Trys pelėdos

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » Trys pelėdos » Labadien » RADIJO KARIETA


RADIJO KARIETA

Ñîîáùåíèé 21 ñòðàíèöà 30 èç 41

21

Iš kelionių po Savęs (Ašašai) XIII  http://s8.uploads.ru/t/dcSVz.jpg

Pakeliui į gilėjančią atmintį...

   Poe (poezija) ir Vidinis... Kuo  jie man  skirtingi? Arba Pro (proza)  ir Vidinis?
   Apie tai pamastau atsargiai, bijodamas atvirai prisipažinti, kad abi  jos – ir Poe, ir Pro – labai  reikšmingai man jį, Vidinį, pakeičia. Baru, peikiu save, kad vis rečiau jį pašaukiu: Vidini, kur tu? O kai išgirstu atsišaukiančius Vi, Di ir Ni pritrūksta dvasios pamanyti, kad gal dabar už jį vieną kažkas kažkaip įsitaisęs gyvena trise. Ir gerokai jaukiau, paprasčiau gyventi, kai šalia yra Poe ir Pro, vėlgi  nepaisant,  kad ir per jas irgi  jautriai pajaučiu Vidinį. Kaip jis sugebėjo taip išsibastyti, išsibarstyti, išsimėtyti? Kaip  laikrodis laiką. Ar gali taip būti? Ar tai ne mano peties pastangos pateisinti savo egzistenciją, kai Vidinio reikmė nemenkai sumažėjo? O nuo kada tai prasidėjo, kažin, ar kas  bepasakys, tačiau prisimenu, kaip jis neretai įnikdavo dainuoti apie karietą, kuri ne ta, ne ta, ir dar kartą sakau – NE TA. Ji mums nepriklaususi. Nežinoma.  O Vidinis lyg  pats jos  vežėjas būtų – gieda ir vaidina jį.
   – Poe ar Pro, kuri arčiau? Pasakykite, ar kada apie Vidinį kaip karietos vežėją esame rašę?– parūpo pasidomėti.
   Atsiliepė Pro.
   – Lengviau pasakyti, dzieduli, ko mes apie jį nerašėme. Ir aš, ir Poe, o ir dziedulis.   
   – Na taip. Bet vis dėlto. Pavyzdžiui, ką tu iš parašyto apie jį geriau atsimeni?
   – Paieškosiu archyve. Gerai? Nereikės atmintį varginti.
   – Turėčiau ir pats atsiminti. Gal truputi niuktelėk,  stumtelėk. Jaučiuosi, kad pakalnėje  stabtelėjęs.
  – O kur Vaidinimas? – vėl  Pro. – Jis Vidinį irgi išmokęs  mintinai. Neblogiau kaip Seneką, – pakalbėjo ji, bet padaryti gerą paslaugą jai irgi buvo slaunu. Ir netrukus išgirstu kaip iš skaitomo teksto:
   
    Užsimiršęs Vidinis sugrįžo atgal į butą. Vakaro laikas šlaistėsi trepsėdamas keliais laikrodžiais, bet dėl to greitesnis nebuvo, nors ir laikrodžiai atvežti iš Kinijos. Įsiklausiau į juos, bet neiškart suvokiau, kad tai jie šitaip. Atrodė, kad taip kažko kuičiasi Vidinis.
   „Eik, Vidini,– paraginau mintyse. – O tavo kepurė, kaip mano tėvo. Labai panaši. Dėk ją ant galvos ir eik. Tik anos, taigi tėvo kepurės, jau nėra, kaip ir jo paties“.
   O laikrodžiai, it  nežinodami ir  nenorėdami  patikėti, trepsėjo: nė –ra? nė – ra? nė – ra?...
   Jis ten. Tuomet irgi buvo ruduo ir tėvas laukė gimtadienio. Nedaug beliko iki jo. O jau tuomet... Oho! oho! Tuomet jau devyniasdešimt ketveri. Bet ar tiek – daug, jeigu jau ir man per sprindį iki aštuoniasdešimt?
 
   – Pro, tu mano tekstą skaitai. – nesunkiai  atsiminiau sunkų rašymą, nors nepasakyčiau, ar kada lengvo būta. Dabar gi bet koks rašymas netgi pasunkėjęs. Kad ir paskutinis. Toks nedidukas, bet va skaito žmogus, o perskaitęs kalba į visas keturias pasaulio puses, kad, girdi, toks tekstas panašus į grindų šlavimą po sunkaus darbo
   – Tu, dzieduli, vėl man priekaištus sakai?
   – Todėl tau? Ne tu viena tokia, Pro. Ir kodėl manai, kad  tai priekaištai?
   – Tekstas apie Vidinį kaip karietos vežėją greičiau už kitus į rankas pakliuvo. Lyg kažkas specialiai  padavė. Nesakyčiau, kad ieškojau. Tikrai – ne, – pasakė Pro ir padavė jį man pačiam paskaityti. Tačiau irgi pajutau, kad skaityti man jo dabar nereikia, nes praeitis persimeta ne tik į atmintį, bet ir į mano būseną. Atrodė, kad esu ten, kaip parašyta. Mintys plaukioja, klajoja, kamuoliuojasi pasiekdamos Kiniją ir tolimesnius kraštus. Greitas žmogus, kai užmiršęs fizinį save, persimeta į dvasinę būtį. Galiausiai pajutau, kad giedu. Kartu su choru, kur aš solistas.
   Pro irgi  nelaukė, kad uždainuosiu Vidinio žodžiais sukurtą giesmę.
 
Ji ieško uosdama kaip šuo,
Tačiau kitų neklausia kelio.
Ir atvažiavo karieta
Parvežt dangun į balių.

   – O ! – pašaukė  Pro, – Choro reikia. Choro, dzieduli, reikia. Kur jį dabar gausime. Tu, aš.  Kas  dar? Ar girdite? Mums  choristų reikia! Choro reikia! – garsi buvo Pro, bet tuoj, kaip ūmai pakilo, taip ūmai nuslūgo, įleisdama į ausis tylą. Ir man jau  neprireikė suabejoti, kad girdžiu Ne Tą karietą, girdžiu jos daina, girdžiu chorą:   
 
Dzingul, dzingul – kojomis į priekį.
Dzingul, dzingul – ačiū už gėles.
Neliūdėk, mergaite sengalvėle,
Saugoki darželį,
Būk ištikima.

    Tylos reikėjo daugiau, negu turėjome, tačiau taupant ją, dar gebėjau suvokti, kaip man atrodo, nelengvą dalyką. Ne taip svarbu, kaip toli ar netoli praeityje paliktas laikas; kur kas svarbiau, kad jis buvo ir bet kokiu metu bet kokiame kalendoriaus  lapelyje gali ateiti ir pasirodyti netgi per savijautą. Taip, buvo toks laikas, kuomet girdėdamas Vidinį prie jo giesmės Ne Toje karietoje tiesmukiškai  manydavau, kad mano mielas bičiulis, ko gero, įsitikinęs, kad jis yra ne čia, kur iš tikrųjų yra, o ten, anoje karietoje, kurios nėra. Ir netgi ne jos keleivis jis ten, o vežėjas.
    Ir va, sakykite, ką dabar man tarti, kai jo čia nėra, tačiau, pašaukus jį, išgirstu, kas dar taip  neseniai  atrodė neįmanoma: ir karieta darda, ir žirgas žvengia, ir choras gieda. O ir aš pasijutęs solistu.
  Solistu?
  – Nagi, Pranuci, neužmik, – girdžiu Vidinio balsą. Ir paklusnus jam žiojuosi giedoti.
 
Kai nusipelniau kiek geriau
Trispalvėj Lietuvoj gyventi,
Bažnyčia pasiunčia mišias –
Kviečiu visus į šventę.

  Girdi kas mane ar –  ne, bet choras – neabejotinai, nes kur dar galėčiau jį taip gerai išgirsti, kaip atsiliepiantį į mano pagiedojimą.

Dzingul, dzingul – kojomis į priekį
Dzingul, dzingul – ačiū už gėles.
Veža baliun Dievo avinėlį
Kryžiumi dabinta
Aukso karieta.

  – Ėgi, kaip čia  taip atsitinka, Pro. – pagaliau atsigavau iš tokios būsenos.
  Vidinio nebuvo, tačiau būnant su Pro ar ir Poe, ir ypatingai kai jos abi,  niekuomet nemokėdavau patikėti, kad jo nėra. O šį  kartą netgi  ištariau:
   – Taip, Vidini, mums dar reikia pagiedoti. Kad ir taip, kaip dabar. – O Pro ir  Poe irgi neužmiršau: – Ko tylite?  Netikite?
   – Kodėl taip manai, dzieduli,– pasiteiravo Poe.
   – Ogi  todėl, mielosios, kad ir aš nelabai tikiu.
   – Ir turbūt pasakysi, kad jau laiko nebus patikėti?
    Patylėjau, bet tik  todėl, jog susikaupčiau, kad lengviau išsakyčiau mano  galvai sunkią mintį.
    – Man atrodo, kad savo pajauta senokai žinau, kad Vidinio karieta gyvenimui prasmingesnė negu mano „Dženė“ Žinojo, matė, suprato kas nors tai ar ne, tačiau su juo buvome labai  panašūs. Ir ypatingai tuomet, kai jis tyčia netyčia ant galvos užsidėdavo mano tėvo kepurę. Tuomet  jau ir pats  nemokdavau atskirti, kur tėvas, kur Vidinis. O  ir aš į juos labai panašus.
   – Ak štai kaip!  Betgi irgi parašyta. Tavo, dzieduli, parašyta, – išklaususi mano kalbą pasakė Pro, o Poe, prisiminusi dar „neataušusį“ nuo rašymo eilėraštį, teištarė jo pavadinimą: „Kraujas ieško savų.“ Jo teksto jai perskaityti neleido Pro, matyt, pasirūpinusi, kad prasidėjęs pašnekesys nebūtų per daug išdarkytas.
    – Palauk, Poe, palauk. Suspėsim, o dabar  atsiminkime, ką dziedulis parašė apie savo tėvužio kepurę, – pasakė ji, ir pasiėmusi atgal man atneštą rašinį, skaitė iš jo nemenką ištrauką.
 
    Kaip niekuomet anksčiau, atrodė, lengvai įėjau į Šklėrių kapines ir vėl kaip tuomet mačiau, kaip po tėvo karstu pakištomis dvejomis apystorėmis virvėmis, jaunesni kaimo vyrai pakėlė jį aukščiau pražiotos duobės ir neskubėdami leido gilyn į kalnelį. Negili duobė, neaukštas kalnelis, o smėlis be žvirgždo, be akmenėlių, kažkada vėjų supūstas. Kunigas pakrapino bažnyčios vandeniu nuleistą karstą, užmetė ant jo saują samėlio ir iškastas smėlis, kaip vanduo lengvai pradėjo srūti atgal. Kartu nukrisdavo ir vienas kitas atneštas rudenio žolynas ar gėlės žiedas. Ir tai nieko nestebino, tačiau ir duobkasiai, ir atsisveikinti atėję žmonės pritilo pamatę, kai netikėtai į duobę krenta tėtės kepurė. Kaimiečiams ji gerai buvo pažįstama, atrodžiusi, kaip amžina, nes turbūt ant niekino kito galvos jokia kepurė taip ilgai neišsilaikė kaip ši ant tėvo galvos.
   – Vidini, kur tu?- vėl suskatau ieškoti mintyse ištikimiausio bičiulio lyg  panoręs atsiremti į jo petį, kad nenuslysčiau į duobę kartu su atgal  sugrįžtančiu smėliu: – Mums dar reikia pagiedoti, Vidini ...
 
   – Taip, taip,  mums dar reikia  pagiedoti, Vidini, – atsiliepiau į Pro skaitomą tekstą ir ji nepabarė, nepriekaištavo, neprotestavo. Ir jai, turbūt, atrodė, jog taip reikia, kad tokio pobūdžio netikėti intarpai surengti aukštesnės būties, kuomet į ją, panašiai kaip į bažnyčią, ir ateinama, ir išeinama persižegnojus. Tačiau ar verta  manyti, kad žegnonė privalo būti tik tokia, kaip ją atlieka bažnyčia? 
  Jau gerokai anksčiau pastebėjęs, kad savijautoje vis dažniau pabūnu ten, kur kažkada buvau realybėje. O tokių kelionių kaina vėlgi tokia, kad reikia susikaupti ir nežinoti, kad toks psichologinis reiškinys atsiranda kaip atvažiavęs traukinys, kuris nepaklausęs veža ten, kur labiausiai reikia būti... būti būtent dabar, neatidėliojant, visa  dvasia pasineriant į suteiktą progą. Ir tie, kas norėjo girdėti, girdėjo ir  žino, kaip man  tai  pavyko.
 
Aš.
Tai va kokia puiki tiesa!,
Labai tikiu, kad greitai grįšiu –
Palaimintas dangaus dalia,
Kad palikau jam savo kryžių.

Choras:
Dzingul, dzingul – kojomis į priekį,
Dzingul, dzingul – ačiū už gėles,
Nekeiksnoki, manęs bernužėlio,
Už trumpai kadaise
Pakirptas kasas.     

   – Taip, Vidini, mums dar reikės daug pagiedoti,– mąsčiau vienas sau, bet atsiradęs sujudimas dėl to netilo. Buvo smagu suvokti, kiek daug atsiranda erdvės kad ir ant delno. Nemenkiau kaip žvaigždėlapyje.
Pelėda, 2017-09-04

Sąsiuvinio skaitymas -      http://sf.uploads.ru/t/0ZmE9.jpg

Vidinis atnešė sąsiuvinį ir pradėjo skaityti:
Tėvas padėjo šaukštą  ant stalo ireveik  sudejavo.
- Nežinau, sūnau, iš  kur tu toks atsiradai,.Kažkokios pasakos,  filosofijos tavo  galvoje. Ak  viešpatie, nebausk tėvų  jų pačių vaikais. Nebausk, Aukščiausiasis. Aš tavęs prašau, meldžiu.
- Duonos  nėra,- pasakė  motina. Ir truputį patylėjusi tęsė:- Keista, aplinkui žemė, žemė. O  duyonos  nėra. Nedidelė žmogaus  burna, o pasirodo, visą  duona  suvalgo. Ir kas  daryti, kaip toliau gyventi? Kartais irgi pagalvoju, kad Dievas  kažką  laai tauraus paslėpė  nuo  mūsų gal jam  knieti sužinoti, kaip versis  jo tvėrinys, kai ant stalo nelieka  duonos.
- Fė, atsiliepė tėvas,- abu labu Motiona ir  sūnus, Nors dėk ant galvos  kerpurę ir  ėk iš namų.
Sūnus šyptelėjo ir pasakė
- Teve, aš tave  myliu. Tegu man nebus lengviau, kaip tau..
                                             
                                                          2.

Mani ilgame ir keistame  gyvenime buvo nemažai  bandymų parašyti puilių dalykų. Nesakau, kad tai turėjo  būti romanai, novelės. Kalu apie  rašymą ir  tik, tačiau sunki Dievo galia įspūsdavo į  krūtinę nykumą ir viskas  baigdavosi keliomis  frazemis. Dabar pradėjau žegnotis, bet  bijodamas, kad nepamatytų aplinkiniai, ir ypatingai artimiausi  žmonės. Šitai  Dievui irgi nepatiks, bet  man  atrodo, kad pasaulyje  vis dėlto  bus mažiau  nuodėmių, jeigu neduosiu žmonėms progos pašieptį  sugrįštanti pas Dievą..
Šiandie  vėl stoviu prie  Pradžios. Nemanau, kad pragyventiū metai atmeta  galimybę  būti pradžioje. Metai čia neturėtų  būti kliūtis, tik bėda, kad sieloje prigriosta, prišiukšlinta, ten  didžiuliai savartynai, kad reikia  gigantiškos  stiprybės ir  Dangaus palaimos.. išsimėžius. Antraip tok pastanų ir tų  metų, kurie  likę iki  karsto, be  abejonės, neužteks. Šia  prasme  galėčiau  drasiai teigti, kad turėdamas Pradžią, nesu įsitikinęs, jog pavyks  bent  kiek toliau nueiti už  jos. Et  viltis, tas nmedrąsus tikėjimas , o GAL ima už rankos ir  kviečia..

                                                    3
Tie namai  dar  gyvi, dar  gyvena  tėvas ir   motina.
Daug  metų praėjo, kai iš traukinio išlipau  nedidelėje  geležinkelio stotelėje. Ėjau ieškoti  SŪNAUS.. O viešpatie,  kaip  viskas opasikeitė. Nesitikėjo, kad tai Šklėrių padangė, bet keli žmonės, išlipę iš vagono  buvo Šklėrių ir Kabelių  gyventojai, vieni  suko  viena, kiti- priešinga pryptimi.. et  vis dėlto  norėjosi pačiam  surasti tuos  namus ir dėjausi užsiėmęs- krapščiausi lagaminėjyje, laikdamas kol  ūsiu paliktas  vienas. Kuomet tai  įvyko, palipėjau  ant  nedidelio kalniuko ir sustojau, žiūrėdamas, kaip tolsta  nuvažiuojančio  traukinio uodega. Ton pusėn geležinkelis  tiesus it strėlė. Ir tarp medžių iki paties  horizonto padūmavusi toluma.
                                                     -4-
Vieversys  nutilo. Nutilo netikėtai., lyg  būtų  nutrūkusi  smuiko strūna. Vytas atidžiai akimis .. ieškodamas  nutilusio  paukščio. Apipešioti. Lyg iš kautynių išėję, kareivių pulkai, plaukė debesys ir dangus  uvo apniukęs,  murzinas, prisiglaudęs  prie \žemės. Giesmininko  nesurado, et  Vytas  ž\inojo, kaip elgiasi šis paukštis- liovesis  čirenęs, kaip akmenukas kulversčia krenta žemyn ir susilieja   su žeme.. nemoka pavasari  be  dainos  būti vieversys  danguje. Nėra jo, ir  nera pavasario, tos šventės, kuri  vaikšto po sielas kai geroji dvasia ir tuomet  joje  šviesa, stiprybė tos  viltys ir  visa. Kas, klas laimingais  spinduliais apšviečia  žmogau  kelią į ateitį.
Divuli  jo dėdė, neretai pasakydavo, Vyturių žemė et jam  ji uvo  nediodelė- ties  jo sodyba, ten, kur jo laukas. Žemė  nebuvo derli- grikių, rugių, lubonų ir  bulvių žemė, bet  dėdė  pukdavo išgirdęs šią  teisybę kibdamas į  ginčą, didžiavosi, kad  jo lauko sidžiausdias turtas yra  vieversiai. Vyturiai, bač, žino, iš kur lengviausia į  dangų pakilti,-sakydavo  dėdė Sodiečiai neliko  skolingi ir  vadino  vieversių Dieuliu.
- Ak tu,  nudžiugo Vytas, pajutęs  dėdės teisyę. Bet tai atsitiko po daug  metų, kai pavargęs ir liūdnas  sugrįžau į tėviškę. Vytas turėji būti geru, teisingu  žmogumi, jautė  kojomis ir širdimi į tėviškės .. ir su  jos paukščiais, bet  jis  dar  nesuvokė  jos  visos, tai buvo tik  maža  dalelė, bet kartu pradžia, kai jaunas žmogus pradeda  samoningai suvokti turtą  ne  kišenėje, maiše ar  svirne
O  danguje  vis tie labai  paniurę  debesys. Tai irgi turtas, bet  Vytui dar neuvo tekę  girdėti, kad kas  girtų debesų  grožį.

                                                 5

_0 Vytai, ėgi kur tu?
- Petras?-  nustebo  vaikis, išgirdęs  vyriausiojo  rolio balsą ir  mato, kai anas  nesidairydamas ateina į  jo pilį. Tai  buvo platoka ir  negili  duobė- pilna  smėlio, alta. Anksčiau čia ateidavo žaisti, bet tai  buvo anksčiau- čia užgzdavo,  urgzdavo  mašinos, įspausdamos  smelyje  gilias lentgalių  vėžes. Ir  vykdavo inirtingi  mūšiai- tratėjo kulkosvaidžiai,  pokšėjo traukiniai, bumbsėjo  mombos. Visi šie  karo garsai nenutildavo kol užkimdavo  burna Ir paskui ilgai tekdavo rinkti išdaužyta techniką- įvairius rakandus ir  žuvusius  karo lauke-  medinius  kareivėlius.
Bet žaidimai pasibaigė ir pasiliko tik  vieta . Dabar  Vytą m čia traukdavo atokumas- ateidavo paskaityti arba tiesiog pabūti vienas. Pastaruoju  metu tai  buvo savotiškas užsiėmimas- svajodavo iki užsimiršimo. Panašiai, kaip anksčiau karaudavo. Bet kariauti  būdavo lengviau.
                                            6.
Ši nemaža ir  ir  mano akimis žiūrin, gan keista  istorijai prasidėjo 1992 metų sausio antroje pusėje. Jau  buvo vėloka, kai paskambino Vitas,  mielas ištikimas ir geriausuias  bičiulis. Nedaug, kam pavyksta pragyventi iki žilų paausių ir plikės  viršugalvyje išsaugojant  vaikystės  draugystę,  bet ir diena iš  dienos  gyventi jaučiant  jos  dvasinį peną  sielai. Bet šįkart  manęs laukė siurprizas
- labas  seni. Ačiū kad dar nenumirei?
- Laukiu tavęs, Antraip logas  bųčiau draugas, neužleidęs  geram  bičiuliui eilės.
- Gerasio darai, pagyrė  Vytas. -Tik ilgai reikės  laukti.,-  nuteikė nenuliūdinęs  vitas, bbet pasirodė kad tąkart  jo galvoje uvo pritrenkiantis sumanymas, jis, matyt, irgi skubėjo, kad kas  neišsklaidytų  jo vaizduotę, bet  jis  buvo  biznierius. Ir pakėlęs  telefoną  jis  vis dėlto jautė, kad  kitoje  laiko nemažą  krūvą pinigų, kuriuos teks mesti į ugnį. Bet ar  pakils iš jų  baltasis  Feniksas/ Tai  būtų gražus, didelis  dalykas ir  galima  būtu  mirti. Bet tokie užmanymai  be parametrų Ir pagaliau  net  jie yra, tai  uvo  reikalingas ilgesnis laikas ir  gilesni apmastymai. Bet jis ir  buvo rizikos žmogus. Ir  nors  jo tas skamutis neuvo įperigojantis, bet  vis dėlto šitaip  buvo pravertos  durys į Dievo pašnibždėta žmogaus  veiklos pasaulį.
- Klausyk, seni. Prispausk  rageli stipriau prie ausies, o aš skaitysiu..
/ Skaitė/

                                                -7-
Vytas liovėsi skaitęs ir laukė ką pasakysiu.
Tai buvo apsakymėlis, kuri parašiau  prieš 25-30 metų- buvau jaunas, sveikatos skolintis nereikėjo, tačiau išb šis kūrinėlis  liko neužaigtas. Ši nelaimė  mane persekiojo iki šiai dienai- atrodydavo  gražiai pradedu, bet greitai pavargstu ir jausdamas ir jausdamas, kad negaliu išlaikyti kvėįpavimo, atidėdavau darbą  kitam kartui, tačiau taip toli, kad rankos  jo jau niekuomet  nepasiekia. Vitas  surinko nemažai šios  makulatūros, vis sakydavo, kad Dievas žino, ką  darop ir, vadinasi, žino, kodėl aš nierkaip neįstengiu užbaigti savo rašinių ir žino, kodėl Vitui malonu  juos rinkti. Bat tai, kad  juose papasakota beveik  visa  jo  biopgrafija, tai man aišku. Manyčiau, tai  buvo paskata šiai kolekcijai surinkti, et Vitas jo  lyg nepastebėdavo- lyg  ji šiap sau. Irbsergėtų, kad  bent tokiais  popierias nebūtų prišiukšlintas pasaulis
- Ką tai reiškia,- padelsęs paklausiau.- O skaitai  ne kaip.. Galėtum geriau.
- Man atrodo, kad  neiškęsiu ir tuoj pat atbildėsiu pas  tavę Bet- ne. Aš tau siunčiu automobilį atvažiuosi. Tik nesiginčyk. Daugiau nekalbu, siunčiu automobilį, nes  reikia  skubėti
Vitas padėjo ragerli, o aš palikau pražiota  burna. Tai viršijo man  žinomomas “ katastrofiškas” Vito poelgio  normas, bbet nepergyvenau. Žmogaus  amžinoji paslapties esmė yra tai, kad  jis beveik visas susikaupęs savyje, tik ten  jis yra toks, koks  yra, o į išorę išleidžia  savęs laai nedaug- tik tiek kiek reikalauj aplinkyės., bet ir  šiuo atveju nereitai pasikliaujama  vaidyba. Man tai nenaujiena. Ta puikiai žinau, kad tik Dievas gali pažinti ir  nupiešti žmogų jo dvasios erdvėse. Beje, šitokį supratima įgijau didele  kaina. Tai iškentėtas supratimas, o ne  surastas raštuose Ir  būtent tai sudaro jos  vertę.
Skustis  ar ne,- apčiupinėdamas  barzdą,- svarsčiau ir  nusprendžiau  jos neskusti. Jaurėbė,- nepiktai  mintyse pagalvojay apie  Vitą. Sumanė,  matyt, pasigerti, ot, ot ir renka  kompanija,  naktialda. Bet tai  buvo tik  maskuotė, o sieloje jutau, kad Vitas įsiaudrino ne  dėl  kompanijos ir ne  dėl pasigėrimo.
  Paskutinieji  man “raštai” Vito kolekcijoje  atsirado  maždaug prieš  pusmetį, Ir netyčia  su jais prisipažinimas, kad  man  ilgame  ir keistame  gyvenime  buvo dau buvo daug  bandymų parašyti  puikių dalųkų. Nasakau, kadvtai turėje  ūti romanai, novelės ar  kitokio poųdžio  kuriniai kalbėjau apie  rašymą, prasitardamas, prasitardamas  kad  sunki dievo  valia įpūsdavo į  krūtinę  nykumą ir  visas  kurinys  baigdavosi  keliomis  ftazėmis. Vitui tai nebuvo naujiena , bet ir jis nežinojo, kad  neseniai pradėjau žegnotis ir kad  dodžiausioji mano aimė ta, kad nepamatytų aplinkiniai-,mypač artimesni žmonės- ir ypatingai  jis,  Vytas.
Ilgai griozdžiau, po keletą  kartų pakilojau savo  biliotekos knygas, ieškodamas šių užrašų, bet  jų surasti nepavyko Ir prisiminiau, buvo toikia  frazė- Žinau, kad  mano baimė žegnotis dievui nepatiks, bet  man atrodo, kad  pasauluje  vis dėlto  us  mažiau  nuodėmių, jeigu neduosiu  žmonėms apšiepti sugrištantį pas Dievą  žmogų.. O paskum  sutikęs  vita, vis laukiau, kad  jis man primins apie  tai, tačiau buvo neįtikėtinai kantrus, net pradėjau abejoti savo įtarinėjimu. Et  vėlyvas skamutis  ir jo užsispyrimas ekstra susitikti rimtu reikalu panudino  nusiteikti jo kandžiai pajuokai.
Betgi pats  kaltas, kad  mėtaisi ‘išpažinties užrašais  tačiau  vistiek pasizadėjau  duoti į snukį, kad  nesugebėjo  surasti tinkamesnio laiko, kone prikėlė iš patalo. Laikrodžio rodyklės  artėjo prie vidurnakčio. Kieme  cyptelėjo automobilio stabdžiai ir  netrukus pasigirdo dūrų skambutis.
Atvažiavo..
                                                  8
Oi keikei, oi  keike. Ne. Tu žodžiais  keiksmų nesakai. Visi tavo perkūnai  sproginėja  širdyje. Bet žinok, kad tai pavojinga  sveikatai. O šįkart tau nenusibosiu  su savo pirklystėmis. Atrodo, turiu įdomaus pasakyti. Nors  naktis, bet kava reikės užsigerti Na,  vilkis  savo  drapaną ir eik į  svetaine Ko čia dabar tupinėji.
Viskas gerai. Niekas  nedega ir  neketina  degti, bet reikalas toks, kad  tikrai negalėčiau užmigti. Tai ne jaugi per  nakti pačiam  su  savimi kalbėtis/ Nusprendžiau  tave parsigabenti;
neskubėjau  pulti jam  ant kaklo. Raukiau  nosį, taisiau  piktą  veido išreaišką, bet tokie dalykai  man nesiseka . Tai buvo  nuoširdus  sutikimas. Nuoširdumas  neapgauna.
- Tai kas atsitiko. Verdi. Verdi kaip pokario metais  ruginė  uiza  puode.
- Ruginė. Tui. Bet sakau- eikime į svetainę. Jauti/ tai, seni,konjako garai.
Vitas paslaugiai padėjo  nusivilkti  puspaltį ir  mudu nuėjome į svetainę. Kurią  jis kitąkart  vadindavo  užkandinę. Gyveno gerai, bet tik tą  dieną  buvo lemta  sužinoti, ką  tai reiškia. Įvirtau į pamėgtą  fotelį ir ištiesiau  kojas, laukdamas išgirsti, kas  ji  jaudina ir  nesitikėdamas, kad tai  galėtų  ūtio svarbu  man. Bbet šį kartą  apsirikau ir išgirdęs, kad  nori  mane  nupirkti pripiliau  stiklą  konjako ir nermirktelėjęs išgeriau iki dugno.
- Gal  dar vieną?
- Kaip įsakysite, pone.- Prisipyliau ir  vėl išgėriau., visu  kūnu jausdamas šiltą, gerą it  mylimos  moters glamonę. Užkaito  veidai. Šiluma pasiekė ausų  kraštelius..
Vytautas irgi prisipylė, išgėrė, butelį  pastatė toliau.
- Jaučiuosi  kaip pas  čigoną  ar turguje  arklys.
- Nevaizduok džentelmeno,-  nutraukė  Vitas.- Pinigai yra pinigai. Žaidžiama   tik šutauo- arba už juos perki, arba pardiodi. Jie  emocijų nežino, bet savo darą išmano  gerai. Kita  vertus, nekik prie žodžių ir klausyk, ką  tau išmano  geriau išmanantys ž,onės.
- Tuo geriau išmanančiu čia. žinoma,  būsite ir  Jūs, pone.
- Ačių, kad  bent tai suvoki., -  Vitas atsistojo,  norėdamas pasiektim utlį, bet susilaikė ir pasilenkęs  arčiau  mano veido pasakė-Pinigai mano dideli, todėl  verti , kad  galėčiau didelį darbą padaryti. Todėl ir tu, seni, čia. Todėl ir aš  nerandu  vietos. Žmonės  miega o aš va, tave,pašepelįm privalau konjaku girdyti ir dar pinigus  mokėti Nemažus. Bet svarbu  ne  milijonas, o kad  darbas būtų padarytas gerai.
Norėjau pasakyti, kad iki  milijono,  mielasis, nemoku suskaičiuoti, bet  vito akys buvo piktos. Tai  uvo nauja  jo elgsenoje, šitokiu jo  netekę  matyti.
- Tai  ko tu nori. Sakyk. Netempk  gumos. Ir  konjako  duok. Jeigu užsimojai girdyti, tai  girdyk.
Dabar sakau, duok Dieve  žmonėms  daugiau tokiu  naktų. Tačiau  ne  keista, kad tokio aiškaus  dalyko man seniai nepasitaikė sukrauti. O kai tas pavyko, išsitraukiau piniginę, pats  pasišaudamas  girdyti bičiulį brangiausiu  konjaku, bet  buvo naktis ir reikėjo gerti, ką  spintoje turėjo  milijonierius.
Man  visai  nestebino tai, kad šis žmogus  kažkokiu  ūdu sugeėjo sukaupti didelius pinigus. Mane  nustebino, kad žmonėse pasklidusi  jos neteisybė, kad esa, pinigai gadina žmones. Menki, jie žmonės, jei pinigai  juos  sugadina taip. Vito jie  negadina,  Bet ar  neatsitiko kažkas  baisaus , nepataisomo  su  manimi/ Aš ilgai negalėjau patikėti, kad  jis  siūlo už  jo  milijonus  susukti  kino  juostą. Ir  ūčiau lengviau patikėjęs, jeigu jis  ūtų pasakęs, kad parytyje išlauš  banko seifus iš užvogs  milijoną, kad užmuš žmogų ar padarys  kitoki  baisų  nusikaltimą. Gėda. Tačiau  gėda- ne  bausmė. Žiuriu į save ir  matau, kad visuomenėje  toks netikęlis  ne  vienas, o teismo  mums  nėra. Tai bent tu, Vitai, teisk, savo panieka  mane., kad patirtoji  gėda  neatlyžtų iki grabo.
Taip rašiau dienoraštyje, kurio susikaupė (?)
                                          9
Sveikas, pasauli.
Tutbūt nemokėjau tavęs  matyti, bet tai  mano kaltė. O gal  nusikaltimas?-Rašiau dienoraštyje,  sugrįžęs iš  Vito namų.- Man gėda, kad aš  toks, bet didesnė  gėda, kad paklydau tarp savęs ir žmogaus. Kurį laikiau tarp  geriausių  bičiulių. Pie  Tave čia, rašau, Vitai. Tu  tas  žmogus. Aš ilgai negalėjau patikėti kilniu tavo žygdarbiu, kai išvertęs iš  kišenės ( o tiksliau iš maišo) krūvą pinigu pasakei:- Imkite.. tepadeda  jie išgirsti Lietuvą  kaip  mūsų  tėvynę. Tepadeda  jie  suprasti, kad esame ir  kodėl tokie  esame Aš skiriu šituops pinigus  Lietuvai įvardinti  žmonių širdyse.
Ta  naktis  it pasaka. Paskui, kai jau supratau, kad tai ne pavelavęs  naujametinis pokštas, sužinojau, kad  Vitas pinigus deda į kultūros  aruodą. Nežinia, kaip prisiminiau  tą patį apsakymėlį, kurio jis pradžia paskaitė telefonu.
“Ak, tu, - nudžiugo Vitas,pajutės  dėdės  žodžiuosę teisybę. Ir  vis  ieškodamas danguje  vieversio. Tai  uvop to amžiaus  jaunikaitis, kai suaugesni dar nepripažįsta jam  vyro teisių., lyg  ijo, kad  nmeįsileistų į savo tarpą  žmogau, kuris pranoktų  juo savo dvasios  kilnumu. Jie, suaugusieji, net nesuvokia, kad tokiu elgesiu naikiną gėrį, meilę ir patys apsineša  dumblu nes  nėta jiems kaip vyras  vyrui  pasakyti, jog  melstis žmogui reikia ne  sukniuus tamsiame  kampe, lenkiant  galvą prie  grindų, Melstis žmogui reikia prie to altoriaus, kuris  Dievo rankose- jis  visuomet dievo rankose Ir  vyturys iš to  altoriaus., kuris  čiulba pakilęs į padangę  tik todėl, kad padėtų žmogui pakel;ti  galvą ir pamatyti, tuos  rūmus, kuriuose  gyvena.
Vitas irgi žinojo šią paprastą  tiesą, bbet  vyresnieji  jį vaidino piemeniu ir varė  ganyti kiaules.. Tiesa, jis negalėjo, kaip  vyturiu Dievulis, pasakyti, kad turti savo  lauką, bet  jis  mokėjo valandų valandas  kaip laukas aukštylnenkas gulėti ir nepavargdamas žiūrėti į dangų. Uvo kantrus  kaip akmuo ir laimingas, kad  moka  melstis  maldomis, kurios kaip meilė- banmguoja, kilnoja  krūtinę, atsidusta ir  nusišypso- ir  viturys, išgirdęs  šitą  maldą- vėl pakyla į dangų, virpa ir  čirena, ir tokio mažo jio pilnas pasaulis.
Atmintis  matyt, nedaug apgavo. Irt Vitas,  pakėlęs antakius ir išplėtęs  akis, nepakrutėdamas išklausė  šį monologą ir pasakė:
- seni, bet tai beveik žodis žodin.
- Beveik? Tikėjausi, kad  apsieisi be “beveik, kad  pripažinsi, jo žodis žodin. Bet tokiau- nors šauk. Neprisimenu. Kas čia galėtų  būti. Yra, vadinasi, akimirkos žavingos. Bet  Vitai, ar  nujauti, Griūva pasaulis. Mano akyse  jis  griūva, O kartu ir ta neteisybė, kai pinigai gadina žmones Menki jie žmonės, jeigu  juos galima  sugadinti. Tavęs  nesugadino.
- Man  ju dar pakaks, kad sugadintų. Bet  juk iš tikrųjų, tave  noriu   nupirkti. Tai reikės šį darbą  dirbti. Reikės pasaugoti, kad  pinigai dirbtų
- Nebūk merga,-.ramiai pabarė Vitas ir tęsė:- Rizika yra rizika. Ir įdomiau, kai ją  lydi tokia pati palyda Tuomet  nėra  abejonių, kai užsidegus klojimui, sudegs  visas  jame  sukrautas derlius. Aš nepakenčiu profesionalizmo, aš  noriu  juoktis ir gal suteikti   malonumą  kitiems  pasijuokti. Ir man  atrodo, kad imdamiesi  darbo kurio nemokame- Ir  kitus  pajuokinsime. Ir patys pasijuoksime. Tai labai idomu. 

                                                 10
To nakties laiko nepastebėjome. Ir kai išaušo  rytzs,  vėlyvas rytas- irgi nepastebėjome. Ir kai  butšelis  ištuštėjo, ir kai kitas atsirado- viskas  buvo kaip sapne., ir  jeigu  baigtųsi šis pasakojimas, nepatikėčiau, kad  mūsų  laukia nemažas  romanas.
- Lietuviai eina į  mūšį?
- Iš  kur mums  daar žinoti? Kad  diletantai. Einame  ieškoti.
Ir  vis  dėlto jau tuomet pajutau kažkokį užsispyrimą, kad šitaip  nusiteikti negalima. Tai nebuvo  gailėjimasis  Vito  pinigų. Tai  buvo ta  nuostabi proga pasirodyti  visuomenei  su veliava, kuri žmoguio leidžia atsiskleisti. Būtent ši aplinkybė tapomsvarbiai priežastimi atsirasti idėjai, kuri ir galėjusi atsirasti tik,tuomet, kai prie  Dievo  duotos ….. .. ..  laisvai pridedamos  galimybės  ją  realizuoti., apibrėžia  turtsa.
Au žinojome, kad  gyvensime  neilgai, kad perdaug apsunkinti skrandį tokiuose  mūsų metuose pavojinga ir  vis  dėlto pasirodome  gyvenimui  gobšūs. Kai  Vitas pasakė, kad reiktų pradėti  nuo 1863-jų, man pasirodė, kad aš  jį suprantu ir ir  neuždelsęs  atsiliepiau-  juoktis, tai  juoktis..
bet  ne, iš savo tautos istorijos  juokiasi tik bepročiai.
- Rytoj  važiuosiu į turgų, pirksiu  lazdą. O viešpatie, kad  nors nepaslystume, nesugriūtume.,- pirmą  kartą  išgirdau  jo susipūpinusius žodžius.
- Nupirk ir man,- paprašiau  jo  mintyse Prašiau  Dieva,  kad  ent  jis nebūtų su tais, kurie norės  juoktis. Na, o tau,  mielas žmogau, tokia teisė duota.;
“ Bet  jis mokėjo  valandų  valandas kaip laukas aukštilnenkas  gulėti
ir nepavargdamas ir nepavargdamas žiurėti  į dangų, -šgirdai  Vitą/b
- Ir  viturys,, išgirdęs  šitą  maldą, vėl pakyla I  dangų, virpa ir  čiurlena ir tokio  mažo  jo- vėl pilna padangė.
Vitas  ne t užsimerkė Toks saldus  džiaugsmas apkaino jo krūtinę. Išnyko debesys, bet tamsos  nebuvo- raudoni,  linksmi ilgi  ugnies liežuviai laižėsi po akių  vokais- ir ši šviesa akino.- plėšte plėšė  nuo žemės ir kėlė ten, kur  virpa- gieda  vyturys.
- neijok, Vytuk.,- girdėjo šaukiant  dėdės Vyturiu  Dievulio   balsą. Aš taui  dovanoju  lauką Vyturiai,  rač, žino iš  kur lengviausia  į padangę pakilti.
                                       11
Atrodytų, kad dienos turįjo būti pilnos veiklos, reikalingi ar  nereikalingo  ruzdesio, tačiau  buvo kitaip- aš aptingau, labai aptingau, lyg  ūtų reikėję  ruoštis ilgai ir sunkiai kelionei pas   numirėlį., vis pykstant,kad jis  mirė. O jeigu  kitaip negalėjo, tai  kodėl  mirė taip toli. Apsunkau. Atrodė  visas esu prigrūstas  geležiniu  luitų. Kažką  daryti,  juo laiau tikintis  sėkmės- buvo neįmanoma. Bet tomis  dienomis mano dvasinė  būsena  ar tik  neuvo pati ta, kai jai paklusius  ir jai patikėjus telieka sąžiningai ir  dorai prisipažinti- vyreli, tavo laikas  praėjo. Viskas,, kas tau dar pallikta, tai sentimentai sau   ir prtaėjusiam  laikui.rašyk, skausmingus prisiminimus, kaip tą  kiekvienus ,  nuoširdžias  manas, kad tai didžioji jo pareiga juos  tip, kad  jie būtų gražūs ir  vienintėlai tokie teisingi.
Dienos  slinko  lėtai,  nūdmai ir  buvo daug laiko, kad  galėčiau  suvokti, jog  jo ne šiap sau,, kad tai lemtingas ženklas  galybės, kuri  vis  dėlti neužmiršusi, kad žmonių  gyvenimo, jų likimų negalima paleisti iš savo rankų. Yra  kalendorius, kuris nežino, kaip tą  galybę pavadinti- bet jame  niekas nepakeičiama . Ir sapnai, perskaitę  jį išdykauja. Kiekvienas savaip, kai ką pranešdami žmogui iš  jo ateities
Nyki tų dienų  tuštyė lyg ir liūdytų, kad mano tos  Galyės kalendoriuje  buvo tuščia, o kažkur toliau nupiešta  bebaigianti  degti žvakė- aplink  ją gražiai ryškios spalvos- dar  uvo leista pažaisti, pasigraudenti ir viltis, bet nuojauta  nenorėjo lepinti eprasmiais  žaidimais. Nuojauta  buvo teisinga ir vargino tais  sunkiais  betono luitais, versdama  suprasti realybę kaip tokią.
Tik po geros  savaitės  buvau paliktas pats  sau. Ir  norint, žinoma, kad galėjau suprasti savo beviltišką  padėtį: nami ir ju nuotrauka, kur  kur galima tik ateiti ir tik prisiminti., kai iš to naudos tik  kiek  tai reiškia - subbanguoja dvasia. Veiksmas dar  vyksta, bet dar  nuotrauka  rėmuose reikalinga, bet  ji jau negali ištrūkti ir jai elieka  laukti ir tikėti.
Bet  nepasakysiu, kad  gyvenimas   buvo  visiškai tuščias., jeigu tik sutiktume, kad ir šešėliai tos besikeičiančios, paslaptingos, neturinčios apibrėžtų  kontūrų, ištižusios  dėmės, tą  jų maišatis  gyvenime turi kažkokią  prasmę. Jie užpildo  tuštumą, kuri- bent man- visuomet sunki. Ir  nedrasu sakyti, kad gal idealios tuštumos išvis  nėra.
Praeinat šiai dvasinei  negandai- krizei,  kažkodėl apsidžiaugiau  kad jį  buvo.ir geriau už  fizikus  žonojau, kad juodos  spalvos geriausia absorduoja  šviesą Su ją  sukaupdama ir šilumą. Taip ateina  kita pradžia., galima  sakyti, naujų reiškinių, ir atrodo, kad nesumeluojant sau ir  kitiems , galima  manyti, kad pamokos  dar  nebaigtos. Ir kviečiamas  pasirodyti ką pats  galėtumei parašyti ant to savo likimo kalendoriaus  lapelio.

0

22

Iš kelionių po Savęsp (Ašašai) XIV http://s4.uploads.ru/t/FvDGg.png

Kinkyk karietą, vežėjau, kinkyk... 

  Niekuomet  nebuvo nė mažiausio  poreikio sužinoti kieno iš varduvininkų ranka išplėšė kovo 10 d. kalendoriaus lapelį. Ir niekas to neklausė, tačiau prireikus būčiau spėlionei atsirinkęs vyrų  vardus. Ranka, išpešianti kalendoriaus lapelį neabejotinai priklausė kuriam  nors jų. Kita vertus, irgi nemaniau, kad jam išplėšti reikėję drąsos. Kas besuskaičiuos, kiek jų pats išplėšęs, užvertęs, užmiršęs. Tai kaip oro gurkšnį  įkvėpti – iškvėpti:  gyveni, vadinasi, kvėpuoji.
  O saulė kėlėsi,  leidosi, skaičiavo dienas, rinko  jas į savaites, į mėnesius ir atrodė, kad  niekam  nė į galvą  nedingteli mintis, kad yra kalendorius su  išplėštu kalendoriaus  lapeliu, kaip varduvininkų įžadu pasišvęsti save kitokiai padermei, kitokiai būčiai. Jau išgaravo ne lašas laiko, kai pirmą kartą  apie  tai išgirstu iš Silvijos ir Butgailės, tačiau  negalėčiau dievagotis, kad šį reikalą suprantu taip, kaip reikia jį suprasti. Žuvies žvaigždynas jau  buvo nušliaužęs toli už akiračio. Iki  tol tylėjęs Geraldas, liūdnai šyptelėjęs, uždėjo ranką  ant peties:
  – Kinkyk, karietą, vežėjau, kinkyk, – tarė. – Mūsų penketuko kelionė žvaigždynu baigta. Bent jau aš taip suprantu. Ir suprantu dar, kaip skaudu pasidaro, kai dūžta karietos.
  Nedaug supratau apie ką pakalbėjo Geraldas, tačiau net į galvą nedingtelėjo mintis, kad jis kalba apie Žuvies žvaigždyną, rodydamas  jį kaip karietą.  Kovo 10 d. varduvininkų penketukas buvo iš ten.
  Toks žinojimas man buvo kaip nežinia kas, net ir ne fantastika, bet ؘ– buvo ir suprantu taip, kad ir  išliko, išlieka. Ir ypatingai jautru pasidarė, parodžius į žvaigždyną, išgirsti pavadinus jį karieta.
  Karieta?
  Kitą kartą regėjosi, kad keliuosi nubudęs iš sapno, bet ir atsikėlus vaizdas nenyko: anapus lubų, kelių žingsnių Pastriekės departamente girdėjosi kitoks  negu įprasta sujudimas. Dažniau čia prie savo darbų kuitėsi Pro ir Poe, o šį kartą  išgirdau su  jomis esančią ir Butgailę. Klabėjo apie  paveikslą.
  – Ne, neprisimenu, kad šis paveikslas kada nors čia buvo. Ne, ne, tikrai ne, – buvo įsitikinusi Pro.
  – Kad jis čia  buvo, neabejokime, tamstas, atsiliepė į Pro žodžius Butgailė. – Man tai  nedaug  rūpėtų, jeigu tai nebūtų arkangelo Mykolo dovana  dzieduliui. 
  – Pranucui?  Arkangelo dovana? – nustebusiai pašaukė  Poe ir švilptelėjusi: – o! Viešpatie, ir  sugalvok tu man. Nagi, nagi prisėskite. Mums jūs irgi, Butgaile, arkangelo Mykolo dovana. Ir  prašau nemanyti, kad taip bandau pašiepti.
  – Žinočiau, jeigu  bandytume  pašiepti, – atsiliepė  Butgailė. .
  – Taip, stebuklų daug, ir labai neįtikėtinų, bet šis  artėja prie nesąmonės, – vėl pakalbėjo Pro: – Niekuomet apie tai dziedulis nekalbėjo,  niekuomet.. Negi būtų iškentęs? Taip, jis daug  užmiršęs, bet vėlgi: negi galima ir tokius  dalykus  užmiršti? Betgi kodėl turėtume spėlioti, kai dziedulio nežinia kur ieškoti dar nereikia. Lauke kažkur krapštosi. Einu, paieškosi, pakviesiu.
  – Ne, ne, nereikia ieškoti. Tai, ko žmogaus  dvasiai reikia, ji pati  susiranda. Būtinai, – pasakė Butgailė,  – o  aš, žinoma, buvau įsitikinęs, kad  sapnuoju. Kad ir atviromis akimis, kad ir ne miege būdamas, bet sapnuoju. Va, kaip ir būdinga  sapnams, vieni  peizažai  baigiasi, kiti  prasideda. Nutilus pašnekesiui anapus lubų, akys ir ausys  dykos neliko. Žiū, kaip atsidarius durims, į  Pastriekės apartamentą įeina prapuolėlis Vidinis.
  – Kur dingęs buvai?
  O jis man:
  – Iš kur šis stebuklas? Iš kur, a?  O sako, kad Dievo nėra. Yra. Ir gal net ne vienas.
      Žvilgt ten, šen ir ogi ant sienos regiu arkangelo Mykolo dovanotą paveikslą. Dovana atėjo greičiau, negu sugrįžau iš  viešnagės pas jį. Žiūrėjau į paveikslą, nemokėdamas suvokti ar net nebandydamas, bet jausdamas, kad tai gerokai solidžiau negu šventųjų paveikslų nusišvietimai. Sėdausi į seną, atstumtą nuo etažerės fotelį:
  – Žiūrėk, kur užpakalį dedi, – išgirdau tėvužį.

  Atlaidžiai stumtelėjo toliau, tačiau neatrodė, kad jis čia iš Anapilio atėjęs. – Džiaugiuosi ir aš, – tarė, – kad tau pradeda sektis. Nelabai tikėjau, kad arkangelas Mykolas dovanos šį paveikslą. Tai reiškia net daugiau, negu nusipelnei. Suprask, kad esi jam skolingas.     
  – Su kuo tu čia?
  – Argi mano tėvužio nepažįsti, Vidini?
  – Aaaa, labas, dėde Vincai. Pamaniau, kad panašu, jog jūs, bet nesinorėjo patikėti. Sakoma, viena bėda nevaikšto, bet tokie malonūs netikėtumai irgi turbūt ne po vieną atsiranda.
  – Labas, Vidini. Atsimenu tave ir džiaugiuosi, kad nepaisant visokiausių pasibaksnojimų išlieki būti kartu su Pranucu. Beje, būkite atidūs. Paveikslas toks, kad... Jis dabar poilsio režime. Matote? Karieta sau. Sodrios žolės pievelė, kurioje ganosi Ygaga . Daugiau lyg nieko. Saulės apšviestas dangus. Kitaip tariant, peizažas tyloje.
  – Taip. Labiausiai judrus atrodo žirgas Ygaga. O, koks nuostabus! Ir kas tas, kuris tave tokį pamatęs, nupiešė? – neskubėdamas ir žavėdamasis klausė Vidinis.
    Ygaga it išgirdęs Vidinį, pakėlė nuo žolės galvą, pakarpė ausimis ir dar aukščiau į viršų tiesdamas kaklą: y - ga-ga –ga!, – sužvengė taip, kad atrodė  Pastriekės departamento langai iškris. O man gi norėjosi kristi į paveikslą ir pakibti ant jo kaklo arba imti už karčių ir išvesti žirgą tiesiog į departamentą. Krūtinė pakilusi sustojo ir nei atsikvėpti, nei įkvėpti. Nėra dalykų gražesnių, kurie, atrodytų, išnykę negrįžtamai, bet staiga vėl atsiranda šalia. 
  – Jis žmogaus dvasioje žvengia. Kitas jo gal net negirdi. 
  – Kaip negirdi? – sukluso Vidinis, tačiau tėvužiui ne tai rūpėjo.
  – Kada pirmą kartą išvažiavo „Dženė? “– paklausė ir šyptelėjęs: – O, dangau! Kodėl ją taip pavadinai?
  – Argi nesakiau? – sumanęs nerodyti į savaime  žinomą priežastį burbtelėjau tėvužiui – O išvažiavome?  Buvo žiema. Sausio viduryje.
  – Pažiūrėsim, – pasakė tėvas ir vaizdas paveiksle pasikeitė. Žirgas pakinkytas ir atrodė, kad karieta važiuoja. Nuostabiausia, kad ant karietos pasostės pamačiau save ir aktorių Tomą Vaisietą, gerai jausdamas, kad viduje yra kiti jos pirmieji keleiviai. Man nebuvo sunku juos atsiminti,  bet šį kartą labiausiai laukiau garso – žirgo spartaus bėgimo risčia, karietos  dardėjimo Vilniaus gatvėmis, žmonių kalbų, bet kokio triukšmo. Atrodo važiuoja, bet  iš tikrųjų – ne. Tačiau supratau, kaip galima tokį efektą išgauti. Reikia labai norėti. Labai norėti ir tikėti. Tuomet  daug dalykų, permetus į dvasią, atsiranda judesyje, atgyja kaip jau išgirstas Ygagos žvengimas.
  – Blogai, kai žmogų ištinka amnezija, bet dar  blogiau, kuomet jis pradeda išprotėti, – pasakė Vidinis ir neskubiai, plačiai žegnojosi, balsu ištardamas žegnonės žodžius, o paskui  it komentuodamas: –Taigi paveikslas šventas. O Dievo keliai nežinomi. Reikia būti su juo, kad pajaustume, kokią palaimą jis mus teikia.
  – Betgi tu dar nežinai, kad tai arkangelo Mykolo dovana. Kad ten, pas Mykolą buvau.
  – Kur buvai? – įžiebė akis į mane Vidinis. Ar, girdi, dėde Vincai, ką tavo vyriausiasis sūnelis sako?
    Vidiniui „dėdė Vincas“ neatsakė. Jutau, kad senasis fotelis jau laisvas, bet atsisėti nedrįsau, nors sunkus kūnas dar labiau apsunko. Atsargiai it bijodamas kažką užspausti, atsisėdau ant suolo pamanydamas, kad gal paveikslas išnyks. Gal tokie matymai suirusių nervų pasekmė. Ir bendrai – senatvė  paprastai visuomet ligota. Argi mažą ligų, o kai jos įpuola į smegenis, gero nelauk. Bet paveikslas liko savo vietoje, tik dabar vėl, kokį pamačiau jam atsivėrus. Šalia mažos pievelės stovėjo iškinkyta karieta, o toliau ramiai sodrią žolę glemžė Ygaga.
  – Jeigu dabar reikėtų mirti, tai kaip šventėje, – pasakiau.
  –Tokiai šventei arkangelas Mykolas būtų puošnią žvakidę su uždegtomis žvakėmis dovanojęs. Ė, čia kažkas ne taip, – ir vėl įkniubo į paveikslo studiją Vidinis. Net nežinau, kaip ilgai ir ko reikėjo laukti, tačiau dabar laukti buvo lengva. Bent jau man žiūrėti į paveikslą labai gera. Turbūt negalėjau atsiminti, ar taip kada nors lengva buvo sieloje, kad ir patikėjau, ir jaučiau, kad žmoguje visuomet yra daug dangaus. Bet ar jis uždarytas, ar kaip, tačiau apie jį nedažnai atsimename.
  – Šaukiu, šaukiu... Negi, dzieduli, negirdi. Ar ir  čia kažkas atsitiko? Tavęs laukia viešnia ir  arkangelo Mykolo dovanotas paveikslas...  Nagi  greičiau. Kibk man už parankės ir bėgte marš! – buvo truputį  pyktelėjusi  Pro.
  – O Vidinis?
  – Ir Vidinis? Tai kad  – ne. Vidinio nemačiau. Kalbu apie viešnią Butgailę, kovo 10 d.  varduvininkę. Girdi? Dainuoja.
  – Ir paveikslo nematai?
  Nepadėjo. Stovėjau  apspengęs, norėdamas  kažką  svarbaus suprasti, akys užšalę, o galvoje ir akyse miglojosi.
  – Sakau gi, kibk man už  parankės ir žengte marš! –neatsitraukė prievartauti Pro. O iš toli aidu į smegenis  sunkėsi varduvininko Geraldo  pasakyti  žodžiai:
  – Kinkyk, karietą, vežėjau, kinkyk...
2017-09-12 07:48

.......................... 
 
Pagaliau išgirdau ir Vidinio:
      - Klausiau tavęs, iš kur šis stebuklas? Bet gal tai net ne stebuklas. Dievo žodis, žinoma, ne žmogaus, bet  jeigu žmogus kurtas pagal Dievo paveikslą, tikriausiai ir su panašia žodžio galia burnoje. Apie tai ir Biblijoje kažkas parašyta.
      - Ten taip parašyta, - suskato Šventoji, net apsidžiaugusi, kad prireikia  jos paramos ir pacitavo:
                      Ir Dievas sutvėrė  žmogų pagal savo paveikslą;
                      Pagal Dievo paveikslą jį sutvėrė;
                      Sutvėrė juodu, vyriškį ir moteriškę.       

    - Va va! Nebūtum Šventoji, - apsidžiaugė Vidinis, gavęs per ją biblijinės paramos savo mąstymui grįsti: - Dievo žodis tikriausia panašus į žmogau žodį. Tik gal pernelyg pasikliovę Dievu, net nežinome, ką turime savo žodyje. Jeigu taip, tai blogiau negali būti. Tai yra didžiausias Dievo atsižadėjimas. Ar tu supranti apie ką aš? 
  „Jis kažką panašiai kalba apie žodį, kaip aš mąstau apie dangų“, - pagalvojau, bet būti danguje man atrodė geriau, negu su Vidiniu samprotauti apie žodžio galias: „Taip, tėve, su kiekviena diena daromės artimesni. Ir netiesa, kad išėjusiej  negrįžta. Tereikia įeiti į savo dangų ir, prašau, išėjusieji būna kartu“...

*********************************

2. Užsilikę kovo 10 d. varduvininkai

  Niekuomet  nebuvau nė mažiausio  poreikio sužinoti kieko iš varduvininkų ranka išplėšė kovo 10 d. kalendoriaus lapelį. Ir niekas to neklausė, tačiau prireikus būčiau spėlionei atsirinkęs vyrų  vardus. Ranka, išpešianti kalendoriaus lapelį neabejotinai priklausė kuriam  nors jų. Kita vertus irgi nemaniau, kad jam išplėšti reikėję drąsos. Kas besuskaičiuos, kiek jų pats išplėšęs, užvertęs, užmiršęs. Tai kaip oro gurkšnį  įkvėpti – iškvėpti:  gyveni, vadinasi, kvėpuoji.
   O saulė kėlėsi,  leidosi, skaičiavo dienas, rinko  jas į savaites, į mėnesius ir  atrodė, kad  niekam  nė į galvą  nedingteli mintis, kad yra kalendorius su  išplėštu kalendoriaus  lapeliu, kaip varduvininkų įžadu pasišvęsti save kitokiai savo padermei, kitokiai būčiai. Jau kuris laikas, kai pirmą kartą  apie  tai išgirstu iš Silvijos ir Butgailės, tačiau  negalėčiau dievagotis, kad šį reikalą suprantu taip, kaip reikia jį suprasti. Žuvies žvaigždynas jau  buvo nušliaužęs toli už akiračio. Iki  tol tylėjęs Geraldas, liūdnai šyptelėjęs, uždėjo ranką  ant peties:
  – Kinkyk, karietą, vežėjau, kinkyk, – tarė. – Mūsų penketuko kelionė žvaigždynu baigta. Bent jau aš taip suprantu. Ir suprantu dar, kaip skaudu pasidaro, kai dūžta karietos.
  Nedaug supratau apie ką pakalbėjo Geraldas, tačiau net į galvą nedingtelėjo mintis, kad jis kalba apie Žuvies žvaigždyną, rodydamas  jį kaip karietą.  Kovo 10 d. varduvininkų  penketukas buvo iš ten.
  Man tai buvo nežinia kas, net ir ne fantastika, bet ؘ– buvo ir suprantu taip, kad ir išlieka. Ir ypatingai jautru pasidarė, parodžius į žvaigždyną, išgirsti pavadinus jį karieta.
  Karieta?
  Kitą kartą regėjosi, kad keliuosi nubudęs iš sapno, bet ir atsikėlus vaizdas nenyko: anapus lubų, kelių žingsnių Pastriekės departamente girdėjosi kitoks  negu įprasta sujudimas. Dažniau čia prie savo darbų, kuitėsi  Pro ir Poe, o šį kartą  išgirdau su  jomis esančią ir Butgaile.
  – Ne, neprisimenu, kad šis paveikslas kada nors čia buvo. Ne, ne, tikrai ne, – kalbėjo Pro.
  – Kad jis čia  buvo, neabejokime, tamstas, atsiliepė į Pro žodžius Butgailė.– Man tai  nedaug  rūpėtų, jeigu tai nebūtų arkangelo Mykolo dovana  dzieduliu. 
   – Pranucui?  Arkangelo  dovana – nustebusiai pašaukė  Poe ir  švilptelėjusi: – o! Viešpatie, ir  sugalvok tu  man.  Nagi,  nagi prisėskite., Mums  jūs irgi, panele, arkangelo  Mykolo  dovana. Ir  prašau nemanyti, kad taip bandau pašiepti.
   – Žinočiau, jeigu   bandytume  pašiepti, – atsiliepė  Butgailė. .
   – Taip, stebuklų daug, ir labai neįtikėtinų, bet šis  artėja prie nesąmonės, – vėl  pakalbėjo  Pro:  Niekuomet apie tai dziedulis nekalbėjo,  niekuomet.. Negi būtų iškentęs? Taip, jis  daug  užmiršęs, bet vėlgi: negi galima ir tokius  dalykus  užmiršti? Betgi kodėl turėtume spėlioti, kai dziedulio nežinia kur ieškoti dar nereikia. Kažkur  lauke  krapštosi.. Einu,  paieškosi..
  – Ne, ne,  nereikia  ieškoti. Tai, ko žmogaus  dvasiai reikia,  ji pati  susiranda. Būtinai, – pasakė Butgailė,  – o aš , žinoma, galvojau, kad  sapnuoja. Kad ir atviromis akimis, kad ir ne miege būdamas,  bet  sapnuoju. Ir  taip, kaip sapne, greitai nutilo pažnekesus   anapus lubu, ir prieš  akis atsirado man  pažįstamas

0

23

http://klriai.mybb.ru/

Iš kelionių po Savęsp XV  http://sd.uploads.ru/t/1VRbj.jpg

... prisimenant ir popietinius snustelėjimus saulės atokaitoje   

    „Žygis“ su Pro, įsikibus jai už parankės, buvo panašus į naro plaukiojimą. Matai, kad paukštis plaukia, o po akimirkos – jau nėra. Tuomet jis kelionę tęsia paniręs po vandeniu, kol nuplaukęs nemenką nuotolį, ir vėl atsiranda viršum vandens. Aš gi panašiai: į viršum lubų įsikūrusį Pastriekės departamentą, atėjau „pasinėręs“ į užmarštį. Ir ką pasakyti? Ogi nors nepatikėk, kad čia iš kažkur atėjęs. O ir kalba lyg ta pati – kaip ten, taip čia – apie arkangelo Mykolo padovanotą paveikslą. Poreikis matyti Vidinį savaime išnyko. O kad draugėje matau ir kovo 10 d. varduvininkę – argi naujiena? Su Butgaile retsykiais susitikdavome ir iki tol. Man tai buvo laukiami susitikimai. Ir šis pasimatymas nuteikė taip, kad savijautoje pasidarė nesmagu, jog nemoku pasidžiaugti arkangelo Mykolo dovana taip, kaip čia laukta. Nepeikiau dėl to savęs, bet Poe nepraleido progos tarstelėti:
– Butgaile, nešviesk savimi vežėjui į akis. Negi nematai, kad akini. Temdyk savo šviesą.
– Nepaisyk jos, Butgaile. Ji gi Poe, – burbtelėjau.
– Ar manai, kad todėl nežinau pavydo, kad Poe? – atsiliepė ji – Tačiau vis dėlto maniau, kad ir Butgailė nebus konkurentė „Dženei“. Negi galėčiau klysti? – pamąstė Butgailė.
Abi jos – ir Poe, Pro – buvo įsitikinusios, kad liksiu pritrenktas šoko, pamatęs arkangelo dovanotą paveikslą. Abi nežinojo, kad šis veiksmas jau atliktas prieš ateinant čia. Aš irgi nežinojau, kad jos to dar nežino. Ir labai svarbu buvo įsiminti tėvužio pasakytus žodžius, kad paveikslas dabar „poilsio režime“ Ir kur kas jautresniu atrodė jo paklausimas, kodėl karietą pavadinau „Džene“?
– O! dangau, – stebėjosi ir klausė: – Kodėl ją taip pavadinai?
Atrodė, kad savyje neblogai žinau, kaip reikėję pasakyti, bet atviriau kalbėti nebuvo drąsu.
Man buvo per pusšimtis (55), kai pirmą kartą sėdau į karietą. Ne jaunystė, tačiau dar stangru ir raumenyse, laisva pajautose, drąsu sumanymuose. Ir prie veido bene geriausiai tiko jau pirmoje karietos kelionėje suskambėjusi daina.

Stebis, stebis nemunėliai –
Kas gi čia yra?
Trepsi žirgo kanopulės,
Girgžda karieta.

Ir neprireikė chorų, o pati karieta su jos keleiviais šauniai ir laimingai atsiliepė priedainiu:

Oi, parvešim šimtą metų
Mūs šalelės mylimos,
Šimtą metų, šimtą metų –
Visą amžių Lietuvos.

Džene, girdėk, matyk, – prašiau mintyse ir buvau įsitikinęs, kad ji ir girdi, ir mato. Ir tuomet dar smagiau buvo tarti:

Senis švilpčioja botagą,
Timpsi vadeles,
Dantyse pypkutė dega,
Pusto liepsneles.

O priedainis ir vėl per visą Lietuvėlę: oi, parvešim šimtą metų... Ir nors ne kažin kaip ilgai ištverta kelionių karieta laikas, tik per septynetą metų, bet tartum iki šiol išlikęs tik man girdimas vidujinis šaukinys: Džene, kur tu? Dabar atrodo, kad jau žinau, kaip ji, taigi Dženė, atrodanti. Netgi išgirstu, kaip ji ten, manyje, uždainuoja. Tačiau net neįtariau, kad be manęs kažkas tai galėtų žinoti, girdėti, nujausti. Ir kai atvirai ir su didžia pagarba ir meile ištariu Dženės vardą, visi mano, kad kalbu apie karietą. Tik apie ją. Iš štai dabar pirmą kartą išgirstu, kad atsitinka ir kitaip. Ot, pamąstykim apie ką čia pakalbėjusi Poe.
– Aš tau kažką primenu? – netikėtai paklausė ir Butgailė – Jeigu primenu, džiaugiuosi, kad taip. Tikiuosi, kad bus gera išgirsti, kaip ji dainuoja. Nagi:

Trepsi žirgo kanopulės,
Girgžda karieta,
Ar, vežėjau, pasigėrei,
Ar širdis jauna, –

padainavo Butgailė ir jos dainavimo maniera irgi buvo man pažįstama.
– Manęs daug kas teiravosi apie Dženę kaip karietą. O apie Dženę kaip žmogų, kaip moterį...
Liežuvis pradėjo pintis, bet užtat mielai pasišovė talkinti Poe .
– O, vyrai, o, moterys, ar girdit, ar suprantat, ką dziedulis kalba?

Oi, parvešim šimtą metų,
Visą amžių Lietuvos,
– padainavo nepaisydama dainos teksto Poe, bet klausti manęs ir pačiai už mane atsakinėti jai buvo įdomiau. Ir ne tik tiek.
– Ir taip, dzieduli, kokios valstybės žvalgybai priklausai? Nežinau, kaip didvyriška atrodo išlaikyti paslapty mylimos moters vardą ir vaizduotis, kad esi vyras. Viešpatie, apsaugok nuo tokių vyrų ir mane, ir Poe. Priižadu tau, kad su Pro mudvi būsime be jų.
– Baik! Poe, – pyktelėjo Pro. – Baik!
– Gerai. Baigiu kalbėti apie mudviejų vyrus, bet vis dėlto tai mums rimta paskata apsieiti be jų.
– Sakau, baik, Poe! – dar kartą paragino Pro, bet, kaip suprantu, jau vėluodama, persistengdama, nes kalbos apie jų apsiėjimą be vyrų darėsi vis labiau patikimesnės, o aš netgi žinojau, kad jos vis rimčiau nusiteikusios pakviesti mane savo piršlyboms.
Per šį dabar subruzdimu užtrukusį laiką irgi pabandžiau labiau susikaupti. Va, va, ką tik pasakiau „pabandžiau“, bet regisi, kad tai atsitiko be mano pastangų, netyčia atsitiko, nelauktai. Prasidėjus naujam sodo sezonui, atgijo ir įpratimai savo laiką organizuoti pasinaudojant senaisiais receptais. Žinoma, ne visais. Vieni jų savaime nunykdavo, kitais pasistengiau pats atsikratyti, bet būta tokių, kurių ilgėdavausi ir atsiradus galimybei, pasistengdavau jais pasinaudoti. Ir ypatingai man būdavo malonu užsiimti popietiniais snūstelėjimais saulės atokaitoje. Suprantu, kad istorinė misija jų dar nesuvokta, tačiau akivaizdu, kad jau retai pasitaiko diena, kad popietiniuose snustelėjimuose sukaupti regėjimais vienaip ar kitaip nebūtų absorbuoti. O pirmasis išlikęs užrašas apie jų prigimtį man vis dar neatsibodęs, vis dar reikalingas, kad mana, nejauno žmogaus, gyvenimas atrodytų prasmingesnis..
.............................
„... Jau atrodė, kad esu užmiršęs sodo sezono pradžios nutikimus. Tačiau ilgokai negebėjau suvokti, kaip galėję atsitikti, jog išnyko mano popietiniai snūstelėjimai saulutės atokaitoje.
Kitiems, net artimiausiems žmonėms, atrodydavo, kad snaudžiu. Iš tikrųjų buvo kitaip. Aš dirbau. Buvau žmogumi, kuriam nereikėjo atsiminti, kaip kas būta praėjusiame laike. Tiesiog jame buvau. Ten vėl karieta „Dženė“. Vėl botagas. Vėl Aldona, ilgų kelionių palydovė. Vėl tie patys regėjimai, kalbos, visa aplinka. Per tiek metų absoliučiai niekas nepasikeičia. Tokios rūšies dalykai neigė įsitikinimą, kad negalima antrą kartą įeiti į tą pačią upę. Pasirodo, kad galima. Tą patyriau, žinau, tik, žinoma, tenka pripažinti, kad reikalinga parama pasireiškimams, kurie lyg ir paslėpti nuo žmogaus pojūčių. „Ak, nori, Pranuci, pabūti kaip kadaise? Taigi prašom! Snustelėki kad ir menką popietinę valandėlę. Tuomet jau nesunku manyti, kad kažkieno rankose yra mechanizmas, galintis atsukti laiką atgal. Ten vėl viskas taip, kaip įėjus į upę pirmą kartą.
Taigi, kaip atsitiko, kad užmiršau snustelėti? Nemaniau, kad priežasčių reikia ieškoti savyje. Ir paspėliodavau, kad gal per daug neapdairiai buvo leista pasinaudoti paslaptyje užskliaustomis žmogaus dvasios galimybėmis. Kita versija, kad gal buvo leista tiek kartų snustelėti, kiek prisakyta tvarkos prižiūrėtojo. Bet tai gerai, nes šitaip buvo leista patirti, kiek daug galių slypi dvasioje.
Tą kartą neužmiršau, kad reikia snustelėti, tačiau didesnės reikšmės neteikiau. Ir vis tik kažkur dvasioje dirgino nujautimas, kad šį kartą man pavyks.
– Jeigu ilgai snūduriuosiu, pažadink,– paprašiau žmonos.
Turbūt snustelėjau. Sakau „turbūt“, bet ar iš tikrųjų taip buvo, nesiryžtu liudyti, bet žmona, pamačiusi mane atmerktomis akimis:
–Tai ko nemiegi. Saulutė šviečia, šildo. Miegok. Netrepsėsi savo departamente mums viršum galvų. Na, iš tikrųjų, ką ten veikti? Pasakyk geram žmogui, kad senis tokiame karštyje tiesiog po šiferiu gyvena, ir niekas nepatikės.
– Turbūt, turbūt, – pasakiau jai, bet mano galva jau buvo pilna vaizdų ir atminties. Ir visa tai be miglų, švaru ir aišku kaip ant delno.

– Jus kviečia arkangelas Mykolas, – pasakė jaunas vaikinukas, primenantis bažnyčiose prie altorių kunigams patarnaujančius vaikus.
– Ačiū, – nustebau. – Dabar?
– Taip. Einam, pone. Arkangelas Mykolas mūsų laukia.
– O kur dingo jo pasiuntinys? Paskutinį kartą mačiau jį įeinantį į titnagą. Nuo to laiko neteko susitikti.
– Jūs viską sužinosite, pone.
– Galite vadinti mane vežėju. Toks esu. Taip paprastai vadina. Kiti dar dzieduliu
..................................................
– Betgi galėjau ir pati tai susiprasti. Taip, taip, apie tuos snustelėjimus buvo ir spaudoje parašyta, – atsiminė Poe, truputį nepatenkinta, kad buvo priversta gaišti laiką klausantis jai žinomo įrašo. – Dieve mano, kaip negerai, kuomet atminčiai nepatikusi galva, išeina pati iš jos arba ji išviliojama. Suprantu, kad dabar tu, Pranuci, atėjai čia snustelėjęs saulės atokaitoje.
– Taip. Bet tai tik poza tokia, tik pavadinimas, kad snustelėjęs. Ten atsiranda darbo daugiau, negu gebi apglėbti. O kad čia sutiksiu Butgailę, tai ne, nežinojau. Ir, žinoma, gaila, kad arkangelo Mykolo dovanotas paveikslas dabar poilsio režime. Tačiau kažin, Butgaile, kokie dievai pakuždės, kad vienąkart toks jo būties režimas pasibaigtų? Kaip ir ką daryti, kad paveikslo vaizdai atsigautų būta gyvastimi.
– Įtari, kad aš šituos dievus žinau?
– Butgaile, neįtariu, bet prisimenu, kaip karietą paminėjo tavo kolega Geraldas. Buvai liudininkė. Tuomet netgi pamaniau, kad būtent jis, Geraldas, išplėšė kovo 10 d. lapelį, kuris paslaptingai perduotas man. Tik žmogaus ranka pamačiau. Tačiau saugoti man jį irgi nelengvas darbas.
–Tai todėl, kad jis ne tik kalendoriaus lapelis, – pasakė Butgailė. Ir dar: – Nepradangink jo, kaip puslapiais išpustytą Naująjį Testamentą“.
2017-09-17 23:51

0

24

http://www.kaipdanguje.blogspot.lt/

0

25

https://plus.google.com/108646281134276466540/about

0

26

Iš kelionių  po Savęsp (Ašašai) VII

0

27

7. Iš kelionių po Savęsp (Ašašai),

  Ir štai atėjo laikas,  kai galiu manyti (ko gero, ir kitiems pasakyti), kad man nerūpi  atversti kalendoriaus lapelius. Tai, kas dar neseniai taip būdinga, taip būtina, kad atrodė, jog  neįmanoma, kad galėtų būti kitaip,  dabar žiūriu į kovo 10 – sios it pradedu baimintis, kad nekaip būtų, jeigu ir vienas šis lapelis nebus išmoktas, jeigu, pavertęs jį laiku, negebėsiu įeiti ir pasižvalgyti, kaip iš tikrųjų jis atrodo iš vidaus, koks  jis savo gyvenimu, savo publika.  Ė, varduvininkai, negi manote, kad man labai rūpi jūsų vardai? Normalu, kad jie mažutėmis raidėmis užrašyti,  betgi pasirodykite, kaip patys  atrodote? Kad ir taip, kaip Alfonsas ir Jadvygą žiliai..
– Pratrūko? Viduje? Ar kaip kitaip tai įvardinti, –atsiliepė Poe, išgirdus mane prašnekusį  į kalendoriaus lapelį – Ir lyg sau, bet kartu  su manimi žiūrėdama į kalendoriaus lapelį“– Kažin, kiek žolelių yra šieno kupetoje?
– Žolelių?
– Nežinau, bet ir nesiruošiu skaičiuoti dėl to, kad sužinočiau, kiek  jų ten yra.   
  Pamaniau, kad girdžiu muziką. Ne, muzikantų  nebuvo. Ir muzikos – ne. Bet užtat buvo kalba, kaip muzika. Nuostabu girdėti  nuoširdaus žmogaus kalbą. Ji man prilygsta  muzikai. Ir jausmas vis toks, lyg karietoje, lyg tada, prieš dvidešimt ar daugiau metų. Jaučiuosi kaip  istorijoje, kaip  žmogau dalioje
– Va! va! va! Kaip žmogaus dalioje. Šito reikalo ir  neišleisk iš  galvos. „Kaip  žmogaus dalioje“,– dar  paskambino pažįstamas  balsas, o aš sužiurau į  Alfonsą  ir  Jadvygą.
  Kažin, ar kada buvome  išsiskyrę? – pagalvojau, bet gal atsitikę netgi kitaip – susikuria  priežastys, kurios kaip mintį mesteli mane ten, kur kažkada buvęs. Ir  šit sveikintis iš naujo su Alfonsu Žiliu nereikia ir girdžiu jį ne kitaip, o kaip pirmą kartą:

– Keturias klases baigiau. Mane mokytojai taip  jau  pavertė, kad tikras buvau patriotas. Neklausiau  šitų visų...  Ir paskui, kai antrąkart rusai užėjo, pradėjo vežti ir mano mokytojus. Į vagonus mėtė vaikus. Ir išvežė mano mokytojus. Mano akyse išvežė ir  Černeckį  su Černeckienę...
   
  Kaip anuomet prie Černeckio Černeckienė, taip  dabar prie Žilio Žilienė, :
–  Medicina mane labai viliojo. Lietuvių kalbos  egzaminą laikiau: gavau 5  raštu, žodžiu – 4. Kitądien mandatų  komisijoje pasakė: mes  turim  savo  mokinių. Tavęs negalim priimti. Esi   buožės vaikas. Nors buvo 26 hektarai žemės  Nu,  mano tėvelis dar buvo Amerikoj kažkada. Tai irgi  gal šiokia tokia  priežastis.
   – Nepamanyk, kad  Vaidinimą matai ar girdi.  Anieji  yra – anie,  o aš irgi – aš, Bladukas. . Stebiu ir  suprantu, kad  visa tai, ką  dabar girdžiu, kažkada  reikės vaidinti. O kaip kitaip? Kaip kitaip? Kitaip negalima, Pranuci. Ir žinok, kad tai, ką dabar tau sakau, tai  sakau, kuomet  jau ir  aš netikiu  scenomis. Spektakliai ten dažniau. Dėl aplodismentų. O kad  išgirstas  žmogus  plotų tavo rankomis  katutes,     

Jau  pamanau, kad būna taip,
Kuomet po žiupsnį, po kažkiek
Visi laikai į vieną  susilieja
Na, gal nereik sakyti, kad VISI
Bet  iš  tiesų  sakau,
Kad šitiek  jų  nesumatuosi
beprasmiška  juos šitokius rikiuoti
Į laikrodžius,
              į laikmečius,
                            į kalendorius.
Juolab tuomet, kai prireikia
Ant  kelių skaudžiai atsiklaupus
Kalbėt maldas išėjusiems negrįžti.
Ir  patikėti, kad tik  pasakose šitaip gali būti –
Nėra  kelių, nėra, nebus, vežėjau,
kuriais atgal sugrįžti negalėtum
O jeigu dar aiškiau –

Atėjo  laikas perstatyti ir bažnyčias
Ir iš  delnų, iš prakaito žinoti –
Dievas su mumis.. 

–  Kas  atsitiko, - Poe..

Negi  manai,
Kad pasikliaut galėčiau lemtimi tokia –
Nenori  Dievas, kad į talką eičiau jam?
Esą, visagalybėje mažam – nėra ką veikti?.
Štai poteris, prie  jo –  bažnytinė giesmė
Giedok, vežėjau, Pro, Poe
Ne suokalbį, ne sąmokslą  rengiu --
O pasakos te  lieka, kaip išmokę būti
Mes gi,  rupūžkės ,  vis  delto
Po savo  nosimis  aukštesnį dangų turim.
Ir  Dievas   sui mumis..

Tai jau  taip,  tai  jau  taip...

0

28

7. Iš kelionių po Savęsp (Ašašai),

  Ir štai atėjo laikas,  kai galiu manyti (ko gero, ir kitiems pasakyti), kad man nerūpi  atversti kalendoriaus lapelius. Tai, kas dar neseniai taip būdinga, taip būtina, kad atrodė, jog  neįmanoma, kad galėtų būti kitaip,  dabar žiūriu į kovo 10 –osios ir pradedu baimintis, kad nekaip būtų, jeigu ir vienas šis lapelis nebus išmoktas, jeigu, pavertęs jį laiku, negebėsiu įeiti ir pasižvalgyti, kaip iš tikrųjų jis atrodo iš vidaus, koks  jis savo gyvenimu, savo publika.  Ė, varduvininkai, negi manote, kad man labai rūpi jūsų vardai? Normalu, kad jie mažutėmis raidėmis užrašyti,  betgi pasirodykite, kaip patys  atrodote? Kad ir taip, kaip Alfonsas ir Jadvygą žiliai..
– Pratrūko? Viduje? Ar kaip kitaip tai įvardinti? –atsiliepė Poe, išgirdus mane prašnekusį  į kalendoriaus lapelį. Ir lyg sau, bet kartu  su manimi žiūrėdama į kalendoriaus lapelį :– Kažin, kiek žolelių yra šieno kupetoje?
– Žolelių?
– Nežinau, kiek ten jų, bet ir nesiruošiu skaičiuoti dėl to, kad sužinočiau.
  – Na, taip. Dėl to tikrai neverta. Geriau tą laiką  sunaudoti šilinių dzūkų žemėlapiui nupiešti.
  – Arba pasiklausyti geros muzikos. Girdi?   
   – Na taip,– vėl atsišaukiau pritarimu, nors nei  muzikantų, nei muzikos nebuvo. Užtat buvo  Alfonsas ir Jadvyga Žiliai ir jų kalba kaip muzika. Nuostabu girdėti nuoširdaus žmogaus kalbą. Ji man prilygsta gerai, mano skonio muzikai. Ir jausmas vis toks, lyg karietoje kaip tada, prieš dvidešimt ar daugiau metų. Jaučiuosi kaip  istorijoje, kaip  žmogau dalioje
– Va! va! va! Kaip žmogaus dalioje. Šito reikalo ir  neišleisk iš  galvos. „Kaip  žmogaus dalioje“,– dar  paskambino pažįstamas  balsas, o aš sužiurau į  Alfonsą ir  Jadvygą.
  Kažin, ar kada buvome  išsiskyrę? – pagalvojau, bet gal atsitikę netgi kitaip – susikuria  priežastys, kurios kaip mintį mesteli mane ten, kur kažkada buvęs. Ir šit sveikintis iš naujo su Alfonsu Žiliu nereikia ir girdžiu jį ne kitaip, o kaip pirmą kartą:

– Keturias klases baigiau. Mane mokytojai taip  jau  pavertė, kad tikras buvau patriotas. Neklausiau  šitų visų...  Ir paskui, kai antrąkart rusai užėjo, pradėjo vežti ir mano mokytojus. Į vagonus mėtė vaikus. Ir išvežė mano mokytojus. Mano akyse išvežė ir  Černeckį  su Černeckienę...
   
  Kaip anuomet prie Černeckio Černeckienė, taip  dabar prie Žilio Žilienė, :
–  Medicina mane labai viliojo. Lietuvių kalbos  egzaminą laikiau: gavau 5 raštu, žodžiu – 4. Kitą dieną mandatų  komisijoje pasakė: mes  turim  savo  mokinių. Tavęs negalim priimti. Esi   buožės vaikas. Nors buvo 26 hektarai žemės  Nu,  mano tėvelis dar buvo Amerikoj kažkada. Tai irgi  gal šiokia tokia  priežastis.
   – Nepamanyk, kad Vaidinimą matai ar girdi.  Anieji  yra – anie,  o aš irgi – aš, Bladukas,– pradėjo kažkiek netikėtą kalbą Bladukas iš Šklėrių, – Stebiu ir  suprantu, kad  visa tai, ką  dabar girdžiu, kažkada  reikės vaidinti. O kaip kitaip? Kaip kitaip? Kitaip negalima, Pranuci. Ir žinok, kad tai, ką dabar tau sakau, tai  sakau, kuomet  jau ir  aš netikiu  scenomis. Spektakliai ten dažniau,  o  kad  va  taip.. Prisimeni Vidinį?  Kur jis dabar?  Gerai, kad yra  Poe (poezija), gerai, kad  yra Pro (proza), o kur Vidinis. Būdavo, kad ir jis užtrukdavo  sugrįžti, betgi viskam saikas yra.  Ar ne per ilgai  užtruko? Pasimetė  tarp  kalendoriaus  lapelių,  pasimetė  laikuose.
– Šit kaip! – nustebo Bladuką  išgirdusi Poe – Tu  man šiandieną labiausiai tinki į porą. Tikrai, tikrai, – patikino. Padėjo ranką ant peties, prisiglaudė prie  šono ir tai  buvo nemenkas akcentas jos sakymui.
Atrodė, jai  nepatiko, kad  ją marytume  kaip deklamuojančią  Poe. Ypatingiau tuo nesikratė, tačiau neužmiršdavo  priminti, kad, girdi, tai jos  sakymai, kuriems  jį pranašaują  išliekamą  vertę.  Dabar, šalia Bladuko, jos sakymai atrodė įtaigūs, ne iš lubų nurašyti ir reikalingi. Nebuvo  paprašyta dėmesio, bet jis atsirado tuoj pat...

Jau  pamanau, kad būna taip,
Kuomet po žiupsnį, po kažkiek
Visi laikai į vieną susilieja.
Na, gal nereik sakyti, kad VISI,
Bet  iš tiesų sakau,
Kad šitiek  jų nesumatuosi –
Beprasmiška juos šitokius rikiuoti
Į laikrodžius,
              į laikmečius,
                            į kalendorius.
Juolab tuomet, kai prireikia
Ant  kelių skaudžiai atsiklaupus
Kalbėt maldas išėjusiems negrįžti
Ir patikėti, kad tik pasakose šitaip gali būti –
Nėra kelių, nėra, nebus, vežėjau,
kuriais atgal sugrįžti negalėtum
O jeigu dar aiškiau –
Atėjo  laikas perstatyti ir bažnyčias
Ir iš  delnų, iš prakaito žinoti –
Dievas su mumis.. 

Kas atsitiko, Poe?

Negi  manai,
Kad pasikliaut galėčiau lemtimi tokia –
Nenori  Dievas, kad į talką eičiau jam?
Esą, visagalybėje mažam – nėra ką veikti?.
Štai poteris, prie jo –  bažnytinė giesmė
Giedok, vežėjau, Pro, Poe
Ir, žinoma, Bladukai.
Ne suokalbį, ne sąmokslą  rengiu --
O pasakos te  lieka, kaip išmokę būti
Mes gi,  rupūžkės, vis dėlto
Po savo  nosimis  aukštesnį dangų turim.
Ir  Dievas su mumis..

  – Tai jau  taip, tai jau taip, – atsiliepė Jadvyga  netgi iš  tolimesnio laiko, kai ji dar ne Žilienė, kai  ji  su žiliu  dar iki  rusų.
  – Dar kada vakaruškas suruošdavo, ateidavo ir  Alfonsas Tai  jau žvilgčiodavo. Kartais  šokt išvesdavo.  Pašokdavom,  bet taip jau labai mes nedraugavom.
  Bet  laikas  greitas, o rusai greiti ir pirmą, ir antrą  karta..
–  Jo tėvukas mirė gal už dviejų metu, kai Alfonsą  paėmė, o  mama, mat, dar pagyveno Tai jinai, būdavo, labai dažnai ateina pas mus.  Tada dirbau  jau  mokykloje – parvažiavusi  buvau. Šeštadienis  buvo. Ir atbėgo kaimynai, kur jau visai arti prie jo mamos gyveno, ir prašė mirties aktą surašyti... jau turtą surašyti Tai jau tada nuėjau to turto surašyti ir  jo  mama mane apkabinusi prašė: būk tu, gera, vaikeli. Neapleisk  Alponsiuko. Jeigu jau grįš, tu jį kaip nors globok,  Ir aš pasižadėjau beveik  mirštančiam  žmogui, kur už kelių (už trijų, rodos) dienų tada  mirė. Nu tai aš visąlaik taip jo ir laukiau. Ir  Dievas  buvo su mumis
   Atsikvepiu. O ką man pasakyti?  Buvo karieta,  bet, deja, buvo. Kaip pasakyti, kad Dievas su manimi? Štai klausia, kur dingo Vidinis?  O Kandžius?  Atverstas lapelis skaudžiai žiūri į akis. Tai jau aš dairausi ir klausiu, kur jis, Kandžius. Ilgą  laiką buvo su  manimi,  o  kur – dabar? Sakyki, kiek reikia įvardinti stebuklų, kad jo vardas  atsirastų tarp Kovo 10 d. varduvininkų?

–  Aš  jau, Pranuci, netikiu scenomis, – vėl nelinksmai kartojasi Bladukas. Kad ir kaip gražiai jos įrengtos, sumontuotos. Spektakliai ten dažniau. O  žmogus? Yra, yra, kur jam dingti, kai  spektaklyje, bet tik iš išvaizdos.  O iš vidaus? O juk    supranti, kad  visa tai, ką  dabar girdžiu, matau, jaučiu kažkada reikės vaidinti. Kaip vaidinti, kai be  scenos? Na, kaip? Gal panašiai, kaip.. Karietos gi  nėra, o atrodo, kad važiuojam. Iš kur ta, a? Kalbėk  vežėjau,  arba  -  ne. Aš už  tave.. Neduok Dieve, kad ir šitą tavo dovaną prarasčiau. Iš  ko  nuoną  valgysiu.
   – Prašom, prašom, vežėjau. Ateik, – kviečia Bladukas  į viešumą  ir jau pats  persitvarko į vežėjo  personažą.  Bladuko nėra. Bladukas pranyko.

   Mokėjo jis  mane vaidinti. Ir man neretai atrodydavo, kad Bladuko  vaidinamas  Pranucis vertas, kad ir aš iš jo pasimokyčiau.
  Girdžiu ir iš tikrųjų žinau, kad mano
netrumpame ir keistokame gyvenime būta nemažai  bandymų parašyti puikių dalykų. Nesakau, kad tai turėjo  būti romanai, novelės. Kalbu apie  rašymą ir  tik apie jį, tačiau sunki Dievo galia įslėgdavo į krūtinę nykumą ir viskas baigdavosi nepradėjus įsibėgėti. Dabar pradėjau žegnotis, bet  bijodamas, kad nepamatytų aplinkiniai ir ypatingai artimiausi  žmonės. Šitai Dievui irgi nepatiks, bet  man  atrodo, kad pasaulyje  vis dėlto  bus mažiau  nuodėmių, jeigu neduosiu žmonėms progos pašiepti sugrįžtantį pas Dievą..
– Šiandien vėl stoviu prie Pradžios, – net  nežvilgtelėjęs mano pusėn kalba Vaidinimas.–. Nemanau, kad pragyventi metai atmeta  galimybę  būti Pradžioje. Metai čia neturėtų  būti kliūtis, tik bėda, kad sieloje prigriozta, prišiukšlinta, ten  didžiuliai sąvartynai, kad reikia gigantiškos  stiprybės ir  Dangaus palaimos...  išsimėžti. Antraip tokių pastangų ir tų metų, kurie likę, be  abejonės, neužteks. Šia  prasme  galėčiau  drąsiai teigti, kad turėdamas Pradžią, nesu įsitikinęs, jog pavyks  bent  kiek toliau nueiti už  jos. Et  viltis, tas nmedrąsus tikėjimas ,„O GAL“ ima už rankos ir  kviečia..

Perkūnas,  perplėšęs dangų
Švytruoja  žaibais. 
Jau ir vasara  baigiasi.
O viltis dar vis – ne, 
            dar vis – ne..
Į pavasarį šaukia išeiti{
  –  Ryžkis  seni
Arba  niekada
Arba dar kartą bandyk
– Poe,  aš  žodžius  užmiršau
– Suprantu, ,kad  nebuvo  laiko juos  išmokti....

Jeigu  taip –  tai paėmęs  kepurę
Paržegnok  kelia
Kad  atgal  nereikėtų  sugrįžti
O žirgas –antai! – kaip tada,
Kaip prieš dvidešimt metų
Kas bežino, gal ir  jam
Bus  smagu  atsiminti
Girdit? Ygaga žvengia

0

29

ooooo

0

30

Paukšteli,  lesk...

Paukšteli, lesk.
Kaip gera jausti, kai lesi.
Gerklė nustoja čiaudėti,
Tyla užspringsta kosulys.
Dangus čia pat
Su duonos trupiniu ant delno
Ir net...  su manimi,
Koks jau užaugęs,
Koks dabar esu.

Lietaus lašelyje vaivorykštė trispalvę kelia,
Nuščiuvęs žaibas laukia
Kol debesį išvaikščios griaustiniu.
Ir Petras Cidzikas su kryžiumi
Nešiojęs Lietuvai juo laisvę, 
Išeiti rengiasi į Vatikaną...

O paslaptie, sakyk, ko reik,
Kad  atsivertum  tu?
Kad iškalbėtum tiesą į akis?

Paukšteli, lesk.
Kaip gera, kai lesi
paduotą trupinį ant delno
Ir ten, Vatikane,
Tarnybos Dievui nemažai ,
Tačiau Švenčiausioji Dvasia
(Kas patikęs?) nebuvus ten,
Nežino, nepažįsta jo
Ir Petras Cidzikas jai ruošiasi į talką.

****
Ne paslaptis – granitas sunkiai kalba,
Tačiau – net jei suskaldytas ,
Net  jeigu rūdys  geležį  apsėda –
Žiūrėk, juo apsirėdęs laikas žvalgosi
Atėjęs pasibūti  savimi,..
Koks  jis  kadais

Ir nesvarbu, kaip beatrodytų –
Net  jei skeveldromis išplėšytas,  išmėtytas
Jis  į  granitą iš visur sugrįš...  pareis

Sakyk,  Adomai, ar  tikėjai bet  kada
Kad  Vilnius  per tave
Į laisvę grįžti sumanys?
Kai laikas toks
Kad ir bažnyčiose  lyg sarmatas
Į Dievą prie altorių melstis.
Kuomet  čia pat – Tarybų  Lietuba
Kuomet  į komunizmą  eina...

O  rytas toks ramus,
Kad kregždės dar po  dangų skraido ---
Graitaii išskris į šiltesnius  kraštus
Ne  emigrantės  jos –
Jos  laika, būtį  savo šitaip išgyvena.
Kad  vel  atfgal sugrįžtų  į  namus.....

Ir vis dėlto ši kartą eiklesni  sparnai
Paglostę    trispalvę  aukštai
Pakeltą nuo neaukšto  pjedestalo
Mickevičiau,  sakyk , iš  kur  toks parakas
Sako, tremty, kalėjimuose  išsaugotas
Kodėl  negroja   muzika,
Sako,  dar kraujo  bus,
Ir  vis  dzievuliau, leisk greičiau atgal namo pareiti.

0


Âû çäåñü » Trys pelėdos » Labadien » RADIJO KARIETA