Trys pelėdos

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Trys pelėdos » TEBŪNIE KNYGA (1939 - 2019) » 1939 – 2019 ( jubilijiniai)


1939 – 2019 ( jubilijiniai)

Сообщений 21 страница 30 из 124

21

ZOROASTRAI, KAS  ESI  IR KUR?

Tiek daug susikaupusių  reikalų, kurie ištiko  2016 metų  balandžio 22 d., bent per  pastaruosius keletą metų  nebuvo, Gražiai, prasmingai ji įvardinta Grigaliaus kalendoriuje, kaip Žemės diena,  bet panašu, kad  ne iš gerų paskatų, pagarbos ir meilės  jai, o daugiau iš baimės, dėl susirūpinimo kad,  jau nepakelia žmogaus veiklos, būtent  tos jo veiklos, kuri prasidėjo pramonės perversmu Anglijoje ir ją sekusia industrija.
   Iš pašalės žiūrint, nedaug atrodė, kad balandžio 22 – ji kažkuo ypatingesnė. Be triukšmo, be dainų ir dejavimų,  be girtavimo ir pagirių. O tai, kas bent kiek svarbiau  mano veikloje  – darbas prie  sumanytos knygos – tai  jis irgi buvo pradėtas  anksčiau. Ir eilėraštis jau buvo parašytas apie  tokią, tarkim, kasdienę veiklą...

Tai į saują imu,
tai iš saujos pilu
atgalios vis į žemę.
Ne keistuolis,
juolab ne pamišėlis koks –
gera šitaip, atėjus į dalią žmogaus,
sužinoti, kaip žiojas giesmė,
nežinodama, kaip prasidėti.

Vyturėli, ir tu patylėk,
virptelk dangui mažu sparneliu,
gal ne žemę į saują imu,
ne atgal ją iš saujos paleidžiu –

tekam kas dieną į rytą kartu
ir kas dieną į vakarą leidžiamės,
o mažyčių tiesų, kur kadaise užaugę,
jau seniai nebėra...
              Pelėda, „Atėjus į  dalią  žmogaus“
                  2016-04-19 08:32:58

   Ir aš  jos, tarkim, tokios kasdienės veiklos nepeikiau. Pradėta juodraščiuose knyga man atrodžiusi irgi verta pagyrimo ir todėl nebuvo priežasties nepatikėti, kad, anot patarlės, gera  pradžia – pusė darbo.
   Pusė?
   Nepaisant, kad stengiausi, regis, nesigailėdamas  smegenų, tačiau  suprasti viso darbo apimtį man nepavyko. Buvo smagu, kad atsirado Poe, (poezija), kurią tikėjausi gražiai aprengti knygos veikėjos apdaru. Miela, paslaugi, patikima išrodžiusi Pro (proza) Tokiame derinyje man neatrodė, kad  Poe ir Pro galėtų viena kitai prieštarauti, vieną kitą neigti ar žeminti.
   – Būsime kartu, – pasakiau net primiršęs, kad mūsų draugė gerokai didesnė, skaitlingesnė. Todėl ir „ būti kartu“ neretai yra nelengvas mokėjimas sugebėti. Draugė (šeima) kūrėsi tarsi savaime. Vieni atėję užsilikdavo, kiti, kažkiek  pabuvę, iškeliaudavo kurtis ir būti kitur, dar kiti, lyg ir nebūdami kasdien po akimis, apibrėžtoje teritorijoje gebėdavo atrodyti taip, kad jų vietos prie  stalo ir pusryčiams, ir pietums, ir vakarienėms niekada nebūdavo užimtos, Net ir šaukštai išdėlioti. Taip, taip, ir šaukštai paduoti. Ateis, neateis valgytojai, ogi kas juos besupaisys!  Ir  šitokia kalba  čia pirmiausia rodau į raides A, B ir Jotą. Tai  jau abėcėlės dovana, kurią nebežinai kaip priimti, tačiau tikra, kad šios trijulė sukurto stebuklo dėka atsitinka  taip, kad Kandžius tampa Kadžiumi. Atrodytų, tylu, ramu, atrodytų, kad kitaip būti negali ir  todėl, atrodytų, visai nesuprantama apie kokį stebuklą taip netikėtai, ūmai parašė Pranucis.                              Ir   
  Netikėtai, ūmai parašiau?
  Ir vėl tyliu girdėdamos  tokį  save, bet kas  beišgirs tokį  mano „tylėjimą“, kuomet net nepamirksėdamas patikiu, kad perspektyvoje Kandžiaus  virsmas Kadžiu reiškia kur kas daugiau negu pramonės perversmas, prasidėjęs Anglijoje. Nemanau, kad kas galėtų tiksliau pasakyti, kaip ji buvo sutikta į žmogaus darbymetį atėjusi Janny verpimo  mašina (verpimo  ratelis), tačiau dabar girdime: pradžioje ji išlaisvino kojas, o netrukus ir rankas.
  Suprantu, kad  Kandžius  jaučia, kad  ši diena man irgi neįprasta, tik jis dar  nesuvokia, kad  ji man jau  istorinė.  Taip  pat  dar nežino, kad paketinus jo vardą įrašyti į balandžio 22 d. kalendoriais lapelį  šalia  jos varduvininkų  pajaučiau,  kaip po ilgo  tylėjimo aiktelėjo Vidinis.

Zoroastrai, kas esi ir kur?
Ten,  žemės vidury
Išeisime ieškoti tavo mokslų
Pabodo indai, jų dvasia
Pramokstame girdėti mokytojus savo
erdvėj po vokais užmerktų akių...
  – Taip, taip,  Pranuci, lyginant su niekinga indų dvasios  apatija, persų vaizdiniai į mus padvelkia  tyros dvasios  kvėpavimu..Juk taip?  O jeigu man jau netiki, paklausk  Georgą Hėgelį . O  tu, deja, kaip  paprastai visuomet  vėluoji. Ir balandžio 22 jau praeityje, Netekėjo per Kadžiaus vardą jos saule, Netekėjo...  .

0

22

Pradžioje  buvo   
         mūzos

  – Šuo ištarė žmogaus žodį ir... .hmmm, ir tapo  žmogumi, – pats sau sumurmėjo Kadžius.
   – Sutarkim, kad daugiau apie save kaip Kandžių – kad ir buvusį – anė žodžio. Kadžius kaip žmogus turi teisę į stebuklą, – pasakiau jam ir žinojau, kad tai nepatiks ir džentelmeniškam susitarimui nebus lengva įkalbėti, tačiau geresnės išeities nežinojau, tik įkalbinėjimą.
   – Nesikuklinu, bet nuoširdžiai manau, kad Kadžius kaip Žmogus arčiau Dievo negu aš, Pranucis. Nesigirk, nesididžiuok tuo, bet neužmiršk. Abu neužmirškim, – pamokinau  ir buvau tikras, kad mokausi pats, pirmą  kartą protingiau pakalbėjęs po to, kai Kadžius ištarė žodį daugiaserijinis. Tačiau tai nebuvo priežastis, kad Kadžių Žodyje kilstelėčiau aukščiau už save. Triukšmavo, skaudėjo, peršėjo siela, vis aiškiau suvokiant, kad smarkiai  pavėlavau tokiam  pripažinimui ir reikia kažką daryti, gal net stabdyti laiką, sugražinti jį atgal, kad iš naujo galima būtų įeiti į 2016 metų balandžio 22 dieną, įeiti būtent prieš jos saulėkylą, kad ir per Kadžių, kaip dienos varduvininką pirmą kartą patekėtų saulė. Kad  taip neįvyko anksčiau, kaltininkų kitur neieškojau. Netgi priešingai, buvau ryžtingai neatlaidus sau, įkalčius rinkdamas, kad neduok Dieve, atsipalaiduočiau ir nenutekėčiau pasroviui vis toliau. Laikrodį sustabdžiau, jo rodykles sudėliojęs į „niekieno poziciją“ 00:00. lr neatrodė, kad esu panašus į Don Kichotą, tačiau Vidinio telepatinis skambutis padarė gerą įtaigą. Netgi ne dėl to, ką iš jo išgirdęs, ne dėl turinio. Pats faktas, kad po netrumpos tylos jis pasirodė  dvasinės sumaišties laiku, telkė dvasią į stuburą. Neprisimenu, ar  kada  buvau pamanęs, kad žmogaus dvasia susitelkusi jo stubure. Dabar žinojau, kad pagal jo stuburą daug ką galima apie jį pasiaiškinti kaip  dvasios žmogų. Šviesiau pasidarė ir galvoje. Ten irgi švito.
   Kalbėk, Kadžiau, kalbėk, – paraginau mintyse, o  jis lyg ir šitaip mane girdėtų.
   – Dzieduli, nesierzink, tačiau taip ir  nesuvokiu, kas atsitiko. Kodėl  tave taip pradžiugino, įskaudino, užpykdė ar dar kitaip nuteikė mano ištartas žodis daugiaserijinis.  Pilni jo mėšlynai. Dažniau tai tiražuojamas niekalas. Mažai kas paiso ir daugiaserijinį filmą pamatyti. Išskyrus gal apie Muchtarą. Bet  vėlgi prašau, nors nepamanyk, kad gal pretenduoju į tokią Muchtaro garbę. Vis dėlto  tai vokiečių aviganis. Aš gi  vietinės kilmės, vietinės reikšmės.
    – Tai va, tai va, tamsta Kadžiau. Būtent tai, ką dabar kalbi, aš nežinojau. O gal bijojau, a? – netikėtai išsprūdo ir, prarijęs gurkšnį tylos, pakalbėjau:– Taip, taip, tamsta, Kadžiau, tai ir yra bėda, kad  žinojau, tačiau bijojau  prisipažinti, kad žinau. Suprask mane teisingai, bičiuli.  Neretai netgi sveikos psichikos žmogų į beprotnamį tupdo, nes tiems, kas jį tupdo, jis netapatus savam standartui. Ar suprati apie  ką tau kalbu? Apie baimę, Kadžiau. Pabijojau. Galbūt labiau dėl tavęs negu savęs, bet taip mielai tau ištarus žodį,„daugiaserijinis“ baimę kaip lietus dulkes nuplovė. Saulė jau seniai privalėjo patekėti pro tave kaip varduvininką, įrašytą į popiežiaus Grigaliaus kalendorių. Jau po metų, po  kitų, kai užantyje tave parsinešiau į namus.
   – Gal iš tiesų nekurkime daugiaserijinio...
   – Sakyk, kaip vyras, ką tu dar nori man pasakyti. Nors laikrodžis  „niekieno zonoje“  rodo 00:00, tačiau dėl to paguodos nedaug ir galvoje aiškumo nepadaugėja.
  – Keturios  kojos  tai ne dvi, dzieduli. Ir Kandžius  turėdamas keturias kojas lengvai aplenks  Kadžių, atsistojusi ant dviejų. Tai va. O ir pats manau, kad lietuvių  kalba laimingesnė būtų apsieidama be žodžio daugiaserijinis. Atrodo, kad taip ji ir daro, sėkmingai pasinaudodama paprastesnio žodžio paslaugomis. Kalbu apie  žodį serialas. Ir  man šis  mielesnis,  gražesnis,  tačiau anas  man reikalingas kaip tarsenos treniruotės įrankis, kaip, pavyzdžiui, ir žodis paraskevidekatriafobija.
   – O! Viešpatie, – aiktelėjau, neišsilaikydamas ant kojų ir dribdamas į fotelį.
   – Sakau, dzieduli, tokie  žodžiai man dėl tarsenos, plius  dar, beje, ir dėl atminties treniruočių. Šiaip net jų prasmių nežinočiau, – kantrus buvo Kandžius. Neužmiršo ir  šyptelėti, taip  įspėdamas, kad jis turi ir geresnių man naujienų, kurių ilgiau laukti neprireikė:
–Tačiau asmeniškai  man mieliau, kai mano atmintį  lavina mūzos. Bent  mano padėtyje, pradžioje buvo  mūzos, o tik po jų žodis.
   „Pradžioje buvo mūzos, o tik po jų žodis“ – pasikartojau  mintyse Kadžiaus žodžius Pasigirdo  muziką.  Ta, ankstesnė, kurią girdėdamas rankiojau  žodžius ir  juos dėliojau į eilėraščio strofas:

Lietus nulijo
o naktis vėsi
į Vilniaus rytą tirpsta.
Seni peizažai miesto kaip ir vakar
gerai pažįstami ir vaikšto po akis.
Ir vis dėlto rašau eilėraštį,
lyg dar nebūčiau bartas –
nurimk, esą,
tai jau pažįstama, apkartę jau.
net jeigu būtų parakas,
sušlapusio jo neiššausi.
 
 
    – Girdi?  Groja, Kadžiau. Bet  pavėluotai. Groja iš balandžio 22 dienos, kai  jau galima ir deklamuoti, ir dainuoti, nes yra eilėraštis. Tačiau tuomet, kad jis atsirastų, pradžioje  buvo  tik  muzika. Turiu teisę liudyti, kad gal  ne  visuomet  surankioti  žodžiai, pritiko  jai. Tuomet it skundėsi:

Oratoriau, pritilk savo tiesa,
užgriuvusią kaip akmeniu. 
Poeziją girdėjau Vilniaus lietuje,
pažįstu ją atėjusiu pavasariu,
Ji jau ir žodyje, kurį sakau,
nes su medum ant lūpų,
nes jau koriais – į avilį .

Nepatikiu tokia tiesa,
kad tai nuvalkiota, niekinga, kad nereikia.
O gal aš jau išvaikščiojau save?
gal dvasioje pats nuo savęs toli?
(O gal save išvaikščiojau?)
   – Na, taip, išgirdau ir tai, kas  man reikalinga – po dygios, nemielos laukimo pauzės atsiliepė Kadžius – Tik. vėlgi, kaip sužinoti, ar galima būti toli nuo savo  dvasios. Suprantu, kad  ieškant atsakymo, vis dėlto  prireiktų ateiti  prie savo prigimties, prie  jos ištakų ir mano atveju pirmiausia  ateiti į Kandžių, ateitį į šunį. O tuomet – kas? Bent  akivaizdu, kad ištarius šuniui žmogaus Žodį, Žmogumi  dar netampama. Supratai, dzieduli? Tik nemanau, kad reikia  dėl to liūdėti, nes be daugiaserijinio tai suprast neįmanoma. Kaip ir  be ironijos...

0

23

3. Pražydo lelija
....Tai žydi brolių lelija ---
Kaip  atsiminti jų vardus,
Išgirsti raitelį,
jo klausiant į Merkinę kelio...

Kuomet  dangus  sudunda  griaustiniu
ir debesys žemi aptemsta,
nebūna taip, kad
kaip bažnyčia šaukčiausi maldos,
žegnonės kryžiumi pasaugočiau save,
prašyčiausi pasigailėti

Labiau atrodo – vėl jauna
audrota, kad lengviau į ranką
imti kalaviją, 
kartu su broliais žirgą pabalnoti
tarytumei – ne moteris,
tarytum – vyras.
Kas  pasakys, kad  negebėjau būti juo?

Jums iš  tiesų sakau –
į vyrą lydžiausi ugny
ir  mokiausi kartu su jais drąsos
piliakalniais apgindama Merkinę
Galbūt todėl ir pasiliko  taip –
kažkas mane Gelovine
kažkas Geloviniu vadina.//

Ir vis dėlto,
kai praperšose debesų
pražysta lelija
ne kalaviją paimu į ranką;
į ranką paimu leliją –.
gimdyti noriu, panašius į brolius,
bet  kai  žinai
kad tai dievų duota dalia,
netingiu, kaip bažnyčia poteriaut maldas
žegnotis kryžiumi,
parašydama Aukščiausią
Vardan  Merkinės
segu tau prie  krūtinės brolių gėlę
ir vėl te  raiteliai atjos
surasdami visus kelius į ją...

0

24

http://www.day.lt/
https://www.facebook.com/pranas.karlonas
http://www.blogger.com/home?pli=1
http://pranas-peldosuoksas2.blogspot.com/
http://pranas-prakar.blogspot.com/
https://mano.tele2.lt/
http://www.vilniustransport.lt/autobusai.html
http://nu.ebm.lt/#

0

25

5. Pražydo lelija

Graudus tylėjimas,
pražudo daug dalykų.
Gal nekalbėkim apie juos
nelyg įrodymui,
kad šitaip teigiam tiesą.
Jau ne vaikai –
kas vakar paprasta, kas aišku,
šiandieną  jau ne taip.

Gal žinote, pažįstat Atmintį,
kuri kaip aš prasitariau:
Prp- pro... tėvių žiema ištirpo,
vandenys nuslūgo,
upeliais upėmis išvaikščiojo
įmirko slėnius ežerėliais ežerais.

Tylu.
Net ir ramybėje tylu.
Taip bent tik angelas sparnus pakelti gali.

Kampini, Gilše, Pakelini,
ir tu, Aklažeri,
sunykusio nelaimelio dalioj,
jūs artimiausieji man ežerai.
Neklauskite manęs,
kaži, ar grįšim į Merkinę?
Tačiau kur esame,
tebūna tik aplink šviesiau,
kad ir dėl to, kad esame.

Kai debesėlių properšoj pražydo lelija
gal neiškart mokėjau pamintyti,
kad  debesuotame danguj ir aš,
lašelis Gelovinės.

O, nepaskubinkime kelio į Merkinę.
Renku į atmintį išbūtą laiką
ir pamąstau –
nepaskutinė ši diena,
o paskutinės gali ir nebūti.

0

26

Ir vis dėlto, būk malonus ir  apreikšk man, kaip aš  kaipo šušera atrodanti. Kokia prasmė  šio žodžio?
Tautos žodynai tyli.

6. Pražydo lelija.

Gal nekalbėkime,
kad vėl kaip vakar.
Kaip  vakar – niekuomet nebūna.

Iš ten atėjęs beldžiuosi į dieną,
kur šitaip pirmą kartą saulė teka,
kur šitaip  pirmąkart  pražydę gėlės.
Ir net nereikia rodyti į upę,
į kerpėtą gudruolių išmintį.
Žinau,  jau antrą kartą neįbrisi
ne tik todėl, kad upė  teka,
tai ir todėl, kad savimi ir patys tekam
Ir netgi pirmąkart į ją  įbridę
iš jos kitais, jau „nutekėjusiais“ sugrįžtam.

O  tapatybe, nežinau, kada  ir kur esi absoliuti,
be  priemaišų, be nutekėjimų,  be skirtingumų.

Yra dar kelias
ir valia yra ,
kad ir po lašą išgaruot į dangų
ir susitelkusiai į debesėlį baltą
Sugrįžti  į Merkinę vėl Gelovine.

O raiteli,
o aukštas  Pakelini,
kadaise  klausęs kelio į Merkinę,
tu vėl išjoki ankstesniu keliu.
Sužvengus žirgui, nežiūrėk į kelio tolį,
aukščiau už aukštą pilį
debesys sustoję
Ir nebijok Perkūno, jeigu trenktų
Ne į  tave, o raiteli, o  aukštas Pakelini.

Ne  pirmąkart ateinam į kitokią būtį
Merkinė vėl  išmūryta,
ten viskas vėl netgi puošniau
kaip buvę kažkada…
Nedaug  belieka,  tik atjoti
arba  kažkaip kitaip ateit į ją...
O  ten, kur žydi brolių lelija,
balti namai mano tėvelių...
Ar yra  kas  nors bendra  su glinda?

0

27

7. Pražydo lelija
(...)
Net nežinau, kiek daug ir ką
Savo lemtyj turiu –
Atsiveriu į pradžią,
O ji – toli toli,
Atrodo, kad ir žodis ten
Kalbti nemokėjo.

Sakau „atrodo“,  o ne „rodos“,
Todėl žegnotis man nereikia,
Bet iš tiesų lig šiolei nežinau,
Kokį  peizažą glausti prie savęs,
Pasiprašyti jo pašonėje pabūti.

Lemtie, aš nepeikiu tavęs
Ir nors kuždi, kad man bjauri
Jau suprantu, kokia miela malonė,
Kai pajauti kažką,
Atėjus iš toli toli
Ir kaip bebūtų keista
Atsikvepiu atodūsiu kaip būtimi
Kuria dar atsimint galiu

Man ne žolė lig šiolei artimesnė.

Nakties tamsybėje Žvaigždė
Mirksėti nesiliovė
Tingus kaip celėje vienuolis
Ateidavo gėrėtis savimi Mėnulis
Ir būdavo gražu žiūrėti
Kaip Saulė kildavo ir dangų
Ir švietė švietė

– Ji pražudys mane, –
Kalbėjo tėvas Ledas.–
Graži, kad ją Perkūnas trenktų,
Bet netrenks...

O motina, o Šiaurė jam vis sakė:
– Netrenks
Jis žino prakilnybių vertę, Ledai.

Nemėgo ji,
Kad motina vadinčiau ja.
Vis kuisdavosi po  balta skara
Ir nežinojau, kad nepaisant,
Jog ji nemotiniškai atšiauri
Ją motina vadinti privalau

Tiktai  vėliau, tiktai  dabar...

Ir dar atsimenu,
Kai Tėvui Ledui tarė:
– Nesikėsink į tai,
Kas nepriklauso tau.
Imperijos suirs.
Tačiau nepaisant to,
Dievai tave ir tavo žygdarbius atmins.
Plauks upės, ežerai banguos
Aukštas pilis merkinės  pastatys
Liūdės tavęs, įkniubę  žemėn akmenys.
Kas surikiuos o, Ledai,
Kiek ko palikęs būsi ten?
Kai sūnūs, dukterys
Gal net vardų atminti negalės..

Štai kilstelki ant rankų
Tai Gelovinė, dar viena dukrelė,
Palaimink ją, kaip akmenį,
Kad  vardas  jos išliktų
Kol  tavo keliuose
Bent vienas akmenėlis bus

0

28

Daigeliu  parsinešęs užanty
Sodinau  tave, Egle,  čia  pat –,
prie vartų, prie savo namų...

Ne vietiniai jie –
slaunaus miesto aukštam pakrašty
įsiterpė  būti pirkelė kukli
Ša, Egle, tyliau
Apie  tai nekalbu  daug
Tai  eilėraštis  mano
Su  juo,  kaip  tikiu
Lig  atodūsio, lig  paskutinio
Iš  šiliniu atklydęs su manimi

Ant  jo kraigo  ten tūpdavo varnas
keikė , barė  ir  prašė
Nesidžiaugti  tokia  lemtimi.

Ne  bastūnas  gi,  varnai
Su  eilėraščiu  savo į  Vilnių  einu
Ten  atskidęs ir  tšu  nęebe svečias
Sava  kraujas  į  slenksti į  sienas
Savas   varnai
Kai  poteriuos   amėn

Negeinki  piktuoju  mierlos  ateities
Kai šiliniai  į Vilnių  išeina..




  vūilnių  einu...a.
Puslėmis  Muzoliais

Buvo laikas – giedojo jai Šklėrių gaidžiai.
Švippė  vėjas  prieė  Ūso  balos
Smelis  vaikščiojęs  kopomis

Dabar gi paskambina Vilniau Balsiai

Neklausyk, negirdėk   ar   manyk
Kad  bent  kiek idiotas  esu
Sunkiai  augai
Lyg  akmenį  keltum  į dangų

Bet kažkas  atsitiko  graus
Vieną karta  paglostęs  žiuriu
Pražydėjusi  taip
Kad negėda  manyti
Angelai  kaip  žiogai
Mano egle  mažule  aptūpę
Nežinau, kodėl  bite  prie  ju   anateina,
Kodėl  žmonės  praeina
Patimgėje  paglostyti  ja   akimia, 

Į
Negali taip būti, kad jau...  Ne, ne, dar – ne,– pamaniau, išgirdęs  apie  mirštantį Praną, tačiau paabejojimas buvo trapus, lūžinėjo į gabaliukus. Nebuvo  tos  lengvos nuojautos, kuomet galėdavau tarti, girdi, užteks tavęs, Pranuci, tiek, kad  dar ne vienam akis išėsi, o man, žinoma, pirmiausia.
   – Pasakiau, ką maniau, kad reikia  pasakyti,– atsiliepė varnas Golius. – Žinau, kad judu ir per  atstumus  susiuostydavote,  susikalbėdavote, bet  pamaniau, kad gal ne visuomet  taip.
  – Taip, taip, Goliau. Pastaruoju  metu ši  susižinojimo  priemonė dažniau pavesdavo, negu  padėdavo. Prarado ankstesnį patikimumą. Ačiū, Goliau.  Tu nuostabus. Dar  tau  keleto  šimtų  metų  gyvenimo  linkiu.
  – Nemanyk, Vidini, kad su jais lengva.
 

   O reikėjo tik akis užspausti. Minutės, kitos  betrūko,  kad taip  atsitiktų. Peržegnojęs nutilusį ir auštantį Prano kūną, vienu momentu  net  kilstelėjau  ranką jų pusėn. Na ką gi, mielas  bičiuli, lyg ir neteisinga, kad ne tu man jas  užspaudi, o aš tau,  bet.. kas bežino žmogaus  lemties  kelius  ir kas ją po  kokias pievas gano. Pasilenkiau arčiau  ir tuomet akyse lyg pažaibavo,  pasišvietė,  lyg...
   Buvo gegužės devynioliktoji. Sodai Balsiuose sušvito obelų žiedais. O  jų būta tiek, kad oi, oi. Pasižiūrėjęs  pro pietinį Pastriekės langą pamačiau į vakarus  nuslenkantį didžiulį mėnulio obuolį. O aukštai, ant  kaimynų  Vidmanto ir Elenos Cibulskų namo stogo iškeltos antenos, it kažko  suklusęs, tupėjo varnėnas nutūpęs.
   Ne, ne, dar ne,-0 per  visus  smegenis  nušvito  mintis. Dar ne,  Pranai,  dar  ne. Kodėl  turėąiau  tau  gesinti  akis, net  tai ir  mirusio  akys. Gal  jos  todel  ir  neužsimerkę, kad ...
    Daqbar  jau ta pačia  ranka pats  persižegnojau.
    persižegnojau save.

Ilgoką laiką jau nerūpėjo nei mėnulis, nei varnėnai ir visa, kas už lango, ir  bendrai – kas žmonių gyvenime yra. O dabar vėl netikėtai suvokiu, kad  mano laike sudėlioti  daiktavardžiai, veiksmažodžiai ar  būdvardžiai tėra tik  mano. Šiuomet  mano  laikas vis labiau tuštėja, tuštėja.  O tie, atrodytų, visumai būdingi, tapatūs reiškiniai mano  laike vis dėlto atrodo kitaip.
   – Kitaip?– it  nusistebiu ir net pabandau priekaištauti; – Ar  bent pamąstai, žmogau, kokias  nesąmones  paistai? Ar tavo laike ir – antai –  mėnulis, slenkantis  į  vakarus,  atrodo kitai, negu, tarkim, varnėnui, nutūpusiam ant kaimynų aukštai pakeltos antenos?  Arba  tarkim, kad ir  šios  dienos  šviesa... Negi  manai, kad  tavo  laike  ji  kitokia?
   Gal   apie tai,  gal  - ne, bet diena buvo tokia, kad  atsiminiau, jog  seniai  nebandžiau  parašyti. Neskubėjau  tai  daryti, nes nė  mažiausio  potraukio  nebuvo. Atrodė, kad ir  šis  pomėgis išnyksta  iš   mano laiko. Tačiau  diena  vis  delto netrumpa  ir atslinkus  vakarui,  į  kompiuteri  pasiunčiau kaip atsiminima- supratimą to, ka tekę  ištveri per keliasdienas;  dienads;;
Ligi vakoro  buvo parašyta  tik dar  prisislinkęs  klaviatūrą bandau užrašyti  ir  eilėrašti...
               
                 Kai metai ir už odą storesni
Ir  pajauti,
kad jau gali nebūti,
nei nuoskaudų dėl to,
nei nerimo,
Kad  šitaip  atsitiko.

- Viduidi,  girdi...

Kažkas  nežinomo
Tačiau labai svarbaus
išeina   iš  lemties
o vietoje savęs
Nei dievo,  nei  šėtono  nepalikęs

Girdi,  Vidini...go

Kai  katastrofopos  laikas  jau  atlėgęs buvo
Negreit  atsiminiau
Kad net  eilėraščius  rašiau
Burnoj  kaip akmenėlis nugulė liežuvis
Ir aušo  protas
Kai rydebs  diena
Į dargaba  iįkritusi.

Na ką gi,
Regisi  grįžtu  atgal
Girdėti kai aplink visi  meluoja
Ir aš kartu su  jais
Tačiau  šįkart  labiau nelaimėlis
Kad  džiaugtis  dar  labiau  nebegebėsi

0

29

Na taip,
toks klausimas bevertis,
bet  man smagu paklausti:
ar matėte, kaip Eglė žydi?
Gal  ne marias, ne jūras,
Bet  nuostabu, kiek  daug,
žydėjimo širdis prisamstė ,
o alkana, ištroškusi
kaip kosmosas daiktams talpinti

O  sakote,
kad aš eilėraščio giedot nemoku,
nemoko  medžio guosti kaip žmogaus.
Kaip angelai lengvai sparnuoti
Į  chorą  susirinkę  žodžiai gieda,
Dvasia kaip  rūmai  praveria  duris –
pražydo Eglė, oi, pražydo, Dieve,
daigeliu į molį  įbesta.
Turėjau  akmeny, pušelėje  bažnyčias,
dabar ir Eglėje turiu .

O sunkiai augai, Egle, tu.
Lyg  akmenį į dangų keldama.
Maniau sunyksi, neištversi  žemės nesavos.
Tai kas, kad neiškritusi iš Lietuvos,
tai kas, kad Gedimino kalnas šalimai
mojuoja trispalve
ir plaka Vilniaus širdimi...

Kad ir arti į ten,
čia kitas molis, akmenys kiti
ir grįžta kraujas kaip saulėkyla
į  gimtą kraštą...

Šiliniai esame, žalioji,
Marcinkonių, Kabelių, Ratnyčios parapijonys,
su  kopomis įmigusiomis šiluose.
Bet va pražydusi nelyg altorius
o  angelai aptūpę lyg žiogai
Kur  nepažvelk – žiedai, žiedai
Net  patiki, kad bitės medų kops 

Sakiau  jau, Egle-
Lietuva man būk

O sakote, kad aš eilėraščio  giedot  nemoku
Atskridę bitės  meėdų  kops iš jų
Dėkoju, Egle

Bet kažkas  atsitiko  graus
Vieną karta  paglostęs  žiuriu
Pražydėjusi  taip
Kad ne gėda  manyti
Angelai  kaip  žiogai
Mano egle  mažule  aptūpę
Nežinau, kodėl  bite  prie  ju   anateina,
Kodėl  žmonės  praeina
Nesustoje  iškopti ragauti  medaus


   
















   Taip ilgai su Pranu  seniai bebuvome išsiskyrę.  Tačiau ir tuomet, kai  išsiskirdavome, neatrodė, kad tai trukdo mums  bendrauti. Lemties palepinti  telepatijos dovana , vienas apie kitą žinojome tiek, kiek reikia ar netgi daugiau – kiek  nepatingėdavome žinoti. Tai  buvo natūralu, kasdieniška, savaime suprantama  ir net nemokėjome tuo nei pasidžiaugti, nei pajausti, koks  tai žmogaus  gyvenime didelis turtas. Nei ant kupros, nei  kišenėje ar kitaip jo nešioti  nereikėję. Net ir telefonų – ne. Panašiai  kaip žinojimo, kaip  mokslo, kuomet ir patarlė priversta  prabilti: ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. Tačiau pasirodė, kad ir tokie dalykai mums baigėsi anksčiau, negu manyta.
Neiškart patikėjau,  kad ir telepatijos „baterijos“ išseko ir  kad štai prieš akis rankoje laikau paskutinį (bent  taip manosi) jos dėka atsiradusį tekstą.
               
Kai metai net už odą storesni
ir pajauti, kad jau gali nebūti,
nei nuoskaudų dėl to,
nei nerimo,
kad šitaip atsitiko, –
  padeklamavo Pranas ir tuoj pat šaukė:
   
– Vidini, ar gird?  Aūūū!
    – Aūūū, aūūū! Girdžiu, Pranai. Kalbėk
    – Išroviau paskutinį dantį. Ech, velnias! Kur dingai? Negirdžiu, tavęs, Vidini. Sakau, išroviau paskutinį dantį. Tiesa  sakant, pats iškrito.
  Netyčia žvilgtelėjau į Grigaliaus kalendorių. Iš atversto jo  lapo įsišvietė 2016 metų gegužės devynioliktoji.  Dabar ji pasilieka atmintyje kaip diena,  kuomet mudu dar bandėme susiekti sau įprastu telepatijos būdu.
Jis manęs jau negirdėjau, aš jį gabaliukais, iškarpomis.

Kažkas  nežinomo
Tačiau labai svarbaus
išeina iš lemties
o vietoje savęs
nei dievo, nei šėtono nepalieka

    – Ar girdi, Vidini? Aūūū!...
    – Aš  taip,  o tu mane? Sakyk, kas atsitiko,– tačiau manęs Pranas  negirdėjo. Jau tuokart vijau iš savęs niekingą mintį, kai Savęsp tyloje atrodė, kad mano žodžiai griaustiniu griaudžia:  Negali taip būti, kad jau...  Ne, ne, dar – ne!

@,– pamaniau, išgirdęs  apie  mirštantį Praną, tačiau paabejojimas buvo trapus, lūžinėjo į gabaliukus. Nebuvo  tos  lengvos nuojautos, kuomet galėdavau tarti, girdi, užteks tavęs, Pranuci, tiek, kad  dar ne vienam akis išėsi, o man, žinoma, pirmiausia.
   – Pasakiau, ką maniau, kad reikia  pasakyti,– atsiliepė varnas Golius. – Žinau, kad judu ir per  atstumus  susiuostydavote,  susikalbėdavote, bet  pamaniau, kad gal ne visuomet  taip.
  – Taip, taip, Goliau. Pastaruoju  metu ši  susižinojimo  priemonė dažniau pavesdavo, negu  padėdavo. Prarado ankstesnį patikimumą. Ačiū, Goliau.  Tu nuostabus. Dar  tau  keleto  šimtų  metų  gyvenimo  linkiu.
  – Nemanyk, Vidini, kad su jais lengva.
   
Negali taip būti, kad jau...  Ne, ne, dar – ne,– pamaniau, išgirdęs  apie  mirštantį Praną, tačiau paabejojimas buvo trapus, lūžinėjo į gabaliukus. Nebuvo  tos  lengvos nuojautos, kuomet galėdavau tarti, girdi, užteks tavęs, Pranuci, tiek, kad  dar ne vienam akis išėsi, o man, žinoma, pirmiausia.
   – Pasakiau, ką maniau, kad reikia  pasakyti,– atsiliepė varnas Golius. – Žinau, kad judu ir per  atstumus  susiuostydavote,  susikalbėdavote, bet  pamaniau, kad gal ne visuomet  taip.
  – Taip, taip, Goliau. Pastaruoju  metu ši  susižinojimo  priemonė dažniau pavesdavo, negu  padėdavo. Prarado ankstesnį patikimumą. Ačiū, Goliau.  Tu nuostabus. Dar  tau  keleto  šimtų  metų  gyvenimo  linkiu.
  – Nemanyk, Vidini, kad su jais lengva.

Tai buvo  gegužės  19d.


Kai  katastrofopos  laikas  jau  atlėgęs buvo
Negreit  atsiminiau
Kad net  eilėraščius  rašiau
Burnoj  kaip akmenėlis nugulė liežuvis
Ir aušo  protas
Kai rydebs  diena
Į dargaba  iįkritusi.

Na ką gi,
Regisi  grįžtu  atgal
Girdėti kai aplink visi  meluoja
Ir aš kartu su  jais
Tačiau  šįkart  labiau nelaimėlis
Kad  džiaugtis  dar  labiau  nebegebėsi

   Pranas lieka  mįslė, kai nežinai, yra  jis ar nėra. Bent dalinai pakeisti jį savimi, regis, kad  jau neįmanoma. Jeigu  taip anksčiau, prieš kelias dešimtis metų, taip kaip  dabar, turbūt  nebūčiau prasitaręs. Žinoma, ir  dabar  nevėlu  mostelti  ranka,  et,  viskas dingsta, ir  būti, kad  ir  su  Pranu, ne ką ir smulkmenai begali  padėti. Tačiau pabėgti  nuo įsipareigojimų jam, irgi atrodo  neatsakinga  ir  neprotinga. O galvoje vis dažniau blyksteli mintis: o jeigu  pasitelkti  į paramą dienoraštį, a?Ir  jo , ir  savo?   Kad ir be būtų datų, tačiau neatsisakant tų, kurios bus ir netgi kurios praėję, bet išliko įsišvietę atmintyje.
  O Prano  mįsle man  prasidėjo  nuo jo š  mano smegenis įmesto;

O tuomet  sužinai, kad jau ir daugybos lentelės nebeatsimeni.
  . Pranas nutilo.  Neišsyk,   ne  lyg  kirvių  nukirto, mudviejų  (tele - pasikalbėjimus. Ir ši aplinkybė man gerokai trikdė. Pamaniau, kad tokių  trikdžių  priežastis  yra jo  kalnai – perėje  per 77 kažkur  užstrigoi9r  jau  nesugeba atsikvepti  viena  mintimi. 





Kai metai ir už odą storesni
Ir  pajauti,
kad jau gali nebūti,
nei nuoskaudų dėl to,
nei nerimo,
Kad  šitaip  atsitiko.

- Viduidi,  girdi...

Kažkas  nežinomo
Tačiau labai svarbaus
išeina   iš  lemties
o vietoje savęs
Nei dievo,  nei  šėtono  nepalikęs

Girdi,  Vidini...go
Aš  taip,  o tu  mene?



  ir  Skirtis  su ptanu pasidarė absoliuti,  be  jokios žinios.
   Kartais  pagalvodavau, kad, matyt, atėjo  laikas išnykti iš  nšio pasaulio... tai irgi  natūralu, tai irgi  suprantama. O  gvejų   atpustas  infantilijau   eilėraštis  m .. pininetfi  daugiau., Apdo Psicho telepatija оф os  oks  taip  yra, nes nesuvokta kone  vienasdar ŽiGal  jau  metai, kad

  vūilnių  einu...a.
Puslėmis  Muzoliais

Buvo laikas – giedojo jai Šklėrių gaidžiai.
Švippė  vėjas  prieė  Ūso  balos
Smelis  vaikščiojęs  kopomis

Dabar gi paskambina Vilniau Balsiai


 

   O reikėjo tik akis užspausti. Minutės, kitos  betrūko,  kad taip  atsitiktų. Peržegnojęs nutilusį ir auštantį Prano kūną, vienu momentu  net  kilstelėjau  ranką jų pusėn. Na ką gi, mielas  bičiuli, lyg ir neteisinga, kad ne tu man jas  užspaudi, o aš tau,  bet.. kas bežino žmogaus  lemties  kelius  ir kas ją po  kokias pievas gano. Pasilenkiau arčiau  ir tuomet akyse lyg pažaibavo,  pasišvietė,  lyg...
   Buvo gegužės devynioliktoji. Sodai Balsiuose sušvito obelų žiedais. O  jų būta tiek, kad oi, oi. Pasižiūrėjęs  pro pietinį Pastriekės langą pamačiau į vakarus  nuslenkantį didžiulį mėnulio obuolį. O aukštai, ant  kaimynų  Vidmanto ir Elenos Cibulskų namo stogo iškeltos antenos, it kažko  suklusęs, tupėjo varnėnas nutūpęs.
   Ne, ne, dar ne,-0 per  visus  smegenis  nušvito  mintis. Dar ne,  Pranai,  dar  ne. Kodėl  turėąiau  tau  gesinti  akis, net  tai ir  mirusio  akys. Gal  jos  todel  ir  neužsimerkę, kad ...
    Daqbar  jau ta pačia  ranka pats  persižegnojau.
    persižegnojau save.

Ilgoką laiką jau nerūpėjo nei mėnulis, nei varnėnai ir visa, kas už lango, ir  bendrai – kas žmonių gyvenime yra. O dabar vėl netikėtai suvokiu, kad  mano laike sudėlioti  daiktavardžiai, veiksmažodžiai ar  būdvardžiai tėra tik  mano. Šiuomet  mano  laikas vis labiau tuštėja, tuštėja.  O tie, atrodytų, visumai būdingi, tapatūs reiškiniai mano  laike vis dėlto atrodo kitaip.
   – Kitaip?– it  nusistebiu ir net pabandau priekaištauti; – Ar  bent pamąstai, žmogau, kokias  nesąmones  paistai? Ar tavo laike ir – antai –  mėnulis, slenkantis  į  vakarus,  atrodo kitai, negu, tarkim, varnėnui, nutūpusiam ant kaimynų aukštai pakeltos antenos?  Arba  tarkim, kad ir  šios  dienos  šviesa... Negi  manai, kad  tavo  laike  ji  kitokia?
   Gal   apie tai,  gal  - ne, bet diena buvo tokia, kad  atsiminiau, jog  seniai  nebandžiau  parašyti. Neskubėjau  tai  daryti, nes nė  mažiausio  potraukio  nebuvo. Atrodė, kad ir  šis  pomėgis išnyksta  iš   mano laiko. Tačiau  diena  vis  delto netrumpa  ir atslinkus  vakarui,  į  kompiuteri  pasiunčiau kaip atsiminima- supratimą to, ka tekę  ištveri per keliasdienas;  dienads;;
Ligi vakoro  buvo parašyta  tik dar  prisislinkęs  klaviatūrą bandau užrašyti  ir  eilėrašti...
               
                 

Negali taip būti, kad jau...  Ne, ne, dar – ne,– pamaniau, išgirdęs  apie  mirštantį Praną, tačiau paabejojimas buvo trapus, lūžinėjo į gabaliukus. Nebuvo  tos  lengvos nuojautos, kuomet galėdavau tarti, girdi, užteks tavęs, Pranuci, tiek, kad  dar ne vienam akis išėsi, o man, žinoma, pirmiausia.
   – Pasakiau, ką maniau, kad reikia  pasakyti,– atsiliepė varnas Golius. – Žinau, kad judu ir per  atstumus  susiuostydavote,  susikalbėdavote, bet  pamaniau, kad gal ne visuomet  taip.
  – Taip, taip, Goliau. Pastaruoju  metu ši  susižinojimo  priemonė dažniau pavesdavo, negu  padėdavo. Prarado ankstesnį patikimumą. Ačiū, Goliau.  Tu nuostabus. Dar  tau  keleto  šimtų  metų  gyvenimo  linkiu.
  – Nemanyk, Vidini, kad su jais lengv

0

30

Vidinis Vidinis
Telepatijos „baterijai“ išsenkant (nepavykęs užrašas)
Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių
Taip ilgai su Pranu  seniai bebuvome išsiskyrę.  Tačiau ir tuomet, kai  išsiskirdavome, neatrodė, kad tai trukdo mums bendrauti. Lemties palepinti telepatijos dovana, vienas apie kitą žinojome tiek, kiek reikia ar netgi daugiau – kiek  nepatingėdavome žinoti. Tai buvo natūralu, kasdieniška, savaime suprantama ir net nemokėjome tuo nei pasidžiaugti, nei pajausti, koks tai nemenkas turtas  žmogaus gyvenime. Nei ant kupros, nei kišenėje ar kitaip jo nešioti nereikėję. Net ir telefonų – ne. Panašiai  kaip žinojimo, kaip mokslo, kuomet ir patarlė priversta  prabilti: ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. Tačiau pasirodė, kad ir tokie dalykai mums baigėsi anksčiau, negu manyta.
  Neiškart patikėjau, kad  telepatijos „baterijos“ išsenka ir atsitinka, ko anksčiau nebūta. Ir štai prieš akis rankoje laikau išdarkytą, duobėtą, gurkšniais iškalbėtą, nepilnai užrašytą jos paslaugų dėka atsiradusį tekstą.
               
Kai metai jau už odą storesni
ir pajauti, kad greit gali nebūti,
nei nuoskaudų dėl to,
nei nerimo,
kad šitaip atsitinka, –
                      išgirdau Savęsp erdvėje padeklamavusį Praną ir tuoj pat pašaukusį:
  – Vidini, ar girdi? Aūūū!
  – Aūūū, aūūū! Girdžiu, Pranai. Kalbėk
  – Išroviau paskutinį dantį. Ech, velnias! Kur dingai? Negirdžiu, tavęs, Vidini. Sakau, paskutinį dantį išroviau. Neskaudėjo. Sakau tik, kad „išroviau“, o iš tiesų pats iškrito.
  Netyčia žvilgtelėjau į Grigaliaus kalendorių.
  Iš atversto jo  lapo įsišvietė 2016 metų gegužės devynioliktoji.  Dabar ji pasilikusi atmintyje kaip diena, kuomet mudu dar bandėme susiekti sau įprastu telepatijos būdu.
  Jis manęs jau negirdėjo, aš jį iškarpomis, citatomis.

Kažkas nežinomo,
tačiau labai svarbaus
išeina iš lemties,
o vietoje savęs
nei dievo, nei šėtono nepalieka.

    – Ar girdi, Vidini? Aūūū!...
    – Ne kaip, bet girdžiu. Sakyk, kas atsitiko? – tačiau atsako iš Prano neišgirdau. Užtat atsirado kitas darbas, būtent: kuo toliau nuo savęs nuvyti nesmagią mintį, kuri, net ir bežode būdama, atrodė, kad Savęsp tyloje griaustiniu griaudžia. O pamatęs ant palangės atskridusį varną Golių, net nedavęs laiko pasisveikinti, ištariau:
  – Negali taip būti, kad jau...  Ne, ne, dar – ne!
  – Žinau, kad judu ir per atstumus susiuostydavote,  susikalbėdavote, bet  pamaniau, kad gal ne visuomet  taip, – atsiliepė Golius. – Nesmagu  buvo skristi, bet, kaip regi, jau čia.
  – Labas, Goliau. Taip, taip, pastaruoju metu jautėsi, kad mudviejų susižinojimo priemonė darosi vis labiau įtartina, it suskaudusi, ligota, o šiandien Pranas manęs visai negirdi. Aš jį irgi nuotrupomis. 
  – Suprantu, kad jis karietoje.
  – Va tau! Tai bent naujieną tari. Pirmą kartą girdžiu.
  – Abejodamas taip kalbu. Tačiau  jeigu tai ne Pranas, tai jo muliažas karietoje. Kaip vežėjo.
  – Goliau, iš proto išėjai? Kaip čia taip? Pas tave jo niekuomet nepritrūkdavo. Ateidavome skolinti ir, ačiū, bent man niekuomet neatsakei.
  – Ne skolos atskridau. Mačiau karietos pasostėje jį. Praną gi. Negi  manai, kad galėčiau nepažinti. Iš išvaizdos, kaip nupieštas. Betgi tai ne piešinys ir ne portretas. Apkūnus. Sunkus. Ne bet ant kokių svarstyklių tokį užkelsi. Šaukiau: Pranai, Pranai, bet jam it tuščia  vieta  būčiau. Gieda ir tiek...
  – Gieda?
  – Aš gi nekrankiu, Vidini, o  žmogaus balsu kalbu. Ir manau, kad ne taip blogai, kad reikėtų vertėjo, – pyktelėjo varnas Golius. –  Taip, gieda  ir būtent:

          Ji ieško uosdama kaip šuo,
          Tačiau kitų neklausia kelio.
          Ir atvažiuoja karieta
          Parvežt Dangun į balių.

  – Stop, Goliau, stop. Giesmininkas iš tave ne geriausias, bet  ne todėl tariu „stop“, bičiuli. Tai sena giesmė. O jai žodžius padovanojo būtent  jis, Pranas. Gal ne prieš dešimt, gal prieš mažiau metų, bet laikas dabar greitesnis ir giesmės, kaip ir visa kas,  sensta kur kas greičiau.
  – Kad judu su Pranu nesusikalbate telepatijos būdu, jau ir tamstos neturėtų stebinti. Va, mudu vienas prieš vieną sustoję dantimis žaibuojame, o nesusikalbame.
  – Turbūt skrisi  pranešti, kad atskridęs  pas Vidinį suradai ne jį patį, o jo iškamšą arba, tarkim, jo muliažą. Linksmos tavo kelionės, Goliau. Sakei,  Prano muliažas dainavo. Aš irgi padainuosiu. Ir, tikiuosi, geriau negu  tu, – pasakiau, ko gal nereikėję, o juolab dainuoti.

          Dzingul dzingul – kojomis į priekį.
          Dzingul dzingul – ačiū už gėles.
          Neliūdėk, mergaite sengalvėle,
          Saugoki darželį,
          Būk ištikima.
 
  – Nepeikiu, nepeikiu. Giedoti dar aš taip nesugebu, bet pasakiau, ką maniau, kad reikia pasakyti, - ramiai atsiliepė varnas. – Aną karietą atsimenu iš tų laikų ir giesmės neužmiršęs. Netgi  žinau, kad esate jos žodžių bendraautoriai. Tačiau nei tu, Vidini, nei Pranas ta karieta niekuomet nevažiavote. O šį kartą mačiau joje Praną kaip vežėją. Lyg  būtų pasišovęs mirusių sielas išvežioti kažkuri į Ten, į Anapilį.
  – Nepatikėti tavimi, Goliau, nemoku, bet gal  šį kartą pavyks. Taip, tokia karieta nei jis, nei aš nevažiavome, bet šitą dainą nė kartą dainavę ir visuomet būdavo smagu. Net labai. Ir juoktis gebėjome, neretai kažkodėl pažvengdami kaip kumeliai. Dabar gal supranti ką pasakiau? – įsisegiau akimis į varno Goliaus akių žirnelius.
  – Žinai, Vidini, kad pas ligotus labai  retai nuskrendu, o ir tuomet tik taip, kad niekas  nepamatytų. Spalva neleidžia būti pas ligotus viešumoje, nes jeigu giltinė jų neapleidžia, tuoj visi prisimena juodą varną. Kaip žmogaus lemtį padiktavusį pranašą. Todėl ne pas jį, o pas tave atskridau. Rūpi ir man, kad šitaip, kodėl šitaip...
  Nutilom. Dar kartą Savęsp tyloje pabandžiau pasišaukti Praną. Neabejojau, kad yra, kad ir jis stengiasi prisikviesti mane, bet jam nesiseka ir jis nežino, kad nors ir  nuotrupomis, tačiau dar  jį išgirstu. Stebint varnui, dar užrašiau jo mintį:
  „ Negi girtas? Antai, ir „Rašyke“ juodu ant balto ekrano: Na prablaivėk „poete“. Sakė, nugriūvi prie kompo pergėręs.
Seilinuką paduot? “
  Aūūū, Vidini...

          Kai katastrofos  laikas jau atlėgęs buvo
          negreit atsiminiau
          kad net eilėraščius rašiau,
          burnoj kaip akmenėlis nugulė liežuvis
          ir aušo protas, kaip diena
          į darganą ar snaudulį įkritusi.

          Nejaugi vėl reikės sugrįžt atgal
          girdėti, kai aplink visi meluoja
          ir aš kartu su jais...
 
  – Viskas? – pasidomėjo varnas, pamatęs nutilusi šratinuką.
  – Ir nė žodžio apie karietą. Anksčiau taip pat – ne. 
  – Ką gi, ačiū. Galvoju, kad gal reikia nuskristi ir pas jį.
  – Tikrai? Tuomet neskubėk, Goliau. Keliausime kartu.
  – O užrašą reikia pastudijuoti, – atsiliepė varnas Golius.
 
2016-06-14 10:21
Scenarijai
Į mėgstamiausius įsi

0


Вы здесь » Trys pelėdos » TEBŪNIE KNYGA (1939 - 2019) » 1939 – 2019 ( jubilijiniai)