir mano vardas kelis kartus perskaitomas - Pranulis. Esą, tokio užteksią ir man
Būtų stebuklas, jei galėčiau kaip nors tą tekstą atsiminti.
Bandau suvokti sapno prasmę.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

2015-04-26 04:11

Pranas

Pranas 

Iš šūdo košės neišvirsi...

Iš šūdo košės neišvirsi, iš niekinimo gimtosios kalbos taip pat. Ir visai nesvarbu, kokį galvos apdangalą devi jos niekintojai. Ar, tarkim, WRide, savo slapyvardyje rašantis dvi didžiąsias raides, o  man varde neleidžiantis turėti ir vienos, ar  bent  kas iš šios  rūšies aukštagalvių...

Skaityti komentarus (10)

Rašyti komentarą

2 patiko

2015-04-25 19:38

Pranas

Pranas 

***

Šiandieną nieko neveikiau, tik „ pavaikščiojau“ po stalčius, o pavargau it mišką būčiau kirtęs.

Rašyti komentarą

2015-04-18 09:48

Pranas

Pranas 

***

Regis, pirmq kartą pagalvojau apie... apie save. Ir pasidarė smagu, kad  dar nenumiręs.

Rašyti komentarą

2015-04-16 19:07

Pranas

Pranas 

***

Parduodama Virgilija Zinkevičienė

Skaityti komentarus (3)

0

18

Pranas

Pranas 

***

Išties liūdna, kai matai, jog žmogus neva  mąsto, bet, deja,  neturi  kuo.

Skaityti komentarus (9)

Rašyti komentarą

5 patiko

2015-04-12 12:02

Pranas

Pranas 

***

Vakar sugrįžau iš sodo ir jaučiu, kad ateiti prie  interneto nesinori. Skaityti ar rašyti taip pat nelabai. Gamtoje jautriau, įdomiau, mįslingiau.
Gamtos kūryba  aplenkia žmogų, ten  jį  gyva, kurianti pati  save.

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

2015-04-06 21:09

Pranas

Pranas 

***

Jis gimė 1939,  aš -irgi,  Jis sausio  mėnesį,  aš- irgi. Jis 31 d. aš dviem dienom  anksčiau. Tai kaip čia  dabar, a? Jis šiandien mirė, (taigi, R. Ozolas), aš dar eilėraštį parašiau, kad ir, anot Kęstučio, dvelkiantį kerpėmis beigi pelėsiais, bet... 
  Nepyk. Kęstuti, savo  kvapo  jau irgi nejaučiau.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2015-04-03 13:58

Pranas

Pranas 

***

Jau nuo kovo 10 dienos dienoraštyje anė vieno įrašo. Kodėl?  Tuščia gyvenime? Labiau panašu, kad  tuščia galvoje, tuščia sieloje.
O perskaitęs  ankstesnius  įrašys, ypatingai pirmuosius, džiaugiuosi, kad  jie yra.

Rašyti komentarą

2015-03-10 19:01

Pranas

Pranas 

***

Gera diena  buvo. Su gervėmis danguje.
Linksma girdėti.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

2015-03-07 12:25

Pranas

Pranas 

***

rytoj  bus  geriau

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2015-03-06 10:22

Pranas

Pranas 

1300

Šiandien „Rašyke“ mano 13 su  dviem  nuliais kūrinys (1300). Nei džiaugsmo, nei liūdesio. Gal kažkiek nesmagu, kad taip greitai.

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2015-02-28 15:02

Pranas

Pranas 

***

Reikia suprasti, kad manęs  čia nėra. O jeigu kas pamato, kad  esu, tai tik todėl, kad ne aš Rašyke, o Rašykas manyje.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

6 patiko

2015-02-27 17:38

Pranas

Pranas 

***

Kai aptemsta  lauke, tai ir sieloje aptemsta. Bent jau šiandien tikrai taip.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2015-02-04 03:52

Pranas

Pranas 

***

Linkėjimai iš 77-jų

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

3 patiko

1 --- 8 --- 12 13 14 15 16 --- 24 --- 32 --- 40 --- 48 --- 56 --- 61

0

19

Pranas

Pranas 

***

Diena kaip apytamsis  vakaras.
Na, o rašykams  ketinu leisti pailsėti nuo savęs

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2015-01-02 05:32

Pranas

Pranas 

***

O ankstus rytas toks, kad , regis, vieversys galėtų kilti  į dangų pagiedoti.
  a) kad  vanduo  iš sniego  teka,
  b) kad  baigiasi švenčių lava.
  Tik  va  nors ir rytas, bet tamsu.

Rašyti komentarą

2014-12-31 11:51

Pranas

Pranas 

***

  Grįžau iš parduotuvės. Pusto. Vietomis  sniego netgi nemažai. Sugrįžęs perskaičiau Juozo eilių ir įvertinęs 5, parašiau:
  Tai vienas iš tų, kuriuos aš meiliau priimu ir  priskiriu, kaip vieną iš geriausių, kuriuos skaitęs.
Būk drūtas.
  P.S. Jeigu paprašytum daugiau, nedaug ką gebėčiau. Grįžau iš krautuvės. Kišenėn belikę 1,80 lt. Ubagui tiek nemažai, bet iki vakaro ir juos išleisiu. Neliūdėk sutikdamas eurą. Dievo valia Lietuvos vis mažiau. Kiekvieno rankos į save, į save. Dievo taip pat.

Rašyti komentarą

2014-12-31 06:59

Pranas

Pranas 

***

  Paskutinioji skaičiuoja paskutines 2014 valandas. Pasikėliau jau atskaičiavus 6 val. Dabar jau 7.
  Naujininkuose truputį sniego. Naktį lyg papustė. Manyčiau, kad ankstesniu, jau turėtu sniegu.
  Anot  Svoloč, tarkim , kad aš šuo.  Bet ne,  dar ne šuo. Vis dar turiu Kandžių ir man nesinori užimti jo vietos. Kilstelėjus jam porą kartų koją, sugrįžome  iš laukio ir dabar  vėl nuėjo į gultą. Šiaip ar taip, paskutinis 2014 metų rytas. Kito šiemet  jau nebus.

Rašyti komentarą

2014-12-29 06:33

Pranas

Pranas 

Su 2015!

Sveikinu su Naujaisiais, 2015!
Būkite gražūs ir jauni. Net ir seniai — be senatvės. Žinoma, jeigu čia tokių yra.

Rašyti komentarą

2014-12-25 09:00

Pranas

Pranas 

***

Nei šilta, nei  šalta, nei jaukiau, nei kitaip kaip įpratęs. Matyt, jau ir šventėms į tokius kaip aš, reikia įsiveržti laužtuvais... Kalėdų seniai  jų nepakelia. Ir vis dėlto bandysiu švęsti. Gal netgi švenčiu, nes pasikėliau vėliau negu vakar ir  kitomis  dienomis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2014-12-24 13:14

Pranas

Pranas 

Dar balių bus

  Nelauktai  diena prasidėjo, bet ne  todėl, kad prasidėjo mintimis apie  tai, ką dabar parašysiu, būtent:
  jeigu kažkiek arba kažkam pasirodo ne taip, jeigu kūrinyje „Aš“daugiau,  žiūrėk ir mokoma — esą, į dienoraštį.
  Kodėl?  Ar todėl, kad manoma, jog  jie nepajėgūs turėti meninės vertės?
  Manau, kad jie turi teisę būti meno kūriniais kaip ir nuotraukos, kuriose neišbaigiamai užfiksuojamos žmogaus dalios apreiškos per jo portreto (paveikslo) niuansus.
  Kodėl suamaniau pakalbeti apie tai, kuomet, atrodytų, ir taip viskas aišku. Šiandieną Kūčių vakaras su jo vakariene ir jomis viskas pasakyta. Tačiu nemenką laiko gabalą buvau apie tai užmiršęs, o atsakydamas į kelėdinį pasveikinimą, pasiųstą man ir varnui Goliui parašiau:

  Ačiū.
Dėkavonę siunčia ir Golius. Sakė, kad jo dar — kai prieš šventes toks darbymetis —  niekas nesveikinęs. Sakė, kad jeigu jam dar pasitaikytų galimybė surengti balių savo geriausiems bičiuliams, jis Jus būtinai pakvies ir pasodins į išskirtiną vietą, t.y. paprastų, bet nuoširdžių  svečių.
  Stegiuosi padėti jam, bet ...  šiandien sapnavau, kad nusileidžiau nuo nemenko kalno. Paskui lyg supratau, kad tai viena iš Egipto piramidžių. O kol atsibudęs mąsčiau, kodėl jos čia, išgirdau žinią,  kad gimtame kieme pasikorė jau anksčiau mirusios pusseserės vyras.
Bet ar tai reiškai, kad balių nebus?
Jeigu Golius tiki jais, tikiu ir aš.
Ir net teigiu:
Kol nusileisiu nuo šitų kalnų,
dar balių bus.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

2014-12-12 18:05

Pranas

Pranas 

Linkiu gerų Kalėdų

Iki šiol tenka girdėti priekaištų, kad nesulaukiame savo kūrybai komentarų. Kažkaip tingėdavau pasakyti, o kodėl kažkas turėtų kapstytis manyje. Ypatingai, jeigu ten šiukšlynas Tokius dalykus pačiam reikia išsivalyti.
  Ne, regis, nepykau, kad nesulaukiau ar nesulaukiu komentarų. Dabar gi dar ir prižadu, kad dėl to ir ateityje  nei pyksiu, nei skusiuosi, nei skaudės. Suprantu, kad prireikus pats jais turėčiau pasirūpinti.
  Visiems mums, taigi neišskyręs ir savęs, linkiu gerų Kalėdų.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2014-12-09 08:58

Pranas

Pranas 

Persitvarkiau...

Beveik neskaitau kitų kūrybos ir darau tiK kaip prisakyta: rašyk...

Rašyti komentarą

2014-11-30 10:19

Pranas

Pranas 

***

Kylu į kosmosą, kad gebėčiau atidžiau pasidairyti po savo panosę. Rezultatus tikiuosi pranešti  rytoj.

Rašyti komentarą

0

20

Pranas

Pranas 

***

Ir vis dėlto  manau, kad poezijai išgirsti reikalainga vidinė klausa. Ir  kuriant ją, ir perskaitant. Ir dar manau, kad parašyti lengviau, negu ją taip užrašytą atkartoti perskaitant.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2014-11-21 16:41

Pranas

Pranas 

***

Patylėsiu.
O jeigu kas sumanytų paskaityti mane, tai , prašau, irgi tyliai, nepykdami.
Gera būti tyloje....

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2014-11-15 15:33

Pranas

Pranas 

***

Jau kelinta  diena kai kometoje 67P. Greitis 66 000 kilometrų per valandą. Vilniaus kelių  policija net nesuspėja pagalvoti apie baudą.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2014-11-14 19:58

Pranas

Pranas 

***

Kaip visuomet —
Ir šiandien  yra šiandien.
Fui, jau net nusibodo.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2014-10-22 08:23

Pranas

Pranas 

***

Nuotaika tokia, kad atrodo pavargau būti ir sode, ir čia, „Rašyk-e“, ir  net ateityje už dviejų metų, kur bandau įsitaisyti, apglostydamas 2017.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2014-10-22 08:21

Pranas

Pranas 

***

Nuotaika tokia, kad atrodo pavargau būti ir sode, ir čia, „Rašyk-e“, ir  net ateityje už dviejų metų, kur bandau įsitaisyti, apglostydamas 1017.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2014-09-15 06:50

Pranas

Pranas 

***

Dar  viena diena. Geriau, (ir ramiau), kad  be naujienų. Ypatingai tų, vadinamų naminėmis...

Rašyti komentarą

2014-09-13 21:28

Pranas

Pranas 

1-oji vieta be medalių

Pasaulio pirmenybėse 1-oji vieta be medalių, yra pagirtinai aukštas laimėjimas. Su tuo ir sveikinu  Lietuvos krepšininkus,  dviejų taškų skirtumu pralaimėjusius prancūzams.

Rašyti komentarą

2014-09-13 08:40

Pranas

Pranas 

Daug kur ne taip

Nekalbadienių mano būtyje kažkodėl gerokai padaugėjo, tačiau Grigaliaus  kalendoriuje jokių pokyčių. Ir  bendrai, daug  kur ne taip:

Kas atsitiko, kad vėjas,
kurį kėliau, pūčiau ir sukau juo malūnų sparnus,
nutilo, nurimo — nėėėraaa...
Net  nustebti nemoku,
kad kraują užkaistų tokia netektis.
Tik tyla šit dar klausia per raidę:
kas atsitiko?

Rašyti komentarą

1 patiko

2014-09-12 08:07

Pranas

Pranas 

Dienoraštinės...

Senokai jau
be rašalo rašau.
Regiu, kaip raidės džiaugiasi
baltoj dienoj ekrano
— Dienoraštinės esame, — pasakė kažkuri,—
mums daug nereikia:
pakanka tiek, kiek matome nuo stalo,
žiūrėdamos tau į akis.

— Na ką gi, ačiū — padėkojau droviai
už tylų šypsnį, lūpose įspraustą,
ir alma muzika iš būdvardžio kaip smuiko —
dienoraštinės...
taigi raidės mano.

Tegu negęsta ji, tegu.
Dar, regisi, ne karto taip nebūta
kai šitaip atsargiai paketinu
net ir dienoraštį arčiau prie mūzų glausti..

0


Вы здесь » Trys pelėdos » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI- (20011- ji) » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)