Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » Labadien » RADIJO KARIETA


RADIJO KARIETA

Ñîîáùåíèé 1 ñòðàíèöà 10 èç 41

1

.                  KARIETA              http://s2.uploads.ru/t/9Mx7q.png

                 - GIRDĖJAI? RADIJO KARIETA... KAIP KARALIŲ RŪMAI...
                 - KUR VAŽIUOJA?
                 - DAR NIEKUR, BET REIKIA SUPRASTI, KAD VAŽIUOS

                                     

Aldona Vederaitė.
Gimė: 1924 m. vasario 16 d. (88 metai)
Ukmergė, Lietuva
Mirė: 2012 m. birželio 20 d.

Tėvai: Jonas Vederas
Elena Rakauskaitė-Vederienė

Veikla: Teatro ir kino aktorė, televizijos režisierė

Žymūs apdovanojimai:
Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžius (2004 m.)

Elena Aldona Vederaitė (g. 1924 m. vasario 16 d. Ukmergėje – 2012 m. birželio 20 d.) – lietuvių kino ir teatro aktorė, televizijos režisierė.

[taisyti] BiografijaA. Vederaitė baigė Ukmergės pradžios mokyklą. Nuo 1936 m. su šeima persikėlė gyventi į Uteną, kur tėvas buvo pakviestas dirbti banko buhalteriu. 1941 m. baigė Utenos gimnaziją, 1950 Valstybinio dramos teatro studiją, kuriai vadovavo Borisas Dauguvietis. 1941–1946 m. buvo tremtyje Sibire: Barnaule, vėliau Altajaus krašto Talmiankos rajono Šipycino kaime. 1946–1947 m. Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ šokėja. 1947–1951 m. Teismo medicinos instituto sekretorė–vertėja. 1951–1959 m. Kauno Jaunojo žiūrovo teatro aktorė, 1959–1991 m. Valstybinio radijo ir televizijos komiteto režisierė. Iki 1999 metų dirbo Lietuvos televizijoje.

===================================
Tomas Vaisieta
Gimė: 1933 m. rugsėjo 22 d. (78 metai)
Varėnos rajone, Norulių kaime
Vaikai: Perlis Vaisieta, Ginvilė Vaisietaitė

Veikla: lietuvių teatro ir kino aktorius.

Žymūs apdovanojimai:
2003 m. Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžius

Tomas Vaisieta (g. 1933 m. rugsėjo 22 d. Varėnos rajone, Norulių kaime) – lietuvių teatro ir kino aktorius. Vaikai – Perlis Vaisieta ir Ginvilė Vaisietaitė.

1950 m. baigė Nedzingės vidurinę mokyklą, 1954 m. – Lietuvos valstybinės konservatorijos Teatro meno fakultetą.

0

2

http://http2bb.2bb.ru/
http://peleda.mybb.ru/

*******************



Dvejopai  vardą  jos  tariu,
tačiau vienodai suprantu
vienodai rodo.

Nepyk, šalie Savęsp
nepyki,  Ašašai,
kad nevienoda tarsena sunoksta gerklėje
Abi jūs Tą – vienintelė,  viena
ir niekuomet daugiau nebūna

Iš vieno šulinio abi geru,
Iš vieno trupinio jums duona mano
Atplaukus  Nemunu,  Ūla,  Merkiu...

Ar  girdite?
Tai  ne M. K. Čiurlionis,  ne
tai skambina bažnyčiomis Kabeliai
Ratnyčia  ir  Marcinkonys
Vardais  pažystami  parapijonys
kiekvienas  sau,  su savimi
kaip su pasauliu  kalbasi.

Manęs  dar neatstūmė nuo  savęs,
I(r  aš kaiop  jie  suVis  šaknimis giliau kartu į žemę
Iš  ten išauga  ąžuolai
šilinių  miškas  želia
bet  O  Savęsp,  o  Ašašai,

kaip  tave  išvaikčęiosiu kaip  tave  išvaikšKaip  jas  išvaikščiosiu
..O  tu,  Savęsp, šaleėle  Ašašai
  tu Ašašaū
kaip  man  išbaikįčioti  tave
kuomet  bažnyčiomis   M.k  Čiurlionis   gtoja...
Atrodo  vis  giliau į žeme įsiyrbi  šaknis..iOu  S
galbų  dėl  to  nėbūki  išdidi...savimi
kaip su pasauliu šnekasi

Kierkvi9ena   su  savi
kaikai su  valstybę  šnekasiis

Mišku  užauga  vieverys,
bet  voveris aukčiau  vis  udehėlę  kalia   
š karašto karalienaę  taikosi

Aukėčiau už
a Marcinkonys
vardai  pažįstami  parapijonys
Kabeliu,  Rašnyųčios   ,  ĮRatnyęios   

šaukšto valgau ---
tačiau betoti

Juos suprantu
nes pats  iš  jų
Pats su Savęsp,  su Ašašai
Vis  šaknimis  giliau į žeme.

0

3

.          KARIETA           http://uploads.ru/t/k/n/8/kn85c.jpg

  – GIRDĖJAI? KARIETA, KAIP KARALIŲ RŪMAI...
   – KUR VAŽIUOJA?
   – DAR NIEKUR, BET REIKIA SUPRASTI, KAD VAŽIUOS

     
.                                Iš kelionių po Savęsp (Ašašai)






   1. Kalendoriaus lapelis
   2. Užsilikę kovo 10 d. varduvininkai

0

4

Įžanga       http://sd.uploads.ru/t/W3lnC.jpg

Kada tyliu
peizažai į akis
ateina ošti pasaką ar giesmę.
Nenoriu pasilikti su jomis,
tačiau be jų taip pat – ne kas:
lyg bėgčiau nuo savęs,
bijočiau prisiimti pajuokas,
kad toks netikėlis,
o taikausi surinkti atmintį,
atversti ją proza ar lyra.

Pavasariai jau palikti toli.
Žiema užpustė žalią laiką.
Nepasakyčiau, kad esu kvailys
ir nežinau, koks balius laukia.
Daugiau perkūnijos širdin negu dangun.
Iš ten žaibai supjausto užmojį kilnesnį,
iš ten lyg nuo aukštų kalnų
išnokus nušliaužia griūtis.

Ne kartą jau žiūrėjau į save,
norėdamas surast kilnesnį žmogų;
griūties nelaisvėje ir pajautos kitokios –
naktis nemoka atsiskirti nuo dienos,
žmogus – išsaugoti autoportretą.
Net nesvarbu esi ar – ne...
Ir tik vėliau, ištirpus griūčiai,
atsirandi nuo pat pradžių:
O Viešpatie, ir vėl bažnyčios skambina,
ir vėl, o, Viešpatie, žmogus esu,
ir vėl peizažai į akis
ateina ošti pasaką ar giesmę.

Man reikia dar sugrįžti į Savęsp
ir Ašašai išvaikščioti
kol kojų padai dar į žemę
pėdas spaudžia.


`I. Poe poterėlis

Būna, kai ir netyčia paimu už vieno ar kito rankų piršto ir paglostau. Tokiais atvejais jie man dažniau reiškia pragyventus dešimtmečius. Vienas pirštas – dešimt  matų,  kitas  pirštas – ir  vėl dešimt. Toks darbas  prasidėjo glostant kairės rankos pirštus. Ir, regis, nespėjau atidžiau aplink savęs apsidairyti, kai vienąkart  prisėdau ir rašiau. 
Kai pragyventa tiek dešimtmečių, kad juos  skaičiuojant neužtenka vienos rankos pirštų, laikas darosi greitesnis. Štai užlenkti ir kitos, dešinės, rankos Nykštys su Smiliumi. Nors šauk: valio! Septyni dešimtmečiai kaip Nemunu vanduo nuplaukė. Tačiau šaukti nesinori. Ar ne per greitai, a? Ir pradedi abejoti, kad šalia Smiliaus esantį Didįjį pirštą vargu ar pasiseks užlenkti. Vilties nedaug, bet, žinoma, be jos neapsieinama. Neapsieinu ir aš. Vis dažniau pagalvoju, kad užbaigus aštuntą dešimtmetį, ne sarmata būtų, jeigu įsikibęs į Bevardį, ir su juo pradėčiau galynes. Nemirksėdamas. Neabejodamas. Nesibaimindamas, kad tai, kas man atrodo gražu ir gera, nebūtina norėti, kad ir kiti taip jaustų. O jis, Bevardis, su savo dešimtmečiu, čia pat, tik už durų.
   Suprantu, kad šį kartą  taip pradėti užrašai pasirodė prasmingesni. Jie neužsimiršo. Atsiminęs vis ateidavau prie jų, tikėdamas, kad  atsiras  dvasioje  daugiau  gaivos – ten bus suprasta, kad  žmogui reikia, kad jis  bent pasapnuotų save gražesniu, negu iš tikrųjų yra.
Ir buvau sužavėtas kaip išgirdau iš ten Poe:
– Nepyk, Pranuci. Aš  perkelsiu tavo meškerę į  kitą  vietą,– pasakė ji ir  pašnabždėjo kaip poterėlį:
 
Niekų valdove,
pasakas gražiai seki.
Kokioj dievų šaly,
išmokęs šitokios meistrystės?
Štai jau ir aš į čia atėjęs iš toli,
bet neprailgo mano ilgas kelias.
ir neužmiršta titnagas įskelti ugnį,
pajautęs kad nelyg žvarboj
senatvėje apšalęs

Net nepaklausiau, iš kur ji, Poe, žino mano nusiteikimą (sakau -  nusiteikimą) sumanymui, kurio ir pats dar nesuvokiu. Detaliau jis neiššifruotas. Ir iš tiesų, klausti nereikėję. Poe mestelėjo meškerę toje ežero vietoje, kurios gelmė nebuvo tuščia. Meškerės plūdė tuoj paniro. Toks masalas pražiodino nemenką žuvį. Tačiau anoji irgi nebuvo kvaila, kad užkibtų.
  – O Pro? Ar ji irgi žino? 
  – Va tau! Turiu teisę supykti, – atsiliepė pati Pro.– Negi manai, kad Poe galėtų žinoti daugiau?
  – Atsiprašau. Man judvi abi be pirmos ir be paskutinės.
  – Girdi, Poe, ką sako dziedulis. Mudvi jam „be pirmos  ir be paskutinės“? Duok dieve, kad taip ir toliau,  bet nereikia užmišti ir žmonių pasergėjimo: neperšokęs per tvorą nesakyk, dzieduli, op!
  – Sakau ne kaip galėtų būti, o kaip dabar yra.
  – O dabar yra  irgi  ne  kaip, – truputį užtrukusi  atsiliepė Pro.– Ne kaip, deja, nes atėjo  laikas  pripažinti, kad,  anot  Poe:

Žiūriu pro langą rudeninį.
Šioj pusėj stiklo – šilta, net jauku,
bet džiaugsmo kažkodėl nėra.
Anoj gi  –  sodo medžiai numeta lapus.
Atkakęs spalis kilsteli kepurę –   
galbūt ir saulės truputis dar bus,
o bobos gal į savo vasarą subus,
bet pasaka žalia, deja, išseko...

O  štai ir aš galvoju:
kažin ar kada
aš  pasakysiu tau netgi  ne Žodį, o žodelį,
kuris galėtų sopuliu užkrist tave,
Niekų valdovą. 

Širdyje dzingtelėjo, sieloje kažkas sunkiai sumojo sparnu, galvoje išgirdau dvi papūgas:
  – Girdėjai? Karieta kaip karalių rūmai
  – Kur važiuoja?     
  – Dar niekur, bet reikia suprasti, kad važiuos
Iš „Savęsp  montažų“ – 1

II. Vaikšto po mišką žmogus

Prasidėjo...
  Tačiau stop: ar reikia taip – prasidėjo?
  Laikas tiksi, šliaužia, eina, bėga, lekia, šuoliuoja  – lyg ir nieko neatsitikę, kas rodytų ypatingesnį planetos žmogaus gyvenimą. Ir anksčiau taip, taigi visaip, kai nedaug žinai, kas kur kaip nutinka, o juo labiau –  kas nutiks. Tačiau yra dalykų, kurie čia pat, panosėje
ir dar arčiau – jie  savyje [Savęsp(i)], o neišgirsti, kad tokie jie yra.  Net ir tuomet, kai jie  gastrolėmis,  pilnatimi reiškiasi. Įsigeria į kraują,  kvėpavimą,  į smegenis ir atrodo tylu, ramu, Tik pamatęs pasekmes atsimeni, kad ir tyloje per trumpą laiką žmogus pražyla.
  Tai, kas prasidėjo ir ką jau suspėjau truputį anksčiau įvardinti „ Poe poterėliu“, nebuvo nei pavėluota, nei paankstinta. Pajauta žinojo, pranašavo, kuždėjo ruošė mane pasirengti  dar vienam žmogaus būties tarpsniui, tačiau  toks pasirengimas reiškėsi tik  laukimu – atrodė, kad kažką specialiai tvarkyti savyje man nereikia. Tai panašu į  kvėpavimą – kvėpuoji ir nežinai, nes užsimiršęs esi, kad  kvėpuoji, o  atsiminus irgi nežinai –ir net nerūpi – ką  įkvepi. 
  – Ką tu apie tai pasakysi, mielasis? – paglostęs dešinės rankos Didįjį pirštą, mintimis tariau  jam. O jis dažniausiai žino, ką man  atsakyti, nes šią misiją paskubu atlieku už jį.
– Dar meteliai ir būsiu užlenktas. Būsiu įveiktas, –girdžiu  jį. – Tačiau tik po metų. Ant dvejų delnų aštuoni dešimtmečiai eilutėje suguldyti.
– Po metų ir keturių mėnesių, – tikslinu būsimo peizažo  atsiradimo laiką. – Kai ir per vieną dieną visas Savęsp įskausta, nesinori užmiršti mėnesių. Tačiau jeigu man netgi nepasisektų tavęs, Didysis piršte, užlenkti ir negalėsiu atskaičiuoti aštuntąjį dešimtmetį, atsimink ir žinok, kad vis tiek esu tau dėkingas. Visą šį dešimtmetį  gyvenu  kaip pensininkas. Nelengva tautai tiek laiko tokį senjorą išpenėti. Oi, nelengva. Ir sušukuoti, ir  nuprausti, ir drabužį paduoti reikia. Už tokius kaštus    galima būtų tanką nusipirkti šalies nepriklausomybei  ginti.
  – Tanko gal – ne. Velnioniškai brangus, bet vieną  tankistą metus laiko geriau blogiau užlaikyti, ko gero, įmanoma.  Tačiau,  et, apie ką  čia mes? Gyvenkim,  Pranuci. Beje, aš irgi nelabai suvokiau apie kokį valdovą  pagiedojusios Poe su Pro. Man net ir vardas  negirdėtas: Niekų valdovas. Pasirodo, kad ir toks yra.
– Jos dar grįš. Abi grįš. Pratęs kalbą. O kad pradėjusios ją, greit  nutilo, tai irgi yra tai, ko iš gyvenimo panašiai kaip ir iš dainos neišmesi. Taip jau sumanyta – reikia, kad  žmogus pats suprastu, kas vyksta jame. Ir ši, neva, ramybės pauzė, kurią dabar turime, tam ir palikta, Didysis piršte.
  – Neva,  ramybės  pauzė.  Kodėl neva?
  – Todėl, kad tokioje  ramybėje nuovargio atsiranda  daugiau negu visą dieną kapojant malkas. Atsimeni?
Niekų valdove, 
pasakas gražiai  seki...
  Kas jis, a? Na sakyk  gi, Didysis Piršte, kas jis? Į ką konkrečiai šitaip nusitaikiusios rodo Poe ir Pro? Bandau visaip suprasti, bet turbūt šitaip mįslingai pasakyta gerai  apmąsčius reikalą kad, surinkęs paskutinius drąsos likučius, sugebėčiau neprievartaujamas, savanoriškai  pats save įvardinti kaip tokį. Nors, regisi, nė vienos pasakas nepasekęs. O  jos? Kad ir  Pro.  Skolinasi žodžius iš Poe ir panašiai  kaip gailestingoji motina:

Kažin ar kada
aš pasakysiu tau netgi ne Žodį, o žodelį,
kuris galėtų sopuliu užkrist tave,
Niekų valdovą.

  – Jeigu tai, Pranuci, kalbama apie tave, tai jos labai  gerbia, galbūt, net myli. Manau, kad  dėl  to verta  nepaisyti peršamo Niekų valdovo titulo.  Priimk  ir  džiaukis, – pasakė  Didysis, ir, žinoma, būtų geriau, jeigu tais  žodžiais savo nuomonę  būtų  baigęs kalbėti,  bet – ne,  nebaigė. – Tačiau  supranti, – tarė toliau Didysis, – kad aš čia juokauju panašiai kaip ir tu, rodydamas į  kelmą.
  – Kelmą? – suklusau.
  – Užmarštis žmogaus nepuošia, bet, kaip  suprantu, tavo vargai dėl jos baigti. O kalbu aš apie štai ką:

Vaikšto po mišką žmogus.
Jeigu aš, tai tokio niekuomet nežinojau.
Prieina prie kelmo, prisėda
ir juokias abu, kad... kelmai,
kad  kažkam dar po kojomis
kažkam akyse pasimaišo.

Vargiai kada čia valdovas ateis
bet norėtų kelmai,
kad pasaką sekant
neatrodytų žodyje baikštūs –
karalienę sutikę, jie ir patys
lig žemės, lig padų grakščiai  nusilenks,
bet karaliui – o niekad! o niekad!

– Liko metai, Didysis, metai ir keturi mėnesiai. Gera  mano su tavimi. O iš anksčiau parašyta:
  Nelabai įsivaizduoju, kad aštuntą dešimtmetį (o ir visus aštuonis), galėjęs praleisti prasmingiau, negu atsitikę, tačiau skolų sąskaitos – vis į mane, į mane. Ir šiandieną – vis į mane, į mane... Jos  nesiliauja, neatslūgsta, o priekaištai irgi vis už tą patį, tą patį: kad, girdi, kodėl nepranokau savęs tokio, kurį prisimenu ar žinau buvus nuo 1939 metų penktojo sekmadienio (sausio 29 dienos). 
(Iš „Savęsp montažų“ - 2)
2017-10-08 07:40

Komentarai:
Luiza Šarlotė 

Liko metai ir keturi mėnesiai... Tikiuosi, kad Pranucis omeny turėjo ne tik savo Jubiliejų, bet ir šios naujos knygos išleidimą, pristatymą, kurio nekantriai laukia skaitytojai, o ištikimosios palydovės Poe ir Pro ruošiasi ir puošiasi šiai šventei.  5 

  III. Sunki mūzų padermė

Taip, taip, tai šitaip aš rodau: sunki padermė mūzų. Galbūt iš toliau atrodo, kad vos spėjau ištarti šituos žodį, o jau nusišnekėjau. Tačiau kitaip pasakyti nesinori: kai skauda – joms,  mūzoms, skauda labiau, kai  džiaugiamasi –  jos, mūzos, pasineria giliau, išsiliedamos ir šituo eteriu užliedamos kitus. Net ir tuomet, kai arti nebūna, nesimato, o vis tiek jų poveikį visuomet jaučiau. Ir ypatingai toks pojūtis atsiranda tuomet, kai jos dėl kažko supyksta.
   Pyksta mūzos, deja, taip pat. Ir tai ar tik ne pati  didžiausioji jų bėda? Man nelengva priskirti prie mūzų padermės Vidinį. Bent kiek atviriau apie tai lyg nesu  kalbėjęs, bet iš tikrųjų per jį pirmiausiai pramokau pažinti jų pasaulį, o mūza, „pasidabinusi“ ant  krūtinės  permestu automatu ar prie diržo prisegtu savižudžio  sprogstamuoju užtaisu, man jau senokai įprastas reginys.  Tačiau dažnai tokios amunicijos joms neprireikia,  kadangi ir žodžiu geba kirsti kaip bitė. Vis dažniau pasitaiko, kad ir bitės įgeltas, o  aikteliu ir paprašau: nebūk, bitele, mūza...
   – Nebūk bitele, mūza, –  tariau ir Švelniajai, ne tuoj  suvokęs, kad taip gėlė ne bitelė.
   Švelnioji:
    –aš tyčia žodį aš parašysiu mažosiomis. ar atsiras sveiko protelio žmonių šiam garbėtroškai parašysiančių vienetus. vieni marazmai senuk skaitant savąjį prisistatymą. ar yra dar žmogus tiek sugedęs kaip tu. Būtų užtekę pristatyti save taip:
   
AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ...

   Galėčiau, žinoma, vardinti ir vardinti, rodydamas į sveiko  proto žmonės, šiam garbėtroškai parašiusių vienetus. Tačiau ar reikia? Nebent tik dėl patikinimo, Taigi, vienas iš jų taip:
   Aš tave skaitau, ir vertinu kuolais 95 kartus iš šimto. Nes iš mano perspektyvos, tai ką tavo perskaitau yra šlamštas. Ir jei tu nesugebi apsieiti be vaikiškų žaidimų, kai įžeistas ego liejamas komentaruose, tai gal išvis nesi pasirengęs publikuotis erdvėje, kurioje kiekvienas turi teisę nelįst į ..., vien dėl to, kad esi senas ir publikuoji grafomaniškais tempais.
   
  Tai va, Švelnioji, manau, nereikia jaudintis, kad niekas manęs tokio – ir seno, ir grafomano – nemato. Daug kas mato, daug. Tačiau nežadu kam nors  pastoti kelią į senatvę su jos apraiškomis, jos papūgomis smegenyse. Gal tik tiek, kad neskubinu į ją ką nors ateiti. Kad ir kada į ją ateitum, vis tiek nepasirodys, kad pavėlavai. Tačiau, žinoma, galima apsieiti ir be jos. Be senatvės. Betgi ir vėl: kad ir laisvas tokius linkėjimus sakyti, tačiau savo laisvei daug kur esu užtvara, siena, kalėjimas. Esu grandinė, kad  ją laikyčiau nelaisvą. Ir man būna smagu, kad nesiskubinu aplenkti  eilėraščių, apdaužytų kuolais. Neretai ateinu, pastoviniuoju, pašnekinu aš juos, pašnekina jie mane Štai ir šį kartą sustojau  prie vieno iš jų, įvardinto „Dienoraštis savaip (keistas jausmas) “.
     
Jau vargu, ar kada
dar galėsiu miegoti
ir, įėjęs į sapną,
pabūti ramus.

Keistas jausmas!
Lyg tik pasakyta –
Dievas žmogų sukūrė
pagal atvaizdą savo.

Ir užaugo tas laikas,
kai ne Dievo jau ieškau
įžvalgyti jį taip,
kad pažinčiau,
kažkur danguose ...
 
Grok, Poe.
Ir tu, Pro.
Šiaip ar taip,
mūzose esate sesės.
Man skaudžiai baisu,
net netyčia atėjus,
po save pasivaikščiot:
žydai vis eina, ir eina,
eina ir eina numirt manyje...

O Jeruzale Vilniaus,
o Jeruzale manyje,
neišeik,  neužmiršk,
kad lietuvis esu.
Nesakyk atlaidžiai,
kad (ką gi?) taip buvo –
laikas negrįžta
ir tai, kas jame padaryta –
taip  pat.

Eina žydai, vis eina ir eina,
eina žydai numirt manyje.
O jausmas toks tikras
kaip pasakyta:
Dievas žmogų sukūrė
pagal atvaizdą savo.

  Uždegu žvakutę, ją pakėlęs ant  paskutinio taško, ir  žinau, kad kaip mušto žmogaus kaina gerokai didesnė negu nemušto, taip ir eilėraščio. Žvakės šviesoje eilėraščio panorama atrodo raiškesnė. Kažką  krapštėliu, norėdamas jam padėti, bet kartu ir bijausi, kad kažkam (o ir jam pačiam) nepasinorėtų atrodyti geresniu ir manyti, kad  jis nepelnytai kuolais apdaužytas. O kitą sykį atėjęs parašiau:
   Kai ateinu prie šio eilėraščio kažkur pasąmonėje pamatau keletą baltaraiščių, atėjusių dar kartą peršaudyti Vilniaus Jeruzalės.
    – Ne, ne, tai netiesa, – dabar gi ir pats sau  priekaištauju, uždegtos žvakės  šviesoje atsimindamas, kad buvau palikęs skaitytojui  teisę  užbaigti eilėraštį patriukšmaujant supratimu:
   – Betgi,  Pranuci,  čia taip Dievais  šaudomas,  jo  paveikslas. Kaip  čia tu taip, a?
   – Iš  tikrųjų, kaip aš  čia  taip?. Gal protingiau paklausti tų, kurie taip šaudo. Jie irgi sukurti  pagal Dievo atvaizdą...
--------------------------------------

Gerai ar negerai, Šarlote, nežinau, bet man jo čia prireikia, kad šiame kontekste  jis,  mano  galva, išplečia savo veiklos funkcijas. Sekasi man ne taip  gerai kaip  norėtųsi,  betgi žinau, kad  aukščiau  bambos neperšoksiu. Šiais rašiniais irgi siekiu kai kurių tikslų, nors ir pats  ne kažin kaip tikiu, kad taip galėtų pavykti. Lažas  po  laši ir... Bet  kad  jie akmenį  pratašytų, reikia nesuskaičiuojamos jų daugybės.

.                                                                           
IV. Pa... pa... pa... pamąstymai

Jau niekur neskubu,
Peizažai patys į mane ateina.
Visokie  jie –
vieni dar vis prieš veidrodį dabinasi,
norėdami gražiau pabūti,
kiti nepaiso, kaip sukris kam į akis.

Savęsp šalie,  džiaugiuosi,
kad į nieką neištirpus,
apibrėžtis raiškiau įsiterpia į sielą,
net jei erdvė tuščia,
ji vis dėlto būtis, būtybė, ji  – yra.
Ir jau nesopa, kai kažkas,
parodęs į  mane,
nusilenkia Niekų valdovui.
Galbūt taip reiškiasi dvasia –
regėjimu šventybė neįteisinta –
      lyg mąstau ir prisimenu, kad žodis „pamąstymas“ kurį laiką mano burnai buvo labai sunkus, jį ištarti pavykdavo tik iš kelinto karto. Taip, kaip regite jį parašytą, įvardijantį šį raštų žiupsnelį: pa... pa... pa... pamąstymai.  Vengdavau nepaklusnų žodį tarti viešumoje, tačiau nuo savęs nepasislėpsi. Su šio žodžio tarsena grūmiausi atkakliai, netgi vardan būsimos pergalės įtikėjęs, kad gebu padaryti gerokai daugiau. Netgi parašyti knygą.
  Dabar jau sunku prisiminti, kokiam pirštui priklauso dešimtmetis, kai išmokau „pamąstymą“ tarti be broko. Tačiau žinau, kad tuomet savo gyvenimo dešimtmečiams skaičiuoti dar pakakę vienos, taigi kairės rankos pirštų. Šaukiau juos, kaip ir dabar, lotyniškais vardais, kur Mažylis įvardintas kaip Diditus Minimus, kiti keturi – Bevardis, Didysis, Smilius ir  Nykštys vėlgi atitinkamai – Anularius, Medius, Index ir Pollx. Taip atrodė įdomiau, turtingiau, o vėliau  pasirodė, kad ir patogiau.  Pagal piršto vardą žinai, kokios rankos tarnybai jis pašauktas. Pagaliau ir orientuotis viso savo  gyvenimo  dešimtmečiuose  irgi paprasčiau. Tačiau išmokus be broko ištarti burnai neįtikusį žodį „pamąstymas“, atlėgo ir didesnis, daugiau jėgų reikalaujantys atkaklumas. Ryžtas parašyti knygą blėso, geso, kol  vieną kartą, paglostęs Didįjį, išgirdau:
  – Girdėjai, vėl bara. Nesuprasi, ar vyras, ar moteriškė. O gal abu iš vienos personos, tačiau bara, kaip suprantu, vis už tą  patį – kad esi senas. Visa kita man ne taip svarbu...
  – Mat kaip užgiedojai! Nežinau, kaip būtume susitikę, jeigu ne senas. Nagi padėk ir man, Didysis. Ir aš pagiedosiu. Maniau, kad jau užmišęs šią dainą. O dabar...
  Ir netrukus išgirdom, kaip mudviejų balsai suvirpo,  subangavo. Tai nelinksma daina, neskubi. Tačiau lig tol netgi nežinojau, kad galiu ją atsiminti.

Neišeik, neišeik tu iš sodžiaus,
Nepaliki žilvičių vienų,
Be tavęs vakarai bus nuobodūs...

  Pradžioje maniau, kad aiktelėsime kelias eilutes ir nutilsime, bet – ne. Po pirmo posmo atsirado antras, po  antro – trečias ir štai paskutinis:

Išėjai graudžiai topoliams šlamant,
Vėjui žarstant geltonus lapus.
Atsigręžęs matei verkiant mamą,
Nežinojai, kur vėjai nupūs.

  Hmm. Sunku patikėti, kad tai paskutinis posmas, –  mintyse girdėjau šiugždesį. Labai nepanašu, labai, kad taip gali būti. Labiau tikėtina, kad užmiršęs ar neišmokęs visos dainos.
  Ilgai dar laikiau Didįjį pirštą, apkabinęs kairės rankos sauja ir atrodė, kad esu ten, kur savasties susikaupė daugiausia. Tačiau ir vėl: kas ji, taigi savastis? Kaip ją atidžiau patyrinėt, kaip paskanauti? Toks dalykas veidrodyje nesimato, ant dantų irgi neužšoka. Jis, matyt, kažkur savijautoje. O kai  girdžiu, kad žodis „savastis“  jau pasenęs ir siūloma juo iškalbamas prasmes studijuoti per žodį  „nuosavybė“ kaip jo pakaitalą, darosi skaudu, kaip žiūrint į  ištuštėjusius kaimus, į tuščius, seniai žmogaus akių nemačiusius langų stiklus ir kažkas viduje šąla, ledėja. Atrodo, kad šalčiu, ledu, įšalu stengiasi SAVASTIS užkonservuoti savyje sukauptas prasmes, būdama įsitikinusi, kad vėliau ar anksčiau, bet atsiras dvasinis poreikis turėti  ją kaip modelį žmogaus pilnačiai nutapyti, kad ji tokiam reikalui labiausiai išnokusi, labiausiai tobula.
  Man ji kaip sankaupa visokio savęs per visus aštuonis dešimtmečius, – suvokiu mintyse, tačiau to nepakako, reikėjo juos balsu pakartoti, o tuomet jau ir burna prasižiojo. O Didysis pirštas vėlgi nebuvo tuščias, nebuvo  abejingas.
  – Kaip tai atsitiko, Pranuci? Regisi, jog mudu iš  tikrųjų, kad ir netyčia, bet padainavome. Ar reikėjo? Va taip  ir atsiranda nepatenkinti: gal jis, vyras, gal ji, moteriškė, gal vienoje personoje abu – po ilgesnio  tylėjimo, bet dar neatslūgus grauduliui, pakalbėjo Didysis.
  – Gera daina, – atsiliepė Diditus Minimus, (kairės  rankos Mažylis).
  –  Ir teisinga, – bet aš kalbu apie tekstą, o ne jo dainavimą, – atsiliepė Anularius (kairės rankos Bevardis).
  Virpesys prabėgo ir kitais pirštais. Ar buvo kada  taip? Tikriausiai, kad buvo, tačiau kamantinėti atmintį šį kartą nebuvo laiko ir patogu. O Anularius taip:
  – Priežastis akivaizdi: ne toje laiko erdvėje ji padainuota, kad pelnytų aplodismentų. Tai mano su  Diditus Minimus  laikas, tai laikas, kai tau, dzieduli, dar ir dvidešimt nebuvo. Negi neatsimeni, kaip atrodei anuomet ją dainuodamas. Ir nereikėtų nepaisyti, kad šiliniai ją dažniau vadino ne daina, o giesme, kad  jie ne dainavo ją, o giedojo. Nors tokių giesmių į bažnyčią irgi nenešė.

Neišeik, neišeik iš kolchozo,
Nepaliki nepjautų rugių,
Bulvės nekastos, avižos byra
Už darbadienius nėra grūdų.
 
  Krūptelėjau. Taigi aš taip. Iš tų metų taip.
  Dabar jau mano rankų  pirštai buvo sunerti. Lyg ir  nebuvo jokios prasmės tai daryti, bet giminė be Niekų valdovo pastangų susirinko į krūvą ir matant tokį vaizdą, jau nepasakysi, kad kairė nežino ką daro dešinė. Arba priešingai. Žino. Ir abiejų rankų kiekvienas pirštas žino, ką daro kiti pirštai. Na, o Niekų valdovas?
  Jis gieda. Ir laukia aplodismentų. Fu, kaip nesmagu.
  Tačiau taip tik atrodo, nes jam dar ir skauda.
  Tokie mano pamąstymai netrukdė girdėti, ką sako Anularius ir netgi, ką vienas kitam pašnabžda kiti pirštai. Nesunkiai suvokiau, kad jie gerokai anksčiau sužinoję, kad kažkur, kaip giliausiam pogrindyje, rinktiniai  meistrai kaldina Niekų valdovo karūną.
  Kam  ji atiteks?
  – Ar supranti, dzieduli, apie ką kalbu? – iš savo dešimtmečio klausia Anularius, kai man dar ir dvidešimties nėra. – Giedojai, kad tave kur... nepaisydamas, kad su klausa nesutari. Kad tik kuo garsiau, kuo  garsiau... Gerklės pakako, kad per visą Šilinių kraštą girdėtųsi. Varnas Golius bijojo būti danguje. Vidinis taip pat meldėsi visiems šventiesiems, kad greičiau susiprotėtum, susitupėtum, bet – ne! Visur pilna tavęs tokio:
    Neišeik,  neišeik iš kolchozo...

V. Kas  dar  galėtų  būti prasmingiau?

Savęs tokio dar nebuvau girdėjęs. Tačiau  gal tai ne aš? Ir vis tik:
Skausmingai girgžtelėjo savyje
it durų vyriai netepti,
it skudurėliais plėšoma skara
ant motinos galvos nešiota.
Ir aš tikėjau, kad neamžini,
nors nenorėju taip
ir kantriai laukiau,
kada iš tolių tolesnių ateis žinia,
nepatikėti tiems, kas šitaip sako...

Šalis Savęsp kaip planeta –
visi rytojai ten
į amžinybę sutelkti.
Žmogau, ar tu žinai,
kiek angelų, velnių, dievų
su tavimi jau susitikę buvo?
Kažin, kokiu tarp jų mane matei?
Ar toliuose, kuriuos daugkart buvai,
įsiminei peizažuose ir tokį –
tai ne Adomas nuogas vaikšto su Ieva,
o tu... (atsiprašau),
o aš, žmogau.
Net rojaus ten nėra,
o tiktai ji, Ieva, ir...

Savęsp šalie, tavo orbitoje esu,
ir nuodėmes kaip gintarą renku.
Išlydysiu į statulėlę,
Tik kažin, ar pažins kas nors?
Bet paukščiai tūpiasi man ant delnų
ir pirštai kalba liežuviu,
kurį kadais tikrai girdėjau.
 
  Kur aš toks? Kokioje vietovėje? Ir ar toli nuo čia, nuo dabar? 
  Netariu, kad toks žinojimas man labai reikalingas, bet atsiranda nuovoka, kuri atsiskiria nuo kasdienybės, klajodama, vaikščiodama, neršdama po ją. Žinau, suprantu, kad taip neturėtų būti ir priverstas galvoti, kad čia pradeda veikti kitokia  pajauta, kitoks regėjimų suvokimas.
  – Dieve,  baik, – prašau,  meldžiu, reikalauju, tačiau reikalai darosi painesni. Pradedu įtarinėti savyje esant kliedėjimą, kaip man dvasiai reikalingą atokvėpį, paspirtį. Ir jai reikia į ką nors atsispirti. O į ką, kai nei  lazdos, nei tvoras ar sienos nėra? Pagaliau, ir pats  jau neblogai supratau, kad žmonių pasaulyje man pagalbininkų daug neatsiras, betgi dar vis girdžiu, kai pasakoma, kad nėra padėties be išeities. Niekuomet netikėjau, kad taip yra, bet – stop, nes iš tiesų verta  pa... pa...  pa... pamąstyti, kas yra įvardinama „šventu melu“. Ar tik ne ji, nesuvokta tiesa? Ir va vėl  iš neparašytos knygos parskaitau kaip iš parašytos.

Skaudėki Aš,
kai į tave parodo vieną.
Neleisk, mintie,  turėti šitiek nežinios –
į Dievą irgi rodo taip –
jis vienas ir kitų nėra.
O aš regiu,
kad ir erdvė viena,
kurios didybę mokausi pažint per DAUG –,
per begalinę  įvairovę kūrinių būties.
Žmogau, skaudėk,
lig šiolei nepažintas kaip erdvė,
kaip sankaupa materijos net su Dievu joje.
Taip, vėl bandau save suvokt iš naujo,
nes tas, kurį žinojau iki šiol
jau vėl ne Aš.

   –  Tačiau  pažinti  galima. Bent  man  tai  nesunkiai  pavyko. Tik nemanyk, kad sapnuoji.  Beje, Pranuci, ar matei saulę be spindulių. Žiūrėk.
  Pakėliau galvą. Rytas miglotas, o jo aukštumos rūkais dar tirštesnės.
  – Aš pirmą kartą tokią matau. Pradžioje pamaniau, kad mėnulis. Ne ką ir didesnis. Galima  manyti, kad per naktį paaugo...
– Vidinis? Seniai  matėmės. Iš kur tu?
– Iš visur, Pranuci., – pasakė neskubėdamas iškalbėti žodžių ir apsieidamas be pasisveikinimo.
  –  Sakau, seniai  nesimatėme, Vidini. Kas atsitiko?  Nepyk, bet jau nelaukiau. Maniau, kad neverta, kai pelenus pusto vėjai. Dar vis tikėjausi, kad neparašytos knygos pakvies tave į talką,  bet...  Na, būk  drūtas, žmogau. Ir negirdėk, užmiršk, ką čia kalbu. Tokia jau diena, kad ir jos ryto saulė  be  spindulių.
  – O parašyta irgi tartum taikant į tą patį taikinį. – atsiliepė Vidinis, bet ne dėl parašyto esmės, o dėl to, kad jis, aukštesnių intuicijų pamalonintas, išgirsta manyje dalykus netgi anksčiau, negu jie sugula į raštus. Bent tuos, kuriuose kažkaip tariu jo vardą. Kad ir pa...  pa... pa... pamąstymuose.
  – Vidinis, kad tave  kur!  Tfu!, tfu! Tfu! – paspjaudžiau, kad tik nesumanytų dingti. – Nagi, seni, priimk į glėbį, - džiaugsmingai  pašokau putodamas burnoje kaip alus bokale. Renkamės, renkamės, kad ir nekrutnūs, betgi o -čia -čia, o -pa -pa renkamės...

Ir ši diena tokia
kad ir šešėliai vaikščioja
lyg paslaugos tikėtųsi,
lyg  išskirtinės sau aukos.
Žodžiu, ne gėlės jie,
arčiau širdies į glėbį siunčiamos,
tačiau žinau –
ir šitą kartą išgyvensiu iki kito;
visus  numirėlius gyvus sapnuoju.
Sakykite, kas dar galėtų būti prasmingiau?
(Iš „Savęsp montažų“ – 5)

VI. Stipinas su marių ošimu
 
  – Laukiau Pro su Poe, bet jos užtruko ir štai Dievas pasiuntė tave.
  – Dievas? – šyptelėjo Vidinis, o pamąstęs, kad gal taip nereikėję, tuoj sakė: –  Taip, taip, Pranuci,  Dzievulis mestelėjo mane  pas  tave. Ir prašau, aš čia. Ir karietos nereikia.
  – Nereikia?  –pasidariau budresnis jo kalbamiems žodžiams. – Karietų daug, Vidini, tačiau ačiū visiems  šventiesiems, kad nė viena jų  negeba prilygti „Dženei“
  – Nepakeičiamoji? – vėl šyptelėjo.
  – Suprantu tave. Atrodo, kaip čia taip? Absurdiška manyti, kad  geriausioji karieta jau  seniai  sumeistrauta, po jos gi – nė vienos tobulesnės. Tačiau  girdi, matai, žinai, kad ji  man  visuomet tokia, kaip pasakyta mano žodyje. Tikiuosi, jog nepašauksi, kad meluoju.
  – Ne, nepašauksiu, kad meluoji, bet kad taip elgdamasis klysti, kodėl – ne? Savo suklydimuose visuomet sąžiningas, nes buvau įsitikinęs, kad darau tai, kas reikia daryti ir visuomet  atrodė, kad ir pats Dievas budi prie mano darbų. Todėl ir manau, kad  šaukti apie tai  neverta
  – Tačiau, Vidini, atsiradai labai  laiku. Aš pats net nebūčiau sugodojęs, kaip taip labai man reikalingas.  Kažkas prasideda,  ko ir vėl  nežinau. Sakyk, ką  pasakytum ar bent padūmotum, pamatęs mane su Niekų valdovo karūna ant galvos.
  Vidinis ir vėl šyptelėjo,  o aš pamąsčiau, kad gal per šį mudviejų nesimatymo laiką tokia jo šypsena prigijusi kaip įprotis. Ir tai pasirodė labai esminga – lyg žiebtuvėliu savo žodžiui, minčiai šviečia kelią pašnekesių kelionėse, kad neklaidinėtų, būtų šviesiau, bet šįsyk toks  pamanymas suvėjavo, dvelktelėjo vėjelio gūsiu, sukrisdamas į mano  ausis: 
  – „Niekų valdove, pasakas gražiai seki“. Tu apie tai? – ne iškart  patikėjau, kad tai Vidinis.
  Laikrodis pradėjo skaičiuoti tylos sekundes. Man atrodė, kad dar pats neįtikinęs į tokį save, su  karūna, o pasirodo, kad tolesnėse prieigose tokie dalykai netgi geriau žinomi.
Laikrodis dar vis skaičiuoja tylos sekundes, kol vėl išgirsta Vidinį:
  – Ar manai, kad  pasakysiu bent žodelį,
    kuris galėtų sopuliu užkrist tave,
    Niekų valdovą.
 
  Tai vos ne lašas į lašą iš to paties šaltinio, kuriuo mane girdė Poe ir Pro. Vidiniui  tariau:
  – Ką tik kalbėjau, kad seniai nesimatę. Labiau panašu, kad netgi išsiskyrę nebuvome. Kalbi kaip iš Poe poterėlio. O ir  poterėlis turbūt dar neįšventintas, į bažnyčią nenuneštas. Pirmą  sykį jį iš Poe ir Pro  išgirdau.  O dabar girdžiu, kad  ir tu iš jo samstai.
  Tiek pakalbėjęs vėl laukiau Vidinio šypsenėlės,  bet ar pavėlavau laukti, ar jos ne buvo. Vidinis sukruto, sujudo,  išlaisvino nuo diržo prisegtą dėklę, panašią į kardo makštį.
  – Gal pravers. Bent noriu, kad taip būtų, – sakė paduodama ją ir  kalbėdamas: – Aš, Pranuci, dar  vis  tikiu, kad tau pasiseks sugrįžti į karietą. Nežinau kodėl, tačiau tikiu. Na, o kol  kas  tavęs netrukdysiu,  nes  mums  reikės rimtai  pasikalbėti.
  – Vidini, kas trukdo?
  – Stipinas.  Rato  stipinas.
  Vidinis išėjo taip, kad ir durys negirgžtelėjo, o aš laikiau rankose išdrožtą karietos rato stipiną ir skaičiau ant  jo lyg marių  bangomis suputotą užrašą.

Pasaulis kurti nebaigtas
Ir Dievas irgi – ne,
Kaip ir, žmogus, beje.

  Dabar jau ir tyla buvo kitokia. Joje ošė marios. Ir  kiekvienoje  jų ošimo natoje galėjau girdėti tai, ką girdėjau. Klausinėti ir  galvoti, kodėl čia taip, laiko nebuvo. O įsiminti?

  – Betgi, dzieduli, negi neatsimeni, ką tau reiškia Ašašai? O jeigu atsimeni, tai  ar verta dėl to vargti, kad nuoširdžiai Aš pagarbini? Nebent  nežinotum, kad esi kurtas pagal Dievo paveikslą.
 
  – O ten jau matysim, kaip kas atrodo. Galbūt prie altoriaus ateisime kaip Pro ir Poe,  o nuo jo  sugrįšime, kaip ProEzija. Na, bet tik dievai žino, kada taip ir ar tikrai taip galėtų būti

  – aš tyčia žodį aš parašysiu mažosiomis. ar atsiras sveiko protelio žmonių šiam garbėtroškai parašysiančių vienetus. vieni marazmai senuk skaitant savąjį prisistatymą. ar yra dar žmogus tiek sugedęs kaip tu. Būtų užtekę pristatyti save taip:
 
AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ:..
   
  Ošia  marios,  ošia, ošia. Bet  gyvenimas dėl  po nepersikūnija į vienareikšmę pajautą. Ir  man  buvo smagu, kai prieš akis lyg savaime atsivertė dienoraštis, paliepdamas  perskaityti jį taip, lyg žinočiau, kad vėliau nebus laiko jį redaguoti.
  Perskaičiau:

Man žilos giesmės solidžiau atrodo.
Suėję į šventorių 
prie bažnyčios  laukia –
žino, kad giedos,
nors gal ne šiandien, ne rytoj...

Išmokau būti su jomis
ir nesakau, kad  turint žvirblį saujoje,
sočiau negu turėtum jį
po dangų skraidantį.
Mat, ir altoriai juk
ne skrandžiams papenėti.
        (Iš „Savęsp montažų“ – 6)

Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tas Sukurta: 2017-10-27 23:30:21 Pranuci, nepykit ant Pro ir Poe, kad užtruko, juk reikia ir jaunesnius aplankyti.
Manyčiau, kad kaip žmonių nėra nepakeičiamų (nebent Seime) taip ir karietų nėra nepakeičiamų.
Niekas yra labai plati sąvoka. Man iš vaikystės laikų menasi baronkos, o viduryje tuštuma(skylė) arba kitaip tariant niekas. Jeigu tokią karūną - baronką užsidėtumėte ant galvos, tai pamatę devyni velniai nugriuvę susispardytų.
Gal sakyčiau pasaulis per daug sukurtas, nes jis ne tobulėja, o žengia atgal. Dėl kitų sukūrimo, geriau patylėsiu ir grieko nedarysiu.
Stipiną reikėtų padovanoti muzikos instrumentų muziejui.
Šventoriuje paprastai renkasi ubagai.

nei_sis_nei_tas Siųsta: 2017-10-28 11:48:44
Labas rytas.
Atsiprašau, kad vakar prišnekėjau nesąmonių su baronkomis, Per daug įsijaučiau. Žodis ne paukštis - nepagausi, o ištrinti neina.
Gražios dienos Jums!

. ;) :writing:  :yep:          Iš kelionių po Savęsp (Ašašai) I

  – Girdėjai? Karieta kaip karalių rūmai.
  – Kur  važiuoja?   
  – Dar niekur, bet reikia suprasti  kad  važiuos.

    Taip, man girdint, sužneko dvi papūgos, Nadežda ir Potjė. Nesibaimino manęs. Aš jų, įsitaisiusių mano galvoje, labiau baiminausi.
   Kai pragyventa tiek dešimtmečių, kad juos  skaičiuojant neužtenka vienos rankos pirštų , laikas darosi greitesnis. Štai užlenkti ir kitos, dešinės, rankos Nykštys su Smiliumi. Valio! Septyni dešimtmečiai kaip Nemunu vanduo nuplaukė. Ar ne per greitai, a? Tuomet suvoki, kad šalia Smiliaus esantį Didįjį  pirštą vargu ar pasiseks užlenkti. Vilties nedaug, bet, žinoma, be jos neįmanoma.Vis dažniau pagalvoju, kad užbaigus aštuntą dešimtmetį, ne sarmata būtų, jeigu įsikibęs į Bevardį pirštą, ir su juo pradėčiau  galynes. Nemirksėdamas, neabejodamas, nesibaimindamas, kad tai, kas man atrodo gražu ir gera, kitiems taip neatrodo. O jis, Bevardis, su savo dešimtmečiu, čia pat, tik už durų. 
   Nelabai įsivaizduoju, kad aštuntą dešimtmetį (o ir visus aštuonis), galėjau praleisti prasmingiau, negu atsitikę, tačiau skolų sąskaitos – vis į mane, į mane. Ir šiandieną – vis į mane, į mane... Jos  nesiliauja, neatslūgsta, o priekaištai irgi vis už tą patį, tą patį: kad, girdi, nepranokau savęs tokio, kurį prisimenu ar žinau buvus nuo 1939 metų penktojo  sekmadienio (sausio 29 dienos). Ir nors  pats neblogai supratau, kad žmonių pasaulyje man pagalbininkų daug neatsiras, betgi pasakoma, kad nėra padėties be išeities. Niekuomet netikėjau, kad taip yra, bet stop, nes iš tiesų – kas yra įvardinama  „šventu melu“? Ar tik ne Ji, nesuvokta tiesa?
    Tačiau  neskubėkim . Štai Pro ( proza), štai Poe (poezija) ir te būna
  smagu girdėti:

1. Įžanga

Kada tyliu
peizažai į akis
ateina ošti pasaką ar giesmę.
Nenoriu pasilikti su jomis,
tačiau be jų taip pat – ne kas:
lyg bėgčiau nuo savęs,
bijočiau prisiimti pajuokas,
kad toks netikėlis,
o taikausi surinkti atmintį,
atversti ją proza ar lyra.

Pavasariai jau palikti toli.
Žiema užpustė žalią laiką.
Nepasakyčiau, kad esu kvailys
ir nežinau, koks balius laukia.
Daugiau perkūnijos širdin negu dangun.
Iš ten žaibai supjausto užmojį kilnesnį,
iš ten lyg nuo aukštų kalnų
išnokus nušliaužia griūtis.

Ne kartą jau žiūrėjau į save,
norėdamas surast kilnesnį žmogų;
griūties nelaisvėje ir pajautos kitokios –
naktis nemoka atsiskirti nuo dienos,
žmogus – išsaugoti autoportretą.
Net nesvarbu esi ar – ne...
Ir tik vėliau, ištirpus griūčiai,
atsirandi nuo pat pradžių:
O Viešpatie, ir vėl bažnyčios skambina,
ir vėl, o, Viešpatie, žmogus esu,
ir vėl peizažai į akis
ateina ošti pasaką ar giesmę.

Man reikia dar sugrįžti į Savęsp
ir Ašašai išvaikščioti
kol kojų padai dar į žemę
pėdas spaudžia.

   – Betgi, dzieduli, negi neatsimeni, ką tau reiškia Ašašai? O jeigu atsimeni, tai – ar verta dėl to vargti? – atsiliepė Pro.
  Su jomis – su Pro (proza) ir Poe (poezija) – lyg nepastebėdami  susigyvenome. Netgi negalėčiau pasakyti, kada būtent tai prasidėję, bet prasidėję  dar anais laikas, kuriuos judvi geriau  prisimena. Jokių susitarimų, kaip mums būti, neturėta, o labiausiai užkliudė tai, kai vieną sykį, lyg pajuokaudamos paprašė paslaugos vadinti jas Pro ir Poe. Esą, kad įprastų taip šaukiančias girdėti, kol išnoks laikas ir suaugs į vieną (gal suaugs?)
   – O ten jau matysim, kaip kas atsitinka. Galbūt prie altoriaus ateisime kaip Pro ir Poe,  o nuo jo  sugrįšime, kaip ProEzija. Na, bet tik dievai žino, kada taip ir ar tikrai taip galėtų būti, – kažkuri pakalbėjo. Tačiau ne ką  supratęs iš girdėto, daugiau žinoti neparūpo. Prozą gi vadinti Pro, o Poeziją  – Poe, man nebuvo sunku.
   Dabar, išgirdęs  Pro, kalbančią  apie Ašašai, žinojau, kodėl  ji taip – ar verta man atsiminti ją,  Ašašai?.
   – Ką myli, tą muša, – šyptelėjau jai į akis.
   –  Myli? – sukluso Pro. Ir lyg  stebėdamasi:– O!,  myli, myli, myli... Na, tuomet  girdėk tuos meilius  žodelius, –  pasakė ji,  ir iš tikrųjų, juos  girdėti man  buvo smagu. Smagu ir dabar, kai užrašau juos manydamas, kad jie bus atversti užrašais. Tačiau te jos vardas būna Švelnioji. Bet vizualiai ją  neblogai  pavaizdavo ir  Pro, iškalbėdama Švelniosios  man skirtus žodžius:

    aš tyčia žodį aš parašysiu mažosiomis. ar atsiras sveiko protelio žmonių šiam garbėtroškai parašysiančių vienetus. vieni marazmai senuk skaitant savąjį prisistatymą. ar yra dar žmogus tiek sugedęs kaip tu. Būtų užtekę pristatyti save taip:
   
AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ::
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:AŠ:
(Švelnioji)

  – Nagi, senuk iš Švelniosios raštų, ką pasakysi? – nesusilaikė patylėti  Poe.
  – Prisimenu Vidinį, Poe. Tiesą sakant, paskutiniu  laiku neatrodo, kad jį užmiršęs būčiau. Vis sunkiau  suvokti, kad štai mes esame čia, o kur jis? Aš gi  nesugebėsiu vaidyba pavaizduoti Vidinį taip, kaip Pro  Švelniąją.. Bet dvasioje  prašau jo: Vidini, nors mintimis atsiliepki, kad būtų kuo panašiau, kaip tada, – pasakiau, net nepamanęs, kad pasiruošęs atkartoti veiksmą, kurį  mudu su juo kažkada atlikome.
   – O „kažkada“ – kada tai? – pasidomėjo Poe.
   – Buvo žiema. Metų nepamenu. O mėnuo?  Vasaris.  Ar tik ne jo tryliktoji diena?   
   – Na va, tryliktoji! –
  – Suprantu tave, Poe, bet man tai džiugi,  atmintina toji diena. Vidinis irgi ja džiaugėsi ir,  tikiuosi, džiaugiasi. Bent  tuomet  neatrodė, kad  giedame, žiodami burnas. „Giedok, širdie, giedok“–  skatino  jis  savo širdį. Aš gi  panašiai raginau  savo širdį. Užrašuose irgi „Giedok, širdie“ ar „Dainuok, širdie“ Nuo jų ir  prasidėjo.  Nuo užrašų.
 
Senieji užrašai,
kaip pūdymas —
kiek pailsėjęs, plūgo vėl sulaukia.
Aš suprantu, Vidini,
kad vyžų iš tavęs – manęs nepins
Ir milo nesuvels,
bet balana dar dega
ir — tegu.
O mano laikas — tavo laikas
nepaisant, kad ne aš tave,
o tu mane lopšy supai...

  Taip tada taręs aš. Ir nemaniau, kad galėjau daugiau pasakyti. Tačiau girdžiu,  Vidinis apsidairė aplinkui it kažko paieškodamas, bet laukti atsiliepiančio, ilgai nereikėjo. Užkliuvo jam balana. Neliūdnai, linksmai užkliuvo. Jos liepsnoje, atrodė, visą Šilinių dzūkų kraštą matėme.

Vidinis:
Ir ba - la - na.
Ir balana, Pranuci.
Be jos vargu, ar būtume užaugę.
Dar druskos žiupsnis
ir riekelė duonos.
Neprašmatniai gyveno šitas kraštas,
bet su Čepkeliais, su šilais .
Tegu nedidelis,
bet kas dabar jį šitokį apvaikščios,
kai reikia pasišviesti balana,
o kojas klumpėmis ar vyžomis apauti.
Giedok, širdie,
gal tu dar mums galėtumei padėti

   – O, atsiminiau! Ir metus atsiminiau! – apsidžiaugiau tokia sėkme. – Tai, Poe, buvo 2014 metais, ir būtent... taip, taip, būtent vasario 13 d. Tačiau reikalas tuo nesibaigė. Į jos laiką sutilpo ir  kiti mudviejų  su Vidiniu „ pagiedoti“ posmai. Atrodo, kad ir dabar juos, kaip tada  galima dėlioti  ir taip, ir kitaip, o jie vis tiek atrodys padėti savo vietoje.  Nesvarbu, kuris jų  pirmesnis, paskesnis  ar paskutinis.

Ir ne tik tu, Širdie!
giedokit Šklėriai, Marcinkonys,
giedokite Ašašnykai, Kabeliai, Musteika...
O Dieve, kiek daug muzikos girdžiu,
ištardamas vardus šilinių sodžių:
Piesčiai, Senovė, Dubas, Grybaulia
Žiūrai, Zervynos ir Puvočiai...
Šilinių krašte,
Dievas su tavim,
bet leisk ir mums su tavimi išbūti,
kažkur kelionėje suklupus,
suspėti leisk ištarti  žodį „ačiū“,
ir užsimerkti žinant, kad esi...

  O užrašai? Senieji užrašai?
Galbūt kelionėje jie apsitrins kažkiek.
Dėl to liūdėti nereikėtų,
kad cik, dzievuliau, duok,
kad ir iš jų girdėtum,
kaip gieda Pogarenda, Šunupis, Rudnia.
 
   – Ir toliau? – kažkodėl šį kartą labai smalsi buvo Poe.
   – Ar Jums neatrodo, kad aš, brangutės, pavargau. Ko gero, Vidinis ten, kur jis dabar yra – irgi pavargo. Ir nieko nežinau apie Švelniąją. Tačiau ją norėčiau matyti netgi labiau, negu daug kas mano. Kandžius paprastai nebuvo atidus bet kokio rašto perskaitymui. O tuomet, girdint Švelniąją, jo ausys kaip žvakutės pakito į dangų. Šypsena pasidarė tokia atvira, saulėta, kad visus dantis galėjau suskaičiuoti. Visus...
  – Nėra Kandžiaus,– kažkas pasakė, – Išėjo  Kandžius. Namisėda jis niekuomet nebuvo. Draugai  buvome ir, beje, esame, – beveik nematomas kaip  migla švietėsi kalbančio žmogaus siluetas.  Miglotas jo paveikslas greitai brėško, dėliojosi ir susidėliojo į gerai pažįstamą Vaidinimą.
Pelėda
2017-07-15 14:59:05


1. Kalendoriaus lapelis   http://s9.uploads.ru/t/Inbsm.jpg

  Pašokau iš miego ir, krestelėtas baimės, nesuvokiu, kas atsitiko, bet girdžiu:
   – Tūkstantis ir viena. Girdėk! Tūkstantis ir viena.
   Akys gyvos, bet  atmerkti  jų nesinori. Atrodė, kad joms geriau būti pasilikus užmerktoms.
   – Kaip negirdėsi? Tūstantis ir viena, – pasikartojau lyg  paliepimą. Ir tai nebuvo sunku. Žinojau, kad beveik taip („Tūkstantis ir viena naktis“) pavadinta ir po žmonių pasaulį vaikščioja knyga. Tačiau su ja nebuvau susitikęs.  Kas atsitiko, ko jai prireikė? Akys tyliai atsimerkė, bet šviesos dėl to nepadaugėjo. Buvo šviesu. Dar kurį laiką  pasižvalgęs, pradėjau save įtikinėti, kad tai sapno išdaiga. Tačiau sapnas nekoks, be įkvėpimo. Net ir knygos teisingai įvardinti nesugebėjo. Ar verta dėl to jaudintis?
   Verčiausi nuo kairio  šono ant dešinio. Kaip įprasta, pamanęs, kad taip, aukščiau kilstelėjus savo kairiąją pusę, geriau pailsi širdis. Tuomet laisvesnė, jautresnė be poilsio dirbanti širdis. O Die, kiek dienų, naktų, kai ji taip? Ir kaip jai pailsėti, a? Be poilsio plakančiai širdžiai.
   Truputį  aukščiau pakabintas tradicinis, mažų lapelių sieninis popiežiaus Grigaliaus kalendorius. Iš atversto lapelio gerai matosi informacija. Skaičiau, neužkėlęs akinių ant nosies, ir neatrodė, kad jų reikėtų. Tačiau gali būti, kad toks aiškumas dėl kitos priežasties;  turbūt atversto kalendoriaus lapelio informaciją jau buvau išmokęs mintinai. O jis atkakliai rodė į praeitą laiką

Kovas (2017)
Saulė teka 07:50,  leidžiasi 19:10
         10
PENKTADIENIS
Silvija Naubartas Butgailė Emilis Geraldas
40-ies paukščių diena
Žuvys (02.20–03.20)    Gaidys    69 /10

   Ne vieną kartą  ruošiausi jį užversi, tačiau šitaip, atrodytų, nesunkiam darbui padaryti nekilo ranka. Lyg kažkas jai neleido taip padaryti. O laikas, žinoma, dėl to nestovėjo – skubėjo dienos, ėjo savaitės. Žiūriu gi, kad jau ir trys žvaigždynai  – Žuvies, Avino ir Jaučio – nuvilnijo, nutolo, nučiuožė. Po jų Dvyniai atkuteno pasimandravoti. Va, po dienos kitos, toli aplenkusi maniškį lapelį, tauta atvers gyvenimui birželio mėnesį. O aš? O manasis  kalendorius?
   Kaip suvokti, kas atsitiko, kad 2017 metų kalendorius, lyg nepaklusęs įprastai  tvarkai, kovo 10 dienos neatverstu lapeliu atkakliai bando sustabdyti laiką. Ėgi varduvininkai Silvija, Naubartai, Butgaile, Emili, Geraldai, kas atsitiko, kad va taip?
   Parūpo pasižiūrėti, kas parašyta kitoje lapelio pusėje. Ten taip:
            1001 be 1000 lygus 1
   – O! tuščia, švaru, lyg nebūta jo, – klyktelėjo Silvija.
   – Kaip bekalbėtum, o Kandžius netikėtai išėjo. Labai netikėtai. Kalendoriaus lapelis to nežinojo ir dabar kerštauja, – pamąstė Naubartas.
   – Kad tave kur! Iš tikrųjų 2017 metų kovo 10-oji yra Kandžiaus išėjimo diena. Lapelis laukia, kada jo išėjimas bus pažymėtas, – pasakė Butgailė ir atsigręžusi į mane: – Kada, dzieduli?
   – O Kandžius? Kas jis? Šuo? Piktas? – nepanoro žinoti Emilis.
   – Emili! – grasinančiai pasakė Butgailė, bet tai jai nesutrukdė laukti mano atsakymo ir argumentuoti supratimą, kodėl reikalinga Kandžių turėti kovo 10 dienos  varduvininku.
   – Mums Kandžiaus išėjimas stabdo laiką. Sakyk, Pranuci, ką manai, kas reikia padaryti, kad tarp kovo 10 d. varduvininku atsirastų ir Kandžius?
   Truktelėjau  pečiais, nes apie tai, kaip man atrodė, nebuvau pagalvojęs. Nebent savaime.
   – Vardan Kabelių, ir Marcinkonių, ir Ratnyčios parapijų sakau gi – reikia naujo kalendoriaus, – vėl, bet  kitaip prasižiojo kalbėti Emilis. Ankstesniu savo pasakymu tik paruošė dirvą, kad atidžiau būtų išklausytas jo supratimas. Ir štai girdim:
   – Tačiau tai irgi tik pradžiai. Tik persižegnojimas. O visų pirmiausia, tuoj pat, nedelsiant, nusitaikius į  Kandžių, reikia parūpinti antrajai  lapelio pusei reikalingą tekstą. Dabar jis tuščias, kaip kapui paruošta duobė.
   – Tu čia, Emili? Va tau! O jau mano akims atrodei žlugęs. Reikia būti dideliu bukagalviu, kad nežinotum Kandžiaus.
   – O ką padarėm, ką darome, kad tokie nebūtume? Tik susapnuoti Kandžių leidžiame. Ir tai tik dziedulio sapnais.
   – Tikrai miela tokį tave girdėti, Emili. Tačiau rodyti į tuščią kalendoriaus lapelį, manau, kad ir aš sugebėčiau. O ką ten parašyti? Kokiu tekstu jį užpildyti? – įėjo į dialogą su Emiliu Butgailė.
   – Savaime neužsipildys. Tai faktas. Tačiau manau, kad geriau pasižvalgę, greitai sužinotume, kad netuščiai pagyventa. Yra, beje, ir tekstų, tinkamų kalendoriams. Tik gal reikia pamąstyti, kaip juos protingiau sukilnoti, sudėlioti, betgi ir vėl apsižvalgykime. Yra kam. Ne, ne! – kilstelėjo į  mane akis Emilis  – Tu, dzieduli, ilsėkis. Aš čia kalbu apie Poe ir Pro. Po balius, po vakarėlius, kaip bitės po žiedus, o prie darbo? Ar kelio nežino, nesuranda.
   – Jos daug dirba. Daug. Net ir tuomet, kai baliuose, kai vakarėliuose. Iš tikrųjų, jos dirba kaip  bitės...
   – Tai va, te jos ir užpildo šį lapelį. Pirmą iš 1001. Ar manote, kad šitas skaičius šiaip sau čia atsirado...
   – O jeigu dziedulis? Galbūt ką nors iš knygos, kurią jiedu su Kandžiumi rašė.
   – Dar vienas rimtas pasiūlymas. Bet kodėl tik dabar sukruntame, kodėl, a? – džiaugėsi ir mąstė Emilis, o Geraldas ryžtingai išplėšė iš kalendoriaus Kovo dešimtosios dienos lapelį ir padavė jį man:
    – Laikyk, dzieduli. Laiko niekuomet daug nebūna. Niekuomet. Net ir numirti laiku nespėjame. Tačiau argi verta dėl to liūdėti ar kitaip sau priekaištauti, vargintis...
Pelėda
2017-06-13 11:23:04

P.S:
  Kad Kandžius nejaudintų širdies, reikia panašaus įpėdinio.

Moderatorius (-ė): Pakeleivis
O, kiek anksčiau mačiau kalendoriaus lapelių... Vaizdas nelabai kinta: siena, pavidalas tradicinis... Saulė teka... diena kabo... vieno ar kito vardadienis...
Bet dabar suprantu, kad ankstesnius vis tiek kitaip perskaitydavau. Dabar pasirodė, kad kiekviena  diena žmogui kaip šventadienis. Nes širdis gali pavargti ir akyse aptemti... o kiek daug pasakų tūkstantinėje laiko rašomoje knygoje, kiek gali paskaityti ir parašyti pats... Laiko duota, bet kada gana.
 
Kandžius pristabdė laiką, tas teisybė. Todėl Kovo 10-osios lapelį perversti ir nekilo ranka, nes labai susijusi su širdimi.
Bet širdis plaka toliau. Ir net neatsimerkęs matai šviesą.
Poe ir Pro dirba, be jų gal net paties lapelio nebūtų. Nudrėskei popiergalį, išmetei ir guli nuobodžiaudamas, rankas ant pilvo sukryžiavęs. O dabar va, yra.
Taip iš palengvo išjudina dar viena diena. Kalendoriaus lapelis užpildomas ja.

Nemira Kardašiūtė
Galvoju, gal net nespėsiu žvilgtelt, kokia bus diena. Kai laikas baigsis. Juk mano mama nespėjo. Ir jau visai nerūpėjo jai, kas bus ar iš viso bus parašyta kitoje kalendoriaus lapelio pusėje. Matomai nerūpės ir man. Ką spėsiu iki to, to ir pakaks.

Luiza Šarlotė
Labai jautriai parašyta. Sunku išplėšti iš kalendoriaus, ištrinti iš atminties ištikimą bendražygį, su kuriuo kartu keliauta - ir varge, ir džiaugsme. Bet Kandžius jau yra įamžintas Jūsų kūryboje, ateity gyvuos išleistoje knygelėje, taip, kad jis neveltui lakstė šioje žemėje, vieniems vizgindamas uodegą, kitus - aplodamas. O ir mums, skaitytojams, buvo malonu jį pažinti, tą uolų namų sargą, kuris dabar kartu su šv. Petru saugo rojaus vartus. Taigi, Kandžius dabar garbingoje tarnyboje, paaukštintas pareigose ir mes visi juo didžiuojamės! 5

Pranas 
o,  ačiū, Luiza,  už naujausias žinias apie Kandžių. Suprantu, kad jos man labai pravers.

Luiza Šarlotė
O tai pats nepasisakė, nepasigyrė? Na, žinote, koks jis kuklus... visas į šeimininką

Loke1 
imant kaip savarankišką tekstą tuomet ne visiems aišku, kas yra Kandžius.
Patiko.

0

5

http://sg.uploads.ru/t/AtXDb.pngIš kelionių po Savęsp (Ašašai) II

  Kuomet  tiek  daug išėjusių  negrįžti

  Poe smalsumas nebuvo tuščias, nebuvo tik sau. Pajuto, kad jeigu tai, kas pasakoma žodžiu, sugultų į užrašus, pagal juos protinga būtų nupiešti šilinių dzūkų žemėlapį, o tuomet – ir jų vėliavą iškelti. Aukštai. Kad matytųsi lig Gardino, lig Punsko, iki... Kažin, kaip atrodytų šito krašto teritorija, jeigu ją sudėjus į vieną? Jeigu ji be kelių valstybių sienų, jų spalvų? Jeigu ji – tiesiog Šilinių dzūkų etnografinė karalystė. Ir ar įmanoma tokią statybą realizuoti? – nuotrupomis mąstė Poe. Lyg netyčia taip, bet darėsi įdomu galvoti ir klausti: o jeigu pasirodytų, kad įmanoma, tai kur tokiai karalystei būti  – Čia ar Kitur kur?
     Prisiminė eilėraštį. Gal savo, gal – ne, bet pajuto, kad susigyvena su jo tekstu ir jis talkina jai žvalgytis plačiau, toliau, neužsidarius  mažame...

Regis, po truputį užaugau
lig tol, kaip Dzūkija kadaise –
dairaus po Gardiną, po Ščiutiną, Radūnią...
Nemoka jie lietuviškai kalbėti,
bet aš gi – baltarusiškai kalbu
ir Lydoje taip kalbantį
kaip nuosavą supranta.

Ak tu, senoji Dzūkija,
gal netgi ne senatvė kaulus gelia –
užaugau lig Suvalkų,
iki Punsko ir Seinų
toks didelis, kaip tu kadaise,
kad ir savęs nesugebu pažinti.

     Taip jau atsitiko, kad, pažinę iš rūko „įsišvietusį“ Vaidinimą, nebuvome patenkinti. Atrodė, kad jis ne laiku. Tačiau labiausia taip todėl, kad žinojome jo nenuspėjamas išdaigas. Nebuvo jos piktos, bet visuomet taip labai akivaizdžios, įtikinamos, kad negalima buvo suprasti, kada jis vaidina, kada – ne. Betgi tai ne pasakos žmogus. Tikras jo vardas – Vladas. Tačiau žmonėse – o ir  jis pats – šitaip nevadino: vis Bladukas, Bladukas. Didelis ar mažas, vyras ar moteris; visiems jis tik Bladukas, Bladukas, o tolimesnių apylinkių gyventojams – Šklėrių Bladukas. Ir šį kartą, po trumpo laiko jam atėjus, jau neatrodė, kad jis ką tik, ką, ką tik išniręs iš rūkų. Labiau atrodė, kad pasiilgo savęs būti kompanijoje tarp savų, būti darbe, pabūti savo prigimtyje  ir va – dabar lyg  atsidėkoja, kad yra tokia kelių asmenų publika ir galimybė pasireikšti savimi – pabūti Vaidinimu.

Kada noriu verkiu,
kada noriu dainuoju,
nuo sunkių darbelių
neišsivaduoju... – padainavo ir taria:
 
   – Ko tylite? Ko nepadedate?
   – Betgi ne merga, ne panelė esi, Bladukai. Ar jau ir į moterį persikūnyti sumanęs?
   – Ak, štai kaip. Jums labai reikia Vidinio, taip?  Ką gi, greitai bus ir Vidinis, – pats su savimi, bet tarytum už visus susirinkusius pakalbėjo Bladukas, o minutėlę  lukterėjęs, lyg taip telkdamas sau dėmesį: – Bus ne tik Vidinis. Bus ir dar kai kas, – pasakė.
   – Net neabejojame, kad bus. Kai pasirodo Bladukas, visuomet  kažkas būna, – pasakiau, tačiau jau vėluodamas, nes priešais mane Bladuko nebuvo; jo vietoje buvo Vidinis ir būtent iš anų, 2014 metų vasario mėnesio tryliktosios dienos. O tai man tapo didžiule paskata, galingu stimulu ir pačiam įeiti į tą laiką, persiorganizuoti savijautoje, mintyse. Vėliau, bet dar neatslūgus nuotaikai, parašiau:

   „Pradedu manyti, kad nepaisant ką bedarytų žmogus, nepaisant kokiomis statybomis jis užsiėmęs, tačiau darbas jo paprastai prasideda dvasinėje erdvėje, išgirdus trumpą, bet drąsų žodelį: reikia.  Nesvarbu, kaip kas jį išgirsta ir pajaučia. Tačiau būna ir kitaip. Su Vidiniu susitikti nerūpėjo ir nereikėjo ir anuomet – 2014 metų vasarį  – o susitikom. Susitikus gi, irgi neišgirdau iš jo, kaip įprasta:
   – Ką, Pranuci? Ir vėl klausi, kokia šiandien diena? Pirmadienis,  trečiadienis, šeštadienis ir ar greitai bus sekmadienis? O svarbiausia, kur esame, Vidini?
   Taigi nereikėję ir atsiliepti jam taip, kaip buvau įpratęs:
   – Traukinyje esame, Vidini, Kurgi mudviem būti, jeigu ne čia.
   Ir štai po netrumpo laiko vėl regiu jį.
   Taip, jis, Bladukas, geba ne tik  persitvarkyti, persiorganizuoti save į kitą, bet ir įsiminti tai, kas jo išgirsta ar pamatyta Pats ne syki sakiau, kad tai neįtikėtina. Ir dabar sakau, jog iš tikrųjų tai neįtikėtina, bet realybė tokių dalykų nepaiso. Kita vertus, ji irgi man ne pavyzdys, ne autoritetas ir štai sakau, kad man smagu, kaip moku, kaip sugebu matyti Bladuką iš Šklėrių. Smagu kalbėti: būk, mielas žmogau, būk ir būk. Kai įgrįsta, nusibosta būti savimi, būki  kitu, kad ir Vidiniu  arba kad ir panele... “

   Taip čia pacitavau iš dienoraščio, bet irgi jausdamas, kad neužtenka pasakyti tik “būk, mielas žmogau, būk“. Prie Blanduko iš Šklėrių kažkaip guviau, įdomiau, linksmiau darosi gyventi. Atsiranda pasitikėjimas ir savimi, ir vienas  kitu. Pajunti, kaip Bladukas reikalingas, kad  žmonės priartėtų vienas prie kito, telktųsi į krūvą, į draugę. Tuomet jau ir atsiminimai išjuda iš sąstingio ir juda, kruta, dirba, varinėja vedomis kraują: gyvenkim, žmonės, kol esame, būkime reikalingi vieni kitiems. Ir tai, kas buvę, te  nenusėda dulkėmis. Pats atsiminimų iš praeito laiko procesas lyg išmoksta ne tik dvasia, bet ir materija ateiti, atkakti susitikimais ir pasimatymais, ir pasirodyti būtent taip, kaip Tada. Taip atsitiko ir tą kartą, kai mudu suvaidinome nedidelį  žmogaus gyvenimo žiupsnelį iš 2014-02-13.
   Atsiprašau. Sakau, suvaidinome. Ar ne teisingiau būtų – pagyvenome?
   Ir taip: sužiurau į akis Bladukui, persikūnijusiam į Vidinį, ir tariau:

Nešauk taip: „gieda“,
kuomet tiek daug išėjusių negrįžti.
Greičiau čia gervė klyktelės,
negu šuva sulos,
bet, žinoma, kai skęsti, ką darysi? –
griebiesi ir už šiaudo, kaip vilties.
Tačiau labai norėtųsi,
kad vietinės reikšmės poetai,
ir jiems nepagailėtų
Dievo ir giesmių

Vidinis:
Nupiešk žemėlapyje mūsų kelią,
bent tą, kuris kol kas tik mintyse,
nueiti ten, kur ir numirėliai gyvena
it laukdami manęs – tavęs,
kad juos ne tik žvake per Vėlines minėtum.
Šilčiau jiems žodyje,
Šilčiau jiems širdyje.
O, vietinės reikšmės poetai,
Nebūkite kurti:
Nereikia būti odisėjais,
Bandykime išlikti krašto žmonėmis.

   Sakau, kad – ne, tai nebuvo išankstinis sutarimas Tačiau, kaip  įtikėti, kad iš tikrųjų taip? Lengviau patikėt, kad šie tekstai išmokti, ilgai repetuoti, kol pagaliau, tokius turint, ryžtasi išeiti į viešumą ir nepaisyti ar kas juos girdi ar negirdi, o tikėti, žinoti, kad jie reikalingi. Net ir tiems, kas juos nuoširdžiai peikia:
       „ar yra dar žmogus tiek sugedęs kaip tu. Būtų užtekę pristatyti save taip:
AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ:
AŠ: AŠ: AŠ: AŠ: AŠ
  ir taip daug kartų AŠ: AŠ: AŠ – girdžiu iš toli Švelniąją ir tikiu, kad ir mane ji girdi, pakartojantį su Vaidinimu anuomet sakytus tekstus. O man irgi gera atsiminti ir kartoti pasakytą.

Kaip, kaip? Nereikia būti odisėjais?
Kodėl nereikia, o Vidini?
Po tiek klajonių, į namus parėjus,
jie žino vietinių reikšmių prasmes.
Skanduokite vardus šilinių sodžių,
skanduokit tai, kas čia, prie kojų,
kelionei naginėmis apautų.
Tai ne pradžia,
bet tai arčiau link ten,
iš kur atėjom būti čia.

Vidinis:
Lig Liškiavos skanduokime, iki Merkinės...
Bet ar visus įvardinsi?
Parapijomis telkiasi šiliniai,
kad į bažnyčias kuo arčiau.
Giedok, širdie, –
  dar Vidinio žodžiais (ir juo būdamas)  pagiedojo Vaidinimas, tačiau reikalas sugrįžti į save, į Šklėrių Bladuką, buvo netgi svarbesnis. Visos Vaidinimo grimasos, visas grimas nuslinko nuo jo išvaizdos, išsikvėpė iš dvasios ir matėsi, kad jo kūnas garuoja. Lig šiol tik jis ir tie penki žuvininkai žinojo, kokią nemenką žinią mums atneš jų atėjimas. Žinojo nuo tada, kai tik Bladukas pagaliau suprato, kokios jo paslaugos prašo penki ateiviai – dvi moterys ir trys vyrai. Taip ir prisistatė: ateiviai, esą.  Iš kalendoriaus lapelio, esą. Ir savo vardus sakė. O saulė leidosi ir diena geso
   – Matyti, pone, mes pernelyg aitriai kvepiame žuvimi. Tačiau taip ir yra. Esame iš Žuvies  žvaigždyno, – pasišviesdamas šypsena, pakalbėjo vienas iš vyrų.
   Ir dienos, ir kelių pritrūko, kol Bladukas suprato, kad tokius dalykus jis girdi pirmą kartą. Net ir meluojant, fantazuojant jam netekę girdėti, kad, kur dabar, pustomi smėlio, nyksta Kabelių parapijos sodžiai, atsirasianti prašmatni karalystė.
   – Aš irgi savo kelnių karalius, – pradžioje dar pabandė šypsoti Bladukas. – Kiekvienam savo...
   – Ir tai labai gerai, bet ką daryti  tiems, kurie kelnių neturi.
   – O – ką? – nustebo  Bladukas. Ar ir vėl kaip anksčiau: iš kiekvieno – pagal galimybes, kiekvienam – pagal poreikius?
   – Ne! ne! ne! Per ankstis dar „pagal poreikius“. Dabar pagal galimybės. Ir ne iš kiekvieno, o tik iš labai reto.
   – Kandidatūrų būta daug, bet pasirinkome Jus, Vaidinimai...
   Bladukas pro nosį išlaido susikaupusį  krūtinėje orą. Žuvies kvapas išnyko.
   – Tai – ką? autobiografiją rašyti? Bet kad rašyti nemoku. Nebent pasirašyti reikėtų..
   – Nereikia autobiografijos rašyti. Ir pasirašyti nereikia.

   Ir štai Bladukas jaučia, kaip nelengva jam pakviesti į viešumą Žuvies žvaigždyno ateivius. Supranta, kokia didi beprotybė būtų pasakyti teisybę. Ateiviams nelabai rūpėjo, kaip tai bus  padaryta. Tačiau buvo  panašu, kad savo pasirodymu sukelti didesnį triukšmą visuomenėje  jiems irgi nesinorėjo. „Dramblys koks didelis, bet po gabaliuką, po gabalėlį ir jis suvalgomas. Argi ne taip, Šklėrių Bladukai? “ – pasidrąsindamas pats sau tarė jis  O man taip:
   – Tu, Pranuci, vis skundiesi, kad dar vis negali atgauti prarastos atminties. Tačiau girdėkit: atrodo, kad priešingai tau, aš ją pradedu prarasti. Taip, taip, Pranuci, girdėki... Ir judvi, Pro ir Poe, irgi girdėkite. Ir visi, kas galite girdėti, prašau – girdėkite. Te būna tai atvira, kaip Biblijos žodyje. Štai kada Šklėrių Bladukas mini Dievą ir pažiūrėkite, kaip jis jam pasirodo.
   – Bladuk, kas tau? Kas atsitiko?
   – Sakau, Pranuci, kad Dievą sutikau. Ot, atėjęs padainavau merginos dainą, o ką tik, ką tik praleidau puikią progą pakviesti į sceną odisėjus. Betgi, atsiprašant, ir patys šmikiai. Galėjo susivokti, kad laikas į sceną .. Atsiprašau,  labai  atsiprašau
   – Į kokią sceną? Apie ką kalbi?
   – Gal trupučiuką atsukime plokštelę atgal, a? Argi  ne šmikiai, a? Kaip galima buvo neišgirsti ar nesuprasti, a? –  dar pasamprotavo Bladukas ir jau kaip iš atsuktos plokštelės:

Kaip, kaip? Nereikia būti odisėjais?
Kodėl nereikia, o Vidini?
Po tiek klajonių, į namus parėjus,
jie žino vietinių reikšmių prasmes...
Pelėda
2017-07-18 14:46:28



2. Užsilikę kovo 10 d. varduvininkai

    Nepamaniau, kad  išplėšdamas kalendoriaus lapelį, Geraldas  lyg atlieka žygdarbį, daro auką. Liūdnai šyptelėjęs, uždėjo  ranką  ant peties:
   – Kinkyk, karietą, vežėjau, kinkyk, – tarė. – Mūsų penketuko kelionė Žuvies žvaigždynu baigta. Bent aš taip suprantu. Ir todėl suprantu dar, kaip skaudu pasidaro, kai dūžta karietos.
   Nedaug supratau apie ką pakalbėjo Geraldas, tačiau net į galvą nedingtelėjo mintis, kad jis kalba apie Žuvies žvaigždyną, rodydamas  jį kaip karietą.  Kovo 10 d. varduvininkų penketukas – ir  jis, Geraldas, ir Silvija  su Butgaile, ir  Emilis su  Naubartu – buvo iš ten. Man  paprasčiau  buvo suprasti, kad  Geraldas kalba apie mano karietą,  kalba apie „Dženę“, apie kinkinį, iš kurio  laimingas žvengė žirgas Ygaga. Ir taip užtruko ne metus. 1994 m. sausio 15 d. 10 val., išvažiavusi į pirmą kelionę, „Dženė“ tragišką baigtį netikėtai patyrė jau  įsišvietus XXI  amžiui. Tiksli data (ir netgi  tragedijos vieta) deja, deja, tačiau atmintyje neišsilaikė. Labai tikiu, kad kažkieno valia buvo pasirūpinta, jog toks žinojimas išnyktų ir nesugrįžtų, tačiau, kaip suprantu, šis darbas atliktas labiau nepasirūpinus jo kokybe. Tai sakau  todėl, kad neužmirštu apie tai galvoti, net  tikėti, kad geriau pasirūpinus, atmintis  turėtų atsigauti. Ir  ypatingai toks tikėjimas sustiprėjo, išgirdus atmintyje žodį „ gaidgaidystė“. Kartoju, ne„ gaidgystė“, o  būtent  GAIDGAIDYSTĖ. Jo iki šiol nesurandu  žodynuose, tačiau dabar jis man reikalingas, kaip ataskaitos taškas. Nuo jo atsistato, sugrįžta atmintis. Kad ir ne po daug,  po žiupsnelį,  bet sugrįžta. Ir  pirmų pirmiausias iš atsimintinų dalykų  atrodo  taip: dar prieš GAIDGAIDYSTĘ...
   Šis žodis su keletu kitų, jam talkinančių, buvo ištartas bent  tris keturis kartus, kol pagaliau atsirado sakinys, o po jo ir kiti, iškalbėti švariu, įtaigiu, stipriu vyro balsu.
   – Kas buvo – buvo, karieta sugriuvo ir niekas jos ant ratų, seni, pastatyti nepadės. Tačiau ar reikia? Ne į jos apgailėtinus šipulius žiūrėk gailėdamasis. Susirask veidrodį ir pasižiūrėk. Gal suvoksi, kodėl taip kalbu? Džiaukis, seni, kad dar atsiminti sugebi. Nors kaip pro rūką, pro miglas, bet ačiū Dievui, kad jau, jau...
   Iš kur šie žodžiai? Kas juos pasakė? Ilgai  buvo mįslė.
   Nemačiau kalbėtojo profilio, net šešėlio – ne. Jo pažinime akys nedalyvavo. Šitoks jo pažinimas tik per ausis, tik per girdėjimą. Apie tai tuoj pat, dar neištirpus rytui, parašiau:

    Kalbėtojo balsas švarus. Žodžiai aiškūs, įtaigūs ir juos girdėdamas negalėjau net suabejoti, kad tikrovėje gal ne viskas taip, nors žinojau, kad pasaulyje neblogai suvokta, jog niekas taip skaudžiai savęs neapmeluoja, nepaniekina, kaip pats žmogus. Tačiau balsas ne mano, kalba įtaigi ir nėra abejonių: taip, jau senis, atmintis ir akys vis giliau skęsta miglose. Kad ir  kokį veidrodį paimčiau, kad ir nedaug iš jo malonių prašyčiau, o neatsitiks stebuklas ir iš jo stiklo nepažvelgs bent apyjaunis Pranas, dar turintis teisę į ateitį, svajones ir, žinoma, teisę į keliones  karieta.
   – „Džene“, kur tu? Kas su mumis atsitiko?
   Taip pirmą kartą sujudau teirautis apie save, klausti taip, kuomet  šitokias pastangas, o jų išdavoje atsiradusius nutikimus, gebu liudyti savimi.
   Atsiminimuose nematomą kalbėtoją įvardiju Balsu. Ne todėl, kad pažinau jį per jo kalbėjimą, jo balsą, ne todėl, kad pavasariais – vasaromis, netgi užgrobęs didesnę dalį rudenio, įsitaisau gyventi Vilniaus Balsiuose šalia  tyvuliuojančio Balsio ežero.  Nematomą subjektą apdovanojau Balso vardu todėl, jog taip atsitikę, kad iš jo gauta informacija iškalbėta žmogaus balsu:
   – Kas buvo, seni, buvo, – karieta sugriuvo, – neretai  mintyse  išgirstu jį ir dabar, tačiau pirmą kartą tai atsitiko po karietos žlugimo, jau  įvažiavus jai į XXI a. teritoriją. Jo pakraštėlyje. Jo pradžioje. Ir žodžiai girdisi arti, arti lyg kas iškalbėtų juos esantis šalia. Niekuomet nenuspėji, kada gali išgirsti taip pasakytus Balso žodžius. Manau, kad tai todėl, kad suprantu, jog negerai atsitiktų, jeigu  nežinočiau nuo ko  prasidėjo atbundanti atmintis. Pradėjau džiaugtis anuomet parašytame sakinyje pažinęs mąstymo procesą, kaip antai:
   Miestų naktys nebūna ramios. Net ir tuomet, kai jos įsigobia tarp storų mūrų sienų – ne ramybėje žmonės ir miega, ir sapnuoja, ir neretai pasijaučia, kad jie šiame pasaulyje vienut vienutėliai.
     Ir štai atėjo laikas, kai laikiau iš kalendoriaus išplėštą lapelį. Kas čia taip apie žmogaus vienatvę, a? Kaip ji atrodanti, a? Ne, vienatvės  nebuvo. Reikėjo išmokti suvokti, kad  tai, kas vyksta, tai nei filosofija, nei fantazija. Realybė dvasioje tokia pat reali, kaip ir išplėštas kalendoriaus lapelis, bet peizažas jos dažniau pranoksta sapnų realybę. Ir manęs nestebina, kad jie tokie yra, nes vis  dėlto ne veltui parašyta:
   „Ir Dievas sutvėrė žmogų pagal savo paveikslą. “
  – Ha!, ha! –  girdžiu. – O kur jis.  Kas jį matė? Taigi paveikslą.
   – „ Džene“, karieta, man atrodo, kad ir tu esi Dievo  atvaizdo dalelė. Jo trupinėlis, – lyg sakau, lyg  mąstau, lyg girdžiu kaip kažkur toli žvengia žirgas Ygaga. Kartu su manimi, draugiškai  nusiteikę Silvija, Butgailė, Emilis, Geraldas ir Naubartas  Aš dar vis tik apgraibomis suprantu, kad jie varduvininkai, užsilikę čia iš kovo 10 dienos. Jau užsilikę, jau, nes antai kaip nearti jau nukeliavusi jų „karieta“. Kaip pasivyti Žuvies žvaigždyną,  kai jau vasara, jos pradžia ir dangus užimtas Dvynių žvaigždėmis?
Betgi ir vėl parašyta,  betgi skamba:

Vėliavas nuleistas neš,
Žuvusius minės.
Netikėki... grįšiu aš,
Grįšiu... lauk manęs...

   – Ak, balsas prikimęs, – taip padainavęs lyg  pasiskundė Kandžius, tačiau dėl to geros nuotaikos negadino, – betgi... betgi ne vilkas, ne staugti atėjau, – linksmai  pasakė  jis. O po pusvalandžio, gal net greičiau iškeliavo. Atrodė, kad nusigręžiau nuo viso pasaulio, kad  niekas akių  nematytų.
   Ar nepamatė?
   Dar vis laikiau lapelį rankoje, o dvasioje jaučiau, žinojau, kaip gyvenimas tarpsta, vyksta, dirba bite.  Kaip  galima nežinoti,  nematyti, negirdėti, kad darbas jo kaip pagal Biblijos ištartą žodį: ir Dievas tarė...
   – Jeigu tai, ką čia matote, yra mano, tai  prašau—būkite kaip svečiuose, – skubėjau dėmesiu apdalyti dvi moteris ir tris vyrus. Man nebuvo sunku juos matyti kaip kosmoso, kaip Žuvies žvaigždyno žmones, bet  gerai  jaučiau, kad  tokioje būsenoje aš ir pats esu  kosmoso žmogus.
   – Ar ne per ilgai užsilikome, kad galėtume jaustis „kaip  svečiai“?  Tačiau man įdomu  įaugti, įsiausti į kitokią  aplinką, – pašnekėjo Silvija
   – Per ilgesnį laiką įpranti, užsimiršti ir jau nejauti, kad esi užsilikęs. Tačiau ką darysi, jei nėra kur pasidėti. Antai kur mūsu „karieta“! Plaukia, plaukia Žuvelė, vis  toliau, toliau kol  atplauks  atgal, tik jau iš priešingos pusės, –  pakalbėjo ir Butgailė.
   Tai ne pirmas susitikimas su dienos varduvininkais, tačiau anieji neužsilikdavo. Suspėdavo sugrįžti  į savo karietas tą pačią dieną.  Šį kartą reikalai atrodę  kitaip, bet ir šį kartą, net ir smulkmenose regėjosi kaip kažkada  buvo sukurtas  pasaulis  – gyveni, esi, kalbi, kažką žadi, kažko pats tikiesi, tačiau neužmiršti, kad  galėtų kažkas pirmiau atsirasti  už žodį: pirmiausia  jis, žodis, o paskiau jo virsmas į  kažką. Net man pasimanė, kad daug  kur savimi panašus į Bibliją. Nesvarbu, kad  kalbame, atrodytų, apie niekus, mažmožius.  Štai kad ir  apie kalendoriaus lapelį, netgi kai jis išplėštas, bet  pasaulio tvėrimo instinktas budi: ir Dievas tarė...
     Geraldas, išplėšęs kovo 10 dienos kalendoriaus lapelį, neišsilaikė neprisipažinęs, kad jį  išplėšti jam buvo baugu.
   – Atrodė, kad tokiu poelgiu išduodame savo karietą, savo Žuvį, – sakė jis, ir nors mėgo pajuokauti, tačiau atrodė  susikaupęs  net tuomet, kai abi rankas kėlė į dangų ir savo karietai siuntė patikinimą: – O  žvaigždėtoji – ne!  ne! Niekuomet ne! Neužmiršime.
   – Žinoma, kad ne, – nusišvietė šypsotis Emilis – kažkiek dar užtruksime emigracijoje,  įteisinsime Kandžių į varduvininkų  sąrašą ir paprašysime dziedulį, kad savo karietą pakinkytų ir –  aida!  Pavysim, Žvaigždėtoji, pavysim...
   – Tai kad nėra jos, taigi dziedulio karietos... Jau kiek metų, kai ne...
   – Nepamesk lapelio, dzieduli, – atsiliepė į mano žodžius Butgailė.
Pelėda
2017-06-15 06:34:31
*****************************************

Moderatorius (-ė): Pakeleivis
Sukurta: 2017-06-15 21:28:37

Reikėjo išmokti suvokti, kad tai, kas vyksta, tai nei filosofija, nei fantazija. Realybė dvasioje tokia pat reali, kaip ir išplėštas kalendoriaus lapelis, bet peizažas jos dažniau pranoksta sapnų realybę.
Tai atrodo kaip esminė gairė.
Visuma gi persunkta nuolat kontempliuojamų rūpimybių: dieviškojo paveikslo, savęs kaip keliauninko jame. Čia ir karietos avarija, ir dingimas (turbūt Bermuduose), viltingi šipuliai kažkur netoliese, ir lapelis, vienas iš daugybės, plevenantis gan sudėtingais, ilgo vedžiojimo lankstais.
Ačiū Dievui, pasigirsta Balsas.
Nors kas paties girdima, kito gali ir nepasiekti, bet gal užtenka to, kad tas kitas apskritai pagauna Balso vibraciją (pripažįsta jo vaidmenį šiuose slėpiniuose).
 
Kai kas girdėta, kad ir eilutės apie nuleistas vėliavas, apie ne staugti atėjau. Bet gal tik vaidenasi, o jei ir ne, žvaigždžių ūkuose pasikartojimai neišvengiami.
Į pabaigą girdėjimą pagerina labiau atkutusi Poe – visu gražumu pasirodo karieta-Žuvis, andainykštė emigracija verčiasi atvirkščiai, virsta imigracija... nors pastarąjį faktą, kaip ir viską, per ką čia keliauta, pagauti ir žodžiu įforminti sunku ir net nereikia... tai laisvieji plaukiojimai, priartėjimai, nutolimai.

  Nusigrįžau nuo viso pasaulio, kad niekas akių nematytų. Kandžius iškeliavo turbūt ir pusvalandžio kompanijoje nepabuvęs.
   

     - O Dieve, Dieve,- atsikvėpiau tamsiame miegamojo kampe. Širdyje tokia tuštybė, kokia tegalėjusi  būti tik Žemės sutverimo pirmąją dieną, o prieš akis ne lyg tas kadaise Pranui Orkui nuneštas popiergalis su žodžiais:“ atėjo laikas, kuomet jau teksia  prisipažinti, kad  jau ir karietos vežėju nesugebu būti  Beje, nesugebu  užrašyti ir  jos  sudužimo  datos.. Nežinau  netgi, koks žvaigždynas jau  tokią  lemtį  siuntė, bet tikėjimas  neįtiketinu  nenutyla, Man  netgi manosi, kad  dvasioje garsiau  negu  miške  pašaukiu, 
   Džene,  kur tu?
   Taip  šituo  vardu -  šaukiu - karieta. Ir  tai  netrukdo  man  padaryti nepaisant  kur bučiau, ka  veikčiau, Tačiau  pasakyti  šitoki  dalyka  į  viešuma, pasirodė, oco cho, kaip  mepaprasta,   Ir  atsitinka, kai  Ocho cho , kaip sudėtinga, Ne  apie   |Džene  kalbėjo  ir gegužę  10 dienos  varduvininkas Gerardas, Ir  jo, it  kiti bendrakeleiviu  karieta  Kalbėjo  jis  apie žuvies  žvaigždyna.  Ir  kalbėjo  labai  panašia, kai kaip  aš apie  Dene:
   – Žuvie, kur  tu?. 
   Nors,  ner.  Jie  žinojo, kur  jų  karieta. Žinojo, kad  ji  sugrįš.

i, irašyti išplėtšame  geguės 10 dienos lakalendoriaus  laplyjęe.   

Ir manosi, kad  vvasis nis  laukimas  , tikėjima visigal  netgi  prišingai.
 







. buse man  i, kaip  au -. 
     -Kas buvo, seni, buvo, -Radijo karieta sugriuvo,- į mano mintis ramiai atsiliepė Balsas.

. ta, Kinkyk,   karieta, dziedyli, o musu kelionė  žvaigždynu  baigta.  Va  dabar  ir suprantu, kaip skaudu pasidaro, kai netikėtai  sudužta  karieta.
   Meiškart  suprtaua, kad  taip  atsitiko. O  supratęs  nepatikėjau, kad  suduži. Ir iki šiol netikiu.



    [
Ne staugti atėjo

Grįžtu atgal ir va, regisi, kad jau atsimenu, kaip įsišvietė kovo 10 d. Padeda ir užrašas „Ne staugti atėjo“. Pirmoje eilutėje klausiau: kur  būna Vaidinimas, kai atrodo, kad jo nėra? Klausiau savęs ir atrodė, kad nežinojau, kaip atsiliepti, nes per ilgą eilutę nusidriekė hmmmm...
  Trukteliu pečiais, dar vis nesuvokdamas, kad tai klausimas, kuris  pradėjo skaudžiai rūpėti ir kartu nesmagu jausti, kad nesinori, jog tai žinotų net artimiausia aplinka. Netgi Kandžius. Išskyrus lazdą, kurią įpratau vadinti mano dzievuliu, nieko taip meiliai daugiau nepaglostau, kaip jį. O pastaruoju laikui, žiū, kad mano pagarba Kandžiui aplenkia ir „mano dzievulį“ – su juo pabendraujame dažniu ir nuoširdžiau. Būna, kad ir ašarą pažibiname.
  Žinojau, kad Kandžius ruošiasi kelionei, bet jis vengė šnekėti apie ateitį, kurioje nebuvęs. Dar vis tikėjausi, kad jo ruoša užtruks.
  – O kur Vaidinimas? – ir tą kartą įprastai paklausė Kandžius, bet neįprastai teikė žinią: ar žinai, dzieduli, kad kai regisi, jog Vaidinimo čia nėra, jis tuo laiku būna bažnyčioje.
  – Vaidinimas? Bažnyčioje? Labiau įtikėtina, jei pasakytum, kad, ačiū Die, pagaliau ir Vaidinimas sužinojo, kur yra Vilniuje arkikatedra.
  – Nu jo! – nebuvo  nuolankus Kandžius, o neužtrukus: – Betgi arkikatedros jam ir nereikia. Kaip ir Šv. Onos ar Šv. Kazimiero bažnyčių. Sakė, meldžiasi, dzieduli, tavo bažnyčioje.
  Nemokėdamas pagarbiau atsiliepti, kilstelėjau pirštą prie smilkinio ir pabarbenau. Te žino, kad jiems abejiems – ir Kandžiui, ir Vaidinimai – ten, smegeninėje, skambina. Tačiau praėjo nedaug laiko, kai įnikau manyti, kad ir man pradėjo ten skambinti. Kiek aukščiau kilsteliu ranką ir neretai tiek pakanka, kad išgirsčiau klausiant: kur būna Vaidinimas, kai atrodo, kad jo čia nėra?
  Maniau, kad Vaidinimas neįsileis kalbėti apie jo – ir nesvarbu kieno jos būrų – bažnyčias, bet klysti ne tik žmoniška, bet ir kilnu, sakyčiau – prabangu. Pradėjau domėtis dangiškais turtais ir džiaugtis suvokęs, kad jie tokie nemenki.
  Gerų, geresnių, geriausių progų susitikimui su Vaidinimu neieškojau. Būtent 2017-03-10 sutikęs jį paėmiau už rankos ir Salomėjos Nėries žodžiais ir Virgilijaus Noreikos balsu padainavau:

Tu žiedelio nenumauk,
Nenukirpk kasų,
Ilgai laukus dar palauk
Grįšiu iš tiesų.

  Vaidinimas tylėdamas laikė savo ranką mano saujoje, skvarbiai kaip pro šautuvo taikiklį žiūrėjo į mano akis, nežinia ką jose matydamas, kol atsiliepė:

Akmenys paplentėm kauks,
Sužaliuos lazda,
Lauk manęs, kai nebelauks
Niekas niekada.

  – Nagi patikėsiu, kad taip ir bus, – iš kažkur atsirado Kandžius. Ir ne tik jis. Ir Poe su Pro taip pat.
  – Jau iškeliauji? – pasiteiravo Vaidinimas
  – Greit, Vaidinimai, bet atsisveikinti jau galima dabar.
  –Tau netyčia palikome priešpaskutinį dainos posmą, Kandžiau, – nieko neaiškinęs tariau.
  – Kai kelias tolimas paskutinis posmas nelabai tiktų, – nelinksmai atsiliepė jis ir, pasakęs „ačiū“, o mintyse atsiminęs priešpaskutinį, padainavo:

Vėliavas nuleistas neš,
Žuvusius minės.
Netikėki... grįšiu aš,
Grįšiu... lauk manęs...

  – Ak, balsas prikimęs, betgi ne vilkas, ne staugti atėjau.
  Nusigrįžau nuo viso pasaulio, kad niekas akių nematytų. Kandžius iškeliavo turbūt ir pusvalandžio kompanijoje nepabuvęs.

0

6

Iš kelionių po Savęsp (Ašašai) III http://s9.uploads.ru/t/isH5K.jpg

3. Pasimatymas su odisėjais
 
   Vos spėjau pagalvoti, kad jis, Bladukas, vėl sumanęs mus Vaidinimu apmulkinti, kai paregėjau, kad panašiai kaip truputį anksčiau jis, iš rūkų pasirodė linksmai, mielai, draugiškai nusiteikę odisėjai. Tačiau taip tik žodyje – odisėjai, o iš išvaizdos – dvi moterys ir trys vyrai – kaip ir mes, kažkuo ir skirtingi, ir panašūs. O Poe... 
  – Betgi aš ją pažįstu, – pabandė pranešti žinią, kad tarp įsišvietusių yra ir jai pažįstamų, bet netrukus sudvejojo: – O gal tik labai panaši į Silviją. Buvome susitikusio ar Lydoje, ar Gardine, ar...
    Man irgi pasirodė, kad  matau pažįstamą.  Ir vardą atsiminiau – Juozapukas. Dzūkas nuo Alytaus, tačiau į glėbį jo imti nesiskubinau. Darėsi aišku, kad kažkas nauja atsiranda šitos dienos vakare.
– Kandžiau, ateik. Kur tu? – pakviečiau šunelį, užsimiršęs, kad jis išėjęs. Nėra Kandžiau. Išėjo...
  – Tai va, ponios ir  ponai, aš savo darbą padariau. Priartėjus penketukui pakalbėjo – Bladukas. – Norėjote sutikti karietos ekipažą. Štai jis, jos vežėjas. Pranucu vadinam. Su Vidiniu draugai. Atrodė, kad beperskiriami, bet ir Vidinio nėra. Sumažėjo mūsų, gerokai sumažėjo. O prieš keletą mėnesių ir Kandžius išėjo. Tačiau pasaulis dėl to, kaip regite, nesibaigia. Nors jau ir patys daugiau atsiminimais gyvename. Bėdų ir čia yra, nes ne visi taip sugebame. Pranucis vis skundžiasi, kad atmintis pranykusi, tačiau pradedu juo netikėti. Kad ir šiandieną, ką tik kelių metų senumo užrašus išgiedojome. Tikiuosi, kad girdėjote.
  – Bet nebaigėte, – pasakė vyras, įsiterpęs tarp dviejų moterų. 
  – Tai Naubartas. Atrodo, kad jis vyresnis, bet  nesuprasi, – pakuždėjo Bladukas.  O anos tai Silvija su Butgaile.
  – Irgi, turbūt,  nesuprasi, kodėl, – išgirdęs Bladuko informaciją linksmai pasakė Naubartas ir paaiškino: – Tai todėl, kad toks mūsu penketukas, – taigi ir Emilis su Geraldu. Esame iš kovo 10 d. kalendoriaus lapelio. Manau, kad jis jums atmintinas
  – Taip, taip atmintinas, – pasakė Pro, o Poe jai  talkino –Taip labai   atmintinas, kad geriau apie jį patylėti.
   – Na jau, – vėl Naubartas. – Negalima. Vien jau todėl negalima patylėti, kad ten ir tavo eilėraštis, Poe. Kaip čia taip – geriau patylėti. Be to ir skirtas ne kam, o Pranui. Tada dažniau vadintas Pranu, o  ne  Pranucu. Nagi, Silvija, gal tu mums primink, kaip tai atrodo.
  – O, kokia garbė!  Labas. Visiems, kas čia yra ir ko nėra, visiems labas vakaras, – atšokusi arčiau prie Poe sveikinosi Silvija. – Smagu, kad štai tokie esate ir kad vakaras mums talkina, – pasakė ji ir atrodė,
kad  jai po kojomis mestelėtas iš vakaro padagės debesėlis. Muzikantų nesimatė, tačiau muzikos, Silvijai deklamuojant, buvo daug.

Sustojome prieš publiką,
o ji tąkart – tai vakaras ir aš.
– O vakare, – sakau –
turbūt nepaprasta
įaugt ir būt žmogaus laike,
bet kažkodėl net nejaučiu, kad tu
dėl to norėtum pykti.
Net atvirkščiai: atrodo, tau smagu,
kad šit turi sau Praną Karlonų
prie vyno taurės ar alaus bokalo...

O vakaras:
– Cha,  cha! Vaišingas koks!
Gal net ir nežinai –
ne iš bajorų jis,
tačiau nemeskim kelio dėl takelio;
juk iki šiandien daug nežino net,
kas iš tiesų yra duetas –.
taigi daugiskaitos pradžia.
Todėl manau aktualu
suvokti jį, kaip esmę muzikų visų,
nes po dueto jau – trio.
Tegu mažytis pradžioje,
tegu rėksnys ir lopšyje,
bet be dviejų – argi galėtų būti? 

Štai mato publika, kad esam du
Ir...  ir – ką? Ne šventei tik
O! jei žinotų ji, kaip vakarui sunku.
Kartais atrodo – krapštelėtų kas
ir būgnai sudundėję prasiveržtų į erdves,
užtvindami pasaulį ilgesiu ir netektim.
Jau net ir tu ne kartą man: 
„O vakare, praėjus tau, užgęsta saulė“... 

Sustingo rankoje alaus bokalas,
sukilę putos, liovėsi kuždėti,
o vakaras
kaip niekuomet toks artimas, toks geras
pašaukęs Praną taria  jam:

– Klausyk, ką pasakysiu, Tau:
Esi tu šunsnukis, žmogeli.
Tačiau šunų, aš, žinoma, atsiprašau,
bet atsimink –
Su saule juk prasideda
ir mano kelias...

– Ačiū, Silvija, – trumpai  padėkojo, – Naubartas, –o mes, vietiniai, regis, dar  vis nežinojome, kaip pasielgti. Net nežinojome, kaip padėkoti už tokį mielą mums pasirodymą. Paėmiau į ranką Poe delną,   spustelėjau lyg atsiprašydamas, kad jau buvau užmiršęs man skirtą jos eilėrašti. Viešpatie, kur tu? Argi  galima buvo pamanyti, kad taip atsitiks? Nors niekuomet neatrodė, kad Poe labiau paisytų savo poezijos. Nemažai jos eilėraščių atrodo taip, tarytumei parašyti duetu: jos ir mano. Šis irgi. Tačiau  neatsimenu, kad kažkam tai užkliūdavo. Ir ši kartą neužkliuvo. Pagarbiai nusiteikė  Raimondas, pasisupo  sūpynėse  Ana, aukštai alaus bokalą pakėlė Šioks Toks, stryktelėjo   žvirblius Čia ne aš: girdi, net prunkštelėjau nuo tokio šunsnukio. Tačiau Naubartas nespalvino savo kalbos. Atrodė susikaupęs ir žino, kad darbą išmano nelaukdamas įtaigojimų iš pašalės. 
  – Atsiprašau,  bet įdomu žinoti, kas atsitiko, kad nebaigėte Vidinio ir Pranuco giedojimų apie šilinių  dzūkų karštą.
  – Na, taip. Nebaigėme. Tačiau apie tai te Pranucis pasakys, – parodė akimis Bladukas.
  Man irgi neatrodė, kad reikia slėptis. Todėl iškart nuleidau nuo liežuvio.
   – Tokiam reikalui reikalinga saga. Kaip mūsų  parapijonys sako – guzikas reikalingas.
  – Jeigu tik tiek, tai ar bėda? Surasime ir guziką.
  – Ne, ne. Tai rimtesnis dalykas, negu galima nuspėti. Saga kaip saga. Ji ir skurdžiui ne kokia brangenybė. Tačiau kad galėtume užbaigti  vadinamus  Vidinio Ir Pranuco pagiedojimus reikalinga, kad atsirastų Vidinis. Ne iš Vaidinimo personažų. Tikras. Su saga. Bet gal palikim, užmirškim tai,  o kartu ir tai, kad Vaidinimas į mane kaip karietos  vežėją parodė.
– Kodėl reikėtu užmiršti, ko negalima užmiršti. Nagi pabandykime. Gal kas nors pavyks.
  –  Ne, ne! Nepavyks, – buvau ryžtingai nusiteikęs. – Tai netgi būtų ne tik neprotinga, bet ir nekilnu.
  – Tarkime, kad bent proto mums tikrai nepritrūksią, o dėl  „kilnu – nekilnu“ irgi kaip kas supranta, – gan sausai atsiliepė Naubartas ir Silvijai: – Žinau, Silvija, kad ir su adata moki apsieti neblogiau kaip deklamuodama Poe eilėraštį. Padaryk mus paslaugą, prisiūk prie  Pranuco štai šitą sagą. Kad ir į švarko atlapą.
   Dabar jau atrodė, kad ir aš įklimpau į vakaro debesėlį taip giliai, kad – nė krust. Stoviu, regiu ir nemoku patikėti, kaip į mano švarko atlapą  prisegama saga, kuria iš mano palaidinės ištraukė Vidinis.
O buvo taip:
   
Aš:
Ir ne tik tu, širdie.
Giedokite Mašnyčios, Latežeri ir Švendubre,
šilais aidėdami iki ausų dangaus.
Dainuokit, Grūtai, Ratnyčia, Vieciūnai
Ir tie, kuriu vardus jau primiršau.
Va, Randamonys ir Jaskonys,
Dar Cimakavas ir Kermušija...

Vidinis:
Parapijom į krūvas telkiasi šiliniai, 
kad į bažnyčią kuo arčiau,
bet tai nereiškia,
kad jose kiekvienas šventas
ar moka kryžiumi žegnot save.

  Vidinis drąsiai paėmė už mano švarko sagos. Atsiliepdamas ir aš įsikibau į jo švarko sagą. Atrodė, be priesaikos, be žodžių pasiryžome: pabandykime dar kartą. Gal bent šį kartą pavyks. O jai —ne?
  Vidinis staigiai ir stipriai truktelėjęs ištraukė sagą iš mano švarko, o aš irgi nedvejodamas ryžausi tokiam veiksmui. Irgi sėkmingai, ir sieloje buvo gera, ramu, jauku.
  Dainuok, širdie, šilinių kraštą...

  Atitolęs jau ir šis laikas ir vis tik, kai reikia – jis čia pat. Ką daryti? Kaip elgtis man. Kaip prisiminti, kur aš laikiau anuokart iš Vidinio švarko ištrauktą guziką.

Nedėlios rytelį
Ėjau vandenėlio –
Sutikau bernelį
Šalia šaltinėlio, –
     uždainavo Silvija, atlikusi darbą ir palikusi atlape ne tik sagą, bet ir prie jos įsmeigtą adatą.

Pastatyk viedrelius,
Paguldyk naštelius,
Pailsėk, mergele,
Pailsink rankeles, –
      susiprato Bladukas. Dabar  jis mieliau tiko būti Vaidinimu. 
  – Gražus vakaras šiandien. Netgi ir tada, kai jis nusileidžia į  žmogų. Vidini, aš tave vėl girdžiu. Kur tu bebūtum, girdžiu.
  – O kad tu buvęs vežėjas, – irgi išmesk iš galvos, – pasakė Naubartas .

Dėkui tau, berneli,
Už meilius žodelius –
Tokių negirdėjau
Nuo pat mažumėlės.

   Kas atsitiko, ne ką ir dabar apibrėžčiau galiu pasakyti. Bent kažkokiu metu, nebuvo taip, kad  anieji  penki odisėjai – tik  sau,  o mes,  vietiniai – tik sau. Maišėmės visi taip, kaip, tarkim į pasimatymus šventėje susieinančios dvi man  geriausia  žinomos šilinių dzūkų krašto šeimos Abi jos Šklėrių kaimo viensėdijose. Tai Šimo Grigo ir jo dvejų žmonų Benignos (Benediktinos) su Marcele ir Felikso Karlono su Karolina šeimos.
  Sakoma,  darbymetyje ir akmuo kruta. Tokie  susiėjimai į darbymetį nepanašėjo, tačiau įsitikinęs, kad krutėjimo, šėlsmo ten būta daugiau.














Jei Mahometas neateis pas kalną, tai kalnas ateis pas Mahometą!

0

7

.Sapnai už tėviškę         http://se.uploads.ru/t/J5uy0.jpg

.                                                TURINYS

  1. Sapnai už tėviškę                                             1. Kalendoriaus  lapelis
  2. Jei būtų  kitaip                                                 2. Užsilikę kovo 10 d.varduvininkai
  3. Tai ne  M. K. Čiurlionis                                      3. karieta važiuoja  ne todėl, kad  sėdėtume
  4. Gražuole,  ačiū  tau                                          4. Pasivaikščioji9mas  su Butgaile
  5. Panašūs                                                          5. Žiūrėjau į save ir  buvo keista
  6. Gyvybiškai svarbu                                            6. Liudijau, kad Švietėsi
  7. Įkalinta atmintis                                               7. Viešpatie, už ką mane  baudi  net  bažnyčioje
  8. Kala ir kala genys                                             8. Ką pasakyti atitolus nuo  būto laiko
  9. ProEzija dienoraštį atsivertė                              9. Butgailė besisupanti mėnulio delčioje
10. Marija, maldų neatmesk...                              10. Jau netikėjo, kad gali atsirasti toks, kaip aš
11.                                                                     11. Iš matriarchato epochos
12.
--------------------------------------------------------------------------------------------

0

8

Sapnai už tėviškę   http://s9.uploads.ru/t/pX9xs.jpg

Jau išdejuota.
Ačiū, kad buvai.
Aš gražesnės nematęs niekada –
su motinos skara
ant taip pražilusios galvos,
su tėvo rudine,
su batais kerzavais.
Dar pamenu – ir titnagas į pypkę
seniams ugnį kūrė.

Užaugę balom vandenys,
Kemsynai, regisi, akivarais
į žemės vidurį angas pavėrę
o šalia jų – baluoja kopų smėlis..

Prie pat pušies,
prie kadugio,
kažkaip netyčia, nelauktai
kaip sėkla medyje
su grikių puokšte saujoje
įsiterpė gyventi Šklėriai

Kas sakė, kad mirtim apžels?
Su jais Amerika muskulus augino,
savo krauju į Angliją tekėjo.
Prisimenu: kaip Šklėriuose
man tekę paviešėti Argentinoj,
Kanadoj – irgi panašiai.

Ir vis dėlto esi jau išdejuota.
Ir vis dėto Tau ačiū, kad buvai.
-------------------------------
Už tėviškę sapnuoju, grįžtantį save į sodžių
kaip motiną – su jos skara,
kaip tėvą – su jo batais kerzavais.
2017-06-02 07:20

Jei būtų  kitaip     http://s8.uploads.ru/t/9v56m.png

Būtų melas, jei būtų kitaip –
jei svajonės netarptų į tiesą, 
jei miražai nevirstų kalnais,
jei ir Tu ne į Dievą labai panašus.

Tik nereikia manyti, kad Tu (arba Aš)
vienintelis Dievas visiems –
mano dvasioje įsitaisė pasaulis Savęsp –
pragaras ten, rojus,
žiema ir pavasaris.
mirtis ir gyvenimas.

Gimdo Adomo Ievužė vaikus,
o Kalašnikovas,
o Vinčesteris, 
o Mauzeris,
žaislų jiems parūpinę,
pasakas seka.

Būtų melas, jei kas pasakytų, kad – ne,
kad parakas šlapias.
2017-06-03 13:24

Luiza Šarlotė 
Gražiai išdejuota.  5

Tom Kom Potas 
sugeba Pranas kažkaip iškilmingai ir jautriai be didesnių įmantrybių sudėlioti

Nuar 
Jau ne vieno autoriaus literatūroje liesta tema. Tačiau daugeliui artima keliamais prisiminimais. Labai seniai vaikystėje ir man teko klausytis tamsiais vakarais šeimos nario pasakojimų, kaip XX amžiaus pradžioje buvo išvykusi uždarbiauti į Ameriką, vien tam, kad sugrįžtų laimingesniam gyvenimui. Malonūs prisiminimai apie ankstyvą vaikystę. Mieli prisiminimai apie raudonų plytų namą Kaune, kurio dabar jau nėra. Būrį pusseserių ir pusbrolių bei prosenelės ir senelės kasdienį rūpestį mumis. Apie prosenelės neįprastu dabar būdu verdamą sriubą, kada mėsa buvo pabarstoma druska tik tada, kai baigdavo virti ir būdavo ištraukiama ant lėkštės.
Dėkui, Pranai, kad sudarėte galimybę atgaivinti gerus prisiminimus.:) -5. 

Pranas 
Kas taip, žemaituke, priklegėjo, kad  ten negyvenęs? Geros dienelės linkiu.

Crepuscolo 
tikrai nėra nieko gražesnio
ir tas ilgesys saviškos gamtos

_žemaitukė_ 
Su jais Amerika muskulus augino,
savo krauju į Angliją tekėjo.
Prisimenu: kaip Šklėriuose
man tekę paviešėti Argentinoj,
Kanadoj – irgi panašiai. 
-----------------------
Pranai,
nesupratau, prie ko čia tavo Šklėriai?
Kažkaip, kai nesi gyvenęs juose, neaiški ta vieta.

Tai ne M. K. Čiurlionis        http://s9.uploads.ru/t/cMlEV.png

Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių

Dvejopai vardą jos tariu,
tačiau vienodai suprantu,
vienodai į save man rodo.

Nepyk, šalie Savęsp,
nepyki, Ašašai,
kad nevienoda tarsena sunokus gerklėje;
Abi jūs Tą – vienintelė, viena
ir niekuomet daugiau nebūna.

Iš vieno šulinio abi geru.
Iš vieno trupinio jums duona mano,
atplaukus Nemunu, Ūla, Merkiu...

Ar girdite?
Tai ne M. K. Čiurlionis. Ne.
Tai skambina bažnyčiomis Kabeliai,
Ratnyčia ir Marcinkonys.

Vardais pažystami parapijonys
kiekvienas sau, su savimi
kaip su pasauliu kalbasi.

Nereikia Liudviko, kad į save, į Aš
valstybę rodytų

Išnoko į visatą Ašašai,
Išnoko Aš ir į Savęsp.

Tai ne M. K. Čiurlionis. Ne.
Tai jie, šiliniai  dzūkai,  skambina save
bažnyčiomis Kabelių, Ratnyčios, Marcinkonių.

Gražuole, ačiū tau    http://s3.uploads.ru/t/b3ahz.png

Nužydėjo  tulpė . 
Bet ar taip?

Vysta žiedas
ir dienos šviesos  nereikia–
Sar  ma  ta...

Kas ją šitokią, aplepusią, priglaus?
Bitė aplenkia, 
o žiedo lapai (ačiū die)
jau patys nukrenta ant žemės.
Ištirps į purvą, nieką, į sudie
ir kas parodys į gražuolę, buvus vakar.

Nerimta  nuotraukas gėlių nešioti,
Nupiešti į paveikslus jas, beje, taip pat...
Ir vis dėlto žinau, tikiu,
kad tulpės grožį mano akys dar paglostys.

Kaip poilsiu žeme jis užsiklojęs.
Tik neskubėki ginčyti,
kad jis ne tas, kur vakar,
kad tulpė pažydėjusi kita.

Gražuole, ačiū  tau,
Eilėraštis išėjo pagiedoti,
nes tulpė žydi vėl
kaip vakar, kaip tada...

0

9

Iš kelionių po Savęsp (Ašašai) IV        http://s4.uploads.ru/t/VSkN1.png

4. Ėgi, varduvininkai, kas atsitiko? 

  Asmeniškai man lengviausia buvo atsiminti atėjusio penketo vardus ir žinoti, kad visi jie iš Žuvies žvaigždyno ir atėję iš Kovo 10 dienos  kalendoriaus lapelio. Joks kitas kalendoriaus lapelis taip ilgai nebuvo atverstas, nes šis, pabudinęs sapnu ir privertęs  jo neužmiršti, tiesiog nesileido, kad taip atsitiktų. O kaip užmirši, jei kiekvieną ankstų parytį, dar prieš gaidgaidystę (gaidgystę) prisieidavo atlikti tą pačią  ceremoniją. Net ir tuomet, kai pamanęs, kad kažkas iš manęs  įsakmiai prašo išgauti pasižadėjimą, kad tokios savo būsenos neužmiršiu, dienoraštyje parašau.

  „Pašokau iš miego ir, krestelėtas baimės,  nesuvokiu, kas atsitiko, bet girdžiu:
  – Tūkstantis ir viena. Girdėk! Tūkstantis ir viena.
  Akys gyvos, bet atmerkti jų nesinori.  Atrodė, kad joms geriau būti pasilikus užmerktomis.
  – Kaip negirdėsi? Tūstantis ir viena, – pasikartojau lyg paliepimą. Ir tai nebuvo sunku Žinojau, kad beveik taip („Tūkstantis ir viena naktis“) pavadinta ir po žmonių pasaulį vaikščioja knyga. Tačiau su ja nebuvau susitikęs.  Kas atsitiko, ko jai prireikė? Akys tyliai atsimerkė, bet šviesos dėl to nepadaugėjo. Buvo šviesu. Dar kurį laiką  pasižvalgęs, pradėjau save įtikinėti, kad tai sapno išdaiga. Tačiau sapnas ne koks, be įkvėpino. Net ir knygos teisingai įvardinti nesugebėjo. Ar verta dėl to  jaudintis? “

  Man neatrodė, kad darau sunku darbą, kai kitą  kartą atėjęs prie užrašo, pasilikdavau juo nepatenkintas ir imdavausi darbo jį perrašyti, pakoreguoti, apglostyti. Netgi pasakyčiau, kad tokie korektūros darbas darėsi vis labiau įdomūs, įgaunantys didesnę prasmę. Man buvo protinga  manyti, jog suprantu, kad galima ilgą laiką ištverti su išplėštu lapeliu, kad išmoktume atidžiau apglostyti ne tik jį, kalendoriaus lapelį, bet ir jaustis, judėti, gyventi jame, žinoti, kad taip protingiau, negu 365 – 366 kartus ateiti prie Metų  kalendoriaus ir versti ar išplėšti iš jo po lapelį.
    Tačiau ar galėjau tuo pasitenkinti, jeigu žinojau, kad kasdieną ankstų priešaušrį,  dar prieš  gaidgaidystę ir  vėl budins, kels iš sapno ir, vėl reikės bijoti, ir vėl girdėsiu:
  – Tūkstantis ir viena. Girdėk!  Tūkstantis ir viena, – o aš vėl versiuosi nuo kairio šono ant dešinio, kaip įprasta pamanęs, kad taip, aukščiau kilstelėjus savo kairiąją pusę, geriau pailsiu. Tuomet laisvesnė, jautresnė, be poilsio dirbanti širdis. O Die, kiek dienų – naktų kai ji taip? Ir kaip jai pailsėti, a? Be poilsio plakančiai širdžiai...
  Truputį aukščiau (mano ūgio lygmenyje) pakabintas tradicinis, mažų lapelių sieninis popiežiaus Grigaliau kalendorius. Iš atversto  lapelio gerai matosi informacija, atkakliai rodantį  į praeitą laiką.

Kovas (2017) 
Saulė teka 07: 50,  leidžiasi 19: 10
        10
PENKTADIENIS 
Silvija Naubartas Butgailė Emilis Geraldas
40-ties paukščių diena
Žuvys (02. 20-03. 20)    Gaidys    69 / 10

    Skaičiau, neužkėlęs akinių ant nosies ir neatrodė, kad jų, akinių, reikia, o ir kam skaityti, jeigu mintinai išmokęs. Tačiau kažkur pasąmonėje, toli toli it genelis kalė ir tvinksėjo smilkiniuose, kad nors toks  aiškumas labai suprantamas, betgi suprask, Pranuci, kad  to  nepakanka. Vėl bus ankstus  priešaušris ir vėl žadins sapnas:
  – Tūkstantis ir viena. Girdėk!  Tūkstantis ir viena, – o aš irgi  kaip papūga atkartosiu daug sykių tais pačias žodžiais kalbėtą savijautą ir žinias. Tačiau vis dėlto aiškiau ir aiškiau jausiu, kad  šitas laikas skirtas darbui, kuris jau prasidėjęs. Ir gali  būti, kad  toks mano elgesys yra būtent tai, ko tokiam darbui reikia. Galbūt tokio darbymečio ir  man prireikę, kad, tarpininkaujant Bladukui, nenustebčiau juos sutikęs. Dvasios pajautose buvome susitikę – ir su  dangaus dukromis Silvija ir Butgaile, ir su jo  sūnumis Naubartu, Emiliu ir Geraldu. Visuomet  kaip kovo mėn. 10 d. varduvininkus. Pažyminys „dangaus dukros“ ar „dangaus sūnūs“ nuo pat pradžių neatrodė reikalingas ir mano  užrašuose tik  retsykiais pasirodo . Ir net gaila pamačius, kiek nemažai įrašų, ar pastraipų dienoraštyje užsilikę, kuriais reikėtų atsikratyti – jau nereikalingi, jau kaip balastas, kaip nereikalingos apkovos ir patiems užrašams, ir protui. Ir  vis dėlto negebu jų atsikratyti.  Peržegnoju ir užrašau:  amen. Į archyvą.  Suskausta, kaip skiriantis prie uždegtos  žvakės, kaip  kalbant atsisveikinimą, kaip ištariant  – sudie.
    Ne vieną kartą ruošiausi užversti ir jį, kovo 10 d. kalendoriaus lapelį, tačiau šitaip,  atrodytų, nesunkiam darbui padaryti nekilo ranka. Lyg  kažkas jai  neleido taip padaryti. O laikas, žinoma, dėl  to nestovėjo – skubėjo dienos, ėjo savaitės. Žiūriu gi, kad jau ir trys žvaigždynai  – Žuvies,  Avino ir Jaučio – nuvilnijo, nutolo, nučiuožė. Po jų dangumi Dvyniai atkuteno pasimandravoti. Va, po  dienos kitos  tauta  atvers gyvenimui birželio mėnesi  su Joninėmis. O aš? O manasis  kalendorius?
  Kaip suvokti, kas atsitiko, kad 2017 metų kalendorius, lyg nepaklusęs įprastai tvarkai, kovo 10 dienos neatverstu lapeliu atkakliai bando
sustabdyti  laiką. Ot, tuomet ir  ištariau:
  – Ėgi, varduvininkai Silvija, Naubartai, Butgaile, Emili, Geraldai, kas atsitiko, kad va taip?
  – Taigis, taigis... Iš tiesų, Pranuci, kas atsitiko? – atsiliepė kažkuris iš vyrų.
  – Kinkyk karieta, Pranuci, – paragino Butgailė.
  – Y ha-ha-ha- ha! – iš toli sužvengė žirgas Ygaga.
  Tuomet  supratau, kad šito lapelio savo rankomis negebėsiu išplėšti nei tąkart, nei niekada, kol šalia penkių varduvininkų nepamatysiu  Kandžiaus vardo 
  Parūpo pasižiūrėti, kas parašyta kitoje lapelio pusėję. Atvertęs pamačiau, ko neturėjo būti – lapelio antroji pusė pasirodė esanti tuščia, tik iš jo viršaus kaip dangaus į akis reikšmingai sušvito užrašas:
     
               1001 be 1000 = 1

Ką tai reiškia, man aiškinti nereikėjo. O matematikos šiek tiek prireikė. Užrašas – formulė reiškia laiko kiekio apibrėžtį, kurio kalendoriaus  lapelio pabaigoje turėtų būti užrašyta:

               1001 be 0000 = 1001

  – O! – iš  kalendoriau lapelio klyktelėjo Silvija.
  – Kaip bekalbėtum, o Kandžius netikėtai išėjo, – pamąstė Naubartas.
  – Kad tave kur! Iš tikrųjų 2017 metų kovo 10 -ji  yra Kandžiaus  išėjimo diena. Lapelis laukia, kada jo išėjimas bus pažymėtas vardadieniu, – pasakė Butgailė ir paklausė: – Kada, dzieduli?
  – O Kandžius? Kas jis? Suprantu, kad šuo ir kad  piktas. Mėgėjas kramtytis, kandžiotis. Turėti tokį  varduvininką šalia savęs, nagi sutikite, kad nelabai  jauku, – nebuvo abejingas Emilis. 
  – Emili! – grasinančiai pasakė Butgailė...
  Dvasia sujudo, sukruto ir aš gyvai pajaučiau, kiek reikia  gyvenimo,  gyvybės, energijos, kad taip atsitiktų. Ir pajaučiau dar, kiek nemažai reikia pastangų, kad viso tai nesimatytų, kad būtų ramu. O iš tikrųjų? Tyliai ir Nemunas teka, bet nesustabdysi. Stabdomas peršoka per užtvankas ir ramiai, tyliai plaukia toliau. 

Galbūt ir negerai,
kad netikiu mirtim,
užtat regiu,
kaip ateitis į pasaką susrūva.
Nejau ir ji neturi laisvės būti savimi?. 

  – Tu čia, Poe?,
  – Ar trukdau?
  – Ne, Poe, ne. O kur Pro?
  – Ji  klausosi manęs.
  –  Aš irgi. O tu kada nors  jos klausausi?
  – 0 kaipgi..
   
Užkrito sniegas.
Dar maniau,
Kad  žilas plaukas  šitaip sninga
Tiek daug prisnigo virš galvos
Kad, regisi,
Ne-
...... iš-
......... si-
.............. kap-
..................... sty-
........................... siu.
Aš  kapanojuosi,
Bet virš  galvos
Vis sninga, sninga, snin...

  – Senas eilėraštis, betgi iš tavo pirmos knygos
  – Ir paskutinės, Poe. O  kad  tu  netiki  mirtimi, tai šaunu. Kadangi ir ji, mirtis, yra tiek viena iš dvasinės kelionės epizodų. O visa ko esmė yra kelionė, kelionė, kelionė ir – tik kelionė.
  – Palik vilką kad ir geriausios pievos aptvare. Neištvers.  O žirgą? Pagaliau, kad ir asilą? – rezultatas skirtingas, – kažkodėl taip pasakyti prireikė Pro.
  Poe atsiliepė, bet man pasimanė, kad apeidama Pro žodžius, o atsiliepė į savo neparašyto eilėraščio pradžią. Jautėsi, kad panorusi kuo greičiau jį užbaigti, nes darbas prie šilinių dzūkų žemėlapio jai regėjosi  prasmingesnis. 

Poe:
Prisimenu seniausią garvežį.
Iš jo aukštos triūbos,
pradvokę dūmai kilo... 
Kaip visa tai toli,
kaip nebe taip, kaip šiandien!
Betgi ir tu, o, mielas garvežy,
turėjai savo debesį,
o Dievas iki šiol su tavimi.
Ir nemažiau (galbūt) kaip aš su juo
taip jūs abu – panašūs.









3.  Karieta važiuoja ne todėl, kad sėdėtume

    Kalendoriaus lapelis niekuo ypatingesnis už kitus. Tačiau taip jį tik akimis, tik regėjimu supranti. Linkęs  manyti, kad taip labai krutančio, judančio, tokio neramaus sutvėrimo savo nuosavybėje nebuvau turėjęs. Kur padedu, kur palieku jį, tačiau manęs nepalieka. Metai žili, tačiau lapelis  jiems abejingas. Lyg be manęs negebėtų išbūti.
   Jau kurį iš varduvininkų (ar tik ne Naubartą?) buvau  girdėjęs tariant, kad, girdi, kosmosas mus apdalijo savimi taip turtingai, kad joks milijardierius negali prilygti savo turtu.
   Apie ką jis taip? – pagalvojau. – Kas tie mes?
   – O jeigu ne tinginys, jeigu ir pats juo pasirūpini, jautiesi kaip Dievo ausyje. Ha! Ir karietos nereikia, – atsilipė Silvija.
   Ir kalėjime būnat karietos nereikia – pagalvojau, – tačiau Silvijos žodžiai dzingtelėjo ir dingo, o pasakyti (ar tik ne Naubarto?) krapštėsi įsikurti atmintyje.
   Varduvininkų kalbos turbūt buvo prasmingos, tačiau jos man nedaug rūpėjo. Kaip, beje, ir fasadinė kalendoriaus lapelio pusė, kur tarp Silvijos  ir Butgailės vardų, vietoje puošniai įsitaisiusio  Naubarto vardo, turėjo atsirasti Kandžiaus vardas. Silvija, o ypatingai Butgailė, atrodė sutrikusios, kad  Naubartas dėl savo vardo vietos nesivaržė, nors lyg šiol taip neatrodė – didžiavosi, kad vienintelis  iš vyrų pagirtas tarp moterų. Ta prasme labiausiai nepasisekė Geraldui. Kalendoriaus lapelyje jis kraštutinis, petys į petį su Emiliu, toliausia nuo moterų. Man tokie žaidimai neatrodė verti dėmesio, net erzino, tačiau labiausiai erzino antroji, tuščia lapelio pusė, laukianti mano teksto. Iš archyve sukauptų tekstų neatrodė, kad kuris jų  būtų priimtinas. Tačiau ką daryti, ką, Kandžiau, daryti, kai reikalingas nepasiduoda parašomas?   
   – Dzieduli, – regisi mintyse girdėjau Kandžių, – Dzieduli, šuo gi esu.  Žmogumi būti  man taip ir nepasisekė.  Popiežius Grigalius tokio į savo kalendorių neįsileis.
   – Betgi tai ne XVI a., o kalendorius irgi ne šventa karvė.
   – Ne šventa, dzieduli, bet Žečpospolitos pagarba Grigaliaus kalendoriui buvo išskirtinė. Nebus smagu žinoti, kad Lietuvos Didžioji kunigaikštystė atsimenama per šunį. Au, au, dzieduli, nebūk naivus. Ir pamąstymais turėtum atidžiau pasirūpinti. Galbūt net paieškant Lietuvos karalystės.
   – Argi nesirūpinu? – užsičiaupiu kalbėti ir vėl neršiu, ieškau tekstų, kurie nebūtų  taip lengvai atmetami. Įprotis kalbėti  su savimi, kalbėti mintyse niekuomet  man  netrukdė. Į  svetimas  ausis  tai nenutekėdavo, tačiau dabar...
   – Tačiau dabar, dzieduli, karieta važiuoja, – šalia išgirstu Butgailę. Šypsojosi taip, kad pasidarė truputį  nejauku. –  Karieta važiuoja, dzieduli, – patikino ji.
   Žiūrėjau į ją  ir nežinojau, ką pasakyti. Be karietos, o karietoje? Kaip  tokį dalyką paaiškinti? Jos pasakymas nebuvo tapatus piršto pakėlimui prie smilkinio, taip diagnozuojant smegenų patikimumą. Tačiau man buvo svarbiau patikėti, jog aš pats žinau, kad karieta važiuoja. Pats. Tačiau baimė, atsiradusi dėl tokio supratimo, buvo didesnė, veiklesnė, ryžtingesnė, ji absorbavo judėjimą,  stabdė jį smegenyse ir aš jaučiausi taip, kad... na,  trūksta žodžių.
   – Turbūt nesupratai, ką pasakiau. Ar neišgirdai, – pasakė Butgailė ir apgailestavo: – Deja, tai eksperimentinė kelionė. Ir, žinoma, nelabai smagu žinoti, kad ji vis dar eksperimentinė.
   Apie ką ji? – vėl pamaniau.
   – Visi  eksperimentai rizikingi, neretai jie žiaurūs, o kai kurie jų – labai žiaurūs.
   – Nežinau ką pasakyti, Butgaile.
   – Sakyki, kas labiausia rūpi.
   – Tai kad nežinau, kas labiau. Ką tik galvojau, kaip parašyti tekstą kalendoriaus lapeliui, o dabar...  Dabar žinau, kad karieta tikrai važiuoja. Jos kelionę pajaučiau anksčiau. Ir ne šiandien, ir ne vakar. Bandžiau atsiminti, kada  būtent, bet tik dabar atsimenu, kad jos kelionę pajaučiau kovo 10 d. Ir tai kaip dukart du yra keturi.  Nė mažiausios abejonės. Tačiau kaip parodyti, kad tai ana karieta, kai ji ne ana?
   – Ji ana karieta. Tikrai ana karieta, – patikino  Butgailė, o po nedaug laiko kaip paaiškinimą, kuris man ne ką paaiškino, išgirdau:  – Taip, taip,  vežėjau, tai  ji, tavo  „Dženė“ įkelta į Savęsp taip, kad ji  ir pati labiau būtų panaši į save ir jos vežėjas irgi  labiau panašus į save.
   – Ir Kandžius.  Man regis, kad  su  juo ką tik  kalbėjau, bet jo nemačiau.
   – Eime.  Reikia bent kiek pasivaikščioti po karietą.
   – Atsiprašau, Butgaile,  bet tik ne  dabar. Man reikia dar tekstą lapeliui parašyti.
   – Žinoma,  žinoma,  bet tai nesutrukdys.
   – Kaip nesutrukdys?
   – Eime, – dar kartą pasakė Butgailė, dabar paimdama už  parankės. – Karieta važiuoja ir ačiū die, bet ne todėl važiuoja, kad  sėdėtume.
  Pelėda
2017-06-17 10:32:53
*********************************
Pelėda Siųsta: 2017-06-19 16:57:54
Turbūt esu  kalbėjęs, kad  noriu sutelkti kai kuriuos  man ( tarkim,  karietai)  labiau  rūpimus  dalykus ir užbaigti. Tačiau  kartais  regisi, kad užbaigti  teks  greičiau, Suprantu, kiek dar daug  darbo prireiktų pertvarkant  jau parašytus  tekstus, bet  dar kartą  juos perrašinėti nėra  laiko. Atrodo, imiesi kažką  pakrapštyti, o tas  krapštymasis vėl  nuveda į kosmosą. Ačiū, kad  kantri. Šituos  komentarus  persimetu ir į savo svetainę, kad būtų  arčiau.
Iki.

Moderatorius (-ė): Pakeleivis
Sukurta: 2017-06-19 15:00:53
Ir pavadinimas vilioja į beribius tolius, ir pradžia su taip labai krutančiu sutvėrimu – lapeliu – veda už nosies... (konkrečiai mane, nes daug ko nesuprantu).
Esmė, kokią įtariu esant, turbūt čia:

Varduvininkų kalbos turbūt buvo prasmingos, tačiau jos man nedaug rūpėjo. Kaip, beje, ir fasadinė kalendoriaus lapelio pusė (…)
Man tokie žaidimai neatrodė verti dėmesio, net erzino, tačiau labiausiai erzino antroji, tuščia lapelio pusė, laukianti mano teksto. (…)
Dabar žinau, kad karieta tikrai važiuoja. Jos kelionę pajaučiau anksčiau. Ir ne šiandien, ir ne vakar.
 
Šiaip gan sudėtinga Karietos eksploatacijos instrukcija… ne, instrukcijų čia jokių, tik pamojavimas lapeliu ir tiutiu…

[b]Vartotojas (-a):  nei_sis_nei_tas[/b]
sukurta: 2017-06-17 23:07:02
Žinote man kilo mintis. Ar negalėtumėte priimti į karietą ir mano Bieriaus dar vadinamo Bieriūnu (žiūr. nuotrauką)? Prašau, bet neįsižeisiu, jei nepaimsite. Į varduvininkų eiles jis nepretenduoja.
Juoda diena jam išaušo po operacijos 2013 m. balandžio mėn.10 d. Tą dieną linksmai vardines šventė Mintautas, Agna, Apolonijus ir Margarita. Tiktai jam jau nebuvo lemta pasidžiaugti saulute. Tą dieną saulė patekėjo 6,29 val., o nusileido 20,13 val. Jaunas mėnulis patekėjo 6,13 val., o nusileido 20,37 val.
O gal netilps mano "meškinas"? Tada tiek to.

Vartotojas (-a):  Pelėda
Sukurta: 2017-06-18 06:41:22
Kadangi  vartotojas užblokavo  žinių  rašymą, tai mes  pro „ rakto skylutę“ : kaip ne tilps? Tilps  karieta  gi dvasinė. bet  tik nežinome, kaip ir kada tai  atsitiks. Gali  būti, kad išgirsime  jį skaitantį nei-sis - nei -tas eilėraščius, Jis , matyt, daug jų girdėjęs, daug  atsimena   

Vartotojas (-a):  romansier
Sukurta: 2017-06-18 17:44:17
labai žavi karieta savo paslaptingumu, vis mąstau ką gi ji įkūnija.

Šnekorius 
Tiesiog malonu stebėti kuomet tavo kūryboje pradeda atsirasti vis daugiau ir daugiau pafilosofavimo. Žinoma jo būdavo ir anksčiau, bet siauresnio, regionalinio, kaip dabar pasakytų. O čia, Pranai jau egzistencinius klausimus gliaudai Esu pasižadėjęs nieko nevertinti, bet šį kartą bus išimtis. 5. IR liaukis ten dienoraštyje tokiomis mintimis švaistytis. Jei jau nori išsikeikti, tai tik mano adresu.

Pranas 
Ką gi, dėkoju, Šnekoriau. Rašyti man niekuomet lengva  nebuvo, o dabar  – nepalyginamai sunkiau. Labiausia  dabar  trukdo silpnėjanti atmintis. Būk drūtas! Linkėjimai dzūkulei. Čia gal ir ne vieta su linkėjimais, betgi vežėjas esu.

0

10

5. Iš kelionių  po Savęsp (Ašašai) V http://sh.uploads.ru/t/hRZqn.png

Realybė atrodė neprotingai, tarsi sušaržuota: dvasioje gi su odisėjais iš Žuvies žvaigždyno susižinojau ir pabendravau anksčiau, kai dar Kandžius nebuvo išėjęs. Tačiau tuomet  jie neišsiskyrė iš įprastos kasdienybės – kaip įprasta   patys sau atrodėme svarbesni, reikalingesni, įdomesni, verti susilaukti pagarbos ir pripažinimo. Ir vėliausiu savo laiku, beje, nepagalvojau, kad tokios viltys perdėtos. Tačiau tikra ir tai, kad prasišvintantis aušra rytas ir saulės patekėjimas  nebuvo man šventė – tai lyg durų atidarymas į kitą dieną, o darbas joje  dažniausiai įprastas, išmoktas  anksčiau. Taip buvo ir kovo 10 d. – pirmiausia tai   darbo, tai duonai pelnyti diena. Ir saulė tekėjo truputį anksčiau negu aną rytą. Net nuojautose nei menkiausių požymių, kad atverstas kalendoriaus  lapelis užsiliks, kad  pirmiausia iš jo atsiras  dvasinė pažintis su varduvininkais. Ir ar  galėjau pamanyti, kad greitai priartėja laikas, kai man ypatingiau prireikia pastudijuoti kalendoriaus  lapelio biografiją.
   –Te jos, tavo studijos, užtrunka kuo ilgiau. Gal  man per šį  laiką pavyktų nupiešti šilinių  dzūkų krašto žemėlapį. Nemažėja  jis. Priešingai. Auga  jis. Supranti?  Auga. Pradžioje maniau, kad pakaks pasidairyti po Kabelių, Ratnyčios ir Marcinkonių  parapijas ir...baigta – lipki, bobute, iš vežimo. O štai  jau kur nuklydusi, kur dairausi. Tu žinai, dzieduli, kur Naugardukas? – pakalbėjo Poe.
  – Aš jai siūliau pasidairyti po Vilnių ir paieškot žydą ... Et, užstrigo jo pavardė, bet judu, dzieduli, labai panašūs. Abu vežėjai. Sakau jai, kad nors rečiau, bet stebuklų būna. Ką gali žinoti – o gal  suras? Gal pavyks įsiprašyti, kad nuvežtų į Naugarduką. Įdomi kelionė būtų. Jis kadaise  į  Vilnių atvežė Adomą. Žinai gi tokį, Adomą  Mickevičių, poetą.
– Palauk, Pro, palauk. Ne su tavimi  dabar  kalbuosi, – papriekaištavo Poe.
– Tačiau reikalas  rimtesnis, negu kalbėtumei tik  su manimi. Vėliau tokie dalykai darysis dar labiau  neįmanomi, o stebuklų irgi retės. Jų paramos prisišaukti  bus sunkiau. Beje, dziedulis, tikiuosi, tai  irgi gali  liudyti, juolab, kad ir nemenką patirtį turi:  ieškoti, ieškoti  ir...
   – Ir nesurasti, –  padėjau jai ištari. – Taip, Pro, tu   teisi. O dėl  stebuklų, tai pernelyg jų nenorėčiau neigti. Man regisi, kad jų yra daugiau, negu pasirengę juos pripažinti. Netgi gerokai daugiau. Tačiau suprantu, kad tu, Poe, pakalbėjai  apie  mano kaip karietos vežėjo patirtį
– Jau  didesnę kaip dvidešimties metų patirtį.
– Visaip, Pro, skaičiuoju.
– Aš pagal užrašus tavo, Dzieduli. Ne specialiai, bet kaip Pro (proza). Man tai kaip pareiga. Jeigu ką  primirštum, ką  parašęs, nesikuklinki nesikuklink teirautis. Šį kartą omenyje turėjau tokį  tekstuką.
Paklausyk:
 
  „1994 m. sausio 15 d.10 val. 30 min  eteryje pasigirdo radijo signalas Prieš tai savaitraštis „ „Kalba Vilnius“ parašė:
  Keistokai  atrodo, kai viduržiemyje žmogus  kinko karietą. Dar keisčiau girdėti, kai tas žmogus sako, kad susiruošė ieškoti žmogaus širdies, kad ieškos tol, kol ją suras, jeigu net tektų nuvažiuoti į  gilesnius amžius. Karieta menkutė, o ant vieno jos  rato stipino  užrašas: tikime ir abejojame, abejojame ir tikime.
   –  Taip, taip, – pabandžiau nutildyti man vis skaudančią atmintį, tačiau tuoj pat pagalvojau: bet kodėl, a? kodėl turėčiau ją tildyti? Žvilgt – ten, žvilgt – kitur, žvilgt ir į kalendorių, į jo daug kartų apžiūrinėtą, mintinai išmoktą kovo 10 d. lapelį ir primą kartą sužinau, (taigi, pirmą kartą sužinau!), kad ne aš jį atverčiau. Ir tai, ko gero, panašu į stebuklą. Tegu nedidelį, labai privatų, bet tai būdavo mano pirmas naujos dienos darbas. Apie tai, kad galėčiau apsieiti be jo, kad gal kada kitaip pasitaikę, net ir kalbos negalėję būti. Ir štai atsitinka, kai iš neužversto lapelio it pats Kandžius  tartų:
  – Dzieduli, būkime šiuolaikiniai, būkime nūdienos žmonės, būkime kartu su jos varduvininkais.
  – Būkim, būkim, Kandžiau,– išgirstu ir save, kaip  aną dieną ir puikiai atsimenu, kaip jis tą padaro – atverčia 2017 metų kovo 10 dienos lapelį – be mano bet kokios paramos. Atverčia jį   savarankiškai, netgi nepaprašytas. Neįtikėtina, kad  galėjau ir tokį dalyką užmiršti. Ak tu, Amnezija, ak,  vienaake, ar ateis  laikas, kai būsiu tikras, kad tavimi atsikratęs?
   Tyliu, kaip musę perkandęs, nes žinau,  kad ir  Pro su Poe tuo nepatikės.
    O aš pats?
   – Dzieduli, ar kas negerai, – pajutusi permainas mano dvasioje paklausė Poe ir nepalaukusi, ką  pasakysiu, guodė: –  Būna, būna. Ir man taip pasitaiko, kai nesupranti, kas atsitinka. Kodėl atsitinka.
   – Na taip, būna, būna. O aš pasakysiu, kas man  atsitiko. Ką tik dabar. Sužinojau, kad anas žydas, apie kurį kalbėjo Pro ir kuris savo briku atvežė Adomą į Vilnių yra Jankelis, Jis buvo Myro miestelio pirklys. Žvilgterėki, Poe, kaip ši vietovė  atrodanti  tavo žemėlapyje.
  – Pas mane ten irgi šilinių Dzūkija. Argi  galėtų  taip būti? Tačiau kai pagalvoji, kad jeigu su briku  į Vilnių atvažiuojama, tai anuomet ne taip toli. Sakyčiau, kad dabar tokia kelionė gerokai tolimesnė.
  – Mat  kaip! Sakai „gerokai tolimesne“. Hm. Tačiau iš tiesų priversta ir  vėl liudyti, kad, vizuali  realybė Dvasioje atsispindi kitaip. Ten  kilometrai lyg ir neegzistuoja. Pro, kaip  tu  manai? Užsiplepėjome mes?
  – Norėčiau, kad iš ten, iš Dvasios, kažkas  atneštų kad ir  mano autoportretą. Nemanau, kad pati save  atpažinčiau. Tikrai nemanau. Ir būna  taip, kai atrodo plepi plepi, o vėliau sužinai, kad kaip tiesiu  taikymu  – į akį.
   Su Poe nelaukėme, kad taip galėtų pasakyti Pro. Tačiau  taip pasakiusi ji irgi nelaukė, ką  mudu jai pasakysime. Jai buvo aktualiau prisimint aną seną  tekstą ir tęsti  jo skaitymą.
Ne, žmogeli! Su tokia karieta, jeigu tą širdį ir  surasi, tai pamesi. Todėl  dar  keisčiau matyti aktorių Tomą  Vaisietą. Manytume, patenkintas, jeigu net tėvo mėgstamiausią  daina  užtraukė Bet  apie tai  sužinosite įsijungę radijo imtuvus..
  –Tai irgi, dzieduli, iš tavo užrašų. – tarė  ji ir klausė: –  Sakyk, kada  mums juos įsijungti? Taip,  taip – kada? O jeigu pasirodytų, kad per vėlu, pavėluojame, tai ar reikalingi tokie užrašai? Tačiau    kalbu aš ne tik apie radijo imtuvus ir  užrašus, bet ir  apie žemėlapius. Ir prašau, Poe, nebūk impulsyvi.  Pradžioje pagalvok, o tuomet išgirsk:
  – Žodis suteikiamas Poe, šilinių dzūkų krašto kartografei.
  – Dėkinga tau, Pro, už tokį rūpestį, tačiau neabejok, kad gerai suvokiu posakio esmę: devyni amatai – dešimtas badas. Nepersistenk, Pro, kad ir nuoširdžiausias  patarimais. Ir aš  pradedu  rūpintis, kad  tuo niekas  neabejotų jaučiu, kad ir  toks  užsiėmimas  dabar labai reikalingas. Ką?  Netiki?  Tuomet  norėčiau, kad  mano tokį pasižadėjimą ir kiti girdėtų:

Skaitau, o gerklėje – nė žodžio.
Tikrai po sielą vaikščioja žvaigždynas...
Nepykit, žmonės, kad jį šitaip rodau –
Jau gali būti, kad kitaip nemoku
Bet argi tai  svarbu,
Jeigu ir vėl kartu su Meilutyte
(net nežinau, kur kapas jos)
Karietą rengia į kelionę
Ir pulką paukščių dovanoja
O režisiere, o Audrone,
Palikim  mirtį: tu  esi.
Aš sugrįžtu  atgal
Tu išeini į priekį, į DABAR
Ir perskaitai iš mažo atviruko:
   
   Ačiū Jums už pasitikėjimą manimi.
   Ačiū  jums už Jūsų dorą ir gerą širdį.
   Ačiū Jums, kad Jūs esate
   Į kelionę... į pirmą kelionę karietą siunčiu
   Ir laiminu tuos, kas jau esate ir kas dar būsite joje
                       Jūsų režisierė Audronė   

  – Pranuci, kažką nori pasakyti? Taip, taip – nori. Bet vis kažkodėl dar nesiryžtate. Kodėl, vežėjau? O kad prie kalendoriaus lapelio ateinate pasimesti, tai mudvi su Poe gerai  žinome. Netgi suprantame, kaip žmogui sunku, kai mato, girdi, kaip kažkas  apspjaudo jam šventus dalykus.. Ne, išpažintis  tavo mums nereikalinga, bet kalbėk, vežėjau.
   – Na, dabar, Poe.  Ne dabar, Pro. Irgi žinote, kad antroji lapelio pusė  tuščia, Dangus  gal ir gali būti  tuščias, be tik  kovo 10 dienos kalendoriaus  lapelio popierius...





1001 be 997 arba ...        http://s7.uploads.ru/t/wMx0v.png

4. Pasivaikščiojimas  su Butgaile

  – Karieta važiuoja, o mes pėsti einam, – po kelių  žingsnių pasakiau Butgailei, įsikibusiai į  parankę, kad ne aš  jai, o ji man padėtų. Žinojo, kad mano  kojos kels mane, žinojo, kad eiti nebus sunku, tačiau nebuvo tikra, kad panorėsiu prasivėdinti, atitrūkęs toliau nuo įsėdėtos vietos. Į mano burbtelėjimą ne iš karto atsiliepė, tačiau ir atsiliepusi mąstė, kaip ką geriau reikėtų atlikti surengtoje išvykoje. Atsiliepė tik dėl pakalbėjimo, neduodama  progos, kad pradėčiau niurgzti. Jai nebuvo  reikalinga, kad man tai būtų  įdomu.
  – Ar dėl to stebėtis reikia? – pasižiūrėjo į  mane  Butgailė, o truktelėjusi  pečiais: – O gal? Tačiau tai taip  įprasta,  taip  įprasta. – Ir  jau, persimetusi į  kitą ariją: – Kažin,  kokiu greičiu Žemė skrieja  aplink Saulę?
  – Aplink Saulę?
  – Na taip.  Aplink Saulę. O sukasi ji apink ją  107 tūkstančių kilometrų per valandą greičiu, – pati atsakė į savo klausima Butgailė, o aš:
  – Kąąąąą?
  Kalbėti apie taip  patikimai „stovinčią“  Žemę,  man atrodė nei šis nei tas. Tačiau ji,  Butgailė:
  –  Tai taip įprasta, taip įprasta, kad net nejaučiame, kad ji tokia greita..
  – Jeigu sumanei man sekti  pasakas, tai,  atsiprašau. Aš ir be pasakų greitai užmiegu.
  –  Nemanyk, kad Saulė dėl to sustos. Ji irgi skrieja, tik  truputį greičiau negu Žemė aplink ją.  Skrieja ji apie 800 tūkstančių kilometrų per  valandą greičiu, –  dar išgirstu žinią. Ir ką jai  pasakyti? Mato, kad  senas, tai galvoja, kad ir kvailas. Įprasta gi. Ir tai iš  tikrųjų –  taip. Na ką gi, – tegu, tegu, – tyliai pasižymėjau mintyse, tačiau  apie tai kalbėti nesinorėjo, juolab išgirdus apie dar  didesnį greitį „tingiai“  patekančios, „ lėtai“ per dangų link vakarų šliaužiančios ir vėlgi „tingiai“  nusileidančios saulės. Nieko sau! 800 tūkstančių kilometrų per  valandą.  O gal Butgailė  suklydo? Neatrodo, kad ir 80 kilometrų  per valandą  galėtų nušliaužti.
  –  Nagi sakyk, kur tau niežti.  Matau, kad niežti. Galvoje? Sakyk, kol  dar toks mūsų laisvas laikas: ką norim,  tą  darome.  Ot, pavyzdžiui,  einame  abu  už parankių susikibę ir dainuojame, – pasakė ji  ir uždainavo:

Žemė kėlė žolę,
Žolė kėlė  rasą,
Rasa kėlė pasagėlę,
Pasagėlė žirgą.

  – Tu ką, liežuvį pametei? Ar ausis? – stabtelėjo  Butgailė papriekaištauti, kad  nepadedu jai dainuoti, kad ne duetas, taip sustabdydama ir mane.
– Nėra laiko, Butgaile. Mudviejų žingsnius skaičiuoju ir mūsų pasivaikščiojimo greitį matuoju. Greiti esme. Galima nusistebėti, jeigu pasak tavęs nebūtų „tai taip įprasta, taip įprasta. “
– Seniai  dainavau. O  kodėl? Kas bepasakys, jeigu ir pati nežinau, – pasakė Butgailė ir vėl:

Žirgas kėlė balną,
Balnas kėlė raitą,
Raitas kėlė kepurėlę
Senai  motinėlei..

  – Tačiau  tai  taip  įprasta, taip  įprasta,  ar – ne? O  kas neįprasta  arba  bent mažiau  įprasta, a? Kas? 
  – Mudviejų  pasivaikščiojimo  greitis Saulės greitį  aplenkia bent 100 tūkstančių kilometrų per valandą, - pasitaikė proga šmaikščiau  pasakyti. Bet ar supras?  .
– Va, va! – nudžiugo Butgailė, – Štai ką reiškia  atsikelti  iš  krėslo ir  išeiti  pasivaikščioti  po karietą. Žinok, dzieduli, po tokio pasivaikščiojimo tavęs laukia dovana. Mes nemenkai ginčijomės dėl jos, tačiau dabar yra taip, kaip yra. Bet tai  nereiškia, kad kitaip negalėtų būti. Ar nebus. O aš prašau tavęs, kad nieko neslapstytumei, kas tau  nepatinka,  nelaikytumei užspaudęs  savyje. Prašau: būk  atviras kaip kosmosas.  Ir tai labai svarbu,  daugiau negu suvokia eksperimentas. Visos dovanos tik iš užančiaus – sušildytos, išnešiotos, iš  ten padovanotos.
  – Rodosi, kad  daugiau  žinote, kas karietoje negu  aš, jos vežėjas.
  – Kai rodosi, žmonėse patariama  žegnotis, tačiau nemanau, kad dėl to užgriūvančios karietą lemtys atsišlietų, atstotų, išnyktų. Dainuok, vežėjau, arba – giedok. Tai protingiau. Ir nemanyk,  kad galima  sudainuoti dainą  ar išgiedoti giesmę kol jos susidėvi, kol nereikalingos. Žinau, esi dainavęs, po bažnyčias šlaistęsi, ten giedojęs, bet  abejoju ar žinai, kad ir  dainuojant, ir giedant reikia mąstyti. Gal netgi pirma  pasirūpinti  galva, o tik  po  to muzika,  gerkle. Ot girdim „Žemė kėlė žolę“. Akivaizdu. Lyg galima būtų to nesakyti,  bet tuoj  pat  klausimas: o kas Žemę kelia? O ir toliau  veiksmas vyksta taip, kai viena būtis pasitarnauja vis kitai: žolė – rasai,  rasa – pasagėlei, pasagėlė – žirgui, žirgas – balnui... O aš štai klausiu, kas  atsitiko, kad buvau liovusi  dainuoti? Kažin –  kas? Jeigu būčiau nesiliovusi turbūt dabar nereikėtų  suklusti: o kas Žemę kelia, a? Gal tu žinai,  vežėjau?
  – Aš irgi jau – ne, nedainuoju.
  – Dainuok, vežėjau. Dainuok, kad be viso kito, kas taip įprasta, padainavę sužinotume, kas ištiks.  padainavę  žinotume, kad kažkas  mus ištiks. Ne  kažkada,  o labai greitai  – gal dar saulei  nenusileidus?  Na, gal ryt? Kas mus ištiks artimiausiu laiku, tiesiog ranka pasiekiamu. Ir  taip  visuomet po kiekvieno padainavimo. Girdi,  vežėjau?
  – Girdžiu.
  –  O dainos kaip ir Žemė, kaip Saulė, kaip  karieta, kaip mudu, vežėjau, jos nestovi vietoje.
Dainuok,  vežėjau.  Arba bent juokis. Ir – ša! Nekalbėk, kad tai nejuokinga. Mes dar nesuvokiame, kaip labai tai juokinga,  tačiau dabar  jau galima pasibelsti.
  Tačiau pasibelsti neprireikė. Lyg priešryčio    debesėlis įsišvietė įėjimas. Ten ir Pro su Poe. Jos  kažką sakė, bet negirdėjau. Anapus jo erdvė  nebuvo  didelė, bet  sukonstruota taip, jog nereikėjo baimintis, kad atsitrenksi į sieną, į baldą, paslysi grindimis, kad nebus patogu atsisėsi nepaisant  kur atsėstum. Erdvė ir jos apystata  formavosi orientuodamasi  pagal suvokimą, kad  atėjusiam joje žmogui būtų jauku ir gera. Atrodo, kad poreikis,  kaip  kam  reikia  būti,  sukonstruotas jame pačiame.
  – Na,  o  dabar, vežėjau, priiminėk svečius Ir visuomet  turėk laiko  pagalvoti, kad nuo  vežėjo  prasideda karieta, o ne kaip nors kitaip, – pasakė Butgailė, išlaisvindama mano ranką iš po savo pažasties.
2017-06-07 14:43

Vartotojas (-a):  nei_sis_nei_tas
Sukurta: 2017-06-19 17:09:02
Kas vis tik kėlė žemę? Gal kosmosas?

Moderatorius (-ė): Pakeleivis
Sukurta: 2017-06-20 08:18:58
(skiautelė, bylojanti apie komentavimo sunkumus ir džiaugsmus:
Paskaičius ne vienų metų įrašus, perpratus tęsinio specifiką, nebevargina spėlionės apie ką čia. Redaguoti, tikslinti, gryninti norėtųsi, bet kiek ko reikia, autorius visada žino geriau...
O apibendrinant – ar labiau prie kasdienybės priartėjantys, ar judinantys taip patikimai „stovinčią“ Žemę ir nuo jos per šviesmečius nutolstantys, šie Raštai brėžia būties apskritimus...)
 
Šiame – nusiteikus rimtai ir solidžiai (nors dialoguose juntamos žaismingos natelės gundo ir atvirkščiai) – ryškėja tokie prasminiai štrichai (Butgailės rankutę jaučiant kaip Poe):
 
Štai ką reiškia atsikelti iš krėslo ir išeiti pasivaikščioti po karietą...

... nemanyk, kad galima sudainuoti dainą ar išgiedoti giesmę, kol jos susidėvi, kol nereikalingos. Žinau, esi dainavęs, po bažnyčias šlaistęsis, ten giedojęs, bet abejoju, ar žinai, kad ir dainuojant, ir giedant reikia mąstyti. Gal netgi pirma pasirūpinti galva, o tik po to muzika, gerkle.
 
Dainuok, vežėjau. Arba bent juokis. Ir – ša! Nekalbėk, kad tai nejuokinga. Mes dar nesuvokiame, kaip labai tai juokinga...
 
Erdvė ir jos apystata  formavosi orientuodamasi pagal suvokimą, kad atėjusiam joje žmogui būtų jauku ir gera. Atrodo, kad poreikis, kaip kam reikia  būti, sukonstruotas jame pačiame.

Pranas 
Ko taip dažnai keiti slapyvardį tartum  būtum  teroristas. Aš nespėju atsakyti. O mastai, tamsta, labai protingai, Mastai tartum žinodamas, kaip man nutiks,  bet todėl tos  realybės aš ir nenoriu. Man baikose smagiau.
love_ssecretdomain

love_ssecretdomain 
Tėvai, tu čia rimtai žadi dar 996šias savas baikas atpublikuot?
0 šansų, turėtum grįžt realybėn...

yratokieduomenysvosbepavelku 
Tėvai, tu čia rimtai žadi dar 996šias savas baikas atpublikuot?
0 šansų, turėtum grįžt realybėn...

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » Labadien » RADIJO KARIETA