Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI- (20011- ji) » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)


SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)

Ñîîáùåíèé 51 ñòðàíèöà 60 èç 64

51

ATSIMINIMUI (sau ir kitiems)

1942m. Ašmenos getas. Vokiečiai nustato, kad jame per daug nedarbingų žydų. Buvo duotas nurodymas Vilniaus geto policininkams žydams Ašmenos getą „išravėti“. Keliasdešimt policininkų naujomis uniformomis, vadovaujami paties Vilniaus geto policijos viršininko Saleko Deslerio, atvyko į Ašmenos getą. Kad užtikrintų akcijos sėkmę, vokiečiai į talką atsiuntė 6 lietuvius iš „ Zonderkomandos“. Tačiau S. Desleris jų paslaugų atsisakė ir žydai policininkai patys atrinko 410 senų, paliegusių sergančiųjų. O kai atrinktieji policininkų buvo pakrauti į vežimus , maldos namuose susirinkusiems likusiems buvo pasakyta, kad tokių akcijų vykdyti patiems policininkams žydams yra „ labai sunku, tačiau būtų kur kas blogiau, jeigu tai darytų lietuviai“...
Visi „atrinktieji“ buvo nuvežti 8 kilometrus už Ašmenos ir sušaudyti. Akcijai vadovavo S. Desleris, Nosonas Ringas ir Moišė Levas.
Paskui, kai akcijos vykdytojai sugrįžo į Vilnių, geto viršininkas Jakovas Gensas į savo namus sukvietė geto administracijos ir policijos atstovus, nusipelniusius žydų visuomenės veikėjus ir Vilniaus rabiną. Ir ilgai ilgai teisino žydų policininkų akciją Ašmenoje. O baigdamas labai aiškiai apibendrino:“ Tokiu būdų žydu policija išgelbėjo visus, kurie turėjo likti gyvi. Žuvo tie, kuriems jau nebuvo likę ilgai gyventi. Tegu atleidžia mums seni žydai. Jiems teko tapti aukomis, atneštomis ant mūsų ateities altoriaus.
(Iš Ferdinando Kauzono str. „ Labai liūdna pasaka“ išspausdinto „Vakaro Žiniose“ 2010m. liepos 24 d.)

Rašyti komentarą

2010-08-10 16:59

Pranas

Pranas 

Stebuklai

Būna, būna, kai trijų vaikų merga dar vainikėlį saugo.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-07-26 23:17

Pranas

Pranas 

***

Pranas, bet kitoks...

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

5 patiko

2010-07-21 22:13

Pranas

Pranas 

Gal žinote?

Sakau, gal žinote, apie ką ir kaip reikia parašyti, kad nors man būtų įdomu? Apie kitus net ir nekalbu...

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-07-13 05:40

Pranas

Pranas 

Be dienoraščio

Prasmingiausiai atrodo užrašai, kurie išlikę be dienoraščio...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-07-12 10:44

Pranas

Pranas 

Atsiprašau, VILNELE

Atsiprašau, Vilnele, kad į savo tekstus įsileidau tokius  žodžius, kai "šikna" "subinė", bet man taip gaunasi, matyt, todėl kad labai stengiuosi būti šiuolaikiškas, beveik sekso senis - be nerių, be maironių, be to, kas buvo seniai seniai. Žodžiu, šiuolaikinis, kuomet  beveik nei vienas man žinomas laikraštis neapsieina  be gražios moters užpakalio.
Bet gal todėl ir graži, aaa?
0 kaip, beje, šis reiškinys  atrodo poezijoje?

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

2010-06-25 05:59

Pranas

Pranas 

- ???- KLAUSIMĖLIAI

Iš tiesų, kas čia prekiauja mirusiomis sielomis? Kokia iš to nauda? Ir kam? O kad jų čia daug, akivaizdu. Pasak erdano - per 900 yra. Asmeniškai manau, kad mirusiųjų netgi daugiau.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

5 patiko

2010-05-10 17:12

Pranas

Pranas 

ŽEGNONĖ KITAIP...

- Vidini, ar atsimeni? - paklausiau užmiršęs, kad jo čia LYG nėra. Būna gi taip ir, ačiū die, kad neretai. Tokie pasireiškimai privertė pamąsčius pripažinti, kad jeigu kažką jauti sieloje, vadinasi, iš tikrųjų taip yra; ji geriau žino ir mato, negu žmogaus akys. Ir reikia stebėtis, kad mes vis dar suabejojame savo dvasios kalba, jos informacija. Stengiuosi šitų nesusipratimų išvengti. Nesakau, kad lengva, bet kuomet, pavyzdžiui, varnas Golius siunčia žinią, kad [b]„Kartena – didelis miestas, nes ten, kartu su savo atsiminimais, gyvena ir dirba daktarė Dalija Kiliesienė“[/i] aš, žinoma, tikiu. Ir, beje, suradęs tokią progą, noriu daktarei pasakyti, kad TUOMET, kai ji žiūrėjusi pro Darbėnų ligoninės langą į atbėgančią dukrą, kad supintų jai kasas, Adomas taip pat buvo. Tai ar vertėjo parašyti: “Vos negrįžteliu, bet juk žinau, kad šalia manęs nieko nėra“.
    Taigi, atleisk, daktare, bet netiesa, kad jo ten nebuvo. Buvo ten jis. Beje, ne tik tuomet, bet ir dabar, kai rašei tą sakinuką, kurį cituoju, užrašęs kursyvu. Ir jis dar daug kartų ateis, o mano šie žodžiai irgi nenurašyti nuo lubų. Taip, aš ir pats neretai apie esamus dalykus pasakau, kad, girdi, jų nėra.  Atrodytų, kad kelionės karieta turėjusios atpratinti nuo taip sakomos neteisybės, kuri man labai akivaizdi, bet senieji įpratimai gajūs ir savaime jie neišnyksta. Sunkus darbas atsikratyti per amžių amžius įsiėdusio kraujuje įpratimo pripažinti žmogų čia esant tik tuomet, kai ji net fotoaparatas gali užfiksuoti. Jeigu daktarė tuomet būtų mačiusi dukrą pro karietos langą, manau, kad jos sakinuką skaitytume kitaip – bent taip: “Vos negrįžteliu, bet juk žinau, kad šalia manę LYG nieko nėra“.
    Kai kun. Aleksandras Burba barė, kad nemoku žegnotis, man tai buvo...  na, trūksta žodžio ar žodžių, kad galėčiau pasakyti. Tačiau tokia žinia karietoje, kad kun. Aleksandras Burba, vos pradėjęs keturiasdešimt penktuosius mirė beveik prieš 100 metu, nebuvo įmanoma. Karietoje jis jaunas, gyvybingas kaip prieš tuos šimtą. Jį mačiau, girdėjau, o kai barė, priekaištavo, kad nemokų persižegnot, irgi tylėjau -(esą, žegnojuosi tuščiais žodžiais, juose nėra nei Dievo Tėvo, nei Sūnaus, nei Šventosios Dvasios.)
    - Vidini, ar atsimeni? - dar paklausiau, bet jau gerai jausdamas, kad jis šalia. Suvokiau, kad ne daugiau gali pasakyti, ką pats žinau, nes vis dėlto man, o ne jam kažkaip kitaip žegnotis reikėjo mokytis. Tuomet ir jam, ir kitiems labai rūpėjo sužinoti, ką žegnodamasis darau ne taip.  Per trumpą laiką po kelis kartus persižegnojau prieš Tomą Vaisietą, Amerikos lietuvę Juliją Sinkis ir Vidinį, tačiau nė vienas jų negalėjo pasakyti, kad žegnojuosi ne taip, kaip reikėtų ar kitaip, kaip jie. Bet negalima buvo netikėti kunigo Aleksandro Burbos žodžiais. Ir man atrodė, kad išvažiavus pro Aušros Vartus nieko tiek daug karietoje nebuvo, kaip jo, bet buvimas  irgi kitoks – žinai, kad yra, bet akys nemato ir net Vidiniui negaliu pasakyti, nes lengviau mane pavadinti kvailiu, negu patikėti jausena. Tokiu būti nesinorėjo, nes vis tik atsitikę taip, kad karietos vežėju prireikė būti man. Greitai atsirado karietos dienoraštis ir pirmi jo užrašai. Smagu buvo užrašyti karietai pasakytus gerus žodžius ir galvoti apie žmones, kurie juos sakė. Pavyzdžiui, kad ir apie I. Sėliukaitę:
    „Dar neseniai, rašydama savo pavardę, Irena ją rašė be taškelio ant pirmosios „e“  ir skaitydavo – Seliukaitė. Dabar abi raidės su taškeliais - Sėliukaitė. Koks  mažas tas taškelis. Kitos ausys gal pavardės tarsenoje neišgirs skirtumų - SEliukaitė ar SĖliukaitė. Tačiau kaip labai reikalingas tas mažytis taškelis ant pirmosios „ė“. Ne dėl tarsenos, o  todėl, kad jis paliudija, jog  šiaurės Lietuvoje kitados gyveno sėlių gentis. Tas mažas taškelis  ant „ė“ lyg ant žemės mažas kryželis priminimui tokios būties. Net ne gramatika, o praeitis, gimtosios žemės praeitis priminė, kaip iš tikrųjų reikia tarti ir rašyti  pavardę – SĖLIUKAITĖ. Todėl būtų nuostabu, kad ir radijo karieta, tas mažas molio gabalėlis primintų, kaip reikia žmogui pragyventi mažytį  mažytį jo gyvenimą“.
    Parašiau, prisimenu, ir persižegnojau, bet šį kartą taip džiugiai, kad neiškart supratau, jog  persižegnojau irgi kitaip – sukeisdamas žegnonės žodžius: VARDAN ŠVENTOSIOS DVASIOS, ir DIEVO TĖVO, ir SŪNAUS. Amen. Žiūrėjau nuostabos išplėstomis akimis, nežinodamas kas atsitiko,  bet buvo taip gera, kad ryžtingai prie parašyto tekstuko vienu atokvėpiu pridėjau dar kelis sakinius:   
„VAŽIUOSIME. Ne mes tai kiti. Kol dar turime tikinčių žmonių, kad gėlė žydi ne sau, kad žvaigždė šviečia ne sau, tol šis pasaulis dar Dievo rankose. Todėl ir radijo karieta tegu bus lyg mažas gabalėlis molio, iš kurio lipdant tai viena, tai kitą žmogaus figūrėlę, staiga atsimintume dėl kokio žmogaus Dievas kūrė pasaulį".
      Ir dabar abejoju ar teisingai suvokiu priežastį dėl atsiradusios sieloje šviesos, to palengvėjimo, bet nemanau, kad galėjęs ką nors įžeisti, kai žegnojuosi pirmiausiai įvardindamas Šventąją Dvasią. Visi trys- ir Dievas Tėvas, ir Sūnus, ir Šventoji Dvasia“- yra vieningi, yra vienoje Švenčiausioje Trejybėje, bet manau, jog jiems labai norėjosi, kad, atėjus į karietą, žmogus nesunkiai suvoktų jos dvasingumo pradą – antai, pažiūrėjus kokia ji neišvaizdi, bet – dėmesio! – kokios platybės atsiveria dvasiai, įėjus į jos vidų. Dabar jau apie tai galiu pakalbėti nemenkai, bet tuomet man irgi dar reikėjo išmokti persižegnoti.
    Sunkiai, neiškart, net išbartas kun. Aleksandro Burbos, bet vis tik pavyko ir persižegnoti pagal karietos vidujinę sandarą. Tai kartu buvo ta diena, kai sieloje uždainavau:

    Stebis, stebis nemunėliai -
    Kas gi čia yra?
    Trepsi žirgo kanopulės -
    Girgžda karieta.

    Ir štai priedainis, o prie jo ne tik Julija Sinkis, Tomas Vaisieta su Vidinis, bet ir kunigas Aleksandras Burba. 
    Oi, parvešim šimtą metų
    Mūs šalelės mylimos,
    Šimtą metų, šimtą metų, 
    Visą amžių Lietuvos.

    Man nesunku buvo paskaičiuoti, kad tas „šimtas“ teprasideda nuo 1894-jų. Asmeniškai gi maniau kitaip- jog  tikriausiai teksią nuvažiuoti giliai į praeitį ir prireiks karietą stabdyti net ir prie karaliaus Mindaugo pilių. O čia tik 100 metų. Net gėda per tokius Atlantus skristi ar plaukti, bet dainuoti buvo gera ir iš dainos žodžių nemėčiau.
    Senis švilpina botagą
    Timpsi vadeles,
    Dantyse pypkutė dega,
    Pusto liepsneles    Oi parvešim šimtą metų
    Mūs šalelės  mylimos,-

atkaklus buvo priedainis, bet manęs tai neliūdino:

    Trepsi žirgo kanopulės
    Girgžda karieta -
    Ar, vežėjau, pasigėrei,
    Ar širdis jauna?

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

3 patiko

2010-05-06 13:54

Pranas

Pranas 

SUKLUPDĖ KAIP KOPLYČIOJE

Retai pasitaiko dienų, kai su Vidiniu nesusitinkame. Dabar jo truputį bijojau, nes jaučiau, kodėl jam parūpo pakalbėti apie ūmai suvešėjusią atmintį. Man nereikia jo talkos, kadangi pats girdėjęs aibę pasakojimų, kad žmogaus atmintis prieš jo mirtį labai atsinaujina, pasirodo galinga ir sugeba atsiminti net menkus mažmožius iš jo gyvenimo – nuo lopšio iki senatvės lazdos. Pats suvokiau, kad mano atmintis kartoja tokį scenarijų. Veikia kaip TADA, prieš dešimt, dvidešimt ar daugiau metų ir tiesiog nesmagu prisiminti, kiek daug išeikvojome jėgų ir laiko, bandydami atkurti praeities atsiminimus. Dabar atmintyje vaizdai savaime dėliojosi aiškiai, nuosekliai, nesuabejojant kad gal kažkas ne taip. Atrodytų, reikia džiaugtis, būti laimingu ir paskubėti užrašyti, bet taip neatsitinka. Ir šiandien ne kitaip – ketinu užrašyti, bet rankos sunkios ir reikia susikaupti, kol pagaliau pajudu ir išgirstu Juliją Sinkis.
    - Mes buvome Druskininkuose. Tai vienuolika dolerių į parą. Ir kambariukas, ir maistas. Ir daktaras patikrina. Ir masažus daro. Ir purvo vonias daro. Viską duoda už vienuolika dolerių. Tai mes ten  buvome penkias ar šešias dienas, - pasakoja ji, bet balsas jos silpsta. O mes - Tomas Vaisieta, Vidinis ir aš - kurį laiką tylėdami žiūrėjome į lėtai tolstančius Aušros Vartus ir dievai žino kas apie ką galvojame. Neiškart atsiminiau, kad rankoje laikau neperskaitytą Vandos ir Broniaus Baranauskų iš Utenos laišką. Kartu su juo saujoje glamžės mano raštas - prašymas dėl įsteigimo naujos radijo laidos, kurį, palikdamas karietą, Virginijus Mičiulis paliko prisiminimui. Įsimena paskutinis sakinys: "Beje, gerb. p. Mičiuli, šį pasiūlymą  jums pateikiau po perskaitytos frazės: viena suprasti ir nieko neveikti, kita – suprasti ir tai, ką supranti, paversti darbu“.
    - Taigis, taigis,- Vingių Jono žodžiais atsiliepia Tomas Vaisieta, kuisdamasis savo mintyse
    Tylėdamas paduodu jam laišką ir netrukus išgirstame:
    “Tikėkite, jūsų laidos klausėme su ašaromis akyse. Tokios laidos kaip gydomasis  balzamas. Tik gaila, kad laida transliuojama per antrą programą. Dauguma Lietuvos žmonių klausosi 1-osiosios.  Ar nebūtų galima Radijo karietą girdėti, pavyzdžiui, sekmadienį, vietoje radijo teatro.
    -Ką? Karieta jums, gerbiamieji, įdomiau, negu teatras? Atsipeikėkite, ponai iš Utenos, - pakėlė balsą Tomas.
    - Žinom, Tomai, kad esi puikus aktorius. Savo mundurą privalome gerbti kiekvienas. Neiškrisk iš karietos, - ramiai pasakė Vidinis. O Aušros Vartai, girgždant karietai ir caksint žirgo pasagomis į asfaltą, vis toliau, ir toliau.    “Ačiū jums!  Budinkite Lietuvos žmones! Sėkite gėrio sėklas! Sėkmės!, - perskaitė dar vieną sakinį Tomas ir grąžindamas laišką  man: - O čia, matyt, tau asmeniškai.
    - Skaityk, Tomai.
    “ Gerbiamas vežėjau, išvažiuodamas nepamirški pasiimti tėvo dalgio. Bus kuo pasišienauti žolės žirgui ir apsiginti nuo reketininkų“.
      - Jus manote, kad gali reketininkai užklupti. O Viešpatie!- sunerimo Julija Sinkis. Betgi tai ubagų kraštas. Ką jie čia galėtų veikti? Ko iš tokio amato tikisi?
    - Ė, klausiate, ponia, ką galėtų veikti? Kaip suprantu, laiške kalbama ne apie kraštą, o apie karietą.  Dar ponas Virginijus Mičiulis įspėjo, jog nereikia manyti, kad karieta ausų neturi, - ėmė pašnekesį savo globon Vidinis. Nujaučiau, kad jis nori šyptelti, rimtai kalbėdamas apie jo paties sufantazuotus dalykus. Mums iš tikrųjų dabar reikėjo įspausti į lūpas po šypseną, pralinksmėti savyje, išsinerti iš nemielo dvasiai sąstingio ir gal net linksmai uždainuoti.
    - Manote, kad jie žino, jog karietoje amerikonė?
    Ir atsitiko, ko prastai neatsitinka. Vėl išgirdome jau girdėtą balsą, prabilusį išleidžiant iš karietos Nacionalinio radijo direktorių p.Mičiulį. Negalėjome tikėti, kad be mūsų trijų vyrų ir Amerikos lietuvės Julijos Sinkis, karietoje gali būti dar bet vienas keleivis. Lengviau buvo manyti, kad išgirstas balsas į ausis įplūdo iš gatvės, iš grūsties žmonių, ištikimai palydinčių radijo karietą. Dar blogiau, kad jis mums nebuvo palankus. 
    - Reketininkams, ponia, svarbiau sužinoti, kad pravažiuodami pro Aušros Vartus netgi nepersižegnojote. O! Tai retas dalykas. Šito iš karietos nesitikėjau. Kaip čia dabar, a? Kas man galėtų pasakyti? Jūs man, bedieviai, primenate Šliūpą. Buvo toks – Jonas Šliūpas Kvailybė manyti, kad sovietinei tvarkai išnykstant, išnyksta ir bedievybė žmoguje. Taigi, Garbė Jėzui Kristui, ponai. Klaupkite ir žegnokimės.
    Ir aiškiai pirmą kartą mačiau, kaip vienas daiktas pavirsta kitu. Karietos nebuvo arba ji buvo kažkur toliau, o visas jos ekipažas suklupome Aušros Vartų koplyčioje:

O mano Motina,
Švenčiausioji Mergele Marija,
aš visiškai atsiduodu Tavo malonei ir neapsakomam Gailestingumui
šiandien ir visados,
o labiausiai mirties valandoje.

    Malda nedidelė. Greitai ištarėme „ amen“, persižegnojome, bet neatrodė, kad kažkas įvyko ne taip, kaip nereikia. Tik karietoje pasidarė lyg šviesiau. Sužiurome vieni į kitus ir nesistebėjome, kad mus karietoje kaip koplyčioje suklupdė galingos išvaizdos kunigas.
    - A-ja-jai! Kaip negražu, -gėdijo. - Sakau, esate tikri šliūptarniai. Ir nesakykite, kad  - ne. Su Jonu Šliūpu pažįstamas nuo Amerikos laikų. Ak, Amerika! Amerika! Bet jūs nemanykite, kad gerklėje garsiakalbį įsidėjęs.  Aš gi kunigas Aleksandras Burba, pasak Šliūpo - ilgaskvernis. Ir vis dėlto džiaugiuosi, kad man pavyko jus suklupdyti, peržegnoti ir poterį lūpose įsprausti.
    Taip čia kalbėjo kunigas Aleksandras Burba ir atrodė, kad karieta jam pažįstama kur kas geriau, negu man ir Vidiniui, jau nekalbant apie Amerikos lietuvę Juliją Sinkis ir aktorių Tomą Vaisietą. Lig tol daugiau rūpinomės karietos išorę, nedaug domėdamiesi jos vidujiniu gyvenimu ir sandara.  Šis nuotykis buvo pirmas, kuomet reikėję suklusti, nustebti, įvardinti kaip stebuklą, tačiau tokia mintis net neatėjusi į galvą. Dabar jau netenka  aiškintis - kodėl? Karietos erdvėje kitaip būt negalėję. Vadinamieji  „stebuklai“ buvo jos kasdieninio gyvenimo būties dalis arba tiksliau  - jos dvasios natūrali išraiška. Dar ilgai negebėjome suprasti, kad įeidami į karietą, įeiname į kitokį dvasinį gyvenimą ir mūsų elgesys paklūsta kitokiems suvokimams, kitokiai sampratai. Ir, pavyzdžiui, Julijai Sinkis, kaip ir man, buvo įdomiau girdėti, kad kunigas Aleksandras Burba mini Ameriką, negu bent pagalvoti, kaip jis čia atsiradęs, kodėl toks savas, kad nereikia klausti nei kas jis, nei ko jam karietoje prireikę.  Ne kitaip atrodė ir Vidinis.
    - Karietoje turėsime du amerikonus. 
    - Ne toks jau esu didis amerikonas, kaip atrodau. Nebent tik šiek tiek. Kalbėdamas apie  save mėgstu sakyti: „ Jo imperatoriška didenybė sveria 25O amerikietiškų svarų“.
    - O balsas? .
    - Nemanyk, ponas Vidini, kad jį, mano balsą, girdi. Aš čia dar šnabždu. Manau, kad bus progų jį išgirsti. Beje, nusipelnei. Nemaniau, kad be Dievo galėtumei išvažiuoti pro Aušros Vartus. Kalbėk su manimi, - paliepė ir dar kartą karietoje išgirdome Aušros Vartų Marijos maldą.
    -Teisus esi, kunige, bardamas. Gėda. Man gėda. Daugiau taip neatsitiks...
    - Nesek Šliūpu. Irgi žadėjo.  Net buvo kiek užtilęs užkabinti šventą tikėjimą, bet greitai vėl atgijo apaštalavimui bedievystės.- O po pauzės: - Mačiau, kad nemoki žegnotis.
    - Nemoku žegnotis?
    - Tik žodžiai. Tušti. O juose nėra nei Dievo Tėvo, nei Sūnaus, nei Šventosios Dvasios. Tuščia juose, vežėjau...

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-05-04 11:47

Pranas

Pranas 

PRIE AUŠROS VARTŲ

- Gerai, Pranuci,- perskaitęs dar vieną „Karietos“ atsiminimų puslapį, pagyrė Vidinis. Anksčiau taip neatsitikdavo, bet šį kartą būtent taip: Gerai. Rašyk. Ir negalvok, ką tai reiškia.
    Kilstelėjau akis ir mudviejų žvilgsniai susitiko.
    - Negalvok, - dar kartą pasiūlė, o balsas jo apniukęs. Senių gyvenime tokie dalykai nestebina. Kai jau ir lazda darosi nelengva, džiaugsmai atsitolina. Jeigu vienas kitas žvirbliukas atskrenda pastriksėti ir pačirkšti - jau įvykis. Todėl sakau, toks niaurokas akių susitikimas nestebino, tačiau kitais kartais įterpdavome kokį šypsnį – vis šviesiau.
    - Apie ką tu, Vidini? Sakai - „negalvok.“
    - Stebiuosi, kad taip suvešėjo atmintis. Po tiek metų, po ištikusios amnezijos, o prašau – skaitai ir atrodo, kad kaip vakar.
    - Ir todėl prašai, kad negalvočiau, kodėl taip.
    - Man toks atminties dosnumas nepatinka. Nemanyk, kad kalbu tik apie tavo atmintį. Apie savo irgi. Žinai, kaip miršta kalnų ereliai. Aukštai, aukštai pakyla, o iš ten nusitaiko į uolą ir...
    - Taip. Ir nukritę jau nebepakyla, - nutraukiau jį: - Geriau, ereli, būtų, jeigu uždaręs paskui save duris, išeitume prasivėdinti.
    - Gerai. Netrukdysiu.  Rašyk,- ko ne paliepė Vidinis ir neskubėdamas atgręžė man nugarą. Ji sulinkusi, išplatėjusi, atsikišusi, iššokusį į kuprą ir atrodė, kad kiaušinis, uždėtas ant jos, lengvai laikytųsi nenuridendamas.
    - Linkėjimai nuo Julijos - stabtelėjo duryse.
    - Nuo ko?
    - Nuo Julijos Sinkis. Sapnavau, kad buvome Druskininkuose. Prisiminė tave ir kelionę karieta.
    Išėjo, bet sieloje pasiliko sumaištis, nežinia, kažkokių pojūčių, vaizdu mišinys, o iš tylos kampelio šyptelėjo Virginijus Mičiulis. Jaunas, kaip TADA, kuomet Lietuvos radijo direktorius. Bet ir aš pasijutau kaip TADA, kuomet išvažiavau į pirmą kelionę.  Šį dvasinė būsena irgi sujuda kaip TADA ir pradeda gyvenimą, kaip TADA parašyta Vandos ir Broniaus Barauskų laiške: „ paukštis – į dangų, // žodis – į širdį“. 
  Na, taip, karieta, pasak Albinos Šiupienienės neišvaizdi, bet kartu, matyt, kažkuo patraukli. Žmonės į ją spokso, lydi ją, linki geros kelionės, netingi pasakyti geresnį žodį – suprantu, kad Vilniui ji teikia kad ir nedidelę, bet vis tik šventę. Tačiau ar tik Vilniui, jeigu dar nesuspėjus iš jo išvažiuoti, mus pavijo pirmasis uteniškių laiškas? Išgirdęs šią žinią, jau nemokėjau girdėti, ką kalba Virginijus Mičiulis, nemokėjau suprasti, kodėl nekantrauja Amerikos lietuvė Julija Sinkis. Tie keli sakiniai, kuriuos  Lietuvos radijo vyriausiasis šefas Mičiulis perskaitė iš Baranauskų laiško, įkvėpė gerą jausmą ir labai rūpėjo grįeičiau perskaityti visą laišką. Neiškentęs tariau:
    - Atsiprašau, Virginijau, tačiau kol laiškas ne adresato rankose, manykim, kad paštas savo pareigos neatliko. Netrukdykime jam tai padaryti.
    - Ar manai, kad trukdau? Taip jau padaryta, kad mūsų įstaigoje laiškus pirmiau perskaito pakelės žmonės, o ne adresatas. Atidengia, perskaito, antspaudu pažymi, užrašo gavimo datą. Tik nemanyk, kad aš taip sugalvojęs.
    - O ką daryti, kad taip nebūtų?
    - Man kitaip daryti nereikia. Kita vertus, nežinau, kodėl reikia verkti?
    - Verkti? Aš neverkiu.
    - Ne apie tave, - pasakė ir apsidairęs: - Tai – ką? Ar man reikės pėsčiam pareiti? Stabdykit karietą. Tprūūū!... Užsiplepėjau, kad jus kur! Tprūū! Lig Aušros Vartų atlingavau, - sukruto Virginijus, o atiduodamas Baranauskų iš Utenos laišką: - Nesuprantu, ko jie džiūgauja. Mano nuojauta tokia, kad netikiu karieta. Na, netikiu ir neklauskite, kodėl. Matyt, Dievas nenorės jos ilgai laikyti.
    - Ką apie tai galvoja Dievas, nežinau, bet Kazytė...
    - Gal manai, kad karietos sienos negirdi? – neleido užbaigti Virginijus Mičiulis. Ir beveik įsakmiai:- Stabdyk! Regis, viską padariau, ką galėjau. Net tavo raštą dėl naujos radijo  laidos suradau. Galbūt geriau, jog nebūčiau suradęs. Popieriai, o! jie gilesni už vandenis ir viską iškenčia, bet... Laikyk, gal kada primins ir mane, ir mano žodžius. Nemanyk, Pranuci, kad būti kvailiu lengva. Kartais sunkiau negu pagiriotis. 
    - Iš kur žinai?
    - Kaip nežinosi, jeigu mūsų žmonos iš tos pačios parapijos. 
    Sudėjęs rankų delnus, apspaudė juos pirštais ir tokį tvarinį iškėlė viršum galvos.
    - Sapnuokite, ponai. O kai pabusite iš sapno, neskubėkite atsistoti ant žemės,- nuoširdus buvo Virginijus, bet jo tokį apeiginį atsisveikinimą netikėtai sutrikdė Julija Sinkis.
    - Suprantu, kad geras tu žmogus, ponaiti, bet jie, taigi nei Tomas Vaisieta, nei Vidinis, nei vežėjas – nepabus. Jiems reikia Druskininkų. Bet jie manęs neklauso.
    - Mudu lyg pažįstami,- sukluso Virginijus.
    - Teko, ponaiti, bet paklausykite. Matote, kad atvažiavome prie Aušros Vartų. Tai ne tik vartai, bet ir koplyčia, ir tavo gyvenimo keliai, ir Dievas supyks, jeigu manęs neklausysite.
    - Dėl Dievo... Negerai, jeigu jis supyktų, bet dar blogiau,  jeigu supyktų „gyvenimo keliai“.
    Viena ranka Virginijus laikė karietos durų rankeną,  o į kitą jo ranką buvo įsikibusi Amerikos lietuvė Julija Sinkis. Ir reikšmingai, įtikinamai:
    -Kambarys, kur mes Druskininkuose valgėme – dvidešimt aštuoni žmonės. Buvo šeši lietuviai, o visi kiti žydai. Tai jūs žinokit, kur jau žydas eina, tai ten yra gera vieta. Tai dabar šituos  Druskininkus reikia garsinti taip, kad visi Amerikos lietuviai, visos senos ledi atvažiuotų ir atvežtų daug dolerių. Labai gražūs Druskininkai. Tokie gražūs tie pušynai. Ir tas ežeras.  Bet jie neateis, jeigu karietomis ieškosite širdies.
  - Taip, ponia, taip, - pritardamas Julijos nuomonei paklusniai linksėjo Virginijus, o man ir Tomui Vaisietai:- Girdi, vežėjau,  girdi Tomai, ką jums sako ponia Julija Sinkis...
    - O sakau, kad žinau, kad  kai yra doleris, gali net ir Dievą nusipirkti. Net Ameriką. O širdis?  Pasakose ir karalaitės, ir karalaičiai visuomet gražūs, bet jie tik pasakose. 
    - Girdi, vežėjau? Girdi, Tomai? – nesiliovė klausti Virginijus.
    - Girdim, girdim, - kažkas atsakė už mus. O karietos durys atsidarė ir jau už jų išgirdome skaudų atodūsį:
    - O Dieve, o Aušros Vartai, padėkite jiems. Jie nežino, ką  daro...
    Atsidusau ir aš. Atrodo, Tomas Vaisieta su Vidiniu -  irgi, o žirgas neparagintas truktelėjo karietą ir netrukus iš Vilniaus senamiesčio išnirome  anapus  Aušros  Vartų...

Rašyti komentarą

1 patiko

0

52

Pranas 

***

Iki Jeruzalės netoli

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-04-15 12:32

Pranas

Pranas 

NIEKS

Vakar  buvau Niekuo. Šiandie esu niekas. Nuostabu būti Niekuo. Bet vis tiek skauda. Vis tiek reikia pagiriotis. O kaip? Vakar Niekas visus mano centus prašvilpė...
Norėčiau būti STUDENTU.

Rašyti komentarą

2010-04-14 07:35

Pranas

Pranas 

KOL NE ANT LENTOS...

Balandis 2010
  teka 06:22
leidžiasi 20:18
ilgumas 13.56

  Jaunatis
0 mėnulio diena

        Šiandien 4°C / 16°C, nepastoviai debesuota
        Rytoj 2°C / 14°C, nepastoviai debesuota

        14
        TREČIADIENIS
Liudvika Liuda Valerijonas Vaišvydė Visvaldas Justinas Luiza

Be pavydo meilė - kaip valgis be druskos
************************
Ką gi, išvykstu į sodą. Regis, bus sunkus sezonas. Va, žiūriu į savo Kandžiuką. Apraišo. Na, ir žinok, kas jam pasidarė. Ei, šuneli, šuneli... Sako, viena bėda nevaikšto.
Na, bet ... pirmyn, kad ir nelinksmai -  į "Discussio"!
    O Viešpatie!
  Atrodo parėjau,
  Toks vienkiemis,
  Kad tik basam bėgioti.
  O žingsniai sunkūs
  Valandas skaičiuoja.
  Sekundės dingo.
  Minutės greitos- nepagaunu.
  Nei skubūs laikrodžiai,
  Nei greitas laikas,
  Deja, nereikalingi man.


Palok, šuneli... Lok! Prašau...

  Bet kiemas tuščias
  Apglėbtas vienatvės
  Ir šunys senokai neloja
  Vėl sėdu ant akmens
  Dabar jau visuomet kartu -
  Pasikalbam,
  Paglostom vienas kitą.
  Net keista,
  Kad kadais norėdavau sparnų,
  Dabar pakanka, kad galiu
  Įkvėpti orą į krūtinę –
  Pušų sakais, smala
  Atsišaukia šiliniai
  Ir kraujas 
  Suplaukia širdin

KRAUJAS
O palaidūne, vėjų vaike,
Su akmeniu namo grįžti.
Gerai dar, kad kažkas prilaiko -
Ar tik ne sielos skaudulys?
Kai sopa,
Kai dejonėmis burna prabyla
Nevarginki savigrauža, Pranul -
Na taip, nors kelnėse,
Bet jau ne vyras.
Tačiau ne vienas gi-
Ir juozupukas su tavim kartu...
Vaidinkit, seniai, kol ne ant lentos
Kol varnas  Golius
Dar į dangų kyla-
Ir ginkit garbę Dainavos-
Vaidinimais ir atmintim prabilę.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-13 09:49

Pranas

Pranas 

SVEIKINO ŠEFAS...

Balandis 2010
  teka 06:25
leidžiasi 20:16
ilgumas 13.51

  Delčia (dylantis)
29 mėnulio diena

      Šiandien 4°C / 16°C, mažai debesuota
      Rytoj 3°C / 15°C, gali palyti

        13
        ANTRADIENIS
      Martynas Mingaudas Algaudė Ida[i/]

Būk darbštus kaip skruzdėlė, o tvarkingas kaip bitė
**********************************************
Tyliai, beveik negirdimais žingsniais priėjo Julija Sinkis. Nusišypsojo, bet ne taip, kaip anksčiau matydavau, o lyg kažko bijodama, ir:
  - Jūs , žinoma, juokaujate, bet man nesinori juoktis.
  - Aš irgi nesijuokiu, ponia. Bet ar tai bėda? Ar kas negero atsitiko?
  - Suprantu, kad neturite laiko manęs paisyti, bet manau, kad galiu jums padėti daugiau. Netgi daugiau negu Albina Šiupienienė ar Irena Sėliukaitė.  Jos kalba gražiai, linki džiugiai, bet atsiminkite, ar nors viena paminėjo Ameriką. Ne – pa –mi -nėjo. Ir neatrodo, kad kada paminės. Pasakė, palinkėjo ir – sudie.
  - Bet kaip pasakė, ponia? Kaip? Jos savo darbą padarė, o mums reika atsiminti. Tai jau mūsų rūpestis. Tikiuosi, kad  sugebėsime, net  jeigu ir liga užpultų.
  - Kilnus pasiryžimas. Prieš ilgus laikus norėjau būti Amerikos prezidento žmona, bet, regisi, jam Kuba su Fideliu Kastro sutrukdė. Neišgirdo manęs, begėdis. Bet argi reikia nusiminti, jeigu yra Amerika?
  Seni užrašai atgijo, o prieš akis vėl Irena Sėliukaitė. Sieloje gyva ir jautru, kaip TADA. Ir  girdžiu kaip TADA:
[i]-  „Visa Lietuva- ir  ne tik Lietuva - senosios mūsų istorinės žemės slepia savo gelmėse tautos praeitį. Visur yra praėję mūsų protėviai, kurių dvasia šiandiena galbūt sklinda tiktai biolaukais energija iš pilkapių ir piliakalnių. Tarytum ir stipresni nuo jų nulipame. Ak, kiek dar nepažintų, nežinomų likimų, užsiliko nepasiekę mūsų žinojimo. Netgi šio, dvidešimtojo amžiaus, žmonių tragedijomis pažymėtų. Ir todėl nepaprastai jautriai per šią žemą  reikia reikia, įsiklausyti į kiekvieną  krustelėjimą, prikelti tai, ką dar šiandien atmintis gali padaryti. Daugybė tokių vietų, kad net nejaučiame, kas ant kapo stovime...
  Atsidusau, kiek įstengė krūtinė:
- Kaip gera, Julija, turėti senus, apgeltusius užrašus. Jeigu ne jie, kažin, argi būtume beveik po  dvidešimties metų susitikę. O dabar? Taigi, kalbėk, klausau...
- Klausai, bet ne manęs.  O aš tokių užrašų, deja, neturiu.
- Tokių ir nereikia, Julija. Tai ne toks turtas, kurį reiktų laikyti tik sau ar dėti į banką. Jeigu tik sau, kaip  mat prarastų savo vertę. Kažin už kokį milijoną galima būtų nusipirkti kad ir Albinos  Šiupienienės žodžius. Atsimink.
  - Dieve duok, kad būtumei lyg varpas, šaukias pakeleivį lipti karieton ir godas  godoti. Klausykis ir kalbėk iš širdies į širdį, idant pajustų žodžio grožį ir dvasią. Tiktai neliesk dabarties žaizdų. Gal greičiau užgis. Stiprybės, tamsta, semkis praeityje. Nuo amžių didvyriai vedė ir  gaivino tautą. Prikelkite mirusius, žadinkite gyvus. Te rauda dzūkeliai, dainuoja sūduviai, te girias žemaičiai, kvatojas aukštaičiai. Tikėkime:

Ateis diena, nušvis dangus, ištirps ledai,
Pakils aukštai, sušilus Lietuva,
Ir vėlei meilė artimo tarp mūsų bus gyva.
Tad sėsk karieton ir važiuoki!
Kur mūrai dideli ir ponai garsūs,
Kur pirkios mažos ir žmoneliai gražūs
Išlipk ir pasibelsk.
Tavęs tikrai ten laukia.
Tenai tautos likimas.
Palydėsiu aš tamsta pro Vilniaus vartus
Lauknešėlį įdėsiu poeto žodžius...

  Žvilgt į  kalendorių. Ogi balandžio tryliktoji. Daug kas šios dienos bijosi kaip velnias  kryžiaus, o man taip gera, kad nežinau net kaip pasakyti. Tokia tyla, kad joje triukšmauja ko ne visas Vilnius, išlydintis karietą į mįslingą kelionę. Nenusėdi kabinete ir nacionalinio radijo direktorius Virgilijus Mičiulis. Tokioje balandžio tryliktosios tyloje jau galima buvo išgirsti, kaip jis šaukia sustot ir barasi. O įlipęs į karietą:
  - „ Netikėk kitais dievais, tik mane vieną“. Ar ne taip šventuose Dievo įsakymuose pasakyta. O jūs?  Velniažin ką veikiate, bet nesugebate sustabdyti savo šefui karietos.
  - Atsiprašom. Tikrai ne iš blogos valios. Matote, kokia minia žmonių. Ir visi šaukia, triukšmauja, linki gerų vėjų ir eiklaus važiavimo...
  - O gero botago?- klausė ne va piktai, bet iš gero jo veido matėsi, kad jis irgi laimingas. Pasirodo, jam pasisekė surasti ant jo stalo popieriuose paskendusį mano prašymą dėl naujos radijo laidos. Ištraukęs iš palto kišenės, pakėlė viršum galvos: - Va, suradau. O čia parašyta gi: „Norėtųsi, kad  Jūs, gerb. Mičiuli, palinkėtumėte „Radijo karietai“ laimingo kelio...
  - Ačiū.
  - Aš dar nelinkiu. Čia taip tavo, vežėjau, parašyta.
  Ir iš tos paties palto kišenės ištraukė laišką. Darė tai lyg šimto metų senis – laiškas krisdavo, jį sugaudavo, vėl krisdavo... Tačiau kuomet šalia aktorius Tomas Vaisieta, vyr. radijo šefo vaidyba atrodė labai primityvi,  bet pradėjęs jį skaityti pasigirdo tikras žmogus, vertas būti tuo, kuo yra;
„ Ačiū už nauja laidą  „Radijo karieta“ Tai nuostabi karieta ir tikėsime, kad – laiminga. Šiuo neramiu laiku, kada  tiek daug neapykantos, bjaurių šūkių, kaltinimų vieni kitiems - taip reikalinga  sielai atgaiva! Tai pamokymas, kad mes, visi Lietuvos žmonės, turime suprasti, kas pas mus gera ir ko privalome siekti. Norėtųsi, kad į šią karietą  priimtumėte pavėžėti - tegu ir veltui- visus  kilnios širdies, geranoriškus mūsų  kultūros, švietimo, istorijos žmones ir paprastą kaimietį“
  Jautėme, žinojome, kad laiške parašyta daugiau, bet patys parskaityti negalėjome, o Virgilijus Mačiulis: 
  - Tai ką, ponai, - „paukštis – į dangų // žodis  - į širdį?“
  - Bet tai Justinas Marcinkevičius,- pasakė Tomas Vaisieta.
  - Ir aš su  juo,- smagus buvo vyriausias Lietuvos radijo šefas  Virgilijus Mičiulis. Ir prisiminęs laiško autorius, pridūrė: - O su manimi Vanda ir Bronius Baranauskai iš Utenos...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-12 16:12

Pranas

Pranas 

AČIŪ,DĖKUI...

Balandis 2010
  teka 06:27
leidžiasi 20:14
ilgumas 13.47

  Delčia (dylantis)
28 mėnulio diena

    Šiandien 2°C / 14°C, nepastoviai debesuota
      Rytoj 4°C / 16°C, mažai debesuota

    12
    PIRMADIENIS
Julijus Zenonas Galmantas Jūratė Damijonas Julius

Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena

Kas verkia prašydamas, tas verks ir atiduodamas
*******************************************
Taip jau neretai pasitaiko, kad atversdamas - užversdamas senų užrašų lapus, nesunkiai suprantu, kad daugiau prie jų nesugrįšiu. Atsisveikinu su jais tyliai, nešlapindamas akių, tačiau dalį jų perrašau - atrodo, kad kartodamas kitų žmonių kadaise sakytus ar rašytus žodžius, iškerpu su jais laiko lopus su aplinkos peizažais. Pataisinėju, pakoreguoju, padarau, kaip man atrodo geriau ir, paėmęs vadžias, trukteliu jomis, paragindamas žirgą, ir karieta, žiūriu, važiuoja toliau. Ir va jau išgirstu, kaip Albina Šiupienienė:

- Radijo karieta!
Malonus ausiai skambesys,
Netikėtas akiai žavesys...
Žiūriu iš arčiau: TAIP, karieta
Menkutė ir prasta.
Ar nesubyrės, pasaukusi į kelią? Ar rasis kam palabinti vadeliautoją? Juk mes  nebe tie – svetimi ir pikti, pavydūs ir įtarūs. Iš kur drąsumas tamstos toks? Ar nesusigraudinsi kartais grįžęs - ieškojau Lietuvos, Lietuvos nebradau...

Man jau nesunku prie šitų eilučių sėdėti ilgas valandas, atsimenant, kaip tada ir matant, kaip  dabar. Gerai jaučiu tos žiemos dieną - pirmoji kelionė karieta, todėl ne šalta. Čia pat Tomas Vaisieta, Vidinis. Džiugu, kad ištesėjau pažadą, duotą Amerikos lietuvei Julijai Sinkis – ji irgi pirmos kelionės karietoje, bet  truputį nustebusi ir mažiau judri. Gyvsidabriu jau nepavadinčiau. Smagu, kad čia ir Juozapas Albinas Herbačiauskas, nors taip neturėtų būti, kadangi parašyta: „1933 metais emigravo į Lenkiją, mirė Krokuvoje 1944m.“
- Vidini, - noriu pasitarti,- gal paklauskim, ar ne lengviau žmogui mirti karo metais, kai žudoma šimtais, tūkstančiais, milijonais. Parako  dūmai graužia akis, o skrandį - badas. Kaip manai, a?
- O iš kur jam žinoti, kaip mirštama ne karo metu? - atsiliepė Vidinis ir žiojosi kitiems žodžiams ištarti, bet tuo pat metu pasigirdo jo: “Tfu! tfu! tegu mus Viešpats  Dievas nuo tokio žmogaus saugo.“
- Apie ką  jis?  Apie mane? Argi ką blogo pasakiau?- susirūpino Vidinis.
-Tai aš tave šitokiai šnektai išprovokavau,- buvau įsitikinęs, bet, tiesą pasakius, nesistebėjau, nes ir pats girdėjęs, ir kitiems jau sakęs, kad Juozapui Albinui, kai jis išeina prakalbai pasakyti, kažkas labai rūpi, bet KAS rūpi? –  jį girdinčio žmogaus mintis negali sugauti. Paspėliojau, kad galbūt tuo  “tfu!, tfu“ J. A. Herbačiauskas pranašauja karietai ne kokią kelionę, jos baigtį, bet į paramą atėjo Tomas Vaisieta, taręs, kad šitaip Juozapas Albinas rodo į save, ieškantį Tautos Širdies . 
- „Taip visi mane dergia, nors žino, kad aš trokštu to, ko jie trokšti bijosi“, - pacitavo Tomas ir jau nuo savęs: - Geriau nusiteikti niauriau. Jeigu būtų geriau, tuomet – valio! Bet gal tos Tautos Širdies net nėra?
- Gal? Ne tas žodis „ gal“. Tačiau džiaugiuosi, kad esi šalia. Juk dėl tokių kaip tu žmonių specialiai scenos sukaltos, teatrų rūmai pastatyti. Bet va karietoje, šalia vežėjo... Nors botagą duok. Iš pašalės atrodytų kaip vežėjas.
- Nepyk žmogau už atvirumą. Nemažai tų scenų Lietuvoje jau sugriauta. O į tavo karietą atėjau ne kaip "kiekvienas iš pašalės". Išgirsk, ką kalbą Irena Sėliukaitė.
Tai puiki moteris. Negalėčiau sakyti, kad ją gerai pažinojau. Kaip ir kiekvienos moters, jos irgi neįmanoma gerai pažinti, bet man ji būdavo gražiausia, mieliausia, gal net nuoširdžiausia, kuomet kokiu nors būdu liesdavosi prie tautos paveldo dalykų. Ir- ak!-  kaip apsidžiaugė širdis sužinojus, kad  karietą į jos pirmą kelionę palydi ir ji, sėlių genties žmogus Irena Sėliukaitė. Renku žodžius, kaip tada, taip dabar ir žinau, kad jų nereikia užmiršti. Per tiek metų, beje, neužmiršau kalbėti ir savo žodžių: Ačiū, Irena, ir dėkui, Albina.

- Į tokią karietą kviesčiau sėsti tuos, kurie pasiryžę atvira širdimi priimti istoriją. Ir patys su atvira širdimi, be savo vertinimų, be pykčio, be pagiežos, be išankstinio nusistatymo. Daug kentėta, daug persipynę ir džiaugsmingų, ir gražių ir įdomių faktų, ir likimų ant mūsų žemės. Ir negalima juos vienašališkai vertinti. Su dideliu noru reikia suprasti kiekvieną, nes kiekvienas tragiškas žingsnis bus aplinkybių nulemtas žmonėms, gyvenusiems prieš mus. Įsigilinti, tai reiškia atskleisti bene įdomiausią mūsų tautos istorijos puslapį ir galimybę suprasti, kuo gyveno tie žmonės, dėl ko kentėjo. Ir ar šiandien mes esame tos jų kančios verti...
  Tuomet Irenos ieškodavo Trakų gatvėje, kraštotyros įstaigoje, kur ji, kaip sakiau, man būdavo gražiausia.Šį kartą buvau priverstas suabejoti, kad gal dabar ji net gražesnė.. .
Bet atsiprašau - ką tai reiškia DABAR? Atrodytų, klausimas kvailas, bet gal tik todėl, kad apie tai niekuomet nepagalvojau. Juk jis atsiminimuose atneštas iš tos vietos, kur dabar išaugęs TADA, bet šitaip išlaikytas neprarado skonio. Beje, ar ne aš pats esu kalbėjęs, kad nutolę dalykai netgi atrodo gražiau, patraukliau, jie net tikresni? 
  Pasiimu atsiminimuose paliktą Jono iš Griškabūdžio seną armoniką, atsargiai patempiu kartą, kitą – ogi groja. Ilgesingai, gal kiek liūdnai, bet man to šiandien reikia. Prisiglaudžiu prie krūtinės ir:

Neliūdėki, nejaunas vežėjau,
Tik kūrenki ugnelę širdy,
Būna taip, jog nepjauna, kas sėja
Ir svajonė sudužta graži.

Būna taip, kad atėjus bažnyčion,
Sunkų akmenį meta veidan -
Nieks nežino likimo patyčių,
Kai važiuoja keliu karieta.

Bet, vežėjau, tikėki tikėki
Ta gražia, ta dora išmintim -
Ietis - Žalgirio mūšiui laimėti,
Žodis - širdžiai prakalbint širdim.

Teka teka upeliai, o kelias
Ak, koks kelias gražus kai širdy
Gieda mažas svajonių paukštelis,
Gieda pilkas laukų vieversys...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-11 18:35

Pranas

Pranas 

STABDAU...

Stabdau įprastą dienotvarkę.
Kaip bus - te bus,
Bet kalendorius man nepavaldus.
Iki susitikimų bet kada,
Nes konkrečiau pasakyti beveik neįmanoma.
Kas dabar gali bepasakyti?
Geriausias ir tiksliausias žodelis - IKI.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2010-04-11 12:42

Pranas

Pranas 

KARIETOS PIRMOJI...

Balandis 2010
  teka 06:30
leidžiasi 20:12
ilgumas 13.42

  Delčia
27 mėnulio diena

        Šiandien 2°C / 15°C, nepastoviai debesuota

      11
      SEKMADIENIS
      Stanislovas Vykintas Daugailė Leonas

        Atvelykis

Už teisybę nakvynės negausi     
********     
Dar vis neužmirštama paklausti, kas ji, ta moteris, kuri pirmoji keliavo Radijo karieta. Įpratau sakyti, kad tikrai ne Valentina Tereškova, o karieta – ne kosminis laivas. Nieko įdomaus. Tačiau kaip gražus prisiminimas karietos pirmoji neretai užklystą į atmintį ir man smagu pažibinti lūpose šypseną. O susitikome mudu dar prieš kelionę. Keliones užrašuose ne kartą skaičiau:
    “Sutikau Amerikos lietuvę Juliją Sinkis. Šviečia kaip žvaigždutė,  gyva kaip gyvsidabris. Net nepasisveikino, o jau ėmė už rankos ir klausia, ar ji neklysta manydama, kad esu karietos vežėjas?“
Praėjus per šešiolika metų, turbūt turiu teisę manyti, kad neretai atitolę dalykai atrodo gražesni, patrauklesni. Ir Julija Sinkis, žinoma,  taip pat. Atsimenu, kad jos klausimas buvo netikėtas, nes tuomet dar niekas manęs nevadino vežėju ar vėžiku, o Radijo karieta su botagu ir jos žirgu Ygaga  lūkuriavo, kada kelionę palaimins Lietuvos radijo direkcija su tuometiniu vadovu V. Mičiuliu. 
- O, koks netikėtas klausimas! Ar esu karietos vežėjas?
Išgirdusi tai, Julija nusišvietė kaip debesėliui nuslinkus saulutė.
- Pone, atsiprašau, kad suabejojau. Dabar jau tikrai žinau, kad esate vežėjas. Kaip gražu!
Buvo džiugu išgirsti ir jausti, kad tokia malonė prisiglaudė prie sielos.
Vėliau apie tai rašiau:
„Kodėl? Už ką tokia malonė?
Šie klausimai man pasirodė nelengvi, kad sugebėčiau bent patenkinamai į juos atsakyti. Tačiau manau, kad ponią Sinkis iš Amerikos labai pradžiugino tai, kad šioje šalyje pagaliau surado žmogų, kuris yra vertas to, ko vertas. Juk daug vežėjų išdavė savo amatą ir tapo...  Et, geriau patylėti, kuo jie tapo. Ir štai vežėjas... Tikras. Vadinasi, vienas kitas dar užsiliko...“.

Viešnios iš Amerikos nuotaika persimetė ir mano esybėje. Taigi dar neįsėdęs į karietą, dar nelaikęs rankose jos vadžių, o pastabi akis atrando žmogų vertą savęs. Manęs nepaliko ir nepalieka džiugus suvokimas, kad tik sąžiningai prisipažįstantys savo tokią paskirtį žmonės yra tie tikrieji patriotai, kuriems Dievo ir likimo skirta žinoti, kad tu, Lietuva - tėvyne, jiems esi vienintelė tiek dabar, po „dainuojančios revoliucijos“, tiek ir anksčiau- prieš dainuojančią  revoliuciją. Jų nebaimina aukštuomenės ir inteligentijos skaudi panieka – esą, vežikas, vežėjas... Ko iš tokių norėti ar laukti ateityje?
Kai mirksėdamas akimis Julijai Sinkis sakiau, kad dar „Radijo karietos“‘ nėra, tai atrodė, kad amerikonė nė nemano tuo patikėti. Paprašė, kad nuvažiuočiau pasižvalgyti po Viduklę. Gavusi garbės žodį, kad būtinai nuvažiuosiu, tarė:
- Pone, neabejokite, Radijo karieta jau yra. Jau yra...
- O, kad tavo žodelius dzievulis nuneštų į Virgilijaus Mičiulio ausis,- suspirgėjau.
- Į kieno ausis? Kas jis, ponas Virgilijus?
-Tai jau ne taip svarbu. Man smagu, kad geriau žinote mane, negu radijo direktorių Virgilijų Mičiulį, - buvau linksmas kaip reta, o Julijai pažadėjau, kad ji būsianti pirmoji Radijo karietos keleivė.
- Tai didelė garbė man... Manau, Amerikos lietuviams taip pat.
- Jūs gi pirmoji pavadinote mane vežiku, vežėju. Todėl atsiminkite ir mano pažadą.
Supratau, kad šitaip elgtis vaikiška, neprotina, nes ne tik erelis danguje, bet ir sauja be žvirblio. Tačiau geros nuotaikos įniršis neapleido. Smagu buvo tikėti ir žadėti negalvojant, kokie tušti pažadai išdalijami viešniai. Pagaliau atrodo, kad net ir Julija Sinkis suabejojo jais.
- Ne, ne. Aš tik truputį. Įlipusiu, pasižiūrėsiu ir užteks. - O suklususi, pasikapsčiusi rankinėje ir dovanodama šratinuką: - Parašysi, kai aplankysi Viduklę.

Išsiskyrus nubedžiau akis žemėn - na, ir  kvailys! Seniai tokį buvau matęs, Ir ką daryti? Julija, ar žinai, ką daryti?  Ne, Julija, tu nežinai, o aš štai...
- Kas atsitiko?- net pašoko nuo kėdės direktorius.
- Man jau laikas važiuoti. Jau pusė Vilniaus mane šaukia vežiku. Ar suprantate, ką tai reiškia. Pažadėjau, kad tuojau išvažiuoju - ir prapulkite sau. Aš taip padarysiu. Atiduokite man raštą ir manykime, kad Jūs jo, o jis Jūsų nematė. – Ištiesiau atkištą delną ir sustingau. -  Raštą gražinkite, direktoriau...
- Raštą?
- Tą, dėl naujos laidos „Radijo karieta“ Ir labai atsiprašau, kad tiek daug pripaisčiau.
Direktoriaus du stalai užkrauti gausiais popieriais ir lengvai suvokiu, kad manasis kažkur jau nuskendęs. Skaitė ar ne, bet surasti jį ne taip paprasta, tačiau dabar ir Virgilijus supranta, ko iš jo reikalauju. 
- O, nesielvartauki dėl to. Aš dar neskaičiau. Gal ir nereikės.
Dabar tai nelabai svarbu, bet jame ir apie nuotikius  rašiau
- Tikrai? Na, va kaip puiku.

Beje, tai tiesa. Raštas vos tesutilpo dviejuose mašinraščiuose. Vaizduodamasis, kaip turėtų atrodyti naujoji radijo laida, rašiau
„Tai nuotykinė laida, kai karietos kelionėse nestokojama būtų – nebūtų dalykų - ar tai pavogiamas arklys, ar karieta nukrenta nuo tilto tiltelio. Tokios situacijos teikia galimybę pereiti prie bent kokios temos ir vienaip ar kitaip jas aptarti, sukurti nuotaiką - kartais liūdną, graudžią, kartais linksmą, komišką ar dar kokią. Čia radijo  žurnalistas arba karietos vežėjas turėtų pasireikšti kaip kūrybingas žmogus, kaip, sakyčiau- scenarijų autorius."

- Maniau, kad jums protinga suvokti ir vaidybinę „Radijo karietos" pusę.
- Taip, taipo, bet kažin, kaip ją  suvoks programų direktorė Kazimiera Mazgelienė. Ė, nemanau, kad ji be rašto suvoks...
- Yra dar trečioji dolerio pusė...
- Nagi, ponas vežėjau, baikim juokauti. Dink iš kabineto ir važiuok!  Kuo toliau važiuok! - Ir atsidusęs:- O maniau, kad beraščių laikai praėjo. Esi tikras vežėjas...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-10 08:10

Pranas

Pranas 

BŪK J.A. HERBAČIAUSKAI!

Balandis 2010
teka 06:32
leidžiasi 20:10
ilgumas 13.38

  Delčia
25 mėnulio diena

    Šiandien 4°C /14°C, trumpi lietūs     
    Rytoj 2°C / 15°C, nepastoviai debesuota

    10
    ŠEŠTADIENIS     
Apolonijus Mintautas Agna Margarita

Į kito širdį neįlįsi 
*************************

Tai, ką parašiau per pastarasis trejas dienas, šiandie perskaitė ir Vidinis. Patenkintas - nepatenkintas, ar kas bepasakys, bet atrodė lyg pats su savimi kalbčiau:
- Yra dalykų, apie kuriuos anksčiau rašei. Pavyzdžiui, apie Herbačiauską. 
- Kas suskaičiuos tas dienas ar jų rytus, kai dar iš tolo šauki „labas rytas“ arba tiesiog „Labas, Pranuci“.   
- Tai ne tas pats, Pranuci, tą patį per tą patį kartoti savo raštais. Juolab tikintis, kad jie bus išleisti, tarkime, 20 tūkstančių egzempliorių tiražu.
- Tu - ką? Išprotėjai? Praėjo tie laikai, brolau, kai 20 – 30 tūkstančių egzempliorių tiražais būdavo leidžiami raštai. Kad ir E. Mieželaičio ar S. Nėries. Bet, kodėl mudu apie tai, a?

    Vidinis neskuba atsakyti, bet buvo saldu pagalvoti apie tuos laikus ir apmaudu, kad taip ne laiku atsiranda karietos užrašai. Juk būčiau paskutinis mulkis, jeigu bent svajonėse neįsivaizduočiau nuspjovęs toliau arba, kaip sakoma - blogas kareivis, kuris nenori būti generolu. Būsiu ne būsiu juo, o geru kareiviu galiu ir privalau būti. Ir prisipažįstu, beje, kad jau būdami kelionėje, dar vis nelabai žinojome, ko iš jos tikimės. Net nenustebau, kai Tomas Vaisieta, pasakęs į eterį  istorinę kalbą apie kelionės neįprastumą, tuoj apsidairė, ar neišgirs jo trečias ir paklausė:
- Sakyk, vežėjau, kodėl tokia kelionė? Kaip  ją suvoki?
- Laikraščiai rašo, o pasirodo, mudu dar vis nežinome svarbiausio. Gaila, bet tai tiesa. Taigi klausi: „ko ieškosime, vežėjau?“  Atsakau: „Širdies, Tomai, ieškosime“.
-  Žmogaus širdies?
- Dabar gali juoktis. Antraip, iš tikrųjų, kokio velnio važiuoti  į praeitį  arba tiksliau - į mirusių laiką, jų šalį. Tai vienintelį vertybė dėl kurios verta rizikuoti.
- Nesijuokiu ir neketinu juoktis. Juo labiau dabar, kai nusipirkau Juozapą Albiną Herbačiauską.
- Tu turbūt apie jo „erškėčių vainiką“?
- Tai ne pirmas  bandymas ieškoti širdies. Šiurpas per  nugarą eina, kai jį girdžiu. Visai nenoriu girdėti, bet, deja, girdžiu.
- Girdžiu ir aš, Tomai. Ypatingai klausa paaštrėjo, įsėdus į karietą. 

Apie šį pašnekesį karietos dienoraštyje vos užsiminta. Tos kelios eilutės užrašytos taip:
Tomas nežinojo, kaip dreba mano kinkos abejojant, ar tikrai pagaliau atsirado  žmogus, kuris pasakys: buvo – nebuvo, rasim- nerasim, vis tiek, vežėjau, važiuojam. Net baisu rašyti jo vardą, o juolab pavardę. Todėl ir nerašau, nes tikiu, kad nepaisant kokia lemtis mus ištiktų, būsime išgirsti iš darbų“ 

Dabar mano kinkos jau nedreba, bet rašydamas apie tai, regisi, vėl girdžiu, kaip į veidą,  akis, ausis krenta Juozapo Albino Herbačiausko dainingas balsas ir sunkus šauksmas:
- Tautos širdies vis ieškau ir ieškau Gyvos Meilės Šaltinio skausmingai ieškau: nuo pat pradžios vargingo gyvenimo mano...  Tautos Širdies vis ieškau ir ieškau, bet niekur negaliu jos atrasti. Ir taip einu per svietą: ir sapnuoju, ir svajoju apie Tautos širdį. 

Jau tuomet buvau prisiklausęs pasakojimų, kad, girdi, Herbačiauskas sakydavo ilgas prakalbas, iš kurių jų klausantys žinodavo, kad oratoriui kažkas labai rūpi, bet niekas negebėjo suvokti - kas gi jam rūpi.
- Nesurado jis tos širdies. Tikrai nesurado. Negi manai, kad mes, Pranuci, galime peršokti jo nesėkmę.
- Per daug norėjo, Tomai. Visos tautos širdies.- atsakau, bet jaučiu, kad aktorius Vaisieta labai abejoja, jog kažką galiu nutuokti apie Juozapą Albiną
- Net nežinau, kaip tau, vežėjau, aiškiau pasakius. Pats apie save sakė: taip, aš biski literatas, biski “pisorius‘, biski net ir teisėjas. Bet kartoju - Juozapas Albinas  ieškojo Tautos širdies ir abu tuos žodžius rašė didžiosiomis raidėmis.
- Taip, taip, Tomai. Ir berods, kad laikė save suvalkiečiu, ar bent sutiko būti juo laikomas, tačiau tai nesutrukdė emigruoti į Lenkiją. Manau, kaip tu Perlojos, taip aš Šklėrių į Krokuvą nekeisime.
Kalbėti šia tema darėsi vis sunkiau. Žinojau - kodėl, bet neabejojau, kad tai neblogiau žino ir Tomas.
- Et, bala jo nematė! - patylėjęs mestelėjo ir lyg apgailestaudamas: -O daina karietai vis dėlto reikalinga.
- Bus Tomai, jeigu, žinoma, neiškrisime iš karietos ar iš proto neišsikraustysime,- pasakiau, nes ilgiau kalbėtis darėsi neįmanoma. Atrodė, kad Herbačiauskas kažkokiu būdu paliko Krokuvą ir įsitaisęs karietoje laukia progos, kad galėtų perimti jos vadžias.
- Visi tyčiojasi iš manęs, visi man  piktžodžiauja šaukdami: proto išsižadėjo ir vis tiek kokios ten širdies ieško. Bepročiu tapo, vienok širdies beišsižadėjo. Kad  nors greičiau pasikartų, nustiptų! Kokios ten jam širdies reikia; proto mat neužtenka! Tfu! Spjaukim visi sykius: tegu sau eina po šimts velnių! Tfu! Kokios ten širdies jam reikia... Tfu! Baugu į jį žiūrėti - drugys ima kratyti... Tai baidyklė, špukas, šmėkla... Tfu, tfu! Tegu mus Viešpats  Dievas  nuo tokio  žmogaus  saugoja...
- Jonai ar tu, Stasy, pasiimk savo suvalkietį, -norėjau dar garsiau už jį šaukti, bet atsiminęs Daliją susilaikiau. Kas žino, gal ir teisi Viktorija Daujotytė, parašiusi apie jo senelės kraujo liniją:"buvo labai palankus žemaičiams. Lietuvos „horoskope“ sakė: „ Lietuvos tautos ir valstybės  pamatas, fundamentas – žemaičiai ožiaragiečiai“.
Nusišluosčiau suprakaitavusia  kaktą - aha,  dar važiuoja karieta. Ir kažkodėl atvertęs paskutinį „ Erškėčių vainiko“ lapą, pamačiau, kad  knyga išleista 20.000 egzempliorių tiražu.
Buvo 1992 –ji.
Būk, Juozapai Albinai Herbačiauskai. Karietoje vietos užteks.

„Usia, tusia, rusia, kusia!
Viskas mūsų, viskas  mūsų!
Mergos mūsų, bobos mūsų!
Turtas mūsų, rūmai mūsų
Mes – valdovai, mes – valdovai
Usia, tusia, rusia, kusia!

- Taip taip, bet apie karietą dar patylėk...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-09 10:33

Pranas

Pranas 

SAULĖ IR GIMTADIENIS

Balandis 2010
teka 06:35
leidžiasi 20:08
ilgumas 13.33

  Delčia
25 mėnulio diena

    Šiandien 2°C /14°C, mažai debesuota

    9
    PENKTADIENIS
Paladijus Aurimas Dalia Kleopas Gitana Gitanas

Sau - niekai, kitam -griekai 
*************************
Seniai taip sunkiai kėliausi iš lovos. Plėšiu akių vokus, trinu rankomis, o miegoti noriu kaip vaikystėje, kuomet  motina žadindavo piemeniu būti. Dabar, įšokęs į lovą, kėlė šunelis.
- Oi Kandžiau, Kandžiau. Ir kada užaugsi...
- Aš jau užaugęs. Man šešeri ir dar truputis.
Taip jis visuomet. Bet šį sykį akis kryptelėjau į laikrodžio ciferblatą: ogi trečia valanda nakties.
- Ak tu, besarmati. Eik šalin! Kas atsitiko, kad darbotvarkėje nesusivoki. 
Tyli it leisdamas man susikaupti ir pagalvoti.
Vakar Dalijai parašiau: „Prieš pusvalandį parvažiavau iš sodo. Tai visus kaulus sopa. Per žiemą  užsisėdėjau“. 
Aha, prisiminiau, taigi vakar Daliją įsodinau į Radijo karietą. Ir nesvarbu, kad ji tik atsiminimuose, tik galvoje. Svarbu, kad girgždena. Tačiau tas „girgždena“ pasirodė kitaip – kartu primindamas, kad būtent prieš 93 metus (1917) Šklėrių kaime, Simono (Šimo) Grigo ir Marcelės Grigienės (Volungevičiūtės) šeimoje gimė  Stefanija, mano  motina. Turbūt niekas nesižegnoja, kai  gimsta vaikas, bet ... Keliu ranką žegnonei, tačiau ji sunki ir kaktos  nepasiekia. Ne dėl to, kad gimė. Nėra motinos. Ir metai, ir kiti, ir treti, ir ketvirti be jos...
Bet- argi? Argi tikrai nėra? - ryžtingai suklustu ir miegas išsisklaido.
O Dalija rašo:
„Pranai, negąsdink – daugiausia infarktų įvyksta pavasarį, kai per žiemą mažai judėję žmonės imasi darbų. Kad kaulai paskaudės - nedidelė bėda. Paskaudės ir praeis. Saugok širdį. Visur su savimi  turėk nitroglicerino – senatvės irgi reikia mokytis".

Nesiliauja girgždenusi ir Radijo karieta, primindama net ir mažytį  mano incidentą su Tomu dėl radijo karietos dainos, kurios nepanoro padainuoti. Tai negožė mudviejų santykių, tačiau, matyt, niekuomet nebūna taip, kad žmogaus nutikimai, nepaisant kaip jie bepasireikštų, visiškai išsitrintų iš jo esybės. Jie susigeria, kaip, sakysime, vanduo kempinėje – atrodo, kad dingo, nėra, o spustelėk ir žiūri - išsisunkia per visą jos paviršių. Bet – dėmesio!-  tokie dalykai radijo karietoje paprastai pateikdavo netikėtus siurprizus. Mums reikėjo nuotykių, mes jų norėjome ir ieškojome, ir aš ilgą laiką buvau įsitikinęs, kad kas nors uždainuos dainai parašytus žodžius. Ne vienas Tomas Vaisieta pasaulį ant kupros laiko. Tačiau užmarštis paskandino tokį nutikimą, kol po šešiolikos metų galvoje sugirgždenusi karieta ne lyg – ir motina būtų išgirdusi ją.
- Dalija, užmiršk savo NITROGLICERINĄ ir atsimink, kur esi. Ar supranti, ką lietuviškai sakau? Šis vaistas  turbūt ir žemaitiškai vadinasi  nitroglicerinu.
- Manai, kad jeigu karietoje, tai jau ne žemaitė ir savo užsispyrimą Kartenoje  palikusi?
- Ne, Dalija, taip nemanau. Bet tie, kas  pabuvo Punioje, bent kiek savęs palieka. Kaip tos šešios basos mergaitė. Ko žiūri? Galiu ir padeklamuoti.

Regiu - atsiminimuose -
Rasoms vaivorykštėjant,
Pernakt dainas dainavusios
Pakyla saulei tekant
Mergaitės,
Šešios,
basos

Ir leidžias nuo piliakalnio...

- Ar reikia toliau?
- Save išgirsti visuomet smagu.
- Taigi. O kaip man save išgirsti? Kaip mano motinai išgirsti, kokius puikius žodžius parašiau dainai, bet... Bet net ir Tomas Vaisieta nepanorėjo jų dainuoti. Girdi, ne dainininkas. Pamuilino akis, kad patikėčiau tokiu argumentu. Tu va pernakt dainavusi Punioje, manau, galėtum mane suprasi. 
Jaučiau, kai skaudžiai  sugirgždeno galvoje karieta, bet išlaikydamas orumą, neskubiai padaviau jau apgeltusi, iš karietos dienoraščio išsegta lapelį su keturiais dainos posmais.
- Tu irgi esi buvęs Punioje?- pasiteiravo, bet klausimas kvailas ir, regisi, kad ji pati tą suprato, nes tuoj dainos tekstą pakėlė prie akių, pakrutinusi lūpomis, kažką be žodžių paniūniavo, o po minutėlės išgirdau, kaip po šešiolikos metų tylos prabilo daina.

Yra pasaulyje dalykų
Labai tikrų, bet daug ir – ne,
Kaip atmintis apie jaunystę
Galvoj girgždena karieta.

Padainavusi tiek, žvilgterėjo mano pusėn. Žiūrėjau į nušvitusį rytą ir:
- ŠIANDIEN  mano motinos gimtadienis. Manau, kad ir jai įdomu girdėti.   

Su pasaka išauga vaikas
Ir jo širdelėje – gražu,
Kad žvaigždės nekrenta, o laikos
Viršum naktelių ir aušrų.

Širdis svajinga pasiilgo
Kelionės - pasakos gražios,
Karietą seną pasikinkė-
Kur reiks liūdės, kur reiks dainuos.

Jai nekalbėsiu, kad nereikia
Tikėt žvaigžde, tokėt svaja,
Tik apkabinsiu savo laiką
Ir tą, kurs buvo prieš mane.

- Ačiū, Dalija. Tai gražiausia daina, kurią kada  girdėjau.
O pro suašarojusia akis, girdėdama kaip girgžda karieta, tekėjo, 2010 m. balandžio 9 d. Saulė ir Motinos gimtadienis. Dangus giedras, o Vilnius pritūpęs, kad savo namais ir bokštais netrukdytų matyti...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-04-07 22:57

Pranas

Pranas 

KUOMET GALVOJ GIRGŽDENA...

Balandis 2010
teka 06:37
leidžiasi 20:06
ilgumas 13.29

  Delčia
24 mėnulio diena

    Šiandien 2°C / 9°C, naktį palis
        Rytoj 0°C / 12°C, mažai debesuota

    8
    KETVIRTADIENIS
Valteris Girtautas Skirgailė Dionizas Julija Alma

Iš adatos kirvio nepasidirbsi
*************************
    Žiūriu pro langą – rytas aptemęs, dangus padūmavęs. Lyg rūkas sklando. Spėju, kad diena nebus pavasariškai šviesi. Ir, beje, kažkodėl ji nerūpi. Galbūt todėl, kad jau anksčiau parūpo suvokti, kaip geriau, sumaniau užrašuose atsiminti „Radijo karietą.“ Sprendimas neateina, bet nuotaika neatgrasi, net, sakyčiau, pasidariusi jautresnė, imlesnė. Netikėtai pro tokį rūką matau Daliją Kiliesienę. Iš kur ji čia? Kaip atklydo? O gal - kur aš? – dingtelėjo mintis.    - Pagaliau. O! kaip smagu. Pagaliau matau tą gražios sielos moterį,- girdžiu besidžiaugiančią Tauriją. - Pasidžiauk, Pranai, - sako man,- atrodo irgi moki gerais  žmonėmis džiaugtis.
      O Karolina tokį paveiksliuką piešia:
    - Viskas vienoj  gražioj dermėj. Kopos, pušys, dangaus mėlynė, Dalijos veido  giedrumas.
    - Kopos? Kur ji jas mato? - ieškau akimis po peizažą nuotraukoje ir nerandu, bet balsų daugėja.
    - Mato, jeigu sako, - remia Karoliną Skroblas ir  beveik atsidusdamas: - Kaip gražiai susišaukia smėlio ir plaukų spalva.
    Prinešu nuotrauką arčiau akių.
    - Kad ta senatvi suraita, sukraipa, sureit į biti - o tep da norėtumis būti jauną, gražę. Lai būn kap y, by širdis nasenst. Dėkū Tavy...  Būkem.
      Moteris  žiūrėjo į mane truputį primerktomis akimis, išlaikydama ramybę ir susikaupimą. Atrodė, žinojo, kad ateisiu, o aš, nelabai mokėdamas žemaičių šnekėjimą, neiškart supratau apie  ką  jį - apie save, ar mane. Žilimu buvome panašus. Jos jaunystė manęs neveikė, nes kas gi nežinom, kad  moterys visuomet moka būti gerokai jaunesnės.
    - Būk žemaitė, Dalija, bet pirma – lietuvė. Ir prašau – nesiginčyk, kad vėl neatsitiktų taip ar  panašiai. Prisimeni?- net užmiršęs pasisveikinti sakiau jai ir nebuvo svarbu, ar prisimena, ar - ne. Svarbiau buvo, kad pajutau, jog karieta pajudėjo. Beje, labai panašiai, kaip TADA, prieš tuos šešiolika metų, kuomet pradėjo važiuoti, girgždėdama galvoje.
      Taurija pasidžiaugė.
    - Tik tikėjimu pakinkyta karieta ir nuneš atgal ir į užuomazgas.
    - Ko gero, ko gero,- sumurmėjau, gerai atsimindamas, kaip buvo. Ir dabar  nereikia pasakoti, kad Tomui Vaisietai geriau sekasi piešti žodžiu erdvėje, negu teptuku ant drobės. Tuomet ir jam nemenkiau kaip man rūpėjo įtikinti publiką, kad mūsų kelionės, ieškant žmogaus širdies – ypatingos. Jos lyg susapnuotos ar išėjusios iš Dievo žodžio. Greitai  po to, kai eteryje nutilo pirmosios naujos radijo laidos šaukinys, išgirdome iki šiol gerai įsiminusią jo kalbą. Atrodė, mato, regi ir  tiesiog ranka apglosto tuos vaizdus ir nutikimus, kurie mūsų laukia, nuvažiavus karietai giliai į praeitį.
T. VAISIETA. Ten sustabdai karietą, prisiklaupi ant kelių prie upės ir iš rieškučių atsigeri vandens, kuris jau nutekėjęs prieš šimtą ir daugiau metų.
    Arba- antai!- žmogus. Tu pats ne kartą stovėjai prie jo kapo su
Vėlinių degančia žvakute. O ten tas žmogus gyvena. Jis pasitinka karietą , pakviečia nelauktus  svečius į savo  bustą, sodina prie vaišių stalo. Ir jam įdomu sužinoti, ar jie iš toli? Iš  kurio Lietuvos krašto jo svečiai?
    Mieli naujos laido klausytojai, ar jūs tam žmogui, žiūrėdami į akis, pasakytumėt  teisybę, kad atvažiavote iš tos Lietuvos, kur prezidentas Algirdas Brazauskas. Dabar tik vaizduotis galime, kaip išsipūstų to žmogaus akys, išgirdus teisybę. Juk nepatikėtų, pamanytų, kad iš karietos išlipę žmonės yra vaiduokliai. Žegnotų ranka, kryžiumi, o paskui skubėtų pakviesti kunigą, kad pašventintų velnių apsėstus jo namus.
    - Ir vis dėlto, tai „Radijo karieta „ tai jos žmonės, tai aš su Tomu Vaisieta - liudijau džiugią naujieną. Ir man labai  reikėjo, kad Tomas padainuotų dainą. Su Vidiniu muziką išmanėme ne kaip. Net nemanėme, kad dainai sukurti reikalingas kompozitorius, nes mudviejų supratimu, jai parašytas tekstas buvo puikus. Todėl nepaisant, kokia melodija prie jo bepriliptų, ji turėjusi būti nemenkesnės vertės.
    Tomas neiškart suprato, ko iš jo tikiuosi, o kai suprato, jau nesikuklino.
    - Kvailiu nori padaryti, Pranuci? Ar supranti, ko prašai? Net reikalaujate.- Ir jau į publiką: - Nespėjau apšilti, o vežėjas jau kiša kažkokius posmus ir ragina: dainuok, Tomai, dainuok, Vaisieta !
    - Prašau.
    - Pirma surask ir paprašyk  kompozitorių, kad muziką parašytų. Kita vertus, aš ne dainininkas.
    Sulaikyti Tomą buvo vėlu, nes į eterį jau liejosi deklamuojamo teksto žodžiai. Širdį suskaudo, nes ne taip jie turėję pasirodyti viešumoje. 

Yra pasaulyje dalykų     
Labai tikrų, bet daug  ir – ne,     
Lyg atmintis apie jaunystę     
Galvoj  girgždena karieta.

    - Palauk,  žmogau, - perskaitęs posmą sukluso, - Kokias nesąmones paistai? „Galvoj girgždena“?  Kad ir nemažai gyvenimo matęs, bet, patikėk, vežėjau, tokios galvos dar neteko matyti.
    - Na, kam taip? Štai ta galva. Tai vežėjo galva. Galiu žegnotis, kad joje tikrai girgždena. Ir niekas kitas, o būtent Radijo karieta.
    Tomas nelaukė tokio atsako.
    - Sakai, niekas kitas, o būtent karieta?
    - Radijo karieta, Tomai. Radijo,- pasakiau tuo pačiu balsu. Ir neatrodė, kad negalėčiau dar sutirštinti balso, bet jis paskubėjo:
      - Ha-ha! Jeigu „girgždena“, tai neturiu teisės nepatikėti. Dabar daug kam galvose girgždena. 
    Dabar man labai smagu prisiminti šį epizodą. Padėdamas Dalijos Kiliesienės nuotrauką atgal, pasakiau:
    - Ruoškis. Važiuosime. Ne laikas, Daliuk, poilsiauti - jūra akis varginti, ar pliažu  ir kopomis žavėtis. Kita vertus, argi tai kopos, jeigu sulig  bambos nepriaugę. Girdi? Tai ne jūra, o karieta girgždena. Galvoje. Paimk ir savo krėslą, nes matau, kad prie jo pripratusi...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

0

53

2010-04-06 23:03

Pranas

Pranas 

Ar tikite?

Balandis 2010
  teka 06:40
leidžiasi 20:04
ilgumas 13.24

  Delčia (dyla)
23 mėnulio diena

    Šiandien 5°C / 9°C, protarpiais lietus
    Rytoj 3°C / 9°C, naktį palis

    7
    TREČIADIENIS
    Minvydas Kantautė Hermanas Donata

      PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA

Po savo stogu visaip patogu
**********************
Jeigu kas pasakys, girdi, per 71 savo Velykas apsivalgiau kiaušinių, tai nesiginčysiu, kad ne taip. Priežastis įtikinanti – knaisiojanti makulatūroje atsirado poreikis atidžiau pasižiūrėti į kai kuriuos savo darbus, nušluostyti dulkes ir pasiimti juos atsiminimų užrašuose. Sakoma, laimingi laiko neskaičiuoja, todėl nemanau, kad mano amžius būtų priežastimi manyti kitaip. Svarbiausia būti laimingu, o aš būtent priklausau tokių žmonių kategorijai. Bent jau aš tuo neabejoju. Štai pavalgiau kiaušinių ir išsitiesė rankos į „Radijo karietą“, su kuria daug kur buvęs, o dabar jau pats neatsimenu, kodėl ji tai giliai įkritusi į sielą. Gal ne tik todėl, kad nemenkai teikė džiaugsmų; nemažai ir bėdų. Pradedu tikėti, kad tokie užrašai neturėtų būti nuobodūs, nors žinau, kad viltis yra kvailių motina. Bet tai neatmeta reikalo savo septyniasdešimt pirmųjų Velykų kiaušinių persivalgymą „išdejuotai“ pagarbiausiu joms būdų. 
*
    Jau 1994 m. sausio15 d. 10 val. 30 min eteryje pasigirdo naujos radijo laidos signalas. Prieš tai gi, savaitraštis „Kalba Vilnius“ laidų programose parašė:

„Nauja laida „Radijo karieta.“
Keistokai atrodo, kai viduržiemyje žmogus kinko karieta. Dar keisčiau girdėti, kai toks žmogus sako, kad esą susiruošė ieškoti žmogaus širdies, kad ieškos tol, kol ją suras, jeigu net tektų nuvažiuoti į amžiaus pradžia ar net giliau - ir į kitus amžius. Karieta  menkutė, o ant vieno jos rato stipino užrašas: „tikime ir abejojame, abejojame ir tikime.“
Ne, žmogeli! Su tokia karieta, jeigu tą širdį ir surasi - tai pamesi. Todėl dar keisčiau joje matyti aktorių Tomą Vaisietą. Manytume, patenkintas, jeigu net savo  tėvo mėgiamiausią dainą užtraukė. Bet apie tai sužinosite  įsijungę radijo imtuvus... Laidos redaktorius Pr. Karlonas, režisierė A. Meilutytė.“
    Jau negalėčiau pasakyti, ar ilgai reikėjo derėtis dėl naujos laidos. Yra išlikęs  juodraštis rašto,  adresuoto tuometiniam Nacionalinio radijo direktoriui p. Mičiuliui. Pradžioje ten taip:
„Ryžausi Jums  pasiūlyti pagalvoti apie tai, kas mane „kutena“ jau ilgoką laiką. Kaip atrodo šis sumanymas čia neaiškinsiu, tačiau suprantu, jį būtina pertvarkyti į „Radijo karietą“ Tai turėtų būti rimtas ir nenuobodus daiktas. Dabar, kai karieta tik mano galvoje, ją įsivaizduoju labai patogia žurnalistiniams  sumanymams  įgyvendinti. Sakysim, panorau pasikalbėti su Jumis, tuoj „sodinu“ į karietą  ir... aida – keliaujame. Taip galima  pavežioti  kiekvieną Lietuvos žmogų, nuvežti ten, kur jis ar vežikas panorės. Tai būtu laidos pašnekovų  auditorija - neapibrėžta, kaip ir keliai per žmonių ir Lietuvos likimus.
„Radijo karietoje“ galima skaityti ir rašyti, prisiminti ir susimąstyti, dainuoti ir padejuoti, o reikalui esant, net bažnyčią įnešti. Žodžiu, nėra reikalo čia aiškinti, kad tokia laidos forma teikia puikias galimybes vežėjui organizuoti jos turinį.“
    Raštas didesnės apimties, prie jo dar sugrįšime. O čia tik, kaip parašyta: „Tai viena, sakyčiau, dalykinė naujos laidos  pusė“...
    Sakau, neprisimenu, kaip ilgai reikėjo varstyti direktoriaus kabineto duris, bet tų metų sausio viduryje buvo išgirsta:
 
- Dėkui, kad išgirdote šį šaukinį.
Tai naujos radijo laikos šaukinys. Ir čia reikia pasakyti, kad ginčų dėl jos atsiradimo  nebuvo. „Ponai, jeigu Jūs tikite savo karieta, tai, prašom- važiuokite“ Taip tiesiai šviesiai buvo pasakyta
O ką reiškia, „jeigu tikite“?
Mūsų atveju šis tikėjimas ne visai įprastas. Todėl štai ir jums klausimas:
- Ar tikite, kad įmanoma pagaminti  karietą, kuria žmogus galėtų pakeliauti  po  praėjusius laikus. Sakysime, pasikinkei žirgą ar kokią kumelaitę ir važiuoji iki  šimtmečio  pradžios .O gal net toliau. Ar tikite?“

Gal ir kvaila, bet man šis klausimas rūpi ir dabar, jau praėjus šešiolikai metų.
Iš tiesų, ar tikite?

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-05 21:40

Pranas

Pranas 

KELKIMĖS BE PRISIKĖLIMO

Balandis 2010
  teka 06:42
leidžiasi 20:02
ilgumas 13.20

  Delčia (dyla)
22 mėnulio diena

    Šiandien 3°C / 11°C, trumpi lietūs
    Rytoj 5°C / 9°C, protarpiais lietus

      6
      ANTRADIENIS
Celestinas Daugirutis Žintautė Gerardas

      Saugaus eismo diena

Už vieną kaltą dešimt nekaltų kenčia
**********************
Sakykime, kad šventės baigėsi. Bent kai kam. Man gal dar - ne, nes ir be Velykų būna velykos. Pensininko gyvenimas leidžia Velykas švęsti ilgiau, nors  prisikėlimas neateina.
Vyksta priešingas reiškinys. Bet kalbėti apie prisikėlimą, kažką matyti tą linkme- irgi džiaugsmas.
Aš čia, suprantama, kalbu dar iš VAKAR.
Suprantu, kad galima dienoraštį rašyti kas sekundę ir kas minutę  jį čia skelbti. Bet mano dienoraštis – su KALENDORIUMI. Tai todėl, kad šitaip save drausminu -  kad ir mažo gero te užtenka visai parai ir visai parapijai.,
Užteks!
Būkite VISI laimingi, ypatingai neužmirštant dzūkų su jų šiliniais.Ten net ir nelaimėse džiaugsmų  bent truputį būna daugiau.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-04 21:50

Pranas

Pranas 

ANTROJI VELYKŲ...

Balandis 2010
  teka 06:45
leidžiasi 20:00
ilgumas 13.15

  Pilnatis
21 mėnulio diena

    Šiandien 1°C / 12°C, nepastoviai debesuota
    Rytoj 3°C / 12°C, vakare galimas trumpas lietus

      5   
      PIRMADIENIS
Krescencija Vincentas Rimvydas Žygintė Zenonas Irena Zenius

      Antroji Velykų diena 

Beieškodamas pyrago ir duonos neteksi
*********************************** 
O aš sumaniau parašyti pasaką. Sumanymas gal neblogas, nes ne tuščioje vietoje, bet...
Ir šiaip dedu ir taip, o kažkas ne taip. Įkelti į Savęspi ar karietą kaimą žmogų, oi, kaip nelengva.p:

  MYKOLAS.  Ponai, nežinau kodėl taip, tačiau... tačiau noriu  jums pasekti pasaką. Dar  niekad taip nepasitaikė, kad taip ūmai, staiga. Netgi neprisimenu, kad kada būčiau kam  sekęs pasaką. Bet va atrodo, kad ji manęs laukė, kuomet Velykiuose ateisiu karietą. Ar tu, bobul, supranti apie ką čia kalbu?  Aš tiktai – ne,-  Ir apžvelgęs, kas arčiau savęs,  paprašė: - Nesijuokite... Bent neskubėkite juoltis..
    Galima tikėti, galima- ne, bet tie žmonės, kuriuos čia prisimenu, jie lyg  niekur nebuvo išėję. 
    Diedo dušia, kaip pelėda
    Blindyje* tupėjo
    O aš jauna mergužėlė
    Kito bežiūrėjau
Velykos.
Antroji jų diena.
Te jos būna savyje. O jų ieškantiems – sėkmės  linkime...

Iš prisiminimų:
  „Vakaris prie namų pasirodydavo lalauninkai  - kaimo vyrai su muzika  ir dainomis  sveikinantys namų šeimininkus bei jų dukras,  linkėdami laimės ir sėkmės. Už sveikinimus jie gaudavo margučių, pyragų, mėsos, buvo vaišinami ALUMI.. 
------
* Blindyje (gluosnio medyje)

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-04 00:19

Pranas

Pranas 

JAU SEPTYNIASDEŠIMT PIRMOS

Balandis 2010
  teka 06:47
leidžiasi 19:59
ilgumas 13.12

  Pilnatis
20 mėnulio diena

        Šiandien 2°C / 6°C, trumpi lietūs
        Rytoj 3°C / 12°C, nepastoviai debesuota

        4
        SEKMADIENIS 
Izidorius Algaudas Eglė Ambraziejus

      Velykos

Be vargo nėra laimės, be ašarų – linksmybės
*************************
Dar vienos.
Jau 71-osios
Čia aš apie Velykas. Jų tiek daug, kad atmintyje  pasilikusios tik tos, vaikystės, kuomet į artimiausias sodybas išeidavome kiaušininiauti. Keista, bet tolimesnės Velykos lyg ir artimesnės. Šitos  irgi didesnės  šventės  neatneša,  nors ir girdžiu metropolito kardinolo  Audrio Juozo Bačkio:
„Beauštant Velykų rytui kilkime pabudusios dvasios gyvenimui, tirpdykime širdžių įšalą, gaivinkime apledėjusią sąžinę ir atleiskime vieni kitiems kaltes...
Jeigu jau taip, tai gal ir iš kalėjimų išleiskim...
Žinoma, norėtųsi, kad  žmoguje būtų gražiau, bet ir vėl pažiūrėkime, kas tokių švenčių metu arčiausiai prie altorių?
Bet tyliu. Juo labiau, kad ir bažnyčioje nebuvau.
Tačiau man smagu, kad dar  prieš Velykas  pasikalbėjau  su Varnu Goliu.   


Kas patikės, kodėl toks reginys?
Kaip gali būti akys danguje,
Jei rankose - lazda?

VARNAS GOLIUS.
Laimingo, kelio!
Ir stiprybės, kol dar esam.
Gražiai sutark su mano akimis,
Pasaulį matančiom kitaip,
Ir nebijok, kai reginiai –
Atrodys netikėti.   
Tai pirmąsyk, kaip suprantu,
Pasaulis žinią šitokią išgirs –
Žmogus ir paukštis keičias akimis.
Bet ką tai reiškia -
Ar suprast norės?
O! pagyvensim, seni,
Pagyvensim dar-
Juk tam ir laikas juda,
Ateitimi nokindamas šiandieną –
Išnyksta Dievas,
Tampa žmogumi
Ir - kas? Ar didelė bėda?
Pasaulis jo sukurtas,
Niekur nepradingsta.
Kaip amžinybės laikrodis vis tiksi –
Dienos su saule,
Naktys su žvaigždėm –
Aš su sparnais,
Su rankom - tu.
Ir upės plaukia,
Okeanai supas
O jei aršiau truputį paskaudės
Išsaugojant kas jau skurta
Ir žinant,
Jog ir Dievas nepadės -
Ar ne geriau?

    Ir stryktelėjęs nuo peties -
    Viens, du, ir trys, ir keturi
    Sparnais sumojo varnas Golius,
    Širdis it paukštis suvirpėjo
    Ir suprantu, kad sutinku rytojų,
    Kaip niekada kitokį.
    Kai reikia vaikščiot Dievo pėdomis
    Ir mokslus jo išmokti.
    Pasilenkiu, paglostau akmenį
    Ogi žiūriu
    Ir jis su manimi
    Kitaip pabūti eina...
----------------------------
Taigi, gerų švenčių.
Būkim.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-02 23:32

Pranas

Pranas 

SU VARNU GOLIU

Balandis 2010
  teka 06:50
leidžiasi 19:57
ilgumas 13.07

  Pilnatis
19 mėnulio diena

      Šiandien 6°C / 9°C, protarpiais lietus
      Rytoj 2°C / 6°C, protarpiais lietus

        3
        ŠEŠTADIENIS
Irena Ričardas Vytenis Rimtautė Kristijonas

Padariau savo gyvenime tik vieną klaidą: buvau per didelis idealistas-humanistas, aklai mylėjau žmogų. Už tai man ir buvo „atlyginta“. (E. Mieželaitis)

Senolių išmintis: Jei balandis šiltas, gegužė – šalta.

Iš mūsų prietarų : Jei gaspadorius miršta pilnatyj - namai nenubiednėja, jei priešpilnėj - likę prasigyvens, jei delčioj – pradės sunkiai gyventi

Geriau būti protingam, nekaip turtingam
***************************
Mintis užsikuria ir vėl gęsta. Ir nieko nebepadarysi, kartais taip greitai, kad nesuspėji užrašyti.
Ilgėliau pasėdžiu prie „ Discussio“-
Šiandieną keičiuosi akimis su varnu Goliu.
Hė! Iš kur tai?

AŠ:
Girdėjau –
Dievas pasiryžo būt žmogum.
Ar tai tiesa?

VARNAS GOLIUS
Pasaulis jau užplūsta Šklėrius.
Visi kraštai, kaip į Jeruzalę išėję.
Kaip bus toliau -nelengva spėti,
Tačiau kažkas dar vis prilaiko
Jūrą išsilieti -
Vanduo aukščiau,
Bet nekrenta kriokliais žemyn.
O tas žmogus, apie kurį kalbi,
Jis Šklėriuose,
Tavo tėvų nameliuose,
Prie žvyrduobės ir seno sodo...
Išgirdęs, kad juose jau negyvena -
Pasakė, kad, esą,
Gal taip nebus,
Kad iš tuščių namų
Žmogus laukan varytų...
Žmogų. 

      Ir tūpė ant peties,
      Ir glaudėsi prie veido varnas-
      Ir neatrodė, kad pasaulyje
      Mokėtume gyvent tik sau.
      Kažkas nepaprastai svarbaus
      Susieta su viskuo:
      Jei paukštis žino,
      Kad esi jam draugas –
      Jis prisiglaus,
      Ir pakuždės gyvenimo tiesų
      Tik būk, kokio tavęs jis laukia.

VARNAS GOLIUS   
O tu štai klausi, ar tiesa?
- Ak, mielas Pranai.
Dievo jau nėra.
Varškė! Varškė!
Duok man akis.
Akis man duoki
Pakilsiu dar aukščiau,
Negu tada...
Ir mano metai suskaičiuoti,
Bet kol sparnai mosuoja,
Reikia būti danguje.
Man nesunku tave suprasti -
Ir net labai tikiu -
Bus laiko pabendrauti
Nepaisant net,
Kokias lemtis
Mums atneša dangaus žmogus.
Žinai gi  -  vardas Feliksas
O pavardė - Miškinis jo. 

AŠ.
Žinau.   

  Ir padaviau akis...


Laimingai skrisk,
Aukštai. Labai aukštai.
Kad visas kraštas
Vyzdžiuose sutilptų –
Matysiu savo akimis
Ir gera bus žinot – kas? kaip? ir kur?
Kas patikės, kodėl toks reginys?
Kaip gali būti akys danguje,
Jei rankose - lazda?
***** 

Rytoj gal pavys tokį „matymą“ užbaigti. Gal. Bet norisi dar sugrįžti į Velykius, pabūti karietoje su Vale ir Mykolu Jasiūnais. Kažin, kur jie dabar. Bent kokiu atveju – kažkur? Bet tik ne kapuose. Kol dar vaikšto sapnai, kol dar yra begalybė nežinojimo, man nevaliau  tuo  tikėti. Kol yra viltis – kad ir mažiausia- reikia kabintis į ją ir gyventi.

O diena apniukus, nesmagi. Praėjusiais metais jau gyvenau sode. Atvažiavau balandžio antrą dieną ir parašiau:

"Sodo sezonas prasideda"   
Pirmas kartas kai pasiliekame nakvoti. Tikiuosi, kad neišnyksime, kadangi čia be automobilio, o Kandžiuką tampyti po troleibusus- autobusus nesinori. Taigi šunelis lyg ir „nusodino„ būti čia. Sezoną pradėti gal dar ankstoka, bet...
- SVEIKAS, SODE.

Šiemet tą  „sveikas“ nunešiu vėliau.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-04-01 23:48

Pranas

Pranas 

FRAGMENTAS IŠ DISCUSSIO

Balandis 2010
  teka 06:52
leidžiasi 19:55
ilgumas 13.03

  Pilnatis
18 mėnulio diena

      Šiandien 7°C / 9°C, protarpiais lietus
      Rytoj 3°C / 7°C, protarpiais lietus

        2
        PENKTADIENIS
    Pranciškus Jostautas Jostautė Pranas Elona

        Tarptautinė vaikiškos knygos diena

Arvydas Juozaitis . – Žinai, aš išvis prisilaikau Tėvo Stanislovo laimės apibrėžimo. Mes nežinome, kas yra laimė. Mes žinome tik kas yra džiaugsmas. Laimė susideda iš džiaugsmo akimirkų. O laimė kaip tokia ne egzistuoja.

Senolių išmintis: Jei balandis sausas, sausas bus ir birželis, o jei lietingas- bus geri metai.

Iš mūsų prietarų: Kai vaikas jau eis į mokyklą, reikia jam jo  bambutę atnešti ir duoti siūlų mazgelius  atmegzti, tai bus labai geros atminties

Lietuvių kalbos specialistai įspėja: pasikvietę svečius į SEKLYČIĄ parodysite jiems nepagarbą, nes geriausia vieta sodinti juos prie vaišių stalo yra SVETAINĖ arba SVEČIŲ KAMBARYS. 

Balandžio lietus žolę kelia.
***************************
Pagalvojau apie dienoraštį. Man jis turbūt, reikalingas, kad, pasak  Dalijos, jausčiausi realizuojantis [b[BŪK[/b]. Ir iš tikrųjų, kasdien jį rašydamas, pasijaučiu lyg į darbą išeinantis, kuomet- neateiti negalima. Lyg dar nebūčiau senas kelmas. O drausmei labai padeda jo kalendorinė pradžia, nes neatvertus naujo lapelio, galima išgirsti vėl:
Šnekorius 
Ei, drauguži,  saulė jau seniai žeme raičiojasi, o Tau vis dar šeštadienis. Pietus pramiegosi :)

Ir vis dėlto, kai tie daug vietos tik dėl savęs, gal jos per daug.
Ką gi, palaukim, juk ne pasaulio pabaiga, o balandis tik prasideda. Manau, kad jį man reikėtų panaudoti toliau bandant išdejuoti“ „ Discussio“, nes jaučiu, kad jau prie didesnių dalykų kaip šis, man neteks liestis.
Nesinori man jo gabalais nešioti po šią svetainę, bet dienoraštyje te būna, o iš čia - į Žalią Žolę, jeigu, žinoma, jausiuosi, kad tokį darbą laimina mano supratimas.
Taigi, šiandien  devinto paveikslo (ar kaip čia pasakius?)  antras fragmentas.

AŠ.
Mes esam miško žmonės
Mes - bitės viržių
Mes - išsilydę smaloje pušies -
Mes - Šklėriuose, Kabeliuose
Keliais suraišioti
Ir užlieti dangum, 
Lig Varėnos,  Merkinės, Liškiavos.

  Garbingas Golius, 
  Regis, net nemanė, 
  Kad šitaip pakalbėt gebu. 
  Nusijuokė liauna pušelė, 
  Medum pakvipo žemė ir dangus,   
  Tačiau žinojau, kad, deja, 
  Žodžių per maža džiaugsmui išsakyti - 
  Kai iš kitur namo grįžtu, 
  Net akmenys kaip gėlės žydi,
  Išeina beržas pasitikti 
  Žilvičiai lenkiasi iš tolo
  Ir smilgos suošia prie kojų...
  Kiekvieną žolę, paukštį, medį, 
  Net debesį, net vėjo šuorą
  Žodžius  nuvijusi 
  Širdis apglosto -   
  Jinai pirmoji grįžta į namus.   
  Ir tik paskui jau ausys, nosis, akys 
  Svaigina pojūčiais 
  Ir meilė uždega krūtinę, 
  Ir varnas Golius, ašara nubraukęs:   
  - Varškė, varškė, -
  Lig horizonto pakraštėlių šaukia.
  Laimingi neskaičiuoja pinigų   
  Save jie išrėkia džiaugsmu.

AŠ.     
Prašau –
Būk geras, Goliau,
Pakylėk kaip kažkada
Ir... ko daugiau norėti?
Gal paskutinis kartas
Kai giesme
Su tavimi kalbuosi.
Senatvė, mielas.
Jau ir pats šilais,
Ir samana apaugu.
Gražu žiūrėt ir būt sau jais
Bet būti jais- nelengva, Goliau.
Girdėjau -
Dievas grįžo būti žmogumi
Ar tai tiesa?
(...)
Nedaug kur svetainėje basčiausi, nedaug ką skaičiau, tačiau užtikęs žvirbliuko dedikaciją, nusirašiau atsiminimui.

    Dedikuoju V. 

Laukiau tavęs kaip
  pavasario
Atėjai
Dabar ilgai kvepės
  Mėšlavežiu

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-04-01 00:34

Pranas

Pranas 

ŽVILGT Į SAVE

balandis 2010
  teka 06:55
leidžiasi 19:53
ilgumas 12.58

  Pilnatis
17 mėnulio diena

      Šiandien 8°C / 16°C, nepastoviai debesuota
      Rytoj 6°C / 9°C, protarpiais lietus

    1
    KETVIRTADIENIS 
Hugonas Teodora Teodoras Rimgaudas Dainora

      Juokų arba melagių diena
      Pasaulinė paukščių diena

L. A. Seneka. Dorybė yra sugebėjimas tenkintis mažu.
AŠ. Aukštos frazės sublizga tik tuomet, kai jas apšviečia gyvenimas.
Iš mūsų prietarų:Nėščia moteris turi sekmadienį nieko nesiūti, nes vaikas nekalbės, jo liežuvis bus prisiūtas.
Lietuvių kalbos specialistai pataria: nepurkštaukite, kad po metų darbo Seime – vieni BAGOČIAI. Iš tiesių dauguma jų tapo TURČIAIS, TURTUOLIAIS. O svarbiausia  - ne vienas ten dvasiškai nepraturtėjo.

Geriau paklausyt protingo žmogaus barimo, nekaip kvailo pagyrimo
*********************
Baigiasi kovas. Balandis prasideda Melagio diena. Galėtų jos ir nebūti, nes ir taip nepasitaiko dienelės, kad nesumeluotume. Bet iš tikrųjų, kas atsitiktų, jeigu nemeluotume?
Manau, kad tai būtų didžiausias perversmas Žmonijos istorijoje. Net nemoku įsivaizduoti. Pirmiausia, matyt, pradėtų nykti valdžios institucijos su visais slaptais raštais, tarnybom, diplomatija, saugumu, teismais, kyšiais, sukčiais... O, Dangau! kokia milžiniška energija susitaupytų, atkritus poreikiui išlaikyti melą paslaptyje arba nugrimuojant jį kitokių prasmių pavidalais. Teisybės pavidalu – ypatingai.

Bet štai žvilgt į save. Kad ir svetainėje. Ir ką matau?
Šį kartą labiausiai akis užkabina „Discussio“ Taigi, tyliu suglaudęs ausis, o meluoti žadu toliau. Tiesa, pasirodžius jo aštuntam fragmentui „tiesa“ vis dėlto suabejojau, ar bus tęsinys, kadangi ne taip paprasti turėti Šklėriuose Dievą- žmogų, pasivadinusi Feliksu Miškiniu.
Kitas dalykas, kad praėjus laikui, matau, kad jau ir prie parašyto reikia ateiti ir taisyti, remontuoti. Bet idėja, mintis man patinka, ji nepaprastai plati ir mano galvai labai nelengvas darbas. Bet reikia krutėti, kol nors šitaip dar sugebu. Manau, kad tokiam darbui geriau priimtinas dienoraštis. Žiūrėk, gal kas ir pakuždės, kaip ką reikėtų padaryti geriau...
 
VARNAS GOLIUS
- Na-kąąą? Na -kąąą?
Grįžti, grįžti...


- Varškė! varškė!
Matai gi, Goliau, kad grįžtu
Ir - o, gražuoli! - gera man,
Kad čia tave randu.
Man niekuomet tu nebūni toli,
Tačiau gimtam krašte
Kitaip ir tavo skrydžiai,
Ir gyvenimas atrodo.
Būk geras, pakylėk kaip kažkada
Aukštai į dangų -
Pamatyti noriu,
Kaip jie, šiliniai,
Kraštą laiko.

VARNAS GOLIUS
- Duok man akis.
Akis man duoki.
Sunkus esi
Argi pakelsiu?
Kiek pamenu -
Miškais apaugęs kraštas
Su Nemunu, Merkiu, Ūla
O Juozupukas barasi ir sako:
Mes - dzūkai
Esame viena tauta...
Ir nevalia akis šilais užstoti.

AŠ:
Negi sakau, kad mes ne dzūkai?
Bet smėlyje įaugę
Su pušim kartu
Kai keliam širdį,
Rodome į Marcinkonis.
Sukrito aplink juos kaip aviliai
Šilinių sodžiai -
Darželiai, Musteika
Zervynos ir Puvočiai...
Bet, ėgi, mielas paukšti Goliau,
Ar man tau apie tai kalbėti?
Mes esam dzūkai- miško žmonės
Mes - bitės viržių
Mes - išsilydę smaloje pušies -
Mes - Šklėriuose, Kabeliuose
Kelias suraišioti
Ir užlieti dangum... 
Lig Varėnos,  Merkinės, Liškiavos. 
(...)

Tai gal tiek...

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-03-30 23:16

Pranas

Pranas 

PAVASARIS, PRANAI...

Kovas 2010
  teka 06:57
leidžiasi 19:51
ilgumas 12.54

  Pilnatis
16 mėnulio diena

      Šiandien 3°C / 12°C, trumpai palis
        Rytoj 7°C / 15°C, nepastoviai debesuota

        31
        TREČIADIENIS
Benjaminas Ginas Gina Kornelija

Ž.L. Dalamberas. Tikra piliečių lygybė yra visų vienodas pavaldumas įstatymams.
Aš. Žmogus, kuris atkiša išmaldai saują, o ne kepurę ar skrybėlę, yra  kuklus žmogus.
Iš mūsų prietarų:Jei kūdikis gims pirmadienį - seksis prekiauti, antradienį – bus muzikantas, trečiadienį – tinginys, ketvirtadienį – iškalbus, penktadienį - gražuolis ir jam  seksis  vilioti merginas, o jei gims sekmadienį - bus laimingas ir turtingas (Alunta).

Lietuvių kalbos specialistai pataria: stringanti Vilniaus ir Kauno DIPOLIO idėja pajudės tik tada, kai imsime kurtį DVIMIESTĮ 

Nemaišyk kito puodo, žiūrėk, kad tavo neprisviltų
************************************************.
.Seniai jau taip nesinorėjo prieiti prie interneto, kaip šiandien. Priežasčių lyg ir nebuvo, bet nuotaikai slogi, nors dar vakar ji buvo negeriausia, bet vis tiek bandžiau guostis

Aukso kasyklų
Nėra širdyje-
Potvyniai kyla ir slūgsta
Ir ūkia paukštė
Pelėda raiba -
Pavasaris, Pranai,
Atgimki ir būk.
Laužia Nemunas sunkiai ledus,
Bet išplauks
Ir vėl laisvėje bus...
Pavasaris, Pranai... 

O va Jonas iš ŽŽ parašė laiškutį, kad, girdi, darbų daug.
Nekreipčiau dėmesio, nes kada pas darbščius žmones nebūna darbų, jeigu pabaigoje ne toks prierašas:  O dar kaimynystėje vienos mokytojos sūnus (Karolio klasiokas) pasikorė.

Girdžiu ir E. Mieželaitį, bet  ir jį klausyti šiandien sunku.
- Nepyk, Žmogau,- sakau,- Matai gi, kad ne jaunystė. Turėčiau pasidžiaugti, kad jau mėnuo laiko, kai kasdien atverčiu dienoraštį. To, regis, mano gyvenime nebuvo. Bet ir tai geresnei nuotaikai nepadeda. O kad tu gimei Lietuvoje, tai žinau gi.
- Aš ne apie tai.
- Gerai,  kalbėk. Užrašysiu
- "Lietuvoje gimiau ir užaugau. Lietuva man visada buvo ir liko širdyje valstybė. Valstybe ji turėtų išlikti ir ateityje. Jos dvasinį augimą įsivaizdavau ir dabar įsivaizduoju tik vertikalinį – į aukštį. Tada jai negrės nei unifikacija, nei denacionalizacija, nei niveliacija, nei supertechnizuotos civilizacijos pavojai. Ir jau jokiu būdu Lietuva neturėtų likti kokio giganto periferija, saugotis reikia provincializmo, nepilnavertiškumo, gerbti liaudiškas demokratines tradicijas. Kūriau gražiausia man lietuvių kalba".
-  O mes kariames, ar – ne? Dar net neįsiklausę į ją kaip reikiant... Atleisk, Žmogau. Šiandien aš labai ne tas. Pavasaris, o aš nesugebu į jį įeiti...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-29 23:03

Pranas

Pranas 

SAKYK, ŠVENTOJI

Kovas 2010
  teka 06:00
leidžiasi 18:49
ilgumas 12.49

  Pilnatis
15 mėnulio diena

        Šiandien 3°C / 8°C, trumpai palis
        Rytoj 3°C / 12°C, gali palyti

      30
      ANTRADIENIS
Gvidonas Virmantas Meda Ferdinandas

A. ČECHOVAS. Moterys be vyrų draugijos vysta, o vyrai be moterų – kvailėja.
AŠ. Tie, kas girdi, kaip verkia tinginio valgoma duona, matyt, Dievo ausis turi.
Iš mūsų prietarų: Jei smakras apvalus pas vyrą ir moterį, tai pirmas  gims berniukas: jei smakras vieno kurio arba abiejų skeltas, tai pirmoji gims mergaitė.

Lietuvių kalbos specialistai įspėja:bėda jei į jūsų pašto dėžutę skrieja SPAMAS. Elektroninės ŠIUKŠLĖS taip pat nedžiugina, bet jas lengva išskuopti, kad liktų vietos laukiamiems laiškams.

Ir geriausia šluota bėdų iš namų neiššluos
****************************************
Užrašas:
"Aukojimas – nuolankus nuoširdumas.
Labdara – puikybės paradas".
Koks esminis skirtumas?- klausiama.
Tačiau šį diena man ne tokia, kad panorėčiau įsiterpti į mielą, gražų žaidimą. Nedaug galvojęs, parašiau:

Abstrakcijos, pakabintos ore, dažniausiai nieko nereiškia. Mirtininkai irgi save priskiria prie aukos - aukoja savo gyvybes. Šiandien, sakyčiau, prasmingiau paklausti - kaip gi Jums, kolegos, atrodo dviejų mirtininkių auka Maskvos metropoliteno dvejose stotelėse, ko pasėkoje apie 40 žmonių žuvo, per 100 sužeista.

Neiškart prisėdęs parašiau, kiek čia yra. Parašau, išbraukiu, išeinu, vėl ateinu. Akys ne kartą krypo Maskvos link ir visaip apie tai galvota. Jaučiu, kad tokie dalykai dar neapleis, o  dabar:   
Užsidaryti savyje ar kokioje svetainėje, manau, apgailėtinai menkas vaizdas ir nežinau, ar tai turi prasmę. Dedu, glaudžiu raidę prie raidės, mintį prie minties, o ten - galbūt visai netoli -kiša, deda į sprogmenį gelžgalius, kad mirties būtų kuo daugiau. Vieta sprogimui irgi parenkamos taip, kad kuo daugiau mirčių. Anksčiau, sakyčiau, buvo nusitaikoma į konkretų priešą ar priešininką, dabar gi - ne. Vaikas  ne vaikas,  senas ne senas, moteris ne moteris, nusikaltęs ar  be kaltės... Tie dalykai visai nepaisomi, Aš čia, suprantama, kalbu apie vakar ryte Maskvos metropoliteno Lubiankos ir Kultūros  parko stotyse įvykdytus mirtininkų sprogdinimus.
Ir ką turėčiau daryti?
Iškelti juodą vėliavą ir laikyti ją?
Bjauriame pasaulyje gyvename. Labai bjauriame. Ir manau, kad jį įpykinti, įerzinti, dar labiau nužmoginti kur kas lengviau, negu padaryti geresniu, nes vis tik nori nenori, o džiaugiesi, kad tarp žuvusių ten nėra nei vieno iš tavo –mano šeimynų ar mūsų artimųjų.
Bjaurus, o! toks džiaugsmas, bet nemeluokime ir  nesakykime, kad  kalbu, nežinodamas – ką.
Net ir bažnyčia sako “mylėk savo artimą“, lyg nematydama, kad už to ARTIMO visas pasaulis. Ir žinau, kad Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, visi traukiniai, autobusai, visas transportas nekeitė tvarkaraščių dėl sprogimų Maskvoje. O Nemunas irgi daro savo darbą, stengdamasis greičiau išplukdyti ledų sangrūdas.
Bet iš tiesų, ką  jis gali padaryti? Ką? Padėk jam Dangau, kad  jis ši savo darbą padarytų kaip galima geriau.
O aš? Ką aš galiu padaryti, kad  šitaip neatsitiktų?
Tik susijaukti savyje, užspringti savimi ir kartoti, kad, girdi, bjauriame pasaulyje gyvenam. O atsiminęs, kad  mano personažų mozaikoje yra ir Knyga-segtuvas, dažniau vadinama Šventąja, pabandžiau su ją pasikalbėti.

AŠ.
Sakyk, Šventoji,
Kodėl gi taip? -
Ateina į namus Miškinis
Ir - kaip poezijoje -
Trankos, mušas į visas puses,
Pro kiekvienas duris praeiti nori
Ir tylime visi,
Ganydami jį akimis -
Esą, dievulis
Atėjo būti žmogumi.
O ką - ar mes ne žmonės?

ŠVENTOJI.
Aš - ne.
Ir jeigu nuoširdžiau -
Juo būt nenoriu.
Aš jau tikiu kita dalia
Bandydama suvokti savo būtį,
Bet tai nelengva.
Būti žmogumi lengviau
Negu Šventa Knyga.
Aš dar tik prieangyje jos.
Gal į šventorių netgi neįėjus,
Bet man labai stebėt gražu
Kas vyksta čia.
Kad Dievas grįžta būt žmogum
Tai  oi, nereiškia
kad  jis nori  būt tokiu
Kaip  tu, kai kitas
Ar kaip norėjo būti Mieželaitis.

Tai va – apie daug ką ir apie nieką, deja.
Bet persižegnoju, nes tikiu, kad kažkokie tai ryšiai tarp žuvusių ir manęs yra... Būtent tokio AŠ būsena turėtų jautriau, intensyviau pulsuoti ir kūrybos apraiškose. Tai gal reikštų jau bent truputį  būti Pasaulio arba Žmonijos piliečiu.
Bet ar įmanoma, jeigu  dar neišmokę  būti savos šalies piliečiu?
Kaip tuo Pasauliniu būti, jeigu neužbaigti  darbai savyje, namuose, Šklėriuos, sode? Jeigu viskas taip netvarkingai sudėliota, o pakeisti kitaip nemoku? Jeigu dar vis savyje neišplukdyti Nemuno ledai?

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

3 patiko

2010-03-28 23:09

Pranas

Pranas 

***

Kovas 2010
  teka 06:02
leidžiasi 18:47
ilgumas 12.45

  Pilnatis
14 mėnulio diena

        29
        PIRMADIENIS
Narcizas Almantė Bertoldas Manvydas

Lietuvos įstojimo į NATO diena

A. KAMIU. Intelektualus - tai žmogus, kurio protas pats save stebi
AŠ. Lakios vaizduotės kūrėjui ir Dzūkijos kalneliai it Parnaso kalnai.
Iš mūsų prietarų: Mirus tėvui ar motinai, negalima laidojant vaikams berti ant karsto žemių, nes sako, kad tuomet tėvams labai sunku gulėti.

Lietuvių kalbos specialistai įspėja:pasisamdę PRARABĄ rizikuojate niekada  nešvęsti įkurtuvių. O jei statyboms vadovauja VYKDYTOJAS, jūsų namas išdygs kaip ant mielių.

Dėl ilgo liežuvio ne vienam dantys išgriuvo
**************************************
Toks netikrumas užgriuvo, kad skaitau iš 1994 sąsiuvinio eilėraštį ir abejoju, ar jis mano. Tikriausiai, kad mano, bet... Pagaliau nusprendžiu, kad vis tik jis mano, nes parašytas tų metų Velykų proga, kuomet viešnagėjau Velykiuose. Nemanau, kad jį reikia palikti sąšlavynui, bet ne todėl, kad jis jo nevertas, o todėl, kad esu iš jo pasiėmęs blogesnių. Beje, užrašas primena, esą, mėgdavęs parašinėti ketureilius.
Negi?
Bet, matyt, reikia tikėti, ką juodu ant  balto parašęs.

"Kur, Pranuci, dingo tavo ketureiliai, kad tave kur! Kur jie? Juk jais gali paliudyti ( bent paliudyti), kad  gamtoje yra tokie puikūs dalykai, kurie verčia  prisiminti savo išgyvenimus, tą savo kraujo kalbą, kuomet pasijauti, kad ir tu esi šio gyvo pasaulio  kruopelytė, kuomet sužinai, kad ir paukštis pasiilgsta  gražių žmogaus akių ir nepaisydamas nieko, leidžiasi į tolimiausią, į vargingiausią kelionę.
    Nubuskim, išeikim ir  mes – kas į karietą, kas prie karietos, kas dar kur, kad tik visi  būtume arčiau paukščio, arčiau pirmosios pavasario žalumos, prie jo vėjo ir lietaus, prie tos dvasinės gaivos, kuomet bent minutei užsimiršta skaudi žmogaus gyvenimo dalia, kuomet Dievas, palaiminęs tave pavasariu, moko ir skristi, ir mylėti, galvoti apie gėrį, gerumą ir šviesias  pavasario aušras.
 
Na, o žemiau tas eilėraštis, pavadintas „Būk!“, bet dabar jau kitoks, gerokai paredaguotas. Toks jis, mano galva, geresnis.

Būk laimingas, žmogau,
O mylėti,
Niekuomet nevėlu
Tik nelengva jau seniui tikėti,
Kad pavargus širdis
Į pavasarį grįžti galės.

Betgi – paukščiai sugrįžo.
Ir atšilo vėl sėjai dirva
Vėl margučiais dabinas Velykos
Ir džiaugsmu virsta Jėzaus kančia.

Būk laimingas, žmogau!
Tik laimingas.
O pavasarį nešti sunku
Springsta Nemunas sangrūdom ledo -
Neretai kaip žaizda
Sopulingas esu
Bet vis tiek tegu žydi žolynas
Ties tavim,
Ties sėja,
Ties paukščiu

Sveikas būk!
Sako, geras tas vynas,
Kur nokintas krūtinės skaudžios
Aš nutolinu savo rugsėjį,
Įsiterpdamas paukščio dainon
O ant lūpų pavasaris
Mėlynakių žibuoklių pasėjo-
Dūzgia bitės ir ieško medaus

Prieš pavasario sėją,
Prieš perėjimą paukščių,
Vaikšto meilė
Ir dingo rugsėjis,
Nepaprašęs net rudenį laukt.

******************
Dar anksčiau JUOZAPUKAS man rašęs, kad, girdi, „sukūriau sau EPITAFIJĄ“, bet “ji ilgoka ir be to jaunimėlis juoksis. (Iš manęs, ne iš tavęs)“. 
Netrukus epitafiją suradau jo dienoraštyje ir štai kai ji atrodo su prierašais prie jos.

„Pranai, nežinia, kuo tave pavadint, šiandien mane sugraudinai ir visiškai panirau į nostalgiją ir jos paveiktas sukūriau sau EPITAFIJĄ.“

Sūnau,
Kai į žemę išeisiu,
Užritinkit akmenį man
Ir iškalkite tokius žodžius:

„Žeme,
Aš jau atėjau.
Prie manęs prisiglausk –
Prie širdies,
Prie akių ir prie rankų,
Ir visur, kur esu Su tavim...“

(Atleisk, Pranai, už nugvelbtus tavo žodžius).

Taigi  gyvenam  visaip, net ir nesusitikdami, o atrodo, kad kartu...

50 įkėlimų

0

54

Pranas

Pranas 

MUSTEIKOS ATSIMINIMŲ PABAIGA

Kovas 2010
  teka 06:05
leidžiasi 18:45
ilgumas 12.40

  Priešpilnis (pilnėja)
13 mėnulio diena

    28
    SEKMADIENIS
Filemonas Sikstas Rimkantas Girmantė Odeta

Verbų (palmių) sekmadienis
Laikas persukamas vieną valandą į priekį

A.KAMIU. Protas arba neigiamas, arba už jį brangiai mokama
AŠ. Kai elgetos terboje yra bryzelis, lašinių jis pasimeldžia Viešpačiui už gerą  gyvenimą.

Lietuvių kalbos specialistai primena: jei jūsų vaikams nejuokingi klouno FINTAI ir ŠPOSAI, paprašykite  jo krėsti POKŠTUS,IŠDAIGAS. Mažyliai kvatosis už pilvų susiėmę.

Dviem ponam iš karto nepatarnausi
********************************
Taigi, jau Verbos. Vadinasi, po savaitės  Velykos, bet  yra mano atmintyje ir Velykiai. Tik jie kažkur giliai ir reikėjo pavargti, kad juos kažkaip ištraukčiau. Dabar jau galiu pasakyti, kad darbas padarytas –greitai ar kiek vėliau „Rašyk“ svetainei paliksiu pasakojimą  „Aš, Mykolas Jasiūnas...“, kurį jau palikau Žalioje Žolėje. Man smagu, kad jį ten perskaitė Karilė, kurios atsiminimus iš  Musteikos baigiu šiandien persispausdinti dienoraštyje. Parašė pacituodama:
Daug išminties pabėrei, Pelėda: nutolsi nuo pirmapradės gamtos - atbuks jausmai. „Prie pavasario, kaip ir prie mylimosios, reikia ir būtina žmogui pačiam prisiglausti".
Ir dar.
"Gal tie mūsų paukščiai ir sugrįžta pasižiūrėti, kaip atrodo tokių žmonių akys?"

Dabar gi paskutinis jos atsiminimų žiupsnelis iš  Musteikos.
Penktoji diena
Žolinės rytas. Šešta valanda. Paulina gundo nevažiuoti, o kartu su ja keliauti į atlaidus Kabeliuose. Bet manęs žinutėmis jau ieško namiškiai. Susikraunu kelionės krepšį, Paulina palydi iki vartelių ir kaimo gatve traukiu iki Trijų kryžių. Be fotoaparato... Autobuso nėra. Atsistoju ant suolelio, kad būtų geresnis ryšys, ir skambinu į Varėnos autobusų stotį. Pasirodo, penktadieninis ir prieššventinis autobusas buvo atvažiavęs vakar – šiandien nebus. Einu į stovyklą. Prie laužo, pasikloję ant žemės, miega jaunimas. Su ankstyvuolėmis pašnibždom susėdę prie laužo geriam melisos arbatą. Moteris iš Jonavos atneša mano fotoaparatą!!! Dabar galiu ir pėsčia eiti į Marcinkonis. Bet netenka. Klaipėdiečių šeimos galva savo namiškius veža meškerioti į Grybaulios ežerą, todėl ties vartais paima mane, sodina į priekį. Važiuojam. Jų šeima  jau devintą kartą stovykloje. Prie ežero jaunimas išlipa, o mane atveža į Marcinkonis. Atsisveikiname. Jis grįžta į Musteiką, o aš jau girdžiu atidundantį traukinį.

Kelionė į Romo bityną, pušynų tylą, viržių erčią ir Paulinos erdvę baigta.

Tada, perskaitęs “ Penkios dienos Paulinos erdvėje“, skirtą  „Pelėdai ir visiems ŽŽ dzūkams“
Karolinai parašiau:
"Gali drąsiai pasakoti, Karile, kad esi buvusi Gudų girioj, Gudų medeje, Gudų šalyje. Musteika it sala.
Dėkoju, kad šis šilinių- dzūkų kraštas apželia Žalia Žole.
Visiems, kas ten dar bus, skanios arbatos ir įspūdžių..."

Seniai buvau tuose kraštuose.
Ar būsiu?

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-26 21:38

Pranas

Pranas 

LEONIDO DONSKIO ĮKVĖPTAS

Kovas 2010
  teka 06:07
leidžiasi 18:43
ilgumas 12.36

  Priešpilnis (pilnėja)
12 mėnulio diena

      27
      ŠEŠTADIENIS 
Nikodemas Rupertas Alkmenas Rūta Aleksandras Lidija

Tarptautinė teatro diena 

Spręsk apie žmogų ne iš nosies, o iš žodžio

Ž. POLIS. Labiausia išgarsėja linksmos tautos ir linksmi žmonės
AŠ. Sergantys didybe žmonės nesisveikina. Jie tą daro tik iš tribūnų, kad  visi pamatytų, kokie  demokratiški.
Lietuvių kalbos specialistai įspėja: jei ryta jums svarbu nepramiegoti, nepasikliaukite BUDILNINKU. Tik prisisukę ŽADINTUVĄ atsikelsite laiku.
*****

Dienoraštyje jau antrą kartą  cituoju save. Ir ne bet kur, o šalia žinomų žmonių. Pvz., vakar šalia DEMOKRIO , o štai šiandien greta  Ž. POLIAUS. Iš kur tai atsiranda? Kodėl? Ir jokios šypsenėlės. Net raukšlės ant kaktos pabrinko, lyg norint virtualioje erdvėje paakcentuoti mąstytojo galvą.
Taigi, kaip tai atsirado?  Koks biesas įkišo manyje tokį poreikį?
Nelengvas klausimas, bet, regis, suvokiu, kad toks poreikis užuomazgoje atsirado jau prieš keletą metų, pradėjus domėtis kitų išmintimi. Ypatingai, kai tai daroma per didesnes - mažesnes šventes. Ir štai ant popieriaus matau dar  iš 2005 m. vasario  16 d.  Leonido Donskio tokį parašą:
"Neiškreiptas, kritiškas, atviras, tolerantiškas ir nedeklaratyvus  patriotizmas yra kilnumo, stiprybės ir moralaus sąmoningumo, o ne naivumo ir silpnybės išraiška“
O žemiau gi, žiūriu, ir mano patriotinis atsiliepimas:

Aaa? Leonidas Donskis.
Labas! Labas! ..
Šešioliktoji šiandien.
Kaip puiku,
Kad ne naivumo,
Ne silpnybės išraiška esu.
Esu aš paukštis pelėda
Ir filosofijoje kaip šviesoj
Nei ką matau,
Nei ką galiu.

Didvyrių žemė esat, Donski,
Neiškreiptas ir kritiškas
Dievulio tvarinys.
Žiūriu pro langą – elgetos apstoję,
Šiukšliadėžes apieško atidžiai
Lyg būtų iš dangaus nuleistas rojus,
Lyg atsiųsti jose
Europos pinigai.

O vėliavos šilkais trispalviais  plevėsuoja
Šešioliktoji! -
Švęskit, ponai ubagai.
Mes  filosofiškas mintis dėliojam
Tolerantiškai ir atvirai..

Galbūt taip atsitiks ir dabar - pirma į europarlamentą pateko Donskis, o iš paskos paseksiu ir aš. Kad ir kojaitėmis į priekį. Ar didelis skirtumas? AR GYVAS ESI MIRĘS, kaip kad mūsų europarlamentarai, ar tiesiog... MIRĘS? Dar nesakau, kad priimčiau tokį pasiūlymą. Ir čia juk žavu būti, ypatingai, kai yra Kabelių parapija su gimtaisiais  Šklėriais ir jiems artima Musteika. Jau netrukus bus dveji metai, kai dar vis skaitau Karolinos įspūdžius, kuriuos ji ten patyrusi per penkias viešnagės dienas

Ketvirtoji diena
Einu basa į viržių erčią. Fotografuoju. Nuotraukos apsigyvens mano kompiutery. Šaltą rudens vakarą po sunkios darbo dienos ir rutinos viržių erčia ir basų kojų sumintas smėlio takas bus mano erdvėj... Pelytės spragtelėjimu vaikščiosiu po Musteiką.

Iš kanapių pluošto ir liepų karnų pinu plaušinę – ruošiuosi pirčiai. Vakare nuo Paulinos šulinio pasiimu „taziką“ ir kaimo gatve pro Tris Kryžius keliauju į pirtį. Užklystame į Romo sodybą. „Švari erdvė visom prasmėm“, – sako Dalia iš Eičiūnų. Paulius paskiria vyriausia pirtininke, nes išmanau, kur, kas ir kaip dūminėj pirty. Ant krosnies garui pilame aviečių  lapų ir šakelių užpilą, o galvas skalaujame dilgėlių nuoviru, kurį Paulius dar ryte prie laužo paruošė. Paauglę  Tėvas išmokė šeštadieniais ir prieš didžiąsias šventes pirtį iškūrenti, kadangi vyresniesiems buvo sunkesnių darbų. Kai grįžtu iš pirties, pamatau, kad fotoaparatą stovykloje palikau. Einu į stovyklą. Naktis. Visi miega, tik laužą apsėdęs jaunimas tyliai kalbasi.

Sėdžiu ir aš. Šiandieną  skubinu  dienoraštį, nes  greitai nersiu prie televizoriau ekrano, prie  AMERIKOS TALENTŲ. Amerikos ten nematau,  matau Žmogų-  visokiausią – ir tikrai , atrodytų, neįmanomai talentingą, bet kitą - tik manantį, kad  jis toks, vertas milijono, nors nėra ko žiūrėti.
O! kaip panašu į „ Rašyk“ autoritetus... Manau, kad  vėl kažką iš jų prisiminsiu, palinkėdamas jiems supratimo savyje. 
O šiandien,  beje, atsisveikinau su Žiliu (Viktoru)

Žilis _ 
Ne poilsyje reikšmė, Pranuk. Čia tik žaidimai, o jei rimtai, tai ne čia žaisti reikia, o savyje... Sėkmės.
AŠ 
Viktorai, savyje nemokame žaisti. O būti su žmonėm viešumoje tiesiog reikia, kad ten, Savyje, kaip aš sakau – SAVĘSPI - būtų lengviau, nes ten labai sunku. Laaaabai.
Aš manau, kad Tu tai supranti, bet  turbūt  trukdo kažkokie principai, gal kitos priežastys, bet... jie perdėtai sureikšminami. Manau, kad dirbant Savyje, oro atsikvėpimui reikia išeiti į  viešumą. Būti su mumis, mylimais ir nemylimais.
Žilis _ 
Jūs teisus, jei sėdėčiau namie, tai reiktų "pabėgti" kažkur, kad pamatytum save iš šalies, bet dabar dirbu ir mokykloj, ir namie, dalyvauju visur, kur tik galima, tiesiogiai, matau save puikiai, nebereikia ir to internetinio kliedėjimo.
AŠ 
BŪK!

Beje,  pastebiu, kad dabar įdomiausia  man  būti prie dienoraščio. Tylu ir  gera. Kartais  lengvai žingsniais pratapsena Dalija... Beje, kažkodėl  neišgirdau bei Vidinio, nei Mieželaičio, bet gera, kad nors  Diudią Pautecką  atsimenu parašius:

Diudia Pauteckas 
o dar pastebėjau, kad lietuviškos poezijos ašis paremta M raide:
Maironis, Mykolaitis-Putinas, Mieželaitis, Marcinkevičius. Nuo savęs dar Meką pridėčiau, bet čia jau skonio reikalas.

Ir Mieželaitis, atrodo, irgi  kažkokį tai skoni buvo praradęs:
    „ Palaidotas galiu būti bet kur ir bet kaip, tik be veidmainiškų kalbų. Plikas atėjau į šį pasaulį, plikas iš jo ir iškeliauju.“

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-25 22:19

Pranas

Pranas 

... O AŠ GI - MUZIKANTAS

Kovas 2010
  teka 06:10
leidžiasi 18:41
ilgumas 12.31

  Priešpilnis (pilnėja)
  11 mėnulio diena 

Šiandien -1°C / 10°C, mažai debesuota

      26
      PENKTADIENIS
Feliksas Liudgaras Arbutas Vydmantė Emanuelis Teklė Laimis

Gyvatė gelia skaudžiai, pikto žmogaus liežuvis - dar skaudžiau.
DEMOKRITAS. Moteris daug  greičiau linksta  į piktas mintis negu vyras
AŠ. Kam ūžauti šeimoje ar baliuose, jeigu galima savyje.
Lietuvių kalbos specialistai aiškina: FUTBOLISTO įmuštas GOLAS komandos neišgelbės, todėl FUTBOLININKAI paprastai siekia  pelnyti ĮVARTĮ
*****
    Ryte prie interneto beveik nebuvau. Palikę Kandžiuką už šeimininką, skubėjome su žmona į sodą- šį kartą bent kiek padirbti, bet nors sniego nėra, tačiau žemė, kaip purvynas. Pasitiko sode mano  žvirbliai ir išlydėjo- net varnos nepamačiau, Guviausiai atrodžiusios sraigės – jau dirba, jau gyvena. Gal, sakau, reikėtų į Prancūziją pavažiuoti ir pasimokyti, kaip ir kokius patiekalus pagaminti. Verslas pats  tiesia rankas - tik imk ir netingėk.
Dabar, sugrįžęs atgal, jaučiuosi  it primuštas, nesinorėjo net su Dalijos „ubage“ susitikti... Ir vis dėlto miela tokį gerą nuovargį turėti. Sėdžiu ir žinau, kad taip reikia, nes pavaikščiojimui kojos nepakeltų.

Groja sąnariai
O sako-
Muzikos nemoku.
Fui, gėda net girdėti -
Užgroju ir kaip mat
Išnyksta siautėti  poetai,
O man  net neberūpi,
Kad tokie  yra -
Tegu mūs kritikai 
Juos aptveria kuolų tvora ,
O aš gi – muzikantas.
Groju  sąnariais
Net nenorėdamas talkos  ---
Ir groju pats
Ir šoku pats

Ir nelinkiu, kad kas mokėtų
Taip grot ir šokt
Kaip aš.

Taip, būna ir tokio atvirumo, bet kur kas svarbiau atsiversti Karilės  užrašus iš jos viešnagės Musteikoje.
Savo TREČIĄ DIENĄ Musteikoje Karilė taip aprašė:

    Vis dar nieko nepinu. Vaikštau aplink pinančius, fotografuoju, verdu arbatą, kurstau laužą, bet nepinu. Aurimas paprašo jam atnešti du lankelius, kabančius ant pušies šakos. Atnešu. Jis suriša ir parodo, kaip juos sujungti žilvičio vytele. Pabandau. Gražu. Ir užkimbu...  Neskyla žilvičio šakelės, pradeda lyti, bet užvaldęs azartas neleidžia padėti krepšelio, kuris kvepia kažkuo nenusakomu, kuris pats vyniojasi, pinasi, keičia spalvas, raibuliuoja ir... pasiima visas tavo mintis, nerimą, įtampą. Nustoja lyti, šviečia saulė, bityne pakvimpa vašku. Tai Paulina prie laužo pasistatė savo „lašelinę“ ir moko lieti žvakes. O mano krepšelis jau baigtas.Ir kas, kad vidury pynė kreiva – man jis vis tiek labai gražus, kvapnus. Vakarėjant Romas vedasi į Dravių taką prie Čepkelių raisto. Bet mano guminukai prie Paulinos šulinio...

- Viskas? – išgirdau Vidinį.
- O ką? Ar maža?- atsiliepiau irgi klausdamas
- Tu šiandien laimingas? Ir tai puiku,- išgirdau dar vieną pašnekovą, bet jis lyg matomas- nematomas. Ir reikėjo išgirsti ilgoką  jo sakymą, kol aš atsiminiau, ir pamačiau, kas jis...

“Ar mano knygos kada nors bus, ar nebus leidžiamos – dabar man ypatingos reikšmės jau nebeturi. Tegu sprendžia tie, kurie ateis po mūsų. Pasauly visi mes reikalingi tik tol, kol esame reikalingi. Padariau, ką galėjau, o gal ir daugiau: kursčiau žmogų, neleidau jam sustingti dvasiniu snauduliu. Istorija viską subalansuoja. Viskas teka – viskas keičiasi. Teisingai pasakyta. Aš dažnai tai kartojau, bet šia proga labiau tik norėčiau pabrėžti žodį „viskas“. Taigi – ne tik aš pavirsiu dulke, dulke pavirs ir visi kiti – taigi „viskas“. Nesitikėkite ir nelaukite kito ir jūs, visi teisieji!“

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-24 22:36

Pranas

Pranas 

ANTROJI DIENA MUSTEIKOJE

Kovas 2010
  teka 06:12
leidžiasi 18:39
ilgumas 12.27

  Priešpilnis (pilnėja)
10 mėnulio diena

        Šiandien 1°C / 7°C, debesuota
        Rytoj -1°C / 10°C, mažai debesuota

        25
        KETVIRTADIENIS
      Normantas Normantė

Blovieščiai, Gandro šventė
Apsireiškimas Šv. Mergelei Marijai

Gardi duona burną gadina
************************

Tą mintį, esą, reikia  ar net  būtina dažniau pasigirti, kaip ir ne vieną kitą , žinoma, rimtu veidu mestelėjau pajuokaudamas, bet man smagu, kad ji veikia. Tai kodėl man vėl nepasigirti, kad atlikau protiną darbelį, vakar dienos dienoraštyje patalpinęs dalį Karilės straipsnio „Penkios dienos Paulinos erdvėje“?
Perskaičiusi tą atkarpėlę Dalija Kiliesienė parašė:
“ Nors skaičiau Karilės straipsnį jos namučiuose, vėl ir vėl skaitysiu ir Prano dienorašty - gero niekada ne gana. Ačiū.“
Bet ne tai svarbu ir ne dėl to giriuosi,  o todėl, kad mano darbelis paskatino ją, Daliją, parašyti žiupsnelį atsiminimų apie T. Ivanauską. Pradėjo jį taip:

[i]“Pranas (Žalioj Žolėj - jis Pelėda) savo dienoraštyje Rašyk. lt cituoja Karilės straipsnį apie Musteiką. Jame paminėtas Tadas Ivanauskas. Ir nuplaukia mano mintys į jaunas dienas, į atsiminimus, bandau atkapstyti iš užmaršties jaunų dienų įspūdžius“...
Atkapstė. Šiek tiek. Žiupsnelį.  Bet jo čia nėra ir manau, kad nebus. Bent greitu laiku. Tačiau jos pasakojimą apie Tadą Ivanauską galima perskaityti "Ž. Žolėje" ir manau, kad  Aurimas tai jau padarė, apgailestaudamas, deja, kad ten jis negali parašyti pažymio. Man gi  jos  „Žmogus“ (taip pavadinta D. Kiliesienės  45- oji atsiminimų dalis) pasirodė gražus ir mielas.  Ir labai smagu čia įsidėti Karinės įspūdžius iš jos antros dienos viešnagės Musteikoje. Tai man krašto, vienos Kabelių parapijos kaimas, su panašiais žmonių gyvenimais, pažįstamais ir giminėmis. 

      Antroji diena

Rytas Paulinos kieme. Tvorų statinių keteromis žiburiuoja voratinklių ažūras. Tyla. Girgždinu svirtį, semiu kibirą šulinio vandens. Prie vartelių ateina Paulinos Bėris, iškiša galvą ir ramiai stebi mano rytines maudynes. Geriame su Paulina kavą. Nerimauja, ar nieko bloga nepadarė Kabelių kunigui vakar jai beišeinant pas jį užsukęs įtartinas svečias.

Ateinu į stovyklą. Kvepia karnomis, švendrėmis, karklais ir dar kažkuo nenusakomu. Romas visus vedasi  pušų šaknų rinkti. Norėčiau eiti kartu, bet kas iš to – vis tiek nieko nesugebėsiu nusipinti. Prie laužo penkios pintinės su grybais. Tai anksti kėlusių laimikis. Pustuštės. Tik Romo pintinėj baravykai, kitų – lepiaškos ir ūmėdės. Pasiimu pintines ir einu tvarkyti grybų – tegu kiti pina, aš vis tiek nieko nemoku. Parko moterys atsiveža didžiulį puodą grybų sriubai virti. Perduodu „ūkį“ ir išeinu  su fotoaparatu į viržių erčią. Kai grįžtu, stovykloje būriuojasi Margionių etnografinio ansamblio moterys. Viena iš jų labai panaši į a. a. mano Mamą. Norisi apsiverkti. Jos dainuoja dzūkų dainas. Gaila, neatsivežiau diktofono. Valgome grybų sriubą. Romas groja armonika. Jaunimas šoka.

Vakare Paulina atveria spintą ir rodo pačios austas lovatieses, rankšluosčius, staltieses, tautinius drabužius, gintaro karolius, kuriais pasipuošia, kai koncertuoja. Audinys tautiniam kostiumui vertas eksponuoti pasaulinėj rankų darbo parodoj: subtili spalvų dermė, rūpestingiausiai medinėmis staklėmis „sumušta“ audinio faktūra. Austi staklėmis moka ir Paulinos dukra, gyvenanti Druskininkuose,  ir abi anūkės. Paulinai neramu, kad viena anūkė nuo rugsėjo pirmosios išvažiuoja mokytis į Daniją.

***  Taigi ir vėl kaip vakar, jausdamas gimtųjų kraštų skonį su čiobrelių ir grybų kvapais, sakau – GERO PO TRUPUTĮ. Beje, grybų sezonas jau lyg ir prasideda. Neprisimenu, kad kas šiuose kraštuose džiaugtųsi bobausiais (smarškės)  ar briedžiukais, bet tai pirmieji, jau balandžio mėnesį išaugantys grybai ir man smagu, kad nereikia informacijos, kaip jie atrodo.

Na, o apie ką dar ? Ar jau  viskas?
Deja, atrodo, kad ir pasigirti neturiu kuo. Negi net taip, a? Regis, jau beliko tik sienas paramstyti. 
Aha, ten, „Žaloje Žolėje“, sumuojami tarmiškai parašytų kūrinėlių  rezultatai. Ir tik dabar šmėstelėjo galvoje, kad tuose  konkursuose būtinai turėtų dalyvauti ir Pelekiškių Širšė. Atrodo,  jau buvo laiko, kad jai pasiūlyčiau tokį užsiėmimą, bet... Bet tik neseniai, deja, parašiau jai:

Labas
Ką tik bėgte iš "Žaliosios Žolės" čia atdūsavau. Sarmata, kad  neparaginau šituos Tavo kūrinius (išspausdintus ‚Rašyk“ svetainėje“ - pranas) nunešti į Žaliąją.  Ten daug mūsų tokių, kurie ir ten, ir čia. Svetainių charakteriai skirtingi, bet svarbiausia, kad dzūkų tarmė, būnama ir TEN, turės didesnę publiką. O tai mums jau turėtų rūpėti daugiau. Taigi, paklausyk manęs, cakava zdrajca. Jie, tavo kūrinėliai, ten sutiks nemenką palankumą. Tarmėms ten skiriamas nemenkas  dėmesys. Net ir su konkursais.
Taigi, sėkmės.
Ten surasi daug pažįstamų...
O gal  jau ten  esi, tik aš  neapmatau visų?

Žvilgt į kalendorių. Ogi Gandinės. Taigi ir  kielė kartu su juo.

Aš kielė,
Mano kojos kaip piesto
Aš tą sniegą  sulesiu
Ir ledus išspardysiu.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-23 22:41

Pranas

Pranas 

GERO PO TRUPUTĮ

Kovas 2010
  teka 06:15
leidžiasi 18:37
ilgumas 12.22

  Priešpilnis
9 mėnulio diena

        Šiandien -2°C / 8°C, nepastoviai debesuota
        Rytoj 1°C / 7°C, debesuota

        24
        TREČIADIENIS
      Liucija Daumantas Ganvilė Gabrielius Donardas

Tarptautinė tuberkuliozės diena
Ir geriausia šluota bėdų iš namų neiššluos

:writing: [âçëîìàííûé ñàéò] :flag:
************
O taip, sniegas mano kieme dingęs. Tiesa, šiandien toliau nebevaikščiojau, bet kiek leidžia nedideli purvini Naujininkų horizontai, sniegas ištirpęs ir dabar, kaip ir visuomet po žiemos - akis engia nemaži šiukšlynai. Šiukšliadėžių čia nemažai, jos nepilnos, bet šiukšlynai į jas patys neateina. Žmona džiaugiasi, kad darželyje po langais pakėlė žemelę ir visą susikaupusią bjaurastį atidavė joms.
- Neilgai džiaugsiesi, ne ilgai, - pasakiau, o šiandien jau galėjau matyti, kaip greitai apeina sąšlavomis sutvarkytas darželis. Reikia stebėtis, kokie didžiuliai šiukšlynai žmoguje. Net ir apsikuopiama, atidarius daugiaaukščio namo lankus ir visokį brudą  su nuorūkomis ir buteliais išmetant pro juos.
Menka tvarka ir mano stalčiuose. Ir nors juos tvarkau ne pirmą dieną, bet sparčiau nesigauna. Čiupinėju kiekvieną popiergalį, skaitinėju, svarstau išmesti ar neišmesi, o laikas nestovi. Pasilikau neišmetęs ir šį niekaliuką   

    Sninga

Užkrito sniegas...
Nemaniau,
Kad žilas plaukas šitaip sninga.
Tiek daug prisnigo ant galvos,
Kad nors kapstau, kapstau,
Bet – ne, jau - NE,
Nenukapstysiu.
Vis sninga, sninga, snin...
Net vasaros kaitroj,
Net žiemoje prie krosnies
Nuo lubų...

Taigi pavasaris, bet su žmogaus žiema. Gerai, kad ji toli garažu ne pas kiekvieną. Bet tokie sniego seniai neištirps. Prisiminiau  Juozupuko palinkėjimą ir atsidusau jo žodžiais “Tai turi tave skatinti. Turi rasti jėgų išgyventi min. iki 80 ne mažiau“
- Kas „TAI“, Juozupuk?, bet suprantu, kad taip klausti kvaila kaip ir laukti, kad į burną atskris keptas karvelis. Reikia, ir net  būtina pirmiausia paęiam save paskatinti. Aš dabar tą darau, atsimindamas Karilės straipsnį „Penkios dienos Paulinos erdvėje“, kuris daugiau kaip prieš pusantrų metų (2008-09-28)  atsirado ir ŽŽ svetainėje su autorės užrašu: „Straipsnis Dzūkijos nacionalinio parko laikraščiui „Šalcinis“. Skiriu Pelėdai ir visiems ŽŽ dzūkams“.
Mintis, kad jį galiu pasiimti dienoraštyje, nuteikė puikia. Bet norėdamas pratęsti malonumą ir straipsnį talpinu penkiose dienoraščio dienose.
Ir taip:

Pirmoji diena
Rytas Vilniaus geležinkelio stoty. Iš pirmojo perono išvyksta traukinys  Vilnius– Marcinkonys. Įlipa keleivių su palapinėmis, katiliukais, pririštais prie kuprinių. „Tikriausiai ir jie į Musteiką“. Pirmąkart traukiniu per Lietuvą. Lentvaris, Rūdiškės, Valkininkai, Matuizos, Varėna, Zervynos... Marcinkonyse „musteikiečiai“ kerta bėgius ir patraukia į muziejaus kiemelį. Parko „hameris“ susodina visus ir veža į Musteikos bityną. Pasitinka Romas. Basas, ramus, be jokios organizacinės įtampos veide. Visi stato palapines, o mane Vilma su Jovaru lydi  pas Pauliną. Paulina su gedulo rūbais – prieš mėnesį  į Kabelius išlydėjo savo vyrą. Įkurdina didžiajame kambaryje. Ant palangių – po tris  oranžines balzeminkas.
Iki stovyklos atidarymo – dvi valandos. Paulina sudaro apžvalginės ekskursijos po Musteiką maršrutą: girininkija – Trys Kryžiai – į kairę – kryžius  sušaudytiems kaimo vyrams – į dešinę – kaimo kapinaitės – į kairę – senoji mokykla, įkurta T. Ivanausko, kurioje mokėsi ir Paulina – viržių laukas – stovykla. Stovykloje paruošiame švendres ir einame prie ąžuolo su titnagu įskelti ugnies. Romui padeda Aurimas, bet ugnelė plyksteli tik prie jos palinkus Vilmai. Kažkas primena, kad židinio kurstytoja – moteris. Romas dar kartą išveda visus į gatvę. Prisiskiname melisų. Stovykloje geriame šviežių melisų arbatą su viržių medumi.

Pareinu pas Pauliną. Kalbamės iki pusiaunakčio. „Prisirinkdavome Čepkelių raiste spanguolių ir veždavome į Gardiną parduoti, o iš ten parsiveždavome ruginių miltų duonai“.

Gero po truputį.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2010-03-23 06:24

Pranas

Pranas 

DARYK IR BŪK!..

Kovas 2010
  teka 06:17
leidžiasi 18:35
ilgumas 12.18

  Priešpilnis
8 mėnulio diena

      Šiandien 1°C / 4°C, galimi krituliai
      Rytoj -2°C / 8°C, nepastoviai debesuota

        23
        ANTRADIENIS
*        Galgintas Vismantė Alfonsas Akvilė Ūla

        Pasaulinė meteorologijos diena
Aklam kelio neparodysi
***********************
Kaip pradedu naują, atrodytų, gerą, mielą sielai darbą, vis tiek žinau, kad po greito laiko jis nusibos man, įgrįs, bet bėdos nebus, nes tuo laiku jau būnu ne tik nusižiūrėjęs kitą, bet ir bandau prie jo prilipti. Taip dabar atsitinka su dienoraščiu, su „Discussio“, su „Užrašais iš Savęs(i)“- norisi juos stumtelti toliau nuo savęs ir glaustis prie  susitikimų su E. Mieželaičiu. Man nereikia, kad jis būtų miręs, man reikia, - ir aš to noriu – kad jis būtų bent su manimi, o tai labai įmanoma. Labai svarbu NORĖTI, nuoširdžiai patikint, kad žmogus  nemiršta, o tai, ką mes vadiname jo mirtimi – kažkokia nesąmonė ir tik. Todėl daug dalykų man atrodo kitaip, negu jie suprantami viešumoje.  Net pasakau, kad savyje turiu knygą, kurią skaitant „tiesiai – numirėliai sueina, o skaitant atgal, pradeda  skirstytis.“ Tik man kažkodėl neleista mokėti  „skaityti  atgal“, todėl kas ateina  - tas ir pasilieka.  Ir jeigu kas sakys, kad tai prietarai, tai atsiprašau, mielieji – galiu papasakoti daug būdų, kaip galima susitikti su ne va mirusiais kitaip:

    Vienas berniukas, norėdamas pasikalbėti su savo mirusia panele , pasiėmė paklodę, lazdą ir nuėjo naktį į kapines Nuėjęs ant kapinių įkišo tą lazdą į savo panelės kapą ir panelė išėjo iš kapo. Jam reikėjo tuojau užmesti ant jos tą paklodę, bet  jis užmiršo ir pradėjo bėgti, o jo panelė pradėjo vytis. Jis iki namų pribėgo ir ten numirė 

Na, kad numirė, manęs tuo neįtikins. Tiesiog išėjo į žentus. O kad NORĖTI reikia MOKĖTI, tai, žinoma, kad taip. Bet, manau, kad dar bus neretų progų apie tai pakalbėti. Šįkart tik kartoju, kad atstumdamas kitus darbus, jaučiu potraukį dažniau pabūti su E. Mieželaičiu.
- Džiaugiuosi, Pranuci,-išgirstu jį sakant.
- O, Viešpatie! Betgi esi, Eduardai, visas dangus. Ar būsiu su tavimi, ar ne - jis neaprėpiamas. Aš tau ne našta. Tame danguje bijausi net išsižioti.     
- O Savęspi?
- Irgi bijausi, bet ten  dažniausiai kartu su Vidiniu. Bet būk mielas ir nerodyk į darbus, kurių nepadarysiu. Manai, kad nežinau? Geriau paskaityk ką parašiusi Kristina:“ Pasakysiu paprastai - norisi pasiimti Mieželaitį ir pabūti su juo. Taigi po mirties gyvename atmintyje.
- Mano, kad miręs?
- Manau, kad taip, - pasakiau, - nors neturėtų taip manyti. Mūsų pašnekesiai, susitikimai atviri. Kas nori – juos girdi,  kas nori – mus  mato. Jie niekuo nesiskiria nuo bendravimo su kitais, - kalbėjau ir buvo smagu atversti šį dienoraštį su mano sielai brangiais Juozupuko parašais, kuriuos suradau paliktus komentaruose prie „Discussio“ .

Juozupukas
  Pirmiausia, čia ne scenarijus ir jo vieta čia. O kam reikia priskirti, teprisiskiria (nors viso turinio nežinau -tęsinio) poemai arba dramai ir taškas.
  Antra, man norėtųsi, kad būtų paliesta visa Didžioji Dzūkija - nuo Augustavo ir Seinų ligi Nėries vingiuoto tako, nuo Simno ligi Naugarduko. Žinoma, tai pragariškas darbas, bet nuostabi būt dovana visiems, bet labiausiai Dzūkijai, kurios vardas blanksta. Tokio neparašė nė vienas buvęs arba esamas poetas. (O aš visa tai, Pranui leidus, išversiu į dzūkų tautos kalbą).
  Trečia, reikia ją pradėti spausdinti laikraštyje "Giružis". Redaktorė Ramona su malonumu priims, nes varėniškiams jau nusibodo šiek tiek žinomo poeto, ne poetiški, bet kasdieniniai rašiniai su išgalvotom potekstėm (St.Stacevičiaus).
  Ketvirta, siūlyčiau visgi, pavadinimą pakeisti į priimtinėsnį dzūkams ir šiltesnį pavadinimą. Variantų daug, Pranas gali sugalvoti. Bet čia ne diskusiją jaučiu, bet graudžius šimtmečiais besitęsiančius verksmus. Bet man norėtųsi, kad atsispindėtų Didžiosios, ar Plačiosios, ar Aukštosios Dzūkijos šnektos (kalbos, ginčai nors čia ne ginčai) žodžiai. O gal geriausia pavadinti GODOS. Tai gali peržengti ir poemos ribas ir patapti EPU.
  Penkta-gerą darbą sumanė Pranas ir Sveikinu bei linkiu ištvermės kilniame ir reikalingame darbe.

Pranas 
Ačiū, Juozai. Tavo pakomentavimai man reikalingi ir jie netušti.  Priimu. Pirmiausia dėl pavadinimo. Nemaniau, kad šis darbas taip paaugės. Širdį glosto ir kiti tavo išsakyti dalykai, bet gi, broleli mano,  trūksta spėkų.
Na, o kol kas- AČIŪ.

Juozupukas 
PRANAI, Tu  puikiai darai. Tai turi tave skatinti. Turi rasti jėgų išgyventi min. iki 80 ne mažiau ir padaryti, na norėčiau, kad visa tai išaugtų į epą, vienintelį Lietuvoje. Beje, tai nepaprastas tik su istorija poetinis traktatas, prifarširuotas puikios filosofijos - štai kur jo tikroji jėga ir grožis. Ar žinai, kad nėra EPO? O jo reikia. O man patinka tavoji rašymo maniera. Ir rėkte rėkiu - DARYK ir BŪK... Tikiuosi, kad išgirdai, nes negali neišgirsti...

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-03-22 06:31

Pranas

Pranas 

MARKATNA DIENA

Kovas 2010
  teka 06:20
leidžiasi 18:34
ilgumas 12.14

  Priešpilnis
7 mėnulio diena

      22
      PIRMADIENIS
Benvenutas Kotryna Gedgaudas Gedgaudė

    Pasaulinė vandens diena

Kur pušis išaugo, ten ji ir graži
***************************
„Diena buvo markatna“, - pasakytų Pelekiškių Širšė ir skubėtų žodynėlyje paaiškinti: suprask, kad praleista diena apniuksi, blausi. Ir tikrai taip, nes pats įsipyliau čierką, bandydamas pašviesinti, bet nepadėjo. Vidinis irgi ilgą laiką  nepasirodė ir pirmasis iš  geriau pažįstamų atsirado Eduardas. Bet ir jis šį kartą nepanoro būti piemeniu.
- Ne akmenėlis , Pranuci. Labai džiaugiuosi, kad sugebame būti piemenimis, tačiau tokioje dienoje, regis, protingiau pakalbėti apie kitus dalykus, -ramiau pasakė it tuoj pat, ko visai nelaukiau: - Ar kada nors galvojai apie mirtį?
- Net rašiau? Kvaila tai, bet rašiau.
- Kodėl kvaila?
- Argi reikia aiškint? Pats žinai, Benjamino sūnau – kodėl? Galvok ar negalvok, rašyk ar ne, o ji, mirtis, neužmirš ir neaplenks. Nei rožančiumi nubaidysi, nei kryžiumi nuvysi. Bet kodėl mes apie tai, a?

Užslinko šalta, nejauki tyla, tačiau žinojau, kad man reikia būti kantriam it laukti. Dėbtelėjau akimis į sieną, lyg norėdamas pasitikrinti, ar neiškeliavęs į Savęspi. Nuo jos iš paveikslo žiūrėjo Pivašiūnų Šv. Marija – Nuliūdusiųjų paguoda su užrašu : „ Popiežiaus  Jono Pauliaus II 1988 metais vainikuota“.  Marija ir jos kūdikis atrodė liūdnesni negu kitomis dienomis. Pamaniau, kad ji tikriausiai jau perskaičiuosi Juozupuko eilėraštį apie atlaidus Pivašiūnuose. Įstrigo ir mano galvon kai kas iš eilėraščio teksto, bet geriausiai paskutiniai du posmeliai:

Ir kalneliai nežinotų,
„Maldininkai“ ar gyvi,
Jei blevyzgų nedainuotų
Dilgėlėtam patvory...

Ar ras taką į gimtinę,
Ar nuskęs kur nemunuos?...
Rausvos kėpso palapinės
Pivašiūnų atlaiduos... 

Taigi įtarti, kad išėjęs kitur, nebuvo prasmės. Čia pat ir mano dienoraštis Rašykuose. O Eduardas  jau taip:
- Pranuci, nežinau, kiek dar padarysiu, bet padariau savo gyvenime tik vieną klaidą: buvau per didelis idealistas - humanistas, aklai mylėjau žmogų.
- Bet klaida tai veršio dydžio. Oho! mylėti žmogų. Ar supranti apie ką kalbi, Eduardai? Manau, kad didesnės klaidos negali būti. Na, bet tęsk. Tu juk dar kažką nori pasakyti.
    Apie tai rašiau.  Norėsi, galėsi perskaityt.
    - Ką? Ar kad už tą meilę buvai atlygintas? Tą žodį rašai kabutėse – Už tai man ir buvo „atlyginta“. Bet ar tau neatrodo, kad labai klysti. Tai tik žiedeliai, o pipirai vėliau. Kiek čia to laiko bepraėjo  nuo 1997m. birželio šeštosios, kuomet, pasak tavęs, „palikai šį neįdomų pasaulį“, tikėdamasis  įdomesnio ar bent šventos ramybės. Manau, kad ar tau, Eduardai, neatlyginta už šitą klaidą – už aklą meilę žmogui.
- Na jau? Iš kur tokios žinios, - atrodo truputį net nustebo.
- Tai gal net ne žinios, o nuojauta. Man lengviau apie tai kalbėti, kuomet esu Savęspi. Gal  kada nors kartu ten pavaikštinėsime. Beje, neblogai sekasi ir su Vidiniu, o dabar...
- Kas  dabar?- man nutilus ramiai paklausė Eduardas. 
- Noriu prisiminti, bet atšipę smegenys. Tai ne žodis žodin, bet apie tai, ko klausei, būtent – ar pagalvoju apie mirtį. Sakau, tai ne tiksliai pagal tekstą, bet turėtum suprasti. Klausyk:

Sakei, nepaisyk jos,
Jinai, mirtis, ir taip ateis... 
Tai kam jos laukti?
Šitaip vargti žmogui?

Bet argi būtų laukt sunku,
Jeigu žinočiau – neateis?
O vis tik būna valandų
Kuomet atodūsyje skaudžiame
Aš laukiu jos, atvėręs širdį.
Prieina.
Žvilgteri.
Širdis tuščia.
Tokia nereikalinga mirčiai.

- Viskas? Pats pagalvok, ar ne banalu? Kad nereikėtų kitiems tai sakyti.
- Tavo širdis, Eduardai, mirčiai labai reikalinga.  Ji jos labai trokšta. Man čia svarbiau pasakyti, kaip iš tikrųjų yra, o ne dėlioti lapelius ant lapelių. Dangaus pilna tavo širdis, Eduardai...

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-20 22:44

Pranas

Pranas 

ŠYPSOJOSI IR SAKĖ...

Kovas 2010
  teka 06:23
leidžiasi 18:32
ilgumas 12.09

  Jaunatis (pilnėja)
6 mėnulio diena

        21
        SEKMADIENIS
Mikalojus Nortautas Lingailė Benediktas Reda

Tarptautinė miego diena
Tarptautinė rasinės diskriminacijos panaikinimo diena
Pasaulinė poezijos diena

Blogam ir danguje bloga, geram ir pekloje gera
***************
Su eM sugrįžome iš Žolės. Nuotaika tokia, kad ir Vidinio nereikia- gyvenam viešnagės įspūdžiais, atsimename sutiktuosius, kai ką pasikartojame išgirsto ir smagu, kad to vienišumo, kuris dažnokai engia senatvėje, nėra. Gal būt ir mudu šįkart pasirodėme linksmiau ir todėl – kaip pašauki, taip atsiliepia. O pašaukėme eilėraščiu „Geriausias piemuo“.

Aikteliu -
Vėl piemenys.
Niekas gražiau nepaguos,
Kaip rytas
Aukštai pasikėlusio
Vyturėlio sparnuos.

Sunku atmerkti akis,
Dar nenušvitus net saulei.
O štai
Tokia praeitis
Vaikšto po sielą
Ir džiaugiasi -
Vėl piemenys,
Ryto ankstaus basakojiai vaikai,
Toliau nuo žmogaus,
Bet - prie gyvulio.
Dieve, padėki ir jiems
Patarnaut.

- Eikš, geltonplauki mažyti,-
Motina sako liūdnai.
-Kur? - klausia vaikas-
-Ganyti.*

Kai įkritom į aušrą,
Jos rytą
Ir spindulį -
Ligi šiolei vis piemenys
Pradžioje tų,
Kurie po mūsų,
Po mūsų,
Po mūsų...

O, kiek turtų čia būta!
Netikėjau, o motin, stebuklais-
Auksas proto visai nekamuoja -
Baltą žodį
Kaip avį
Po pievą ganau,
Akyse – atminimai.
Ir tikiu,
Ir sakau-
Anas gi, iš raidės eM,
Geriausias piemuo.
----
*Kursyvu čia pacituotas Eduardas Mieželaitis. Norėčiau, kad net viena raide jis būtu kuo geriau išgirstas-šiaip  ar taip, tai jis mane ima už rankos, veda, neleisdamas pritildyti kvėpavimo. Pūkšiu kaip senas, iškleręs  garvežys, bet dar važiuoju. Ir klausausi, kaip kalba apie džiaugsmą, kurį patiria žiūrėdamas geram žmogui į akis. O sutikusi Dalija, net stabteli.
- O! kiškių  muzika, iš kur judu čia?
- Kodėl sakai „kiškiu muzika“?, - nesupratau, džiaugiasi ar peikia.
- Toks laikas. Pavasarėja. Dar ir dabar tebesapnuoju anuos pavasarių potvynius, girdžiu zuikių šauksmą užlietų lankų salelėse.
- Viešvilės sapnai? Ar klystu?
- Viešvilės, Pranuci. Tolimas laikas, o nuo savęs jo neatstumsi. Beje, ir piemenų laikas praėjo. Išgirdus dabar apie jį, taip skaudžiai atliepė - juk mes paskutinė karta, kurių sielose klajoja tokia atmintis. Dar autentiška. Jauniems nesuprasti.
Ilgiau šnektelėjome su Sodininku.
Sodininkas:
Tikroviškų išgyvenimų vaizdiniai ir mano sielai labai artimi, juolab, kad taip įtikinamai ir su nostalgija praeičiai pateikti. Ankstyvoje vaikystėje ir man teko vasaromis piemenauti, bet ne gimtajame krašte, o Altajuje, mosuojant labai ilgu botagu (bič) su trumpu kotu, kad iš bandos bandanti atsiskirti karvė ar telyčaitė grįžtų į būrį. Grįžęs į Lietuvą ir apsigyvenęs pas senolius, taip pat šiek tiek turėjau reikalų su gyvuliais: bobutės ar dieduko pasiųstas, eidavau perkelti karvės, kumelės, avių, pagirdyti gyvulių. Altajuje reikėdavo anksti keltis, o pas diedukus buvo kas kita, net savotiškai smagu, kai tekdavo gyvulius puolančius bimbalus vaikyti, pritrėkšti, prisisiurbusias kraujo erkes iš pakaklės ištraukti, vakarėjant iš tolimesnių vietų gyvulius parvesti į tvartą, kad pokariu siaučiantys vilkai nesudraskytų, ypač avių.
Kadangi šis mielas, išjaustas ir nostalgiją praeičiai keliantis eilėraštis mane trumpam perkėlė į tolimą praeitį su vargais ir linksmais nutikimais, aš jį su malonumu priglaudžiu... 

Sutikęs šį žmogų, visuomet jaučiuosi labai pakiliai. Gal todėl, jog žiūrėdamas į jo akis suprantu, kad nesunku senatvės nepastebėti, kai šalia atsiranda dar žilesnis plaukas. Juolab, kad niekuomet nesitaikė jo pamatyti niurzgiančio, surūgusio, nepatenkinto kitais ar savimi. Sodininkas- kelių poezijos knygelių autorius, tačiau apie poeziją beveik niekuomet nekalbame.  Pasitaikius progai padeklamuoja tuo metu gal arčiau atmintyje esančias jos eilutes ir vėl skiriamės IKI. Šį kartą  parsinešėme jo „Eskizą“. Šypsojosi ir sakė, girdi, pasaulinės poezijos dienos proga.

Išimu iš voko
Senas tėčio fotografijas
Ir išgirstu:
- Sveikas, sūnau,
Perduok linkėjimus mamai...
Neatsakau, tartum neišgirdęs
Jo prašymo.
O pats sutrikęs pagalvoju:
Negi iki šiol jie TENAI
Nesusitiko?

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-20 00:04

Pranas

Pranas 

CITUOJAMAS E. MIEŽELAITIS

kovas 2010
  teka 06:25
leidžiasi 18:30
ilgumas 12.05

  Jaunatis (pilnėja)
5 mėnulio diena

      20
      ŠEŠTADIENIS
Žygimantas Tautvilė Filomenas Irmgarda Irma Irmantas

Žemės diena
Pavasario lygiadienis

Brangi žuvis nenardo visų akivaizdoje
**********

Tyla, prakalbusi į tylą   
Suvirpa dar tyliau.
Ten, erdvėse minties,
Didžiausi nuotoliai sudyla
Ir vaikščioja Dvasingas
Tavo – Mano – Mūsų,
Kur ir žmogus kaip Dievas
Būtį sukuria iš žodžio,
Bet štai  paklausia iš TYLOS: 
“ O ką gi tu man pasakysi?
Nedidelis žalias žiogeli?“*

- Pasaulį Savęsp(i) kuriu
Iš tavo žodžio,
Eduardai, eM

Jau ne pirmą kartą  atsitinka, kad, atsivertus E. Mieželaitį, kažkas sukužda  smegenyse ir atsiranda  užrašas – nesvarbu, eiliuotas ar prozos kalba. Taip ir šis, bet šis ypatingesnis tuo, kad verčia pagalvoti apie pasikalbėjimus su juo. O gal? Bet imantis tokio sumanymo, kaip tai padaryti? Man būtų nesmagu, jeigu atėję kritikai daužytų kuolais. Ne, nemanykite, kad asmeniškai pats bijausi. Bijočiausi - išeičiau, pasekdamas kitų pavyzdžiu. Dar sunkiai, laaabai sunkiai  įsivaizduoju, bet, deja,  jau neatmetu prielaidų, kad ir kai kurie mūsų kritikai Mieželaičio nepažįsta. O jeigu staiga kuris nors iš jų tvinkt: kas esi, piemenie? Nagi, marš karvių ganyti!
    Ir kaip tokiu atveju man elgtis, kaip atsiprašyti Eduardą už tai, kad yra , kaip yra..
    Bet tiesa, kad nėra padėties be išeities. Manau, kad saugiausia kol kas, bent tol, kol galvoje geriau prašviesės, mudviems įsikurti dienoraštyje.

Piemens pėdoje

Laikas atėjo ir... BŪK!
Pavasari,
Ar žinai bent,
Kaip sieloje noksta
Tavo vardas gražus,
Kai dalgiui nereikia
Išeiti į žolę.

Paukščiai ima už rankų
Ir veda pabūt,
Kur šaukia miškely tilvikas*
Kur šūkteli pempė - - gyva!*
Kur puošias vestuvių vainikais
Kriaušė, slyva, alyva*

Mano laikas barzdotas
Jo rankoj - senatvės lazda
Švilpauki džiaugsmą, varnėne, 
Aš noriu girdėti tave
Ir matyt kaip piemens
Mažoje pėdoje
Pražįsta pavasariu
Žalias poetas.
Šokteli raidė it žiogas
Tai eM
Pažįstu aš ją, Mieželaiti.
-------
* Kursyvu cituojamas E. Mieželaitis

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-03-19 03:39

Pranas

Pranas 

KAS IŠ MANĘS PASIDYVYS?

Kovas 2010
  teka 06:28
leidžiasi 18:28
ilgumas 12.00

  Jaunatis
3 mėnulio diena

      19
      PENKTADIENIS     
    Juozapas Vilys Vilė Juozas

    Šv. Juozapas, Pempės šventė     
      Gyvenimas be vyro - kartesnis už pipirą
**************
*    Atsikėlęs aną vidurnakty, žiūriu gi, kad dar Arvydas Valickas degina Mėnulio jaunatį. Acha, pagalvojau, vis tik darbščiam žmogui padovanojau ją, jaunatį, ir labai  svarbiau, kad kukliam – nesididžiuoja neretai save  matydamas tarp savaitės geriausių:
Bet Arvydas budrus, atrodo, kad ir tokį mane girdi, nes ant balto ekrano juodu parašė:
“Čia daugiau ne kuklumas, bet gal nuoskauda, kad tiek daug gerų autorių nutilo, išėjo ir tenka tenkintis tuo, kas yra. Būkim todėl ir aukim visi, kol gyvi“.
- Taip, - žiojausi atsiliepti, bet susilaikiau. Ir gan ilgai, net iki šiol, nes pajutau, kad iš tų, pasak Arvydo "gerų autorių",  gal tik nedaug man žinomi. Kur kas daugiau išėjusių, kurie neįeina į tokią kategoriją , bet vis dėlto skauda, kad išėjo. Yra ir tokių, kurie  lyg neišėję, bet pasirodo retai,  dažniau paskaitinėdami, pasižiūrėdami. O kai atsiranda kūrinėlis neretai suvoki, kaip iš tikrųjų  atrodo poezija žmogaus vertės mastu, jos reikalingumu žmogui. Štai kad ir Kielės, kuri šį savo kūrinėlį vadina  "neeilėraščiu“ ir tas jos atkaklus kartojimas, kad "tai ne  eilėraštis" verčia praplėsti poezijos supratimus ir suvokti, kad žmogui ji reikalinga ne ten, kuomet ji Olimpe. Tikroji poezijos vieta žmoguje, kuomet su ja šilta, gera, o būna- kad ir negera ir reikia per ją prisipažinti, kad geriau nebus. Taigi, kažkokie tokie supratimai dingteli ir skaitant „ neeilėraštį“.

tai ne eilėraštis –
kalbėjimas su kambario tamsa
kai pagalvė kieta ir tyliai maudžia šoną

tai ne eilėraštis –
tik būsena keista
kai dienai neturi, o tau metus paskolina

tai ne eilėraštis –
laukimas ties brasta
pakol gyvenimas žemyn upe nutolo

tai ne eilėraštis – jame tavęs nėra

Patiko kam, nepatiko, ne tai dabar svarbu. Neieškokite jo čia, atėję į Kielės  namus, nes „neeilėraščio“  juose nėra ir įsitikinęs, kad jo čia nebus. Jį atsinešiau iš ŽŽ, kad galėčiau skaitydamas geriau išgirsti kai kuriuos pašnekesius ir suvokti jų pasekmes.
- Primityviai,-sako Vilnelė ir trenkia kuolu pabėdavodama, kad ak,"grafomanai dar vis pikti ir ištroškę keršto".
-Teisi vilnelė - mirtis visada primityvi, viens ir viskas :), - atsiliepia Kielė, ir tyliai paskui save uždaro duris.
O reziumė tokia, lyg  norint pasakyti, kad, mielas Diudia Pauteckai, kol yra kuolo ir rašančiam žmogui paniekos politika, kažkaip nelogiška sakyti: „Būkim todėl ir aukim visi, kol gyvi“. Ir visai kitaip tavo žodžiai atrodo, kuomet nuėjęs į „Žalią žolę“ randi po Kielės „neeilėraščiu „ parašus:

Galingai apibūdinta ta būsena keista, "kai pagalvė kieta ir tyliai spaudžia šoną"

Man irgi įstrigo "kai pagalvė kieta ir tyliai maudžia šoną". Gerai, kad manęs nėr tame eilėraštyje.  Bet gi yra, yra juk 

Taip, reikšmingai pakalbėta. Ir tik iš konkretaus žmogaus gyvenimo...

Labai subtilu ir artima, man tikrai patiko!

Tai ne eilėraštis, tai - gyvenimas...

- Nuoširdus ačiū visiems, - padėkojo Kielė už šiuos ir kitus parašus  po jos kūrinėlių „neeilėraštis“... Bet gyvenimas toliau toliau žemyn upe, o pavasaris ir Šv. Juozapas jau savo poezija:
Kyvis, kyvis,kyvis, kyvis.
Kas ir manęs pasidyvys? 
Kiaušinėlius dėsiu,
Vaikelius perėsiu.
Kad ir dyvys – nenudyvys
Aš visus mylėsiu,
Aš visus mylėsiu.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

0

55

Pranas

Pranas 

Kaip atrodysiu DAR PO...

Jau beveik mėnuo, kai ant stalo guli štai toks  raštas, kurio pradžioje:
Gerb. Pranai Karlonai,
Spaustuvė UAB „Petro ofsetas“ kartu su Jūsų dukra ir anūku Ignu nuoširdžiai sveikina  Jus gimtadienio proga ir dovanoja Jūsų poezijos knygos  spausdinimo paslaugą ...

Pradžioje lyg ir nudžiugau, bet neskubėjau nieko daryti, kad būsimos  knygos tekstai “susieitų“ vietoje, paskui pradėjau abejoti, ar ji man reikalinga, taigi knyga. Dabar, regis, pradedu suprasti, kad man nereikalinga ją turėti ir, pamatęs dukrą ir anūką, nuleidžiu akis, nežinodamas ką pasakyti.
Klausinėju savęs, kas atsitiko, kad praėjo noras turėti savo knygą, kurioje, nepaisant kokia bebūtų, MANO kūryba. Ir iš tikrųjų- kas? Būčiau senas, taip ir pasakyčiau, bet  MAN TIK TRUPUTĮ DAUGIAU, KAIP 71. Kai kaip gi atrodysiu dar po 71?

Toliau iš rašto:
Knygos  maketą rekomenduojame pateikti iki 2010 m. gegužės 1 dienos.
Kol kas jis nepradėtas, bet užtat aišku, kad toks darbas man neįdomus ir nerūpi.
Turbūt neįtikėtina, bet akivaizdu...
Bet užtat įdomu, kaip atrodysiu DAR PO septyniasdešimt vienerių?

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-02-25 10:58

Pranas

Pranas 

Motiejus su vyturiu (II.24)

1.
Taip ir traukė prie lango pažiūrėti į dangų - o gal gi pamatysiu ar išgirsiu vyturėlį. Bet ne, neišgirdau. Kaip, deja, nenuvažiavau pas Joną pietų.
O kvietė.
Paprašiau, kad į mano vietą su man skirtu šaukštu pasodintų Šv. Motiejų. Tačiau pamaniau, kad vis dėlto pavasaris prasidėjo ir man. Tikiu, kad kažkur arti vyturys vis dėlto yra, o kažkur toliau - net  ir dangun giesmę pakėlęs. O kad būtų realiau beliko tik pačiam prie jos prisidėti:
Čiru viru, pavasaris,     
Palikau vaikelius nelesintus   
Parlėksiu – palesinsiu
Prakirsiu ledelį- pagirdysiu.

2.
Iš kitų persimetinėjimų svetainėse man įdomesnis gal su zirzule. Rašė:
Jeigu pabučiavo į vieną skruostą, atsuk ir kitą.
Parašiau, kad mes, matyt, dažniau užrašome kitų mintis, negu savo. Bet ne mūsų kaltė, kad mes to nežinome.
Atsakė, kad girdi,Visos mūsų mintys yra tik genetinė atmintis ir kalbėdami nieko naujo nepasakom kitiems - pasakom tik sau.

Tai man buvo netikėta ir nustebau:
Na va! O aš dar vis tikėjausi, kad gal kažką pasakysiu naujo, ko gal ir dzievulis dar negirdėjęs.
Net ir ši viltis žlunga
Būk, zirzk, dzūkula.

Nepasakiau zirzulei, kad tokį žinojimą kažkas jai pasakė, kaip ir ji man, nes to iki jos nežinojau ir todėl neteisinga sakyti, kad nieko naujo nepasakom kitiems - pasakom tik sau. Ir nepasakysiu, nes atsuko ir kitą skruostą, kad krikščioniškai galėčiau pabučiuoti.

Pabučiavau.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

4 patiko

2010-02-02 20:06

Pranas

Pranas 

Aldas Mykolas Šlepetys

(Aldo Miguel Slepetis) gimė Buenos Airėse 1937m. Tėvai kilę iš Utenos.
  LIETUVIAMS

Jūs, turintys tyrą sielą
ir mano poezijoj ispanų kalba
randantys kelias eiles apie Lietuvą,
atpažįstant mane, lyg žvelgdami altoriun,

kur stovi legendinių dainų kūrėjai
Vienažindys, Jakštas, Poška, Strazdas.
Maironis, Donelaitis, Mečys- Kėkštas,
Kirša, Binkis, Kudirka, Baranauskas...

Mano širdis virpa iš džiaugsmo!
Tik ar ne per dideles viltis dedant į mane,
Klausiu aš jus.

Kad taip galėtų paprastos mano eilės
šlovingai apskrieti pasaulį.
Ak, Lietuva, didvyrių žeme. 

  Vertė Br. Dovydaitis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-01-27 14:46

Pranas

Pranas 

Geras užrašas

Labas.
Giriu, kad nebijai ir po blogiausiais vertinimais pasirašyti.
Tai vyriška, tai garbinga. Ir būk toks. Gyventi  sunkiau, bet ir pykdami gerbs ir mylės. Aš irgi.
Būk!

A Puokas 
Ačiū, stengiuosi neveidmainiauti, o slapstytis irgi ne mano būdui, tingiu.

Rašyti komentarą

2010-01-16 11:28

Pranas

Pranas 

Toks peizažas

Žiemoja Trakai.
Nuovargį jaučiu.
Galbūt žiemos, gal ežerų.
Ar netgi baimės.
O ne, neieškau Vytauto laikų,
Poezijos taip pat neieškau.
Gyvena žuvys po ledu.
Tamsi diena kalnagūbrį užgulus.
Aplenksiu pilis,
Į bažnyčią neužeisiu. -
Man regisi,
Geriau nei vakar suprantu -
Kai švenčių nėr
Ir praeitis prityla.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

9 patiko

2010-01-14 22:23

Pranas

Pranas 

Katuri beveik komunarai

- Kodėl "beveik?"
Pridėk padejėjus ir bus be "beveik",

Rašyti komentarą

2009-12-31 22:54

Pranas

Pranas 

Tie dešimtieji

Prisiglaudžiau kakta prie lango.
Už jo – žiema.
O mano kambary - šilčiau.
Ir suprantu:
Kiek daug erdvės pasauly,
Kad nesurastumei Savęs.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

3 patiko

2009-12-22 16:43

Pranas

Pranas 

*** nr.1 ***

" O mano širdžiai nebėra kur dėtis"

Betgi, o Dante, tu poetas.
Likimas prie žmogaus paliko būt tave.
Tai net sunkiau
Negu kad būti pragare.
Malonių nesulauksi.
Gero žodžio – irgi.
Tai kur kitur, jeigu ne čia
Galėtumei pravirkdint širdį?
Paverki, Dante Aligjeri.
O jei gali likimais ateitį įspėti -
Meluok, sakydamas
Kokie mes esame geri,
O ryt - dar geresni.

„ Rugienos“

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-12-22 13:32

Pranas

Pranas 

***

Betgi, o Dante, tu poetas.
Likimas prie žmogaus paliko būt tave.
Tai net sunkiau
Negu kad būti pragare.
Malonių nesulauksi.
Gero žodžio – irgi.
Tai kur kitur, jeigu ne čia
Galėtumei pravirkdint širdį?
Paverki, Dante Aligjeri.
O jei gali likimais ateitį įspėti -
Meluok, sakydamas
Kokie mes esame geri,
O ryt - dar geresni.

„ Rugienos“

Rašyti komentarą

2009-12-15 22:22

Pranas

Pranas 

Grūda

O nemaniau, gimtoji, ne,
Kad mailius tiek priverks.

Girdžiu, kaip it virvutė
Iš Grūdo ežero Grūda,
Išbėgus į kelionę,
Tikisi daugiau:
- Nelauk, nelauk -
Išėjusieji nesugrįžta,-
Pavirpa jos nedidelis vanduo.
Juokinga šitokį girdėti.
Atrodo, vos išbėgęs,
Baloje pranyks
Įkris į mažą šaltinėlį
Ir... pasiliks.
Ir bus tada:
„Nelauk, nelauk -
Išėjusieji nesugrįžta".

Po tiltu ties Ašašnykais
Pastoja mailius kelią:
- O Grūda, o maža upele,
Kas mus, mažus, užtars,
Jei ne maži?
Nejau, nejau, nejau
Galėtumei palikti?

Lig Merkio tįsta vingiais kelias,
O mailius priverkia upės akis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

0

56

Pranas

Pranas 

Kaip atrodysiu DAR PO...

Jau beveik mėnuo, kai ant stalo guli štai toks  raštas, kurio pradžioje:
Gerb. Pranai Karlonai,
Spaustuvė UAB „Petro ofsetas“ kartu su Jūsų dukra ir anūku Ignu nuoširdžiai sveikina  Jus gimtadienio proga ir dovanoja Jūsų poezijos knygos  spausdinimo paslaugą ...

Pradžioje lyg ir nudžiugau, bet neskubėjau nieko daryti, kad būsimos  knygos tekstai “susieitų“ vietoje, paskui pradėjau abejoti, ar ji man reikalinga, taigi knyga. Dabar, regis, pradedu suprasti, kad man nereikalinga ją turėti ir, pamatęs dukrą ir anūką, nuleidžiu akis, nežinodamas ką pasakyti.
Klausinėju savęs, kas atsitiko, kad praėjo noras turėti savo knygą, kurioje, nepaisant kokia bebūtų, MANO kūryba. Ir iš tikrųjų- kas? Būčiau senas, taip ir pasakyčiau, bet  MAN TIK TRUPUTĮ DAUGIAU, KAIP 71. Kai kaip gi atrodysiu dar po 71?

Toliau iš rašto:
Knygos  maketą rekomenduojame pateikti iki 2010 m. gegužės 1 dienos.
Kol kas jis nepradėtas, bet užtat aišku, kad toks darbas man neįdomus ir nerūpi.
Turbūt neįtikėtina, bet akivaizdu...
Bet užtat įdomu, kaip atrodysiu DAR PO septyniasdešimt vienerių?

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-02-25 10:58

Pranas

Pranas 

Motiejus su vyturiu (II.24)

1.
Taip ir traukė prie lango pažiūrėti į dangų - o gal gi pamatysiu ar išgirsiu vyturėlį. Bet ne, neišgirdau. Kaip, deja, nenuvažiavau pas Joną pietų.
O kvietė.
Paprašiau, kad į mano vietą su man skirtu šaukštu pasodintų Šv. Motiejų. Tačiau pamaniau, kad vis dėlto pavasaris prasidėjo ir man. Tikiu, kad kažkur arti vyturys vis dėlto yra, o kažkur toliau - net  ir dangun giesmę pakėlęs. O kad būtų realiau beliko tik pačiam prie jos prisidėti:
Čiru viru, pavasaris,     
Palikau vaikelius nelesintus   
Parlėksiu – palesinsiu
Prakirsiu ledelį- pagirdysiu.

2.
Iš kitų persimetinėjimų svetainėse man įdomesnis gal su zirzule. Rašė:
Jeigu pabučiavo į vieną skruostą, atsuk ir kitą.
Parašiau, kad mes, matyt, dažniau užrašome kitų mintis, negu savo. Bet ne mūsų kaltė, kad mes to nežinome.
Atsakė, kad girdi,Visos mūsų mintys yra tik genetinė atmintis ir kalbėdami nieko naujo nepasakom kitiems - pasakom tik sau.

Tai man buvo netikėta ir nustebau:
Na va! O aš dar vis tikėjausi, kad gal kažką pasakysiu naujo, ko gal ir dzievulis dar negirdėjęs.
Net ir ši viltis žlunga
Būk, zirzk, dzūkula.

Nepasakiau zirzulei, kad tokį žinojimą kažkas jai pasakė, kaip ir ji man, nes to iki jos nežinojau ir todėl neteisinga sakyti, kad nieko naujo nepasakom kitiems - pasakom tik sau. Ir nepasakysiu, nes atsuko ir kitą skruostą, kad krikščioniškai galėčiau pabučiuoti.

Pabučiavau.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

4 patiko

2010-02-02 20:06

Pranas

Pranas 

Aldas Mykolas Šlepetys

(Aldo Miguel Slepetis) gimė Buenos Airėse 1937m. Tėvai kilę iš Utenos.
  LIETUVIAMS

Jūs, turintys tyrą sielą
ir mano poezijoj ispanų kalba
randantys kelias eiles apie Lietuvą,
atpažįstant mane, lyg žvelgdami altoriun,

kur stovi legendinių dainų kūrėjai
Vienažindys, Jakštas, Poška, Strazdas.
Maironis, Donelaitis, Mečys- Kėkštas,
Kirša, Binkis, Kudirka, Baranauskas...

Mano širdis virpa iš džiaugsmo!
Tik ar ne per dideles viltis dedant į mane,
Klausiu aš jus.

Kad taip galėtų paprastos mano eilės
šlovingai apskrieti pasaulį.
Ak, Lietuva, didvyrių žeme. 

  Vertė Br. Dovydaitis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-01-27 14:46

Pranas

Pranas 

Geras užrašas

Labas.
Giriu, kad nebijai ir po blogiausiais vertinimais pasirašyti.
Tai vyriška, tai garbinga. Ir būk toks. Gyventi  sunkiau, bet ir pykdami gerbs ir mylės. Aš irgi.
Būk!

A Puokas 
Ačiū, stengiuosi neveidmainiauti, o slapstytis irgi ne mano būdui, tingiu.

Rašyti komentarą

2010-01-16 11:28

Pranas

Pranas 

Toks peizažas

Žiemoja Trakai.
Nuovargį jaučiu.
Galbūt žiemos, gal ežerų.
Ar netgi baimės.
O ne, neieškau Vytauto laikų,
Poezijos taip pat neieškau.
Gyvena žuvys po ledu.
Tamsi diena kalnagūbrį užgulus.
Aplenksiu pilis,
Į bažnyčią neužeisiu. -
Man regisi,
Geriau nei vakar suprantu -
Kai švenčių nėr
Ir praeitis prityla.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

9 patiko

2010-01-14 22:23

Pranas

Pranas 

Katuri beveik komunarai

- Kodėl "beveik?"
Pridėk padejėjus ir bus be "beveik",

Rašyti komentarą

2009-12-31 22:54

Pranas

Pranas 

Tie dešimtieji

Prisiglaudžiau kakta prie lango.
Už jo – žiema.
O mano kambary - šilčiau.
Ir suprantu:
Kiek daug erdvės pasauly,
Kad nesurastumei Savęs.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

3 patiko

2009-12-22 16:43

Pranas

Pranas 

*** nr.1 ***

" O mano širdžiai nebėra kur dėtis"

Betgi, o Dante, tu poetas.
Likimas prie žmogaus paliko būt tave.
Tai net sunkiau
Negu kad būti pragare.
Malonių nesulauksi.
Gero žodžio – irgi.
Tai kur kitur, jeigu ne čia
Galėtumei pravirkdint širdį?
Paverki, Dante Aligjeri.
O jei gali likimais ateitį įspėti -
Meluok, sakydamas
Kokie mes esame geri,
O ryt - dar geresni.

„ Rugienos“

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-12-22 13:32

Pranas

Pranas 

***

Betgi, o Dante, tu poetas.
Likimas prie žmogaus paliko būt tave.
Tai net sunkiau
Negu kad būti pragare.
Malonių nesulauksi.
Gero žodžio – irgi.
Tai kur kitur, jeigu ne čia
Galėtumei pravirkdint širdį?
Paverki, Dante Aligjeri.
O jei gali likimais ateitį įspėti -
Meluok, sakydamas
Kokie mes esame geri,
O ryt - dar geresni.

„ Rugienos“

Rašyti komentarą

2009-12-15 22:22

Pranas

Pranas 

Grūda

O nemaniau, gimtoji, ne,
Kad mailius tiek priverks.

Girdžiu, kaip it virvutė
Iš Grūdo ežero Grūda,
Išbėgus į kelionę,
Tikisi daugiau:
- Nelauk, nelauk -
Išėjusieji nesugrįžta,-
Pavirpa jos nedidelis vanduo.
Juokinga šitokį girdėti.
Atrodo, vos išbėgęs,
Baloje pranyks
Įkris į mažą šaltinėlį
Ir... pasiliks.
Ir bus tada:
„Nelauk, nelauk -
Išėjusieji nesugrįžta".

Po tiltu ties Ašašnykais
Pastoja mailius kelią:
- O Grūda, o maža upele,
Kas mus, mažus, užtars,
Jei ne maži?
Nejau, nejau, nejau
Galėtumei palikti?

Lig Merkio tįsta vingiais kelias,
O mailius priverkia upės akis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

0

57

Pranas 

Kaip atrodysiu DAR PO...

Jau beveik mėnuo, kai ant stalo guli štai toks  raštas, kurio pradžioje:
Gerb. Pranai Karlonai,
Spaustuvė UAB „Petro ofsetas“ kartu su Jūsų dukra ir anūku Ignu nuoširdžiai sveikina  Jus gimtadienio proga ir dovanoja Jūsų poezijos knygos  spausdinimo paslaugą ...

Pradžioje lyg ir nudžiugau, bet neskubėjau nieko daryti, kad būsimos  knygos tekstai “susieitų“ vietoje, paskui pradėjau abejoti, ar ji man reikalinga, taigi knyga. Dabar, regis, pradedu suprasti, kad man nereikalinga ją turėti ir, pamatęs dukrą ir anūką, nuleidžiu akis, nežinodamas ką pasakyti.
Klausinėju savęs, kas atsitiko, kad praėjo noras turėti savo knygą, kurioje, nepaisant kokia bebūtų, MANO kūryba. Ir iš tikrųjų- kas? Būčiau senas, taip ir pasakyčiau, bet  MAN TIK TRUPUTĮ DAUGIAU, KAIP 71. Kai kaip gi atrodysiu dar po 71?

Toliau iš rašto:
Knygos  maketą rekomenduojame pateikti iki 2010 m. gegužės 1 dienos.
Kol kas jis nepradėtas, bet užtat aišku, kad toks darbas man neįdomus ir nerūpi.
Turbūt neįtikėtina, bet akivaizdu...
Bet užtat įdomu, kaip atrodysiu DAR PO septyniasdešimt vienerių?

Skaityti komentarus (6)

Rašyti komentarą

2 patiko

2010-02-25 10:58

Pranas

Pranas 

Motiejus su vyturiu (II.24)

1.
Taip ir traukė prie lango pažiūrėti į dangų - o gal gi pamatysiu ar išgirsiu vyturėlį. Bet ne, neišgirdau. Kaip, deja, nenuvažiavau pas Joną pietų.
O kvietė.
Paprašiau, kad į mano vietą su man skirtu šaukštu pasodintų Šv. Motiejų. Tačiau pamaniau, kad vis dėlto pavasaris prasidėjo ir man. Tikiu, kad kažkur arti vyturys vis dėlto yra, o kažkur toliau - net  ir dangun giesmę pakėlęs. O kad būtų realiau beliko tik pačiam prie jos prisidėti:
Čiru viru, pavasaris,     
Palikau vaikelius nelesintus   
Parlėksiu – palesinsiu
Prakirsiu ledelį- pagirdysiu.

2.
Iš kitų persimetinėjimų svetainėse man įdomesnis gal su zirzule. Rašė:
Jeigu pabučiavo į vieną skruostą, atsuk ir kitą.
Parašiau, kad mes, matyt, dažniau užrašome kitų mintis, negu savo. Bet ne mūsų kaltė, kad mes to nežinome.
Atsakė, kad girdi,Visos mūsų mintys yra tik genetinė atmintis ir kalbėdami nieko naujo nepasakom kitiems - pasakom tik sau.

Tai man buvo netikėta ir nustebau:
Na va! O aš dar vis tikėjausi, kad gal kažką pasakysiu naujo, ko gal ir dzievulis dar negirdėjęs.
Net ir ši viltis žlunga
Būk, zirzk, dzūkula.

Nepasakiau zirzulei, kad tokį žinojimą kažkas jai pasakė, kaip ir ji man, nes to iki jos nežinojau ir todėl neteisinga sakyti, kad nieko naujo nepasakom kitiems - pasakom tik sau. Ir nepasakysiu, nes atsuko ir kitą skruostą, kad krikščioniškai galėčiau pabučiuoti.

Pabučiavau.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

4 patiko

2010-02-02 20:06

Pranas

Pranas 

Aldas Mykolas Šlepetys

(Aldo Miguel Slepetis) gimė Buenos Airėse 1937m. Tėvai kilę iš Utenos.
  LIETUVIAMS

Jūs, turintys tyrą sielą
ir mano poezijoj ispanų kalba
randantys kelias eiles apie Lietuvą,
atpažįstant mane, lyg žvelgdami altoriun,

kur stovi legendinių dainų kūrėjai
Vienažindys, Jakštas, Poška, Strazdas.
Maironis, Donelaitis, Mečys- Kėkštas,
Kirša, Binkis, Kudirka, Baranauskas...

Mano širdis virpa iš džiaugsmo!
Tik ar ne per dideles viltis dedant į mane,
Klausiu aš jus.

Kad taip galėtų paprastos mano eilės
šlovingai apskrieti pasaulį.
Ak, Lietuva, didvyrių žeme. 

  Vertė Br. Dovydaitis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

1 patiko

2010-01-27 14:46

Pranas

Pranas 

Geras užrašas

Labas.
Giriu, kad nebijai ir po blogiausiais vertinimais pasirašyti.
Tai vyriška, tai garbinga. Ir būk toks. Gyventi  sunkiau, bet ir pykdami gerbs ir mylės. Aš irgi.
Būk!

A Puokas 
Ačiū, stengiuosi neveidmainiauti, o slapstytis irgi ne mano būdui, tingiu.

Rašyti komentarą

2010-01-16 11:28

Pranas

Pranas 

Toks peizažas

Žiemoja Trakai.
Nuovargį jaučiu.
Galbūt žiemos, gal ežerų.
Ar netgi baimės.
O ne, neieškau Vytauto laikų,
Poezijos taip pat neieškau.
Gyvena žuvys po ledu.
Tamsi diena kalnagūbrį užgulus.
Aplenksiu pilis,
Į bažnyčią neužeisiu. -
Man regisi,
Geriau nei vakar suprantu -
Kai švenčių nėr
Ir praeitis prityla.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

9 patiko

2010-01-14 22:23

Pranas

Pranas 

Katuri beveik komunarai

- Kodėl "beveik?"
Pridėk padejėjus ir bus be "beveik",

Rašyti komentarą

2009-12-31 22:54

Pranas

Pranas 

Tie dešimtieji

Prisiglaudžiau kakta prie lango.
Už jo – žiema.
O mano kambary - šilčiau.
Ir suprantu:
Kiek daug erdvės pasauly,
Kad nesurastumei Savęs.

Skaityti komentarus (4)

Rašyti komentarą

3 patiko

2009-12-22 16:43

Pranas

Pranas 

*** nr.1 ***

" O mano širdžiai nebėra kur dėtis"

Betgi, o Dante, tu poetas.
Likimas prie žmogaus paliko būt tave.
Tai net sunkiau
Negu kad būti pragare.
Malonių nesulauksi.
Gero žodžio – irgi.
Tai kur kitur, jeigu ne čia
Galėtumei pravirkdint širdį?
Paverki, Dante Aligjeri.
O jei gali likimais ateitį įspėti -
Meluok, sakydamas
Kokie mes esame geri,
O ryt - dar geresni.

„ Rugienos“

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-12-22 13:32

Pranas

Pranas 

***

Betgi, o Dante, tu poetas.
Likimas prie žmogaus paliko būt tave.
Tai net sunkiau
Negu kad būti pragare.
Malonių nesulauksi.
Gero žodžio – irgi.
Tai kur kitur, jeigu ne čia
Galėtumei pravirkdint širdį?
Paverki, Dante Aligjeri.
O jei gali likimais ateitį įspėti -
Meluok, sakydamas
Kokie mes esame geri,
O ryt - dar geresni.

„ Rugienos“

Rašyti komentarą

2009-12-15 22:22

Pranas

Pranas 

Grūda

O nemaniau, gimtoji, ne,
Kad mailius tiek priverks.

Girdžiu, kaip it virvutė
Iš Grūdo ežero Grūda,
Išbėgus į kelionę,
Tikisi daugiau:
- Nelauk, nelauk -
Išėjusieji nesugrįžta,-
Pavirpa jos nedidelis vanduo.
Juokinga šitokį girdėti.
Atrodo, vos išbėgęs,
Baloje pranyks
Įkris į mažą šaltinėlį
Ir... pasiliks.
Ir bus tada:
„Nelauk, nelauk -
Išėjusieji nesugrįžta".

Po tiltu ties Ašašnykais
Pastoja mailius kelią:
- O Grūda, o maža upele,
Kas mus, mažus, užtars,
Jei ne maži?
Nejau, nejau, nejau
Galėtumei palikti?

Lig Merkio tįsta vingiais kelias,
O mailius priverkia upės akis.

Skaityti komentarus (2)

Rašyti komentarą

0

58

Per Žilį, bet ne Žiliui

Labas.
Buvau prie šiukšlių dėžės ir štai kokios mintys.
Atėjau ir pagalvojau: o biese, kodėl aš, save gerbiantis, senatve apšviestas žmogus, turėčiau knaisiotis poezijos šiukšlių dėžėse. Negi geresnės vietos gera poezija neranda? Ir kodėl jos kūrėjai taip negerbia savo kūrinių? Kad ir kokie negražūs pelėdos vaikai, o jie jai gražiausi.
Na, nežinau, bet mano metai jau ne tie, kad pagirčiau net rimtus komentatorius, ateinančius komentuoti ten kokio nors kūrinėlio.
Tau irgi, Žili, siūlau savo poeziją paduoti ne bet kur, o ir ją, ir jos skaitytoją gerbiančioje vietoje. Ji to, kaip suprantu, tikrai nusipelno. Seniai, bet atsimenu, kad esu apie tai Tau kalbėjęs. Nuo šios dienos, net nuo šios valandos po Šiūkšlių dėžes nesirausiu. Jeigu  žmogus negerbia savo paties poezijos, kodėl  turėčiau aš ją gerbti? Ar net žinoti?
Jeigu manęs  nesupranti, Žiliau, žinok, kad man skauda...

Skaityti komentarus (13)

Rašyti komentarą

4 patiko

2009-12-07 11:30

Pranas

Pranas 

Pora žodžių

Bambt! bambt!..
Ir atskamba iš tolumų:
„Atminimas - ne vežimas
Pora žodžių ir... gana“
   
Ūmai jaučiu -
Atgal siunčiu...

Kokie mes buvome keisti
Manydami, kad tiek pakaks.
Kur dingote, bičiuliai pokario basi,
Vaikystės alkanos piliečiai?

Tuomet ir nuotrauka it šventė,
Laimingai nušviečia akis -

Kraujavo naktimis pašvaistės.
Merkinėje išaugo po žeme
Didžiulis kryžių kalnas.
Pakils ar nepakis?
Matysime ar ne?

Bumt! Bumt!
Ir atskamba iš tolumų:
„Atminimas- ne vežimas
Pora žodžių ir... gana“

Greit surūdija širdyje kulka,
O manėme, kad pora žodžių
Atminčiai pakanka.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

2009-12-06 15:53

Pranas

Pranas 

DIEVO JUODAS PAUKŠTIS

O juodas varnai mėlyno dangaus,
O seno miško mielas drauge,
Padovanok man plunksną -
Te širdis priglaus
Tavo gyvenimą eilėraščiuose mano
Ir tą, kuris tau skrendant
Išniręs liula – supas po sparnais.
Ir nemanyk, beje, kad vyturių giesmėj
Daugiau didybės, palaimos ar meilės.
Kas su tavim ilgiau gyvenęs,
Tas žino, mato ir supras
Kiek daug dangaus mums dovanoji.
O juk tik ten užgieda vyturiai,
O mano varnai Goliau,
Dievo juodas paukšti,
Tik ten kalnai aukščiausi,
Bet tu - aukščiau.

Rašyti komentarą

2009-12-04 19:57

Pranas

Pranas 

Sustok, Akimirka!

Girdėjai gi!
Ne vieną kartą prašoma buvai:
- Sustok, Akimirka!
Skausmingai už tave daug užmokėjau.
Tačiau svarbiausia man, kad atėjai,
Nes laikas tavyje įsigeria
Su manimi kartu.
Kaip bus toliau, net nežinau,
Bet iš tavęs jau niekur neišeisiu.

Rašyti komentarą

2009-12-03 23:13

Pranas

Pranas 

Miškas

Dienas kaip malkas
Sudedu į krūvas
Ir... miškas auga -
Net apeit sunku.
Bet dingo tas,
Kuris norėtų padėkoti
Už nuosavybėje
Sukritusius metus.

Nerūpi jau,
Kaip reikia būti
Kaip sušukuoti plaukus
Ar paglostyti akis.
Ir ne dangun -
Širdin perkūnai dunda,
Uždarinėdami į ateitį duris.

Atsiklaupiu prie miško,
Malkom sukapoto
Ir šypteliu rudens pilka diena -
Nejaugi manote,
Kad ketinu pozuoti
Ar išvaryti mišką iš savęs?

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-11-30 17:55

Pranas

Pranas 

Iš laiško VOMUI

"Šiandien pagalvojau, kad vis tik esi protingas žmogus, VOMAI.
Iš vaikų darželio išėjai anksčiau.
O aš kažkaip rašau tuose "vaikŪŪŪ darželiuose" ir galvoju, kad tai rimtas darbas. Bet staiga perskaitęs klausiant, kas yra GLP pagalvojau, Vomai, kad ČIA daug KAS tik rašantys dėl rašymo.
Rimtesnį  eilėraštį NEDAUG SUPRAS. Bet svarbiausia, kad jų ir neskaito...
Ir jiems to dar nereikia- galvelės neprinokę".

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-11-28 19:08

Pranas

Pranas 

Vis sninga

Užkrito sniegas.
Dar maniau,
Kad žilas plaukas šitaip sninga.
Tiek daug prisnigo virš galvos,
Kad, regis,
Neišsi - kaip - stysiu.
Kapstaus.
Bet virš galvos
Vis sninga, sninga, sning...
O sniegenos,
Gražuoliai meilės paukščiai,
Po sniegą lando,
Paieškodamos manęs---
- Nėra, nėra, - girdžiu,-
Gal ryt kas ras...

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

5 patiko

2009-11-08 14:03

Pranas

Pranas 

Beausis

Užsigeidė Beausis paskaityti poezijos.
Perskaitė nediduką eilėraštį. Bet ką daryti perskaičius?
Mato, kad kiti rašo vertinimus.
Parašė ir Beausis.
- Kodėl parašei vienetą?
- Iš tikrųjų esu asilas, bet paslėptas kartu su ausimis.

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

2 patiko

2009-10-27 12:19

Pranas

Pranas 

Pasikalbėjome...

-Abejoju ar skiri mergą nuo ožkos, - pasakiau nežinodamas, kad reikalų turiu su kritiku.
    - Ar tai labai svarbu, jeigu nei viena nei kita  - ne mano?
    Truktelėjau pečiais.
    - Man - ne. Bet ir mergai, ir ožkai turbūt svarbu žinoti, kas prie jų kimba: ožys ar vyras?

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

3 patiko

2009-10-14 12:19

Pranas

Pranas 

Nemažai pažįstamų...

Po ilgo laiko nuėjau  pas "kūrybingi." Ten suradau nemažai pažįstamų. Suprantu, kad mėgstame keliauti.
Gal Amerikų ieškome?

Skaityti komentarus (2)

0

59

Pranas

Pranas 

Siunčia visiems linkėjimus

Dalija Kiliesiene 
Sveiki,Pranai,

mamyte pateko i ligonine - sustreikavo sirdele, siandien zonduos kraujagysles ir spres del operacijos. Prase perduot,kad jei prasilenks su smercium - parasys:) Siuncia visiems linkejimus:)
Palinkekit sekmes!

dukra Betina

Rašyti komentarą

2009-10-06 06:07

Pranas

Pranas 

Ražas ir Vahibas

Dar prieš ketvirtą valandą išsiritau iš lovos. Negaliu būti lovoje nemiegodamas. Tfu!
    Galvoje irgi tuščia, skamba puodai.
      Nuėjęs į Ž.Ž. radau Ražo: 

2009-10-05 22:15:38
Vahibas -
Nepavergtos tautos,
Rytų sūnus,
Korano tiesą išpažinęs,
Šioj vasarėlėj
Čia Lietuvėlėje
kalbėjo man :
Skirtingi esame,
Skirtingai meldžiamės,
Tačiau savas maldas
Mes skiriam tam pačiam -
Vienam,
Vardais skirtingais pavadinę.

Pridursiu nuo savęs:
Keliutę pats renkuos,
bet jų visų kryptis
pas JĮ,
kuris yra visur.
Tad keliute sava,
Skirtingais žingsniais,
Eigastim sava
Molžemį ir smėlį
Į kalnelį pakelėj
Vis minam
iki tos ribos -
Išeinu
Į savo dangų,
spalvų čia prisirinkęs.

Kiek daug, Dzieduli,
Neįstengėm peržengt ribų
Kai švietė saulė,
Lietučiui kapsint,
Darganoj,
Jausmų palaimoj.

Baugu
Kad amžina,
Gerai nubraukim
Amžinybę,
Juk ji ne mūsų rankoj,
Bet, sakau,
Palikim ribą.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-10-03 17:34

Pranas

Pranas 

Su duona ir vandeniu

„O štai ką judu su Šnekorium nemiegodami kalbat man visai nepatinka. Liaukitės, berniukai“,-paprašė Dalija Kiliesienė.
    Suraukiau kaktą - ką gi mudu su Jonu taip šnekam? Lyg ir nieko, kas neleistina.  Žvilgt į vieną įrašą, kitą , trečią... Taip, neretai vienas kitam kažką parašom, bet tie „raštai“ tokie, kad neatrodo, jog jie kažkam trukdo ir mudviem reikėtų aprimti.
    Parašiau Dalijai, kad „ ogi niekaip nesuvokiu apie ką čia.“
    Pasirodo, kad šitaip ji parodo į prieš parą parašytą mano kūrinėlį  „Erdvė dangui“ (4), primenantį  laišką. Tiesa, ne Šnekoriui, bet Ražui, kuris laikosi Žalioje Žolėje. Tai irgi ne pirmos jaunystės žmogus ir labai nuoširdus savo poezijai.
    O Daliją, kaip suprantu labiausiai išgąsdino žodis  „išeinu“.
    Dalija Kiliesienė:
    " Tas žodis "išeinu" man nepatinka, tegu ir tokia ar ne visai tokia prasme mano suprastas"
    Pačiai poezijai, matyt, nelabai svarbu, patinka ji kam ar nepatinka. Tačiau kitaip elgiasi jos kūrėjas. Man, pavyzdžiui, norisi, kad prie posmo kažkas  suklustų. Ir šia  prasme man pasisekė - Dalija  sukluso ir aš jau galėjau jai parašyti:
  „Žmogaus  būtyje  PATINKA ar NEPATINKA , manau, kad nedaug reiškia. Jau seniai seniai SENEKOS parašyta: "Ar galėtum nurodyti man tą, kuris brangintų laiką, kuris įvertintų dieną, kuris suvoktų, jog miršta kasdien? Juk klystame laukdami ateityje mirties: didžioji jos dalis jau - praeityje, nes prabėgusį gyvenimo tarpsnį valdo mirtis".
    Ir kuomet šitai priimi, tas išeinu toks natūralus, kad jo ir po skvernu nuo šviesos neapsaugosi.
    Ir Dalija  vėl atsiliepė:
      „Sutinku. Rodos nesu prietaringa, bet kažkaip smilgteli, tarsi galėtų pagreitinti. O juk ir pati ne be nuodėmės - per dažnai miniu mirtį. Nejau bijau?
Na, o kaip mano laiškelį priėmė Ražas?
    Manau, kad geriausiai  jo atsakymą perskaityti nuo pradžios iki pabaigos. Perskaityti ir vėl mąstyti, galvoti, suprantant kokia tai įdomi tema.

Iki mirties numirti reik,
Kitaip nebus tam laiko, -
byloja knygų išmintis.
Kaip nesusiruošusiam išeit,
Kiek daug darbelių čia sulaiko,
Kaip gera būt, kokia rimtis,
Apglėbus sielą lepią taip nuteikia:
Anksti kepurę dėtis ant galvos,
Keleivio lazdą į rankas paimt
Ir nepamiršt į krepšį kelionėn įsidėt
Namelių kvapą, draugo veidą
Ir žodį šiltą, kuris kelionėje aidės
Kaip ilgesys neblėstančios žvaigždės
Iš marmuro tylios erdvės,
Jau amžina riba atskirtas.

    Mano "išėjau „ ir mano palinkėjimai Ražui:
Te laimina dievai tave
Ir mano marmuras te
Gerą žodį taria... -
      nesiderina su Ražo „Jau amžina riba atskirtas“ Aš gi einu į marmurą žinodamas, kad Dievas yra visur ir einu, kaip statybininkas. Juk jau anksčiau pasakyta, kad reikia žmogui turėti dangų arčiau namų. Manau, kad gal ir Pilkę pavyks įsikalbinti, nes tai jos pasakyta:
  Norėčiau ir pati į kelionę susiruošti šitaip: ir su duona, ir su vandeniu, ir su batais, ir su brangiais vaizdais akyse
  Ir su darbo įrankiais, Pilkute.  Bet mes apie tai dar kalbėsim, jeigu, žinoma, neužmiršiu.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-10-02 09:15

Pranas

Pranas 

Drebėkit, rašykai!

Velnias! Sapnavau Josifą Visirianovičių Staliną. Dar to nebuvę.
    Vyko kažkelintas partijos suvažiavimas. Jis už stalo, kaip pirmininkaujantis, o aš nors ne už stalo, bet beveik šalia, pasienyje. Ten ir daugiau korespondentų. Ir man gėda, kad neypatingai moku šį darbą.
    Ot, ir pabandyk, žmogau, nesimokyti!
    O Stalinas toks liesas, nupempęs, kaip tremtiniai Sibire, ar kitur. Gaila žiūrėti, bet vis tiek su generalisimo munduru. Nors poelgiuose ir laikysenoje šaltas, bet manimi, sakyčiau, patenkintas bent tiek, kad teroro veiksmų nežadėjęs.
    Supratau, kad visas suvažiavimas buvo pamaitintas už „ačiū“ ar net ir to nepasakius. Bet kuomet Stalinas pamatė, kad mūsų lėkštėse kažkokie miltiniai kleckai, buvo labai nepatenkintas ir per Vorošilovą pareikalavo sau mėsiškų, vyriškai stiprių pietų. 
    O sako, kad praeitis išnyksta. Jos dabartyje nėra. Nieko panašaus! Net ir po sapnus paklajoja Tik įdomu, kuo aš taip nusipelniau? Kam prireikė Stalinui surasti mane?
    O gal aš jo ieškojau? Gal aš ji suradęs?
    Ko gero kitame sapne jau politbiuro nariu tapsiu.
    Na, tuomet jau drebėkit, rašykai!!!

Skaityti komentarus (3)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-09-30 18:29

Pranas

Pranas 

Labas visiems, kas gaisre...

Išskyrius hey they found your body prie nieko kito nesiliečiau. Mudu savo santykius sutvarkėme, pasinaudodami slaptu paštu. Aš, pavyzdžiu, dabar ją netgi labiau gerbiu, negu iki šio gaisro.
  O kad toks gaisras dar liepsnoja, matyt, nedaug ko reikėjo - tik degtuko. Nesakau, kad man malonu, bet daug ką pamačiau kitaip. Manau, kad nei vienas iš mūsų nesudegsime. Truputį apsvilę, bet tikrai manau, kad išeis į gerą.
Bet per tiek laiko pasakyta daugiau, negu reikia. Todėl iš tikrųjų išgirskime Klim:
Visų įsivėlusių prašau- gesinkite šitą gaisrą. Užteks...
Aš išgirdau.

Skaityti komentarus (5)

Rašyti komentarą

4 patiko

2009-09-28 20:27

Pranas

Pranas 

Taigi BŪKITE!

Yra priežastys, kurios verčia mane užversti tą puslapį.
    Manau, kad reikia pasakyti, jog ši bei ta pasiaiškinome ir su Violeta.
    Na, o visiems  „UŽ“ ir „PRIEŠ“ irgi - ačiū.
    Asmeniškai didi pagarba Vudu, padėjusiam išlyginti įsiplieskusį ginčą.
    Na, o kai į ligoninę važiuosiu – irgi pranešu.
    Kam reikia Lenino linkėjimų - sakykit.
    Riva, jeigu reikia matyti mano dukrų  aukštojo mokslo baigimo popierėlius, nesikuklink, užeik. Parodysime.
    O vis tik susikaupė nemažai medžiagos, kuri bent man reikalinga. Nemanau jos išmesti.
    Taigi būkite!
    Nepykite. Bet dar kažkiek norėčiau būti ir aš.

Skaityti komentarus (7)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-09-28 04:42

Pranas

Pranas 

Ačiū Tau, hey they found your body

Gerai suvokiu, kaip nustebo vartotoja „Čia ne aš“ suradusi po kūrinėliu kuolą. Man tokie dalykai ne naujiena ir nors neatsiliepiu, tačiau nesmagu būna nežinoti, kodėl žmogus, vertindamas kūrinį, bijosi savo darbo. Kodėl jis slepiasi? Ir labai svarbu žinoti, kas jis. Juk nori – nenori, o pagalvoji, kad  jis - tikriausia Antanas ar Stasys.  Mat, su jais, tarkim, esame stipriau silpniau susiginčiję ir išsiskyrę lyg nusidėjėliai.
    „Čia ne aš“ pernelyg jauna, kad galėtų pasilikti abejingos panelės pozoje. Seniai tokius dalykus lengviau pakelia.
    Kuolo dalintoja, sprendžiant iš vardo, yra anglė, nes lietuviškoje svetainėje ją tenka vadinti "hey they found your body".  Man tai tragedija, bet stengiuosi suprasti jaunų žmonių norą pasirodyti „ne kaip visi“. Ir gerokai drasko nagais nesupratimas, kuomet atsimeni, jog tai vienas iš svetainės adminų. Ir tuomet jau tenka atsidusti:
    - Dzievuli, net ir taip lietuvių kalba persekiojama, nekenčiama ir naikinama. Už ką? Kodėl?
    Ir suprantu, kad ateina karta, kurioje pasirodo "hey they found your body", kuriems dėl lietuvių kalbos, dėl lietuviškumo jau galvos neskauda. 
    Bet negi? Tai juk ne mano, o jos žodžiai: šiuo metu rašyke itin klesti beraštystė. Taigi, pati muša, pati verkia.  Ir ką tu, žmogau, jai pasakysi?
    Pasakyti, žinoma, visuomet atsiras būdų, bet ar supras?
    Vakar jai  rašiau pirmą kartą ir mano raštas toks:

Labas,
    Taip, aš visiškai sutinku su Jūsų nuomone, pasakyta „Čia ne aš“, bet kaip šitie "mėgstantys atvirumą ir tiesmukiškumą" pasilieka be parašo, tai jie mano akimis yra ne jokie kritikai, o erkės. Jeigu Jūs galėtumėte paneigti mano tokią nuomonę, būčiau labai dėkingas. O dabar pažiūrėkite, kiek daug čia erkių... Jų reikia saugotis. Paskaitykite Agricolą, anasis net grybauti bijosi ir įtikinėja kitus, kad neitų grybauti, nes juk gali būti sukandžiotas erkių...
    O iš paveikslėlių atrodo, kad šitos erkės nori būti gražios...

    Atsakydama  "hey they found your body" lyg ir  nustebo, esą“ čia komplimentas man "erkė"? ar kaip]? :)
    Manau, kad to galėjo neklausti. Ji gerai žinojo, kodėl aš apie tai pirmame susirašinėjime. Tačiau parašiau jai, sakyčiau, labai įtaigiai ir korektiškai: 
    Ne, nei komplimentas, nei priekaištas, nei pagyrimas, nei konkrečiai Jums. Erkėmis (regis, tą sakiau) vadinu be išimties visus, kurie kanda, bet patys slepiasi. Ir spėliok, kas tave įkando. Ir konkrečiai už ką? Paprastai spėlioji ir gali būti, kad mintyse pasakai visai kitą pavardę. Galima šį reiškinį vadinti "banditizmu už kampo". bet aš, išgyvenęs virš 70 , nesuprantu, kaip bijotis savęs, jeigu darai darbą, kurį darai.
    Kuolas irgi pažymys. Bet tik su parašu...
    Ir tuomet it perkūnas iš giedro dangaus. „Sutinku su Jumis“, - parašė  hey they found your body. Kaip kas ką besakytų, o tai vyriškas drąsus prisipažinimas. Aš nežinau, ar kas dar sugebėtume iš mūsų senų ir jaunų prisipažinti: esu erkė, esu tas, kuris iš už kampo smogia...
    Ačiū Tau, „hey they found your body“.

Skaityti komentarus (23)

Rašyti komentarą

10 patiko

2009-09-27 12:39

Pranas

Pranas 

Reikalingas dienoraštis - tarnas

Jau senokai knieti atversti dienoraščio puslapius taip, kad jie nepaisytų kitų nuomonės, o aš net užmirščiau, kad juos gali pavartyti bet kas. Tačiau tas „knieti“ visuomet kažkodėl slinkteli į šalį, užleisdamas į priekį kažkokius kitus reikalus atrodant, kad jie kilnesni. Tačiau truputį pagalvojus, nesunku suvokti, kad svarbesnių dalykų jau man negali atsirasti, o svarbiausias, kuris, regisi, dar gali pakusti valiai, yra būtent dienoraštis.
    Kita vertus, jį rašydamas, esi laisvesnis- neraišo rankų kažkur kažkada sakytos mintys. Kartoti jas – ne nuodėmė, dėl to - tikiuosi- neatsiras įspėjimų ar pasergėjimų, kad pernelyg dažnai čiupinėji tuos pačius dalykus. 
    Suprantu, kad „Rašykai“, įteikdami dienoraštį, lyg ir sako: rašyk ir jauskis, kaip šeimininkas užmiršdamas, kad kažkur čia vis tik budi prižiūrėtojo akis, bet kol neperžengta žmogiškoji riba, esi pirmas, o visi kiti, kartu su wabmasteriu kažkur toli ir jie tavęs nežino.
    Man, žinoma, nereikia, kad manęs nežinotų. Jei jau rašai dienoraštį ne į sąsiuvinį, ne užgesinus lempą, vadinasi, tikiesi, kad kažkas pavartys, praeis bent akimis jo puslapiais.  Bet šį kartą man irgi svarbiausia, kad tai būtų mano akys, kadangi tikiuosi, jog dienoraštis man padės atsiminti. Be atminties seno žmogaus kūryba darosi beprasmė, ji nei šis nei tas, iššokanti iš vėžių net lygiame kelyje. Man gi dar norisi pasėdėti prie eilėraščio, prie prozos rašinio.  Daug darbų nebaigtų, todėl manau, kad gal atsiminimai sujudins jų dvasią ir pratęs kažkada pradėtą kelionę į tašką B. Žodžiu, nuotaika tokia, kad šiandien sugebu gausiais argumentais pats save įtikinti, jog man reikalingas dienoraštis - tarnas, kaip Don Kichotui jo ginklanešys Sanča Pansa. 
    O šiandien suėjo pusė mėnesio, kai nebuvau atėjęs čia manydamas, kad gal jau nesinorės...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2009-09-12 00:40

Pranas

Pranas 

Lietuvių pulkai bėga?

*  Labas.
    Taip čia sveikinuosi  su Šeštadieniu. Jaučiu, kad jis nebus man geras. Bet ar tik man, jeigu mintyse turiu Lietuvos krepšininkus, Žalgirį pralaiminčius Lenkijoje?
    Bet stop!
    Kaip pasakiau? "Žalgirį pralaiminčius"?
    Betgi sakoma, kad ir tais 1410-ais atrodė, kad „Žalgirio„ mūšis pralaimėtas. Lietuvių pulkai bėga...

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-09-10 06:56

Pranas

Pranas 

Trys dienos Vroclave (1)

*    Prikėlė Kandžiukas.
      Atrodo, kad miegojau nesapnuodamas, tačiau dabar galvoju, kad yra puiki tema gerai rašančiam žmogui. O temos pavadinimas galėtų būti labai konkretus, pav. “Trys dienos Vroclave“
    Kad ir nebuvau ten, vis dėlto atrodo, kad lyg buvęs. Po vakarykštės krepšininkų pergalės prieš bulgarus, nuotaika pagerėjo, bet tik tiek, kiek ji gali pagerėti po atominės bombos sprogimo. Tačiau jeigu po nesėkmių Vroclave kažkas pradėtų krepšininkams priekaištauti, tai nebūčiau jų komandoje. Aš mintimis rašau labai gerą kūrinį, gerai suvokdamas, kad jis niekuomet nebus parašytas.
O norėčiau...

0

60

Pranas 

Atominis sprogimas (2)

***    Mačiau atominės bombos sprogimą. Toks debesis Vakaruose pakibo, kad ir pagal spalvas, ir pagal „grybą“ , kaip atominis sprogimas.  Neįtikėtina!
    Ilgai žiūdėjau. Gražu.
    Gaila, jau užmečiau savo fotografavimus, bet šis nutikimas skatina atsiminti ir vėl budėti - kad ir danguje - su fotoaparatu. Žinoma, nelabai noriu tikėti, kad taip atsitiks, bet...÷åì ÷åðò íå øóòÿò.
  Laukiu krepšininkų pergalės  Vroclave prieš  turkus. Jeigu atsitiktų priešingai (÷åì ÷åðò íå øóòÿò), tuomet reikėtų manyti, kad atominis sprogimas buvo tikras.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-09-07 08:06

Pranas

Pranas 

Guodžiau meluodamas (1)

*      Pasikėliau prieš šešias, o po valandos pradėjo lyti. Įdomu, kad rudenio lietūs man dažnai primena grybus. Ir šį kartą taip: esą, grybinis lietus, bus grybų.
    O juk tiesa tokia -  bus jų, nebus, o į tuos miškus, kuriuos pažįstu, vis tiek neišeisiu. Jie už 150 kilometrų į pietus nuo Kryžiokų ir Žaliųjų ežerų. Net sunku pasakyti, kad šis lietus juos pasieks. O vakar Šnekorius, išgirdęs, kad raudongalvį pavadinau grybu, pasišiaušė sakydamas:
    ''Pranuli, Tu jau "nutautėjęs" dzūkas. Na kur matyta, kad tikras dzūkas raudonviršius grybais vadintų. Kiek žinau, jie grybais vadina tik baravykus. Na, dar ir lepeškas šiek tiek vertina"
    Atsakiau savo bičiuliui, kad raudonviršį grybu pavadinau, teikdamas jam paguodos žiupsnelį, jog, esą, taip todėl, kad būnant suvalkieču, jaustųsi ir be dzūkų miškų Dzievulo nenuskriaustas. Iš tikrųjų yra gerokai kitaip: jau seniai praėjo tie laikai, apie kuriuos čia kalbėjo Šnekorius. Renka dzūkai visus grybus, o vertina juos pagal vertę, nustatytą turgaus.
    Taigi, mielas Jonai, raudonikiai irgi superkami, jie irgi dzūkui jau grybas, kaip ir nemažai kitų...
    Nepyk, kad  guodžiant tave, reikėjo pameluoti...

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

2 patiko

2009-09-06 17:51

Pranas

Pranas 

A. Solženycino eilėraštis (2)

*    Netyčia užkliuvau už Solženycino pavardės, o paskui ir už jo eilėraščio. Perskaičiau ir nusprendžiau pasilikti dienoraštyje. Nežinau,
kaip jis atrodo rusų kalba ir nežinau, kas jį vertė į lietuvių kalbą, bet  atrodo taip:

Linija, skirianti gėrį nuo blogio,
eina ne tarp klasių ir partijų,
bet per kiekvieno žmogaus širdį.
Ši linija yra kintanti,
metams  bėgant, ji pasislenka.
Netgi blogio apimtoje širdyje
rastum gėrio įtvirtinimus,
netgi geriausioje  širdyje –
Neįveikiamą blogio bastioną 
***        A. Solženycinas

    Tai tik tiek, jeigu, žinoma, užmirštama,
kad kalbama apie žmogaus širdį.

Rašyti komentarą

2009-09-06 08:02

Pranas

Pranas 

Ačiū, Dalija (1)

Perskaičiusi iš mano „Kryžiokų vasaros“ eilinį darbelį „ Prie pietinio lango“ Dalija parašė; „Radusi laiko perskaitysiu  nuo pradžios.  Tuomet truputį pagalvojęs, parašiau:
  „Ačiū, Dalija, bet siūlyčiau nevargti ir neskaityti tiek, kiek ketinate. Ot, būsiu dėkingas, jei perskaitysite tai, ką parašysiu. Dar žadu, nors kaip bus- argi gali žinoti? Dėl šios priežasties pradedu ir "kitokį" dienoraščio rašymą. Norėčiau, kad jis būtų man draugas.“
  Apie  numanomą būsimą dienoraštį  norėjosi parašyti daugiau ir atviriau, bent pridėti ir tokį sakinį: „ Tai todėl, Dalija, kad juk sakoma: pasakyk, kas tavo draugas ir aš pasakysiu, kas tu. Bet man pasirodė, kad tai per drąsus sakinys, nes labai suprantama, kad nemenka dalis „rašyk“ publikos dar neturi tokiam suvokimui patirties. Vienas dalykas tai perskaityti, žinoti, ir visai kita- suvokti patirtimi. Bet šios dienos ankstų rytą perskaičiau dar vieną Dalijos lapelį. Cituoju jį visą, kaip parašytas, tik išryškindamas man labiausiai reikalingą dalį.
    ''Skaitau ir skaitysiu. Žalioj žolėj perskaičiau visus dienoraščius ir didžiąją dalį poezijos, neatimkit to malonumo perskaityti viską.
    Surinkinėju į laikmenas atsiminimus, dienoraščius, visokius eiliuotus atgalius - vaikams, kad nereikėtų šifruoti mano dantyraščio, rašysena genda galutinai. Dar daug ko norėčiau, bet... Per vėlai pradėjau''.   
--------------------------
    Taip prasidėjo šis mano rytas.
    Smagu, kad jis prie „kitaip“ rašomo dienoraščio.
    O iki vakaro dar toli. Nors- argi?

Rašyti komentarą

2009-09-05 09:22

Pranas

Pranas 

Tai, ką, Adomai?.. (1)

Lietaus ir naktį nestokojo...
    Kažkodėl atsiminiau neseniai atverstus dešimties metų senumo užrašus. Ten ir taip:

Taip ir tuomet-
Rugsėjis, rudenį pradėjęs,
Pritemdė dangų ir dienas.
Daugiau lietaus ir
Atšiauresnis vėjas,
O vienas kitas rytmetis
Jau žibino šalnas...

Tačiau dabar, deja, nėra
Kas atsiminti tai galėtų,
Iš Naugarduko tą rugsėjį
Kas išvažiavęs Jankelio briku,
Paragindamas arklį botagu,
Kas bent kartelį jo,
Mickevičiaus, paklausė:
- Tai ką, Adomai,
Vilniuj  mokytis važiuoji?   
****
    Jau į svetainę nunešiau „Prie pietinio lango“. Bandysiu tęsti „Kryžiokų vasaros“ raštus ir kartu su jais rašyti dienoraštį. Bet dabar jis man turi kitokią paskirtį. Tikiu, kad būtent dar jis gali  padėti ATSIMINTI ką parašau, rašau, ketinu rašyti. Dienoraštis kaip pagalbinė priemonė atminčiai paremti. 
    - Nejaugi, Pranai,
    Šitaip atsiminti ketini? 
    Kitokių receptų deja, nežinau. Ir nieko  nuostabaus, jeigu  tektų jį vartyti po kelis kartus per dieną.

    - Tai ką, Adomai,
    Vilniuj  mokytis važiuoji?

Rašyti komentarą

2009-09-04 18:10

Pranas

Pranas 

Gal taip ir padarykim (2)

Turbūt ilgesniam laikui reikėtų susikaupti prie prozos. Jaučiu, kad dabar man sparčiausiai sunkėjanti kūrybos rūšis. Mat rašydamas didesnius gabalus, jau neretai užmiršti tai, kas jau parašyta arba kaip ir kur parašyta. Ir teisi buvo Barselona pasakiusi, kad tokie seniai, kol perskaito antrą sakinį, jau pirma užmiršta.
    Sarmata būna, kai supranti, kad lyg ir kartojiesi. Tačiau proza man dabar reikalinga atsiminimams. Jie su fantazija, bet  vis tik...
------------------
Tai – ką?
Gal taip ir padarykim,
Užvertę mūzas muzikos garsų,
Vėl į karietą –
Į gyvenimą sugrįžkim,
Kur smėlis girgžda tarp dantų,
Kur reikia būti bepročiu,
Kad patikėtum
Tokiu jo gražumu...

Rašyti komentarą

2009-09-04 09:20

Pranas

Pranas 

Kai lūžta šakos

Atrodo, su savim kalbu.
Bet - ne!
Eilėraštis atėjo.
Prisiglaudė prie lūpų,
Prišokęs prie akių,
Pasaulį teleskopais apžiūrėjo...
Aha, atrodo, gyvenu-
Rugsėjis dar bus mano.
Bet Dieve, kaip graudu,
Kai sode lūžta šakos obelų
Su obuoliais
Nukrisdamos ant žemės...
-------------------------------
    Šį kartą dar graudžiau. Vakar taip atsitiko su mano gražuole  slyva. Didžiulė šaka nutrūko nuo kamieno ir su visu rudens derliumi šleptelėjo žemėn.
    Žiūriu pro langą ir lietų – gaila, skauda. Ir oi, kaip trūksta tos šakos medyje, sode ir manyje. Galėjau juk paremti. Bet kuo? Ne šakėmis, ne kastuvu. O aukštesnę kartį nelengva gauti.
    Ant padorios karties mano sode ne pasikarti ne taip paprasta...

Rašyti komentarą

2009-08-06 06:13

Pranas

Pranas 

Vakar, kaip ir anksčiau,

prie dienoraščiau bandžiau ateiti prieš vidurnaktį. Deja, nepasisekė. Bet nieko naujesnio per naktį neįvyko, regis, net  miegojau be sapnų. Kita vertus, po kiekvienos nakties ateina nauja diena, o tai - laikas, brangenybė. Tik gal dar vis nesuvokiame jo kainos. Na, o toliau vis tik dakaryštis tekstas:
***0

    35-ji eilėraščio „ Iš kur atsiranda poetai“ eilutė išskirta ir palikta viena tarp kitų jo tekstų. Taip kaip čia:

Aš vis vien rašysiu eiles,

    Ir sakyčiau, kad šis jo darbas tęsiasi, nepaisant kad  buvo 1996m rugpjūčio 23 d., užbaigusi Alfonso žemišką biografiją. Apie tai primena ir paminklinis akmuo. Nuotrauka bloga, neišvaizdi ir ja gyvina anūkėlis Mantas. Tačiau vis dėlto man labai norisi savo akimis  įžiūrėti ir iš akmens perskaityti įrašą. Tai padaryti  nepasiseka. O įrašu tapo, pasirodo, A. Jocio aforizmas „Viltis išauga iš nevilties“.
    Bet grįžkim  atgal, prie  pažado, kad vis tiek rašys eiles. Apie ką jos? Kokias eiles?

Eiles apie grožį, apie darbą,
Apie skausmą ir pergalę
Apie laimę ir pralaimėjimą -
Rašysiu eiles apie žmogų.

Jūs jas skaitysite.
Skaitysite sužeistas eiles
Ir tikriausiai suprasite
Iš kur atsiranda poetai...

    Ketvirtoji  diena išsenka. Eilėraštis perskaitytas ir man džiugu, kad ir šioje svetainėje įrašau poeto vardą ir pavardę, kad buvome kartu su jo posmais. Mes juos skaitome. O Mute netgi parašė:Daug kartų ir atidžiai saitant eilėraščius išryškėja tai, kas užkoduota, širdim parašyta.
    Beje, A. Jocys paisė skyrybą. Nenorėjo, kad kas  kitas už jį galvotų, tapytų, suprastų, kaip reikia ar nereikia. Jis norėjo, kad skaitytojas  jį persaitytų taip, kaip jis to nori.

Rašyti komentarą

2009-08-04 22:08

Pranas

Pranas 

Jaučiu, žinau, kaip atvirai

ar nelabai, bet protingai į mane rodoma pirštais: esą, žiūrėkite, Pranas jau trečia diena, kai skaito Alfonso Jocio vieną eilėraštį ir reikia abejoti ar nepaliks ketvirtai.
    Iki vidurnakčio lieka apie pora valandų, todėl atrodo, kad  suspėsiu perskaityti. Bet pasakyti, kad šį jo eilėraštį „ Iš kur atsiranda poetai“ perskaičiau teisingai, gerai, taip kaip reikėtų perskaityti, aš, deja, nedrįstu. Ko gero reikėtų prie jo užtrukti ilgiau, bet gali atsitikti, kad taip ir įvyks. O dabar:

Jūs - žmonės!
Jums tikriausiai visko reikia?
Prašom.
Naudokitės mano širdimi.

Tiktai nežaiskite su ja.
Su širdimi žaisti negalima.
Jeigu jums reikia -
Galite sužeisti...

Aš norėjau pasakyti –
Jeigu Jums nuo to
Bus lengviau...

    Šiandien buvau „ant ratų“. Nuo vieno Vilniaus pakraščio važiavau į kitą, paskui – atgal. Su savimi turėjau ir šį Alfonso Jocio eilėraštį knygutėje "Ieškojau nesamos žvaigždės". Dievai žino kodėl, bet  pabijojau jį skaityti viešumoje. Apie tris valandas praleidęs autobusuose- troleibusuose nedrįsau perskaityti nei eilutės, nei žodelio. Svarbiausia to priežastis, matyt, ta, kad reikia pravažiuoti šalia Kalvarijos turgaus. Troleibusuose - autobusuose tokiu laiku susirenka nemažai prekeivių ir kažkodėl  baisu, jeigu kažkas pamatęs, kad skaitau eilėraštį „ Iš kur atsiranda poetai“, sumanytų jį nusipirkti. Derėtųsi, siūlytų kainą, nuoširdžiai manydamas, kad  galima nusipirkti ir poeto širdį.
Stop.
Ne, šiandien dar nebaigiu skaityti...
Dar lieka 10 neperskaitytų eilučių.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

2009-08-03 23:13

Pranas

Pranas 

Vakar, Alfonsai, citavau

tik 4 eilutes. Jos iš tavo eilėraščio „Iš kur atsiranda  poetai“. Kitos 39 eilutės liko neperskaitytos. Ar neužteko? Naktis buvo apvelta sapnais ir mačiau save visokį: ir tvarte, ir bėgantį, ir besiženijantį,  Et, ko tik nebuvo! Jau seniai žinau, kad sapnai pas mane ateina ne tik palepinti ar bausti vaizdais, susitikimas. Jie pildos. O gėdingiausiai pasijutau pamatęs, kad esu nuogas... Reikia ženytis, o ženykas nuogas ir besirūpinantis kaip surasti savo batus, kelnes, visą aprangą.
Dabar dar tik šešta valanda ryto.
Ir visa diena prieš akis.
Ko laukti?
Turbūt reikia suprasti, kad žmogui net miegant, jo siela dirba. Ką tik iš patalo, o pavargęs lyg būčiau  sugrįžęs iš javapjūtės.
**************
    Diena iš tikrųjų, kaip šiemet reta- karšta, tvanki, saulėta.
    Esu tyliai pasižadėjęs, kad vakarais, Jocy, susitiksime prie tavo vieno kito posmo.
    Šiandien  vėl skaitau iš to paties „ Ir kur atsiranda poetai“:

Kas čia blogo,
Jeigu vienas žmogus
Liks jau sužeista širdimi?

Aš nesiūlau. Šiaip sau...
Aš ne dėl garbės, ne!
Paprasčiausiai – jeigu Jums reikia,
Naudokitės mano širdimi.

Aš nesakau,
Jog man bus lengva...

    Vakar, Jocy, į mūsų dienoraštį žvilgtelėjo Aussia_senutė. Ji taip pat rašo eilėraščius. Paskutinysis, kurį skaičiau „Lašėjimams“ Ir prasideda:

O tu ten kažkada
Braidysi po bedugnes...

Gražu.  O mums paliko ir toki parašą  ;) vau.
Ką atsakyti?

Nejaugi
Aš toks blogas?
Ne, tikrai, jeigu jums reikia
Aš galiu pabūti –ir už kvaili...

Iki vidurnakčio bepaliko nedaug.
Iki.

Skaityti komentarus (1)

Rašyti komentarą

1 patiko

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI- (20011- ji) » SENOS PELĖDOS UŽRAŠAI (2011-ji)