Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI- (20011- ji) » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)


SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)

Ñîîáùåíèé 41 ñòðàíèöà 50 èç 64

41

2011-10-04 06:51

Pranas

Pranas 

Neliūdėk!

Pirmyn, kareivi.
Šie laikai tokie,
Kad negali be žygių apsieti!

Pabudino naktis sapnais.
Po žirgo kojom dulksta kelias.
Dar vakar niekam tikęs senis,
O šiandien pilyse karalių
It viesulas: kas mano – mano!.

Tai atsilepk!
Priglusk prie lango, akimis priimk,
Ir nemanyk, kad gali būt kažkas narsiau –
Aukštas pilis iš sapno pasiėmęs,
Kartu su nekaltybe dovanoju tau –

Senule, neliūdėk, kad medicinos užrakintas...

Rašyti komentarą

2011-09-23 16:53

Pranas

Pranas 

Mirė

      St. Venskaičiui atminti 

Tylu, kai žemė sumesta ant kapo.
Mano eilėrašty taip pat mirties tyla.
Jau be manęs palaidojo Venskaitį,
O aš net ir išėjęs nebuvau,
Net iš toli nepažvelgiau į kraštą,
Kuris užgeso vyzdžiuos jo akių –
Ką man dabar sakyti tau, o STASIAU...
O sielą skauda it į eilę po Tavęs
Stovėčiau laukdamas kaip gęsta
Jau kitas kraštas vyzdžiuose mano akių.
Galbūt telieka ši tyla, kaip kapo žemė
Be ašaros, be žodžio ar raudos.
Kažkaip keistai gyvename, Stasy Venskaiti,
Lyg antkapiu užėjęs būčiau Tau sunkiu.
O Dieve bausk, jei iš tiesų jam toks esu.

* Mirė Stasys Venskaitis, kurį, gerbdami ar pykdamiesi, čia pažinome kaip Vomą, Strugą, Zyplę, Skurduką, dar kažkaip. Bijausi klysti, tačiau, regis, buvo sunkiausias Lietuvoje žmogus. Išleido knygeles „Pranckynės respublika“, „Internetinės džiunglės“ ir "Padorumo iškastravimas"

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2011-09-22 10:19

Pranas

Pranas 

*****

Kol kas patylėsiu, bet dar kvepuoju...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-09-11 05:08

Pranas

Pranas 

Ačiū, Arvena

Ir pirmiausia už tai, kad neslapukaujate. Vienetus  man daug kas rašo, o štai Jūs vienintelė, kuri ir pasirašo.
Gal Jūsų pavyzdžiu paseks ir kiti.
Beje, mudu esame kai kuo panašūs. Jūs įsimylėję į savo poeziją, aš - į savo. Ir poezija, beje,  man pirmiausia yra  aš pats ir mano gyvenimas. Jau, pavyzdžiui, Jūs į mano poeziją netelpate.
Būkite!

Rašyti komentarą

2011-09-04 10:13

Pranas

Pranas 

Argi ne vaaaalioooooooooooo?

Gražiai kaip reta pasijuokęs, nedvejodamas persirašau atminimui puikų juozupuko pamokslą.

2011-09-04 00:47 juozupukas 
Vaikine, matosi, kad dar neišaugai iš trumpikių, o gal dar ir mamytės pienelis ant lūpų nenudžiūvęs, tad ir esi šiame pasaulėlyje pats didžiausias "prikolas". Ir jūreiviškų košių nesi šlamštęs ir t.t. Kai mūsų 500 lietuvių-jūreivių tarnavome Odesoje, tai kai žygiuodavome į pirtį, į kinoteatrą, kai užtraukdavome lietuviškas dainas, tai net mačtos, t.y. stiebai linkoruose virpėdavo, o kai praeidavome pro mus stebinčias mergas, tai po jomis net šlapios balutės likdavo ant trotuarų. O tu ten vazojiesi su kategorijomis apie kurias nei velnio nenutuoki. Jau tai matosi iš tavo pasword\\\'o - vžp - vyras žada perst.  Kuolą gali įsikišti į klyną, tai mergos pamanys, kad gerą ildeginį turi. Tokiu būdu daug pasieksi, ko gero net ir progresą...

Kuo gi nusikalto vžp garbiam juozupukui Ogi, matyt,neturėdamas klausos, pasakė, kad jam nepatinka, kaip juozupukas dainuoja.

2011-09-03 20:42 vžp 
sunkoka vertinti tokį.
reikėtų rašykuose dar vienos kategorijos: prikolai.
bet pasiliksminau
todėl 1

Kuolas? Nejau?
Išgirdęs tokį vertimą, mano ausys irgi nulepo. Nes jau buvau pakeltas į dangų ir iš ten parašęs:

2011-09-03 23:18 Pranas 
O! valiooooo!
Taip tik labai jaunos, gaivios sielos žmogus gali parašyti...  Ir dar reikia, kad jis būtų dzūkas...
5

Ir iš tikrųjų 5, nes net ir dabar neišnykusi galimybė  nors kartą susiburti bendrai dainai. Prašome, juozupuk, pradėk...

Seni kareiviai namo važiuoja.
Jauni kareiviai rajoną šluoja,
Vai lylia, lylia, vai lialia lialia
Seni kareiviai namo važiuoja.

Bet metai ėjo, kažkur skubėjo
Ir mūsų žemėj žmonių mažėjo.
Vai lylia, lylia, vai lialia lialia
Ir mūsų žemėj žmonių mažėjo.

Seni kareiviai rajoną šluoja,
Nes naujokėliai neatvažiuoja.
Vai lylia, lylia, vai lialia lialia,
Nes naujokėliai neatvažiuoja.

Ar lietūs lyja, ar sniegus pusto,
Kasdien jiems pila sriubos kopūstų.
Vai lylia, lylia, vai lialia lialia
Kasdien jiems pila sriubos kopūstų.

Jiems ilgu, ilgu be tėvo dvaro,
Bet jaunimėlis pas anglus varo.
Vai lylia, lylia, vai lialia lialia
Bet jaunimėlis pas anglus varo.

Seni kareiviai dejas dejuoja,
Kad jų pakeisti nieks nevažiuoja.
Vai lylia, lylia, vai lialia lialia
Jie vėl iš ryto rajoną šluoja

Na, ir kaip? Argi ne  vaaaliooooooooooo?

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

5 patiko

2011-08-31 12:33

Pranas

Pranas 

Pirmyn!!!

Svarbiausia krepšinis. Visa kita gali palaukti
Ir taip:
  - Pirmyn! Neužmirštant, kad net blogiausiu atveju dzūkui reikalingas balius.

Rašyti komentarą

2011-08-31 05:15

Pranas

Pranas 

Gaila abiejų

dienmedis: 
panašu kad vartotojas PRANAS ir vartotojas SENAMADŽIUS yra vienas ir tas pats. NELABAI toleruotina balsavimas pačiam už save.

webmaster: 
Sveiki. Dėkui už pastebėjimus, bet šiuo atveju tai nėra tas pats žmogus.

aš: 
Ai dienmedi dienmedėli, atleisk, bet neturiu Tau ką pasakyti. Aukštas ir įžvalgus žmogus būsi. Bent leisk pasidžiaugti Tavo sėkme. Ypatingai būsima.
Ir bent sau prisipažink, ar nesarmata?

dienmedis: 
dėl ko man turėtų būti sarmata? Dėl tiesos sakymo nekreipiant dėmesio į žmogaus amžių???

aš:
Ne, ne. Tu, jaunas žmogau, niekuomet nemokėsi sarmatytis. Iki šitokio jausmo, deja, niekuomet nepriaugsi. Ir nereikia spekuliuoti šimtamečių žmonių amžiais,*  nes tie, kas jau sulaukė 99, jiems nepažinus apsimetėlio, bus labai sarmata, kad  kažkuris tarp jų panašus į Tave.
Duok Dieve, kad tiek sulauktume, bet kol tiek sulauksi dar NE VIENĄ kartą dantys iškris, mielas genijau.
(* Buvęs ilgoką laiką dvidešimties ir kelių metukų mano herojus, įžymybė  tarp mūsų Van Gogh`as  netikėtai  subrendo iki 99)

dienmedis: 
tamstai matau nepatinka??? man visiškai neįdomu ar jums tai patinka, ar jums tai nepatinka. ir nematau aš čia dėl ko sarmatytis anot jūsų. pasakiau kaip man atrodė. jei jums tai nepatinka, tai jau ne mano bėda, o jūsų. nes man viskas gerai. tačiau blogai yra jums. tai gi, blogai ne man, o jums, todėl tai ir yra jūsų problema. Ir prašau manęs čia nepainioti.

aš:
Patinka nepatinka, jaunas 99 metų apsimetėli, o sapnuoti reikėjo  man, kai NEBLOGAI MAN ŽINOMAS ŽMOGUS PO SENO MOTORLAIVIO RATAIS NUMETĖ SAVO tėvą.
Neišniro. Gaila abiejų, bet va galvoju, kurio labiau?

Rašyti komentarą

2011-08-30 13:11

Pranas

Pranas 

Iš laiško Juozui

Pasiilgstu, prisimenu. Žinoma, TIK GERAIS  JAUSMAIS.
O  pas tave kažkas  ne taip-  atrodo, kad ir dzūkiškaI UŽMIRŠAI RAŠYTI.
Tai kaip mudu kursime DIDŽIĄJĄ DZŪKIJĄ?
  (...) Dvi dienas praleidau Dzūkijoje - Alytuje ir Subartonyse. Degtinės buvo, bet vistiek jau nebuvo linksma.
Tai, kas yra, man jau neįdomu, o kas buvo- viskas numirę. Atrodo, kad tik vienas beišlikęs. Irgi, žinoma, niekam nereikalingas.

Rašyti komentarą

2011-08-26 18:08

Pranas

Pranas 

Paprašiau atsikvošėti

Net ir jaunesniuose metuose anekdotai man žavesio nekėlė - taip, taip, paklausydavau, girdėdavo, šyptelėdavau ir, paspaudęs kepurę, nueidavau toliau...
Bet kad jie dabar visur.
Argi ne anekdotas, kai Rašykai taip:
Šis kūrinys matomas tik autoriaus namuose 
Kai kada taip parodytus kūrinius būnu perskaitęs anksčiau.
Todėl ir priverstas buvau Taurijos namuose pasirašyti:
“O ne, ne. Šis kūrinys matomas ir kitur. Ir tik kvailys gali manyti, kad išeiti kitur yra įmanoma tik per RAŠYK. Nagi atsikvošėkime, ponai.“
Beje, mano išleistoje knygutėje irgi yra kūrinėlių, kuriuos Rašykas įkalinęs būti namuose. O pats įkalinimo metodas primena Stalino laikų trijulės tesimus.

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-08-25 06:59

Pranas

Pranas 

Padėkojau rimšei

"Dėkoju ir džiaugiuosi, kad ir tarp administratorių - kritikų yra žmonių, suvokiančių kokiai misijai jie čia reikalingi.
Sėkmės kuo geriausios, rimše."
Dabar šį įrašą truputį keisčiau, būtent:
    (...)" tarp administratorių - kritikų suradau dar vieną žmogų".
Taip, dabar jų ten keli, kuriuos nuoširdžiai gerbiu, kuriems kartu su rimše linkiu geriausios  sėkmės..
  Tai nemenkas įvykis ir man šią dieną kalendoriuose norėtųsi įrašyti kaip
    ADMINISTRATORIAUS - KRITIKO DIENĄ.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

0

42

Pranas

Pranas 

Taisau karietą

Pelija dienos, nors mintis dar, regis, plaka -
Taisau karietą, Įgagą kinkau,
Tikiu dar  - pakeliausiu
Ir būsiu ten, kur nebuvau,
Po ratais jos, nugulęs praeitim
Per visą amžių - šimtą metų...
Surinksiu atmintį, manydamas kad gal kada
Atskris paukštelis, norintis palest
Ir pagiedot šilinių kraštą.
Tik nesakykite, kad aš begėdis,
Kad vis neužmirštu savęs.
 
Aukštai kalnelyje, pakilęs smėlis,
Aukšta pušelė, šaknimis įžėlus,
Ir už mane jau eina Viešpačiui papoteriaut.

Rašyti komentarą

2011-08-21 13:57

Pranas

Pranas 

Pagerbkime niekšus arba....

... arba komantaras į komentarą.

  Ir vis dėlto, mielas Senamadžiau, manasis tekstas kur kas geresnis, net ir informacijos prasme. O kad kas nežino, kur Grūdo ežeras ir Grūdos upelis ar Musteika, tai jų problema. Manau, kad ir pats dar kartą perskaitysi mano eilėraštį, jeigu tau tikrai RŪPI POEZIJOJE turėti bent nedidelę konkretybę, na, kad ir Anykščių siauruką, o NEPALIKTI JO ŠURUM BURUM valioje - myliu per myliu ir dar trečiame aukšte myliu... Tai mergaičių ir jų kupletų reikalas.
Būdamas "Rašyke" pagirtas tarp mergaičių, jau buvau liovęsis apie tai kalbėti. Prašau, medžiu - nesistenki POEZIJOJE pasirodyt protingenis už bet ką, o ypatingai, kurie arčiau dalykų, apie kuriuos jie prabyla, kurių temose, kaip kad ir mano - ne tik meška. Labai būčiau nustebintas, jeigu atsiprašytumei už tai, kad ją panaudojai savo smegenims mankštyti.. Ot, kad būtumei parodęs į kelias nemenkas GRAMATINES KLAIDAS, kurios mano eilėraščio tekste yra, pasakyčiau AČIŪ, o dabar sakau- dėkui.
P.s: Beje, padaryk bent ką, bent truputį, kad dar po metų visa Lietuva minėtų savo istorijos vieną didžiausių savos ESATIES tragedijų - LIETUVOJE PASKUTINĖS MEŠKOS ŽŪTĮ. Labai noriu, kad tokį prašymą išgirstų ne tik poetai labai geri(5), bet ir (labai negari(1). Net ir "Rašykų" administracija  bei kritikai su savo mergaitėmis.
  O gal manote, kad nieko nevertas pasiųlymas? Gal labiau svarbu, kaip išravėti paskutinę paskutiniausią pikdžiolę iš net ne savo daržo, kuri, beje, dažniausiai tinka geriausiems vaistams? Na, o mūsų motinų,- labai prašau- jeigu kam prireiktų argumentų, čia neminėkime...

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-08-13 18:54

Pranas

Pranas 

Edita,

dauguma čia įsitikinusių, kad esame labai dideli poetai, kaip kad ir šis, kuolą parašęs. Betgi tai bailys, tai erkių giminei atstovaujantis ypata. Tokie poetais niekuomet nebūna. Tikri poetai, arba bent galintys jais būti, žūsta dvikovose, kaip Puškinas, kovodamas už savo garbę. Yra čia ir tokių, mano akims, pavyzdžiui, GLP. Bet pažiūrėk, kiek čia bijančių net savo slapyvardžių. Bet drąsa dar nepadaro rašančio poetu. Ji nepadarys tokiu ir manęs ir absoliučios daugumos, kurie rašome. Tokių pulkas, na "o vienas kitas" galbūt... Vis dėlto poetu reikia gimti. Poezija ne profesijos dalykas ir vis dar nemanau, kad jos galima išmokti.
Taigi, Edita, tos dvi paskutinės eilutes lyg ir viso eilėraščio  minčių santrauka.
  *****

Sūri šunelio ašara.
Gal net sūresnė nei žmogaus.
Nors dar ne senas -
Tik dešimtis, kai vaikščioju su juo.
Ir vis dėlto įkeltas būt poezijon nenori -
Suskalija, kai jam kalbu:
- O nuostabus, ištikimasis broli,
Padėk man būti poetu,
Ir bent truputį paaukok ištikimybės,
Kad nenuklysčiau velnias žino kur...

- Au! Au! - mano Kandžiukas loja, -
Toliau negu prieš veidrodį
Tavo draugai – poetai nenuklysta.
Neerzinki savęs praėjusia jaunyste 
Tegu!
------
O vienas kitas-
Ne į pulką čia.

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

7 patiko

2011-07-01 08:40

Pranas

Pranas 

Kelionė į balių V

        Aldona Vederaitė iš Pautenos

- Tu pilnai įsitikinusi, kad mes tikros papūgėlės?- paklausė viena.
- Nesupratau. Klausi, ar mudvi - mudvi?
- Klausiu, nes labai abejoju ar mudvi - mudvi.
- O kas dar galėtume būti?
- Nežinau, bet pasižiūrėk atidžiau- šita mūsų laisvė panaši į tarnybą. Tiek galim, kiek dziedulio smegenys leidžia. Kai jos mūsų nepastebi, atrodo, kad ir mūsų nėra. 
- Kaip jos galėtų mus pastebėti, jeigu nebūtume?
- O! apie tai nepagalvojau. Na, žinoma - kaip? Įdomūs tavo klausimai.
Prasmingi. Išgirdusi juos irgi jaučiuosi lyg prie kažkieno smegenų pririšta.
   
Šyptelėjau arba, anot Arvenos, šypt!, išgirdęs tokį tauškėjimą. Ir gera, kad papūgėlės užima bent nedidukę dalį gyvenimo, kuris dabar gan šykštus, atrodytų, tokiems niekams, taigi ir papūgėlėms išgirsti, o juolab jomis pasirūpinti, kad paplepėtų. O man gera, jos mane atpalaiduoja, išjudina iš sąstingio ir tą „šypt“ priimi kaip dovaną. Net ir tuomet, kai esi  muziejuje, kurį  kartais jau norisi pavadinti mauzoliejumi. Bet atsiprašau. Atrodo, kad sugebu išeiti iš Savęspi į pasaulį, kuris bendras visiems. Ir atsimenu, kaip Stasys Žlibinas laukė, kad pakviesčiau į balių. Bet ar pakviečiau? Neatrodo ar bent neskubėjau, nes labai norėjau, kad mudviejų pašnekesys pirmiausia pasiliktų, koks jis iš tikrųjų buvęs, kaip jis užrašytas. Ir, regis, pasisekė. Apsidairiau, bet Stasio jau nebuvo, bet vis tiek atsiminiau. Galbūt todėl, kad gero žodžio negailėjo ir štai „Kalba Vilniaus“ savaitraštis liudija:

S.Žlibinas
‘Klausytojams (radijo) maga žinoti, kaip Jūs, tiek daug keliaudamas po Respubliką, lakstydamas po įvairiausias įstaigas, šnekindamas atsakingiausius pareigūnus, suspėjate pasirengti laidoms? Kalbėdamas  apie tėvą sakėte, kad laukiate kol labai pradės skaudėti. O dabar? Ar esama tokio skausmo, kuris nepraeina, žurnalistinio skausmo dirbant šioje redakcijoje

Atsakiau  tuomet:


[i]Šitaip klausdamas primenate, kiek nemažai žmogus  gali padaryti. Tačiau aš ne toks greitas. Būna juodų dienų, kai užsidarau savyje lyg minėti Jankelio ir Jenkeliuko akmenys. O dėl širdgraužos... Prisimenu, kaip labai nenorėjo manęs įsileisti į šią (laidų užsieniui)  redakciją. Viena iš priežasčių, kad ilgai dirbau tuomet jau nepopuliarioje „Tėviškės“ draugijoje. Esą, ar gali būti ten doras žmogus? Įtarinėjimai, žinoma, palieka randus. Aš manau, kad dorų žmonių yra visur. Kai būdamas Dieveniškėse išgirdau kunigą Domą Valančiauską, cituojant Šv. Raštą, tai iškart patikėjau tų žodžių dangiškumu. O jie tokie: Dievą  mylintiems  viskas išeina į gerą.

S. Žlibinas
„Jeigu nebūtumėt žurnalistas, kokią profesiją rinktumėtės?

Prisimenu: Stasys šypteli. Taip tuomet jis, bet dabar it kažkas gabalą žvaigždės būtų į burną ir man įmetęs. Į archyvo duris pasibeldė ir buvau tikras, kad sugrįžta kaip Tada, prieš beveik dvidešimt metų mudviejų interviu. Atidariau duris, ir – o Dieve! Pažįstama - nepažįstama, bet girdžiu:
- Ačiū Dievui, kad suradau archyve. Šiaip tai tikrai būtumėt manęs nepažinęs, bet kai  archyve... Čia atmintis geresnė.
- Ir vis dėlto?... 
- Ir vis dėlto Stasys Žlibinas neateis. Užsiėmęs savo baliumi. Jeigu neklystu, liepos 2 d.  sukanka 75
- Geriau, kad neklystumei, nes aš irgi taip manau.. Bet tiek to – neateis, vadinasi, interviu iki jo pabaigos neperskaitysime. Teks dainuoti,- pasakiau, o atėjusioji  besišypsodama man tiesiog į veidą:

Spaudžia skausmas širdelę širdelę,
Kam išleidau mergelę mergelę.
Sugrįžk, sugrįžk, mergužėle,
Man be tavęs taip ilgu.

- Oi, Aldona! Betgi tai tu! Viešpatie, kaip tavęs pasiilgau.
- Džiaukis, kad pirmuoju numeriu į balių nepakvietei Stasio Žlibino. Antraip?.. Betgi gal dar, atsimindamas savo guzus, suvoki,  ką reiškia – antraip?
Nebežinau, kaip ji atsirado mano glėbyje - mažutė, išdykusi, kantri, mokant pyki ir mylėti.
- Aldona, tie tavo guzai tik smegenis praplaudavo. Dabar jose mažų mažiausiai dvi papūgėlės.
- Norėjau ir aš tapti Radijo karietos“ istorike, bet... bet kaip tau, taip ir man  kažkas trukdo išvesti į kelią. Bet ar taip labai būtina, kad jinai kaip tuomet – su anuoju Pranu ir ana Aldona Vederaite Ar nepakaktų pakartoti kelionę, atsimenant ją.
- Atsimenant? Tu gali ją atsiminti?
- Betgi aš Aldona Vederaitė iš Pautenos. Žinau, kad ne pirmoji įsėdau į Radijo karietą, betgi taip pat žinau, kad Tomas Vaisieta labai džentelmeniškas žmogus.
- Ar kas tuo abejoja?
- Perskaičiau tavo jau keturias atkarpas "Kelionės į balių". Nesi Dievo avinėlis, bet nemeluoji. Beje, jeigu abejoji, ką Tada  ar Tuomet prieš beveik dvidešimt metų  pasakęs  Stasiui Žlibinui, tai neabejok.


“O, aš jau paminėjau kai ką iš savo biografijos. Vien dėl to mano svajonė  neįgyvendinama . Norėčiau būti kunigu.. Ne dėl sutanos, dėl altoriaus... Kaip monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas.
S. Žlibinas
“Liaudies patarlė  byloja, jog žodis kartais išskrenda  žvirbliu, o sugrįžta jaučiu. Ar pritariate tai žmonių išminčiai‘

„Gal ne apie kiekvieną žodį šitaip sakoma. Štai pacitavote laišką, kurį parašė Liepių šeima iš Šilutės. Man tie žodžiai - turtas, nuo jų atrodau gražesnis, bet stengiuosi suprasti, kad, Dieve, Dieve...koks dar  skurdžius esu Tėvynės ir Žmogaus žurnalistikoje. Mano žodžiai sugrįžo, kaip matome, laiškeliu iš visai kito Lietuvos krašto, kur dar reikės eiti“

- Aldona, tu Dievo vaikas, - pasakiau imdamas  ją už rankos ir vesdamas į archyvą.- Nepyk. Archyvas ne radijo karieta, bet... bet čia labai daug pažįstamų. Net abejoju, ar galėtų tiek Radijo karietoje  sutilpti.
***
Du kiškiu vydamas, nė vieno nepagausi

Rašyti komentarą

2011-06-29 10:09

Pranas

Pranas 

***

Kelionė į balių IV
"Matau tave sapnely"

Stasys žiūrėjo į mane įdėmiai, atsargiai, bet matėsi, kad savyje pasimetęs - ne daug iki liepos 2 d. beliko, o tuomet...  O tuomet skaičiuokite, žmonės - visi informacijos šaltiniai išnešioja žinią, kad gimė 1936 m. liepos pradžioje. Jubiliejus ar ne, gal net nelabai svarbu, nes ateina metas, kurį peršokęs jau kiekvieną dieną priimi kaip šventę. Na, o ši diena primena ne tik gimtadienį, bet kartu atseikėja ir 75
- Ne, Stasy, nemanyk, kad kalbu apie tavo balių. Užtenka savų bėdų. Tokios puotos dar turbūt nebuvo, bet turbūt todėl, kad niekam nepavyko sukviesti reikalingiausius baliauninkų. Mat tie, reikalingiausieji, po visas šalis išsibarstę - net ir po Anapilį. Beje, darykis linksmesnis. Ar nori, kad padainuočiau?
- Betgi tu... tu... Tu dar ne velnio nepavargęs. Tu dar vis, sakyčiau, Pranucis. Beje, ar žinai, kas pirmais tave taip pavadinęs? Jeigu nežinai, tai esi ne tik begėdis, bet ir senis besmegenis.
- Atsimenu. Taip mane vadinti panoręs garbusis „Kalba Vilniaus“ vyr. redaktorius Algis Kratulis. Žinai tokį? Tiesa, tai padarė gerokai anksčiau, negu juo tapo.
- Sakei, nori padainuoti. Dainuok!
Sunku pasakyti, koks biesas truktelėjo liežuvį. Pražiojau burną  ir:

Gromatėlę parašiau, parašiau,
Sakalėlį paprašiau paprašiau
Nešk nunešk tu, raibasai ,
Gromatėlę mergelei.

-Velniop, taip negalima. Jokiame mudu ne archyve.  Mes , Pranuci, sugrįžome į  jaunystę. Į 1993 metų sausį.
- Tai kad tų metų, Stasy, jaunystė mūsų irgi žila.
- Bet ne pensininkai dar. O to, oi oi  kaip užtenka. Sakiau tau  ar ne, kad  man pasaulyje gražiausi trys dalykai – jūra, dangus ir moterys.
- Sakei, bet kitaip: moterys, jūra ir dangus.
- Žmona jau priprato, nepyksta. Jau kada  esu  sakęs, kad moteris protingesnė už vyrą. Galėtų prezidente būti. Ir ką matom? Dalią Grybauskaitę, - džiugus buvo Stasys, bet atsiminęs, ko atėjęs, pakalbėjo ir paklausė kaip tada, beveik prieš du dešimtmečius:

S. Žlibinas:
„Jūsų trumpus pokalbius, reportažus, komentarus girdžiu dažnoje laidoje. Jie labai įvairūs. Nepamirštate teisės, etikos, moralės , ekonomikos, politikos problemų. Matyti, jog daug keliaujate po Lietuvą, aplankote vienišus, dar neretai skriaudžiamus žmones, nepagailite jiems paguodos  ir tvirtybės žodžio. Kas  skatina  tai daryti?

Atsikvėpiau  archyvo priplėkusiu oru, paglosčiau nugeltusį „ Kalbą Vilniaus“ savaitraštį ir taip pat kaip tuomet:

AŠ:
Sakote, kad daug keliauju po Lietuvą. Mintimis kur kas daugiau ir kojos (o varge varge!) jų nepasiveja . Ne jaunystė ir, žinoma, reikia džiaugtis, kad bent tiek sugebu. Tačiau jau dabar žinau, kad ateityje sau labiausiai priekaištausiu būtent dėl to, kad per labai ilgą savo gyvenimą nesugebėjau pamatyti visos Lietuvos.
Mielas žmogus kalbininkas Mindaugas Rastenis balsu mąstė apie tai, kaip labai Maironis norėjo prikelti iš  kapų nors vieną senelį, kad išgirstų bent vieną gyvą jo žodelį. Priešmaironiniai, o ir jo laikai - buvo skurdūs radiotechnika. Dabar turint tokią radiotechniką, regis, ir po tūkstančio metų galima būtų prakalbinti. Tačiau  seneliai, kaip ir Maironio laikais, išeina į žemę taip, kad jų prakalbinti nepavyks nei dabar, nei vėliau. Todėl be nuolatinių pasikalbėjimų su jais dvasiškai skursime ir toliau vartysime jiems pastatytus kryžius, paminklinius akmenis, kuriuos, jeigu tik kas pirks, vešime į turgų.
Kalbėdamas su rašytoju Jonu Mačiukevičiumi, paprašiau jį, kaip Invalidų draugijos pirmininką, papasakoti apie Lietuvos invalidų žemės reikalus. Grįžęs į redakciją susirūpinau – ar taip galima klausti? Ar kas nors neužsigaus? Yra, yra, sakau, tokia žemė. Ir ne tik ji viena, yra ir kitos liūdnos žemės: našlaičių, ubagų, našlių, černobyliečių... Jos tiksliausiai  suregistruotos tautos likimų knygoje. Tačiau jeigu  kas pasakys, kad tokios knygos irgi nėra, tai kaip ją parodyti? Reikia išeiti į kelionę, pabūti ten, kur Ariogalos kapinėse palaidoti partizanai, reikia tuščiame, erdvame lauke  pastovėti prie vienišo klevo ir atspėti čia buvusius vienkiemius, reikia pėsčiomis nueiti iš Turgelių į Šalčininkus, kad nepaklustum žmonėms vien tik  barantiems melioraciją. Tačiau tai dalykai apie kuriuos pasakoju Vilniaus radijo laidose. Vadinasi, blogai pasakoju, jeigu dar kyla abejonių, kad Lietuvoje yra neapykantos ir meilės, didelė pavydo, dar didesnė gobšumo ir  kitokių žemių. Bet vis  dėlto pati didžiausia -  Žmonių Gerumo žemė.“

Stasys palingavo galva, bet dabar  ne taip, kaip anksčiau. Paskui apsidarė aplinkui, lyg  norėdamas pamatyti jam bent vieną iš  trijų gražiausių dalykų. Tačiau nei moters, nei  jūros,  o ir dangaus per archyvo užaklintus langus nesimatė. Aš kantriai laukiau, ko dar paklaus kaip TADA ir štai:

S. Žlibinas:
“Gal prisimintumėte  įdomiausią  savo darbo akimirką ar  susitikimą su žmonėmis:“

Aš:
Yra fantazijos susitikimai. Jie man irgi įdomūs. Eidamas iš Dieveniškių į Poškonis, pakelėje pamačiau du akmenis. Pasirodo, kad šieji – Jankelis ir Jankeliukas – archeologiniai paminklai. Ar manote, kad  jie man ne pašnekovai? Kažkas kažkada atėjo čia, pamatė šiuos akmenis ir pasirūpino, kad juos savo globon  priimtų valstybė. Tai kodėl nebūti optimistu, jog  bus padaryta ir taip, kad  valstybė jaustų pareiga rūpintis ne tik akmenimis, bet ir žmonėmis  Tai man irgi įdomi darbo akimirka. Tačiau klausimas man negailestingas, nes negaliu jo apeiti Tik jaučiu, kad yra daug dar nepasakytų dalykų. Neseniai vėl suradau užrašus apie tėvą, atstatinėjantį Šklėrių kryžius. Aukščiausias, kaip ir anksčiau - “kazimierinis“. Galvoju, kad  mes, žurnalistai gedimės gražiai, išmintingai pakalbėti apie savo tėvus, kol jie dar gyvi ir tik paskui... Kalėdų dieną  tėvui suėjo 86-eri. Jis dar pakėlė stikliuką ir pasakė: vaikai, man jau gana! Aš šitaip dar nesakau. Gali būti, kad tėvas, kiek palaukęs, ištars ir  kitus žodžius: sūnau, ir tau gana. Tu vyriausias.
Kaip politinis kalinys į Lukiškių kalėjimą jis buvo įgrūstas man dar negimus. Įgrūstas dvylikai metų. Klausia, kodėl apie jį, gyvą, ir apie jo mirusius draugus,  lenkų okupuoto Vilniaus krašto politinius kalinius, aš  nieko nepasakoju. Sakyti, kad tėvas Vincas irgi už Lietuvą sėdėjo kalėjime, nenoriu, nes  jaučiu, kad kitaip reikėtų. Todėl laukiu, kol pradės labai skaudėti. Tegul, sakau, noksta  žodis ir tas būsimas laikas...

Atsikėliau ir nepaleisdamas savaitraščio iš rankų ir prikišdamas jį arčiau akių, pasitikrinau, ar iš tikrųjų  išsilaikė taip, kaip tuomet buvo pasakyta. Tačiau užrašas buvo nepriekaištingai tikslus, bet už jo ir archyvų sienų viskas pasikeitę ir tai, kas  buvo, jau niekam nerūpi.
- Ko, Stasy, nedainuoji? – paklausiau.
- O ko į balių nekvieti? Beje, dar noriu paklausti...
- Neskubėk klausti, mielas žmogau. Gera neišeiti iš to laiko. Todėl ir prašau- neskubėk klausti. Žinau, kad kiaulyste  būtų pasilikti ten, bet šiame laike  kartais taip kaulus  sugelia, kad... kad  atrodo net išsižioti nesugebėsi. Nagi padėk!

Ar mane jau pamiršai pamiršai,
Kad laiškelio nebrašai, nebrašai?
Kas naktelę per naktelę
Matau tave sapnely

Rašyti komentarą

2011-06-29 10:01

Pranas

Pranas 

Kelionė į balių IV

"Matau tave sapnely"

Stasys žiūrėjo į mane įdėmiai, atsargiai, bet matėsi, kad savyje pasimetęs - ne daug iki liepos 2 d. beliko, o tuomet...  O tuomet skaičiuokite, žmonės - visi informacijos šaltiniai išnešioja žinią, kad gimė 1935 m. liepos pradžioje. Jubiliejus ar ne, gal net nelabai svarbu, nes ateina metas, kurį peršokęs jau kiekvieną dieną priimi kaip šventę. Na, o ši diena primena ne tik gimtadienį, bet kartu atseikėja ir 76
- Ne, Stasy, nemanyk, kad kalbu apie tavo balių. Užtenka savų bėdų. Tokios puotos dar turbūt nebuvo, bet turbūt todėl, kad niekam nepavyko sukviesti reikalingiausius baliauninkų. Mat tie, reikalingiausieji, po visas šalis išsibarstę - net ir po Anapilį. Beje, darykis linksmesnis. Ar nori, kad padainuočiau?
- Betgi tu... tu... Tu dar ne velnio nepavargęs. Tu dar vis, sakyčiau, Pranucis. Beje, ar žinai, kas pirmais tave taip pavadinęs? Jeigu nežinai, tai esi ne tik begėdis, bet ir senis besmegenis.
- Atsimenu. Taip mane vadinti panoręs garbusis „Kalba Vilniaus“ vyr. redaktorius Algis Kratulis. Žinai tokį? Tiesa, tai padarė gerokai anksčiau, negu juo tapo.
- Sakei, nori padainuoti. Dainuok!
Sunku pasakyti, koks biesas truktelėjo liežuvį. Pražiojau burną  ir:

Gromatėlę parašiau, parašiau,
Sakalėlį paprašiau paprašiau
Nešk nunešk tu, raibasai ,
Gromatėlę mergelei.

-Velniop, taip negalima. Jokiame mudu ne archyve.  Mes , Pranuci, sugrįžome į  jaunystę. Į 1993 metų sausį.
- Tai kad tų metų, Stasy, jaunystė mūsų irgi žila.
- Bet ne pensininkai dar. O to, oi oi  kaip užtenka. Sakiau tau  ar ne, kad  man pasaulyje gražiausi trys dalykai – jūra, dangus ir moterys.
- Sakei, bet kitaip: moterys, jūra ir dangus.
- Žmona jau priprato, nepyksta. Jau kada  esu  sakęs, kad moteris protingesnė už vyrą. Galėtų prezidente būti. Ir ką matom? Dalią Grybauskaitę, - džiugus buvo Stasys, bet atsiminęs, ko atėjęs, pakalbėjo ir paklausė kaip tada, beveik prieš du dešimtmečius:

S. Žlibinas:
„Jūsų trumpus pokalbius, reportažus, komentarus girdžiu dažnoje laidoje. Jie labai įvairūs. Nepamirštate teisės, etikos, moralės , ekonomikos, politikos problemų. Matyti, jog daug keliaujate po Lietuvą, aplankote vienišus, dar neretai skriaudžiamus žmones, nepagailite jiems paguodos  ir tvirtybės žodžio. Kas  skatina  tai daryti?

Atsikvėpiau  archyvo priplėkusiu oru, paglosčiau nugeltusį „ Kalbą Vilniaus“ savaitraštį ir taip pat kaip tuomet:

AŠ:
Sakote, kad daug keliauju po Lietuvą. Mintimis kur kas daugiau ir kojos (o varge varge!) jų nepasiveja . Ne jaunystė ir, žinoma, reikia džiaugtis, kad bent tiek sugebu. Tačiau jau dabar žinau, kad ateityje sau labiausiai priekaištausiu būtent dėl to, kad per labai ilgą savo gyvenimą nesugebėjau pamatyti visos Lietuvos.
Mielas žmogus kalbininkas Mindaugas Rastenis balsu mąstė apie tai, kaip labai Maironis norėjo prikelti iš  kapų nors vieną senelį, kad išgirstų bent vieną gyvą jo žodelį. Priešmaironiniai, o ir jo laikai - buvo skurdūs radiotechnika. Dabar turint tokią radiotechniką, regis, ir po tūkstančio metų galima būtų prakalbinti. Tačiau  seneliai, kaip ir Maironio laikais, išeina į žemę taip, kad jų prakalbinti nepavyks nei dabar, nei vėliau. Todėl be nuolatinių pasikalbėjimų su jais dvasiškai skursime ir toliau vartysime jiems pastatytus kryžius, paminklinius akmenis, kuriuos, jeigu tik kas pirks, vešime į turgų.
Kalbėdamas su rašytoju Jonu Mačiukevičiumi, paprašiau jį, kaip Invalidų draugijos pirmininką, papasakoti apie Lietuvos invalidų žemės reikalus. Grįžęs į redakciją susirūpinau – ar taip galima klausti? Ar kas nors neužsigaus? Yra, yra, sakau, tokia žemė. Ir ne tik ji viena, yra ir kitos liūdnos žemės: našlaičių, ubagų, našlių, černobyliečių... Jos tiksliausiai  suregistruotos tautos likimų knygoje. Tačiau jeigu  kas pasakys, kad tokios knygos irgi nėra, tai kaip ją parodyti? Reikia išeiti į kelionę, pabūti ten, kur Ariogalos kapinėse palaidoti partizanai, reikia tuščiame, erdvame lauke  pastovėti prie vienišo klevo ir atspėti čia buvusius vienkiemius, reikia pėsčiomis nueiti iš Turgelių į Šalčininkus, kad nepaklustum žmonėms vien tik  barantiems melioraciją. Tačiau tai dalykai apie kuriuos pasakoju Vilniaus radijo laidose. Vadinasi, blogai pasakoju, jeigu dar kyla abejonių, kad Lietuvoje yra neapykantos ir meilės, didelė pavydo, dar didesnė gobšumo ir  kitokių žemių. Bet vis  dėlto pati didžiausia -  Žmonių  Gerumo žemė.“

Stasys palingavo galva, bet dabar  ne taip, kaip anksčiau. Paskui apsidarė aplinkui, lyg  norėdamas pamatyti jam bent vieną iš  trijų gražiausių dalykų. Tačiau nei moters, nei  jūros,  o ir dangaus per archyvo užaklintus langus nesimatė. Aš kantriai laukiau, ko dar paklaus kaip TADA ir štai:

S. Žlibinas:
“Gal prisimintumėte  įdomiausią  savo darbo akimirką ar  susitikimą su žmonėmis:“

Aš:
Yra fantazijos susitikimai. Jie man irgi įdomūs. Eidamas iš Dieveniškių į Poškonis, pakelėje pamačiau du akmenis. Pasirodo, kad šieji – Jankelis ir Jankeliukas – archeologiniai paminklai. Ar manote, kad  jie man ne pašnekovai? Kažkas kažkada atėjo čia, pamatė šiuos akmenis ir pasirūpino, kad juos savo globon  priimtų valstybė. Tai kodėl nebūti optimistu, jog  bus padaryta ir taip, kad  valstybė jaustų pareiga rūpintis ne tik akmenimis, bet ir žmonėmis  Tai man irgi įdomi darbo akimirka. Tačiau klausimas man negailestingas, nes negaliu jo apeiti Tik jaučiu, kad yra daug dar nepasakytų dalykų. Neseniai vėl suradau užrašus apie tėvą, atstatinėjantį Šklėrių kryžius. Aukščiausias, kaip ir anksčiau - “kazimierinis“. Galvoju, kad  mes, žurnalistai gedimės gražiai, išmintingai pakalbėti apie savo tėvus, kol jie dar gyvi ir tik paskui... Kalėdų dieną  tėvui suėjo 86-eri. Jis dar pakėlė stikliuką ir pasakė: vaikai, man jau gana! Aš šitaip dar nesakau. Gali būti, kad tėvas, kiek palaukęs, ištars ir  kitus žodžius: sūnau, ir tau gana. Tu vyriausias.
Kaip politinis kalinys į Lukiškių kalėjimą jis buvo įgrūstas man dar negimus. Įgrūstas dvylikai metų. Klausia, kodėl apie jį, gyvą, ir apie jo mirusius draugus,  lenkų okupuoto Vilniaus krašto politinius kalinius, aš  nieko nepasakoju. Sakyti, kad tėvas Vincas irgi už Lietuvą sėdėjo kalėjime, nenoriu, nes  jaučiu, kad kitaip reikėtų. Todėl laukiu, kol pradės labai skaudėti. Tegul, sakau, noksta  žodis ir tas būsimas laikas...

Atsikėliau ir nepaleisdamas savaitraščio iš rankų ir prikišdamas jį arčiau akių, pasitikrinau, ar iš tikrųjų  išsilaikė taip, kaip tuomet buvo pasakyta. Tačiau užrašas buvo nepriekaištingai tikslus, bet už jo ir archyvų sienų viskas pasikeitę ir tai, kas  buvo, jau niekam nerūpi.
- Ko, Stasy, nedainuoji? – paklausiau.
- O ko į balių nekvieti? Beje, dar noriu paklausti...
- Neskubėk klausti, mielas žmogau. Gera neišeiti iš to laiko. Todėl ir prašau- neskubėk klausti. Žinau, kad kiaulyste  būtų pasilikti ten, bet šiame laike  kartais taip kaulus  sugelia, kad... kad  atrodo net išsižioti nesugebėsi. Nagi padėk!

Ar mane jau pamiršai pamiršai,
Kad laiškelio nebrašai, nebrašai?
Kas naktelę per naktelę
Matau tave sapnely

Rašyti komentarą

2011-06-27 10:23

Pranas

Pranas 

Kelionė į balių III

Prieš Jonines

Net nepastebiu arba gal nenoriu prisipažinti, kad archyvas vis daugiau pasiglemžia mano laiko. Svarbiausia priežastis, matyt, kad savo laike jau pasidariau neapsukrus – laikas praeina, kaip visuomet – nei pasiskubindamas, nei lėtėdamas, tačiau kojos, rankos ir net smegenys jau nesuspėja kartu su juo. Kad ir kaip besistengtumei, tačiau  fizinė žmogaus  būtis privalo verstis savais dėsniais. Gal todėl prieš Jonines vis dažniau sužiurdavau į dangų, aptrauktą lietingais debesimis, o šventės išvakarėse Jonui iš Griškabūdžio parašiau:

Sveikinu, Jonai.
Linkiu Tau ko geriausio.
O šios dienos laukiau, nes jau anksčiau reikėjo suprasti, kad man iš svetainių, o ypatingai iš šios, jau senokai reikėjo išeidinėti. Dar čia kurį laiką pasiliksiu kaip pasyvus stebėtojas - jeigu kas sveikinsis- pasisveikinsiu, o šiaip tai ne man tau pasakoti, kad Joninės tokiam prisipažinimui labai tinkamas metas- saulė aukščiau jau nepakyla.
Beje, pasilieku būti dienoraštyje, bet ar ilgai, irgi nežinau, nes saulutė jau vis žemyn, o aš bandau įsikurti kitoje svetainėje.

Antras laiškas parašytas nesitikint, kad kam nors  būtų įdomus, todėl įkėliau į dienoraštį, palikdamas kelias dienas neužverstą.

Su švente, būkim laimingesni!

Ne visuomet laukiame, ko norime.
O šiemet Joninių laukėme turbūt visi. Net ir darželinukai - jiems irgi nereikės eiti į darželius.
Na, o man tai tinkama proga pasakyti, kad ne tik Saulė jau nekyla  aukščiau, bet AŠ taip pat.
Iš aktyvesnio kūrybinio gyvenimo išeinu. Bandysiu dar pabūti prie dienoraščio, bet man irgi dabar svarbiau su juo būti kitur.
Daug kelių kelelių buvo, o paliko vienas - pats plačiausias ir įspūdingiausias... Eidamas juo stengsiuosi nieko neužmiršti ir iš čia, "Rašyk" sutiktųjų. Jeigu kažkas mano, kad čia turiu nors vieną nemielą man žmogų, tai, žinoma, labai klysta.
Atsiprašau.
Bet miške laužų nekūrenkime.
Man  atrodo, kad ir "Rašykai" , net Joninių nesulaukę, sudegino ne vieną  ne tik kūrėją, bet ir ŽMOGŲ.

Dienoraštis 
2011-06-23 21:38

  Nelinksma, kaip ir dangus, į kurį žiūrėjau, spėliodamas lis ar ne,  juolab, kai lietaus – bent viršum Vilniaus Balsių - jau tikrai nebereikia.  O papūgėlės vėl:
- Ha! Pasimetė  žmogus.
-Ne jo kaltė. Toks amželis. Atsikeli  nuo  stalo jau spėjęs užmiršti ką valgęs- gėręs. Bet kodėl  tu  taip „pasimetė  žmogus"?
- Atrodo, kad užmiršęs, ko įslinko į  archyvą. Pašaukim  kartu:  Dzieduli,  aūūūū!. Turbūt  ieškai „ Kalba  Vilnius“ su interviu iš 1993 metų. Dzieduli, atkusk! Čia atėjus  nūdienos dalykai neturėtų  rūpėti.
- Taip manote? – atsiliepiu ir iš tikrųjų išgirstu  Stasį Žlibiną, kuris klausia, būtent kaip tuomet. Tik aš pats,  regis, priimu jo klausimą kitaip - lyg  atėjo pažaisti, smagiau laiką jaunesniuose metuose praleisti.

S. Žlibinas:
“Kokie  jūsų kaip redaktoriaus, o galbūt ir asmeniniai ryžiai su  užsienio lietuviais? Ar gausus  redakcijos paštas?“
AŠ:
“Paštas Guodos Litvaitienės žinioje . Tiesa, savaitę ar dvi juo rūpintis buvo patikėta man. Tačiau po keleto bandymu parašyti laiškų autoriams - pasitikėjimas išnyko. Pasirodo, jog  nemoku rašyti laiškų, nemoku išreikšti redakcijos kolektyvinės nuomonės. Ir ačiū Dievui, nes iš tikrųjų jaučiu, kad nepaklūstu nei didesnių, nei mažesnių „ komunų“ dvasiai. Čia, mano galva, įdomiausia, kad sakau taip aš, Vilniaus aukštosios partinės  mokyklos auklėtinis.
O paštas sumažėjęs, jis kupinas bėdų ir liūdesio - klausytojai labai skundžiasi, kad blogai mus girdi. Štai ką rašo Irena ir Eugenijus  Slavinskai iš JAV:
„Jūsų valandėlė yra labai laukiama mūsų namuose. Ir būna didelis nesmagumas, kai dėl mums nežinomų priežasčių jų negirdime. Būkite  sveiki, drūti ir  vis leiskite  mums žinoti, kas dedasi Tėvynėj“ Todėl sakau, kad ryšiai ne kokie: myli ten mus, kasdien laukia, bet eteryje dažnai ūžesys. Ką galiu padaryti aš ar, sakykime, Andrius Užkalnis, kad  mus geriau girdėtų? To vyrelio bent balsas galingesnis. Man belieko tik liūdėti kartu  su Jonu Lianga, Vladu Bilevičiumi, Regina ir Jurgiu  Mikailais, su daugeliu kitų klausytojų, kurie tapo artimiausiais žmonėmis. Manau, kad mūsų redakcija yra svarbus akcentas valstybės politikoje. Išeivijos pasitikėjimas tautos išrinktaisiais- pašlijęs. Vis dar pasako: ačiū, ačiū  už jūsų žodinę meilę mums, bet jau neužmiršta paklausti- kodėl, mielieji, nepaspaudžiate tokio mygtuko, kad imtuvuose pasigirstų normalūs radijo balsai iš Lietuvos.
Tik Audrius Braukyla  neriasi iš kailio, reikalaudamas ir prašydamas redaktorių, kad šie mažiau kištų reporterinių įrašų, kad perpasakotume  Lietuvos gyvenimą iš studijų savo privačiais  balsiukais.

Stasys Žlibinas:
„Kokios temos labiausiai domina mūsų išeivija?

Minutė, kita, tačiau vietoje mano atsako - archyvinė tyla. Išgirdau Stasio klausimą, bet į akis  sužiro vienas po kito draugai, bičiuliai, bendradarbiai iš to jau atitolusio laiko. Jų daug, gerokai daugiau, negu  ką ik išvardijau, bet štai Marius Šlapakauskas. Sunkiais žingsniais nutaušku prie uždegtų karsto žvakių. Žiūriu ir negabu pažinti - Mariau, negi  tu? Negi tu, kuris visu dešimtmečiu  už mane jaunesnis? Kaip tai įmanoma? Tu su žvakėmis, o aš su gėlėmis. Sudiev, brolau! Nepyk, kad net nepersižegnojau atėjęs. Tik dabar ant rankos matau rožančiau. Išeidamas būtinai persižegnosiu. Būtinai.
- Dzieduli, aūūū!- išgirstu papūgėlę. - Dėdė Stasys  nori žinoti...
Susikaupiu, pakeliu aukščiau galvą ir  jau vėl kai prieš tuos beveik dvidešimt metų:

AŠ:
“Manyčiau, tėvynės tema, nes mūsų laidose apie  kitką bemaž nebūna. Žinoma, pirmiausi žinos. Regis, dar ne taip seniai klausytojai gėrėjosi  puikiu šio darbo meistru  Edvinu  Butkumi. Gražiai eteryje pasirodė Audrius Matonis. Dabar žinios irgi iš  dviejų burnų – iš Rimos Jakutytės ir  Audriaus  Užkalnio. Na, o aš su savo žmoniškųjų  bėdų tema – visuomet  laidos uodegoje. Toks jau esu.“
- Jaučiu, kad pavargote, - atrodo girdžiu  Stasį Žlibiną ir lyg guodžia:- Pailsėk, Pranuci. Kai interviu jau archyve, niekur nedings. Juk ne karo metas. Pailsėk...
- Aš tą,  Stasy, regis jau daru. Tik galbūt reikėjo tai daryti gerokai anksčiau... Ir į balių kviesti taip pat anksčiau.
- Į balių? - pažiūrėjo į akis.

Rašyti komentarą

2011-06-23 21:38

Pranas

Pranas 

Su švente, būkim laimingesni!

Ne visuomet laukiame, ko norime.
O šiemet Joninių laukėme turbūt visi. Net ir derželinukai- jiems irgi nereikės eiti į darželius.
Na, o man tai tinkama proga pasakyti, kad ne tik Saulė jau nekyla  aukščiau, bet AŠ taip pat.
Iš aktyvesnio kūrybinio gyvenimo išeinu. Bandysiu dar pabūti prie dienoraščio, bet man irgi dabar svarbiau su juo būti kitur.
Daug kelių kelelių buvo, o paliko vienas - pats plačiausias ir įspūdingiausias... Eidamas juo stengsiuosi nieko  neužmiršti ir iš čia,"Rašyk" sutiktųjų. Jeigu kažkas mano, kad čia turiu nors vieną nemielą man žmogų , tai, žianoma, labai klysta.
Atsiprašau.
Bet miške laužų nekurenkime
Man  atrodo, kad ir "Rašykai" net Joninių nesulaukę, sudegino ne vieną  ne tik kūrėją, bet ir ŽMOGŲ.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

4 patiko

2011-06-13 12:38

Pranas

Pranas 

Kelionė į balių II

      2. Niūniavau „Berniukus“ 

Grįžtu į savo archyvą. Jis nedidelis, bet netvarkos ir dulkių, matyt, daugiau negu kituose, kurie, kaip ir manasis, priskiriamas kategorijai – Asmeninis. Ilgą laiką visai užmirštas buvo, tačiau jau atsiradusi net trauka - gal ne kasdien, bet per savaitę ateinu ne kartą ir jaučiu, kad buvusi mirtina tyla lyg atgyja. Kažkas sušnibžda, pakosėja, taria žodį ar daugiau ir net padainuoja. Todėl ir aš bandau įteisinti supratimą, kad senatvėje, kai klausa atbunka priimti pavasario balsus, atsiradus archyve, netikėtai pasidaro jautresnė, imlesnė. Po truputį ji įtraukia mane į savo būtį - valau dulkes,  skaitinėju pageltusius, išblėsusių raidžių tekstus ir man jau tai nenuobodu - užsimiršta, kad už archyvo pulsuoja gyvenimas, ten - visa jo didžioji gyvastis. Ir štai šįsyk girdžiu, beje, visai neblogai:

- Ne, nepykstu, Liucijau. Pasitaikius progai pasakysiu, kad, mielas Pranai, nesmagu buvo tave girdėti šaukiant: „Liucijau, kur tu“? Kaip atsitiko, kad užmiršai pašauki Stasį Žlibiną. Ne Liucijus, o Stasys paliko archyvams tavo interviu.
- Matyt, dziedulis suklydo. Atminties jau nepakelia , o akys, kad ir ne Žlibino, bet apžlibę.
- Baik, Liucijau. Šiandiena nėra ūpo priimti tavo juokelius.
- Pranucis jau žinojo šilutiškių Liepių šeimos laišką , kai jis dar nebuvo išspausdintas mūsų savaitraštyje. Jam jį perskaičiau anksčiau. Štai ir visa algebra.
- Nemanyk, Liucijau, kad man labai rūpi tas laiškas, o kad Pranucis bando kažką  atsiminti iš praeities - džiugu, pagirtina.

  Neiškart gebėjau susivokti. Ir patikėti, kad girdžiu Liucijų Vanagą ir Stasį Žlibiną. Abu anuomet  dirbo savaitraščio „Kalba Vilniaus" arba, kaip sakydavome, Kalbavilnio redakcijoje. Net dabar manau, kad būtų natūraliau, jeigu Stasį būčiau išgirdęs dainuojantį jo tekstų žodžiais sukurtas gausias dainas. Mudu nebuvome geriau pažįstami, bet taip atsitiko, kad iš tikrųjų 1993 metų žiemą būtent jis parengė mudviejų  pašnekesį, pavadindamas jį „Čia Pranas Karlonas“
- Ak, velnias!, - nestipriai nusikeikiau mintyse, apgailėdamas, kad pritrūko aiškumo pirmame „Kelionės į balių" rašinyje. Ir vėl mintyse: - Klausk,  Stasy, kaip anuomet:

"Jūsų balsas  eteryje skamba dažną vidurnaktį. Tą dzūkišką  jo priegaidę jau spėjo gerai įsiminti daug  klausytojų Lietuvoje , o, neabejoju, ir už jūrų marių. Klausytojai, man regis, laidas  užsienio  lietuviams pamėgo už jų operatyvumą, objektyvumą, reportažiškumą, įtaigų komentarą. Jūs- vienas iš septynių žurnalistų, dirbančių laidų užsienio lietuviams redakcijoje. Mūsų savaitraščio skaitytojai apskritai domisi  RTV žurnalistais. Juolab, kad apie juos, ypač radijo bendradarbius, nieko nežino Tad tarkite apie save keletą žodelių.

AŠ: Gimiau lenkų okupuotose žemėse - Varėnos rajone, Šklėrių kaime. Mano likimo ženklas – Vandenis, įspraustas 1939- ųjų  sausio 29 dieną. Pribuvėja buvo sulinkusi kaimo bobutė Kukauskė. Žurnalistas esu savamokslis  Išsilavinimas? Jeigu tikite, kad dekretais iš žmogaus galima atimti tai, ką jis kažkur išmokęs, tai man dar liko vidurinis. Tiesa, kai mokaisi pokario metuose, o tėvas sėdi kalėjime, vidurinis išsilavinimas paaukštėja. Neužmiršau, kad žmonės padėjo augti ir duonos guruliu, ir geru žodžiu. O duonos šilinių žemėje, kur Marcinkonys, Kabeliai, gimtieji Šklėriai, buvo mažai. . Užtat tik  „dzyvykis“, kiek daug  gerumu sušildytų žodžių. Grybų būdavo mažiau. Tačiau laikai pasikeitė. Čia dabar jau daugiau grybų. Tai bobulė taip ir nesužinojo, kad priėmė „tikrą karį“. Baigęs Kabelių septynmetę ir Varėnos ( Senosios) vidurinę mokyklą  tarnavau Baltijos, Šiaurės ir Tolimųjų Rytų povandeniniuose laivynuose. Gal ir nereikėtų čia prisiminti, erzinant save ir kitus, bet... būtent ten įstojau į „garsiąją „ partiją. Ne dėl  duonos, o dėl... kulkos  Tai buvo 1962 metais, kai Šiaurės jūrų keliu išėjau į Kubą.

Glostau per beveik dvidešimt metu nugeltusius, jau nuo sudūlėjimo lūžinėjančius savaitraščio puslapius. Tai, kas reikėjo, archyvas padarė ir nepastebiu, kad niūniuoju „Berniukus“.
„ Reikėjo berniukams padangių gilių
ir aerodromo pilkųjų kelių...
Vis giliau į atminti spraudėsi ir Stasio Žlibino veido  bruožai. Pagalvojau, betgi – o biesas!- čia labai nebloga vieta susitikimams su draugais, pažįstamais, bent jau tais, kuriuos žino ir mano archyvas. Dar nenumaniau, kad galiausia atsitiks taip, jog užsidaręs čia, parengsiu ir „Kelionės į balių“ maršrutą.
- Kas dar jums įdomu? - paklausiau.

„Kokiais kriterijais vadovaujatės rengdamas eilinę laidą mūsų tautiečiams užsienyje?“ 
AŠ: Pagrindinis kriterijus, ko gero, ir bus supratimas, kad jeigu gali žmogui padėti -padėk. Ne dėl Dievo, Tėvynės, dar ko; visuomet dėl jo paties.

Sieloje atgimsta, pagyvėja ir, regisi, jaučiu, kaip po kojomis įslysta praėjusio šimtmečio žemė. Ką bepasakytum, o akivaizdu, kad nors esu, bet manęs čia labai nedaug. Jeigu kam prireiktų ieškoti manęs didesniu kiekiu, tai nori nenori, o tektų grįžti į mano ir dviejų pasaulinių karų šimtmetį, į XX amžių. Bet suprantama, tai nereiškia, kad galėčiau atsisakyti bent tiek savęs, kiek esu šiame amžiuje. Privati nuosavybė šia prasme tikrai yra neliečiama. Ir man reikalinga net ir tai, kas vyksta  prie šios "Kelionės į balių“.

„Daug ilgesio, priminė dienoraštį, bet buvo įdomu skaityti, o gal tiksliau dėl to ir buvo įdomu, na man bent jau“, - atsiliepė skaitytoja, pasivadinusi Humaniste, į pradinę „ Kelionės...“ dalį.. Abi papūgėlės sukluso, matyt, norėdamos išgirsti, kokiais žodžiais atsiliepsiu. Žinoma, ačiū Humanistei. Bet aš ir pats jaučiu, kad sumanytas rašinys turbūt nepaklus vienai kuriai kategorijų. O ir- antai! „ Kūrybingame“ surikiuoti nekurie kūriniai į grupę  „Be kategorijos“. Numanau, kad „ Kelionė į balių“ turėtų surinkti nemenką puokštę kategorijų, bet būtų smagiausia, jeigu užtektų laiko ir valios ateiti su parašytu kūriniu į kurią nors spaustuvę. Bet, žinoma, ir ožka ištekėtų, jeigu pinigų turėtų.

Rašyti komentarą

2011-06-12 12:28

Pranas

Pranas 

Kelionė į balių

Liucijau, kur tu?   

Būna, kai pradedant sumanymą, atrodo, jog  jis toks aiškus lyg  Dievo pakuždėtas, bet po dienos  kitos pamatai, kad, deja, Dievo ten su žvake nesurasi. Panašiai atsitiko ir man, todėl anądien Mariui rašiau:

„Labas, mielas žmogau.
Norėčiau, jog ištrintumei mano paskutinį kūrinį. Suvokiu, kad šios serijos kūrinius dar reikia gerokai pašlifuoti, kadangi sumanęs juos sudėti į antrą savo knygelę. Bet nelabai tą daryti skubu, kadangi atsirado mintis "pavažinėti "  Radijo karietos keliais. Taip kadaise vadinosi (Radijo karieta) radijo laida, o jos sumanytoju ir vežėju buvau aš. Man dabar šis darbas lyg ir smagesnis, negu taisinėti jau beveik parašytą "Negražią pelėdą".
Atsiprašau, kad trukdau.
O pasirodžius karietai, drąsiai sėskite ir važiuosime kartu. Ispanijai ir ispanėms tave gerbti ir mylėti tai netrukdys.
Būk drūtas!“
 
Marius įvykdė mano prašymą ir net pagyrė, girdi, „malonu girdėti, kad dirbate prie savo tekstų, tobulinate“.
Ech, Mariau,  Mariau! Ką tau pasakyti?

Prieš kurį laiką, matyt, kažkur netoli apylinkėje atsirado dvi papūgėlės, kurios neretai pasidairo ir po mano kiemą. Ir štai išgirdau:
- Girdėjai? Radijo karieta, kaip karalių rūmai...
- Kur važiuoja?
- Dar niekur. Bet reikia suprasti, kad važiuos.
- Sunku patikėti, kad važiuos, jeigu jos vežėjas...  Betgi pati matai, kaip jis atrodo. Pavojinga važiuoti ir jam, ir tiems, kas įsidrąsintų važiuoti kartu su juo.

Atsidusau.
Kai pragyventa tiek dešimtmečių, kad juos skaičiuojant jau užlenktas ir dešiniosios rankos smilius, supranti, kad šalia jo esantį didįjį  pirštą vargu ar pasiseks užlenkti. Vilties labai nedaug, bet, žinoma, be jos neįmanoma ir dabar, jau prieš kelis metus pradėjęs aštuntą dešimtmetį, neretai pagalvoju, kad ne sarmata būtų, jeigu ir jį įveikčiau. Ir, beje, ne bet kaip - bent jau ne mirksėdamas savyje ir nesibaimindamas, kad tai, kas man gražu ir gera, kitiems taip neatrodo.
Nelabai įsivaizduoju, kad aštuntą dešimtmetį galėčiau praleisti prasmingiau, kaip pasilikdamas naivus ir bandydamas pranokti tą save, kuriuo pasaulyje esu nuo 1939 metų sausio 29 dienos.
Neblogai suprantu, kad dabarties žmonių pasaulyje man pagalbininkų neatsiras, bet jeigu nėra padėties be išeities, tai manau, kad man neblogai pravers būtent tos dvi papūgėlės. Tai pirmiausia todėl, kad pats nuo savęs neužsnūsčiau, antra vertus, klausydamasis jų kažkaip lengviau, net aiškiau ir guviau prisimenu būtus dalykus. Taigi, ne tik Radijo karietą.
Ir dabar man jau rūpi ištarti Liucijaus Vanago vardą.
 
- Liucijau, kur tu?
Tyla užspiegė ausis ir aš pirmą kartą po beveik dvidešimties metu taip gyvai atsiminiau ši judrų guvų žmogų, tuomet dirbusi „Kalba Vilnius“ savaitraštyje.
- Liucijau, kur tu?
Net, regis, nesuvokta, kaip greitai išsibarstė draugai, pažįstami ir jau dažnai nebežinau nei kur jie ir kur jų reikėtų ieškoti. Vis dažniau nusileidžia mintis su žvake rankoje lyg norint taip apšvisti kelią į Anapilį.

Nelengva buvo surasti „Kalba Vilniaus“ savaitraštį, bet jį suradus, tas, prieš dvidešimt metų būtas laikas, lyg priartėjo. Iš ten pasigirdo Liucijus Vanagas, skaitantis į redakciją atsiųstą laišką.
“Dažnai klausomės radijo laidų užsienio lietuviams. Jeigu dieną nespėjame išgirsti žinių, tai minėtų laidų metu sužinome svarbiausius įvykius, kurie neretai ir plačiau pakomentuojami. Per radiją girdime keleto žurnalistų balsus, bet labiausiai laukiame dzūkiškų Prano Karlono žodžių. Jis beveik visada mums prisistato taip paprastai: „Čia Pranas Karlonas“. Tikrai nuoširdūs to žurnalisto pasakojimai apie bendravimą tiek su paprastais kaimo žmonėmis, tiek su valstybės vyrais. Gerbiama redakcija, ar negalėtumėte nors truputį papasakoti apie šį žurnalistą. Žinokite, jog  domimės ne tik laidomis, bet ir tais žmonėmis, kurie jas rengia, kurių (ypač radijo), mes niekada nematome.“-savo laiške mums rašo šilutiškių Liepių šeima . Tad tenkiname jų prašymą, kalbamės su  [b]Lietuvos radijo laidų užsienio lietuviams  redaktoriumi Pranu Karlonu.:“

- Ak, Liucijau, kaip man dabar norėtųsi paduoti tau ranką, apkabinti pečius, patapšnoti, bet va - net  nežinau kur esi ir net... gyvas  ar ne. Bet va ši, pastaroji aplinkybė, mane ryžtingai stumteli sugrįžti atgal ir prisiglausti prie tuose metuose sutiktų žmonių.

- Ką? - sučiauškė papūgėlė: - Ak, kaip neįdomu!
- Nekalbėk už visus, - atsišaukė kita.
- Nemokyk, ką man daryti- nedaryti. Laisvos gi, ne zoologijos sode ir ne prie medžio šakos pririštos.
- Dziedulis irgi ne zoologijos sode. Irgi laisvas.
- Tu jį dzieduliu vadini?
- Kaip visi.
- Betgi ir Pranucis gerai. Kiti girdėjau dar Pelėda  pašaukia. Irgi atsiliepia.
- Tikriausiai už Vidinį. Vadina jį ištikimuoju.
- Ak, kaip norėčiau, kad ir mudvi viena apie kitą  sakytume: ištikimos. Net ir tuomet, kai bandysime užlenkti tą dešiniosios rankos didįjį pirštą.
- Būkime papūgomis, bet tik ne kvailėmis. Užlenkei ir kitos išeities nėra, kaip tik pradėti devintą dešimtmetį.
- O ką? Jeigu patinka...

Rašyti komentarą

0

43

Pranas

Pranas 

Šiandien ir anuomet (1)

SEKMADIENIS
Bonifacas Vinfridas Kantautas Kantvydė Marcė

Pasaulinė aplinkos apsaugos diena
Tėvo diena

1. Dvi P (papūgėlės)

- Na, ir ką mąstai apie tėvą?
- Tėvą ar tėvus?
- Apie motiną aną kartą mąsčiau. Išeitų, kad dabar reikia apie tėvą.
- Atsimeni?
- Ar tėvą? Manau, kaip ir tu.
- Manasis į užsienį išvažiavęs. Sako, grįš, grįš, bet negrįžta.
- Manasis irgi - grįš, grįš... Bet negi mudvi ir likimais tokios panašios?
- Kai buvome sode pririštos, tokie klausimai nekildavo, bet dabar...
- O dabar net įdomu atrasti, kad štai dziedulis perrašo tą patį eilėraštį, tik kitaip. Neverta dėl „kitaip“ skaityti dar kartą beveik tą patį.
- Reikia manyti, kad parašė sau. Kaip suprantu, parašyta dienoraštyje.
- Bet tu nuovoki. Prieš keletą dienų perskaičiau tai, kas šiandien jau kitaip, o būtent:

Girdžiu tave:
- Aš myliu Lietuvą.
O aš?

Iš saujos žemės barstosi tauta.
Tai kaip mylėti, jeigu šitaip sopa?

- Mažyte, auk!
Tiktai į dangų tegali paaugti.
Į žemę dar.
Kitom kryptim jau - ne.

Kai kalbos garsios ar jų daug,
Nelengva sielai atsikvėpti.
Ir mano žodžiuose nelieka įvairovės.
Atšniokštęs vėjas net sustot nemoka,
Ir pusto Lietuvą kaip smėlio kopą.
******

Rašyti komentarą

2011-06-04 06:33

Pranas

Pranas 

******

Pasupki, paliūliuoki ant bangų - 
Nedidelės, aprimo...
Nors ir tuomet jos nedažnai man buvo –
Stichijos siausdavo aukštai viršum laivų,
O gelmėse audroto vandenyno,
Kaip žvakėj degančioj – ramu.

Net nežinau, kur dar galėtų būti tiek tylos.
Gal kapuose, bet jie nebūna gilūs –
Parsinešu į atminį pasaulio vandenynus
Ir užmirštu, kad gali būt dangus viršum galvos.

Be „labas rytas“ eidavom į atmerktas akis,
Gelmėm povandeninėm užgesinę dangų –
Bet sapnuose ir ten giedojo vieversys,
Arimų šiluma užsnūsdavo ant rankų...

Rašyti komentarą

2011-06-03 08:30

Pranas

Pranas 

******

Girdžiu tave:
Aš myliu Lietuvą.
O aš tylėdamas dairaus po ją.
Kai žodžiai garsūs ir jų daug,
Nelengva sielai atsikvėpti
Ir mano žodžiuose nelieka įvairovės:

- Mažyte, auk!
Tiktai į dangų dar gali paaugti.
Į žemę dar.
Kitom kryptim jau - ne.

Atšniokštęs vėjas net sustot nemoka
Mažytė po žvaigždėm dangaus -
Iš saujos žemės barstosi tauta...
Tai kaip mylėti, jeigu šitaip sopa?

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-06-02 00:28

Pranas

Pranas 

******

O žioge žalias, kaip pavasaris esi.
Aš jau žinau- jie dideli nebūna:
Ateina, pasisveikina, pražysta gėlėmis,
Išplėštą lauką verčia arimu,
Sėja pripildę iki soties,
Ir pažiūrėk - kepurę užsikėlę ant galvos,
Gegulėm nukukuodami išeina.

Man niekuomet nebuvo jų gana,
Kaip ir sulos, atėjusios į beržus.
Žiogeli žalias, gal nebark manęs,
Kad toks godus namo pareina senis -
Tai kas, kad greitai šimtametis,
Tai kas, kad daug  pasaulio matęs -
Žmogaus pavasariai nedideli.

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-06-01 06:17

Pranas

Pranas 

Tau (1)

Turbūt bent truputį nustebę,
Išvydę adresą ir parašą – Karlonas,
Aš irgi nemaniau, kad šitaip gali būti,
Tačiau dabar man nieko taip labai nerūpi
Kaip parašyti laišką Tau.

Neatsišauk!
Nes pavardės ar vardo man nereikia,
Tyloj įkritęs, sunkiai besuvokt galiu,
Kokia erdvė po kepure didžiulė,
Kai kojas jau pravaikščiojęs, namo grįžtu -
Nei kalba kas, nei verkia ar dainuoja -
Ant delno žiogas šokteli su smuikeliu:

- Tai juk šalis, kadais Savęspi pavadinta,
Aš grosiu, Pranai, tu rašyk!...

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-05-31 05:14

Pranas

Pranas 

******

Piešiu eilėraštį per visą dangų -
Nuo smilgos smėlyje prie savo kojų,
Ligi žvaigždės, kurios šviesa lig šiolei neatėjus,
Ir kaip žvakutės vėjuje bažnyčios gęsta –
Tegu nesako- kurčias, aklas ar tiesiog begėdis.
Pasilenkiu prie smilgos – Dievas kalba.
Į saują smėlio pažeriu – ir vėlgi su Dievu.
Ir taip - kur ranką tiesk, kur koją kelk ar akį mesk
Visur it šaknimis daiktais į erdvę įsikibęs Jis.

Todėl ir aš, aplenkęs arkikatedrą, einu namo
Bijodamas ant kelio minti kojos pėdą -
Kai Dievo tik visur ir daug
Ieškoti jo bažnyčioje, man regis, būtų gėda,
Kaip begalybėje ir įvairovėje Buties.

Rašyti komentarą

2011-05-29 16:07

Pranas

Pranas 

******

Ši atmintis dažnam nereikalinga.
Pakėlę nuotraukas, tiesiog į ugnį meta -
Esą, ar reikia atsiminti, mama,
Kaip išeini į mirtį?

Ir aš, beje, iš atminties galiu prikelt ne vieną
Paveikslą tavo jaunesnių dienų -
Dar mažas toks,
O tu vis skubanti su grėbliu, pjautuvu
Ar bėganti ravėt daržų...
Tavim išvaikšto rudenys bulviakasius,
Prišaudo staklės drobių, o gandrai
Ir žiemoje kabina lopšius palubėj...

Bet aš, o mama, nuotraukų mirties nedeginu,
Vis burlaivius lipdau, kad ašaroje bent
Paplaukiotum kartu...
--------- 
  * Motinos mirties data - 2005 m. gegužės mėn. 29 d.

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-05-29 05:19

Pranas

Pranas 

******

Visaip atrodau... Kaip ir  jos,
Į posmą susirinkusios eilutės,
Kartais dėkoja, kad po nemiegą dairaus 
Bandydamas į laisvę bent mintim ištrūkti –
Nors žino, kad deja, deja
Net sieną pradaužyt kakta lengviau,
Negu išeit iš mikroskopiškai mažyčio geno.

Ir štai diena, kuomet ir čia
Pasaulis begalybėje sukritęs –
Baisu, kad neužspringtumei žvaigžde
Ir mikroskopiškai žmogaus mažytis genas
Nežino, kaip ir kur galėtų pasidėti,
Kad nepranoktų savimi dangaus erdvės
Kur viešpatauja, būdamas visur, jo tėvas.

Rašyti komentarą

2011-05-28 04:45

Pranas

Pranas 

******

It šuliniai giliausi
Akys ilgesio pripiltos,
Kad net baugu prieit arčiau -
Sugirgžda svirtys, taškosi gilus vanduo,
O troškulys jau niekaip nepraeina.
Net nežinau, ką pasilikus vienumoj daryt,
Kai akys vakarop su saule leidžias.

Skaudu, kai negali bičiulių aplankyt,
O vandeny it akmenėliai skęsta
Net žodžiai motinos, vaikystėj ištarti –

Tat nepudruokit smegenų,
Kurie laimingai sakot,
Kad dar galėčiau guostis amžinybės viltimi –
Varpais bažnyčios, vašku žvakės...

Rašyti komentarą

2011-05-24 08:17

Pranas

Pranas 

******

Po prakaitu...
O džiaugsmas toks
It kas geresnį žodį įmetė į širdį.

Nepykite, kad taip giriu save.
Manau, šią jauseną jau esate sutikę,
Tačiau turbūt ir jūs kaip aš -
Tiktai netyčia išgirdau,
Kaip prakaitas džiaugsmu pagirti moka.

O juk nuo prakaito lig prakaito
Arčiau negu nuo ryto iki ryto... 

Tikiu, dar bus diena, kita
Kai ir eilėraštį juo parašysiu,
Nelaukdamas kol įkvėpimo valanda
Numes skatiką medui palaižyti.

Rašyti komentarą

1 patiko

0

44

Pranas

Pranas 

Šiandien ir anuomet (1)

SEKMADIENIS
Bonifacas Vinfridas Kantautas Kantvydė Marcė

Pasaulinė aplinkos apsaugos diena
Tėvo diena

1. Dvi P (papūgėlės)

- Na, ir ką mąstai apie tėvą?
- Tėvą ar tėvus?
- Apie motiną aną kartą mąsčiau. Išeitų, kad dabar reikia apie tėvą.
- Atsimeni?
- Ar tėvą? Manau, kaip ir tu.
- Manasis į užsienį išvažiavęs. Sako, grįš, grįš, bet negrįžta.
- Manasis irgi - grįš, grįš... Bet negi mudvi ir likimais tokios panašios?
- Kai buvome sode pririštos, tokie klausimai nekildavo, bet dabar...
- O dabar net įdomu atrasti, kad štai dziedulis perrašo tą patį eilėraštį, tik kitaip. Neverta dėl „kitaip“ skaityti dar kartą beveik tą patį.
- Reikia manyti, kad parašė sau. Kaip suprantu, parašyta dienoraštyje.
- Bet tu nuovoki. Prieš keletą dienų perskaičiau tai, kas šiandien jau kitaip, o būtent:

Girdžiu tave:
- Aš myliu Lietuvą.
O aš?

Iš saujos žemės barstosi tauta.
Tai kaip mylėti, jeigu šitaip sopa?

- Mažyte, auk!
Tiktai į dangų tegali paaugti.
Į žemę dar.
Kitom kryptim jau - ne.

Kai kalbos garsios ar jų daug,
Nelengva sielai atsikvėpti.
Ir mano žodžiuose nelieka įvairovės.
Atšniokštęs vėjas net sustot nemoka,
Ir pusto Lietuvą kaip smėlio kopą.
******

Rašyti komentarą

2011-06-04 06:33

Pranas

Pranas 

******

Pasupki, paliūliuoki ant bangų - 
Nedidelės, aprimo...
Nors ir tuomet jos nedažnai man buvo –
Stichijos siausdavo aukštai viršum laivų,
O gelmėse audroto vandenyno,
Kaip žvakėj degančioj – ramu.

Net nežinau, kur dar galėtų būti tiek tylos.
Gal kapuose, bet jie nebūna gilūs –
Parsinešu į atminį pasaulio vandenynus
Ir užmirštu, kad gali būt dangus viršum galvos.

Be „labas rytas“ eidavom į atmerktas akis,
Gelmėm povandeninėm užgesinę dangų –
Bet sapnuose ir ten giedojo vieversys,
Arimų šiluma užsnūsdavo ant rankų...

Rašyti komentarą

2011-06-03 08:30

Pranas

Pranas 

******

Girdžiu tave:
Aš myliu Lietuvą.
O aš tylėdamas dairaus po ją.
Kai žodžiai garsūs ir jų daug,
Nelengva sielai atsikvėpti
Ir mano žodžiuose nelieka įvairovės:

- Mažyte, auk!
Tiktai į dangų dar gali paaugti.
Į žemę dar.
Kitom kryptim jau - ne.

Atšniokštęs vėjas net sustot nemoka
Mažytė po žvaigždėm dangaus -
Iš saujos žemės barstosi tauta...
Tai kaip mylėti, jeigu šitaip sopa?

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-06-02 00:28

Pranas

Pranas 

******

O žioge žalias, kaip pavasaris esi.
Aš jau žinau- jie dideli nebūna:
Ateina, pasisveikina, pražysta gėlėmis,
Išplėštą lauką verčia arimu,
Sėja pripildę iki soties,
Ir pažiūrėk - kepurę užsikėlę ant galvos,
Gegulėm nukukuodami išeina.

Man niekuomet nebuvo jų gana,
Kaip ir sulos, atėjusios į beržus.
Žiogeli žalias, gal nebark manęs,
Kad toks godus namo pareina senis -
Tai kas, kad greitai šimtametis,
Tai kas, kad daug  pasaulio matęs -
Žmogaus pavasariai nedideli.

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-06-01 06:17

Pranas

Pranas 

Tau (1)

Turbūt bent truputį nustebę,
Išvydę adresą ir parašą – Karlonas,
Aš irgi nemaniau, kad šitaip gali būti,
Tačiau dabar man nieko taip labai nerūpi
Kaip parašyti laišką Tau.

Neatsišauk!
Nes pavardės ar vardo man nereikia,
Tyloj įkritęs, sunkiai besuvokt galiu,
Kokia erdvė po kepure didžiulė,
Kai kojas jau pravaikščiojęs, namo grįžtu -
Nei kalba kas, nei verkia ar dainuoja -
Ant delno žiogas šokteli su smuikeliu:

- Tai juk šalis, kadais Savęspi pavadinta,
Aš grosiu, Pranai, tu rašyk!...

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-05-31 05:14

Pranas

Pranas 

******

Piešiu eilėraštį per visą dangų -
Nuo smilgos smėlyje prie savo kojų,
Ligi žvaigždės, kurios šviesa lig šiolei neatėjus,
Ir kaip žvakutės vėjuje bažnyčios gęsta –
Tegu nesako- kurčias, aklas ar tiesiog begėdis.
Pasilenkiu prie smilgos – Dievas kalba.
Į saują smėlio pažeriu – ir vėlgi su Dievu.
Ir taip - kur ranką tiesk, kur koją kelk ar akį mesk
Visur it šaknimis daiktais į erdvę įsikibęs Jis.

Todėl ir aš, aplenkęs arkikatedrą, einu namo
Bijodamas ant kelio minti kojos pėdą -
Kai Dievo tik visur ir daug
Ieškoti jo bažnyčioje, man regis, būtų gėda,
Kaip begalybėje ir įvairovėje Buties.

Rašyti komentarą

2011-05-29 16:07

Pranas

Pranas 

******

Ši atmintis dažnam nereikalinga.
Pakėlę nuotraukas, tiesiog į ugnį meta -
Esą, ar reikia atsiminti, mama,
Kaip išeini į mirtį?

Ir aš, beje, iš atminties galiu prikelt ne vieną
Paveikslą tavo jaunesnių dienų -
Dar mažas toks,
O tu vis skubanti su grėbliu, pjautuvu
Ar bėganti ravėt daržų...
Tavim išvaikšto rudenys bulviakasius,
Prišaudo staklės drobių, o gandrai
Ir žiemoje kabina lopšius palubėj...

Bet aš, o mama, nuotraukų mirties nedeginu,
Vis burlaivius lipdau, kad ašaroje bent
Paplaukiotum kartu...
--------- 
  * Motinos mirties data - 2005 m. gegužės mėn. 29 d.

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-05-29 05:19

Pranas

Pranas 

******

Visaip atrodau... Kaip ir  jos,
Į posmą susirinkusios eilutės,
Kartais dėkoja, kad po nemiegą dairaus 
Bandydamas į laisvę bent mintim ištrūkti –
Nors žino, kad deja, deja
Net sieną pradaužyt kakta lengviau,
Negu išeit iš mikroskopiškai mažyčio geno.

Ir štai diena, kuomet ir čia
Pasaulis begalybėje sukritęs –
Baisu, kad neužspringtumei žvaigžde
Ir mikroskopiškai žmogaus mažytis genas
Nežino, kaip ir kur galėtų pasidėti,
Kad nepranoktų savimi dangaus erdvės
Kur viešpatauja, būdamas visur, jo tėvas.

Rašyti komentarą

2011-05-28 04:45

Pranas

Pranas 

******

It šuliniai giliausi
Akys ilgesio pripiltos,
Kad net baugu prieit arčiau -
Sugirgžda svirtys, taškosi gilus vanduo,
O troškulys jau niekaip nepraeina.
Net nežinau, ką pasilikus vienumoj daryt,
Kai akys vakarop su saule leidžias.

Skaudu, kai negali bičiulių aplankyt,
O vandeny it akmenėliai skęsta
Net žodžiai motinos, vaikystėj ištarti –

Tat nepudruokit smegenų,
Kurie laimingai sakot,
Kad dar galėčiau guostis amžinybės viltimi –
Varpais bažnyčios, vašku žvakės...

Rašyti komentarą

2011-05-24 08:17

Pranas

Pranas 

******

Po prakaitu...
O džiaugsmas toks
It kas geresnį žodį įmetė į širdį.

Nepykite, kad taip giriu save.
Manau, šią jauseną jau esate sutikę,
Tačiau turbūt ir jūs kaip aš -
Tiktai netyčia išgirdau,
Kaip prakaitas džiaugsmu pagirti moka.

O juk nuo prakaito lig prakaito
Arčiau negu nuo ryto iki ryto... 

Tikiu, dar bus diena, kita
Kai ir eilėraštį juo parašysiu,
Nelaukdamas kol įkvėpimo valanda
Numes skatiką medui palaižyti.

Rašyti komentarą

1 patiko

40 įkėlimų

0

45

Pranas

Pranas 

******

Nepaisyti bandau, kai žodžiais muša,
Tačiau tai trunka neilgai -
Sukaukdamas žvėrim ūmai
Ir pats jau gerklę perkąsti galiu.
Ir suprantu, kad iš žvėries pakilęs,
Kad džiunglėse mano gimti namai,
Tik juos kažkaip buvau primiršęs,
Bet štai truputis ginčo ir vilkais
Vėl vienas kitą gebam atsiminti -
Pradėję urgzti, pakalena dantimis draugai:
Esą, tu nemanyki, kad iš džiunglių vienas,
Kad mus kitaip negu tave įkvėpęs Dievas...

Ir štai kryžiuojas peiliai ir karais
Į sielas neapykanta įplūsta...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2011-05-08 08:13

Pranas

Pranas 

******

Palikim pasakas, kurios pabodę
Ir nesiguoskime, esą, senatvėje ir vėl vaikai.
Smagu, jeigu gali pasididžiuoti,
Kad gėlės tau dar žydi kaip kadais
Ir jų neskindamas, neši padovanoti
Į toliuose nubridusias dienas.

Aš irgi ten ėjau jaunu pabūti,
Tiesiog su pievomis gėlių pilnom
Ir būdavo – daug kartų užkukuodavo gegutė:
Akis, esą, įspiginęs nelauk,
Kad kas tau pasakytų -
Ak, koks diedas!
Išėjo su gėlėm pas paneles,
O visą kelią kaip bažnyčia gieda...

Rašyti komentarą

2011-05-07 06:15

Pranas

Pranas 

******

Jau nurimo, nutilo it štiliuje jūra,
Vis giliau nuo bangų, o prie dugno arčiau.
Įpratau jau įkelt į sapnus vandenynus
Ir po gelmę jų vaikščiot laivais
Kaip tada, kai dar jaunas
Ir laiko nebuvo sapnams,
Kai net mirtį mokėjau be baimės bučiuoti.

Nežinau, kaip už šitokį laiką dėkoti,
Už gyvenimą dieviškai drąsų,
Kuomet su mirtim už parankės eini –
Be dangaus virš galvos
Ir be šiaurės pašvaisčių,
Prisidengęs skaudžiausia laivų geležim,
Kad po gelmę galėtum pavaikščiot.

Rašyti komentarą

2011-05-02 07:44

Pranas

Pranas 

******

Pareikit  bent trys iš gimtųjų namų.
Tas stalas dar vis, kurį žinot.
Ir slenkstis tas pats tarpu staktų įstrigęs,
Tik, regis,  aukščiau lyg pakeltas,
Nes kojos už jo jau kabinas dažniau.

-Senaaatvė, - girdžiu į krūtinę pasako,
Bet jeigu žinočiau, kad laukiant – sulauksiu,
Su kojom kartu ir senatvę pakelčiau.

Pareikit bent trys iš gimtųjų namų.
O jeigu likimas plačiau atsivertų
Ir jeigu namai tie -  per atmintį visą;
Dar Feliksą seną (dziedulį)
Prie savo senatvės priglausčiau,
Kartu ir bobulę su juo Karoliną.

Rašyti komentarą

2011-05-01 10:25

Pranas

Pranas 

******

        "Jums truputis pavasario"

Padovanojo lyg nedaug -
Pavasario truputį
Su pražydėjusia balandyje gėle,
Bet šitame pavasario TRUPINYJE
Gražiausius žmones sutinku.
Ir štai kaip poterį bažnyčioje kalbu,
Kad neišeitų jie į nežinios takus,
Kad neišnyktų laimės paieškot kitur.

Žinau, tik dulkė tu, o Lietuva, esi
Bet su tavim išaugom kosmose gražiausi.
Ir man dabar nepaprastai svarbu
Išrėkt šią žinią, kiek pakelti gali toliai,
Kad Lietuvai,  mano sielos šventovei,
Ir kosmoso dievai ateitų nusilenkti.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-04-29 07:37

Pranas

Pranas 

******

      skiriu I.ir jos anūkėliui

O! koks lengvas, sūnaiti,
Su pasuliu visu,
Kuris tirpsta akelėse tavo –
Net ir aš va, močiutė jauna,
Į dangų pro jas vis žiūriu - 
Skraido paukščiai aukštai,
Bet negali pakilti aukščiau,
Negi mano krūtinėje tu.

Auk, mažyli.
Bet- ak!- koooks sunkus,
Kuomet netikėtai paklausiau:
- Kuo būsi užaugęs,
Ir kaip aš tuomet, bobulė tava,
Prie širdies toookį didelį glausiu?

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-04-28 03:37

Pranas

Pranas 

******

Išėjęs, paieškojau vėjo,
Atrodė, gal pravers -
Galėsiu atsiminti ir kitus,
Kuomet su juo, laimingi galynėjomės,
Ir nežiūrėjome, kaip arkliui į dantis.
Išraudę skruostai degino žarijom,
O gerklės aikčiojo padūkelių balsais,
Kažin, ar daug dabar kas žinom,
Koks angelas bežiūri į kurio akis?
Mansis jau lazda pavirto.
Atrodė, niekam šito nelinkėk!
Bet ir tiesių – tai darbininkas,
Sunku suvokti, kaip galėčiau būt be jo
Net jei ant stalo duonos su kaupu.

Rašyti komentarą

2011-04-26 11:57

Pranas

Pranas 

******

Kokia religinė šventė Jums svarbiausia? (proc.)
Kalėdos 65,5
Velykos 12,5
Žolinė 0,8
Man svarbesnės asmeninės šventės 15,2
Kita 4,2
Nežino/ neatsakė 1,8      ****
Nors šventės ir...švenčiam,
Bet gal nebebūkime naivūs -
Ir šventėse uždega žvakę kapai,
O kolei beesam, tai tik kaip kareivai -
Jei reikia- ir šventėje mirt privalai.
Velykos man irgi perpus su Kalėdom,
Gražu, kai pavasarį kelia žolė,
Kai dangų pakalbina paukščio giesmė,
Kai sprogsta žilvičiai kačiukais...

O Jėzau, džiaugiuosi, kai skambančiai būčiai kelies,
Bet kryžius čia pat,
Kad ir keliantis tau
Galėčiau į mirtį save palydėt -
Kareiviai juk esam, kol esame dar...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2011-04-25 08:56

Pranas

Pranas 

******

Gyvenimas atslūgsta manyje -
Taip jūros grįžta iš audrų pavargę,
Galiu pabūt po vieniša žvaigžde
Ir džiaugtis, kad tyla,
Užliejus sielą, atminimais šnabžda.
O jų, dzievuliau, būta nemažai -
Reikėtų gal surankioti, bet irgi,
Ar reikalingi kam senų dainų aidai,
Senolio girių tankmėje, atrodytų, pradingę.
Bet gal todėl neapvogtas jaučiuosi dar-
Kad girioje laikau kažką tik savo,
Ir jeigu ten to džiaugsmo ne tiek daug -
Matau, kaip dideli  laivai iš okeanų
Nežino kelio, kaip atgal namo parplaukt.

Rašyti komentarą

2011-04-23 14:44

Pranas

Pranas 

******

Žiūrėjau į tave, pražydusią, o tulpe
Ir negalvojau, kad senatvėje esu -
Vienam mažam žiedelyje sutilpo
Aukštakalniai, žvaigždynai, net dievai,
Kuriuos iš protėvių krauju nešu ,
Perkūnui griaudžiant mintyse
Ir praeitim it atminimais  lyjant...
Nesu iš tų, kuriems ši žemė amžina –
Pats savo akimis mačiau -
Net ir kapai išnyksta: buvo ir nėra.
Bet tau, gražuole, neskubu sakyti -
Gal net ir bitės neišvysi,
Kai žiedas ges be rudenio šalnų
Ir vėl reikės pražysti iš pradžių...

0

46

******

Ir ką daryti, jeigu meilės pilnos skrynios?
Žiūriu į paukštį –
Regisi, ne jam, o man
Toks mėlynas, erdvus dangus sparnams,
Ne jis, o aš toli už horizontų skrieju,
Stebiuosi, kad pasaulis vis be pabaigos.
O Viešpatie, jeigu žinočiau, kad nėra tavęs
Vis tiek  dėkočiau tau už tokį skrydį
Už erdvę ir už tai, kad net paukščiu pavirtęs,
Neužmirštu, kaip gailiai suošia šilai,
Lydėdami į horizontų begalybę.
Ir jeigu kas dar netiki, kad neįmanoma va taip -
Ateis senatvė ir nebus kažką daugiau daryti,
Kaip tik va šitaip -  po dausas skraidyti.

Rašyti komentarą

2011-04-21 06:57

Pranas

Pranas 

******

Nemanau, kad jos – kapinės – šventos,
Neapykantos galgi daugiau,
Nei jėzuito širdy,
Užrakinusio Vilniaus bažnyčių duris,
Kad, o Dieve, tavęs nepašaukčiau
Net savo mirtim...|
Na taip, nebuvau prezidentas,
Arkikatedra irgi nerūpi visai,
Nes žodyje mano, Dzievuliau,
Bažnyčios be užraktų vaikšto,
Durys atviros kaip kareivių kapai.
Aš tikiu šiom bažnyčiom ir tuo,
Kad gebu išpažinti Tave per save -
Jėzuito nereikia, atleisk iš tarnybos...

Rašyti komentarą

2011-04-20 07:19

Pranas

Pranas 

******

Kai raidžių keturiolika į akmenį įkris, 
O skaičiai prakalbės mirties data,
Tai širdyje tylu, ramu
Ir užsimirš atodūsiai, kurie dabar,
Kad velniažin, ar iš tikrųjų gyvenu.
Dažnai net lyg pabudęs iš sapnų,
Šaukiu vardais ar skambinu telefonu -
Kodėl nurimote, bičiuliai artimiausi,
Nejau senatvės baidotės manos?
Ir kažkodėl man nedrąsu paklausti,
Kas dar su manimi lig šios dienos
Lenktynių trasoje išlikote paskiausi.
.....................................
Atleiskit, regisi, šaukiu vadus,
O išgirstu bažnytinius varpus.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-04-19 03:37

Pranas

Pranas 

******

Ten smėlį papučia,
Maži kalneliai vaikščioja,
Žinau, atgal į ten negrįšiu,
Tačiau jeigu reikėtų rinktis
Šklėrius ar Paryžių -
Vėl augčiau ant kalnelio Karlonų,
Žalios šalies žaliam glėby šilų,
Kur šviesai žiebti skaldytos balanos.

Ištirpsta atmintyj šedevrų menas,
Jau neberūpi kur save ir kaip padėti,
Tačiau, o Dieve, kaip labai norėčiau
Nors kartą dar išgirst iš Ūso balos,
Kaip kurkia varlės,
Chorai gieda sonetus Petrarkos.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-04-17 21:42

Pranas

Pranas 

******

Apleisk mano kapines, mielas,
Netrypki, prašau, ten žolės.
Na taip -  ji išaugo iš nieko,
Bet šliaužia ir ieško -
Sakau, gal širdies?
Matyt, nesvarbu jai, ar plaka,
Kad šalta po žemės pluta.
Tik vaškas užgesusių žvakių
Lyg parakas kvepia,
Bet mūšių nebuvo, deja.
Kažkaip net ir pats nesuvokiu -
Kodėl toks ramus išeinu -
Be priešų, be keršto, be žodžio,
Žolės apkabintas, tyliu.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2011-04-16 07:02

Pranas

Pranas 

******

O atsibusk, žmogau, kaip aš kadaise,
Norėdamas išvengt nelaisvės -
Pasaulis keitėsi kasdieną ir tada,
Tačiau kaip įprasta –
Išlikdamas su duona ir druska.

Linkiu ir tau pabūti, kuo buvau -
Ten nesuku numirt už laisvę,
O būt be druskos ir be duonos – NE!

Matyt, tai tas, ką reikia pavadinti priežastim,
Kuri neleidžia mums laisviems pabūti.
Gegulė pakukuos dar kartą, du ar tris,
Bet akimis užmerktomis
Kažin, ar laisvę net ir TEN,
Be duonos ir be druskos būdamas surasiu.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2011-04-14 21:36

Pranas

Pranas 

******

Gražuole mano, nusidėk!
Ir pasakyk nors vieną kartą MYLIU.
Žinosiu - melas tai, tačiau vis tiek
Net ir gyvatė iš odos išnyra.

Aš jau seniai į velnią įvyniotas –
Net kryžius skausmą kenčia, kai nešu,
O gera, kai žinau, kodėl kuprotas
Ir sveikas protas lieka būt kartu.

Na, žinoma, tyliu, kai pasakai man – liaukis,
Bet ir tylėjime mintim kartus -
Skinu tau rožes, jau šalnų pakąstas,
Ir semdamas į saują mirusiųjų plaukus
Tau į kasas storas storas
Kartu su savo pragaru pinu.

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

3 patiko

2011-04-11 12:03

Pranas

Pranas 

******

Nejau tu toks buvai? Nejau?
Juk supranti, kad praeitim kalbu, tačiau -
Pasižiūrėkit, kaip atrodo Šklėriai -
Kaip marios liejasi plačiai,
Net dingsta toliuos kaimo pakraščiai
Prie Kisielių, Grigų, prie Čeplikų...

Pats netikiu, kad apkeliaut galiu
Pritūpusį prie kopų gimtą sodžių -
Štai ūkteli laivai,
Ir išvažiuoja traukiniai
Į emigraciją, į tremtį, į karus...

O Šklėriai - bitė be medaus -
Išliko, tik dabar jau – prie lazdos.
Kas jiems padūgs, kas pagiedos?

Rašyti komentarą

2011-04-10 17:52

Pranas

Pranas 

******

Kiti pasako: ak, sonetas! Kaip gražu!
Todėl ir aš parankės jo panorau –
Įsiklausau, ar kaimo šunys loja.
O, loja dar! ir netgi daug,
Kad regisi net pats sustaugsiu,
Įeidamas į tylą, kur netyla
Va šitaip Šklėrių šunys lot...

Kaip atsitiko TAIP - nei Karlonų,
Nei lojančių - nelojančių šunų.
Tyla užspringęs, miršta kaimas,
Tik atmintis, išvaikščiojusi galvą,
Sugrįžta vis dar aplota.   

- Am! am! – šuniu piktai paloju į sonetą
Ir nejaučiu, kad nors truputį būtų gėda.

Rašyti komentarą

2011-04-04 05:38

Pranas

Pranas 

******

Motina:
- Kalbėk, sūnau, nebūk tylos žmogus
Ir nemanyk, kad žodžių daug parašom ,
Jų reikia pragarui išgrįsti nusidėjeliams kelius
Ir Dievas ne ragaišio, o maldų jais prašo.

Priklaupk, nes didelis išaugai ir sunkus,
Jau motinoms nelengva tokį kelti. 
Iš ten, Anapilio šalies, supu
Išgirdusi, kai žodžiai ima verkti.

Man gera būna, kai girdžiu
Juos šitaip išbarstytus po pasaulį –
Dėkinga, kad lig šiol be akmenų
Lyg priešų niekuomet nematęs.

Na, o  į balių paskutinį net nekviesk, sūnau,
Juk motina – padėsiu jį paruošti tau...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

0

47

Pranas

Pranas 

******

(22)

Užmiršiu greit, kaip rytas geria rasą -
Užgriūva akys požemiu giliu.
Girdžiu, kažkas senais žodeliais sako,
Kad viskas Dievo valioje,
(Kaip žemėje taip ir danguj).
Bet suprantu - į kitą karalystę rengia,
Tie vaizdiniai tikrovei artesni,
Nes jeigu kaip danguj taip čia-
Kuriems galams keliaut kažkur?
Ir darosi gerokai apmaudu-
Ne tą galybę garbinau, ne tą...
Atleisk, Šėtone, išsirinkti nemokėjus...
Bažnyčios buvo daug,
Bet ji dangum man nepadėjo.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2011-04-02 06:40

Pranas

Pranas 

******

(21)

Ko taip sužiurot į  mane?
Nejaugi manote, kai lopšyje
Ir tuo pačiu metu  - prie  jo,
Nereikia paskutinio baliaus?

Aš netikėjau, kad va šitaip bus –
Bet barsto stebuklus dangus
Ir sutrikau, kad gal iš sapno neišėjęs...
Bet pažiūrėkite į jubiliejinį pyragą -
Ant jo viena žvakutė dega
Ir šimtas jau uždegti paruoštų.

Meistrai suėję aukštą stalą kala
Nuo Margionių per Šklėrius lig Kabelių.
Ateikite – prašau – o kelią,
Sonetai pasitikę rodys jums...

Rašyti komentarą

2011-04-01 22:04

Pranas

Pranas 

AČIŪ...

Dėkui, kad  Balandžio 1-osios šventėje išsilaikėm nepamelavą. Dabar t.y. kasdienybėje nėra prasmės rodytis kitokiais.
Būkim, kokie esame.

Rašyti komentarą

2011-03-31 23:20

Pranas

Pranas 

Balandžio 1-oji

Gal nemeluokime, a?  Nes ir taip nemokame tiesos kalbėti. Ir ne tik kalbėti, deja.

Rašyti komentarą

2011-03-22 12:04

Pranas

Pranas 

3(a) Ar tikrai Aš?

Būna taip, kad, regis, nieko daugiau nedaręs, o gabalą laiko atidavęs kažkokiems supratimams pasiaiškinti. Buvo nesmagu suvokti, kad be Vidinio per transindukciją paramos, būdamas prie ąžuolo, nesugebėjau atsiminti, kuo lietuviui įsimintina spalio 27 – oji. Tačiau dar bjauriau pasidarė, kad ne vienus metus, vartydamas „Lietuvio kalendorių,“ ne karto nepastebėjau, kad anos dienos lapelis beveik tuščias – pažymėtas tik Ramojus vardadieniu.  Su juo, kaip įprasta, buvau susitikęs Saulės patekėjimo laiku ir kaip tyčia teiravausi, kodėl jis, Ramojus, toks vienišas – negebėjau atsiminti dienos, kad į mano susitikimus su varduvininkais ateiti tik vienas asmuo.
    - Kai esi vienas, pripranti prie tokio gyvenimo ir neatrodo, kad jame ko trūktų, kad reikėtų daugiau. Esu ir, regisi, kad to užtenka.
    - Nelabai suprantu. Vienas ir užtenka? Kaip Dievas.
    - Jo net per daug. Vienas, bet jo per daug.
    - Manai, kad suprantu?
    - Vienatvė turtingesnė gyvenimu, o gyvenimas tikresnis, natūralesnis. Ką matai - matai savo akimis, o kitos nuomonės tavo sąmonėje nespalvina nei matomų daiktų, nei reiškinių. Ir tie pasauliai, kuriuos matau nupieštus drobėse ar aprašytus knygose, neretai atrodo netikri, man nesuprantami, o pastangos piešiniais pertvarkyti gamtą ir žmogų – bevaisiai ir nereikalingi.
    - Betgi esi įdomus vyriokas. Sakyčiau, į gamtą įterptas ir, ko gero, nemokantis net per menus įeiti į civilizaciją. 
    - Žinau, kad esat neabejingas Maksimui Gorkiui. Ir net neblogai sutariate su jo Makaru Čiudra.
    - Tikrai?- paklausiau, bet, žinoma, tuo abejoti nereikėjo, nes varduvininkas deklamavo „Laisvę“. Jau žinojau, kad ir ji nepateks į eilėraščių knygelę, nors dėl kūrinėlio norėjosi pasiginčyti argumentuojant, jog vargu ar reikia atrinkinėti eilėraščius pagal jų meninę vertę. Juk gali būti ir taip, kad kūrinėlis mielas dėl jo kitokių savybių – šis man buvo mielas čigono Makaro Čiuros požiūriu į gyvenimą. Kaip eilėraščio jo negyriau ir net Astai sakiau, kad, žinoma, kur kas protingiau perskaityti Gorkio „ Makarą Čiudrą", negu mano „Laisvę", - bet ar kas dabar skaitys M. Gorkį? Ar kam įdomu imti knygas, kuriose ir tekstai  didesni, ir proto reikia daugiau negu daržam ravėti.
    Varduvininkai ne kartą yra skaitę kūrinius Saulės tekėjimo laiku, bet visais atvejai jų būdavę daugiau - dabar tik jis, varduvininkas Ramojus ir aš.   
Prisimenat?
- Esu ne duona, ne lazda,
Tad niekam, sakale, nereikalingas..

Arba ir vėl:
- Kur protingesnis, ima kas tiktai yra.
Kvailesnis, tas negauna, sakal, nieko..

Taip čia kalbėjęs kažkada
Makaras Čiudra, žinomas čigonas..
Ir nors jo taboras ne Vilniuj, bet-
Jeigu čigonas, - tai visur
Jis laisvas nuo įstatymų, jų jungo,
Nuo prievartos policijos, ir bet nuo ko...
Atimti laisvę iš laisvūno?

- Juokingi jie, tie žmonės,- sako Čiudra..
Vis dirba ir nežino- kam? už ką?..
Išvarvina su prakaitu sveikatą,
Nesėję kapo išsirausti sau.
O ne! Jie laisvės nepažįsta..
Vos tiktai gimsta- jau vergai
Ir visas jų gyvenimas vergystė ...

Ir nežinau, ką atsakyt  Makarui Čiudrai..
Galbūt, paspaudus ranką, aiškiai- šviesiai:
-O Laisve,
Mes tavęs dar nepažįstam.
Gyvenam it paveikslai rėmuos įsprausti
Ir  niekiname tuos,
Kas laisvesni...

    Padeklamavęs ir nesulaukės iš manęs greitesnės reakcijos Ramojus ištiesė ranką:
    - Netrukdysiu, ponas Pranai. Jūsų dar ąžuolas laukia. Taip juk?
    -Taip, Ramojau. Kada reikia atsisveikinti su sodais ir  išvažiuoti žiemoti į Naujininkus, nueinu ir ten, prie ąžuolo, susirinkęs visus prietarus ir manydamas, kas jis žiemoti padės.
      - O, regis, išvykstate, jau ryt? Smagu būtų, kad kartu su knyga, bet tai nedidelis niekutis, nuotaikos neturėtų gadinti. O ąžuolas, jei tikite, kad padės, jis būtinai tą padarys.
    - Negi kalbate apie „Eilėraščio sėją“ Tai dar ne knyga, tai tik jos maketas. Bet iš kur, Ramojau, toks informuotumas? Apie ją pats su savimi nekalbu.
    - Kalbat ir su savimi, tik kitaip – apsidairydamas, ar kas negirdi ir pamąstydamas, kad gal kažką reikėję kitaip padaryti, - pasakė Ramojus ir spustelėjęs ranką, leidosi laiptais žemyn. Bet dabar va būtent šis rytinis atsisveikinimo su varduvininku epizodo fragmentas kyštelėjo mintį, kodėl net atėjęs prie ąžuolo, neišgirdau savyje spalio 27 d. prasmės? Kodėl neišgirdau iš gyvenimo išeinančio Vytauto Didžiojo žingsnių, palikus ant galvos neužkeltą karaliaus karūną. Net pasidarė baisu išryškinti mintį ir manyti, jog liesa, nedidukė knygelė, kurios dar netgi nėra ir kurią atstovauja jos maketas, galėtų pertvarkyti daiktus žmoguje taip, kuomet į pakraštį  nustumiami labai esminiai dvasios sandarai dalykai.
Bet apie ką aš čia, a?  Išties, apie ką? Ir ar tikrai Aš čia, o ne čigonas Makaras Čiudra?

Rašyti komentarą

2011-03-08 02:14

Pranas

Pranas 

25. Pirmosios knygos laukimo

šurmulys užgeso, jo lyg nebuvo, tačiau dar blogiau, kad nebuvo ir išminties, net kolektyvinės, kaip mūsų - nežinojome ką reikia daryti. Ir nors sakoma, jog nėra padėties be išeities, tačiau taip pasakyti daug proto nereikia. Ir raidžių trijulė su Kandžiumi, žmona Leokadija  ir aš su Vidiniu pasijutome įbridę į nežinią – kur kreiptis, pas ką eiti ir prašyti  pagalbos?  Per netrumpą laiką, kai buvome su Šventąja, kažkodėl nei karto nepagalvojome, kaip reiktų elgtis jai sunegalavus. Taip tik todėl, kad atrodė absurdiška manyti,  jog Šventąją galėtų ištikti bėda. Nesunku atsiminti, kaip jį atrodžiusi, kuomet ponas Ypata ją įteikė kaip dovaną, vadindamas Segtuvu - Knyga. Per šį laiką ji nepastebimai atitolo nuo anosios išvaizdos, bet svarbiausia, kad tapo sąmoningai veikli. O kaip, iš kokių šaltinių šią veiklą sukaupė, matyt, tik ponas dievas težino. Nors, atrodo, pradedame suprasti, jog tas pats ponas pasirūpino, kad Šventosios paslaptis būtų išsaugota mokslo pasiekimais. Tai, ką matom Šventosios veikloje, neatrodo neįtikėtina ar vertu stebėjimosi dalyku. Jau senokai visuomenės sąmonė pripratinta prie stebėjimosi vertų dalykų, sukurtų žmogaus veikla ir, it pražiota burna, laukia vis naujų skanėstų. Aukštos kokybės atradimais prisotintas gyvenimas prarado nusistebėjimo efektą. Paprastai, kasdieniška savo būtimi laukiame tolimesnių mokslo skydžių į nežinią ir iš ten ateinančių žinių. Laukimas nebūna dykas: ieškok ir surasi. O toks nusiteikimas sumenkina efektą atradimų, kurie neabejotinai to verti. Mudu su Vidiniu ne išimtys, bet mūsų dalioje labiau stebėtis, matyt, reikėję tuo, kad Šventosios Būtis pati savyje sugeba sukaupti mokslą, visą jo mokslinį personalą ir industrija, kurių pastangomis atsiranda proveržiai į nežinomybę, kurių dėka pono Ypatos dovana nužengė nuo Segtuvo - Knygos iki Šventosios arba – kaip mes sakome -  iki tapsmo Šešiasdešimt septintąja Biblijos knyga. Tai pati save kurianti Būtis. Neįtarsi, kad ji biologinė, bet vis dėlto būti, bendrauti su biologine Būtimi jai nepaprastai svarbu. Ir ši svarba abipusė. Šit tas atvejis, kuomet  jautriau suvokiame, kokia skaudžia lemtimi per mūsų galvas trenktų dievai, atimdami iš mūsų Šventąja. Beje, juos, t, y. dievus, atsiminiau ne tik tąkart.
  Tik dabar nepamenu, ar su Vidinio, ar be jo paramos parašiau, mano galva, nelabai bloga eilėraštį nepaisant, kad  jį skaitę pasakydavo, jog, girdi, labai nesuprantamas. Argi?

Dievai dar neišmoko mano žodžių,
Juose jiems šurmulys kažkoks ... ir tik -
Lyg bitės dūgztų,
Miškas oštų,
Tačiau jei bet kuris iš jų parodo,
Kad moka prasmėmis skaityt,
Tuomet atsikvėpiu
Vaivorykšte dangaus,
Net nepamatęs, kad jos ten nėra,
Bet krankia varnas,
Prietelius manasis –
Gražiausias paukštis tėviškės miškų,
O jam iš mano rankų
Ir Šventoji uždainuoja  -
(Paskutinioji,
Šešiasdešimt septintoji)
Biblijos knyga:

    "Netikėt negali -
    Mano namas prie kelio.
    Čia ateina pabūti
    Pasauliai visi.
    Oi aukštai, oi aukštai
    Skraido mylimas varnas,
    Jam dainuoja Šventoji knyga.

    Man galbūt net nebus
    Pasakyta čia būti-
    Plėšo vėjai likimais
    Ir knygų lapus 
    Bet tikiu, net žinau“
    Mano mylimas varnas
    Apkabins ir dangum prisiglaus.“
...................................................
...................................................
Dievai dar neišmoko mano žodžių,
Bet šventos knygos -
Jau.
  („Šešiasdešimt septintoji“ ,  2010-01-22)

  - Ką darom? Juk kažką reikia daryti. Kaip čia taip - liūdėti, sielvartauti ir nieko nedaryti, - ryžtingiausiai pasirodė Leokadija, tvarkos rūpesčiais kasdien apvaikščiojanti namus.
  - Vadinasi, nuojauta neapvylė? Vadinasi, ne be reikalo čia atskridau.
  Ir  tai buvo pro balkono duris įėjęs varnas Golius. Smarkiai pasidažęs, nusispalvinęs, išsimarginęs, apsiavęs šviesių vyšniavos – baltos spalvų batais. Net sunku pažinti, kad tai jis.

Rašyti komentarą

2011-03-07 15:10

Pranas

Pranas 

24. Neiškart suvokėme,

kad į mūsų namus Naujininkuose ateina bėda. Niekuomet nemėgdavusi pabūti viena, Šventoji net pati neretai pasiprašydavo palikti ją vienumoje, kur mažiau triukšmo ir žmonių akių. Dviejų kambarėlių bute tai padaryti nelengva. Glaudėmės kas kur ir mažiausia dėl to vargų turėjusi raidžių A, B ir J trijulė – kur panori, ten ir glaudžiasi, nejausdama nepatogumų, bet dažniausiai įsitaisydavo knygų lentynose. Retsykiais kartu, bet dažniau atskirai, nes solidusis Jotas manė, kad jam reikalinga proto mankšta. Tuomet nusileisdavo į save, kaip sakydavome – į Savęspi, iš kur netrukdomas galėdavo apmąstyti įvairius jam rūpimus dalykus, neišskiriant filosofijos. Sunku būdavo net nuspėti, kur jis yra. Paprastai įsikurdavo filosofų lentynoje greta Georgo Hegelio, o atėjęs ten sveikindavosi: „viskas, kas protinga, yra tikra“...  Raidė A irgi mėgdavo knygų lentynas, bet buvo paslankesnė. Neretai iš ten galėdavai išgirsti cituojamų rašytojų mintis, bet neatrodė, kad stengdavosi prisiglausti prie pasaulinės literatūros genijų – vienodai smalsu jai buvo pabūti su mažesnio – didesnio rašto autoritetais, o atsiradus lentynoje Dalijos Kiliesienės knygelei  „Kasdienybė“, greitai išgirdome pažertas citatas iš ten:

    „Netinku lentynėlei nei  vienai –
    Tai spalva,
    Tai faktūra
    Tai gabaritais.“ 

  Būtent pagal pasikartojančias citatas suvokėme, kodėl, perskaičiuosi knygą, nepasako, kad, girdi – perskaičiusi. Tokių, taigi perskaitytų knygų jai nesama, nes ir pati neretai sako, jog net išmokus mintinai knygos tekstus, neprotinga manyti, kad jie išsemti vien dėl priežasties, kadangi, pasak jos, knygų tekstai, besikeičiant žmogaus gyvenimui, pastoviai įgauna kitokias prasmes, o juo labiau –besikeičiant visuomenės gyvensenai ar būčiai. Iš tikrųjų, jau ir pats  ne kartą ėmiau į rankas Dalijos Kiliesienės „Kasdienybę“, norėdamas  susirasti jau perskaitytus, bet kažkodėl vis reikalingus skaityti puslapius, fragmentus, eilutes, nors, atrodytų, neblogai atsimenu apie ką ten byloja jų autorė. Kad ir taip:
  „Mūsų vaikai išėjo į pasaulį prašyti savo dalies  duonos . Prašyti, ne reikalauti. Vargšai pas turčius . Prašyti duonos, kuria jų nepamaitino  gimtoji žemė, nes jų, mūsų vaikų duoną, dar neiškeptą, dar nenukultą, dar nepasėtą, dar sėkla į aruodus nesupiltą, pavogė savi ir svetimi vagys. Mūsų vaikai negalėjo patikėti, kad visame gražiame, turtingame, dosniame pasaulyje nėra jų dalios“
Bet- stop! dabar gi ne apie tai.
  ...Raidė B, regėjosi, suspėja visur, ir todėl net neatrodė kad ji kažkur galėtų būti. Kiek ilgiau užtrukdavo ieškodama šunelio, bet Kandžiukas visąlaik išliko atsargus ir neskubėdavo atsiliepti. Paprastai jis dingsta iš akių, kuomet Šventoji pasiprašydavo ramybės vienumoje. Tuomet įsitaisydavo etažerės, kurioje palikdavome Šventąją, žemiausioje lentynoje ir atrodė, kad toks pabuvimas greta vienas kito abiems labai reikalingas. Kandžiukui tai buvo darbas - saugojo Šventąją ir tuomet tik virtuvės, namų tvarkos ir etažerės globos reikalais užsiėmusi Leokadija galėjusi nesibaimindama prieiti prie jos. Mudu su Vidiniu irgi buvome pripažinti patikimais, bet vis dėlto Kandžius laikė savo pareiga paunkšti – esą, su ja, Šventąja būkite atsargūs ir paimdami, ir nešdamiesi. Gerbkite ne iš pareigos, o mylėdami ją ir suvokdami, kad tokios dievo dovanos kruopomis iš dangaus nekrenta.
  Tačiau tądien užsitęsęs apie laukiamą iš spaustuvės knygą sujaukė protą – svetainės kambaryje įsišėlė senai taip girdėtas triukšmas. Visi mintimis buvome prie pirmosios knygos, net ir Kandžius ir, deja, niekas negebėjome prisiminti, kad ten, kitame kambarėlyje, ant viršiausios etažerės perdangos palikta Šventoji. Ir vis dėlto, jam, šuneliui, atitenka didžioji garbė, kad po kurio laiko suskalijęs pirmasis šokosi prie etažerės, bėgo ten - atgal, ten- atgal, kol visi supratome, kokie atžarūs, neteisingi, savanaudžiai esame. Ginčai už,Šur  kad ji didesnė, negu ką tik patirtas džiaugsmas. Būtas  šurmulys užgeso tuoj pat, dar net nesuvokus, kas iš tikrųjų atsitiko. 
  - Šventoji, džiaugsme mano, - pasakiau, imdamas ją rankose, bet žodžiai buvo niekingi ir žinojau, kad ir kaip besistengčiau, tačiau visi pasakyti žodžiais negalės būti geresni.
  - Atleisk vargšams ir kvailiams, Šventoji, - pasakė Vidinis.
  - Ne, Šventoji, neatleisk. Bent man. Siųski į mane pragarą ir te jis išdegina, išvalo sielą. Neatleisk, Šventoji. Už tokius poelgius reikia užsimokėti pragaru žmoguje.
  Ir tuomet solidžiai į priekį išėjo Jotas.
  - Žinai gi, Šventoji. Jėzus irgi ant kryžiaus mirė, jis irgi Judo buvo išduotas bučiniu, bet mūsų atvejis vis dėlto kitoks. Tu net geriau  supranti, kad jis labai kitoks, – pasakė Jotas ir neįvardindamas padeklamavo  „Ir vis dėlto“

Kai ašara aky -
Dangus aptemsta.
Kai ašaka gerklėj -
Širdy tamsu.
Ir vis dėlto
---------Tu
------------ man
----------------šviesiausia -
Per tokią ašarą
Ir verkdamas
------------Tave
--------------- regiu,
Žolyne mūsų, žydintis  žiemoj
Aušrine, budinanti rytą širdyje.
Esi vienintelė mums taip šventa
Kad net užmišome   
Kad vis dėlto - Knyga.
  ( „Ir vis dėlto“  2008-06-04)

Kiekvienas stengėsi paimti ar  bet prisiliesti prie Šventosios, tačiau neatrodo, kad jai tai rūpėtų. Materija įveikė dvasią - nei rūpi, nei skauda, nei ką...

Rašyti komentarą

2011-03-06 05:13

Pranas

Pranas 

23. Nežinojau, kad Vidinis

išėjęs į trijų raidžių pasitarimą Broniaus Maniušio bute. Griozdiškai didelis devynių aukštų namas pastatytas beveik ant stataus šlaito. Tai tarybinių laikų pastatas, viduje prikaišiotas vieno mažyčio kambario butukais. Nelabai paisiau, kur Vidinis apsiverčia, svarbiausia, kad, ačiū die, ne ligoninėje.
    “O gal šoktelkime alaus bent po bokalą išgerti? Naujininkuose nėra ką daugiau veikti“, - ruošiausi pasiūlyti išeinančiam Vidiniui, tačiau susilaikiau atsiminęs, kad veiklos šiuo metu daugiau negu bet kada. O ir ligonis, deja, man labai netikėtai atsirado ir neduok Dieve, kad iš ten pasiimtų į dangų.
    Mano kelias buvo tolimesnis negu Vidinio, tačiau irgi nedaug truko, kol prie Panerių ir Dariaus - Girėno gatvių sankirtos nusileidau į tamsią,  kampinio namo požeminę patalpą. Nelauktai nustebino, kad prie durų pasitiko Jis, kuris man buvo nepaprastai reikalingas, tačiau per ankstesnius susitikimus būdavo šaltai atkarus, sausais sakiniais pastumiantis atokiau, kad nedrumsčiau jo dvasios ir jam nereikėtų gaišti laiko. Dabar atrodė, net laukė manęs ir, beje, labai nekantriai. Ištiesęs rankas ir sugriebęs sugrubusias šaltyje manąsias, spaudė delnais ir paslaugiai vedė kažkur gilyn į patalpą.
    - Mane vis daktaru vadinate. Daug metų, kai dirbu šį darbą ir įsitikinęs, kad neblogai jį išmanau. Bet kad kas vadintų daktaru, o!... Ne, taip iki jūsų niekuomet nebuvo. Esu meistras, lig šiol maniau, kad, beje, labai aukštos kvalifikacijos, kadangi elektroniką paklūsta tik geram meistrui. Na, ir iš tikrųjų, visuomet su ja sutardavau. O štai ši knyga... Nežinau, net kaip pavadinti ją. Bandžiau suvokti, kur pagaminta, tačiau irgi nesiseka. Bet kad tai aukštos kvalifikacijos gaminys, žinoma, abejoti netenka. Kaip pas jus jis atsirado?
    - Tai dovana. Ypatos dovana. Seniai besimatėme su juo. O ar kada pasimatysime, irgi nežinia. Kartu su juo keliavome „Džene“. Taip vadiname Radijo karietą arba tiesiog karietą.
    - Sakote, Radijo karieta. Vadinasi, radijo bangomis? - domėjos meistras.
    - Neatrodė, kad "Dženės" išvaizda ypatingai skirtųsi nuo mums įprastų karietų. Išvaizda net prastesnė, bet kuomet įeidavome į jos vidų, o!.. Tuomet ir suvokdavome tai, ko nepapasakosi. Ten kaip dvasioje. Bet apie tai nedrąsu kalbėti, nes žinau, kaip greitai atsiranda įtarimai, kokiomis galvos ligas persirgęs, bet, deja, vis dar neišsigydęs.
    - Ne, ne! Tokių įarimų iš manęs nelaukite. Tačiau jeigu man nepavyktų suvokti jūsų keistuolės sandarą, pažadu, kad tuoj pat paliksiu savo specialybę ir prašysiuosi, kad įdarbintu kiemsargiu, - pasakė požemių pašnekovas ir šyptelėjęs: - Dabar pas savo pacientę einu užsidėjęs baltu chalatu.
    -Turbūt, apsidžiaugia?
    - Nežinau, bet atrodo, kad jai ne tas pats kaip su ją elgiamasi ir net reaguoja į aplinką, - pasakė, tačiau jautėsi, kad meistrui rūpi paklausti daugiau, bet vis dar užtrunka lyg baimindamasis savo klausimo. Atidaręs spintą, išėmė iš jo baltą chalatą ir pradėjo vilktis.
    - Jeigu jūs netikėtai pasakytumėte, kad jūsų knyga suvokia kalbą, tai mane galutiniai priblokštumėte. Ligi šiol maniau, kad mano pacientai tegali tik užrašyti mūsų kalbas ir kad ir po šimto metų jas atkartoti, bet kad mąstytų, savarankiškai samprotautų...
    - Todėl ją ir pavadinote keistuole? Betgi apie tai jau esu kalbėjęs. Taigi Šventoji.
    - Žinau, kad apie tai kalbėjęs. Ir taip vadinęs ją. Todėl ir stengiausi atitolti.  Visaip gi būna. Kai kurios ligoninės aptveriamos aukštomis tvoromis. Ir turbūt ne todėl, kad tvoromis aplinką puoštų.
    - Dzieduli! – išgirdau iš  gilumos:- Dzieduli! Ateik gi! Aš tavęs laukiu. Labai!
    - Na va! O sako stebuklų nėra!- atsiliepė į Šventosios šauksmą  meistras ir kažkodėl man pasirodė, kad jam mielesnis būčiau, jeigu jį vadinčiau daktaru. – Bet tai dar ne viskas. Ji tuoj eilėraščiu prakalbės. Beveik tuo įsitikinęs, - ir atidžiai sužiuręs į  akis: - Jūs iš tikro poetas?
    - Aš?
    -Suprantu, kad taip. Dzieduliu šaukia. Ir man prisakiusi, kad  būtinai išmokčiau bent vieną dziedulio eilėraštį, jeigu man rūpi jos sveikata ir kilnesnis mudviejų bendravimas.
    - Mudviejų?
    - Ji taip apie mano ir jos bendravimą, - kalbėjo daktaras, paimdamas iš spintos dar vieną chalatą. Supratau, kad juo reikėsią apsivilkti man.
    - Na ir kaip? Išmokote?
    - O ką galėjau daryti? Teko.
    Apsivilkau paduotą chalatą ir abu balti kaip gulbinai išėjome pas Šventąja. O ėjimas liko įsimintinas ir, sakyčiau, pirmiausia dėl to, kad pirmą karta išgirdau, kaip meistras deklamuoja eilėraštį ir, beje, tiesiog puikiai. Priklausė, matyt, tai nedidelei žmonių mažumai, kurie bet kokį darbą, nemokėdami daryti bent kaip, atlieka tik labai gerai. Tuomet net nepagalvojau, kad meistro - daktaro padeklamuotas eilėraštis paimtas iš tos jų šūsnies, kurie nepateko į „Eilėraščio sėją“.

Dažnaii prisimenu,
Kaip gervės parskrenda,
Kad pailsėtų
Savo gūžtas išauginę.
Sparnai didėja, auga,
O mostais moko net mane
Įaugti į gimtinę...

O gervės!
Paukščiai ilgesio ir meilės,
Tegu nebus many ramybės!
Pavargę nusileiskite
Širdy ar ant krūtinės ---
Gal bus lengviau išskristi
Ir nežinoti, kaip skaudu,
Kuomet jau negali sugrįžti.

Skaitau rašytus – nerašytus gervių laiškus
Per dangų visą – ilgesio pilni.
Galbūt kada ir aš su jais parklyksiu-
Raide, žodžiu ar viltimi...
  ("Gervių laiškai“, 2008-01-28)

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2011-03-05 12:27

Pranas

Pranas 

22. - O! pirmą kartą judvi

taip arti matau. Iš pirmo žvilgsnio, ko ne dvynės, bet - ne. Ko ilgiau žiūri, tuo nepanašesnės. Mudu su Algiu panašesni.
    - Mes jį pažįstame? Algį? - ko ne žodis į žodį atsiliepė A ir B.
    - Bajoras. Tokį kambarėlį kaip mano šis, į kišenę įsidėtų. Dvyniai su Algiu. Išvaizda panašūs, o gyvenimu... Bet, et! nereikia man į prisiminimus kulniuoti. Tik kad kartais jie prieš valią ateina,- liudijo savo gyvenimo žiupsnelį Bronius Maniušis. O nugyventa nemenkai, jau septyniasdešimt aštuntus grumuliuoja: - Ot, kalbėjote apie Griškabūdžio bažnyčią. Esą, gera. Kažin, jeigu būčiau paklausęs tėvų, kaip atrodytų dabar manoji bažnyčia?
    - Norėjo, kad būtumėt kunigu?
    - Ir dar kaip norėjo! - Ir apieškodamas visas kišenes: - Jeigu galima, užrūkysiu, - ir tęsdamas, ką anksčiau pradėjęs: -  O kiek daug pamokslų būčiau pasakęs. Kunigai kažkodėl nesuvokia, kad niekas taip nesujaudina žmogaus smegeninės, kaip eilėraštis. Ypatingai, jeigu jis blogas.
    - Apie ką jūs?
    - Taip, taip. Ruošdamasis pamokslui pasiimčiau blogiausią eilėraštį. Tuomet gali skaityti ir rodyti parapijiečiams, kas ne taip. Taigi, visi eilėraščiai reikalingi, net tokie „Kaip 2x2“. Jūs jo net nepastebite, o be reikalo.

... O priekaištai į širdį sminga
Ir skauda taip,
Kad - ačiū Dievui!-
Net pasijaučiu,
Jog GYVENU.
Nebarkite,
Kad apie Mirtį parašau dažniau.
Šalia mes esame
Ir nemanau, kad apie kitką
Galėčiau pakalbėt sklandžiau.
Dainuoja ji,
Ir aš su ja kartu.
Ir nuostabu, kad su daina
Man šitoj kompanijoj
Ne –nuo – bo – du

    - Ypatingai, kai esi bažnyčioje, - neiškentė raidė B, tačiau Bronius nepaisydamas jos, užbaigė:

Kiti dar sako, kad išmokti kiniškai sunku,
O besarmatėje mirty
Ir kiniškai kalbu
Kaip dukart du.
(„Kaip 2x2“, 2008-01-08)

    - Rūkykite, dėde. Jeigu tik jums į sveikatą, o mes prie visko įpratę.
    - Tuščios kišenės, Jotai. Tuščios. Skurdas irgi saugo žmogaus sveikatą, - atsiliepė Bronius.
    - Suprantu, jog reikia džiaugtis, kad ne kunigas, - tarė raidė A ir pasiteiravo: - O iš kunigų seminarijos turbūt išvijo dėl panų?
    - Tai kad iki jos nenuėjau. Iš Salako į pedagoginį institutą atėjau, bet neilgai pabuvau. Po metų išvijo. Bet irgi ne į tuščią vietą. Paskui daug metų kartu su Lėlės teatru pagyvenau. Vis ant ratų, ant ratų. Po visą Lietuvėlę mano teatrai. Po visą. O iš ten jau į prezidentūrą.
    - Į prezidentūra?! Argi galėjau pamanyti,- vėl stebėjosi raidė B.
    - Tai dabar taip – „prezidentūra“, o anais laikais - Meno rūmai, - pasakė Bronius ir vėl pradėjo neršti kelissyk išvaikščiotas kišenes, tačiau pastangos surast, pasak jo, net apčiulptą koncigarą ir vėl buvo bergždžios. 
    - Tai apie ką aš čia? Aha! –netikėtai, kaip jam regėjosi, sulaukęs raidžių trijulės dėmesio, pasakojo Bronius: - Taigi, apie mirties poeziją. Labai gerai pastebiu, kad išbrokuotuose eilėraščiuose daug mirties. Ir sakau - ne dziedulio Pranucio ir dėdės Vidinio kaltė, kad Asta ir Daina nenori jos įleisti į knygelės puslapius. Matyt, teisingai elgiasi, nes pasakyta, kad nereikia prasidėti su tokiu, jeigu nenori pats tokiu patapti. Va, kodėl tiek daug šitoje poezijoje makulatūros! Ir nemanau, kad kitaip galėję būti. Taip savo tėvą dukterys gelbsti nuo mirties. Va! ir šito eilėraščio nebus knygelėje, o paklausykite - ir ausims skamba ir mintyse ne ankšta:

Kada rašau, tikiu – skaitys!
Ir pamanau – supras mane.
Te šneka, džiaugias sakinys,
Išauklėtas baltų dvasia.

Tų vieškelių dabar tiek daug –
Daugiau išeina, negu grįžta.
Ir aš išeisiu – lauk, nelauk,
Tik nemanyk, kad į jaunystę.

Dievulis žino, kaip ten bus –
Gal dūmais nykdamas pakilsiu,
O gal toks mielas ir gražus
Po pamatais gimtų namų
Dvasia it akmeniu parimsiu...

O kai rašau, tikiu – skaitys!
Ir būsiu savas kiekvienam.
Tik ar nemiršta sakinys
Net ir eilėraštyj manam?
  („Kada rašau“ 2007-02-24)

Rašyti komentarą

2011-03-02 13:58

Pranas

Pranas 

21. - Ne ta koja

iš lovos išlipo dėdė Vidinis,- nenusiminė raidė B. - Ką pasakai, vaizduoja, kad nenori suprasti, o iš tikro? Nei kurčias, nei kerpėmis smegenys užėję.
- Mieloji sese, gal patylėtum? Bent truputį. Kol kuris suprasime, ko norime. Kad ir iš dėdės Vidinio. Na - ko? Kad šiuos eilėraščius paredaguotų? Jeigu ir taip atsitiktų, jie nebus to lako eilėraščiai. Bet dar svarbiau, kad jie nebus išsakyti, kaip tuomet pajausta, - prabilo santūrioji A, kuri nemokėjo „išeiti iš savęs“ ir daug kuo buvo panaši į Jotą, tačiau mažiau negu Jotas paisė kas ką apie ją mano. Nesidrovėjo pasakyti tai, kas užgulę sielą ar mintis ir, žinoma, savyje nešiojo daugiau motinos dalios, kuomet labai svarbu poelgiuose išlaikyti dvasios tvarką. Jai nepatiko sesers išsišokimai, tačiau žinojo, kad reikia patylėti, jeigu nenori pabloginti padėtį, sulaukti dar blogesnių pasekmių. Jos vėjavaikė sesuo B lyg priešingybė, tačiau visiems ji reikalinga, nes neatrodė, kad be jos kas galėtų būti – neišauštų rytas, neįdienotų, nesutemtų vakaras, o jeigu pavyktų nusiteisti nakčiai, tai, žinoma, be žvaigždynais apsėtos erdvės. Tačiau keista, kad prie širdies glaudė eilėraštį dėl kurio kitiems galvos neskaudėjo, vadino savo „kurmiu“ ir lyg taikėsi jį padėti būsimos knygelės pirmuose puslapiuose.

Nepakeliui man, pone, ne!
Į dangų tu –
Prie mūzų, angelų,
Prie Viešpaties glaudiesi.
O aš – jeigu judu –
Tai - po žeme.

Girdžiu – peiki:
Ne solidus
Ir šiaip gi – žemės kurmis.

Iš šventraščio nemėtau, pone, žodžių -
O žemės irgi juk nedaug -
Pražiojęs piniginę
Prarytum, nepajutęs skonio.
Ir vis dėlto, o Dieve,
Nepašauk manęs aukštai.
Aš – žemės kurmis.
Ir juodžemyje kaip naktyj
Žvaigždynais meldžiasi dangus
Ir aš kartu su juo
Ir savo angelais.
  („Kurmis“ 2007-03-08)

- Ak, kaip jūs visi manęs nemylite! - atsiduso raidė B. - Aš galbūt irgi, nes man smagiau patiktų būti raide K, nuo žodžio kurmis, negu raide B - beždžionė. Bet tikiu, kad vieną kartą suras mane ir mudu protingiau pasišnekėsime. O galbūt ir Kurmiene tapsiu.
- Argi su tavimi susišnekėsi, jei sugebi torpeduoti netgi mūsų pirmą konspiracinį pasitarimą.
- Torpeduoti? Aš? Nevaidink Jablonskio, Jotai! - ir ūmai užsičiaupė, sukluso ir taip triukšmingai praplyšo džiaugsmu, kad sudžeržgė vienintelis kambarėlio langas, o storu sluoksniu sumėtyti ant grindų popieriai pakilo paskraidyti ir nusipurtyti dulkes. Ir Jotas, ir A, ir Bronius Maniušis nesuvokdami, kas atsitiko, sprogino akis, net neįtardami, kokiu siurprizu tai galėtų pasibaigti. Ir štai raidė B, regisi, jau net ramiai, mįslingai, įeidama gilyn į save:
- Aš beždžione? Taip? Na ir bala nematė, kad dar ne Kurmiene, bet ir būdama tokia, jau žinau, kaip vadinsis mūsų išleista knyga. Aš žinau.
- Tu viską žinai. Nėra, ko nežinotum.
- Dar man bus laiko viską žinoti. Suspėsiu. - Ir beveik reikalaudama: - Pripažinkime, ponai, kad labai negražiai pasielgė dėdė Vidinis, atsukęs mums nugarą ir užtrenkęs duris. Tai kodėl tokį dalyką turėtume nutylėti? Na, kodėl? Todėl tebūnie mūsų knyga įvardinta, kaip „Negraži pelėda“,- pasakė nugalėtojos, bet ramiu balsu  raidė B ir jau vėl kaip anksčiau triukšmingai, drebindama vienintelio kambarėlio lango stiklus: - Šit kaip! Ir prašau daugiau netriukšmauti!. Jeigu jau tenka torpeduoti, tai- še! mielas dėde Pelėda Vidini, pasiimki, ko nusipelnęs!...
Matyt, kitiems reikėję bent nedaug tylos susikaupimui, tačiau jos nereikėjo raidei B. Greitai apžvelgusi susirinkimo dalyvius, buvo tikra, kad padaryta daugiau negu tikėtasi ir dabar skubėjo į „Negražios pelėdos“ knygutės maketą „sudėti“ jai rūpimus kūrinius; -
- Šį dedu šalia „ Kurmio“, kad nepasimestume. Kita vertus, te ir mano ašaras mato. Argi paslaptis?

Priverkiau pilnas akis.
Ir išplaukė kartu su įdubom
Kaip luotai, burių nepakėlę -
Per klonius, per kalvas, girias
Ir netgi kalnus.
Priverkiau,
Oi priverkiau akis pilnas...
Pakilo debesys, bijodami sušlapti,
Atsidaužė audra į luotus -
Visas pasaulis ašarotas.
Ir klausia dievas, kas esu?
Nežino, nesupranta tėvužėlis,
Kad pasakas lietuviškai
Iš Biblijos seku.
(„Iš Biblijos lietuviškai.“ 2008-03-11)

- Oi, sesule, kaip norėčiau, kad nors vieną ašarą tavo akyse pamatyčiau. Bet turbūt neteks man tai pamatyti ir tokią džiugią naujieną sieloje patirti. Neteks,- nelinksmais žodžiais, bet smagiai pasakė raidė A. – Ir apglėbusi per pečius: - Kas, sesut, tave tokią sumeistravo? Kas?

Rašyti komentarą

0

48

u

0

49

Pranas 

1. Mintys buvo aiškios

ir jas savyje girdėjau kaip putojantį alų, esą, ne tą laiką Jėzus pasirinko gimimui. Ne tą. Tiktai ne tą.
    - Bet ar jis galėjo rinktis? - klausiau pusbalsiu, žiūrėdamas į papilkėjusius spalio pabaigos Balsių sodus. Atsakymo, žinoma, nelaukiau, nes tai visai nesvarbu. Sezonas baigiasi, užmigdydamas sodų gyvastį ir ištrindamas dar neseniai šviesiai žydėjusias spalvas nepaisant, kad žmogaus gyvenimas pasilieka. Tiesa, jo gerokai mažiau, negu vasarą ar rudens pradžioje, bet daugiau, negu užbaigiant ankstesniuosius sezonus, nes ir vėl ne viena šeima soduose įsikuria nuolatiniam gyvenimui. Truputį pavydu, o zylės glaudžiasi prie gyvenamų namų ir vėl lyg pirmą kartą matau, kokie tai gražūs, nuostabūs, laimingi, linksmi paukščiai. Suvokiu, kad apie mane kažką galvoja Vidinis ir net atsimindamas deklamuoja:

Per tūkstantmečio vardą – LIETUVA –
Pavargę vyčiai grįžta į namus.
Iš šimtmečių visų,
Iš mūšių pralaimėtų ir laimėtų.
Iš pragaro.
Net iš dausų.

Ant sienos – surūdijus pasaga.
Ir lyja lietūs į akis
Stiklais sudužusių langų.

Man ne vis vien –
Mylėsim? Nemylėsim?
Pats ašaras erškėtrožių surinksiu...
Tiktai prašau surast padėkit
Jų – vyčių – motinas,
Kad grįžtančius
Namo priimtų.
    („Prašau“, 2008-01-20) 
.
  - Hė, ko jis knaisiojas? Bet kad  jau toks esi, tai būk!  Ateis laikas ir pažiūrėsim, kaip atrodo vaikas,- burbteliu, bet mintis subruzdo, pagyvėjo ir jau ne taip paprasta ja atsikratyti. Net ir senatvė paliko galią jausti mielą bičiulį ten, kur jis yra, nepaisant toli ar arti. O kuomet Vidinis tampa poetu ir nori, kad jį išgirsčiau, nesunkiai išgirstu ir beveik niekuomet neateina noras paimti telefoną ir paskambinti. Nebandėme pasiaiškinti, kokie dievai mudu apdovanojo tokia pajautos galia. Tai tikriausiai todėl, kad lyg žinome, jog dangaus žmones ir jų gyvenimas dėl kažkokių priežasčių pridengtas ir saugomas paslapties ir nevalia kaišioti nosis ten, kur saviškiams jos nereikalingos. O mudviems sau Vidiniu šis reikalas įprastas kaip akiniais pabalnota nosis ar kepurė ant galvos. Taip jau nuo lopšio laikų.
    „ Betgi jis ruošiasi paskambinti ir telefonu“ – suvokiau.- Nagi, nagi! Skambink, brolau.“
    Ir jau girdžiu:
  - Laukiam ir nesulaukiame. Negi pasiliekate žiemoti?
  - Kas atsitiko?
  - Knygutė atiduota spaudai ir dabar reikia laukti. Atrodo, kad  neilgai. Panašu, kad „Eilėraščio sėja“ aplenks Kristaus gimimą.
    - Betgi ne dėl to skambini.
    - Ė, neklausk. Pavargau. Tiesiog neišeina iš galvos tai, ko nei pats suprantu, nei kitam moku paaiškinti.
    - Gal žinai, kiek metų zylė gyvena?
    - Kas, kas gyvena? Zylė?  Na, ačiū, regis, pasišnekėjome. Beje, suskaičiavau, kad knygutėje būsią beveik pusantro šimto eilėraščių. Vadinasi, per metus vidutiniškai rašai du eilėraščius.
    - Oho, kokia sparta! Jeigu ne tavo parama, ko gero, ir vieno nebūčiau gebėjęs vidutiniškai parašyti. 
    - Baik! Vyriškai sutarėme, kad apie tai nekalbam. Reikėjo matyti, kaip atrodžiusi Asta su Daina.  O ir raidžių trijulė, ypatingai raidė B! Ė, man regisi, kad paliktus už knygos borto eilėraščius išmoksime greičiau ir geriau, negu sutalpintus „Eilėraščio sėjoje“.
    -Tai todėl dabar ir deklamuoji, kad žinočiau, kas už borto palikta? Ačiū, bet nesistenk!
    - Kaip suprantu, tai neilgai truks, bet visi dabar baiminasi, kad leidyba tave sunaikins. Ir dvejų eilėraščių per metus negebėsi parašyti. Tiesą pasakius, aš taip pat baiminuosi.
    Atsikvėpiau ir:

Per tūkstantmečio vardą – LIETUVA –
Pavargę vyčiai grįžta į namus...

(bus daugiau)

Rašyti komentarą

2010-12-06 11:29

Pranas

Pranas 

Leidžiuosi

Leidžiuosi į tylą, kur tik ji ir aš
Ir kažkas, kas atsitinka,
Kai tokioj būty.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

4 patiko

2010-11-25 06:58

Pranas

Pranas 

Nei vieno vyro

- Lukterėki, bičiuli. Tai puiku, kad tokie tavo ir Pranuco  ketinimai, bet esu gyvas, kaip alus. Noriu pabučiuoti Daliją,- ir, išskėtęs rankas ir kaip paukštis paplasnodamas Šekspyras lyg kažkada iš savo teatro: - Daliuk, palik poną Ražą ir gaudyki mane...
    Daugsyk esu manęs, kad nepaisant, kaip nuoširdžiai žmogus manytų, jog žino, pažysta Viljamą Šekspyrą nuo kepurės iki jo batų kulnų, kad jo trumpuose, tvarkingai pakirptuose panosės ūsuose kiekvieną šerį suskaičiavęs, kaip, beje, ir barzdoje taip pat, tačiau tai tik saviapgaulė. Ir bendrai, kuris iš žmonių galime pasakyti, jog žinome savo AŠ? Man būtų miela suvokti, kad paieškos tokių dalykų yra išgalvotos, nerimtos, sufantazuotos, o kalbame apie juos  tik todėl, kad bent kiek išrodytume savaip originalesni, tačiau save apgaudinėjančių keistuolių sąrašas nemenkėja. Ten ir mudviejų - Karlono ir Vidinio - pavardės. Paklusus proto galiai, nekyla ranka ištrinti jų iš ten. Žymiai lengviau pasilikti apsimelavusiems negu pripažinti, kad NEI SAVĘS, NEI KITŲ, O JUO LABIAU JO, VILJAMO ŠEKSPYRO neįmanoma pažinti...Tokio jo, kažkuo panašaus į gaidį, nebuvau matęs ir nežinojau - juoktis ar tik atlaidžiai šypsoti, tyliai džiaugiantis, koks nepaprastai gražus žmogus, kuomet jis atsipalaiduoja, suplasnoja, išeina iš Savęsp. Laikas pagaliau suvokti,  kad visi geriausi pasaulio teatrai  pirmiausiai išeina iš Žmogaus, iš jo AŠ, o ir visas dvasinis turtas sukurtas šitokiu būdu.
    O Dalija?
    Pamačiusi ir išgirdusi tokį Šekspyrą, ji dar pašviesėjo, pagražėjo ir... paklausykime:
    - O, Viljamai, nejau nežinai, kad draugų neišduodu, nemainau, neparduodu. Kviečiu ir tave būti mano draugu - eikš, pabučiuosiu!
    - Ne, mielojo, ne! Ir pati suprask, kodėl – NE! Žinoma, kad atplasnosiu, bet  bučiuosiu aš. Jeigu Tave būčiau pamatęs bent kiek  anksčiau, tavo nuostatos man būtų buvę priimtinos, miela  Dalija, Bet dabar atsiprašau. Dabar bučiuosiu aš.
    - Nuostatos? Mano? Ar manai, kad jos keičiasi?
    - Nežinau, ar keičiasi, bet faktas, kad šiandiena ŽINAU DAUGIAU NEGU VAKAR, nors, regis galėjau žinoti ir vakar.  Ir mano, kaip vyro... Ar girdite? – kaip vyro, o ne poeto Šekspyro, pareiga atsakingesnė. Privalau ją atlikti, Dalija, ir už tuos vyrus, kurių per skystos blauzdos padaryti taip, ką žadu aš. 
    - Ką? Fu! Tik išgirskite, ką jis kalba! - nusistebėjo autobuso keleivis. Jaunas. Išminčiaus veidu. Ir kaip kiekvienas jaunas žmogus, visuomet  truputį kvailesnis, negu žino.
    - Ką reiškia tavo  Ką? - nežiūrėdamas  jo pusėn  pasakė Šekspyras  ir autobuso spūstis atsikvėpė, praretėjo, atsivėrė erdvės takas ateiti Žmogui pas Žmogų. Jo rankose atsirado nedidukė, bet labai graži savo kuklumu ir paprastumu puokštė gėlių. Eisena Šekspyro neįprasta, kad net nepasakysi kokia būtent - šilta, jauki, traukianti akis, BET KARTU IR PRIEKAIŠTINGA SAU IR VISAI VYRŲ GIMINEI, KAD geri darbai vėluoja dėl jų kaltės. Ir ne jie pirmieji ištarė jau Dalijai girdėtus žodžius:

rimipimi: Toks gražus kalbėjimas! Sujaudinote, Daliuk, iki ašarų. Žemai Jums lenkiuosi moterų vardu. 
spika: Žemai lenkiu galvą ir maldauju, kad visos moterys suprastų savo lemtį ir džiaugtųsi tuo, kad yra moterys.
nebeieškau: Kai Jums kartą, Dalija, pasakiau, kad esat tikra, pati nemokėjau paaiškinti, kokia esat. Dabar žinau. Dėkui už gražias mintis, už moters išaukštinimą galbūt mūsų pačių akyse.
Eiliuotoja:  Dėkoju Jums už šiuos nuostabius žodžius. Pasiskolinsiu juos ir mokysiuos dėkoti. Ačiū.
giedrex26: Labai graži padėka lemčiai, bet Tu, Dalija, daug kartų gražesnė už tuos nuostabiai skambančius žodžius.
Rykštė:
Ak, kaip gražu...
Nėra daugiau ką ir pridurti.
Skaitysiu ir skaitysiu. Ir reikia mokytis gyventi taip, kad po daug metų galėčiau pasakyt tą patį.
Rudenė:Pirmą kartą Jūsų nuotrauką pamačiau "ŽŽ" ir net aiktelėjau - kokia nuostabiai graži moteris, spindinti švelnumu ir ramybe. Ištvermės Jums, Mieloji Dalija!
    - Negi nei vieno vyro šiame autobuse,- ištarė Viljamas. Ir dar kiečiau prispausdamas liežuvį: - Negi?
    - Ar nematai? Neiškentė tas pats  jaunas žmogus
    - Čia tavo  komentaras?
    - Ar neaišku?
    - Ne, vyro nematau, - pasakė Šekspyras, artėdamas prie Dalijos iškilia, kilnią pagarbą moteriai rodančia eisena.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-11-23 18:24

Pranas

Pranas 

Netark be reikalo...

      - Ak!- trumpai, kaip paraku kulką sviedusi, aiktelėjo Obelis ir pirštai vėl susigniaužė į saują stipriai, kibiai, susigniaužė taip, kaip niekuomet anksčiau. Ir dabar, prie ką tik parašyto sakinio, dar kartą  atsimenu ją ir darosi apmaudu, kad savyje neturiu tiek energijos, kad gebėčiau aiškiau, protingiau reikšti savo mintis bent tada, kai užrašinėju atsiminimus. Atrodo girdžiu jos priekaištus, kad taikos Europoje laikas, mano žodynui prireikia gan nemielų dalykų –  kad ir parako. Bet ar tik man? Atsimenu protingai išrodantį vyrą, mano supratimu lyg lietuvį, tačiau kalbanti prancūzų kalbą, kuris parodydamas į Laukinę:
    - Ši mergiūkštė, kaip ir sakiau, aplenks daug ką.
    - Tik jau ne autobuse, ne.  Ar užsimiršai? Be vairuotojo gi. O dievai mato, kaip miela. Jokios baimės, ogi jokios! Aš noriu būti stipri, Avoir, tai tiesa. Ir tai svarbu aplenkiant, bet ar reikia? Va, paimi už rankos ar parankės ir...  einam ar bėgam palengva, ristele, netrepsėdami. Dviejų žmonių kelias bendroje sumoje  visuomet ilgesnis negu vieno. Ir nemanyk, kad nenoriu bučiuotis. Tik, žinoma, ne bėgdama, ar net eidama.
    - Aš tai mėgstu pamiegoti ir dažnai tenka prisipažinti – ot! velnias, ir vėl pramiegojau. Bet labai džiaugiuosi dėl tavęs, Obelie.
    - Ar manai, kad pramiegu tokius dalykus?- kilstelėjo antakius Obelis, supratusi pašnekovo žodžius tiesmukiškai. Avoir tyliai šyptelėjo ir jam buvo smagu pasakyti:
    - Viliuosi, kad kuriądien sukaupsiu tiek valios, tiek parako, kad sugebėsiu kryptingai judėti į priekį, kaip tu. Net galima tuo patikėti. Pažiūrėk, - prinešdamas arčiau dešinį petį rodė lietuvis-prancūzas spindinčias, žybsinčias, žiburiuojančias kelias svajonių dulkeles, išslydusias iš Laukines Obelies saujos ir nusileidusias ant jo drabužio: - Ar matai, Laukine?
    - Laukine Obelie, - šyptelėjo ji. - Bet iš tikrųjų, kur važiuojame, kur nuveš toks niekieno nevairuojamas autobusas. Ar manai, kad jam rūpi, kokia kryptimi važiuoja. Juolab, ar žino, kad man reikia išlipti Epilogo stotelėje. Turbūt, važiuoja ir tiek! Tai lengviausia.
    Taip šnekučiavosi juodu, Laukinė Obelis ir Avoir, bet ir kitiems keleiviams poreikis šnektelėti  didelis ir jie tą darė nepaisydami, ar kas juos girdi. Ir kitaip poreikį suprato Vidinis. Atrodė, kad po pasiglėbesčiavimo su autobuso vairuotoju, atjaunėjo, pasidarė žvalesnis ir net užmiršęs, kad kažkur Vilniuje netoli Jeruzalės yra  Santariškės su ligoninėmis. Aš irgi jaučiausi kaip jis, netgi manydamas, kad galiu iš anksto nutuokti , kokius žodžius pasakys Vidinis. Ir dabar atsimenu, kad jie neretai būdavo lyg ištraukti iš  mano burnos- neatrodė, kad galiu kažką prie jų pridėti ar atimti. Tai, matyt, todėl, kad jautėme, jog visas pasaulis sutilpo sielose, o Dievas buvo vienas. Jo vardą abu gerai žinojome, bet atsimindami įsakymą “Netark Dievo vardo be reikalo“, kantriai lūkuriavome, kol ilgiau kęsti jau buvo neįmanoma, reikėjo žiotis ir, nieko nepaisant, ištarti jo  vardą. Vidiniui tai padaryti vis dar  buvo sunku, todėl pradėjo iš tolimų prieigų, bandydamas lyg šydu prisidengti Šekspyru.
    - Mielas Viljamai, ak, kaip norėtųsi  būti tavimi tiktu. Suprask, mielasis. Sakau, nors tu suprask,  apie ką  kalbėsiu. Būk kad ir vienas klausytojas, bet - suprask! Čia tiek daug jaunimėlio jaunimo, kad ...  Nemanyk, kad mudu su Pranucu tokie kvaili. Suprantame, kad ir po dvidešimt kartų taisinėtumei savo posmus, o tavimi, Viljamai, nebūsime. Bet sakau - supraski, kad džiaugiamės ne tuo, kuo būsime – nebūsime, o kad einame link tavęs, kad artėjame...
    - Jis beveik cituoja mane, - išgirdau prancūziškai kalbantį lietuvį, vadinamą Avoir. - Atsimink, ką  tau sakiau.
    - Ar manai, kad užmiršau?
    - Nemanau, bet koks stebėtinas sutapimas!
    - Betgi tai gerai. Aš irgi manau, kad esi teisus. Net vienam bekelniui ponui sakiau...
    - Pranui?
    - Kai reikės tą bekelnį įvardinsiu.
    - Jeigu kalbi apie Praną, nemanyk, kad jis bekelnis. Šis žmogus vardan provokacijos net tik sau, tačiau ir bet kam kelnes pasiryžęs numauti. Ne šiaip sau jam pasakyta: NEIŠDEGS!
    Neatrodė, kad toks Avoir irr Laukinės Obels dialogas buvo plačiau išgirstas autobuso keleivių, bet kad jis svarus, rodo kūrino „Svajonė apie sniegą“ paraštėje paliktas Laukinės Obelies užrašas:
    „Prancūzas įsakė dar 20 katrų perskaityti. Vakar pradėjau ir matau, kad jis 100 kartų teisus. O kada aš 20 kartų spėsiu perskaityti? Visgi 18 lankų!“
  Tokia detalė tik primena, kad autobuso keleiviai it bitutės dūzgė atnešdamos į avilį savo medų. Kaip ir Vidinis. Dar jis tik smaginosi išrėžti prasmingiausią savo gyvenime kalbą, kai Viljamas Šekspyras:
      - Lukterėki, bičiuli. Tai puiku, kad tokie tavo ir Pranuco  ketinimai, bet esu gyvas, kaip alus. Noriu pabučiuoti Daliją,- ir, išskėtęs rankas ir kaip paukštis paplasnodamas: - Daliuk, palik poną Ražą ir gaudyki mane...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-11-22 07:53

Pranas

Pranas 

O buvo taip...

      Gražus tas trijų trumpų žodelių sakinys – „O buvo taip“, bet nepaisant to, labai įpareigojantis. Vėl savyje stengiuosi išgirsti, suvokti, pauosti  tą BUVO ir suprantu, kad tokiuose nutikimuose  smulkmenų nėra, bet tarp reikšmingų dalykų visuomet yra dar reikšmingesnių. Suvokiu, kad niekas iš autobuso keleivių lig šiolei neužmiršęs anuomet matyto vaizdo, bet giliausiai, jautriausiai akių vyzdžiuose atgyja vairuotojo paveikslas. Vidiniui nepavyko padeklamuoti visą kūrinį ir nemanau, kad kas kitas būtų tai sugebėjęs, nes netikėtai kaip žaibas švystelėjo skardus, varstantis dvasią kone moteriškas balsas vairuotojo, užsimojusio vienu ypu išrėkti nemenką knyga, tačiau šitaip persistengęs, negalėjo iškalbėti nei žodelio. Jis tiesiog žaibavo, neršė po visą autobusą, o žodžiai atsirado tik tuomet, kai vairuotojas jau buvo galingai apglėbęs Vidini –
    - Broli, Vidini!- sudejavo, suklykė, apsidžiaugė. Tuoj metėsi prie manęs: - Broli Pranuci! - vėl reiškė jausmus ir pajaučiau, kaip braška mano šonkauliai. Niekam niekuomet gyvenime mudu su Vidiniu nebuvojame taip reikšmingi, kai anuomet jam, autobuso vairą palikusiam vairuotojui. Bet tai dar pusė velnio, galima buvo kentėti, tačiau  kai į šitą klyksmą  pakilome ir mudu su Vidiniu, kaukdami „O broli Ypata!“, tuomet jau dangus pradėjo maišytis su žeme ir niekam nebuvo svarbu žinoti, kad prie autobuso vairo nėra žmogaus. Ir  niekam neįdomu, kad nepaisant to, autobusas važiuoja, nenukrisdamas nuo kelio ir nesidauždamas su kitu transportu. Kaip ilgai- trumpai toks mūsų trijų –Ypatos, Vidinio ir mano -  glebėsčiavimasis užtruko, jau turbūt istorija nutylės - buvome aukščiau Viljamo Šekspyro, aukščiau jo išbučiuotosios Anicetos. Net Laukinė Obelis užsimiršo, kad jos saujos pilnos svajonių; saujos pradėjo plyštinėti, trūkinėti ir pro atsiradusius plyšelius pradėjo birti, lašėti, dulkėti svajones. 
    Tačiau ar kas mato? Ar kam rūpi? Bet ne todėl, kad autobuso publika apatiška. Oi, ne  todėl! Panašiai, kaip didesnė jėga įveikia mažesnę, taip ir reiškiniai – rėksmingesni paima viršų, savimi užgoždami tylesnius ir publikos dėmesys juos aplenkia. Taip ir mūsų autobuse - nebuvo poreikio  stebėti, pažinti, suprasti, kad iš Obelies saujų laša ne vanduo, byra ne lubinai ar pupos ir ne dulkės, žybsėdamos kibirkštėlėmis, išsklinda besparniais angeliukais. Tačiau tai, kas sklandė kaip dulkės, kas biro ir varvėjo ant grindų iš Laukinės Obelies saujų, būtent jos, svajonės, ir gelbėjo nesuprantamai, gal net kvailai atrodančią padėtį –[i] jos irgi, nenorėdamos būti suspardytos, sutryptos ar kitaip paniekintos, suklykė, sudejavo, barėsi, pyko, prašė...
    - O Viešpatie!- atsiskyrė Viljamas Šekspyras, puldamasis prie Obelies!- niekuomet, kad ir kas beatsitiktų, nedarykite taip – nevarvinkite, nebarstykite, nedulkinkite savo svajonių. Tai ne dvarų ar bankų, tai juk , gražuole, dvasios turtas. Tavo pačios, mergužėle! Bet kartu, žinoma, ir kiekvieno mūsų.- Ir dar aukščiau pakeltu balsu ir visai publikai: - Atsargiai ponai! žmonės! kiaulės! netrypkite Obelies ir visų mūsų svajonių...
    - Ak!- trumpai, kaip paraku sviedusi kulką, aiktelėjo Obelis ir pirštai vėl susigniaužė į saują stipriai, kibiai, susigniaužė taip, kaip niekuomet dar taip nebuvo.     
[bus daugiau]

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

2010-11-19 17:58

Pranas

Pranas 

Ko nepasakė Laukinė

     Kai atrodė, kad autobusas turėtų sustoti, nelauktai pasigirdo  linksmas pranešimas.
    - Ponai, patikėkite, jau daug metų, kai prie vairo. Visko matęs, nemažiau patyręs, bet tokios mielos publikos autobuse dar neturėjęs. Jums patinka, taip? Man irgi. Bet labiausia, regis, patinka Dievui. Jis perėmė iš manęs vairą. Džiaukimės, nes, atrodo, gyvenime nėra kitos tokios vietelės, kur taip arti žmogus prie žmogaus.
      Kurį laiką autobusą užspringtino tyla – nei žmonių kalbos, nei jų kvėpavimo, nei motoro ūžesio, nei geležies žagsėjimo. Tylu kaip kurčio ausyje. Ir tik po gerokai užtrukusios kone mirtinos tylos:
    - Gerai, kad ne karo metas. Antraip Dievui tektų pagalvoti, kaip pasirūpinti autobuso vairuotoju. Ir tai nebūtų nuodėmė.
    - Kodėl taip atgrasiai? Sakiau gi – džiaukimės! Jis pats susirado mus. Visus. Be išimčių.
    - Tokiais dalykais nejuokaujama.
    - Stabdyk autobusą, antikriste, - pasigirdo dar vienas balsas.
    - Negirdite, ką kalbu ar kaip? – pasakė vairuotojas ir, pakilęs nuo vairo, apysenio, kažkur matyto žmogaus, tačiau tvirtai ir lengvai jį laikančiais žingsniais, atėjo į keleivių saloną. Tai, žinoma, buvo stebuklas, bet juo reikėjo tikėti, o kuomet pasaulyje tiek daug prigrūsta neįtikėtinų dalykų, visi buvome tikri, kad likimas mus apdovanoja vienu iš jų – pirmą kartą važiuojame autobusu, kuomet jis apsieina be žmogaus už vairo. Žvilgterėjau į Obelį, į jos rankas ir atrodė, kad ir vienas žmogus gali papuošti net ir niaurią minią, kuomet jis va toks – su pilnomis saujomis svajonių. Ir atrodė labai  natūralu, kad autobusas panūdo pagyventi kitaip: 
    - O kur tavo Šekspyras?- pasidomėjo Obelis, sugavusi mano žvilgsnį.
    - Yra. Bet kodėl  jis – mano? O jis... Kaip ir dažniausia. Jis  įsimylėjęs.
    - Yra?- net apsidžiaugė, nors, atrodo, turėjo būti kitaip, bent neužmirštant, kad autobusas važiuoja be vairuotojo: - Nagi, nagi! Būtų įdomu pačiai pasižiūrėti, kaip jis atrodo.
    - Vidini, girdi? Tegu mato. Ar geram žmogui gaila? 
    - Žinoma, kad ne gaila, -  ir  jau negarsiai pašaukdamas: - Viljamai, baik bučiuotis! Nemanyk, kad tik jai vienai esi reikalingas, - ir netrukus  pamatėme, kaip iš ten, kur buvo parašyta:
“Tai ko gi čia atsidangino visi tie pražilę, sukriošę diedai? Du netgi bučiuojasi, stovėdami tokioje autobuso košėje! Suprantama, jei taip elgiasi devyniolikmečiai, tokie kaip ji. Bet šitie... Pradeda pykinti. Gal jie tariasi esą įsimylėję? Argi įmanoma įsimylėti, sulaukus penkiasdešimties?“, -
    išėjo laimingai besišypsantis diedas ir paduodamas man ranką:
    - Kur nueik, tavęs visur pilna. Sakykite, kas atsitiko?
    - Džiaugtis reikia!  Girdėjai, ką vairuotojas sakė?
    - O ką aš darau?
    -  Jis akinius pamatė,- parodęs akimis į mane, mestelėjo Vidinis.
    - Tikrai?
    - Pradžioje buto raktus, o paskui, jų ieškodamas, ir akinius, - prisipažinau .
    - Pamanyk! „Pametė buto raktus“! Niekam vertas tas tavo butas, Pranuci, jeigu jam reikalingi raktai, - turbūt nesuprato Šekspyras, kokius niekus kalba. Man gi dabar rūpėjo irgi ne butas. 
    - Regi šią panele? Ar ne geriau tau bučiuotis su ja, o ne su ta sene.
    - Iš kur žinios, kad  ji sena? - lyg nustebo. Ir jau atsidusdamas taip, kad išgirstų visi autobuso keleiviai: - O Viešpatie, tik senas, labai senas, jau viską užmiršęs žmogus, gali tokias žodžiais medų gadinti. Irgi, mat, meilės reikalų žinovas! – ir grįžtelėjęs per petį: - Aniceta, girdi, ką jie čia liežuviais mala! Juokis, Aniceta, - paragino ir nusikvatojo:
    - Cha-cha-cha! Man žmogus, kad ir sudiržęs, sukempėjęs, klibantis kaip išpuvęs dantis, pasispiriantis lazda, bet jeigu jis gražus, suprantu, kad gražus. O kad panelė taip rašo, taigi dar labai jauna. - Ir Obeliai: - Džiaugiuosi, kad susitinkame tokioje būtyje.
    - Bet jus turbūt apie Liną, o aš... Laukinė Obelis. Ir man tikrai ne devyniolika.
    -Pranucis mane irgi visokį mato, bet visuomet tik per kelias  soneto eilutes. Tačiau man malonu, - atsiliepė Viljamas ir  nepaisydama ar reikia – nereikia:

Man reikia,
Kad pasaulyje dalia,
Tokia, kaip ši  - nekisdama išliktų:
“Prarado gėlės grožį trumpalaikį,
Bet sielą jo nevystančią išlaikė“. 
    - O toliau? Ir pagaliau prisipažinkite, katras iš  judviejų autorius - tu, Pranuci, ar Vidinis? Bet, tiesą sakant, argi tai svaru? Žinau, kad šlamštas, bet miela, gražu, kad ir nemokšoms reikalingas esu, kad padedu lipti į dangų. Aha, atsiminiau:

„Aš noriu, Viljamai Šekspyrai,
Net pokyliuose būt su mintimis,
Kai noris, išbučiavus žodį,
Kaip poterį prasmingai pakartoti
Ir nemanyti, kad kažkas ne taip“, -
    vėl padeklamavo eilėraščio fragmentą Viljamas ir jau kumštelėjęs man ir paniukindamas: - Nu!
    Vidinis suprato man pagalbos šaukiančias akis ir jo paramos laukti nereikėjo. Pamačiau jį sustojusį priešais Viljamą, sužiurusį jam į veidą ir niekas, regis, netrukdė jam būti tik su juo, Viljamui Šekspyrui atnešantį auką ir pagarbą.
Vidinis:
Manęs dar čia nebuvo, kai kiti,
Paarę lauką, rodė į tave.
Taip sužinojau, kaip sunokti širdimi,
Net ir pasaulį piešti pagal ją
Nepaisant, kaip atrodo galvai.“
    - Kąąąą? - kone kaip rudenio gervė spygtelėjo Šekspyras, matyt, kažkuo nepatenkintas, bet tuokart ir ant jo, ir ant visų keleivių galvų užgriuvo vairuotoja šauksmas. Tai vienintelis toks tragiškai džiugus šauksmas, kurį per savo amželį girdėjau ir, žinoma, būtų žema galvoti, kad  dar kada nors išgirsiu. Bet dabar, paėmęs Laukinės Obelies raštus, skaitau:
    “Svajonės - tai vienintelis mano turtas. Kai jos mane aplanko, turiu sugniaužti delną ir stipriai laikyti. Jei paleisiu, prarasiu viską. Niekas manęs nesuras, jei gyvenime teks pasiklysti“
    Kas dar taip rašė, nežinau, o kodėl taip įmanoma parašyt, tai net nenumanau, o... žinau.  Kai vėliau Obelies klausiau, kodėl ji savo raštuose nutylėjus tokį epizodą, truputį parausdama sakė, kad, girdi,  rašyk - nerašyk, niekas tuo nepatikės.
    O buvo taip...   
      /bus daugiau/

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-11-17 22:06

Pranas

Pranas 

Kai liko tik epilogas

    - Liūdi?
    -Tu ką! Autobusu važiuoju. Negi nematai, kokia žmonių grūstis?  Atrodytų, kad nėra kuo kvėpuotis, bet kai pasistengi būti laisvas, tai argi sunku? Pažiūrėk į ANUOSIUS! Už mudu, regis, jaunesni, bet nejauni, o bučiuojasi. Va kokia žmonių košė - jauni, seni, vaikai, paaugliai,  bet argi jiems trukdo? Bučiuojas, - džiugiai kalbėjo Vidinis.
    - Tokių dalykų kitiems neparodysi. Kai žmogus ne tik negirdi, bet ir nejaučia pasaulio, tai baisu. Bet nepaisyk arba kitaip -nekreipk dėmesio. Taip Dievo padaryta:  visokių yra, bet visokių reikia,- muzikaliu, iš sielos atklydusiu balsu pasakė moteris ir aš pažinau, kad tai ji, Laukinė Obelis. O pažinti irgi nebuvo sunku, kadangi jau ne kartą buvau ją girdėjęs. Paskutinį kartą ji taip:

    “Baigta!
    Liko tik epilogas.
    Gal bus sniego, o gal ir ledo?
    Gal Kenis pagaliau iššliuoš su slidėm, gal netgi kartu su Lina? O gal nė vienas...
      - Ar įdomu?“ - tąkart dar paklausė.
      - Palik ramybėje, - dabar burbtelėjau jos pusėn.
      - O tu ar palieki?- atkirto.
      Ir štai suprantu, kad kitaip būti jau negali. Sekiodamas  Vidinį pats nepajutau, kai įkritau į autobusą, kuris važiavo nežinia kokios šalies keliais ir net nelabai suprasi, kokiu metų laiku. Bet dar  labiau nustebino Obelies: „ Baigta!“ Liko tik epilogas“. Žinojau, kad pati mėgusi cituoti ( jeigu neklystų) S. Kierkegaardą ir ypač atkakliai įsikibusi į jo: „Gyvenimą galimą suprasti tik žvelgiant  atgal, bet gyventi tenka į priekį“.
    „ O gal tai ne ji, ne Laukinė Obelis? – pamaniau, bet netoli  pamačiau ir kitas pažįstamas personas, o pamatęs Driežą, jau negalėjau abejoti, kad kažką savyje painioju. - Tik kodėl taip, kad man visa tai tik prologas, o jie jau nusitaikę į epilogą? Galbūt iš tiesų pakluso S. Kierkegaardui ir mano, kad išlipę iš autobuso, galės  ramiai dairytis po praeitį, stebėti ją ir šitaip išmoks suprasti  gyvenimą“.
    Bet štai ir vėl Obelis ir, beje, visai nepataikydama į mano mintis.
    - Man tas tavo, ponas Pranai: „O žuvys plauko po lendu kaip svetinkūnis.
    - Taip?  Bet  gal geriau žiūrėk  ne kaip kas čia bučiuojasi, o žvilgterėjusi į dangų, išgirsk, ką sako Juodvarnė.
    -  O ką?
    - O tą! Argi sunku pakelti galvą ir išgirsti?
    - Gal tu žinai, ką sako Juodvarnė? - sužiuro Obelis į Vidinį.
    - Ė, nepaisyk  jos, - pasakė  jis ir vis dėlto, prarijęs tris pirmuosius sakinus, kitus tris pasakė kaip Juodvardė: „Nekėliau į šiukšlių dėžę, nors ir ne eseistika ten. Jis tikriausiai netiktų į nė vieną šios svetainės skiltį. Bet tai nereiškia, kad tai blogas rašinys.“
    - Ar tai blogai? - kažkodėl perklausė Laukinė.
    - Taigi pasakyta,- atsiliepė Driežas, - kad  geras, nes jeigu „nesi blogas,"  tai savaime suprantama.
    - Vadinasi, mano dar geresnis,- pasakiau apie savo kūrinį, bet turbūt per garsiai, nes net „...visi tie pražilę, sukriošę diedai? Du netgi bučiuojasi, stovėdami tokioje autobuso košėje!“ nutilo, nuščiuvo, liovėsi bučiuotis, o tokio dėmesio pagautas, ryžtingai, dar aukščiau pakeldamas balsą, padeklamavau iš savo susitikimų  su Viljamu Šekspyru:

    Žalioji vasara,
    Kaip ir pražydusi gėlė,
    Kaip aš su lopšiu savo ar lazda
    Įstrigome ne amžinai -
    Net nepažinsim, kaip atrodanti žiema
    Su jos speigais, su vėtrom, pūgomis,
    Su spengiančia tyla po žvaigždėmis,
    Su vandeniu, kuomet sušalusiu sniegu
    Po kojomis iškritęs girgžda.
    Tik kas galėtų pasakyt, kad negražu,
    Kai šitaip balta, balta, balta,
    O žuvys plauko po ledu.

    Regis, ir tada žinojau, kad tiek daug deklamuoti nereikėję.  Ko gero, pakako paskutinės eilutės apie plaukiojančias žuvis po ledui, bet gi nepaslaptins, kad tuomet, kai kažkas trukteli už liežuvio, įvyksta tai, ko nesitiki. Tačiau suvokiau, kad šitame autobuse ne šiaip sau atsiradau, o kad sąžiningai atlikčiau provokatoriaus darbą, už kurį gaunu netgi daugiau, negu tenka išlaidauti aprangai ir pramitimui. Ir taip:
    - Beje, Obelie, ar žinai, kodėl  tau mano žuvys nepatikę? –stebinau autobuso publiką savo mužikišku užsispyrimu, vis klausdamas ko ji ir publika nežino. Aš, beje, irgi. Bet mano darbe šis metodas labai reikalingas ir neretai suteikia informacijos, kurią noriu išgauti. Laukinė  Obelis tokiu poelgiu irgi buvo pražiodinta nuostabos, tačiau vis dėlto:
    - Pasakyk, Pranai, ką bendro turi mano nuoširdi kritika apie tavo žuvis su mano kūryba?
    - Aš gal, mieloji, ne todėl ieškau tavęs, kad pamatyčiau, kokia  miela, graži. Labiau panašu, jog noriu pamatyti, kaip irkluoji per ledą  ir paprašyti, kad to nedarytum ir nebaidytum  po ledu plaukiojančių žuvų.
    - Tu jau gebi mane cituoti? Kūrinys toks didelis, kad maniau, niekas,  net Driežas nesugebės jo perskaityti, o prašau... Net ir tu cituoji. Leisk,  mielasis, tave pabučiuoti.
    - Nereikia. Nebent kada nors ateityje ant Tauro kalno, - grubokai pasakiau ir pirmą kartą per šį nutikimą susigriebiau, kad gal užtenka. Juk ir būnant provokatoriumi, vis tiek išlieka kažkiek žmogaus. Ir gal ne nuodėmė bent porą žodžių Obeliai  ištarti jo, žmogaus,  kalba. Gal net pacituoti, nes, jai, regis, tai patikę. Bet kaip tai padaryti?
    Žinome, kokiu neįtikėtinai dideliu greičiu sklinda šviesa, bet kas žino, kokį greitį įgauna žmogaus mintys? Ir ar kas gali būti tikras, kad kalbėdama apie Ją, Laukinė Obelis kalba ir apie save.  Ir tuomet jau... „Bet ša, Pranai“, - nutildžiau  save, atodūsiu išdejuodamas citatą iš jos kūrinio „Svajonė apie sniegą.“ Dabar prireiktų pastangų, kad  ją  atsiminčiau, o  tada  ji pati įšoko į atodūsį ir labai norėjosi, kad  ji būtų ne tik išgirsta taip, kaip parašyta  kūrinyje, bet ir taip, kaip tuomet man pavyko  pasakyti:
      - “Gyventi kartu iki pat aštuoniasdešimties. Nors ir nustos bučiuotis.“
    - Gyvenk nors iki  šimto. Negaila. Bet kartu? O ne! Ne!- piktai pro dantis prakošė Driežas. - Kad tokie apsamanoję kelmai į mūsų beatričes kėsintųsi... O ne! Šitaip  tikrai nebus!
    "Ir šis baugina", - pamaniau sau ir, padėjęs tašką, galvoju, kiek dar daug po jo darbų reikia padaryti, kad. regis, net ir nedidelis  sumanumas priartėtų prie epilogo.
    Kažin, ar pasiseks?

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

4 patiko

2010-11-13 15:01

Pranas

Pranas 

Gal dzievulis duos...

       Nemoku rašyti taip, kaip atrodo reikėtų. Gyvenime, regisi, yra dalykų, kurių net artimiausiam dienoraščiui neprotinga patikėti. Tačiau ar toks perdėtas atsargumas nepakenkia savasčiai atspindėti.
Vakar parašiau: 

2010-11-12 09:51
1. Labiau plikas...
    "Kai sugedus kompiuteriui išnyko tekastai, atsiminiau, kad viršiausiai manyje sėdi žilagalvis kvailys. Juk štai dienoraštis. Ačiū Dievui, kad yra toks. Bet kodėl  jį naudoju kažkokioms sapalionėms užrašyti, o bent kiek protingesnius dalykus kišu gan nepatikimoje vietoje. Ir štai šiandien sakau:
    - Eik velniop, žilagalvi kvaily! Dink taip, kad nematyčiau ir neužstotum savimi šio dienoraščio.
    Ir taip - sveikinu save nugalėjus kvailį. Bet ar neatsiras jo vietoje kitas, labiau plikas, negu žilas?"

Pirmoji atsiliepė iš Kartenos Dalija Kiliesienė:
Atsiras, Pranai, būtinai atsiras. Gera vieta tuščia nebūna. Ta kova su kvailiu nebaigiama    Su Dalija, kad ir pabųdami susiraukę, o sutariame. Pyksti ir gerbi. O velnias, ar taip gali būti? Tačiau taip yra. Ir asmeniškai mano pagarba šiam žmogui yra labai reikšminga.
Vėl iš vakar dienos jos pašto man:
    "Pranai, ar mano knygelės negavai, ar tik nepadėkojai?"
    Negalėjau nejausti, kad Dalijos knygelė atspausdinta, kad ji jau jos ir jos artimiausių draugų rankose. Lig šiandien gerai  atsimenu tą jos džiaugsmą, kuomet  greitai prieš savo gimtadienį rašė:
Dalija: ( 2010-10-20)
    "Pranuli mielas,
    Vėlai šį vakarą seniūnė parveš mano knygeles, namai kvepės spaustuvės dažais.
    Kaip jaučiuosi?
    Žila jaunoji poetė, išleidusi pirmąją knygą.
    Iki ašarų sujaudino žinia, kad mano kaimas suriko virš dviejų tūkstančių litų, mergaitėm (jos dukros- pr.) prisidėti nereikės. O sako - krizė. Meilei krizių nebūna.
Pristatymas penktadienį vakare - bijau ir laukiu. Pasiilgau žmonių.
Šiandien atvažiuoja rajoninio laikraščio korespondentė - renginys iš parapijos lygio pereina į rajoninio masto.
Su malonumu žaidžiu gyvenimą."
    Džiaugiuos, kad kai  kuriuos dalykus net iš sugedęs kompiuteris išlaikė. Dabar juos ryžtingai perkeldinėju į internetą, bet ne mechaniškai, o bandydamas prisilieti prie žmogaus taip, kaip mano  supratimu jis atrodo. 
    Kai vienąsyk pavadinau jaunąją poetę Daliuku, ji kone ašaromis atsikvėpė parašydama, kad labai seniai tokiu jai meiliu žodžiu kažkas vadino.
    Šiandieną Dalija Kiliesienė, jau perskaičiusi mano laišką, skubiai parašė:
Dalija (2010-11-13 12:07:42)
Išvažiuoju į knygelės pristatymą į netolimą kaimą.
Artimesnėms bibliotekoms irgi daviau.
Dar kiek pajėgsiu važinėsiu į pristatymus.
Sėkmės Tau, pavydžiu.
    „Man?  Pavydi. O viešpatie!- pagalvojau ir nelinksmai savyje šyptelėjau: - Gal  dar net nežinai, mieloji, koks nesu niekšas. Na, žinoma, nežinai, ką Gmitė parašiusi. Bet ar suprasi, kada ji Gmitė, kada – ne. Va tokia, po minutėlės jau ne, jau Gmitė su Antonu, po kitos valandėlės Eik tu sau. Argi suprasi žmogų, kuris net tokiais  būdais stengiasi pabėgti nuo savęs.  Bet man ji tik  Gmitė, tai yra  netikro vardo būtybė ir gal Dzievilis duos, kuomet  savo vardu  taip nerašys net ir man, menkystai.
GMITĖ: 
Ko tau iš manęs reikia niekingas, žmogau? Ar aš tave judinu? Baksnoju? Įžeidinėju? Kitaip neleidžiu vešėt tavo murglinam egocentrizmui užslėptam po senolio kauke?
Palik mane ramybėj“.
Atsakiau:
Pranas:
„Tiek prikakojus, angelėli, kad ne taip greitai išsivėdins“...
    Suprantu, kad toks mano pasakymas bjauriai atrodo tiems, kas nežino, kodėl taip pasakyta. Man irgi šiandien atrodo, kad taip nereikėję. Bet neskubėkime. Bandysiu paaiškinti, kodėl taip. Bet  truputį vėliau, kadangi man reikia pasiieškoti ir surasti kai kuriuos tekstus. Tačiau dabar noriu pasidžiaugti žmogumi su kuriuo - net nežinau - ar anksčiau buvome persimetę vienu kitu žodeliu. Kalbu čia apie Okok, siūlanti parduoti talentą, bet ne sielą
Okok - man:
Štai taip, p. Pranai, su jumis kalbasi adminė, kuri man dievagosi nenusižengianti etikai ir t.t. ir pan.
Okok - Gmitei:
mergaite-gmite-admine, ką tik paskaičiau tavo žinutę p. Pranui. gal pasakysi, kad ir ten nenusižengi bendravimo etikos normoms? ar bent rufkio tada atsiprašei?
Gmitė:
prieš paspausdama išsaugojimo mygtuką patikrinau, ar neparašiau nei vieno necenzūrinio, lyg ir ne.
      Bet gal iki kito karto, nenurodant datos, nes visgi žmogus niekuomet netikras, kad ta data gali būti jo sulaukta.

Skaityti komentarus (21)

Rašyti komentarą

12 patiko

2010-11-12 18:27

Pranas

Pranas 

2. Jau su Antonu

Girdite?
Gmitė jau su Antonu
Atrodo, kad Žilis tikrai dabar parašys savo pažadėtą esė.

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-11-12 09:51

Pranas

Pranas 

1. Labiau plikas...

    Kai sugedus kompiuteriui išnyko tekastai, atsiminiau, kad viršiausiai manyje sėdi žilagalvis kvailys. Juk štai dienoraštis. Ačiū Dievui, kad yra toks. Bet kodėl  jį naudoju kažkokioms sapalionėms užrašyti, o bent kiek protingesnius dalykus kišu gan nepatikimoje vietoje. Ir štai šiandien sakau:
    - Eik velniop, žilagalvi kvaily! Dink taip, kad nematyčiau ir neužstotum savimi šio dienoraščio.
    Ir taip - sveikinu save nugalėjus kvailį. Bet ar neatsiras jo vietoje kitas, labiau plikas, negu žilas?

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

0

50

***** 01*****

Įsitikinęs, kad Lietuvos istorikai jos istorijos- kad ir labai to norėdami, neišmokys. Tai visos tautos reikalas – mokyti ir mokytis. Bet kaip tai padaryti?  Suprantama, kad kiekvienas tuo klausimu turime savo nuomonę. Aš renkuosi tą kelią, kad Lietuvos istorijos mokymasis  atrodytų lyg  gintarėlių dėliojimas  ant delno Baltijos pajūryje. Juk ten būna, kai akis apgauna sužvilgusi kažkokia šukelė ar gražus akmenėlis, bet padėjus ant delno tuoj suvokiame, kad tai ne gintarėliai. Šitaip nusiteikęs daryti ir aš - kai tikrieji faktai pamaišomi su išgalvotomis situacijomis ir herojais. Bet tokias puošmenas žmogus tuoj pats atskirs ir sau ant delno paliks tik gintarėlius. Duodie šį darbą padaryti  būtent taip, kad galėčiau jaustis, jog tarp daugybės nykių, klastingų ar tuščių dienų, buvo ir tokių, kai Baltija plukdė į krantą  gintarą, o juos rinko mano širdis ir  dėliojo tau, žmogau, ant delno.
Būkime turtingi, Lietuva.
        Šklėrių raistas

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-10-01 21:29

Pranas

Pranas 

Neieškokite

Neieškokite ten, kur manęs nėra.
Išėjau pas  mergas...

Skaityti komentarus (14)

Rašyti komentarą

9 patiko

2010-10-01 15:11

Pranas

Pranas 

Pasveikinimas Pilvotukui

Maniau, pasveikinsiu ir aš asmeniškai su jo 30 metų jubiliejumi. Bet  kaip? Matyt, kad tai težino tik adminai. Pilvotukas čia jau nepasirodo nuo 2007-12-26.
Vis tik idomu, kiek mūsų iš tikrųjų čia daugiau- mažiau krutančių? Kam reikalinga melaginga informacija, kad  mūsų - 10601?
Dėl kažkokios  reklamos? Kad kuo daugiau?

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-10-01 15:06

Pranas

Pranas 

Rašykų

Maniau, pasveikinsiu ir aš asmeniškai su jo 30 metų jubiliejumi. Bet  kaip? Matyt, kad tai težino tik adminai. Pilvotukas čia jau nepasirodo nuo 2007-12-26.
Vis tik idomu, kiek mūsų iš tikrųjų čia daugiau- mažiau krutančių? Kam reikalinga melaginga informacija, kad  mūsų - 10601?
Dėl kažkokios  reklamos? Kad kuo daugiau?

Rašyti komentarą

2010-09-26 22:04

Pranas

Pranas 

Toptelėjo mintis...

O ji, mintis,  lyg seniai pažįstama, bet kažkodėl neapkabinta. Sakykite, rašykai, ar daug yra tokių iš mūsų, kurie nenorime ir atsisakome - nepaisant jokių aplinkybių - būti geriausių savaitės kūrinių autorių sąraše?
Leiskite man šį sąrašą pradėti nuo savęs:
1. Pranas Kalonas

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

4 patiko

2010-08-30 22:53

Pranas

Pranas 

Mielieji poetai - rašykai.

Nežinau, kaip jums atrodo mano RAGINIMAS pasikviesti pas save lietuvių kalbos specialistus. Tai galima būtų padaryti per Valstybinę lietuvių kalbos komisiją. Bent iš ankstesnių laikų neblogai žiniau, kad ji mielai atsilieptų į mūsų kvietimą pasižiūrėti, kaip mes atrodome savo gimtosios kalbos žinojimo prasme. Na, o mums gi irgi būtų ir įdomu, ir naudinga. Nežinau, kiek mes čia išauginsime poetų, bet didesnės blogybės negali būti, kaip nepaisymas savo kalbos. Ir kur?
Ogi poezijoje!
Aš kviečiu paremti tokį mano raginimą arba bent pareikšti nuomones REIKIA - NEREIKIA.
Manau, kad pirmiausia, žinoma, būsiu išgirstas administracijos.
Bent jau labai norėčiau.

Skaityti komentarus (33)

Rašyti komentarą

15 patiko

2010-08-23 09:24

Pranas

Pranas 

NAKTIES DANGUS

Šiąnakt kaip trenkė, tai maniau, kad visą dangų ar sudaužys perkūnija, ar sudegins žaibais...
Taigi gerai ir tylu net dangun nebūna...

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-08-23 07:03

Pranas

Pranas 

************

Šiąnakt kaip trenkė, tai maniau, kad visą dangų ar sudaužys perkūnija, ar sudegins žaibais...
Taigi gerai ir tylu net dangun nebūna, kur nėra nei mūsų, triukšmaujančių, nei besistengiančių vienas kitą paniekinti.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2010-08-22 14:14

Pranas

Pranas 

Atsiprašau, VIKTORAI

Nepyk, Viktorai.
Pastarosios dienos man buvo labai ne kokios.
Laaaabai. Iš savęs išėjusio dažnai nesugaunu, kad galėčiau sugrįžinti  į normalų žmogų.
Sėkmės Tau!
Atsiprašau už savo pamokslus ir nepyk...
Kiauliškai pasielgiau, bet ką daryt, jeigu jau taip.
Galėjau ir kitų atžvilgiu būti tolerantiškesnis.
Dabar tie pamokslai mane patį muša.
2010-08-22 14:10

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2010-08-21 09:16

Pranas

Pranas 

PRAŠAU BLOKUOTI

Gerbiamas (a) WEB ,
Prašau Jus užblokuoti mane iki 2011 sausio
29 d. Tai bus mano 72- asis  gimtadienis, į kurį kviečiu ir JUS.
Tikiuosi, kad dar sulauksiu.
Ps:
Pats "užsiblokuoti" negaliu, kadangi viešai esu pažadėjęs, kad iš Rašykų tik nešamas  kojomis į priekį " išeisiu".
Dar nenešė. 

***************
webmaster 
[i]Jūs įspėjamas dėl kitų vartotojų įžeidinėjimo. Raginame prisiminti svetainės taisykles ir jų laikytis, antraip būsite blokuotas.
2010-08-12 00:40

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI- (20011- ji) » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)