Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » TEBŪNIE KNYGA (1939 - 2019) » 1939 – 2019 ( jubilijiniai)


1939 – 2019 ( jubilijiniai)

Сообщений 11 страница 20 из 124

11

:canthearyou:

0

12

:mybb:

0

13

Sausis 2019
Saulė teka 08:42, leidžiasi 16:06 d. ilgumas 07.24
Delčia (dylantis)
27 mėnulio diena

4
PENKTADIENIS

Arimantas Arimantė Titas Benediktas Arminas Benas Arminė Andželika Anželika
Kas pinigus mėgsta, tas tiesos nekenčia
Ožiaragis (12.22-01.20) - Kiaulė - 4 / 01

0

14

:writing:

0

15

:writing:

0

16

Sausis 2019
Saulė teka 09:41, leidžiasi 17:07, ilgumas 07.26
Delčia (dylantis), 28 mėnulio diena

5
ŠEŠTADIENIS

Simonas Vytautas Vytautė Telesforas Gaudentas Simas
Akis už akį, dantis už dantį
Ožiaragis (12.22-01.20) - Kiaulė -5 / 01

1939 – 2019               http://s7.uploads.ru/t/J9T6Q.jpg





                                                   Tebūnie knyga
                                                         
                                                             (Kelionėse po Savęsp)

                         


              Vilnius

0

17

Buvo trečiadienis, balandžio tryliktoji... http://sh.uploads.ru/t/4kzor.jpg

Nemaniau, kad reikia ateiti prie dienoraščio. Nebuvo reikalo kažką parašyti, tačiau  atėjau ir parašiau. O  būtent:
   Jau turiu ir kitą pasaulį.
   Ten, po užmerktų akių vokais, aš jau gyvenu. Ir prašau nerodyti į mane kaip į beprotį. Tačiau jeigu ir rodote,  vis tiek gyvenu.
  Tik parašęs pamąsčiau: apie ką aš čia?  Tačiau  įrašas  patiko. Netgi panūdo sužinoti, kaip ilgai užtrukęs būti su dienoraščiu, saugomu Rašyk`e.. Pasirodė, kad pirmasis  įrašas  atsiradęs  prieš devynis metus, taigi 2007- 01- 15.  Atsiverčiau jį tokį, koks ten yra. Kartą perskaičiau, kitą. Ir  nebuvo sunku žinoti, kad ano manęs, koks  buvau prieš  tuos metus, manęs jau nėra. Ir anuos dalykus, apie  kuriuos parašiau, priėmiau kitaip, lyg  jie man jau beveik nerūpėtų.-
2007-01-15 09:10
  Ir todėl, kaip sako, tepadeda  Dievas
   Kelias dienas pasikrapštinėjęs popieriuose, ryžausi daryti tai, ko padaryti tikriausiai nesugebėsiu. Ne todėl, kad popierių daug, kad jie suversti bet kaip ir perskaitęs nežinau, kur juos padėti.. Didžioji to priežastis, kad bet koks darbas greit įgrįsta ir visuomet surandu pasiteisinimų, jog tai pilstymas iš kiauro į tuščią ir todėl solidžiam žmogui neverta užsiiminėti tokiais niekučiais. Tačiau va, atsitiktinai perskaičiau iš „Pergalės“ išplėštuose  puslapiuose V. Jakelaičio užrašus (gal taip galima sakyti –„užrašus“?), įvardintus „Antano Miškinio akademijos“ ir pamaniau, jog tai, kas parašyta apie poetą, galima parašyti apie kiekvieną žmogų, kurių biografijose įsmeigtas skaudžiausias pašinas – Gulagas. Beje, jeigu kas neskaitėte ką tik paminėtų užrašų arba, pavartę, pasklaidę juos, atidėjote tai padaryti kitam kartui, siūlyčiau nelaukti. Man naudinga buvo juos ne tik perskaityti, bet ir apsidairius aplink, ar niekas nemato ir negirdi, pasiklausti savęs – O KODĖL GI MANO UŽRAŠAI TURĖTŲ BŪTI NŪDNESNI? Jakelaičiui, manyčiau, net buvo sunkiau – jis specialiai ieškojo žmonių, kurie su Antanu Miškiniu buvo kalėjimuose ir lageriuose ar bent jį pažino. Man atveju to daryti nereikia – ėjau per Lietuvą, norėdamas ją geriau pažinti ir žinojau, kad kiekvieną sutiktą tuo laiku žmogų, galiu drąsiai imti už rankos ir sodinti prie mikrofono: kaip, žmogau, gyvenai? kas esi ir ar labai skauda?  Ir juo atviresnis pašnekovas, tuo labiau skaudėjo man.. Sugrįžęs į redakciją negalėdavau tokių pasakojimų sutalpinti sunormintose radijo laidose. Tik blykstelėjimai, tik kelių minučių žmogaus gyvenimo atkarpėlės primenančios, kad žmogus dar kvėpuoja, dar yra. Ir būdavo liūdna, liūdna.. Taip kaupėsi užrašyti pasakojimai mano popierinėje. O žmonės miršta ir jų pasakojimai pasilieka neišgirsti. KĄ DARYTI?  AR NEAPVOGIAU JŲ?
  Vytauto Jakelaičio užrašai apie Antano Miškinio akademijas, regis, padeda man atsikvošėti. Dabar jau neatrodo, kad galbūt  pasakosiu apie žinomus dalykus ir todėl: ar kam tai įdomu? Man regisi, kad kur kas svarbiau daryti tai, kas reikia daryti, kad negraužtų sąžinės priekaištai. O ar sugebėsiu taip, žinoma, yra kitas dalykas, kuris atsigręžęs į mane, kalena alkano vilko dantimis, neleisdamas užmiršti, kad esu senas žmogus, todėl ir šįkart tikriausiai pradėto darbo nesugebėsiu užbaigti, tačiau, kaip matote, jį pradedu ir jo pradžioje – pasakojimas apie  Alfonsą ir Jadvygą Žilius.
Bet ar tik?
   Ir todėl, kaip sako- te padeda mums Dievas. Man parašyti, o tau, DIENORAŠTI – išlaikyti. Gal kas nors, kada nors susiras mus ir paskaitys..
.----------------------
   Daugiau neskaitysiu,  tikriausiai – ne, pamaniau užvertęs dienoraščio įrašą. Tačiau kompiuterio ekranas   pasidarė  šaltas, nejaukus. Rečiau dažniau dar vis  sugebėdavau  parašyti geresnį blogesni  eilėrašti. Šį  kartą  į ekraną įslydo:

Margi  šuneliai  loja
Kai popieriaus pritrūks,
surinkęs sniegą paskutinį,
dar parašysiu ir ant jo,
tačiau kai šitokie kalnai aukšti
negali būti taip,
kad neturtingas būčiau
ledynų, sniego, atminties.
Va, truputį kebliau,
kai išgirstu paklausiant į save –
kodėl taip atkakliau manau,
kad raštvedybos šitokios man reikia?

Dar ten kažkur apakęs, bet gerklėj gajus
gyvena paukštis, smegenis lesioja.
Aukšti kalnai jam primena sparnus,
aukščiau už juos kadaise palekiojęs.
Nelinksma, bet nors tiek gerai
kad atminties šitos
net ir aukšti kalnai
užstot nemoka.
Atrodo, visko dar čia bus
galbūt, daugiau nei būto

Kutena paukščio gerklėje dangus,
o ten, žemai, papėdėje kalnų,
į atmintį kaip į mėnulį
margi šuneliai loja...
2016

0

18

NEJAU MEDŽIOTOJAS?

Ji pastovi. Nei skuba, nei vėlinasi. Daro savo kasdienius darbu, o  užsiėmusi jais ateina ir  prie  mano  rašinių – ir  tų, kurie  sukloti klojimu  į prozą, ir tų, kurie sušiaušti į poeziją.  Jos vardo nežinau,  tačiau  man norisi  turėti būtent vardą ir būtent tokį, lyg su  juo būčiau  augęs gimtuose  Šklėriuose. Tokiam reikalui dabar apglostau Katrės vardą. Per visą  nemenką buvusį Šklėrių sodžių  atsimenu  tik vieną Katrę. Et, tariu, vadinsiu ją šituo vardu. Tai iš geros valios, nes su Šklėrių Katre susieti giminyste ir netgi  ta pačia  pavarde.
  – Tegyvuoja, Kandžiau, mūsų užrašuose  atsirandanti Katrė. Ateina  gi jinai iš kūrybinės Žalios Žolės svetainės.
  – Tegyvuoja, – atsiliepė Kandžius, nelabai paisydamas herojų, kurių realybėje nė karto nesutikęs. Tačiau  šįkart man  norėjosi, kad jis Katrei būtų  atidesnis. Pats gi, kaip  mokėdamas, vaizdavausi  ją skaitančią eilėraštį  „Nejau  medžiotojas?“ ir kaip gebėdamas,  per jos įsivaizduojamą personažą,  stengdamasis patirti, ar pamačiusi parašytus  eilėraščius Katrė pajaus jų mirties vaizdą.

Žiūriu į popierių,
kur jie, eilėraščiai sugulę,
ir nesmagu:
kiek šūvių, tiek mirčių?

Sparnų jau nepakels,
neskris padangių keliuose,
iš ten į sielą nečiulbės.

Nejau medžiotojas esu
ir vis manau,
kad galima gerėtis 
šitokiu medžioklės lobiu?

Atgykit, paukščiai iš dausų,
sugrįžkite atgal iš raidžių,  popieriaus, iš knygų.
Aš šautuvą išlydysiu į rūdis.
Juk ne medžiotojas esu.
Gyvenkite ir būkit ten,
kur kažkada suradęs.

Na, o mirtis?
Ją iš savęs imu.
Tai nuosavybė,
panašiai kaip kad gyvenimas.
Ir va pamatau, kaip sukluso Katrė perskaičiusi paskutinį eilėraščio posmą.. Sukluso taip, kad netrukus gavęs jos žinutę, nenustebau, kad  ji tokia. Parašė:
Labas vakaras,
Pamačiusi, kad Jūs paminėjote mirtį, aš vėl pabandžiau patikrinti. Ir vėl man gavosi, kad Jums liko 8 metai. Aš niekam nesakau, o  tiksliau – labai retai, tik kritišku  atveju prasitariu apie savo "šamanišką" veikla

  Šyptelėjau kuriamam  sąmonėje personažui ir pamaniau: miela tu, Katre.  Ar žinai, kad esi geras žmogus? Jeigu dar nežinai, sužinok iš manęs. 
   – Tegyvuoja! – vėl ryžtingai pritarė Kandžius ir stebėtina, kaip lengvai, natūraliai, jaukai, kaip miela šypsena nusišvietė dvasinė būtis, kurią jau netrumpas laikas, kai taikausi kuo tiksliau įvardinti žodžiu. Kol kas ją dažniausia vadinu Savęsp, o ateinu į ją paklajoti po užmerktų akių vokais.
   – Kur esi? – būna, kai pašaukia Kandžius
   – Aš čia,  po užmerktų akių vokais, –  atsiliepiu. Ir tai nereiškia, kad ten visuomet taip šviesu, kaip šį kartą. Net  patikėjau, kad  tokią šviesa atėjusi iš man atsimintino  žmogaus. Jau minėjau jo vardą, pavardę, bet man mielą tai  padaryti reikšmingesnėje vietoje ir taip, kokį  jį  atsimenu atsiminiau  prie dešimt  metų

       PRIE  ALFONSO  ŽILIO  ŠYPSENOS

   Rašiau: ne dailininkas, ne piešėjas, tačiau jeigu juo ir  būčiau, tai paprašytas nupiešti Alfonsą Žilį, nesugebėčiau to padaryti. Netgi tuomet, jeigu būtų priminta, jog sakėsi esąs tikras uteniškis – iš Utenos apskrities, Kuktiškių valsčiaus, Venclovienės kaimo. Neatsiminčiau A. Žilio netgi  tuomet, jeigu jo paties balsu kažkas pakartotų jau prieš dešimtmetį sakytus žodžius.
   – Gyvenom trise. Abu tėvukai ir aš. Brolis mirė jaunas ir jo neatsimenu.
    Ir pagalvoju: kažin, ar dar gyvas ir pats Alfonsas. Per dešimt metų vis dėlto ne kelią pereiti. Tačiau paieškoti žinios vėlgi nesinori. Labai dažnai jos džiaugsmo nesuteikia. ir, paėmęs žemėlapį, netoli Utenos surandu Venclovienės sodžių. Tai jo gimtinė. O jis ten tuomet ūkininko sūnus. Kalbėjomės apie  tai:

    – Didelis ūkis buvo?
    – Tėvai turėjo 14 hektarų žemės, – sakė Alfonsas ir vardijo ūkio turtą: arklys, pora  karvių,  kiaulės sau ir pardavimui. Kažkiek avių..
    – Dar nuvažiuojate į tėviškę?
    – Nuvažiuojam, bet jau nieko ten nėra. Ir akmenys prapuolė. Dar kelios obelys išlikę, tačiau ir  jos aplaužytos. Viskas susmegę, sunaikinta.
   Trisdešimt gal devintais metais išėjom į kolonijas. Kol kas ten seną namą pastačiau, kur buvo anksčiau kaime Koks ten kaimas – keturi gyventojai. Tiesa, tvartą ir klojimą jau pastačiau naujų. Ir pirtį. Tik namas liko. Pasiruošiau statybai medžiagų. Prisivežiau. Vienas dažniausiai važiuodavau valdiškan miškan. Nuolaidą  didelę davė medžiui pirkti. Už 200 litų aš klojimui ir namui prisivežiau miško. Ir pradėjau ruoštis naujam gyvenimui, bet va, besiruošiant užėjo broliai..
   – Sakote „broliai“ ir  juokiatės.
   – Iš džiaugsmo. Saulę atnešė. Tokia karšta buvo, kad reikėjo pasiekt Sibirą ir atsišaldyti,– šviečiasi šypsena Alfonsas.
   Padedu šratinuką, toliau nuo savęs pastumiu užrašus ir  atsimenu, atsimenu... O gal paskambinti, šnektelėti po  ilgų nesimatymo metų? Gal paieškoti? Gal dar surasi? –,- kniečia mintis, o akys apglosto telefoną, bet  prie jo neprisiliečiu. Kita vertus nemanau, kad žmogus, kuris jau 1939 metais kirto mišką, vežė statyboms medžiagą, statė „kolonijoje“ (vienkiemyje) namus, galėtų mane prisiminti. Beje, aš gi tais metais pirmą  kartą buvau įkeltas lopšyje ir štai sausio 29 d. tikiuosi sulauksiąs 68 metų. Daug? Turbūt, nes, žiūrėk, vakare jau neprisimenu, ką valgęs gėręs ryte, bet džiaugiuosi, kad ilgą laiką keliuose po Lietuvą lydėjo pieštukas ir mikrofonas. Beje, nenorėčiau užmiršti, kad mane ištiko irgi  būdingas senatvei dalykas: kas dabar įvyksta – atsiminti sunku, o kas seniai, kas  TADA ,atrodo, kaip vakar.
   Džiaugiuosi, Alfonsai, kad galiu pabūti su tavimi. Ir todėl tikrai nėra  reikalo kelti telefoną, ieškoti adreso ir klausti, kas blogesnio geresnio, geras žmogau, po tavo kepure.
   – Taip, taip,  dzieduli, bet  dabar... stop. Antraktas., Uždanga. Ir šiapus  jos pasilikusi krūva laiko. Supranti?
   – Taip, taip,  Suprantu, Kandžiau., - atsiliepiau  ta pačia  maniera ir atsidusau: – Oi, dzievuliau, dzievuliau,  kaip  greitai  laikas pro žmogaus gyvastį  prabėga...
   – Pro  šuns gyvastį, dzieduli, septynis kartus greičiau,–  neliūdėjo Kandžius, – ir  paleido suktis seno patefono  seną plokštelę
.
O Dieve, šovinių nėra.
Tik gilzės tuščios mėtosi aplink.
Aš išeinu atbuliniu – ATGAL,
Palikęs vėjams iššūkį – PIRMYN!
Nebus to šuolio, kuris priešą trypia
Ir sega pergales į vėliavų šilkus.
Užsimiršau,
                nes jau anksčiau -
                kai pajutau,
Kad mintimis pernykštėm gyvenu, 
Reikėjo melstis apkasais,
Net pergalėm
Ir, žinoma, tais šoviniais,
                kurie iššaudyti
                Ir gilzėm mėtos.
Dangus – Martynui,
O man – iš praeities, atėję pėdos...
(„Užsimiršau“, 2007 - 04 – 21)

0

19

ŠAUKĖ KAIP Į  ŽVAIGŽDYNUS
   
   Buvo balandžio 22 d. ir saulė – kad ir už debesų – tekėjo per jos varduvininkus Kajų, Visgailą, Norvaidę, Leonidą, (Leoną) ir Vadimą, bet man buvo įdomiau stebėti, kaip  ji teka  per Rašyk dienoraštyje paliktą mano paskutinį užrašą. Parašiau jį ten neseniai, bet užtat ilgai pamąstydamas.  Dabar jis ten atrodo kaip visų įrašų  pradžia, nors iš tikrųjų yra paskutinis ir pažymėtas nr. 573.
   Kandžius, pamatęs jį, tarė:
   – Oho! Atrodo, kad šitam užrašėliui sumeistrauti prireikė pagalbos paties Viljamo Šekspyro.
   – Apsiėjau be Viljamo, – atsiliepiau nuduodamas, kad neišgirdau ironijos, – bet tiesa, kad  parašyti buvo nelengva. O jeigu čia kažkur yra Viljamas, tai  manau, kad  atsirado svarbesnei scenai sumeistrauti, – ramiai  pakalbėjau, bet šit, sužiuręs Kandžiu į akis, jau  reiklesniu balsu: – Baigėsi  tavo šuns dienos, Kandžiau, bet vardas... Atsiprašau, bet sakau, kad iki šiol jis šuniškas. Netinka.
   – Ar manai, kad loti nemoku? Kramtyti? Kandžioti? Visą laiką kartu su tavimi Rašyk`e.
   Taip, jis irgi tiesą pakalbėjo, tačiau ne tą, kurios dar vis ieškau ir kurią prisiminęs  apglostau skiautele popieriaus:

Nutildyk ją, jeigu manai,
Kad šitokia  tiesa absoliuti

   Kaip  liudija istorija, tai atsitiko 2006 - 01 -22. Nežinau, kodėl, bet atėjimo į Rašyk datos niekuomet  nereikėję iš naujo prisiminti ar suabejojus pasitikslinti. Ji ir po dešimtmečio  neužsimiršo tiek pat kaip vakarykštės dienos data, kurios išvakarėse, pačiame pakraštėlyje atsirado nelengvas, bet faktiškai  nieko nereiškiantis įrašas:

Būti ar nebūti (2016 – 04 – 20)
Jeigu  protas  susilpnės, tai tikriausiai, kad  sugrįšiu, jeigu –  ne, tai  toks  variantas mažai įtikėtinas. Dėl tokio nežinojimo dabar priverstas pasakyti IKI. Kūrinių  persikėlimas irgi, deja, nepadeda vienareikšmiškam apsisprendimui.

  Man nepasinorėjo, kad  Kandžius dar kartą, pasitelkdamas Šekspyrą,  pakilnotų šį pašaliečiui atrodantį netikusį tekstą, nes man tai skaudus užrašas, kai per kiekvieną jos raidę skauda. Mašinaliai užbėgdamas į priekį  tariau:
   – Gerai išmoktas amatas neužsimiršta. Pyk nepyk, tačiau nuo  šiandien  tave vadinsiu Kadžiumi... Girdi, Kadžius? Puikus  vardas. Manau, kad ir Šekspyras galėtų pavydėti.. Taigi, Kadžiau, tarp šios dienos varduvininkų įrašau ir tave. Atsimik!
    – Ūūūūūūū –  kaip į žvaigždynus žiūrėdamas  sukaukė sustaugė bičiulis, bet nurimęs, ramiai , kaip jam įprasta:       
   – Dabar  jau ji tikrai išgirdo
   – Apie ką tu? – nesupratau.
   – Apie ją, dzieduli. Matyt, kai vakar šaukėme, ji  mūsų  neišgirdo. Per tyliai šaukėm. Reikia manyti, kad dabar išgirdo. Ar dar kartelį, a?
   – Baik kvailioti, Kadžiau. Ne laukuose, ne miškuose ar  dykumose, o Vilniaus Naujininkuose esame.
   – Beje, esame labai netoli aerouosto. Bet štai jos vardą užmiršau.
   Dar vis nesupratau, kad Kadžius mane velia į kažkokį  žaidimą. Net netoptelėjo mintis, kad panorės jame pamatyti Katrę, juolab kad žino, jog realybėje jos nėra. Yra kita moteris, kurios nepažįstu, bet  žinau, kad  ji paskaito mano kūrybą ir gal ypatingiau perskaitė Žalios Žolės svetainėje paliktą rašinį apie sumanymą parašyti knygą.
   „ Sakau tik vieną vienintelį žodį iš širdies.
Sėkmės!“- perskaičiusi palinkėjo nepažįstamoji, tačiau į paveikslą vaizduotėje besikurianti Katrė. Ir, regis, kad regėjau ją  būtent prie skaitymo.

         „Neaišku kas, bet kažkas prasidėjo“

      Būsianti knyga mano akims neatrodo menka. Atsiranda ji ne dėl įsakmaus reikalo, kad kas ją skaitytų.  Ot, būta tokio laiko, kai supratau, kad kažką prasmingesnio padaryti negebu. Kita vertus ir daryti nereikia. Svarbiausias dienų darbas buvo daug kartų paskaityti kalendorių ir, dar nesulaukus vidurnakčio, užversti jo lapelį, kad akių šviesoje pasirodytų kitos dienos laikas.
   Knygą irgi sumaniau rašyti kaip dienoraštį – kalendorių su dar nesuvoktais jo priedais, pirmiausia nusitaikydamas į 2019 metus, kurių laukti reikėję daugiau negu trejus metus. Atrodytų, laiko daug, tačiau man tuomet taip neatrodė. Jau buvau sapnavęs, kad įpusėjus kelionei reikės numirti. Nelabai prisiminiau  mirties vaizdus, bet žinojau, kad tai šiltas metų laikas, dar neįkritęs į rudenį. Regėjosi ar tik ne rugpjūčio mėnesio antroji pusė? Smagu buvo atsiminti, kad bent  tiek žinau. Ir nebuvo liūdna galvoti, kad toks mirties laikas – geras laikas. Pirmiausia todėl, kad gamta jau  nužydėjusi; sekęs po  pavasario vasaros laikas augino, brandino javus, o nemenka dalis derliaus jau netgi į aruodus surinkta. Gražu, a?

   – Gražu? Tu – ką? – paveikslėlyje sujudo Katrė, – Negi, Pranuci, nesupranti, kad niekus tauški. Baik! – girdžiu vaizduotėje Katrę ir taip  girdėti ją nesunku, nes  jau mintinai esu išmokęs  jos žinutę.
  Kas susapnavo, kad Jūs 2017 m. rugpjūčio mėn. iškeliaujate į amžinosios medžioklės plotus. Jeigu Jūs sapnavote, tai reiškia – dar ilgai gyvensite. Jeigu kitas sapnavo, tai reiškia oro pasikeitimą. Aš labai retai kada naudoju, bet kartais paburiu.  Pabandžiau dabar ir man parodė, kad Jums liko gyventi 8 (aštuoni) metai.
  Yra toks posakis: jeigu pats saugosis, tai ir Dievas pasaugos.
Lauksim Jūsų knygos.
 
   Turbūt nedaug  laiko praėjo, kad Kadžius per  jį nė  karto nesutrukdė. Šyptelėjau tiesiai  jam į akis ir:
  – Katrė jos vardas, Kadžiau. Būk džentelmenas ir daugiau neužmiršk. 
  –Jaučiu, kad prasideda  kinas. Daugiaserijinis, – atsiliepė Kadžius

0

20

„DUGIASERIJINIS“

  Praeis daug  laiko,  kai dar vis girdėsiu, kaip Kadžius  ištarė žodį daugiaserijinis. Žodis toks, kad ne kiekvienam  lengvai ištariamas, o jis ištarė jį be jokio šuns akcento. Dieviškai aiškiai, gražiai, kad neliko ką jam pasakyti. Tiek  metų šuo, šuo ir... Kaip nepasidžiaugsi?  Kita vertus, ar  įmanoma  tuo patikėti, kai kalbi ne iš pasakos? Tačiau tai faktas, kad ir neįtikėtinas, bet akivaizdus   

Ne laikas dar laimingam būti,
kai vis mažiau belieka iš manęs –
ne žvakė juk, kad šitaip  mažčiau, 
o kita vertus, jei ir žvakė –
kur jos, dar degančios, šviesa? –
     
   įkrito į smegenis mintis, panorusi įsiterpti į eilėdarą, bet nesėkmingai. Ir šitaip, ir kitaip rangosi, dėliojasi, bet pozoje, kad lengva būtų kvėpuoti, anė kaip neatsiranda. O po smegenis kaip po mišką aidu klajoja Kadžiaus ištartas žodis daugiaserijinis ir taip pat  neranda vietos, kur nusileisti, priglusti, nutilti. Ir kodėl taip, a?
   Gal tai yra atsakymas, žinia, kritika, kad labai supaprastintai priimame šviesą, suvokdami ją  tik per akis, tik gaudami ją iš  ugnies šaltinio, nepaisant ar tai būti laužas ar saulė? Štai ir Katrė, paregėjusi mane paveikslėlyje kaip Pelėdą, pasakė:
   – Graži Pelėdžiukė, nors ir išsižiojusi.
   Tačiau turbūt nenatūralu manyti, kad kažin, ar ji pati, taigi Katrė neišsižiojėlė, jeigu neatmena, kad pelėdos lemtis ir į naktį įskrist, kaip į dieną, priimant į akis tamsą, kaip šviesą. Arba, kodėl nepamanyti, kad toje nuotraukoje išsižiojusi tik todėl, kad  susiruošiau už visą savo gyvenimą nusijuokti nusikvatoti taip, kad sustingusioje foto akimirkoje pasilikčiau visiems laikams toks  gražus, bent  jau prie raštų, kurie pasirašyti Pelėdos slapyvardžiu. Tegu Pelėda, deja, ne Martynas Mažvydas, bet  man  patinka matyti, kaip jis paduoda į rankas  „ Katechizmuso prasty žodei“ ir taria:
  – Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit
    Tačiau  jam nebuvo svarbus pats skaitymo procesas,  jam  svarbiausia buvo, kad skaitymas būtų  suprastas, pasak jo, ir tatai skaitydami permanykit
   Rodydamas į save kaip Pelėdą irgi noriu būti graži...
   –  Puiku,– išgirdusi pasidžiaugė Poe.  O Pro irgi:
   –  Tikrai, kad gerai  sumanyta
  Jotas taip pat nepasiliko žodyje sunkus:
   –  Katrė teisi priminusi, kad reikia pačiam saugotis, jeigu nori, kad  ir Dievas pasaugotų. Visi žmogaus geri nuopelnai priklauso jam,

   Poe (Poezija) ir Pro (Proza) išgirdę  apie sumanymą  parašyti knygą,  jau ir anksčiau  pradėjo lankytis, o raidės  A,  B  ir Jotas, regis, ir nebuvo manęs užmiršę per visą netrumpą gyvenimą, tačiau atsiradus šuneliui, visą laiką  „mokytojavo“ prie jo ir neretai atrodydavo, kad  namai  gyvena be  jų, kol pagaliau  išlindo yla iš  maišo ir buvo suvokta, ką  reiškia  jų  „mokytojavimas“. Tačiau gal neskubėkim, nepalikime Katrės kaip personažo, nujausdami kad į knygą ji ateina kaip realybė, kaip šviesa. Dabar  –  antai!–  vėl regiu, kaip ji paima Pelėdos rašinį ir skaito, bandydama  suvokti, koks poreikis tokiu pasakojimu  išmargino išteplioja kažkada buvusi baltą popieriaus lapą,  ant kurio parašyta taip:

                 RAŠYTI  NESKUBĖJAU
   
   . Žinojau, kad daug raštų išmėtyta po pakampes ir bute Vilniaus Naujininkuose, ir sodo namelyje Balsiuose. Mano pareiga, pasiknisus po pakampes, pakilnoti  per  netrumpą laiką atsiradusius „raštus“, paskaitinėti, tikintis suradus tinkamesnių savo aštuoniasdešimtmečio jubiliejinei knygai ir, palaiminus juos gera viltimi,  atiduoti būsimos knygos – kalendoriaus globai. Netrukus po akimis pasitaikė ir „Įžanga (gal?) dienoraščiui savaip“, atspausdinta internetinėje svetainėje „Rašyk“. Abejoti neteko. Mielai šį tekstą  ėmiau  į rankas ir ramia  širdimi įkomponavau į jubiliejinės knygos – kalendoriaus maketą. Kaip tai atrodo, gal jau  ne man spręsti, tačiau džiaugiuos, kad jis yra, kur yra.
 
   – Stop, stop,  mielas  žmogau, tarė Katrė. – Kai žinai, kur padėta, kai žinai adresą, tai ne taip sunku ir žvilgtelėti, kai daiktas  atrodo.
   Vėl pasilenkė  arčiau teksto ir vėl pati sau:
   – Kai moki, kai gebi, tai ir nesunku ir  paprasta..
   Ir iš tikrųjų, po  trumpo laiko  interneto ekrane įsišvietė  ekranas, lyg kaip  Martynas  Mažvydas paprašydamas:       
   –  Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit
Ir  kaip nepaklusti  a?

Kasdieniu būti jau įgriso,
Esą, kas beateitum –
Prašom, laukiu ir džiaugiuosi,
Kad į mane ateiti neužmiršot –
Kažkas su akmeniu,
Kažkas su žodeliu medaus.

Atėjo laikas pasakyti pa var gau
Ir rodyti į vakarą,
Kai saulė šviečia danguje,
Prie lango rožės žydi,
Puošnius žiedus kilnodamos.

Aš išgiedojau jau save.
Beliko šitokį į urną pelenais surinkti
Ir nesvarbu – galbūt melu, abejone, tiesa –
Tačiau  vien tik savim,
Ar girdite? – tik savimi
Ir pelenus iš urnos išbarstyti.
Ir ša!.. kas manote,
Kad tai kažkas ne taip.
Betgi beprotnamiai ne šiaip sau po pasaulį dairos
Ir niekuomet nebūna jų per daug.

Dienorašti, ateik.
Aš tavimi tikiu
Ir ta poezijos maža dalim,
Kurią Poe vardu pavadinau.
Man gera glausti galvą prie minties,
Kad nebūtis išnyksta, ten atėjus.
2016-01-12
   – Na, ir  ką  pasakysi? – paklausė Kadžius, ir nelaukdamas atsakymo, lyg  reziumuotų: – Kai atsiranda geresni dalykai – blogesnis užsimiršta.
   – Tačiau  mes dar  vis iš balandžio 22 dienos neišėję. Nesuspėjame su laiku? Kaip kitaip paaiškinti. .Ar tai reiškia, kad tikrai prasidėjo „daugiaserijinis“?

0


Вы здесь » Trys pelėdos » TEBŪNIE KNYGA (1939 - 2019) » 1939 – 2019 ( jubilijiniai)